Het „Lutine-goud" lokt-... Onwettige incasso* practijkcn Bij den rijksten man der aarde Het Nederlandsche boks* seizoen eindigt Maandag a.s. De belangen van spoor- en tramwegpersoneel Overeenstemming tusschcn Berlijn en het Vaticasn Pachtwet aangenomen Wegens doodslag veroordeeld Woonhuis te Delft afgebrand Een toonbeeld van spaarzaam heid en eenvoud Eerste Kamer BIJNA 140 JAAR O P ZOEK NAAR DE SCHATTEN VAN HET GOUDSCHIPI EEN NIEUWE POGING IN VOORBEREIDING. gelsclie gouvernement om te mogen laten visschien naar de kanonnen mitsgaders de specie en staven, die zich aan boord van genoemd fregat hebben bevonden; gezien de andere nota's van de Groot-Brit.tannische legatie" enz. enz.... „waarbij wij aan den koning van Groot-Brittannië hebben aan geboden om aan hoogstdcnzelvcn af te staan, al hetgeen bij ons besluit van den veertienden September 1821 voor de Neder landen op den bedoelden bodem zou zijn gevonden en zulks alleenlijk als een bewijs onzer vriendschappelijke gevoelens"... Tusschien 1857 en '50 werd opnieuw een poging ondernomen door den ingenieur Taurcl, die van bijzondere omstandigheden gebruik maakte en meer dan een half mil lioen, (46 gouden en 61 zilveren staven), heeft kunnen bergen, waarop het werk ten gevolge van hernieuwde verzanding moest worden gestaakt. Later bleken de vorde ringen van dien aard. dat men iedere ver dere poging moest opgeven; ook een in 1886 met schelpenzuigers ondernomen poging mislukte volkomen. Ten slotte liggen de de bemoeiingen van den heer Frans Beckers uit Gennep in 1933 nog vcrsch in het geheugen. De heer Beckers had n.1. een geheel nieuw systeem gevonden om te trachten de „Lutine" de baas te worden. Hij meende zijn doel te kunnen bereiken met behulp van een waterdichte en watervrije toren, die hij op het wrak wilde neerlaten. De toren was van onder kegelvormig en aan de bovenzijde cy- lindrisch; hij werd voorzien van een lift en van een licht-installatie... Helaas, ook deze en een later door hem herhaalde poging mislukte. Tengevolge van de wind- en wa- terstroomingen kapseisde de toren zelfs en het energieke bergingswerk leverde niet de minste resultaten op. En thans is daar Ir. Wienen, die opnieuw zijn krachten gaat beproeven op de over blijfselen van het bijna 140 jaar geleden gezonken schip.. (Van een bijzonderen medewerker). Talloos zijn de pogingen die er in den loop der jaren reeds in het werk werden gesteld om de schat ten van de in 1799 nabij Terschel ling gezonken Lutinete bergen en niet minder talrijk waren de mislukkingen. Ook thans weer worden voorberei dingen getroffen om een bergings poging te ondernemen en het is in dat verband interessant de „Luii- ne"-geschiedenis nog even in het geheugen terug te roepen. Lutinede naam is een begrip ge worden, dat onmiddellijk onze gedachten in de richting der Neuerlandsche „goldrush' leidt, en dat terugvoert naar de geschie- nis van het legendarische goudschip uat daar ergens in de Noordzee in de branding nabij de beruchte zandbanken langs den rug van Terschelling in 1799 tijdens een hevigen Octoberstorm ten onder ging Het was de Engelsche admiraal Hood die in 1793 een geheele Fransche vloot verover de, waartoe o.m. één vaartuig behoorde met 32 kanonnen: de „Lutine Door toevallige omstandigheden werd dit oorlogsvaartuig zes jaar la ter voor de eerste en de laatste - maal als handelsvaartuig gebruikt en zij bergde een kostbare lading. Immers in de crisisdagen van toen had de Bank van Engeland beslo ten om H/2 millioen pond Sterling in den vorm van gouden en zilveren staven naar Hamburg te doen over brengen; de kostbare vracht werd toevertrouwd aan de „Lutine", en bereikte nooit zijn bestemming. Hoe wel later door omstandigheden