GERARD WORM Velthuijs Korte ZEEREIZEN? Velthuijs! g0edk00pe marken Stadsnieuws Agenda UiMcPietij, li Moet Ge examen doen? Dinsdag 1 Juni 1937 De belastingplaatjes-razzia Kabouters in de stad Bij het carrillon-concert van a*s* Donderdag Tragisch ongeval bij concert in het Julianapark Haven van Nieuwediep KEIZERSTRAAT is VANAF HEDEN 's middags tusschen Half één EN Half fwee Licht op voor alle voertuigen Een Jubilaris Nationale reclasseeringsdag Een breed gebaar van den heer van Twisk Ernstig incident in Spanje Zal het Spaansche conflict toch tot een Europeeschen oorlog aanleiding geven? Uit het politierapport Burgerlijke Stand van Den Helder REISBUREAU Inschrijvingen Handelsregister Een pessimistisch geluid over de waddenzeeharing REISBUREAU Lo'SpOSTBRUfi VeTTHÜÜs! 50 slachtoffers. Naar wij nog van de desbetreffende auto riteiten vernemen, is de buit van de belasting ambtenaren, die j.1. Zondag op eenige plaatsen de wielrijders aan een strenge controle onder worpen hebben, inderdaad belangrijk geweest. Niet minder dan 50 personen bleken op deze enkele uren, dat men controle uitoefende, gewogen en te licht bevonden en hadden be- behalve het aanschaffen van een plaatje de boete te betalen. Ons werd in verband met deze overtre dingen nog verzocht er de aandacht op te willen vestigen, dat het nog steeds niet j toegestaan is het rijwielplaatje alleen maar b ij zich te hebben, bijv. in z'n jaszak of op een andere, niet zichtbare plaats aan de kleeding. Het moet dui delijk zichtbaar bevestigd zijn, öf aan de jasrevers öf aan de fiets. Ook dit ver zuim leidt onherroepelijk tot boete! u Het programma wordt geopend, met het bekende zeemanslied: „Het lied van de zee". Een frissche een vroolijke wijs, van een uit dagende tekst, vormt de prikkel bij 't hooren van het lied. 't Is dan ook niet te verwonde ren, dat dit lied onder het volk zoo'n ingang heeft verkregen. Een „Prelude" (voorspel), van W. de Vries, is het tweede nummer. Een levendig stuk van geest en fraaie klank- jjombinatieën van begin tot eind. No. 3 is een „Andante Cantabilé" van de beroemde Mechelsche eere-Stadsbeiaardier, Jef Denijn. Het is een fijn, zangerig stuk, rustig en van schoone melodie. Het zal den luisteraad zeer zeker tot die behagelijkheid stemmen, welke mede bij stille zomeravon den, de sfeeer in het fraaie park met zich brengt. No. 4. Een ongekend verband tusschen toon en woord, vormen de zeemansliederen a. „Naar Zee" en b. „De kabels los". Ongetwijfeld zullen de hoorders, welke al lang de zeeën niet meer bevaren, bij het hoo ren van deze stoere klanken, terug denken aan de tijd, welke zij op zee hebben doorge bracht. No. 4c, is het overbekende wiegeliedje van Mozart. De liefelijke tonen, zullen zeer zeker elk daarvoor gevoelig oor stemmen tot dat teeder gevoel, welke aan den rand van het Wiegje zoo eigen is. Het programma besluit met een Sonata voor beiaard, van Jef van Hoof. Het stuk vangt aan met zes enkele tonen na elkaar en worden op veranderde wijze herhaald. Hierna volgt een thema (een der grond gedachten van het muziekstuk, in den vorm van een klein lied) in de basklokken, terwijl de melodiestukken, daarboven in meesterlijke muzikale figuurtjes zich bewegen. Een ge deelte, wat door haar prachtige harmoniën (samenklanken van welluidende aard) een wonderlijke stemming verwekt, volgt nu. Een satz (deel), welke ons doet denken aan het begin, gaat over in een meeslepende melodie. Door de visie op de beiaardspeeltechniek van zulk een geniaal componist, was het mogelijk, deze muzikalegevoelens, zoo tot uitdrukking in klanken te brengen. Hierna worden verschillende deelen her haald in andere toonaarden (toonaard be- teekent: rangschikking der tonen naar een ander begin welke veelal de voornaamste toon in de slotsamenklank van zeker ge deelte is, op een of andere hoogere- of lagere toonhoogte dan die, waarmede begonnen werd) en sluiten zich telkens meerdere tonen aan, totdat het slot zich ontplooit in een grootsch klokkenkoor, wat de herhaling op krachtige wijze uit jubelt. 