Stadsnieuws Agenda ïïlabmzfobicJhlejri Texel WEE IN DIT BLAD ADVERTEERT Voetbal Maandag 31 Mei 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Meisje door een auto aangereden Afscheid van den heer Van Heusden Rijwielbelasting-contröle Burgerlijke Stand van Den Helder Kampioenssoirée K*V*T» Uit het politierapport Mooi gebruind Nationale Reclasseerings- dag Licht op voor alle voertuigen Hengelsport Vischafslag Den Helder Kruistalraadsel Haven van Nieuwediep Legerberichten Feestavond Sportver* „Texel" Dc Duitsche onafhanke lijkheids politiek een mislukking Vinger gedeeltelijk afgedraaid U verbrand in de zon Door het plotseling oversteken van den rijweg. Zaterdagavond heeft op de Zuidstraat een auto-ongeval plaatsgevonden, waarvan de 9-jarige Lena Lobkers, vermoedelijk door eigen toedoen, het slachtoffer is geworden. Te omstreeks half zeven kwam van het Ankerpark de luxe-auto gereden van den heer Nieuwenhuizen uit Breezand, die den hoek omsloeg, teneinde de Zuidstraat op te gaan. Even voorbij de ligplaats van Hr. Ms. „Schorpioen" was Lena Lobkers aan het spelen, toen zij zonder op het verkeer te let ten, den rijweg wilde oversteken. Het gevolg was, dat zij door den auto van (den heer N. werd aangereden en eenige jneters door de bumpers medegesleept werd. Het slachtoffertje, dat vrij hevig bloedde, werd bij de familie Van Pelt binnengedragen, terwijl men direct geneeskundige hulp inriep. Bij onderzoek door dokter Proost bleek, dat het meisje haar pols gebroken had en voorts diverse niet ernstige schaafwonden gekregen Jiad. Zooals wij reeds schreven, zou de heer N. jiiet de minste schuld aan het ongeval hebben. Van zyn collega's bij het onderwijs. Gedurende een lange, lange reeks van jaren het zijn er, welgeteld, 42 heeft de heer T. van Heusden het openbaar onderwijs in onze gemeente gediend. Was het wonder, dat de jongere collega's, nu voor dezen veteraan het uur van afscheid spoedig aanbreekt, hem niet zóó maar, met stille trom, heen wilden laterf gaan, maar hunnerzijds gaarne van hun achting en genegenheid wenschten blijk te geven? En hoe kon dat beter geschieden dan in een bijeenkomst van de afdeeling Den Helder van den Bond van Ned. Onderwijzers, het lichaam, dat, al die 42 jaren lang, Van Heusdens liefde en genegenheid had en welks afdeeling hij tot bloei wist te brengen? 9 Maart 1895 trad de jeugdige onderwijzer Van Heusden tot de afdeeling toe, waarvan hij later voorzitter werd, en spoedig hadden nog andere instellingen zijn sympathie. Hij was het, die mede de afdeeling van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies oprichtte, hij werd de erhi- hente, ijverige penningmeester van onze Lees zaal, hij gaf mede zijn werkkracht aan de afdeeling „Volksonderwijs"neen, waar lijk, nu hij straks de school verlaat, komt hem zeer zeker een woord van warmen dank en hulde toe voor alles wat door hem in den loop der jaren gedaan is. Zoo gezegd, het was in een speciale bijeen komst van de Heldersche afdeeling van den Bond van Nederl. Onderwijzers, waarin deze hulde, bij monde van den afdeelingsvoorzitter, den heer H. J. Marinus, werd gebracht. Voor den betrokkene, die geheel onkundig hiervan !was, een aangename verrassing, die mede in den vorm van een stoffelijk huldeblijk aan wezig was. En mevrouw Van Heusden kreeg pen bloemenhulde. Veertig jaren is een heele tijd, eji vooral inzake het lager onderwijs is er ontzaglijk veel veranderd. Iemand als de heer Van Heusden heeft betere tijden meegemaakt en we kunnen slechts hopen, dat ze voor het tegenwoordig geslacht ook weer zullen komen. Overigens valt er van den avond niet veel fneer te vertellen, dan dat het een gezellig onderonsje was, en dat van den oud-onder wijzer Van der Vlis, nog een telegrafische ge- lukwensch was ingekomen. Laten we hopen, dat de heer Van Heusden, als hij straks niet meer actief bij het onderwijs werkzaam is, Zich nog lange jaren aan de diverse andere zaken, die hij