Berlijn stelt het Vaticaan een ultimatum Nuntius verlaat Berlijn Duitschland en de N.S.B. DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER 2 juni 1937 Mussert niet in eerbericht Queipo de Llano en de aarts bisschop van Canterbury de Tweede Kamer naar Duitschland toegenomen Stad door vulkaan verwoest De wereldvluchten van Amelia Earhart WOENSDAG UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 8015 Duitsch ambassadeur bij H* Stoel eveneens vertrokken Italiaansch gezantschap te Dublin De strijd om de Fordarbeiders DE BILT SEINTI HELDERSCHE COURANT De Duitsche ambassadeur bij den Heiligen Steel heeft, naar thans officieel wordt bevestigd, dezer dagen er tegen geprotesteerd, dat kardinaal Mundelein ten overstaan van meer dan 500 priesters van het aartsbisdom Ghicago, over het hoofd van den Duitschen staat, over leden der rijksre- geering en over zekere kerkelijk-politieke gebeurtenissen in Duitschland op „ongehoord beleedigende wijze" heeft ge- sproken. In het bijzonder gaf de ambassadeur uitdrukking aan zijn bevreemding over het feit, dat een kerkvorst van den rang van kardinaal Mundelein zich heeft laten meesleepen tot niet te kwalificeeren smaadredenen aan het adres van het hoofd van den Duitschen staat. Naar wij vernemen, werd hiervan door den Heiligen Stoel aan den Duitschen am bassadeur een mondeling, later schriftelijk bevestigd, antwoord gegeven. Naar wij verder vernemen heeft de Duit- sche ambassadeur bij den H. Stoel in op dracht van zijn regeering als volgt geant woord: „De Duitsche regeering was bij de in het belang der betrekkingen tusschen Duitsch land en het Vaticaan aan haar ambassa deur opgedragen en door den ambassadeur in dezen zin uitgevoerde démarche ervan uitgegaan, dat niemand meer dan den H. Stoel zelf eraan gelegen moet zijn, die scha de af te wenden, welke voor de verhouding tusschen Duitschland en de Curie uit de aanvallen van den kardinaal tegen het hoofd van den Duitschen staat moest voort vloeien. De Duitsche regeering had het als na tuurlijk beschouwd, dat de H. Stoel de aan de heele wereld bekend geworden uitlatin gen van den kardinaal ten spoedigste zou desavoueeren, ze zou corrigeeren en zijn leedwezen zou uitspreken, gelijk het in het internationaal verkeer steeds een goed ge bruik is geweest. Tot haar levendige verrassing en tot haar diepe bevreemding heeft de H. Stoel het echter goed geacht, de algemeene, vage en onjuiste, maar des te meer opvallende op merkingen, dat de Kardinaal hoogstens iets gelijks met het gelijke heeft vergolden, tot voorwendsel te nemen, om het protest van den Duitschen ambassadeur onbeantwoord terzijde te schuiven. De Duitsche regeering is daardoor tot de conclusie gedwongen, dat de H. Stoel deze onkwalificeerbare openbare aanvallen van één van zijn hoogste waardigheidsbekleders tegen den persoon van het Duitsche staats hoofd, ongecorrigeerd laat voortbestaan en ze daardoor in de oogen der wereld feite lijk dekt. Den H. Stoel zal het duidelijk zijn, dat zijn onverwacht en onbegrijpelijk gedrag in deze aangelegenheid zoo lang er geen herstel volgt, de voorwaarden voor een normale ont wikkeling der betrekkingen tusschen de Duitsche regeering en de Curie heeft geëli mineerd. Voor deze ontwikkeling draagt de Curie alleen de volle verantwoordelijkheid." DUITSCHE NOTA BEDOELD ALS ULTIMATUM. Reuter verneemt in Duitsche poli tieke kringen, dat de nota der rijks- regeering aan den Heiligen Stoel als Mgr. Orsenigo. een ultimatum moet worden be schouwd, waarin den Paus te ken nen wordt gegeven, dat de diploma tieke betrekkingen zouden kunnen worden verbroken, tenzij de Heilige Stoel kardinaal Mundelein berispt. De Duitsche ambassadeur ver trokken. De Msb. verneemt uit Rome: Daar de onderhandelingen tusschen den H. Stoel en de Duitsche rijksregeering be treffende de verklaringen van Kardinaal Mundelein. aartsbisschop van Chicago. tot nu toe geen uitzicht op een accoord boden, werd de Duitsche ambassadeur bij den H. Stoel, von Bergen, genoopt, zijn post tijde lijk -te verlaten. Dit beteekent echter for meel nog geen afbreken der diplomatieke betrekkingen. Ook Mgr. Orsenigo verlaat zijn post. Uit Berlijn wordt