het juiste bedrag van de „Lutine-schat" niet kon worden vastgesteld, (een brand in het Londensche beursge bouw, waar ook de kantoren van Lloyds waren gevestigd, vernietigde alle bescheiden), sprak men van ca. f 14.000.000 of wel van f 20.000.000. Van het laatste bedrag werd in een Koninklijk Besluit van 1821 gespro ken en daar men in den loop der ja ren een bedrag van f 1.200.000 wist te bergen, zou er dus thans nog voor ruim 18 millioen gulden op den zee bodem rusten; zoo de andere schat ting juist is, dan bewaren de golven nog een som van ca. 12 millioen. Op 9 October 1799 verliet de „Lutine" de haven van Yarmouth; gezagvoerder was ka pitein Skinner en nog geen 24 uur latei- was het schip bij Terschelling gezonken ten gevolge van een hevigen storm. Slechts één man ontkwam, den scheepsklerk Shalreaq, die enkele dagen later stierf. Voorts behoor den tot de slachtoffers de Hertog .van Clia- tillon, Mr. Goidsmith Jr. en den zakenman Weinholt. Ingevolge het oorlogsrecht van 1799 be hoorde de schat vanaf het oogenblik dat hij onder de golven verdween aan den Staat der Nederlanden en reeds gelukte het, on danks het feit dat het wrak spoedig onder het zand werd bedolven, om in de jaren 1800 en 1801 voor meer dan een half milli oen gulden aan land te brengen. De opperstrandvonder van Terschelling deed in 1814 een bergingspoging, die echter niets opleverde en zeven jaar later probeer de hij het voor de tweede maal, ditmaal in het bezit van een concessie, die hem bij Koninklijk Besluit was verleend. Ö.m. be vatte deze concessie de clausule, dat „aan de onderneming (van den strandvonder) zal worden uitgekeerd, de helft van al het geen uit het fregat „The Lutine" en des- zelfs lading tengevolge de door hen aan te wenden pogingen zal worden gevischt of geborgen en dat de andere helft geheel zal komen ten bate van het Rijk".. Ook dit maal had de man echter weinig geluk en bracht het niet verder dan tot enkele geld stukken. Intusschen waren er van Engelsche zijde herhaaldelijk protesten binnengekomen te gen het in bezit nemen van het gevondene door den Nederlandschen Staat en dit leid de tot een herziening van het besluit van 1821. Thans Heette het, „gezien een nota van den Britschen gezant bij ons hof. waar bij verlof werd gevraagd vanwege het En- Een harmonica-speler, die zijn instrument niet betalen wilde, een bij-de-hande vrouw en twee pseudo-reohercheurs. Twee Amsterdammers, een behanger en een incasseerder, stonden gisteren voor de Amsterdamsche rechtbank terecht, omdat zij zich voor recherheurs van politie had den uitgegeven. Het tweetal had van een handelaar op dracht gekregen om een accordeon terug te verkrijgen, dat op afbetaling was gekocht. De kooper bleef in gebreke, omdat hem z.i. het vel over den neus werd gehaald. Van vrienden had hij gehoord, dat het instru ment niet nieuw was en bovendien be stond er een verschil van meening over het aantal betaalde kwitanties. De opdracht was echter niet gemakkelijk uit te voeren. De kooper was' niet bereid tot afgifte van het accordeon. Op een Vrijdagmiddag werd er gebeld en twee mannen meldden zich aan: „Van de politie en we moeten u even spreken". Zij toonden daarbij een insigne, dat veel leek op de ambtspenning van een rechercheur en richtten zich als volgt tot den onthutsten kooper: „U wordt verdacht van verduiste ring en U moet. direct bij den commmissa- ris van bureau Wannoesstraat komen." De muzikant, geïntimideerd door het door tastend optreden dor „rechercheurs", be loofde binnen tien minuten te komen. Dus fietste hij een kwartiertje later naar het bureau. De beide politiemanen versche nen even later echter weer in de woning, waar de vrouw het kostbare instrument van haar