REISPLANNEN? zwits. hotelplan? Jb^encLa GOEDK. MARKEN? "o!sp™ Velthuijs bestaat 10 jaar De stad Lilliput officieel geopend Het Raadhuis zo ROSE is .de nieuwe tint voor Uw afdrukken. Het oude koude wit-zwart heeft volkomen afgedaan. - LICHT -WARMTE Zaterdag 29 Mei 1937 Héldersche Courant Derde blad Cursussen voor vrouwen van werkloozen H.W. ZEGEL Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Licht op voor alle voertuigen licht op voor alle voertuigen SUCCES IN ZAKEN Een groot figuur gaat heen De Ouden van Dagen gratis naar Lilliputstad Gistermiddag om 6 uur, dus 2 uur later dan men oorspronkelijk gemeend had, heeft de burgemeester van Lilliput de poorten van zijn stad geopend en is een aanvang gemaakt met het bezoek aan een der merkwaardigste dingen, die men sedert geruimen tijd in onze stad gehad heeft. Het was voor de opening nog een gezwoeg en gedraaf van jewelste. Het was de bekende finishing touch, maar een touch, die allen in het geweer riep, omdat er hier nog iets te verzetten viel, en daar weer iets anders te verschikken. En het was een gedraaf van Lillputters en grooteren door elkaar, en iedereen schreeuwde tegen den ander, zoodat men een prachtig bëeld kreeg van dit aantrekkelijke bohémien- leven. Iets bijzonders. Wij zijn eenigen tijd in de stad geweest en het was een bezoek, dat ons voor tal van ver rassingen stelde. Want hier is nu iets tot stand gekomen, wat men moet gaan zien: niet alleen de jeugd, die er niet aan uitgekeken zal raken, maar ook de ouderen onder ons zullen het ongetwijfeld op hoogen prijs stellen eens een kijkje te nemen in 's-werelds grootste be drijf van kleine menschen... Alles volkomen „echt". Allereerst de inrichting, bij binnenkomst aanschouwt men direct het Raadhuis, waar Herr Bürgemeister troont in al zijn waardig heid, voorzien van gouden ambtsketting en hëerschersblik. Vlak erbij... het Postkantoor. Een kantoor met een échten postbeambte, keurig in uniform, en en op wiens bureau men zijn post kan verzenden. Van de posterijen in Nederland werd een eigen stempel verkregen, zoodat er aan de echtheid niets ontbreekt. En zoo maakt men een rondgang door deze wereld van het kleine; waarbij men dan niet moet vergeten in het „gouden hoek" bij den burgemeester zijn naam te zetten, en waarin men illustere handtee- keningen aantreft, o.a. van Jan Kiepura en Lilly Bouwmeester. REISBUREAU \/ri TUIII IC T,0. POSTBRUG VLL||1U|JÜ Er is een Hans en Grietje-huis (Knusper Hauschen) waarop de wafels en pannekoeken als voor het grijpen liggen. Er is een andere woning, waarop het geheele verhaal van Sneeuwwitje en de 7 Dwergen afgebeeld staan. En dat alles keurig verzorgd en een indruk makend als was het gloednieuw. Voorts zijn daar diverse winkels, een compleet wa renhuis („Het Bijenkorfje"), er is een buiten restaurant, waar men zich laven kan, er is een z.g. „Schwarzwald-wagen", daar zijn de stal len van de Shetlandsche ponny's en de vol bloeds, daar is Buba, de olifant, kortom daar is alles wat zoowel jonge als oudere men schen hoogelijk zal interesseeren. Doorloopende circusvoorstelling. Wat het circus betreft, dit kan een 1500 personen bevatten en hierin worden doorloo pend voorstellingen gegeven, op ieder uur van den dag. Het komt er dus niet op aan, wan neer en hoe laat u een bezoek aan Lillyput brengt. Deze circusvoorstellingen worden uit sluitend door Lilliputters verzorgd, en waarbij de heeren en dames frappante toeren te zien geven. Het balanceeren op een ponny is voor een Lilliputter al even moeilijk als voor iemand van normale afmetingen, net als het zich in evenwicht houden op een der paarden. Voorts zijn hun krachttoeren en lenigheid op vallend, terwijl er enkele voortreffelijke acro baten aanwezig zijn. Uit den aard der zaak wordt het geheel afgewisseld door diverse Als U kunstzijden ondergoed wascht Haal het dan even door een dunne Crackf ree-oplossing. Dan