Met 12 jaar als jongmaatje naar zee Stadsnieuws GERilAAN Ernstig geval van oplichting Woensdag 2 Juni 1937 Heldersche Courant Tweede Blad j)e heer Moerman vertelt uit z'n leven: Ter visscherij wildevaarten op de laatste 3-mastschoener Expositie Noorder Kunstkring' Voor de Heldersche drieling Nationale reclasseeringsdag AVONDKLEDING Sterker dan een paard, Een echtpaar dat tal van plaatselijke winkeliers dupeerde Fictieve erfenis van f 30.000 Het raadslid v* d+ Heide Jubileerende brugwachters Verboden standplaats Nu spoedig bruin worden! ïïlenlcfien aan h ei Ukand In rustiger atmosfeer Er wordt getracht de strekking van het incidentt in het belang van den vrede, te beperken H Mailverzending Johan Maurits van Nassau, O 13, O 15 cn Hr. Ms. Hertog Hendrik Burgerlijke Stand van Den Helder Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen i—i^gwwjnii_M jinimr - Hij woont in het Ankerpark. In het oude huis, vlak bij de Zeevaartschool, Vóór de nu groenende boomen, waarin de zee bries een dartel spel met jolig slingerende takken speelt, woont de heer Moerman: thans vertegenwoordiger van het Bureau Wijsmul ler, een kalme, bezadigde figuur, doch wiens oogen nog helder staan als die van een jonge „blik", die z'n eerste reis naar zee gemaakt (heeft. Een vriendelijk man. Iemand, die weinig zegt, doch wiens oordeel hier aan de haven hoog aangeslagen wordt. Een man, die de zee kent van Kaapstad tot Archangel. Er zijn er niet veel hier in Nieuwediep, die weten, dat deze man een zeer avon tuurlijk leven achter den rug heeft; nog minder dat de Nederlandsche Staat hem benoemde tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en dat hij eens reizen op sleepbooten maakte van 14 en 15 lange maanden. Reizen van 24000 zeemijl.....-3 Wij hebben dezer dagen een bezoek aan den heer Moerman gebracht en hem, zij het niet dan na veel moeite, er toe gebracht een eenigs- zins volledig beeld te geven van zijn bewogen levensloop. Hieronder vindt de lezer deze kronyck, die in feite niets anders is dan dat prachtige ver trouwen van een Hollandschen jongen in de zee en de scheepvaart van z'n land. De zeeman thuis. De heer Moerman vertelt. In het kantoor, met aan de wanden de vele persfoto's van zijn prominente reizen en op de tafel de eeuwige telefoon. De telefoon, die gaat rinkelen als daar de Noordwester aan komt daveren over deze kusten en als schepen den strijd moeten aanbinden van techniek tegen elementen. Maar nu is daar rust en zon, en thee op de tafel, en vertelt onze gastheer uit z'n rijke herinnering. rAls 12-jarige naar zee Hoe hij reeds als 12-jarige boy zich tot de Zee aangetrokken gevoelde. De zee, die hem als geboren Vlaardinger reeds onweerstaan baar in haar greep geklemd hield en hem niet meer zou loslaten. Er werd een plezierreisje per logger gemaakt en nog vóór de jonge Dirk 13 was, ging hij met nog een aantal Vlaar- dingers naar New Castle in Engeland, waar de, door de reederij Christensen Schellen uit Rotterdam aangekochte Tromp lag. En zoo geschiedde het, dat hij nog „warm" "van de schoolbanken z'n eerste reis maakte met een lading hout van St. Petersburg. Twee maanden uit en thuis. Teruggekeerd monsterde hij op de laatst bestaande driemastschoener te Vlaar- dingen, de „Vrede" welk schip in ballast naar Lissabon voer. Terug ging het, volgeladen met Zout en kurk. Een leven van plezier was het niet direct... om 5 uur 's morgens uit kooi en voorts onbeperkten werktijd. Het loon be droeg welgeteld 4 heele guldens in de maand plus de kost. Toch was daar een spoedige promotie voor den jongen Moerman; want had hij voor z'n eerste reis nog moeten monsteren als kajuits jongen, bij de tweede stond hij reeds ingeschre ven als jongste lichtmatroos en werd de gage Verhoogd tot 10 gulden per maand. Helaasde dagen dat de Hollandsche vlag van de „Vrede" zou waaien, waren ge teld. Na de derde reis naar Lissabon werd dit schip verkocht, om vanuit St. Malo voor de visscherij bij New Foundland te gaan varen. Waardoor onze jonge lichtmatroos automatisch tot ridder te voet gedoemd werd. Hij had toen geleerd wat het leven in die dagen op de vloot beteekende. Hard