man angstvallig bewaakte. „Uw man is gearresteerd, wegens op lichting en wij komen het accordeon in be slag nemen". „Geen sprake van, je blijft er af", zei de vrouw, die niet bang was uitgevallen, „als m'n man thuis is, kom je maar terug". De „rechercheur" die het woord deed, sprak vermanende woorden: „Vrouwtje, wees voorzichtig", en „doe je plicht". De vrouw poogde zich nog te verzetten, maar het tweetal greep het instrument en verdween Even later kwam de muzikant thuis, op het bureau had hij gehoord, dat er geen klacht tegen hem was ingediend en dat de commissaris hem dan ook niet ontboden had. De politie, ditmaal de echte recherche, werd in het geval gemoeid en de beide pseudo-rechercheurs moesten zich gisteren voor den rechter verantwoorden. „We hebben ons" zoo verdedigden zij zich „niet voor politie-rechercheurs uit gegeven, wel hebben we een soort penning laten zien, we zijn wel verplicht om deze truc' uit te halen, want anders krijgen we huurkoopartikelen nooit terug, deze muzi kant heeft het accordeon al acht jaar gele den gekocht en hij weigert zelfs een kwar tje per week te betalen." De off. van justitie requireerde de maxi mumstraf tegen deze overtreding, n.1. drie maanden. Hierbij was rekening gehouden met het feit, dat verdachten zich in het geheele land aan dergelijke feiten hadden schuldig gemaakt. Er zijn nog zestien pro cessen verbaal tegen hen opgemaakt. De rechtbank hoeft nog geen beslissing genomen. De rechtbank te Middelburg veroordeelde gisteren den 36-jarigen landbouwer F. J. G. tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens doodslag op 4 Maart ge pleegd op den landbouwersknecht v. d. We ge. De eisch luidde zes jaar gevangenisstraf. GEZICHT OP DE PARIJSCHE WERELDTENTOONSTELLING. Op de korenmarkt te Delft heeft gisteren ochtend een felle brand gewoed in het woonhuis van den fotohandelaar A. van Oosten. Het vuur dat in een alkoof op de tweede verdieping, waar een gascomfoor brandde, was ontstaan, greep snel om zich heen. Toen de brandweer met een motor spuit en een ladderwagen arriveerde woed de het vuur over de geheele verdieping en een tweetal slangen moest worden uitgelegd Om tien uur werd een tweede motorspuit ontboden en juist toen deze ter plaatse ver scheen sloegen de vlammen uit de zolder verdieping. De woning brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. De Belgen als laatste tegenstan ders in den ring. Onze Nederlandsche amateurboksers ko men langzamerhand aan het einde van het seizoen en wat de hoofdstad betreft wordt dat seizoen min of meer officieel gesloten met een wedstrijd tegen de Belgen op 31 Mei a.s. Het is ongetwijfeld jammer dat dc bekende Haagsche middengewicht-kampi oen Tin Dekkers niet van de partij kan zijn, daar een lichte verwonding in Milaan opge- loopen, hem het boksen voorloopig belet. Teruggekeerd van het tournooi om het Europeesche kampioenschap aldaar, zal Dekkers die den tweeden prijs wist te beha len, na door een onjuiste scheidsrechterlij ke beslissing van den titel te zijn verstoken, tijdens den Holland-België-wedstrijd worden gehuldigd, waarbij zonder twijfei nog wel een hartelijk woordje aan zijn teleurstelling over de „ontnomen titel" gewijd zal wor den. Voor het overige zullen verschillende Amsterdamsche en Nederlandsche kampioe nen dien avond den strijd tegen hun Belgi sche makkers aanbinden, (o.a. verschijnt de Groningsche kampioen Nolle in den ring), en het zal velen benieuwen of de Belgen ditmaal in staat zullen'blijken hun Holland- sche tegenstanders te weerstaan. In vorige ontmoetingen wisten onze Nederlandsche vuistvechters over het geheel genomen, in de meerderheid te' blijven. ZOMERNACHT OP HET MEER. Streven naar korteren arbeids