glanst het weer als nieuw. FABRIKAAT! N.V. „O N D S R ONS'i 9t KRIM clownerieën. Stormenderhand veroverden de Lilliputters reeds gisteravond 't publiek. Maar alleen al het rondloopen in deze stad is een allerprettigste bezigheid en waarbij men diverse verrassingen zal beleven. Verrassin gen, omdat deze kleine menschjes volkomen normaal in geheel hun doen en laten zijn, en au fond, op hun formaat na, aan ons gelijk zijn. Zij rooken sigaren en sigaretten, praten over de politiek en de economische vooruit zichten en zullen u voorts in alles van dienst zijn. Daar is muziek, vroolijkheid, men kan zich op verscheidene manieren vermaken, en tenslotte kan men zich tot eereburger laten promoveeren. Er is een dik boek bij den burgemeester en hij zal het zich tot een eer rekenen, uw naam er in te zien noteeren. Lilliputstad is gereed u te ontvangen. Reeds gisteravond was daar een groot pu bliek, dat door het gebodene hoogelijk tevre dengesteld bleek. Wil men eens „iets anders" beleven; ga naar Lilliputstad. Het is inderdaad... anders! Bij het einde van den cursus. Voor de cursussen voor Vrouwen van werkeloozen, opengesteld aan de Vak school voor Meisjes alhier, bleek ook in den afgeloopen winter groote belang stelling te bestaan, getuige het aantal van 138 deelneemsters, waarmede op 23 November 1936 de lessen werden aange vangen. 100 ingeschrevenen volgden ook in de voorafgaande jaren de lessen. Met waardeering kan worden getuigd van den financieelen en moreelen steun van velen, waardoor het mogelijk werd dit werk weder om ter hand te nemen. De navolgende plaatselijke Vrouwenvereni gingen, Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, Christ. Vrouwenbond, Luthersche Dames-ver- eeniging en Sociaal-Democratische Vrouwen club en het Werkcomité inzake Huishoude lijke voorlichting te 's-Gravenhage stonden bijdragen voor dit doel af, terwijl de Helder- sche Bestuurdersbond nog een bijdrage in de kosten toezegde. Een batig saldo van de opbrengst van, tij dens een in September aan de Vakschool ge houden tentoonstelling, verkochte versnape ringen en versieringen, benevens het over schot van een gehouden verloting, kwam de cursussen eveneens ten goede. Financieele moeilijkheden. Telkenjare wordt het echter moeilijker, voor de cursussen over de benoodigde geld- HET NIEUWE REISBUREAU Wri TUIN IC T/0. POSTBRUG WULInUIJO middelen te beschikken. In het afgeloopen jaar was een bedrag van ruim 1000.hier mede gemoeid. Gehoopt wordt, dat Zijne Ex cellentie de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van de vergoeding voor de leslokalen ontheffing zal verleenen, zooals ook het vorig jaar geschiedde. Subsidie van Provinciale Staten. Het is een verblijdend feit, dat één dezer dagen door het Werkcomité inzake Huishou delijke voorlichting te 's-Gravenhage werd medegedeeld, dat de Provinciale Staten van Noord-Holland in den komenden winter sub sidie aande cursussen zullen verleenen. Het was, in verband met de voor handen zijnde geldmiddelen, niet mogelijk, evenals in de vorige jaren, de stoffen voor de te ma ken kleedingstukken geheel gratis beschik baar te stellen. Als gevolg hiervan werd aan de deelneemsters voorgesteld, zelf een deel in de te maken kosten bij te dragen. Na een aan de school met de cursisten ge houden bespreking, bleek hiertegen geen be zwaar te bestaan. Door veler medewerking was het financieele gedeelte der cursussen bij den aanvang verzekerd. Ook nu stelden zich weer leeraressen van de school en dames daarbuiten, bene vens leden van het overige personeel der school, belangeloos beschikbaar. Een deel der naailessen werd aan mejuf frouw P. Macpherson, leerares Na, te Heem stede, opgedragen. De Directeur van den dienst van Sociale CINË-EN POTOHANDEL KONINQSTEAAT >3. TELEFOON £V9 riNTwiKKFLËN-AFPBUKKEN-VE09000TEN Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 7—10 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Zaterdag 