Bureau der ontwapenings conferentie vergadert kabinetsformateur in Japan De nieuwe minister president van Engeland „Oslo-sfaten hebben steun noodig" Prins Konoje De staking in de staalfabrieken SPANJE Groote mogendheden moeten helpen Socialisten steunen Belgische regeering Niemand beter dan Neville Chamberlain verstaat de ziel van het Engelsche volk Vlucht om de wereld OP SOMMIGE PUNTEN IN WEL OVEREENSTEMMING MOGELIJK Het bureau der ontwapeningscon ferentie is te Genève bijeengekomen onder voorzitterschap van Politis (Griekenland). Paul-Boncour (Frankrijk) legde er den nadruk op, dat Frankrijk de bijenroe ping van het bureau had gevraagd of schoon (aldus spreker) wij ons geen illu sies maken. Teder doet mede aan den be wapeningswedloop; Frankrijk wenscht zijn plaats te behouden welke offers het ook moet brengen om al zijn nationale en in ternationale verplichtingen na te komen. Echter mogen wij, aldus Boncour, niet af zien van de hoop op een definitieve alge- heele regeling te minder daar groote groe pen van de openbare meening in Frank rijk het werk van de ontwapening niet wenschen op te geven. Al is dan de tijd voor een algeheele conventie nog niet gekomen, al zijn de voorwaarden voor een algemee- ne ontwapening nog op verre na niet verwezenlijkt, toch schijnt ons zoo betoogde Boncour een ae- coord mogelijk op bepaalde belang rijke concrete punten zooals publi citeit der militaire uitgaven, in stelling van een permanente ontwa peningscommissie, reglernenteering van de vervaardiging en den ver koop van wapens en zelfs beper king van de luchtbewapening met daarmede gepaard gaande interna- tionalisecring van de burgerlijke luchtvaart. De Fransche delegatie geeft in overwe ging. dat men deze problemen ter hand neemt en tot een oplossing brengt. Alle mogendheden worden uitgenoodigd aan dit werk deel te nemen. Het is een begin maar men moet ergens mede beginnen en Frank rijk verklaart er zich toe bereid. De vertegenwoordiger van Zweden ver klaarde het eens te zijn met den vertegen woordiger van Frankrijk. De vertegenwoordiger der Vereenïgde Sta ten, Hugh Wilson, verklaarde, dat zijn re geering wenschte dat de politieke omstan digheden op den voorgrond werden ge plaatst en van meening was dat het werk der ontwapening niet moest worden ge scheiden van de regeling der Europeesche politieke gesehillen. De vertegenwoordiger der V. S. gaf een zijdelingsch antwoord op den stap onlangs door Mussolini bij Wash ington gedaan door te verklaren, dat do organisatie van Genève intact moest, wor den gehouden zelfs als zij een tijdlang niet actief bleef en dat men niets moest doen om haar nut in gevaar te brengen, want, zoo voegde bij er aan toe, hoewel de confe rentip nog niet tot concrete arroorden heeft geleid hóeft zij reeds een uitgebreid voorbe reidend werk verriAit, dat gebruikt kan worden als het oogenblik komt om voort gang te maken. Publiciteit der defensie-uitgaven. Het bureau heeft zijn zitting gesloten na een resolutie te hebben aangenomen, waarbij nadat gecon stateerd was dat de algemeene politieke en economische toestand thans niet van dien aard was dat hij een welslagen verzekerde van een hervatting der werkzaamheden over het geheel der kwesties binnen het program der conferentie vallend, besloten werd aan alle regeeringen die ter conferen tie vertegenwoordigd zijn of waren dus ook de Duitsche en de Italiaansche regee ring —den tekst van een ontwerp-conventie mede te deelen betreffende de publiciteit van de uitgaven voor de