73-jarige man door hartverlamming getroffen. Gisterenavond, even voordat het concert van het Stedelijk Muziekcorps in de tent in het Julianapark aanving, heeft zich een tra gisch ongeval voorgedaan. Een der ouden van dagen, de 73-jarige heer Meijer uit de la Reystraat, werd door een hartverlamming getroffen. Het concert werd eenige oogenblikken uitgesteld, en waarbij door omstanders en politie het slachtoffer naar het Hoofdbureau in de Prins Hendrik laan vervoerd werd. Later is het stoffelijk overschot naar de woning gebracht. 31 Mei 1937. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Roek", Wij vragen voor Zaterdag s eenige Hulpverkoopsters boven 18 jaar Daar is belangstelling voor Kabouters tad. Belangstelling, omdat er ter wereld maar weinig kaboutersteden zijn en omdat er een hooge sprookjesmuur om de nederzetting getrokken is. Boven die muur steken de spitse contouren uit van torens en transen en de daken van sprookjeshuizen, en dat alles werkt op de verbeelding van onze jeugd, maar niet minder op de onze... Soms gaat daar een deurtje open. Een geel rood-blauw paneel schuift onhoorbaar weg en een miniatuurmenschje staat in de vreemde wereld... En kijkt rond met glundere spleet oogjes en wandelt weg. Fiks, deftig haast, met z'n lange zwabberbroek en zwierige branie-pet hoovaardig scheef op de glim mende kuif. In de stad ziet men de afgezant van het rijk der dwergen na. Men blijft stilstaan en men bespreekt de wonderen der wereld. Het wonder, dat deze kleine menschjes zoo par mantig doet zijn en hun de allures geeft van Groote Menschen. En ze rooken cigaretten en de dames knab belen op chocolade en ze worden aangestaard, alsof het wilde beesten waren, zóó uit de woestijn geïmporteerd. Ze zijn verstandig deze Kabouters, want ze zoeken de uren uit, dat de schooljeugd achter de groene deuren opgesloten zit en hen niet kan achtervolgen als waren het zeldzame variëteiten van een vreemdsoortig beest. Later op den middag zitten ze wat uit te blazen van de warmte in hun eigen home. Daar waar de kanteelen zijn, en het huisje van het schoone Sneeuwwitje en waar duizend kleuren in het helle zonlicht blinken. En ze rooken cigaretten en af en toe grijpen er twee elkander van louter levens vreugde in den kraag en dan gaat het vechtend holderdebolder door het allang platgetrapte gras. Totdat de vrouwtjes er zich driftig en vrouwelijk hebzuchtig mee bemoeien en op hun beurt de mannetjes wegtrekken. En dan is er een algemeene vreugde, ook bij de vrouwtjes met hun aangezette lipjes en hun baby-sandalen. Later op den middag en 's avonds is het van werken geblazen daar in het Sprookjes stadje. Dan moet de melancholieke Buba zijn wil buigen voor zijn centimeter-cornak, en dan dansen 2 vrouwtjes en 2 mannetjes een vreemdsoortige czardas in de piste, plat getreden door duizend ponny-hoeven. Het is een wereld op zich zelf en een wereld, die in flagrante tegenstelling is met de onze, tenminste wat het formaat der dingen betreft. Want overigens...