Maandag, 7 Juni a.s., vindt de opening plaats van de jaarlijksche tentoonstelling van onzen „Noorder Kunstkring", waarvan men eenige bijzonderheden kan lezen op de reeds verspreide affiches in de stad. Het ontwerp Van het reclame-biljet is ditmaal van den heer L. Pinkhof, den voorzitter van den Kring, en tracht een symboliseering te geven van het bescheiden, doch ongetwijfeld vruchtdragende Werk van deze vereeniging. Zooals dat reeds gewoonte geworden is, zijn ook ditmaal eenige kunstenaars van buiten Uitgenoodigd, en wel onze oud-stadgenoot Lambert Simon uit Driebergen, en Paul v. d. .Ven uit Amsterdam. Uit den aard der zaak rekent ook thans de Noorder Kunstkring op een zoo groot moge- lijken toeloop van belangstellenden, werken voor een zuur maandgeld, zelf laden en lossen van alles wat vervoerd werd, en weinig slapen. Naar de visscherij. Doch dat alles was niet in staat het zee- mansbloed bij hem tot rust te brengen. De zee bleef hem trekken en waar de koopvaardij hem geen kans meer gaf, daar vond hij de vis scherij. Tot z'n 15e jaar was het nu pezen op de stoomloggers van de Reederij Hoogendijk. Maand aan maand de Noordzee op, ter beug en haringvaart. Het leven viel niet mee. Slechte verdienste en werken als een paard. En dus hield hij ieder gaatje in het oog en er kwam er dan ook inderdaad op een goeden dag een open: er was een plaats als licht matroos op de „Goentoer" van de Rotterdam- sche Lloyd, met welk passagiersschip hij een 6-tal reizen maakte. En zoo werd hij 17 jaar, en klom van lichtmatroos op tot matroos. De Lloyd werd vaarwel gezegd en de wilde vaart gekozen en het was in dien tijd, dat er wederom het noodige aan zijn nauti sche kennis toegevoegd werd. Het ging van Archangel naar New Castle, naar Bilbao, kort om naar alle Europeesche havens. Het was echter voorbeschikt dat Dirk Moerman nog eenmaal op de vloot van de Lloyd zou varen. Dat was direct na zijn wilde- vaart-periode, toen hij monsterde op de Kediri. Zoo werd hij 20 jaar en begreep hij, dat, wilde hij iets bereiken, naar de Zeevaartschool moest gaan. Het plan rijpte en zoo geschiedde het, dat hij op 20-jarigen leeftijd de Vlissingsche zeevaartschool ging bezoeken om z'n der den rang te behalen. Comité opgericht om het gezin te helpen. Reeds eenige dagen geleden werd medege deeld, dat het gezin van F. Baas, wonende Brouwerstraat 72, is vermeerderd door de ge boorte van een drieling. In verband hiermede heeft zich een Comité gevormd, bestaande uit de navolgende per sonen: Mevrouw S. J. Ritmeestervan der Feen; Mevrouw J. C. W. F. van den Nieuwen- huizenZwaanswijk Mejuffrouw A. Klerk, verloskundige; en de heeren: P. A. Smits, Wethouder; L. Bandsma, Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken; M. Biichli Fest, Gemeente-geneesheer; D. Dissel, Voorzitter van den Bond voor Barmhartigheid. Doel van de oprichting van dit Comité is, om, voorzooveel noodig, regelend op te treden met betrekking tot de giften van hen die zich gedrongen gevoelen om op een of andere wijze den nood in dit gezin te lenigen. Hierdoor toch zal het mogelijk zijn om het geen, in verband met deze onverwachte ge zinsvermeerdering, wordt geschonken, op de meest doelmatige wijze ten goede te laten komen aan de verzorging der drie kindertjes. Met het oog hierop worden degenen die iets willen schenken, hetzij in geld of in nature, beleefd verzocht zich in verbinding te stellen met Mevrouw J. C. W. F. van den Nieuwen- huizenZwaanswijk, Prins Hendriklaan no. 15, alhier. Naar wij vernemen heeft de Minister van Justitie aan de Centrale Leiding van de Natio nale Reclasseeringsdag toestemming verleend tot het uitschrijven van een prijsvraag. De eventueeie baten hiervan komen, evenals de a.s openbare collecte ten goede aan het werk van de Reclasseeringsinstellingen. De prijsvraag wordt gepubliceerd in de Reclasseeringskrant, die deze week ook in onze gemeente huis aan huis zal worden verspreid. Niet minder dan 600 prijzen zullen voor de goede oplossers beschikbaar worden gesteld. Hedenavond van 7.357.50 u. n.m. zal Zijne Excellentie Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Kunsten en