landsverdediging met het verzoek aan het secretariaat der conferentie te doen weten of zij in beginsel geneigd zijn een stelsel van publiciteit te aanvaarden, op deze conventie gegrond. Het bureau zal op een door den raad vast te stellen datum opnieuw bijeenkomen om kennis te nemen van de antwoorden der regeeringen, om liet ontwerp-conventie te bespreken en de noodige maatregelen vast te stellen. Oordeel van de „Times" over het nieuwe Oslo-accoord. De Times schrijft in oen hoofdartikel: De Oslo-staten hebben met hun overeen komst een werkel'ijkon stap voorwaarts ge daan in de richting van geleidelijke ver mindering der handelsbelemmeringen. In aanvulling op de wederzijdsche concessies, welke direct van invloed zijn op hun on derlinge handelconcessies, welke naar het schijnt, ook van toepassing zullen zijn op ieder ander land, dat tot de conventie toe treedt, zijn de regeeringen van Nederland, België. Luxemburg. Zweden, Noorwegen, De nemarken, en Ned. Indië overeengekomen geen enkelen maatregel te nemen welke den handel belemmert zonder voorafgaande be raadslaging met de andere onderteekenaars. Precies zooals na den oorlog de naties de noodzakelijkheid hebben gevoeld, maatregelen te nemen om het gebruik van gifgassen te verbie den en het toelaatbare gebruik van duikbooten te bepalen, begint men thans de noodzakelijkheid te er kennen van eenig gemeenschappelijk begrip over hetgeen behoorlijk eco nomisch mededingen is en wat niet. Hieraan heeft dr. Colijn gerefereerd in zijn openingsrede, toen hij den gedelegeer den der andere-Oslo-mogendheden zeide, dat hun beraadslagingen niet beperkt moesten zijn tot tarieven, quota's en dergelijke be- lemimeringen en sprak over de mogelijkheid van een meer geordend systeem van export en afzet dan thans bestaat. De pogingen der Oslo-staten hebben om werkelijk doelftreffend te zijn den krachti- gen steun noodig van de groote handels- staten, van wie, hetgeen duidelijk is. Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten de lei ding moeten nemen. HIJ ZAL EEN STERK NATIO NAAL KABINET SAMENSTEL LEN. De keizer van Japan heelt prins Konoje, den voorzitter van den Se naat, belast met de vorming eener nieuwe regeering. Konoje heeft de opdracht tot het vormen eener nieu we regeering aanvaard. Hij verwekte ln Maart 1933 sensatie door een der gelijke opdracht te weigeren met 't motief, dat zijn gezondheid hem dat gebood. Men beschouwt hem als 'n man met een ruimen blik, die vrien den in verschillende kringen heeft. Hij geniet den krachtigen steun van militaire, politieke en financieele kringen. Men meent, dat een door hem gevormd kabinet twee tot drie jaar zich zal kunnen handhaven. Wij vernamen over den nieuwen kabi netsformateur nog de volgende bijzonder heden: Prins Konoye, de president van het Hoo gerhuis. die door den keizer belast is met de vorming van een nieuw kabinet, is de meest populaire kabinetsformateur, welke Japan de laatste jaren heeft gekend. De keuze van den keizer wordt dan ook, met inbegrip van de politieke, militaire en fi nancieele kringen, door alle deelen der Bevolking met voldoening begroet. Zijn populariteit is aanzienlijk toegeno men en sinds het incident van 26 Februari 1936, toen hij opdracht van den keizer ont ving een nieuw kabinet te vormen, doch om gezondheidsredenen weigerde. Konove heeft zich gevestigd in de offi- cieele residentie van den president van het Hoogerhuis. Konoye behoort tot een der meest vooraanstaande families van Japan. Hij is gesproten uit een geslacht, dat