29 Mei. Musis Sacrum, 8 u. Soirée Dansante. Korf balclub „K. V. T.". Zomertijd. Zon Mei op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 30 4.46 21.09 10.40 23.20 4.35 17.25 M 31 4.45 21.11 11.15 24.05 5.10 18.00 Juni D 1 4.44 21.13 11.50 24.50 5.45 18.40 W 2 4.44 21.14 12.45 6.35 19.45 D 3 4.43 21.15 2.00 14.00 7.35 20.40 V 4 4.42 21.16 3.10 15.15 8.35 21.40 Z 5 3.41 21.18 4.25 16.35 11.00 23.00 Zaterdag 29 Mei 21.38 uur Zondag 30 •■vis» 21.39 uur Maandag 31 Mei 21.40 uur uur Donderdag 2 Juni uur Vrijdag 3 Juni a t i i d 21.43 uur Barometerstand te Den Helder: 771.2. Temperatuur zeewater: 15.0. Temperatuur lucht: 15.7. Hoogste temperatuur gisteren was: 18.1. De Barometer is stijgende. zaken, hier ter stede, verleende wederom zijn welwillende medewerking voor het in de stempellokalen bekend maken van de cur sussen. Het costuumnaaien. Tot de lessen in costuumnaaien, die als vervolgcursussen moeten worden beschouwd, werden 100 deelneemsters toegelaten. In deze lessen werd een wollen japon vervaardigd. De nieuwe cursisten leerden het knippen en naaien van onderkleeding en het breien van een wollen jumper. Alle deelneemsters kwamen in het bezit van de door haar gemaakte kleedingstukken. Tusschen de cursisten en allen, die er aan medewerkten, heerschte een geest van wederzijdsch begrijpen en waardee- ren, waardoor het geoorloofd is de mee ning uit te spreken, dat, naast het bij brengen van kennis, ook andere waar den, voor allen, die hierin samenwerkten, zijn te boeken. Op eeh op 11 Mei 1.1. gehouden bijeenkomst van de medewerksters aan de cursussen, wer den de dames N. van Hert, B. A. Ketner— de Jongh, T. van Leeuwenvan Neuren, J. L. Niemeijer, A. J. Pieters, J. Verfaille en W. de Vos, die allen vanaf den aanvang veel tot het welslagen van de cursussen hebben bijge dragen, benoemd tot leden van de Commis sie, voor Huishoudelijke voorlichting te Den Helder. De functies werden als volgt ver deeld: Voorzitster mejuffrouw J. L. Niemeijer. Secretaresse mejuffrouw N. van Hert. Penningm.esse mevrouw B. A. Ketner de Jongh. Feestelijk besluit. De cursussen werden besloten met een feestelijke bijeenkomst in de school, waaraan de dames van het Bestuur der Vakschool voor Meisjes, mevrouw M. P. BokJuchter, mevr. S. J. Ritmeester—van der Feen, en mevr. B. A. Ketnerde Jongh, de laatste tevens als medewerksters der cursussen, alle medewerk sters en alle cursisten deelnamen. Het Bestuur van de Vereeniging van leer lingen van de Vakschool en enkele andere leerlingen verleenden hierbij haar medewer king. Precies half acht opende de Directrice van de Vakschool, mejuffrouw J. L. Niemeijer, met een vriendelijk en toepasselijk woord deze bijeenkomst. Hierop volgde zang door de leer lingen, voortreffelijk begeleid door de oud- leerlinge mejuffrouw C. Kokelaar. Het ver dere gedeelte van den avond werd gezellig doorgebracht onder gezamenlijk zingen, het opvoeren van een tooneelstukje, enz., waar van een pantomine en het stukje „De crino line" veel bijval oogstten. Onnoodig te ver melden, dat van de door de leerlingen klaar gemaakte versnaperingen ruimschoots ge bruik werd gemaakt. Te half elf sloot mej. Niemeijer onder dank- ^&?ing aan allen, die hebben medegewerkt aan het welslagen van de cursussen en van dezen avond, de bijeenkomst. r>r mddivtf FCTÜ PORTRET ATELIER r~~ JAC,DE BÓER fe. Weg met die zegelpósten. Nog geregeld komt men het tegen, zelfs bjj prima gevoerde administraties, dat gezeur met die zegelpósten van 10 cent. Worden bij zoo'n administratie de debiteu ren en crediteurenrekeningen afgesloten, dan moet er een lawine van deze kleine postjes geboekt en overgenomen worden, een massa werk en overbodig. Onderstaand voorbeeld zal U dit toonen. Alle facturen, zoowel ingaand als uitgaand worden zonder zegel geboekt in inkoop-, res pect. verkoopboek, en dus ook op de respect, crediteuren- en