- overigens zijn deze kabouters getrouwe afgietsels van ons. Hebben zij hun pleziertjes en zorgen, hun nukken en grillen en zijn afhankelijk van de stemming van het oogenblik. En zóó beschouwd zijn het geen wonder- menschjes, maar zoo gauw als men de zaak aldus gaat zien is de aardigheid eraf. Men moet bij dit alles zijn fantasie aan het werk zetten. Er uw heele wereld van vroeger, van Sneeuwwitje en haar dwergen tot Hans en Grietje toe er bij halen en dén eerst betreedt men hier een wereld, waarvan wij dachten, dat die gesloten voor ons was. Zorg dan zoo'n meialen zakdoosje mei 3 „AKKERTJES" van 20 cent bij U le hebben. Verdrijven direct gejaagdheid, onrust, angst - gevoel, migraine, hoofdpijn en maken U rustig, kalm en geconcentreerd. Maandag 1 Juni 21.40 uur Barometerstand Den Helders 761.9 Temperatuur zeewater: 16.2 lucht: 13.7 Hoogste temperatuur lucht gisteren: 17.2 De brugwachter Van Otteren, wonende aan de Zuidstraat, herdenkt vandaag het feit, dat hij 25 jaar geleden voor het eerst een brug opende. Zooals reeds eerder in ons blad is mede gedeeld, hebben de Reclasseeringsinstellingen het voornemen wederom een Nationale Reclasseeringsdag te houden, teneinde de geldmiddelen van de Vereenigingen te ver sterken, die in verband met de tijdsomstandig heden het toch al moeilijk hadden en boven dien door subsidievermindering voortdurend worden bedreigd. Alle instellingen doen aan deze actie mede. Ook in onze gemeente is een Comité gevormd, dat speciaal belast is met uitvoering van de collecte. Hierin hebben zitting: Ds. W. J. F. Meiners, K. Abbenes, Mr. J. Mulder, S. de Böck, Mevr. G. M. v. d. Hoeven- Posthuma, Mevr. A. Langhorst-Blom, Mevr. T. R. v. Leeuwen-v. Neuren, Adjudante M. Semeyn, Egb. Bos, P. H. L. Maas, F. A. Nijpels, C. Riekwel, P. Tuk, J. J. Vermeulen, J van Zwijndrecht. Het Secretariaat wordt waargenomen door K. Abbenes, Hoofdgracht 17. Personen, die zich als collectan(e) voor 5 Juni a.s. willen beschikbaar stellen, worden verzocht zich bij het Secretariaat aan te melden. Radio-spreekbeurten. Reeds uitgezonden door de VARA, Zater dag 29 Mei van 3.15-3.30 n.m., Mr. B. v. d. Waerden. Heden spreekt van 7.157.35 n.m. Pater Patricius, voor den K.R.O. HERMAN NYPELS KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER UITRUSTINGEN VOOR DE TROPEN Witte Costumes 6.50-8.50-10.50 Vraagt prijscourant. De heer v. Twisk heeft het comité, dat opgericht werd om belangstelling op te wekken voor het Helder der Zee Monument en voor de bespeling van het carillon, door o.m. beiaardiers van buiten te laten komen, verblijdt met de mededeeling, dat hij bereid is een gratis filmvoorstelling te geven, waar van de baten voor het comité zullen zijn. Deze filmvoorstelling, die op 18 Juni a.s. zal plaats hebben, zal o.m. bevatten het film werk „De slag bij Waterloo". Het comité heeft dit royale aanbod van den heer v. T. gaarne aanvaard. De eerste carillonbespeling met een beiaardier van buiten, zal, zooals we reeds eerder meedeelden, plaats hebben op den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, op 29 Juni a.s. Minderjarige teruggebracht. W Door de Amsterdamsche politie werd naar hier teruggebracht een minderjarige, wiens opsporing en terugbrenging de ouders was verzocht. van 31 Mei 1937. BEVALLEN: M. van der HertSluiter, z. A. F. MutsaarsBenjamin, z. G. Recourt Wit, z. A. Teunissenvan Brederode, z. J. F. HamSchnatmeier, z. OVERLEDEN: J. den Bakker, (m), 58 jaar. C. M. Meyer, (m), 53 jaar. BETER GENRE AUTOCAR-TRIPS Binnen en Buitenland T/0 POSTBRUG Wijzigingen: Den Helder: Broodbakkerij „Heldria", Weezenstraat 27; overgegaan aan C. Ger- vliet. Schagen: C. Kaper, Loet E 185, bode dienst; eigenaar uitgetreden. Texel: N.V. Stoombootmij. „Texel"; be stuurswijziging. Wieringen: Coöp. Boerenleenbank te Wieringen, Hofstraat 76, Den Oever; be stuurswijziging. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Bengkalis, u., 28 Mei v. Belawan. Poelau Laut, 31 Mei v. Amsterdam. Saleier, 31 Mei te Rotterdam. Singkep, t., 30 Mei v. Port Said. Soema, cherter, 30 Mei te Sabang. Tarakan, t., pass. 28 Mei Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Agamemnon, 29 Mei v. Hamburg. Alkmaar, t., 28 Mei v. Arica. Aurora, 31 Mei te Amsterdam. Baarn. u., 28 Mei te Corral. Berenice, pass. 31 Mei Ouessant. Breda, t., 29 Mei te Antwerpen. Calypso, 30 Mei te Amsterdam. Ceres, 28 Mei te Cristobal. Clio, 29 Mei v. Cristobal. Costa Rica, 30 Mei v. Cristobal. Cottica. 