meer dan 20 eeuwen oud is. Konoye is slechts 46 jaar oud. Na afloop van zijn studies heeft Konoye als medewer ker van den Japanschen gedelegeerde, prins Amnestie-voorstel heden in de Kamer. De Algemeene Raad van de Belgische so cialistische partij heeft besloten heden in de Kamer het voorstel van de regeering inzake de amnestie te steunen. Zooals men weet heeft de regeering be sloten het volgende voorstel in te dienen: de amnestie-wet zal worden aangenomen en de ter dood veroordeelden, die hiervan zullen profiteeren, zullen het passief kiesrecht ver liezen. NIET OVER HET KASTEEL CANDÉ VLIEGEN! Volgens een gisteren in Frankrijk gepu bliceerde verordening is het verboden over het kasteel Candé te vliegen, waar deze week het huwelijk voltrokken wordt tus- schen den Hertog van Windsor en mevrouw Warfield. Neville Chamberlain heeft eigenlijk nooit groote politieke aspiraties getoond. Toen hij in het jaar 1916 aan de verlangens van Lloyd George voldeed en directeur werd van de „National Service" was hij al '47 jaar oud. Jn 1918 betrad hij voor de eerste maal het Parlement. En minister werd bij eerst in 1923. Tot dien tijd bad hij nog maar nauwelijks zijn geboortestad Birming- ham verlaten De naam Chamberlain is in Engeland be roemd. Jozef Chamberlain, die zóó dikwijls het lot van het groote Britsche rijk leidde vvas in zijn eerste huwelijk met Harriet Kenrick getrouwd en uit dit huwelijk sproot zijn zoon Jozef Austen voort, die onlangs overleed na zoo ongeveer alle minister functies te hebben bekleed met uitzonde ring van die van minister-president. Na den dood van zijn echtgenoote huwde Jozef Chamberlain ten tweede male en wel met een nicht van zijn overleden vrouw: Floren ce Kenrick. Uit dit huwelijk stamt Neville Chamberlain. De half-broers Austen en Nevil le geleken in niets op elkander. Austen was rijk en het tijpe van den edelman. Hij droeg evenals zijn vader een monocle en elk van zijn gebaren drukte het bewustzijn en de reserve van zijn grooten vader uit. Neville daarentegen had nooit een groote voorliefde voor aristocratische vrienden. Reeds vroeg had hij hoofdzakelijk belangstelling voor het koonmansberoep; eerst in 1915 volgde hij zijn vader als bur gemeester van Birmingham op. Tot dien tijd noemde men hem doorgaans de „Town clerk" (stads-klerk) en nog tegenwoordig is hij de bijnaam niet kwijt, in het bijzonder b;,j diegenen die zich met verwondering af vragen hoe Neville in enkele jaren kon opklimmen tot den eersten man Van En geland terwijl de overeenkomstige wen schen van den veel ambitievoller Austen nooit in vervulling gingen. NEVILLE CHAMBERLAIN Vijftig jaar was hij reeds toen hij als Unionist in het Lagerhuis werd gekozen; van den nieuwen af gevaardigde hoorde men jarenlang niets. Maar in 1929 werd hij direc teur-generaal van de Posterijen en in '30 Minister van gezondheid. In Augustus 1923 was hij reeds candi- daat geweest voor de functie van kanselier van de schatkist, maar om dat het kabinet toen aftrad, kon hij zijn ambt niet aanvaarden. Toen hij in November van het jaar 1924 in de conservatieve regeering weer minister van gezondheid werd, zag men de eerste resultaten van zijn werkzaamheden in de stille jaren. Die waren voornamelijk gewijd ge weest aan sociale vraagstukken. Zijn wet op den landarbeid baarde groot opzien, zijn maatregelen tot vermindering van de kraamvrou- wensterfte en tot de ontruiming van de slechtste woonwijken zullen in Engeland nooit vergeten worden. Hengelen en tuinieren behooren tot de