op zich heeft genomen, zal mo len wijden! f Rijke oogst van de ambtenaren! Eenmaal in het jaar betaalt de wielrijder Zijn tol aan den Fiscus en de doorsnee fietser doet het, daar hij Hollander is, met pen bloedend hart Er zijn er óók, die het er op wagen. Stout- moedigen, die vrij en frank het geheele jaar door met hun rijwiel zonder belastingplaatje langs 's-heeren wegen snellen en dat met een lef, die den braven betaler van zijn cijns het hart warm maakt. Maardaar zijn van die momenten dat öe Fiscus op de loer gaat liggen. Van die óogenblikken, waarop men zich plotseling ge steld ziet tegenover een meedoogenloos amb tenaar, vergezeld van een geuniformden die naar der politie en waarop het rijwiel op belasting-schuld getest wordt. Het is gisteren zoo'n dag geweest; op den Huisduinerweg, ter hoogte van de Kerkhof laan, hadden zich eenige heeren van de be lasting en evenzoovele Cerberussen geposteerd en hebben met vereende krachten een onder- Zoek ingesteld naar het Nieuwediepsche rijwielbelasting-geweten. Het bleek er pover mee gesteld te wezenwant binnen enkele Uren waren daar tientallen van fietsers voor- Zien van een klinkende bekeuring, die hun met name op dezen pralenden zomerdag wel Zeer hard gevallen moeten zijn. Zij allen schaffen zich thans een nieuw plaatje 19361937 aan ennaar alle Waarschijnlijkheid niet zonder morren. Want zij zijn duurder uit dan de trouwe Sijmen, die zich aan de wet hield van 29 Mei 1937. BEVALLEN: T. de Haan-Hager, z, Op de bank. ,,'t Is in orde, jongeman, je kunt het geld nu wel weer opbergen. Ik wou alleen maar zien, of het er nog was." Opgewekt feest. Het is nu eenmaal een noodzakelijk kwaad, dat een sportvereeniging, welke een markant succes geboekt heeft, in een feestelijke ver gadering uiting wil geven aan haar vreugde over het door haar behaalde succes. Voetbal- vereenigingen zijn daar b.v. heel sterk in, maar we hebben bemerkt, dat de korfbal clubs niet ten achter blijven. K.V.T. werd een paar weken geleden kampioen van de tweede klasse van den N.H.K.B. en ter viering daar van werd Zaterdagavond in „Musis Sacrum" de kampioenssoirée gehouden. Deze soirée is een opgewekt feest geworden, er was welis waar geen sprake van een „uitverkocht huis", maar zij die er wel waren, waren grootendeels van dien leeftijd, waarop men nog geen zor gen kent. Zij waren allen op hun Paaschbest verschenen, vooral de dames hadden over het algemeen veel werk van hun toilet gemaakt. Zooals elk kampioensfeest begon ook dit met een officieel gedeelte. Nadat het doek voor de eerste maal opgegaan was, zagen we het kampioenstwaalftal voor ons staan en was er gejuich vanuit de zaal, vooral toen captain Karei v. d. Maas bloemen in ont vangst kreeg te nemen. Onmiddellijk daarna was de gelegenheid daar om de K.V.T. te complimenteeren. Wel, daar werd een dank baar gebruik van gemaakt door vertegen woordigers van H.K.C., E.L.T.O. en van... het Centraal Bestuur van de Speeltuinvereeni- ging, van welke K.V.T., evenals voorheen, een onderafdeeling is geworden. De club zal dan ook voortaan het terrein van die Speeltuin vereniging bespelen, terwijl haar naam van 1 Juni af zal luiden K.V.D.H. (Korfbal Ver- eeniging Den Helder). Nadat ook de Sportredacteur van dit blad het woord gevoerd had, dankte de heer J. Steindel, de voorzitter, die helaas zijn vereeni- gipg wegens vertrek naar Indië binnenkort moet verlaten, voor de bewezen attenties. Dan kon het eigenlijke feest aanvangen. Er was van het standpunt uitgegaan, dat er veel gedanst moest worden en dat is dan ook ge- sfchied. Eigenlijk vormde dat het hoofdnum mer van het programma en de kleine toonee- listisqhe verrichtingen waren slechts entr'actes op dit programma. De verdiensten van deze entr'actes zaten vooral in het feit, dat zij ge heel door eigen krachten werden uitgevoerd. Zoo trad voorzitter Steindel met een geestige voordracht „Hannes terug van de korfbal match" voor het voetlicht, terwijl