28 Mei v. New York. Crijnssen, 29 Mei v. Dover. Fauna, 31 Mei te Istanboul. Deucalion, pass. 31 Mei 's midd. 12 u. Ouessant. Euterpe, 29 Mei v. La Pallice. Ganymedes, 30 Mei te Candia. Hebe, 30 Mei te Amsterdam. Hercules, 29 Mei v. Istanboul. Merope, 30 Mei te Hamburg. Oberon, 29 Mei v. Malta. Odysseus, pass. 31 Mei Brunsbuttelkoog. Oranje Nassau, 29 Mei v. Dover. Oranje Nassau, u., pass. 30 Mei Ouessant. Orestes, 30 Mei v. Malta. Orion, 29 Mei te Morphoubaai. Orpheus, 31 Mei te Amsterdam. Poseidon, 30 Mei te Marseille. Rhea, 31 Mei v. Palermo. Stella. 31 Mei v. Oran. Tiberius, 29 Mei v. Susa. Triton, 30 Mei te Amsterdam. Ulysses. 29 Mei te Hamburg. Venus, 29 Mei v. Lissabon. KON. HOLL. LLOTD. Montferland, u., 27 Mei v. Santos. Salland, t., 29 Mei v. Montevideo. Waterland, 31 Mei te Amsterdam. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Barentsz, 29 Mei v. L. Marqués. Markus, 29 Mei 's midd. 12 u. op 15 gr. 44 min. N.B. en 41 gr. 29 min. O.L. Minjak, 30 Mei 's midd. 12 u. op 7 gr. 5 min. N.B. en 57 gr. 54 min. O.L. Sawahloento, 29 Mei te Bangkok. De waddenzeeharing staat tegenwoordig wel in de belangstelling. Verleden week mochten wij er op, dat N. R. Crt. en Telegraaf zich in de belangstelling. Verleden week wezen beide met deze aangelegenheid bezig hielden. Nu Zaterdagavond troffen we in de N.R.Crt. een uitvoerig artikel over de Zuiderzeeharing in de Waddenzee aan van Dr. Havinga, waar in al weinig hoop uitstraalt, dat deze haring soort zich in de toekomst in groote aantallen in de Waddenzee zal laten zien, omdat de factoren voor voortplanting daar lang niet zoo gunstig zijn als vroeger in de Zuiderzee. Dit lezende, dachten we dadelijk aan hetgeen de heer Stevenson had gezegd op de jaarver gadering van den Ned. Visschersbond in Den Haag, toen ook hij zich pessimistisch hierover uitliet. We dachten toen, dat dit wat al te pessimsi- tisch was gezien; misschien, dat bij ons de wensch toen de vader der gedachte is geweest, want het eigenlijk verpletterend oordeel van Dr. Havinga, gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek, deed ons nu achter het oor krab ben Weliswaar wordt het niet uitgesloten geacht dat er nog wel wat broed tot ontwikkeling zal komen, maar dit zal, door de slechte broedge- legenheid in de Waddenzee toch lang niet meer de omvang van vroeger gaan aannemen. Dr. Havinga schrijft, dat de grootte der haring aanwijst, behalve dat het is op te ma ken uit de schubben, dat deze geboren zijn, toen er waarschijnlijk nog eenige exemplaren in de Zuiderzee tot ontwikkeling zijn gekomen, omdat het water daar nog van een geschikt zoutgehalte was. Ook dit jaar was het grootste gedeelte van de gevangen haring van een groot type, het geen er op wijst, dat ze van een oude jaargang zijn. Er kwamen ook dit jaar weinig kleine haringen voor, waaruit valt op te maken, dat er in de Waddenzee in hun geboortejaar veel broed niet tot zijn recht moet zijn gekomen. Van welke zijde men de zaak ook bekijkt, nergens opent zich een gunstig verschiet, zoo schrijft Dr. Havinga. Dit artikel heeft ons ook pessimistisch ge maakt voor wat betreft het vooruitzicht der haring in de Waddenzee. Ondanks dat komt het ons voor, dat er nog één glanspuntje is, dat misschien zal blijken de stroohalm te zijn waaraan we ons nog vast klampen, maar welke stroohalm voorloopig de gelegenheid biedt zich er aan vast te klampen. Dr. Havinga schrijft, dat de belangrijkste paaiplaatsen van dit kustras lagen in de Zui derzee, maar ook elders werden ze gevonden, b.v. in de Oosterschelde. En nu meenen wij te weten, dat dit jaar ook in de Oosterschelde de vangsten haring zeer gering zijn geweest. Omtrent