lievelings ontspanning van den nieuwen premier. Neville Chamberlain, ook tegenwoordig geen rijk man, is allesbehalve een „ijzeren regeerder". Hij zou bijna schuchter kunnen worden genoemd, altijd vriendelijk, beschei den en betrekkelijk zwijgzaam. Op de vraag naar zijn persoonlijke ambities, antwoordde hij eens: „Hengelen en tuinier-werk!" En het was stellig deze teedere liefde voor de natuur die hem de sympathie van millioe- ncn Engclschen heeft gebracht. Men voelt dat deze man niet anders denkt en leeft dan de man van do straat en dat hij een warmkloppend hart heeft. Een romantisch huwelijk. Niet minder bekend is Chamberlain als echtgenoot en hij wordt niet moede te ver tellen van het geluk dat het huwelk hem gebracht heeft. Des morgens, wanneer hij zijn huis verlaat om zijn kantoor in de kanselarij op te zoeken, begeleidt zijn vrouw hem op een korte wandeling en ieder ver heugt zich in dit romantische huwelijk, dat zoo karakteristiek past in het kader van de echte Engelsche tradities. Neville als redenaar. Als redenaar houdt Neville Chamberlain niet van groote woorden; hij spreekt klaar en eenvoudig, is rustig en beheerscht van gebaar en laat zich nooit door zijn harts tochten mcesleepen. Ieder pathos en enthou siasme ontbreekt bij dezen man en nochtans zijn zijn redevoeringen indrukwekkend, kloek cn helder opgebouwd en buitengewoon doordacht. Bovendien, en dat is belangrijk, men voelt dat elk van zijn woorden ge meend is. Achter Neville Chamberlain staat de plutocratie van de Londensche city. Ilij geldt als een streng, maar rechtvaardig en buitengewoon schrander financier. Men respec teert zijn intuïtief gevoel voor wat de toekomst brengt en tot nog toe leidde elk zijner financieelpoliticke maatregelen tot succes. De nieuwe minister-president zal zijn functie als geestelijk leider der Conserva tieve partij aanvaarden en in de voetspo ren van Baldwin treden. Zoo het al waar is dat niemand beter dan Baldwin het ge voel van Engeland kon vertegenwoordigen, het is niet minder waar dat niemand de ziel van het Britsche Rijk beter begrijpt dan dezen Neville Chamberlain, die noch in Eton, noch in Harrow studeerde, die met geën lord verwant is. De nieuwe Japansche kabinetsformateur, Prins Konoje. Sayonji, de vredesconferentie van 1918 hij- gewoond. Hij is groot, voorstander van een hervorming van het Hoogerhuis. Politieke waarnemers zijn van meening, dat dc nieuwo regoering een sterk natio naal kabinet zal zijn, zooals de natie wenscht. Het nieuwe kabinet. Prins Konoye heeft aan de pers verklaard dat liij zijn best zal doen een nationaal ka binet ite vormen, waarin talentvolle mannen zitting hebben, die alle krachten des lands vertegenwoordigen. Hij wist nog niet, of de nieuwe ministerslijst reeds Woensdag ge reed zal zijn. Hij is voornemens de vertrek kende ministers te vragen of zij zitting wil len hebben in het nieuwe kabinet, vooral aan de portefeuille van financiën hecht dc formateur veel belang, De prins acht hot noodzakelijk, dat een einde wordt gemaakt aan de tegenstelling tusschen de bureau craten en de politieke partijen. De minister van oorlog in hot aftredende kabinet, Sugijama heeft besloten zijn porte feuille te houden en vermoedelijk zal de af getreden minister van marine, Yonai een gelijk besluit nemen. Verder is het zeer waarschijnlijk, dat oud-minister-president Hirota minister van buitenlandsche zaken zal worden. Mislukt offensief bij San Pedro. Herovering van la Granja door de linkschen, bevestigd. - -ja a' Gebruikmakend