Nachtelijke luchtaanval op Barcelona West-Europeesch elftal definitief samengesteld Spaansche kwestie Stakingsonlusten in Amerika Meer dan 50 dooden voor den Volkenbondsraad Politiek geschil in Japan Memorial Day in Frankrijk gevierd Britsche luchtvaart heeft pech Nationaal-Socialistische propaganda in Hongarije? De Belgische Liberalen en de Amnestie Ontbinding van ambtenaren- organisaties in Duitschland per 1 juli Ï.S. Dc Trofzkisfen-schoonmaak in Rusland daranyi Benzinevoorraden in Mexico bijna uitgeput Blijde gebeurtenis aan Bulgaarsch hof verwacht Vliegtuigen van Franco hebben een aanval ondernomen op Barce lona. Er zijn vijftig personen gedood en honderd gewond. De vliegtuigen van Franco, welke vanmorgen tegen 3.15 uur boven de hoofdstad van Catalonië verschenen, waren zes in aantal. Het waren drie- motorige bommenwerpers. Zij lieten een vrij groot aantal bommen val len op verscheidene stadswijken. Terstond werd alarm gemaakt en open de het luchtdoelgeschut het vuur op de vliegtuigen, die onmiddellijk met mitrail- leurvuur antwoordden. Het aantal slachtoffers zou ruim 50 doo den en 100 gewonden bedragen. Eenige huizen zijn ingestort. Alvorens in de richting van de zee te ver trekken, lieten de vliegtuigen nog bommen vallen op het dorp Gramanet del Besos, waar bewoners werden gedood en eenigen gewond. President Companys en de interimaire burgemeester van Barcelona, Salvador, heb ben zich naar de geteisterde plekken bege ven. Ook Santander gebombardeerd. In officieele kringen te Bilbao wordt me degedeeld, dat 8 vliegtuigen van Duitsch fabrikaat een honderdtal bommen hebben geworpen op Santander. Eenige bommen .vielen op het dorp San Roman en richtten ernstige schade aan. Vier personen zijn zwaar gekwetst. Verder hebben 28 jacht vliegtuigen de dorpen Lemona en Larra- bezua bestookt. Een officier van de regeeringstroepen, die gevangen genomen was. doch wist te ont snappen, deelde mede, dat de troepen aan front Italiaansch zijn. Verder deelde hij me de, dat te Vitoria een Italiaansche krant wordt uitgegeven voor de buitenlandsche soldaten. De uitwisseling der Duitsche vliegers. Het persbureau der Baskische regeering melt, dat president Aguirre, Zaterdag naar aanleiding van het besluit tot uitwisseling .van krijgsgevangenen, den Volkenbond en minister Del Vayo het volgende telegram heeft doen toekomen: „Vandaag, rtlllën .,de ter dood veroordeelde Duitsche vliegers en andere buitenlandsche gevangenen, die ver oordeéld zijn wégens spionnage en oorlogs- vergrijpen, worden uitgewisseld tegen twee Russische vliegers, een Spanjaard en een Fransch journalist". Een dergelijk telegram is Motta toegezonden met de mededeeling, dat ook een Zwitsersch staatsburger, die door een Baskisch gerecht veroordeeld was, wordt, uitgewisseld. Amerikaansche ambassade uit Valencia. Summer Welles heeft medegedeeld, dat het 'departement van buitenlandsche zaken over weegt de Amerikaansche ambassade uit Va lencia terug te trekken, aangezien men zeer bezorgd is over de veiligheid van de verte genwoordigers van de staten. Omtrent de overweging der Amerikaan sche ambassade uit Valencia terug te trek- Weinig zeggende motie opgesteld. De Volkenbondsraad heeft Zaterdag de debatten over de aangelegenheden in Spanje besloten en eenstemmig een motie aange nomen, waarin gewezen wordt op de aanbe velingen van den Raad van 12 December 1936 inzake de territoriale onschendbaarheid en de politieke onafhankelijkheid der staten, welke tot den Volkenbond behooren. Verder