de groote haring is ons niets bekend. Hoe is het te verklaren, dat ook daar de vangst zoo gering was dit jaar? Of is er misschien ook daar een ongunstiger factor opgetreden sinds jaren, zoodat de broed- ontwikkeling minder is geweest? Ondenkbaar is dat ook misschien niet, want er is, naar in de bladen vermeld heeft gestaan, hier en daar nogal oeverafscheiding geweest, zoodat andere stroomen misschien daar werk zaam zijn geweest. Alle gegevens daaromtrent ontbreken ons, zoodat we vragender wijs te werk moeten gaan. Kunnen er daarom ook andere oorzaken in het spel nog zijn? En zou het nog niet iets beter kunnen wor den, als eenmaal de stroomingen in de Wadden zee geheel langs vaste banen zich hebben ge- jes in dit watergebied ontstaan, die betere ont- legd, zoodat er hier en daar meer rustige plek- wikkelingsmogelijkheid voor het haringbrood bieden Mocht het helaas blijken in de toekomst, dat Dr. Havinga's beschouwing uitkomt, zoo als zijn gegevens hem die aan de hand doen, dan zal er des te meer reden zijn, dat de visschers worden ingeschakeld in het Zuider- zeesteunfonds, want dan staat toch wel on- omstootelijk vast, dat de afsluiting der Zuider zee de visscherij in de Waddenzee enorm ten nadeele beïnvloed heeft. Ook in dit opzicht is het artikel van Dr. Havinga van bijzondere waarde, ofschoon het ook de belanghebbenden liever zou zijn geweest dat deze gegevens Dr. Havinga tot een opti mistische beschouwing hadden kunnen bren gen. Want een levend bedrijf is beter dan een steunbestaan. KUSTVISSCHERM. Uit Rotterdam klinken weer waardeerende woorden over de prachtige visch, die daar door de kustvisscherij aan de markt zijn gebracht. Door de ingetreden warmte waren de prijzen weliswaar met 30 gedaald, maar toch sche nen de kustvisschers nog wel aan aardige besommingen te kunnen komen, dank zij deze prachtige visch, welke ze aanbrachten. T/0 POSTBRUG HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. Amstelkerk, 30 Mei te Amsterdam. Maaskerk, t., 28 Mei v. Santa Isabel. Reggestroom, t., 28 Mei v. Saltpond. ROTTERDAMgCHE LLOYD. Blitar, u., 30 Mei te Londen. Brastagi, 30 Mei te Rotterdam. Buitenzorg, 29 Mei v. Macasser. Dempo, u., 31 Mei te Belawan. Indrapoera, t., pass. 30 Mei Ouessant en wordt 1 Juni 8 u v.m. te Rotterdam verwacht. Kedoe, t., 30 Mei 1 u. 57 min. n.m. 70 mijl v. Neton. Kertosono, t., 31 Mei v. Port Said. Modjokerto, t.. 29 Mei v. Batavia. Sibajak, t., 30 Mei v. Sabang. Siboebondo, u., 20 Mei v. Suez. Kedoe, t., pass. 31 Mei Dover. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Antenor, 30 Mei v. Port Said. Phrontis, pass. 31 Mei Gibraltar. Clytoneus, pass. 31 Mei Gibraltar. Eurybates, 28 Mei v. Batavia. Hector, 30 Mei v. Shanghai. Perseus, 30 Mei te Singapore. Phrontis, 28 Mei v. Marseille. VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPV. MIJ. (HollandAfrika Lijn.) Boschfontein, t., pass. 31 Mei Vlissingen. Ranfontein, t., 30 Mei v. L. Marqués. Jagersfontein, u., 29 Mei v. L. Marqués. (HollandAustralië Lijn), Aagtekerk, u., 31 Mei v. Mormugao. Almkerk, t., pass. 31 Mei Dungeness. Nijkerk, u., 31 Mei te Newcastle (N.Z.W.), Saleier, 31 Mei te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Beemsterdijk, 30 Mei 1 u. 28 min. v.m. 800 mijl W Z Valencia. Boschdijk, 28 Mei v. Galveston. Damsterdük, 30 Mei v. Southampton. Edam. 30 Mei 1000 mijl van Amfcrroise-lichtschiD Leerdam, pass. 28 Mei Liaard. p' Lochkatrine, 28 Mei te Vancouver Lochmónar. 29 Mei te Vancouver. Maadsma, 29 Mei v. New York Veendam, u„ pass. 30 Mei Lizard. rotterdam—zuid-amerika-lijn. Alchiba, t„ 29 Mei te Santos. A cyone u pass. 31 Mei Ouessant. Alpherat, 30 Mei te Hamburg. java—new vork-lijn. Kota Inten, 29 Mei te Penang. K°ta Pinang. 