van de mist zijn de link- sche troepen de voorste linies der rechtsclien bij den berg San Pedro genaderd. Zij deden een aanval, die tot de belangrijkste sedert het begin van het offensief in Biskaje gere kend moet worden. De rechtsche officieren hadden den aanval verwacht en de wacht posten verdubbeld. Toen gerucht gehoord werd, open den de machinegeweren een sper vuur, waarna ook de mortieren in actie kwamen, hoewel men niets kon zien. Men hoorde kreten van gewon den en zag tenslotte de aanvallers op vijftig meter afstand. Toen de Bas- ken tot de prikkeldraadversperringen genaderd waren, regende het grana ten op hen, terwijl de machinegewe ren geen oogenblik zwegen. Een moment kregen de Basken vasten voet in eenige loopgraven, doch door een te genaanval werden zij verdreven, waarna de rust in den sector weerkeerde. De Basken waren geen stap gevor derd. Dc generale staf schat het aan tal gevallen aanvallers op 500; twee honderd Basken zouden in de prikkel draadversperringen zijn omgekomen. Het aantal gewonden bedraagt 15000. Dit is de grootste nederlaag, die de Basken hebben geleden. Hervorming van het noordelijk leger. De President der Republiek heeft een 'de creet gteekend, waarbij het Noordelijke le ger hervormd wordt. Het zal voortaan be staan uit twee groole eenheden, die recht streeks aan den minister van nationale ver dediging ondergeschikt zijn. Deze eenheden zijn het Baskische legercorps onder bevel van generaal Gamir Uriburri en het leger van Asturie en Santander onder generaal Ilano de Laencomienda. Beide aanvoerders zullen het bevel te land, ter zee en in de lucht heb ben. Rechtschen ingesloten bij La Granja. In officieele kringen wordt bevestigd, dat de dorpen La Granja en Cerro de Cabaza Grande door de linksche troepen zijn ver- meesterd. Deze rukken thans op in de pijn- bosschen van Balsain. De batterijen zware artillerie hebben Se- govia onder vuur genomen. De strijd in La Granja duurt nog voort; de troepen van Franco zijn in gesloten in het koninklijk paleis en verdedigen zich met mitrailleurs. De tuinen van het paleis zijn zeer ge schikt voor verdediging. Naar generaal Miaja gisteravond tegen over de journalisten mededeelde, wordt nog steeds verwoed gevochten. Wij hebben, zei- de hij, de eerste loopgravenlinie bezet, die de opstandelingen in het bosch van Balsain hadden aangelegd. Onze soldaten zijn Maan l-minkiifv i ™a!sclle verdieping van het voninklijk paleis te La Granja binnenge aanzienlijke verliezen teniggsesiHgPn C0, in den ochtend werd de strijd hervat'»,, in den ochtend weru ue strijd hervat .n"16' werd de vijand teruggedreven in gsstellini1 ln linksche zijde. derom drongen. Zij moesten het echter wee» n men, om niet door Ae mitrailleurs den weggemaaid. le Wof. 0verval In d# Universiteit,^ In den yorigen nacht Ai-achtten dP sclie troepen in de Univensiteitswijk Z*?11" drid bij verrassing aan te vallen D. Ia' duurde twee uur, waarbij w,i groot BPv! werd gemaakt van automatische wan» il1 Tenslotte wenden de troepen van Fram.„ n- t .