wordt hierin tot uitdrukking gebracht, dat de Raad met voldoening heeft kennis ge nomen van het initiatief der niet-inmen- gingscommissie tot terugtrekking van alle buitenlandsche vrijwilligers, welke aan den burgerstrijd deelnemen. De Raad hoopt, dat deze terugtrekking zoo spoedig mogelijk wer kelijkheid zal worden, daar zij het veiligste middel beteekent om de politiek der niet-in- mengingscommissie volledig recht te doen wedervaren. De Raad veroordeelt het gebruik van middelen, welke indruischen tegen het volkerenrecht, alsook het bombardeeren van open steden. De pogingen, welke in het werk worden gesteld om de burgerbevolking in veiligheid te brengen, worden levendig begroet. Alexandrette-kwestie definitief ge regeld. De regeling der kwestie van het Sandjak Alexandrette is voor den Franschen minister van buitenlandsche Zaken, Delbos, aanlei ding geworden tot een uitvoerig betoog, waarin hij de bewerkers van het accoord zijn dank betuigde. Hij wéés op hét door den Vol kenbondsraad behaalde succes en de doel treffendheid der methoden bij de oplossing van moeilijke aangelegenheen. De getroffen regeling, aldus Delbos, vereenigt Frankrijk en Turkije in de pogingen tot. het handhaven van den vrede in het nabije Oosten en ver volmaakt het door Frankrijk in zijn verdra gen met Syrië en Libanon ondernomen verft. De Turksche minister van buitenlandsche zaken Rüstü Aras, verklaarde, dat het Turk sche standpunt met het Fransche overeen stemt. Hij wees in het bijzonder op de nau were vriendschap tusschen Frankrijk en Turkije. Op een klein gebiedsdeel is Turkije thans met Frankrijk verbonden, ter wille van den vrede. Ook Eden sprak zijn voldoe ning uit over de tot stand gekomen regeling. ken, wordt nader vernomen, dat deze maat regelen genomen wórden in verband met de herhaalde luchtaanvallen op de stad. Er is geen sprake van de Amerikaansche vertegen woordiging van Valencia terug te roepen, doch alleen van een veiliger huisvesten van deze vertegenwoordiging. Neutrale zone bij Majorca. De vertegenwoordiger van Engeland te Va lencia heeft verzocht bij de haven van Pal- ma de Majorca een veiligheidszone aan te wijzen. Dit verzoek is ingewilligd. Hij schreef aan Prieto, dat bij den aanval op Palma een bom viel op 20 meter afstand van den Britschen torpedojager „Hardy", welke in de haven lag, dicht bij den Italiaanschen krui ser welke werd getroffen. De Spaansche regeering deelde mede, dat de Britsche schepen voor anker kunnen gaan ten Zuiden van de parallel van Kaap San Carlos en ten Oosten van de meridiaan van de kathedraal van Palma. Wegens het recente bombardement op Italiaansche schepen te Palma de Majorca, zal de kwestie der veilig heidszones, welke beide partijen in het Spaansche conflict op zich zou den moeten nemen te eerbiedigen, Maandagmiddag door het subcomité der non-interventiecommissie behan deld worden en maatregelen te dien ^jnde worden vastgesteld. De Duitsche pers verklaart, dat de toestand welke is geschapen door de incidenten van Palma de Majorca, zeer ernstig is. De waar schuwingen, welke door Italië en Duitsch land zijn gegeven, moeten ernstig genomen worden. Conflict in de staalindustrie neemt heftiger vormen aan. Te Youngstown in Amerika is het tot ern stige ongeregeldheden gekomen, toen een duizendtal stakers een der fabrieken der Re public Steel Company trachtten te sluiten. De politie greep in, vijf stakers en een agent werden gewond^ "J.Relletjes te Chicago. Stakers, die te Chicago een optocht hiel den langs de