tijd. Het congres der Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel werd Donderdag te Utrecht voortgezet onder leiding van den heer G. Joustra. Men bracht tot uiting, dat het resultaat van den strijd voor een korteren arbeidstijd gunstig geacht mag worden, al werd in dezen reeds langdurigcn strijd nog geen feitelijk besluit bereikt. Het spoorwegperso neel werd door de rationalisatie in den loop der laatste jaren verminderd van ruim 50.000 tot 33.000. zonder dat dit op de ca paciteit der spoorwegen nadeeligen invloed bad. De moderne vakbeweging strijdt voor een verkorting van den arbeidstijd met. de grootste kracht, niet het minst omdat zij daarin een zeer be langrijk bestrijdingsmiddel der werkloosheid ziet. De vakbeweging zal tegenover de komende regeering met kracht op de bres staan voor verkorting van den arbeidstijd. Door nadrukkelijk van discussie af te zien, wenschte het congres bij de aanvaarding der voorstellen zijn eenheid ten dezen aanzien te d.emon- streeren. De heer H. J. van Braambeek gaf daarna een uiteenzetting over de pensioenregeling en den stand van het pensioenfonds, welks positie hij als zeer ongunstig kenmerkte. De twee meest kenmerkende eigenschap pen van den rijksten man der aarde, den Nizam van Hyderabad, zijn voorzichtigheid en spaarzaamheid, om niet te zeggen: gie righeid. En deze zijn dan ook wel de re den van de nieuwsgierigheid, die naar aan leiding van het zilveren jubileum van den Nizam algemeen aan den dag trad. De grootste vermogens van Amerika bijeen zijn slechts weinig in vergelijking met de bezittingen van den Nizam. Zijn dagelijksch inkomen bedraagt ongeveer 5000 dollar, zijn juweelen hebben een getaxeerde waarde van 150 millioen dollar, zijn schat aan gouden staven wordt op ongeveer 250 millioen dollar geschat. Telt men daar nog bij op de waar de van zijn verschillende andere bezittingen, dan komt men tot een totaal vermogen van honderd millioen dollar. Sigaretten van nog geen cent! En toch rookt de Nizam sigaretten, die nog geen dollarcent kosten. Eens weigerde hij, 5 cents voor een portie ijs te betalen! Sinds jaren heeft hij een en dezelfde auto in gebruik. Zijn kleeren worden door de prinsen van het huis zeer te hunnen ongenoege afgedragen. In flagranten strijd met de voorstellingen, die wij ons gewoon zijn van Indische nabobs te maken, heeft de Nizam van Hvderabad niets voor de vroolijke kanton van het le ven over. Doch hij is een uitstekend echtge noot en vader. Bij gelegenheid van zijn zil veren jubileum trad zijn zuinigheid al bij zonder scherp aan den dag. Natuurlijk liet hij niets na van wat nu eenmaal bij 'derge lijke gelegenheden noodzakelijk is. Maar voor het overige zag hij van alles, wat maar eenigszins achterwege kon blijven, af. Zelfs de olifantcnprocessic, anders bij 'der gelijke gelegcnhdoen gebruikelijk, kwam te verval en In plaats van vele olifanten kreeg men slechts een enkele tc zien. Wel geld voor de armen. Aan den anderen kant heeft hij ruim schoots gezorgd voor het welzijn der armen. De Nizain is een waar vader voor zijn land In het afgeloopen jaar bijvoorbeeld kocht nij een heele partij van de modernste radio toestellen en liet in ieder dorp een apparaat aanbrengen. Door de radio begon de Nizam zijn opvoedingscampagne onder de bevol king. Sir Akbar Hydari, minister van finan cien van Hyderabad, zegt van zijn koninklij ken gebieder: „Hij leeft in haast Spartaan- schen eenvoud." Geld beteekent. niets voor hem, ofschoon hij er zeer goed mee weet om te gaan. De Nizam regelt zijn geldzaken Keheel alleen. Zijn schatkamers, waarvan slechts één sleutel bestaat en die draagt de vorst aan een ketting om zijn hals hebben slechts één toegang: een geheime deur in het slaapvertrek van den Nizam. 