-«lilL/t WAi'linqnn IA,,,, i sv-0 •sief uitgangsstellingen, aldus liet bericht Z1Jn linksche zijde. De totale verlidxen, welke de links»,, troepen Zondag en Maandag bij hun 1 aanvallen in den sector van Guad»l»j hebben geleden, zouden meer dan saiw, -"""i aan bedragen. C.N.T. zal Negrin stenig Gistermiddag Heeft een delegatie van h C.N.T. onder leiding van generaal Maria Vasques een bezoek gebracht jian mirnstp president Negrin. De delegatie verklaard den minister-president, dat hij (yin rekenen op den -volledigen steun, zoowel moreel »l« materieel van de C.N.T. Bemanning van twee torpedola gers vervangen door Btasken. Met goodkeuring der regeering van Valen. cia heeft de Baskische regeering de heman! ning van de torpedojagers „Jose Luis Die'' en ,Circar", die geruimen tijd werkloos te Bilbao hebben gelegen, vervangen door Bas- kische zeelieden. Wederzijdsche beschuldigingen, Vertegenwoordigers der stakers' in de Ame- rikaansche staalnijverheid hebben gedu- rende drie uur onderhandeld met de direc ties der fabrieken. Daarna werden de be- sprekingen geschorst zonder dat men, naar het schijnt, vorderingen had gemaakt. Volgens mededeeling van de leiding dar S.W.O.C. (Steel Workers Organizing Corn. mittee) bestaat het voornemen een aan. klacht wegens moord in te dienen tegen de politiebeambten die hebben deelgenomen aan een gevecht bij de fabrieken der Itepu- blic Steel. Deze mededeeling werd gedaan, toen het aantal dooden bij deze stakings onlusten gestegen was tot vijf. Nog geen staat van beleg, De gouverneur van den staat Illinois, Henry Horner. heeft een bespreking gehou. den met vertegenwoordigers van beide pa.r« tijen, teneinde te trachten rust te brengen aan het stakingsfront der staalindustrie. „Tk hoop, zoo zeide hij na afloop, verder bloedvergieten te kunnen ver mijden. Wij zijn overeengekomen, dat rustig posten aan de poorten der fabrieken van de Republic Steel zal zijn geoorloofd en dat de staat van beleg voorloopig niet zal worden af gekondigd." De directie der maatschappij had de klacht geuit, dat posters aan de fabriek te Warren in Ohio vuurden op vliegtuigen, welke voedsel brachten voor werkwilligen die zich in de fabriek bevonden. De S.1V, O.C. ontkende dit, maar verzocht den gou verneur van Ohio het gebruik van vlieg tuigen te willen staken. Gouverneurs trachten te bemid delen. _Uit Cleveland wordt gemeldt, dat daar gisteren een gevecht ontstond, waarbij dui zend postende stakers waren betrokken. Er waren slechts betrekkelijk weinig arbeiders in de fabriek der „Republic Steel" aldaar. Bij een bombardement met steenen werden twee personen zwaar gewond. Voorts zijn van de arbeiders, die bij de botsingen tus schen stakers en politie voor de fabrieken der „Republic Steel" in Zuid-Chicago ge wond werden, er nog eenige overleden, meldt Reuter. Thans zijn de fabrieken van de „Re public Steel" en de „Inland Steel" in 7 verschillende staten stilgelegd. Be gouverneurs van deze staten trach ten te bemiddelen, doch het C.I.0. verklaart, dat de staking pas zal eindigen, wanneer de geëischte con tracten onderteekend zijn, Campagne onder de „white-col- lar"-arbeiders. De tweede phase van Lewis' pogingen tot vergrooting vain het aantal leden van W» vakvereeniging zal gebaseerd zijn op M,n campagne tot het propageeren van deze va vereenigingen bij de „white collar-arcei ders." Deze propaganda zal aanvankelijk voor» gericht zijn op de „American Tel. .1' de „American Radio", de „Western UMP» en de „Postal Telegraph." 'Am.elia Earhart opgestClen' Amelia Earhart is gisterenmorgen |Jie haar vliegtuig van Miami, naar San op Portorico vertrokken. Zij wil trac" een vlucht om de wereld te maken. ECHTPAAR BALDWIN BIJ DEN K0NI?I De Engelsche Koning heeft gisteren®^ tend Stanley Baldwin en zijn e.cI,,*ft>.,i(l- ontvangen. De Koning overhandigt'0 win de ordetcekenen van Ridder m ,e. Kouseband en mevrouw Baldwin de teekenen van de Orde of The British r

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2