fabrieken der Republic Steel Cogipany, waar nog gewerkt werd, zijn dooi de politie met den gummiknuppel verspreid. Verscheidene personen liepen verwondingen op Volgens het organisatiecomité der arbeiders staken 72.240 der 77.900 werknemers in de staalindustrie. In zes staten zijn 25 fabrieken gesloten. Moderne hulpmiddelen. Bij de staking wordt gebruik gemaakt van de meest moderne middelen. De Repu- blican - Steel Corporation heeft een aantal vrijwilligen; die in de fabrieken door de stakers worden belegerd en die gebrek aan levensmiddelen kregen, door middel van vliegtuigen van levensmiddelen voorziën. De stakers maken thans gebruik van vlieg tuigen om dit te beletten. Regeering steunt de stakers. Op twee uitzonderingen na is de staking in de fabrieken der Republic Steel Corp. thans vrijjvel algemeen bij de drie groote staalondernemingen. De verliezen, welke de ondernemingen en de arbeiders lijden, worden geschat op 3 millioen dollar per week. Als gevolg van de staking is de staalproductie deze week met 17 pet. gedaald. De politiek der vakvereenigingen „staken of den hongerdood sterven" heeft gisteren direct steun der regeering gekregen, toen de post-autoriteiten mededeelden, dat zij hadden goedgevonden pakken voedsel, wel ke bestemd zijn voor niet-stakende arbei ders te weigeren als zijnde „ongeregeld" Achttien stakende arbeiders in de staal industrie en een politiebeambte hebben wonden opgeloopen bij een botsing in de na bijheid van de nog steeds in bedrijf verkee- rende fabriek der Republican Steel Corp., welke in het Zuidelijk deel van Chicago is gevestigd. De politie heeft waarschuwingsschoten in de lucht moeten geven. Toen dit niet hielp heeft zij ten slotte raak geschoten. Twee gewonden zijn later aan hun won den bezweken. Vage, doch afwijkende motie aangenomen. De Nationale raad der liberale partij heeft in de gistermorgen gehouden algemeene vergadering met op twaalf na algemeene stemmen een motie aangenomen van den volgenden inhoud: „De Nationale Raad, die de motie van 2 Mei betreffende het aan het parlement voor gelegde amnestie-ontwerp bevestigt en wei gert de rehabilitatie der verraders op een lijn te stellen met de gerechtvaardigde ei- schen der Vlamingen, en voorts vaststelt, dat de laatste weken talrijke aanslagen ge pleegd zijn op de grondgedachte en den in vloed der liberalen, verklaart trouw te blij ven aan de politiek van economische en so ciale vernieuwing." Madrid weer beschoten. Gisterenmorgen tusschen vijf uur en half negen heeft de artillerie der rechtschen op nieuw Madrid beschoten. Hierbij zijn ver scheidene inwoners gedood of gewond. Giral over de interventie. In een verklaring voor de pers heeft de minister van buitenlandsche zaken, Giral, medegedeeld, dat de nieuwe regeering in de komende zitting van de Cortes de kwestie van vertrouwen zal stellen. De regeering weigert iedere op schorting der vijandelijkheden, voor afgaande aan een volksstemming of een wapenstilstand, die de waar schijnlijkheid van een accoord tus schen haar en de opstandelingen zou veronderstellen. Dit, aldus Giral, zou beteekenen, dat de opstandelingen als belligerenten worden erkend. De regeering eischt slechts de onvoor waardelijke overgave der opstande lingen. Wij aanvaarden, zoo vervolgde Giral, het beginsel van terugtrekking uit den oorlog van alle buitenlandsche elementen en eischen deze zelfs. Wij wijzen in het bijzon der op de rol der Marokkaansche troepen, omdat hetgeen men Spaansch—Marokko noemt, met uitzondering van