hij even later in samenwerking met zijn ega en mej. Geervliet een „Rhythmische sensatie" ten beste gaf, welke welwillend was «ingestudeerd door mej. Tilly Polak. Na de pauze kondigde de heer Schoonewolf, die zich zeer verdienste lijk van zijn taak als conferencier kweet, mej. Geervliet als zangeres aan. Zij zong een Hoi- landschen tekst op het bekende Fransche liedje „II pleut sur la route". Mej. Geervliet beschikt over een mooi geluid, dat helaas wat ongecul tiveerd is. Bij ernstige studie zou zij het onge twijfeld verder brengen! Vermelding verdient ook nog de voordracht, welke dezelfde juf frouw te zamen met den heer Farber uit voerde. Dat waren de nummers, welke een welkome afwisseling van het dansen vormden. Ver melden we nog, dat de dansmuziek verzorgd werd door The Allround Musicians, die we langen tijd niet gehoord hadden, doch die ons aangenaam verrasten door de wijze waarop zij zich van hun taak kweten. Het quintet heeft zeer aan opvatting, samenspel en... overtuiging gewonnen en het is dan ook zeker aan dit ensemble te danken, dat het bal zoo uitnemend slaagde. Door bakfiets aangereden. Er werd Zaterdagaangifte gedaan door een wielrijder, dat hij op den hoek Koningstraat Spoorstraat was aangereden door een bak fiets, welke waarschijnlijk links van den weg gereden had. Een onderzoek wordt ingesteld. Nogeens een bakfiets. Een jongetje werd op het Hoofdbureau ge bracht, aangezien hij aan armen en beenen diverse schaafwonden opgeloopen had. Een en ander had als oorzaak, dat het kereltje bij het spelen onder een bakfiets was gekropen en waarbij de bestuurder hem bij het weg rijden niet had ontdekt. Brandje in de Dahliastraat. Voorts werd Zaterdagavond nog aangifte gedaan van het feit, dat er brand was ont staan in het perceel Dahliastraat 53. De brandweer toog er heen, doch het bleek, dat het vuur reeds door behulpzame handen met zand gebluscht was. Er was brand in de keu ken ontstaan, door het omvallen van een pe troleumstel. Assistentie gevraagd. Zondagnacht verzocht een caféhouder in de Spoorstraat politie-assistentie, omdat een be zoeker herrie zocht met de andere cliëntèle. De man werd naastiglijk verwijderd. Strandgenoegen. Tenslotte was politiehulp noodig voor een tweetal meisjes, die gistermiddag op het strand een ritje maakten op het paard, dat men voor een paar centen kan berijden. Eenige jongens maakten het dier aan 't schrikken, tengevolge waarvan het de meisjes van z'n rug gooide. Een ervan bezeerde zich nogal, zoodat doktershulp ingeroepen werd, worden gelaat, hals en armen door AMILDA.zonnebruincrême,Voorkomt tevens vervellen en de zoo pynlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Evenals vorige jaren hebben de samenwer kende Reclasseeringsinstellingen, waarvan de grootste zijn het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen, de Roomsch-Katholieke Reclasseeringsver. het Leger des Heils en de Protestantsch Chr. Re- classeeringsvereeniging, het voornemen we derom de Nationale Reclasseeringsdag te or- ganiseeren. Deze collectedag zal gehouden worden op Zaterdag 5 Juni a.s. Teneinde de collecte bij alle gezindten aan te bevelen, is er een Co mité van Aanbeveling gevormd, waarin de volgende personen hebben zitting genomen. Comité van Aanbeveling: Vice-Admiraal T. L. Kruys, Commandant der Marine. Lt.-Kolonel J. H. C. Bentz van den Berg, Garniz. Cdt. G. Ritmeester, Burgemeester. W. de Boer, Wethouder. P. A. Smits, Wethouder. P. S. v. d. Vaart, Wethouder. Mr. Dr. E. v. Bolhuijs, Secretaris der Gem. Mr. D. B. A. Franken, Fiscaal bij den Zee krijgsraad. Mr. R. J. Brünner, Off.-Com. b. d. Zeekrijgs raad. A. J. v. d. Hoeven, Comm. van Politie. N. Helder. Mevr. K. A. H. Koning—Visser. Ds. H. A. Enklaar. Pastoor A. Koopman. Ds. J. J. Meynen. Pastoor Th. Moleman. Ds. F. W. J. v. d. Poel. Ds. P. J. Smidts. Ds. F. Tollenaar. Pastoor K. A. H. van Veen. P. v. Dalen, Gem.