zoojuist gemeld, dat de pauselijke nuntius aldaar, mgr. Orse nigo, tengevolge van de verklaringen van minister Frick Berlijn per vliegtuig heeft verlaten. Intusschen worden in de Duitsche ambas sade bij den H. Stoel de zaken verder waar genomen door den gezantschapsraad Mens- hausen. Duitsche tanks op weg haar Bilbao. John Conolley, de vertegenwoordiger van het Canadeesche katholieke tijdschrift de Londen Ontario, heeft bij zijn terugkeer van een tocht van drie maanden door het Spaan- sehe gebied, dat door de opstandelingen is bezet, aan een correspondent van Reuter verklaard, dat generaal Queipo de Llano zijn verontschuldigingen wenscht aan tc Weden aan den aartsbisschop van Canter bury, omdat hij in een radiorede, welke hij Lort geleden heeft gehouden dezen met Ras- poetin heeft vergeleken. Hij heeft den aarts bisschop n.1. verward met den Deken van Canterbury. Verder deelde Conolley mede, dat hij ver leden week op weg van Durango naar Gu- ernica had moeten uitwijken voor een 75- Wl lichte tanks van Dui.tsch fabrikaat, wel- Le op zware vrachtwagens, eveneens van Duitsch fabrikaat, naar Bilbao werden ver voerd om bij den aanval gebruikt te wor den. Hij voegde er nog aan toe, dat alle chauffeurs Duitsche soldaten waren. Het Italiaansche staatsblad bevat een de creet, waarbij een Italiaansch gezantschav te Dublinbij den Ierschen Vrijstaat wordt ingesteld Martin en Lewis slaan de han den ineen. Homer Martinvoorzitter van de United Automobile Workers, zou gisteren naar Washington vliegen om met John. L. Lewisleider vati het comité voor industrieele organi satie der werklieden van de Fordfa brieken de organisatie van deze ar beiders voort te zetten. PERSONEEL TEGENWOORDIG BIJ HET HUWELIJK VAN HERTOG VAN WINDSOR Het huwelijk van den Hertog van Wind sor zal Donderdag a.s. te half twaalf wor den voltrokken, in plaats van te twaalf uur. Geen enkele vlag is op het kasteel ge- heschen. Voor zoover mogelijk zal het per soneel tegenwoordig zijn bij het huwelijk, waarna hen een lunch zal worden aangebo den. Men verwacht, dat de hertog het dorp Monts een geschenk zal geven. De chauffeur die reeds achttien jaar in dienst is bij den Hertog, is met zijn zoontje en dochtertje aangekomen. Het zoontje is een petekind van den Hertog. Deze chauffeur heeft mevrouw Warfield naar Cannes gereden en zal ook op de hu welijksreis de auto besturen. Er Is nog geen plaats voor de ingrijpende constructieve denk beelden van de N.S.B. De N.S.B. deelt mede: „De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij de behandeling van de voorstellen tot grondwetswijziging in de Eerste Kamer aan de Nationaal-Socialistische Beweging verweten, geen constructieve gedachten voor grondwetswijziging te geven. „De nieuwe grondslagen voor de inrichting van het Nederlandsche imperium, waardoor zoowel het Nederlandsche volk als de Indi sche volkeren tot bloei en welvaart zouden kunnen komen, liggen echter in de archieven der N.S.B. reeds gereed sinds het midden van het vorige jaar. „Het lag in het voornemen van den Leider der N.S.B. deze ter kennis van het Neder landsche volk te brengen bij de a.s. behande ling der grondwetswijziging in de Tweede Kamer, voor welk doel hij bereid was in de Tweede Kamer zitting te nemen. De uitslag van de gehouden verkie zing heeft bewezen, dat de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk zijn lot nogmaals onvoorwaar delijk wenscht toe te vertrouwen aan de politieke partijen. Deze zijn dus ten volle verantwoordelijk voor het geen in de eerstkomende jaren ge daan en nagelaten wordt. Er is in de zen tijd blijkbaar nog geen plaats voor ingrijpende constructieve denk beelden. Dientengevolge heeft de leider der N.S.B. besloten nog geen zitting te nemen in de Tweede Kamer. Evenzeer als de overgroote meerderheid van ons volk deze zittingneming heeft afgewezen, evenzeer heeft onze Bewe ging hem in dezen moeilijken tijd ondubbel zinnig getoond, dat zij zijn leiding wenscht. „Zijn plaats is dus in de Beweging en niet in het parlement. De Beweging eiseht hem nu en in de naaste toekomst op voor de voilé honderd procent; daarbij heeft hij den bijstand noodig o.m. van zijne medewerkers Van Geelkerken en Koster. Dientengevolge zijn aangewezen om zit ting te nemen in de Tweede Kamer de hee- ren: M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, G. Dieters Jr., H. J. Wou denberg en mr. M. M. Rost van Tonningen van wie eerstgenoemde zal optreden als fractieleider. Uit dit bericht blijkt tevens, dat graaf De Marchant et d'Ansembourg in de Tweede Kamer zitting zal nemen, hij zal dus moeten bedanken voor de Eerste Kamer. In dat col lege zal ds. G. van Duijl als vierde N.S.B.