Ceuta en Melil- la, welke steden geheel onder onze souverei- niteit staan, in werkelijkheid niet anders is dan een protectoraat, waarvan de inwoners van den Sultan afhangen. Indien de niet- inmengingscommissie ons een plan wil voor leggen, dat een wapenstilstand omvat, de middelen aangeeft om de buitenlanders uit Spanje terug te trekken, zullen wij dit met de meeste aandacht bestudeeren. Giral zeide niet te gelooven in den para dox, die men humaniseering van den oor log noemt Hij beschuldigde de rechtschen er van, te zijn begonnen te bombardeeren van open steden, en wees op de beschieting van Madrid, waar, naar hij zeide, meer gevaar voor de non-combattanten bestaat dan aan het front. Om dan ook te geraken tot een ac coord, waarbij de open steden van bombar dementen worden uitgesloten, zullen hier in tevens worden opgenomen, die, welke door de artillerie worden uitgevoerd. Regeering echter niet tot aftre den te bewegen. In welingelichte Japansche kringen wordt vernomen, dat minister-president Hayashi van oordeel is, dat het manifest van de Seiyukai-en de Minseito die aftreden der re geering verlangen, niet de definitieve hou ding is van de partijen. De regeering zal niet onder druk van het parlement treden. Sommige leden van de regeering, waaron der de minister van oorlog, Sugijama en de minister van financien Yuki, zijn van mee ning, dat een onmiddellijk aftreden gelijk zou staan meteen overwinning van de par tijen, hetgeen een reactie in rechtsche krin gen teweeg zou brengen, welke Hayashi steunen. Een ander deel van den minister raad is van meening, dat het kabinet zoo spoedig moet aftreden in ver verband met de groeiende oppositie in het Hoogerhuis en van de open bare meening. Evenwel is men eens gezind van oordeel, dat de regeering niet moet aftreden onder druk van de politieke partijen. Prins Konoye, de president van het Hoo gerhuis, is Zaterdagavond te Tokio aange komen. Zijn terugkeer zal nieuw leven ge ven aan de beweging, welke beoogt een nieuwe regeering samen te stellen op de basis van nationale eenheid. Konoye heeft verklaard, dat het kabinet, dat de regeering van Hayasji zal opvolgen, een machtig ministerie zal zijn, waarmede alle politieke partijen zullen samenwerken. De weigering van Hayasji af te treden, zal de campagne tegen de regeering slechts doen toenemen. Het zal volgens den prins voor de regeering moeilijk zijn zich te hand haven tot de bijeenkomst van de nieuwe Kamer. Amerikaansche belangstelling. Te Parijs hebben gisteren verscheidene plechtigheden plaats gevonden ter viering van Memorial Day, welke dag in dit jaar samenviel met de herdenking van het feit, dat de Vereenigde Staten zich voor twintig jaar aan de zijde der geallieerden in den wereldoorlog schaarden. Op de groote Amerikaansche begraafplaats „Meuse Argonne" te Romagne heeft de Ame rikaansche generaal Pershing een prachtige kapel ingewijd, die gebouwd is ter nage dachtenis aan 14.238 „sammies", die tijdens den oorlog op de Fransche slagvelden zijn gesneuveld. In een rede verklaarde Pershing o.a.: „Gezien den huidigen wereldtoe stand nu de bewapeningswedloop voortduurt, is nog niet voor ons land het uur gekomen om de voorberei dingen voor de verdediging tegen den oorlog te verwaarloozen. Doch voortdurend doen zich meer redenen voor om te hopen, dat wij in de toekomst bij de regeling der verschillende geschillen tusschen de volken van het vasteland het ver stand over het gevoel zullen kunnen zien zegevieren, en dat reeds de vrees voor den