debiteurenrekening overge nomen. Nu neemt U in het kasboek, eventueel ook Giro- en Bankboek aan de debetzijde naast de totaal-kolom een kolom Debiteuren en een kolom Zegels, en aan de creditzijde een kolom Crediteuren en Zegels. Komt mijnheer Jansen zijn rekening groot f 28.33 betalen, dan wordt dit in het kasboek als volgt geboekt: Kasb. debetzijde Omschrijving Totaal Debit. Zegels. Enz. 29/3 Jansen 28.33 28.23 0.10 Het bedrag van fl. 28.33 in de kolom Debi teuren wordt daarin uitgeworpen bij het over nemen op de rekening Jansen in het Debiteu- renboek, de 10 ct. gaat dan naar de kolom Zegels. Jansen wordt dus zoowel gedebiteerd als gecrediteerd voor fl. 28.23. Zegel behoeft niet te worden bijgeboekt. Bij Crediteuren wordt op dezelfde wijze te werk gegaan. Het totaal der kolom Zegels uit Debetkas geeft dus het bedrag aan hetwelk U terugont vangt van de door U gekochte plakzegels (een punt van controle). Het totaal der kolom zegels uit creditkas kunt over-boeken op Uw rekening' Inkoopen of Goederen, want inderdaad zijn dit kosten, welke den inkoop verhoogen. Het jubileeren zit ons, Nederlanders, in het bloed en waarom te verzwijgen dat ook wij, Jutters, er niet zoo bar afkeerig van zijn...? Maar ondanks ons „jubileums-complex" zijn er toch tenslotte maar zeer weinig stad- genooten geweest, die er aan gedacht hebben, dat a.s. Maandag een herdenking plaats vindt van een gebouw, dat ons gezamenlijk bezit is en waarin dagelijks onze wenschen en plichten geregeld worden. Het is het centrale punt van het totale gemeenteleven: het Raadhuis. Het Raadhuis, dat a.s. Maandag om 12 uur 's-middags precies 10 jaar bestaat. 10 jaar centrum van gemeenteleven.... wel, hier zou een oogenblik stilte, een terugblik op al datgenen wat zich in dit 1/10 eeuw- deelte heeft afgespeeld passen, doch het is een Ré-adhuis, iets ontzaglijk ambtelijks... en bij dergelijke instellingen pleegt men alleen maar te jubileeren bij 100ste en 1000ste herdenkingen. 3 Burgemeesters. Op één ding willen wij echter de aandacht vestigen: dat in deze 10 jaar niet minder dan 3 burgemeesters hier zetelden: burge meester Houwing, burgemeester Driessen en thans burgemeester Ritmeester. Een respec tabel aantal voor zulk een betrekkelijk kleine periode. En wat zullen wij er voorts bij vermelden? Voor hen, die het wellicht al weer vergeten zullen zijn, dat het gebouw geopend werd in een speciaal hiervoor uitgeschreven raads zitting, waarbij o.a. aanwezig waren Jhr. Mr. D. J. van Lennep (de Commissaris van de Koningin), een 5-tal leden van Gedeputeerde Staten, B. W. van Anna Paulowna, bestuur Kamer van Koophandel, schout bij Nacht L. J. Quant en tal van andere autori teiten. Aanvankelijk was de opvatting over het gebouw nogal verdeeld, doch men was aan een zeker budget gebonden, zoodat er niet al te groote sprongen gemaakt konden worden. Hetgeen jammer was, want het zou wel. zoo practisch geweest zijn, indien in dit gebouw thans alle gemeentelijke diensten ondergebracht konden worden. Evenwel, het bleek een gebouw te worden, dat ongetwijfeld aan zekere eischen der aeste- tica voldeed (vooral het interieur) en in we zen een typische weerspiegeling werd van de eenvoudige, au ch te re opvatting van den doorsnee-Jutter. In dit opzicht is ons Raad huis dan ook een treffende werkelijkheids- spiegel. En voorts... het was een verbetering van zeker 100 procent in vergelijking met de voorgaande huisvesting aan het Dijkje, en dat waardeerde men óók! Iets, waaraan wij ook nu nog zeker een gedachte van dankbaarheid mogen wijden. Vermelden wij tenslotte nog, dat de bouw Stanley Baldwin verdwünt als Britsch premier. Onze wereld kent „groote figuren", men schen, die een machtigen invloed hebben, niet alleen in hun eigen land, maar ook ver over de grenzen daarvan, naar wie door millioenen als een godheid wordt opgezien. We hebben slechts namen te noemen als Hitier