Wetenschap pen voor de N.C.R.V. over het nuttige werk van de reclasseering spreken. Wij wekken onze lezers op, deze toespraak te beluisteren. Het Plaatselijk Comité verzoekt drin gend, personen, die zich jils collectant(e) vóór 5 Juni a.s. willen beschikbaar stel len, zich bij het Secretariaat aan te mel den. Hoofdgracht 17. HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen Den Helder Onberispelijke pasvorm Billijke prijzen is de trommelrem van een Germaan. Op hellingen of in druk verkeer bent U daarmee veilig 1 daar heb je «vat aan N.V. RIJWIELINDUSTRIE F 4 J. v. WERVEN. HtMll Hoewel wij reeds sedert geruimen tijd beschikten over gegevens in verband staande met diverse manipulaties van een echtpaar hier ter stede, dat het vorige jaar een dans-studio aan het Ankerpark alhier vestigde, meenden wij goed te doen een en ander met den mantel der liefde te moeten bedekken. Daar thans evenwel blijkt, dat deze geruch ten uitgegroeid zijn tot een publiek geheim, meenen wij niet langer gebonden te zijn door een wellicht reeds te lang volgehouden discre tie en geven wij hieronder de feiten, zooals ons die door eenige, zijdelings aan deze affaire be trokkenen, verstrekt zijn. Zooals reeds opgemerkt, werd door een tweetal personen, mej. S. uit Enschede en den heer v. R., welke tot voor kort de functie van sergeant hij de marine vervul de, een dans-instituut op het Ankerpark gevestigd. Daar het v. R. uit hoofde van zijn beroep ver boden was neven-functies te vervullen (nadruk kelijk door den minister van Defensie in de wet aangegeven) was de vrouwelijke partner gedwongen een ander, in casu een familielid van haar, in de zaak te brengen, die gedeeltelijk voor de organisatie zorg droeg, doch door ver schil van meening al spoedig zijn medewerking stopzette. Het even danslustige als strijdbare echtpaar heeft een groote mate van activiteit aan den dag gelegd: bij diverse winkeliers, zoowel hier ter stede als elders, trachtte men den meening te doen vestigen, dat er binnenkort een formi dabele erfenis te wachten stond en waarbij, volgens zeggen, een bedrag van niet minder dan 30.000 genoemd werd. Via deze beloften poogde men nu diverse winkeliers af te zetten en naar wij vernemen, schijnen ook verscheidene middenstanders in derdaad gedupeerd te zijn voor bontmantels, meubelen, banken, loopers en dergelijke artike len. Eveneens was men z.g. op zoek naar een ge schikte nieuwe studio: bij diverse bekende stadgenooten, in het bezit van een zaal, o.a. weg werd geïnformeerd. Dit pand zou ver bouwd worden, doch op het laatste moment heeft men hier een stokje voor weten te ste ken, toen bleek, dat de heer en mevr. v. R. reeds aan het sloopen van de banken bezig waren.., Intusschen was de heer v. R. uit den dienst ontslagen voor den hierboven ge noemde oorzaak en bleek een en ander ruimschoots voldoende tot het ingrijpen der justitie. 5 Mei werden beiden op het Stationsplein door brigadier Horsman, die het onder zoek in deze zaak leidde, gearresteerd, precies op den dag, dat men een slotbal van het win terseizoen wilde geven. Op 8 Mei d.a.v. werden zij op transport naar Alkmaar gesteld; men had toen reeds toegegeven, dat de erfenis slechts fictief was. Naar wij thans vernemen, zou het echtpaar Naar wij thans vernemen, zou het echt paar zich weder op vrije voeten bevinden, de vrouw om gezondhedsredenen, met be langstelling zien wij echter eerstdaags de rechtzitting in Alkmaar tegemoet, daar wij vermoeden, dat aldaar nog diverse belangrijke details aan het licht zullen komen, die een hel der licht werpen op de praktijken van eenige personen die zich geroepen voelden als paeda- goog hier ter stede op te treden. Blijft voorloopig in Den Helder wonen. Naar wij vernemen, zal het raadslid v. d. Heide (S.D.A.P.), die, zooals wij de vorige week meldden, naar Alkmaar is overgeplaatst, voorloopig voor 3 maanden in Den Helder blijven wonen. Er zal dus de eerste maanden nog geen vacature in den Raad zijn. Het was niet alleen de brugwachter Van Otteren, die gisteren zilveren jubilaris was, doch gelijktijdig herdacht ook de brugwachter Maigret zijn 25-jarige draaierij. De