29 Mei te Hampton Rds Troilus, 29 Mei v. Belawan. emzetco lijn. Jonge Anthony, 31 Mei Gibraltar. Een zeer ernstig incident, waarvan wij de gevolgen op dit oogenblik nog moeilijk kunnen overzien, heeft zich in Spanje voorgedaan. Het bombardeeren van den kruiser „Deutschland" is een daad, die alle andere wandaden, door de Spaansche regeering tegenover buitenlandsche sche pen gepleegd, in ernst verre overtreft. Mochten we de laatste weken hoop koes teren, dat mogelijk aan het conflict in Spanje nog een einde zou komen, mede door het Engelsche initiatief, waarvan wij op deze plaats melding hebben gemaakt, •die hoop is nu radicaal den bodem inge slagen. De vrees bestaat op dit oogenblik nog maar alleen of het Spaansche con flict nu toch nog tot een Europeeschen oorlog zal leiden. En dat is momenteel lang niet ondenkbaar. Over de schuldvraag kunnen we hier nog niet schrijven. Beide partijen geven elkander de schuld. Natuurlijk, het zal de vraag zijn of men er ooit achter zal komen, wie de aan- leidende oorzaak tot dit treurige incident is geweest. Men weet immers nog steeds niet wie de schuld is geweest van den wereld oorlog, laat ons dus niet denken, dat men morgen met zekerheid zal kunnen verklaren, de Spaansche vliegtuigen zijn de schuld ge weest. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Duit- sche kruiser zich op territoriaal Spaansch ge bied heeft bevonden, maar dan in ieder geval op Spaansch gebied, dat in handen van Franco is. Dit kan natuurlijk geen reden zijn voor de regeering van Valencia, de linksche regeering dus, om zich van represaille maatregelen te onthouden. Men heeft de vorige week nog, bij enkele incidenten, de oorlogsschepen gewaar schuwd niet binnen de tien mijls grens te ko men. Heeft de Duitsche kruiser dit wel ge daan, dan heeft hij in ieder geval met vuur gespeeld. Met vuur spelen, dat heeft de Duit sche regeering ook gedaan, toen zij eenige oorlogsschepen de opdracht gaf, voor eigen rechter te fungeeren, en de Spaansche stad Almeria te bombardeeren. Dat zijn methoden, die in strijd zijn met de regelen van interna tionaal fatsoen. De juiste weg was geweest als de Duitsche regeering zich onmiddellijk tot de non-interventie commissie had gewend, die een oogenblikkelijk onderzoek had kunnen doen instellen naar dit incident, door de vele instanties, die zij op het oogenblik rondom Spanje heeft. Duitschland heeft de situatie zeer veel ernstiger gemaakt, door zelf op te treden en een bombardement te openen op een willekeurige Spaansche stad. Dat is een oorlogsdaad, zonder oorlogsverklaring. In on zen tijd vindt men dat niet meer noodig. Een oorlogsverklaring is ouderwetsch. Men slaat er maar direct op los. Gevaarlijk is ook de stemming In Duitschland, waarvan de telegrammen van gisteren melding maakten. Een oor logspsychose zou over het Duitsche volk gekomen zijn. Met fanfares was het ver trek van de oorlogsschepen naar Spanje begroet. Er heerschte een soort geest driftige stemming! Dat is alles zeer be denkelijk. In Engeland en Frankrijk heeft men de ontwikkeling van den toestand met groote zorg gadegeslagen. De Spaansche kwestie is plotseling in een stadium gekomen, die voor Europa zeer gevaarlijk'kan zijn. God behoede ons voor een Europeesche ver wikkeling, die onder de huidige omstandig heden een onoverzienlijke ramp zou zijn. LIRES-PENGö's enz. Blijkens een bij het departement van defen sie binnengekomen telegram is Hr. Ms. „Van Meerlant", 31 Mei te Zeebrugge aangekomen. Bij de Werf Gusto, te Schiedam is gisteren te water gelaten de mijnenveger „Abraham van der Hulst". Dit is de laatste van de serie van 8, welke voor de Koninklijke Marine "s gebouwd. Blijkens een op het departement van defen sie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" 29 Mei van Gibraltar vertrokken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5