modernen oorlog kan dienen om de leidende persoonlijk- liikheden ervan te overtuigen, dat er een breeden weg bestaat". Te Suresnes was het de minister van oorlog, Da-'adier, die op het Ameri kaansche oorlogskerkhof aldaar een rede ter gelegenheid van den Memorial Day hield, waarin hij uiting gaf aan den vredes wil van Frankrijk. Ernstige ongelukken op vlieg- feest. Zaterdag is op 54 vliegvelden in Engeland de rijksluchtdag gevierd, die door het mooie weer bijzonder geslaagd is.. Meer dan een millioen toeschouwers hebben de evoluties der vliegtuigen bijgewoond en de entrée's die uitsluitend aan liefdadige instellingen ten goede komen, hebben ruim 120.000 pond opgebracht. Op de meeste velden hebben de toeschouwers dnverdeeld genot kunnen sma ken, maar op drie terreinen zijn ernstige ongelukken gebeurd, waarbij vijf bestuur ders en 3 mecaniciens het leven hebben ver loren. Het ergste ongeluk geschiedde op het vliegveld op het eiland Man, waar een zwa re bombardeermachine dadelijk na de op stijging tegen een huis aanvloog en in brand geraakte. De beide inzittenden zijn later totaal verkoold uit de wrakstukken ge haald. Maar ook het huis geraakte in brand en van een gezin va.n drie personen is de moeder in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Douglas vervoerd. De man en de zoon liepen minder ernstige brandwon den op. Twee politie-agenten en drie om standers, die bij de redding der drie bewo ners geholpen hadden, hebben ook vrij ern stige, maar geen levensgevaarlijke brand wonden opgeloopen. Het huis is totaal uit gebrand en de inmiddels' gearriveerde brandweer heeft ternauwernood kunnen voorkomen, dat ook een belendend perceel, dat veel waterschade heeft opgeloopen, een prooi der vlammen is geworden. Op het vliegveld te Waddington bij Lin coln zijn twee machines bij luchtevoluties in botsing gekomen en neergesmakt, waar bij beide bestuurders zijn omgekomen. Ten slotte is te Farnborough een machine verongelukt met verlies van één menschen- Ie ven. De mecanicien kon zich met een val scherm redden. De Duitsche Rijksregeering heeft een wet op de ambtenarenvereenigingen goedge keurd, die inhoudt, dat de centrale organi saties en ambtenarenvereenigingen, die op eenig oogenblik bij die organisaties zijn aan gesloten geweest, met ingang van 1 Juli ont bonden worden, voorzoover zij zelf daartoe nog niet zijn overgegaan, andere nog be staande vereenigingen kunnen door den minister van Binnenlandsche Zaken worden ontbonden. De bij de N.S.D.A.P. aangeslo ten organisaties vallen niet onder de bepa lingen dezer wet. Aanhoudende arrestaties. Het dagblad „De Oeralarbeider" meldt uit Swerdlow, dat aldaar eenige vooraanstaande functionarissen van partij en bedrijfsleven zijn gearresteerd, omdat zij aanhangers van Trotzki zouden zijn. Ook verder zijn vele personen gearres teerd. De provinciale bladen maken mel ding van honderden arrestaties, o.m. te Ar- gangelsk, Samara, Seratow, in de republiek der WolgaDuitschers, te Charkow, in Kau- kasie, Siberië en elders. Medewerker van Jagoda gearres teerd. Het te Saratow verschijnende dagblad „Communist" meldt, dat een der intiemste medewerkers van Jagoda, de commissaris voor veiligheid van den staat, Agranow, als chef van de plaatselijke Gepeoe naar Sara tow is overgeplaatst. De degradatie staat gelijk met een ver banning. Agranow had na den moord op Kirof in 1934, de zuiveringsactie te Leningrad geleid. De Hongaarsclie minister-presi dent weerspreekt de geruchten. In verband, met de berichten, dat