-Ontvanger. J. J. Feringa, Inspecteur van het L.O. Het Plaatselijk Comité van Uitvoering van den Nationalen Reclasseeringsdag bericht ons, dat door de Centrale Leiding een Reclassee- ringskrant zal worden uitgegeven, die ook in deze gemeente door het Plaatselijk Comité huis aan huis zal worden verspreid, in de week van 31 Mei tot 5 Juni. Maandag 31 Mei21.40 uur Barometerstand Den Helder: 762.0. Temperatuur zeewater: 16.5. Temperatuur lucht: 15.1. Hoogste temperatuur lucht gisteren: 22.9. Het bestuur der H.S.V. „Den Helder" maakt bekend, dat het seizoen voor den hengel weer geopend wordt op 1 Juni. Er zal een concours gehouden worden op 5 en 6 Juni in de Kromme Tocht te Breezand. Voor de grootste baars is een medaille uitgeloofd door den heer Koopman, door de heeren C. Raap Wz. en A. Schilderman Cz. is een wisselbeker beschikbaar gesteld en door het oudste lid van bijna 82 jaar, den heer H. Kuiper, werd een schilderstuk, door hem zelf vervaardigd, voorstellende een landelijk ge zicht op Texel, aangeboden. Deze prijzen zijn te bezichtigen in de étalage van den heer S. de Does, Koningstraat 38. 29 Mei. Aangebracht door korders: Tongen Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Door haringvisschers: Haring Ansjovis p. kg 0.68—0.55 0.54—0.45 0.63—0.48 p. k.„ 5.00—4.00 3.40—2.00 1.75-1.00 p. tal 2.20—1.80 p. kg 0.35 Het zetduiveltje is Zaterdag weer leelijk aan de gang geweest en noodzaakt ons de volgende rectificatie te geven van het kruis talraadsel. Bij Horizontaal: le regel staat „10. 7-voud", moet zijn „10. 17-voud". 3e regel, tusschen „16. 11-voud" en „18. 13-voud" moet ingelascht worden „17. 31- voud". Bij verticaal moet de le regel worden: „1. 2e macht, 2. 3e macht, 3. 8-voud. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Defensie a. i„ is de luitenant ter zee der 2e klasse marinereserve F. Heijman, den 31 Mei 1937 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Jan van Brakel". De luitenant ter zee der 2e klasse E. C. J. van der Horst wordt den 1 Juni 1937 te Schiedam geplaatst. bereikt alle gezinnen van 55F alle gezindten. Aangekomen v. Londen en vertrokken naar Denemarken de Nederlandsche motorschoe ner „Raket". Aangekomen van Liverpool en vertrokken naar Harlingen, het Eng. s.s. „Kylemouth". Detacheering Genie. Te Den Helder is een Detachement Ver lichtingstroepen van de Genie uit Utrecht aangekomen voor het houden van oefeningen. Vrjj vervoer en toelage voor deelnemers afstandsmarschen. Door den Minister van Defensie is bepaald, dat aan de op 27, 28, 29 en 30 Juli a.s. te houden internationale vierdaagsche afstands marschen, uitgeschreven door den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, onder verlee ning van vervoer voor rijksrekening en van een geldelijke toegemoetkoming, door militai ren kan worden deelgenomen. Kust-artillerie met groot verlof. De dienstplichtigen van de lichting 1931, die thans voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn bij het reg. kust-artillerie te Den Helder, worden op Zaterdag 12 Juni a.s. weder in het genot van groot verlof gesteld: (de onderofficieren-administrateur op 16 Juni d.a.v.). Bevordering. Alle sergeanten worden bevorderd. Naar w(j vernemen, zal binnenkort de rang van sergeant le klasse worden ingevoerd voor de beroeps-sergeanten, die de geschiktheid bezitten voor den naasthoogeren rang. HERMAN NYPELS* KLEDINGMAGAZIJNEN, DEN HELDER Papier-Linnen Boorden, in alle gangbare maten en modellen Perdozijn f 1.35 per stuk 12 ct. De feestavond van de Sportvereen. „Texel", die in verband met de promotie naar de Derde Klasse in Hotel „Texel" Zaterdag j.1. werd gegeven, viel aanvankelijk geen best be zoek ten deel, later op den avond werd de zaal echter beter bezet. Hoewel men zich voor de opening al met een dansje had ver maakt, kon de Voorz., den heer Dapper, omstreeks tien uur een woord van welkom spreken. Spr. richtte zich daarbij in 't bizon der tot het oud-lid, den heer P. Luijckx, die aan de uitnoodiging om