7ifA!i1C\rn Van zijnTTiuwcclcn en gelden be- naleten rnn H-\f c,,abad 50 marmeren die «ffpo'i automobielen, een spoortrein, d e steeds onder stoom staat om hem te land tel? naar u Uitmtc Krcnzen van zijn Kon AÏm"u0n bj;enFen' landerijen, bazars, van rtin t 6 ^zittingen zijn attributen van zijn koningswaardigheid, dus geens zinsi persoonlijke luxe en hij maakt er bo- van Zoo hek1' UURrSt sPaarzaam gebruik an. Zoo bekwaam en handig heeft de Ni- ten"? /inancibn altijd beheerd en zijn bui tenlandsche en huwelijkspolitiek gevoerd - 1" zoons en dochters zijn met invloed rijke bondgenooten getrouwd - dat lui in stente?ftePpe?heden van het Oosten tot een sleutelfiguur is geworden^ Volgens een bericht van de „Matin Vaticaanstad meent men bij den Hei g stoel te weten, dat het tot stand komen een principiecle overeenstemming lus5 (Duitschland en het Vaticaan van ooge tot oogenblik verwacht kan worden. Het blad voegt hieraan toe, dat, f'e. regeeringen zich tot een verzoening zouden hebben verklaard en zouden n gpsproken over een reeks concesssies, (ej, goede betrekkingen zouden moeten n len. Men zou hebben vastgesteld, na tijd tot tijd nota's zullen worden govv waarin eenerzijds melding wordt, Vaan van gevallen, waarbij volgens het 'a.c)'jn de houding der Duitsche regeering overeenstemming met het concordaat anderzijds van de gevallen, waarin n- meening der Duitsche regeering de flict der Roomsch-Katholieke kerk in k0. met de nationaal-socialistische dogn1 men. POOLSCHE MISDADIGERS ONTSNAP1' raerJ9' Tunnel onder de 0eva mnur gegraven. Veertien zware misdadigers en j( w naars zijn gisternacht uit de gevang üubno in Polen ontsnapt, nadat z j <,„1? geheim een tunnel onder de gnss|i,i! muur hadden gegraven. De vervolg1 e(,j op groote moeilijkheden, daar Dubn uitgestrekt boscligebied is gelegen. - -i Lintbebouwing langs Rijkswe gen onder de wet. De Eerste Kamer heeft gisteren voor de laatste maal in haar huidige samenstelling vergaderd en de nieuwe pachtwet aange nomen. Het ontwerp werd verdedigd door den minister van justitie, van Schaik, die ver. klaarde, in tegenstelling tot de opmerkin gen van degenen, die critiek op het ont werp hadden geoefend, dat er wel degelijk behoefte bestond aan een nieuwe regeling van de pacht. Het ontwerp bevat niet het continuatie-recht, doch berust wel op het beginsel van continue-pacht. De continua- tie achtte de minister beter dan het doop sommige leden aanbevolen Engelsche schade vergoedingssysteem. De pachtverhoudingen in ons land zijn niet altijd zoo idyllisch als sommigen het hebben voorgesteld, en vaat de pachtverhoudingen wel goed zijn zullen zij door deze wet niet slechter worden. Het recht van de pachtkamer om pachtcon- t.racten te toetsen tast de contractvrijheid niet aan. Dc minister geloofde niet in een grooter administratieve rompslomp, als ge» volg van het ontwerp, dat naar zijn mee- ning om de merites ervan zelf moest wor den aangenomen. 1 De Kamer keurde het wetsontwerp goed met 28 tegen 14 stemmen. Ertegen stera den de liberalen, de Chr. Hist. met uitzon dering. van dc hoeren Pollcma en Ter Haar. Van de Ant. Rev. stemden er tegen de hes- ren van Asch van Wijk, Briett en van Cut ters en van de R.K. do heeren van Sasse' van IJsselt en Blomjous. Het wetsontwerp tot het tegengaan van lintbebouwing langs rijkswegen werd na bestrijding door den heer Michels van kps' senich en verdediging door den minister van Waterstaat, den heer van Lidth de !eu> de, aangenomen met 29 tegen 12 stemmen. Nadat nog een tweetal wetsontwerpen zonder discussie en z.h.st. waren goedge keurd, ging de Kamer definitief uiteen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6