en Mus- solini, om die van Stalin en Roosevelt nog maar achterwege te laten, om de macht aan te toonen, die een mensch uit kan oefenen. Invloed ten goede of ten kwade. We zullen ons hier niet aan beschouwingen overgeven over den invloed, die de door ons genoemde figuren hebben, slechts het feit als zoodanig noemen we. Een groote figuur, van heel ander ge halte evenwel als die we hierboven noem den, heeft gisteren de Britsche politiek verlaten. Het was Baldwin, die als pre mier, het Engelsche parlement verliet. Hij was een van die rustige, zekere, vaste leiders, die zonder ophef, zonder zichzelf te zoeken, hun land dienen. Baldwin's politieke loopbaan heeft zich niet gekenmerkt door uiterlijke schittering, schreef het Hbl. gisteren in een beschouwing, bij het heengaan van den premier, maar noch tans laat de herinnering aan zijn staatkun dig beleid den indruk na van een groote per soonlijkheid. Hij was wegens zijn rust, zijn vast en onverzettelijk karakter, en vooral we gens zijn onkreukbaren trouw, een rots in de branding. Hij heeft eerst na zijn veertigste jaar, als een politicus van middelmatig for maat, zonder ostentatie zijn intrede gedaan in het Engelsche Lagerhuis. De politieke problemen, waarmede Baldwin te worstelen kreeg, waren uiterst gecompli ceerd; zijn taak was niet gemakkelijk, noch benijdenswaardig. De kracht en aantrekkelijkheid van Bald win's politieke persoonlijkheid lagen niet op het terrein der actueele buitenlandsche poli tiek. Veeleer moet men het succes van Bald win's politieke loopbaan zoeken in zijn hooga geesteshouding en zijn loyauteit. Ofschoon zijn parlementaire redevoeringen goed ge bouwd waren en hij in het debat een knap tacticus was, zoo vindt men zijn eigenlijke persoonlijkheid eerst terug in de toespraken, die hij placht te houden buiten het parlement, in wetenschappelijke bijeenkomsten, aan ban ketten. Gelijk zijn vroegere collega Arthur Balfour, was Baldwin diep in zijn wezen een filosophische idealist, die vervuld was van een groote, nobele liefde tot de menschen. Baldwin heeft zich teruggetrokken in het leven van ambteloos burger. Straks zal zijn figuur weer vergeten zijn. Andere sterren zullen flonkeren aan het firmament van den staatkundigen hemel. Menschelijke roem is spoedig voorbij. Dat wordt b.v. even sterk ge demonstreerd door het heengaan van een anderen leider van het Britsche volk, die gis teren gelijktijdig met Baldwin verdween, Ramsay MacDonald, wiens naam voor eenige jaren nog op aller lippen was en die nu, als een bijna vergeten man, heengaat. Zoo vergaat de heerlijkheid der wereld. werd uitgevoerd onder het college, bestaande in de jaren 1926—1927 uit: W. Houwing, burgemeester. D. H. Grunwald, wethouder. W. C. van Breda, wethouder. A. G. A. Verstegen, wethouder. J. Kamman, secretaris. Het gebouw werd volgens ontwerp en onder leiding van den heer A. Dokter, directeur van Gemeentewerken geheel klaargemaakt door de aannemers Th. Minneboo en H. Walboom. De directie van Lilliputstad heeft een aar dig idéé gehad; zij heeft namelijk de ouden van dagen van Den Helder hedenmiddag half 3 uitgenoodigd, om een bezoek aan de stad te brengen, welke uitnoodiging uit den aard der zaak dankbaar aanvaard is. Vanmiddag zullen onze bejaarde stadgenoo- ten zich alzoo kunnen verbazen aan 's werelds kleinste menschen, en dat... gratis. En er werd nóg een uitnoodiging verzon den. Dat was aan het gezin, waar Woensdag de drieling geboren werd, de familie Baas, en waar de jongens zeker een dankbaar gebruik zullen maken van dit buitenkansje. Ga óók naar moet uit Uw kiekjes spreken. Laat Uw film bij ons afdrukken op het nieuwe fraaie ROSE papier en vergelijkt U ze dan eens met Uw oude wit-zwart kiekjes. U zult opkijken en ervan genieten. Koningstr. 29 Uw lilm Zondagavond in de bus is Maandagavond prompr klaar, met I afdruk.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9