-er optreden. De heer Mus sert wordt in de Tweede Kamer op gevolgd door mr. M. M. Rost van Tonningen. Mr. M. M. ROST VAN TONNINGEN. Vragen van den heer Albarda over de Utrechtsche logeerpartij. De heer Albarda heeft aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie gevraagd: 1. Hebben de ministers kennis genomen van een bericht, volgens hetwelk aan een Nederlandschen ingezetene te Utrecht, die gastvrijheid wilde verleenen aan een bloed verwante uit Duitschland, een formulier uit Duitschland ter invulling is toegezon den, van welk ingevuld formulier een twee de exemplaar moest worden aangeboden ter afteekening of afstempeling op een bu reau van de nationaal socialistische be weging (N.S.B.) te Utrecht, en zijn zij be reid te doen onderzoeken of dat bericht juist is? (Zie ons blad d.d. gisteren „Het Duitsche nichtje en de N.S.B.. Red.) 2. Zijn de ministers voorts bereid te doen onderzoeken, of het waar is, dat op het z.g. hoofdkwartier der N.S.B. aan den Nederlan der, die het formulier ter afteekening of afstempeling aanbood, vragen zijn gesteld omtr. zijn politieke richting en omtr. de wijze waarop hij op 26 Mei als Nederlandsche kiezer zijn stem had uitgebracht, en dat de afteekening of afstempeling van het formulier is geweigerd, toen die Nederlan der op de vragen terecht niet wenschte te antwoorden.? 3. Indien het in de beide hierboven staande vragen vermelde geheel of voor wat de hoofdzaken betreft waar is, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat de feiten grond geven voor de meening, VERHEUGEND NIEUWS VOOR HOTEL- EN PENSTONBEDRIJVEN STAND DER NEDERLANDSCH- DUITSCHE CLEARING STERK VERBETERD. De Nederlandsche en de Duitsche regeeringscommissies hebben haar gebruikelijke driemaandelijksche be spreking deze maal in Den Haag ge houden. Deze bespreking was in hoofdzaak gewijd aan den stand van de Nederlandsch—Duitsche clearing. In verband met den toegenomen in voer uit Duitschland, tengevolge waarvan de stand van de Neder landschDuitsche clearing aanzien lijk verbeterde, is het mogelijk geble ken overeenstemming te bereiken over een belangrijke vermeerdering van den uitvoer van goederen van Nederland en de Nederlandsche over- zeesche gewesten naar Duitschland. Deze vermeerdering werd vastgesteld voor het derde kwartaal van dit jaar. Nadere bijzonderheden zullen, zoodra deze zijn uitgewerkt, ter kennis van de daarbij betrokkenen worden gebracht. NederlandschDuitsche transfer onderhandelingen. Sinds 19 Mei zijn te 's-Gravenhage tusschen een Nederlandsche en een Duitsche commis sie onderhandelingen gevoerd over het rente transfer van Duitschland naar Nederland. Deze onderhandelingen hebben op 1 Juni tot onderteekening van een nieuwe overeen komst geleid, welke van kracht zal zijn van 1 Juli 1937 tot 30 Juni 1938. De transfer-regeling is in hoofdzaak onver anderd gebleven. Bij deze overeenkomst zijn ook maatregelen getroffen, teneinde den wachttermijn, die geldt bij de transferbeta lingen, geleidelijk in te loopen. Details, betrekking hebbend op de uit voeringsmaatregelen, zullen nog nader wor den gepubliceerd. Het overschot op de clearing. Omtrent de in het offioieele bericht belangrijk genoemde vermeerdering van den uitvoer van goederen van Nederland en Nederlandsche over- zeesche gewesten naar Duitschland, nemen wij nader, dat deze export vermeerdering voor het derde kwartaal van 1937 meer zal bedra gen, dan het gedeelte van de 14 van het gereserveerde overschot op de clearing, dat volgens sommigen voor vergrooting van het export- oontingent beschikbaar gesteld had kunnen worden. Zooals uit het bericht zelf blijkt, is deze gunstige omstandigheid aan twee