dezen feestavond bij te wonen gehoor had gegeven, Verder deelde de voorzitter mede, dat nu na de Bloemen hulde van Zondag j.1. nog bloemstukken wa ren ingekomen van een groep supporters, van den heer en mevrouw Ten Hooi en van de Tex. Courant. Ook werd mededeeling gedaan van 't binnenkomen van felicitaties van ver schillende oud-leden, van de voetbalvereen. D.T.S., Q.S.C. en van de zustervereen. op Texel, ook van leden dier clubs, van supporters van de Texelsche Damclub, etc. Na den Voorzitter voerde de heer P. Luijckx 't woord, die er zijn bizonder genoegen over uitsprak, dat de club, waarin hij zoo langen tijd zoo aangenaam heeft gespeeld, nu na zoo moeilijken strijd den drempel der Derde Klas heeft overschreden. Spr. wijst daarbij op de spanning, waarmede hij de laatste wed strijden heeft gevolgd en waarbij hij tot de overtuiging is gekomen, dat bij het spel, dat „Texel" nu demonstreert, deze promotie vol komen gemotiveerd mag worden geacht, vooral heeft 't hem ook genoegen gedaan, dat de spelers in den laatsten wedstrijd in dé moeilijke tweede helft zoo volkomen correct zijn blijven voetballen, 't geen te Den Helder algemeen zeer werd gewaardeerd. Verder be spreekt de heer Luijckx de kameraadschap pelijke geest, die hij vroeger reeds zoo prettig vond in de club en spreekt den wensch uit dat de vereeniging onder de bezielende leiding van den heer Dapper in bloei zal blijven toenemen. Bloemen zal ik nu niet aanbieden, zei spr. ten slotte, doch ik heb gelezen, dat er pogingen worden aangewend tot 't vormen van een Trainingsfonds en daaraan wil ik 't mijne bij dragen. (Spr. reikte daarna onder applaus der aanwezigen den Voorzitter een enveloppe met inhoud voor dit doel over). Vervolgens sprak de heer G. Joh. Duinker namens de Tex. Courant. De heer D. wees er op, dat 't herdenken van een 25- of 50-jarig jubilé op zich zelf niet zoo veel bizonders is; 't komt er echter op aan op welke wijze men (of een vereeniging) in de achter zich lig gende periode heeft gewerkt en dat juist maakt 't jubilé van de Sportvereen. „Texel" zoo mooi. Spr. wijst op de keurige wijze, waarop vooral deze promotie is opgebouwd. Voor hem is vooral ook een voorname zaak, dat deze vereeniging „Sport" heeft beoefend en „Sport", waarbij zeer velen zijn betrokken. Verder feliciteerde spr. de vereeniging met het behaalde succes en sprak hij ook den wensch uit dat de club onder leiding van den heer Dapper in groei en bloei zal mogen toe nemen. De heer Dapper dankte beide sprekers voor hun betoonde sympathie voor de vereeniging en voor hem persoonlijk. Spr. riep daarna de spelers van 't eerste elftal van 't podium en gaf nog een kort overzicht van 't gebeurde tijdens 't vijf-jarig verblijf van de Sportver eeniging „Texel" in de 4de klase en reikte daarna aan iederen speler en de reserves van het eerste elftal een fraaie clubfoto over ter herinnering aan 't behaalde succes. Hiermede was 't officieele gedeelte van den avond afgeloopen. Het bal had verder een gezellig verloop; de dans werd afgewisseld door zang en voordrachten. Zondagmorgen geraakte de heer S. Lange- ve d te Den Burg, juist toen hij zijn ijsmachine wilde stopzetten, met een zijner vingers in een draaienden koker; snel trok hij nog zijn hand terug, doch door de machine was hem echter reeds t bovenstuk van den vinger afgerukt H et streven van Duitschland, om zich onafhankelijk te maken van de wereld, om in eigen behoeften te voorzien, is op een mis lukking uitgeloopen. Het is niet voor het eerst dat we over dit onderwerp schrijven. Reeds vroeger wezen we er op, dat het in onze wereld niet mogelijk is, zonder zichzelf daardoor schade te berokkenen, dat men zich isoleert. We zijn teveel op elkander aangewe zen. Het Bijbelwoord, dat we elkanders lasten zullen dragen, geldt ook in maatschappelijk opzicht en we hebben de laatste jaren maar al te veel ondervonden de ellendige gevolgen van het feit, dat het eene land het best