een. groot aantal Hongaarsclie landarbeiders men noemde een getal van 15.000 in Duitsch land zou gaan werken, waarbij de bedoeling zou voorzitten, dat deze arbeiders na hun terugkeer in Hongarije nationaal-socialis- tische propaganda zouden maken, heeft de Hongaarsclie minister-president, Daranyi, de volgende verklaring afgelegd; Het werknemen in het buitenland door ongaaische trekkende landarbeiders is een oude gewoonte.Het is dus niets nieuws, ctat ook dit jaar Hongaarsclie landarbeiders in het buitenland seizoensarbeid gaan ver richten. Hun aantal is dit jaar veel geringej dan vroeger. Thans trachten sommigen aan deze zuiver sociale aangelegenheid een politiek karaft ter te geven, hetgeen niet in overeenstem, ming met de waarheid is. De in verschillende berichten genoemde cijfers zijn sterk overdreven, want ten op. zichte van Duitschland is in werkelijkheid slechts sprake van 1500 a 2000 landarbeiders Uitbreiding der staking gevreesd De woordvoerder van het stakingscomité der arbeiders in de petroleumindustrie heeft verklaard, dat de staking zonder incidenten voortduurt en dat er in Mexico volledige rust heerscht. De benzinevoorraden begin nen nochtans uitgeput te raken. De onderhandelingen om te komen tot een bijlegging van het conflict, worden voortge zet. Zaterdagmiddag heeft de vakvereeniging van arbekfers in de petroleumindustrie op het departement van arbeid de minimal^ eischen der arbeiders kenbaar gemaakt. De staking dreigt zich uit te breiden tot andere corporaties. Indien het conflict niet voor Dinsdag is bijgelegd, staat te vreezen, dat arbeiders in andere bedrijven en boeren uit solidariteit eveneens in staking zullen gaan. Havas telegrafeert uit Sofia, dat men iif het gezin der Koninklijke familie te Bulga rije binnenkort een blijde gebeurtenis ver wacht. De gezondheidstoestand van de Ko ningin is uitstekend. CALDENHOVE, BAKHUYS Elf SMIT GEKOZEN. - Naar wij vernemen is de West-Europe«- sche ploeg, welke in het kader van de Olympischen dag op Zondag 20 Juni a.s. m het Olympisch Stadion te Amsterdam »«9® het elftal van Centraal-Europa zal spelen- als volgt samengesteld: Doel: Jakob (jahn Regensburg). Achter: Janes (Fortuna Diisseldor!) Caldenhove (D.W.S.) Midden: Kitzinger (F.C. Schweinturur Goldbrunner (F.C. Bayern, Münchenb Delfour (Racing Club de Paris). Voor; Lehner (S.S.V. Schwaben A® burq), Braine (Beerschot A.C)„ ®air!_He (H.B.S.), Smit (Haarlem) en Van den Ert»» (Beerschot A.C.). Twee reserves zullen eerst later worde aangewezen. -nf Naar wij verder nog vernemen. jra Bakhuvs momenteel weer. zij het sie__ licht. Over ongeveer een week zal hij. alles goed gaat. weer de zware tra111 kunnen hervatton. Hij is onder bchal ling van een geneesheer te Vcnlo deze heeft de verzekering gegeven. r. dien Bakhuys) zich precies aan zijn v schriften houdt, deze speler or> 20 Junl komen fit in het veld zal komen. Bep Bakhuys wordt beschouwd a's beste middenvoor van Europa. De meening van I^As Wij hebben nog een onderhoud a( met den heer K. J. J. Lotsy, voorzitter de keuze-commissie voor het peesclie elftal. Zijns inziens was dit Europeesche elftal het sterkste, dat worden samengesteld. Zonder aafmet des persoons zijn de commissieleden belt algemeene stemmen over deze sa.menste eens geworden. ra{ Een buitengewoon spannende en VePr fraaie strijd is te verwachten, aldus de Lotsv, een unicum in de internationale balwereld, hetwelk practisch nooit we® aanschouwen zal zijn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2