factoren te danken, n.1. aan de vermindering van den achterstand op de clearing en de toe genomen stortingen in Nederland als ge volg van den sedert Maart belangrijk ge stegen invoer uit Duitschland naar Neder land. De vermeerderde Nederlandsche uitvoer naar Duitschland in het derde kwartaal 1937 geldt zoowel voor industrieele en land bouwproducten als voor koloniale artike len. Het derde kwartaal 1937. dat per 1 Juli a.s. begint, opent nieuwe uitvoermogelijk- heden, welker niveau ongeveer te verge lijken zijn met de uitvoermogelijkhedcn naar Duitschland in het begin van 1935. De beteekenis van de nieuwe reisovereenkomst met Duitsch land. Naar wii vernemen, werd op 1 Juni te s-Gravenhage onderteekend een nieuwe re geling betreffende het reizigersverkeer van Duitschland naar Nederland, welke regeling op 15 Juni a.s. in werking treedt. Deze nieuwe reisovereenkomst beteekent een gunstiger regeling voor Nederland. Reeds geruimen tijd hebben de in Diiifsohland wonende Nederland- sche staatsburgers aandrang uitge oefend. dat het bun toekomende con tingent verhoogd zou worden. Men is daar thans in geslaagd, zoodat een grooter aantal in Duitschland wonende Nederlanders in de toe komst op gemakkelijker wijze fami liebezoeken in Nederland kan ma ken of er een deel van hun vacan- tie kan doorbrengen. Van belang is ook de regeling, waardoor Dni^rhers. die een bezoek naar Nederland willen brengen, waarvoor zij vroeger een bedrag van 500 mark mochten meenemen, thans wederom een bedrag mogen meene men. dat uitgedrukt in Nederlandsch geld een waarde vertegenwoordigt, van circa f 300.—. Men mag verwachten, dat daar door het vreemdeHngenhezoek aan Neder land ook uit Duitschland weer zal toene men. Verwachting: matige Noordwes telijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, vooral in 't Noor den kans op regenbuien, iets koeler. Verdere vooruitzichten: aanvan kelijk nog koel met afnemen de regenkans. Barometerstand hedenmorgen 8 nnr 76.9 dat tusschen de Regeering van Duitschland en de N.S.B. een ver binding bestaat, die abnormaal moet worden genoemd, aangezien het bewijzen van administratieve diensten aan een buitenlandsche regeering wel kan liggen op den weg van een gezantschap of van consullaten, maar niet van een par ticuliere organisatie van Neder landers? 4. Achten de ministers het toelaatbaar, dat hier te lande door Nederlanders ten behoeve van een buitenlandsche regeering en blijkbaar in opdracht van deze, een on derzoek wordt ingesteld naar de politieke gezindheid van Nederlanders? 5. Zijn de ministers bereid mede te dee- len, tot welke handelingen of maatrege len de hierboven vermelde feiten, indien zij juist zijn, hun aanleiding geven? Moddergolf verrast de stad Ra- baul op Nieuw Brittannië. Volgens te Londen ontvangen be richten is de stad Rabaul op Nieuw- Brittannië (of Nieuw-Pommeren), eender eilanden van den Bismarck archipel, ernstig geteisterd door de vulkanen „Natoeki" en „Vulcan", welke zijn begonnen te werken. De meeste huizen zijn verwoest. De in woners der stad, 700 blanken, 800 Chineezen en 3000 inboorlingen, zijn naar Kokopo gevlucht. De haven van Rabaul is door een reusachtige moddergolf, die door vulcanische bevingen en een vloed golf werd opgeworpen, volledig af gesloten. De in de haven liggende schepen konden de open zee niet meer bereiken en verscheidene zijn door de geweldige moddermassa's gezonken. Volgens een bericht van den administra teur van Nieuw-Guinea is in de stad Ra baul de uitzonderingstoestand afgekondigd. Allen personen, met uitzondering van de ordebewaarders, is het betreden der stad verboden. Op San Juan aangekomen. Amelia Earhart, die gistermorgen te Miami (Amerika) voor een we reldvlucht is gestart, heeft San Ju an de Portorico bereikt. Amelia Earhart. Naar Un. Press meldt, is haar vliegtuig, een Lockheed-eendekker, bijgenaamd „Het vliegende laboratorium". Zooals men zich zal herinneren is zij bij haar eerste po^ng om een vlucht om de wereld te maken met dit toestel op Hoholoeloe neergestort. De aviatrice zelf bleef echter ongedeerd, doch haar vliegtuig werd ernstig beschadigd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1