meende te kunnen redden buiten het andere. Er is gelukkig in den laatsten tijd een ver andering ten goede waar te nemen. In econo misch opzicht zijn verschillende landen vast- geloopen, landen die meenden zicVr-1f te kunnen redden. We denken nu in de ste plaats aan Duitschland, waar het vori0 ar de geheele economische politiek gesteld is onder het toezicht van generaal Göring, dje met zijn vierjarenplan, Duitschland onafhan kelijk zou maken van de overige wereld, wat betreft de voorziening in zijn oorlogsindustrie. Dr. Schacht, Duitschlands bekwamen econo- mischen en financieelen raadgever, is toen eenigszins op den achtergrond gesteld. Schacht was geen voorstander van deze poli tiek van onafhankelijkheid en het opmerke lijke is nu, dat de stem van Schacht, sedert Göring de leiding genomen heeft van Duitsch lands economische politiek, nu meer in het buitenland gehoord wordt dan die van Göring. Het is hierop waarop het „Hbl." wijst in een artikel. Göring, zegt het blad, zoekt zijn hoofdbezigheid in het afleggen van discrete bezoeken aan Rome, terwijl Schacht er hard nekkig naar streeft, met de wereld nieuwe economische banden aan te knoopen, in het bijzonder met Frankrijk. Men is geneigd hierin een aanwijzing te zien, dat de Duitsche economie op veel zwak ker bodem staat dan het nationaal-socialis- tisch bewind aan de buitenwereld vaak heeft willen suggereeren en dat de autarkische plannen een veel te zware last vormen voor het Duitsche volk. Berlijn onthoudt zich van het doen van officieele mededeelingen daaromtrent, maar het is een feit, dat de prijzen van levensmid delen en andere consumptie-goederen in Duitschland voortdurend stijgen en dat uit Duitschland den laatsten tijd naar de buiten wereld geruchten doordringen, waaruit men kan opmaken, dat er ernstige ontevredenheid onder het Duitsche volk heerscht. Dr. Göb- bels heeft van deze geruchten in zijn te Berlijn gehóuden rede indirect de bevestiging ge geven. Men klaagt over te lage loonen, over stij genden nood tengevolge van gebrek aan grondstoffen en deviezen, over nijpend gebrek aan voedingsmiddelen wegens slechte oogst- vooruitzichten, over onvoldoende uitvoering van socialistische maatregelen. De arbeidersklasse gaat daaronder het sterkst gebukt. De kosten van het levens onderhoud stijgen, in het bijzonder de prijzen der levensmiddelen, terwijl de loonschalen gelijk blijven, in sommige gevallen dalende zijn. Buitenlandsche waarnemers, zegt de schrij ver, maken melding van toenemend gemor; de psychologische en economische spanning wordt grooter. Het volk is niet geneigd, zich gedurende een lange periode zware offers te getroosten. Het Naziregiem heeft tot zekere hoogte zijn greep op de massa's verloren. Spontane uitbarstingen van lijdelijk verzet komen voor. Dr. Göbbels spreekt thans zelfs van den „verschrikkelijken toestand", waarin Duitsch land verkeert. Hij bezweert het buitenland, dat Duitschland volstrekt niet uit vrijen wil tot autarkie overhelt; integendeel niet liever zou willen dan „buitenlandsche goederen in massa te koopen en Duitsche producten in het buitenland afzetten." Duitschland wil den vrede, Duitschland ls bereid tot den Volkenbond terug te keeren. Het is bereid over het vraagstuk der bewa pening te spreken, „want de lasten daar van drukken op allen". Dat is een toon die hoop geeft. Als de wereld gaat zien, dat de bewapening haar ten onder brengt, kan dat een oorzaak zijn om stil te staan op den weg, dien men gaat en dan is er ook weer de mogelijkheid van terug keer. Het kan een langen weg worden, als men er echter maar weer op komt. Bios BoysAmbachtsschool 3—3 Als de huid van Uw gelaat, hals en armen door c e zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan onmiddellijk Furoi op. Dit verzacht en geneest spoedig, r-oroi (Wjt en geel) beide in doozen van 30 en i u ct., tube 45 ct. B(j Apoth. en Drogisten

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5