beide jubilarissen werden gisterenmor gen in hun woning, door den directeur van Gemeentewerken, den heer A. Dokter, gecom plimenteerd, die hun, namens het Gemeentebe stuur, een envelop met inhoud, overhandigde. De heer Dokter was vergezeld van den heer Visser, hoofdopzichter Gemeentewerken. De Heldersche zeedijk, het terrein van Waterstaat, is als standplaats voor venters verboden. Een ijsventer, dien zijn commer- cieele belangen meer dan het verbod van Waterstaat ter harte ging, waagde het er Zon dagmiddag maar eens op. Het bekwam den man echter slecht, want niet alleen werd er een procesverbaal tegen hem opgemaakt, ook zijn ijskar werd door de rijkspolitie in beslag genomen. Het was voor den ijsco-venter een onprettige ervaring, doch de man was reeds eerder ge waarschuwd en droeg dus de gevolgen van zijn overtreding. Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA- zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Het is Zondag gebeurd. Zondag, toen reeds in den prillen morgen de zon over de landen kwam en, na eerst een rossen kartelrand gepenseeld te hebben aan de wolken, daar ging staan te laaien als een vuur in een enorm blauwglazuren kelk. Het was de man, die naar het strand ging, op dien vroegen lentemorgen. De man, met links in de zak van zijn blauw jasje een half pond pinda's en rechts twee rol frujetta. Deze man fietste door de duinen en ging liggen aan het strand. Hij zwom omdat het eind Mei was, en daarna kleedde hij zich aan. En zijn vrienden kwamen en zij voetbalden den ganschen lieven dag en riepen de meisjes na, die langs de strandlijn flaneerden, in hun licht, blauwe en olijfgroene strandpyama's als geesten uit Hawaï. De man en zijn vrienden aten sinaasappelen en nog later op den dag kleurden zich hun monden, bruin van het sap van noga-blokken, die voor 5 cent 't stuk ingeslagen werden. En toen zij moe werden hebben zij cigaret- ten gerookt en zijn gaan slapen op het heete zand. Daar waren duizenden om hen heen en zij vielen niet op. Want zij speelden het spel der duizenden op een heeten stranddag en zij wa ren gelukkig. En 's avonds zijn zij wakker geworden en met een verbrand lichaam zijn ze opgestrom peld, de man en z'n vrienden. Er was een on afgebroken stroom van genieters, die huis waarts toog, want de zonnebal was aan het zinken en de schaduwen trokken al op de hellingen naar beneden. En zij zijn met de anderen huiswaarts geto gen en hadden dien nacht een droomloozen slaap. Zooals ook de duizenden anderen droomloos in hun bedden lagen. Daar was een andere man. Een lange kerel, met een ongekamde haardos op z'n hoofd en die dien morgen naar de duinen trok, op een rammelende fiets. Die man ging ook naar het strand, maar hij liep mijlen en mijlen ver langs den waterrand. Langs 't water, dat water... dat daar klokte en bruischte en het lied zong van duizend ja ren oud, doch dat altijd op zonnige lentedagen nieuw is. Hij liep alleen, maar hij voerde gesprekken met vele vrienden: met de blanke sternen, die over 'm wiekten, met de helmbossen die hem steeds verder wenkten, met de dwaze zeester ren in de strandplassen en de schuimdiaman- tjes die hem in het water poogden te lokken. Hij had geen frujetta en geen sausjes bij zich, maar at zijn brood met kaas, en het smaakte hem als godenspijs. En hij ging nóg verder, tot d&ór, waar geen sterveling meer te zien was en waar hij moe derziel alleen was met de altijd maar achter hem aanzingende golven en het -warrelende diamantenschuim vóór. De warmte voelde hij niet en nog minder de moeheid, die trachtte in z'n beenen te klimmen. Later op den middag keerde hij terug, want hij was een verstandig man. Maar halverwege is hij toen tussen het helm op de kammen gaan liggen. Met één arm over z'n oogen en de andere in het zand. Die leek te graven naar de dingen, die verborgen zijn. En de sternen kwamen over hem en schreeuwden van verbazing over dezen een zame, die het vroolijk lawijt ontliep. Dat hoorde de man, want hoewel hij sliep wist hij alles wat daar om en boven hem gebeurde. Hij hoorde het zoete zingen van de zee en hij hoorde de sternen en het ritsel-spatten van het diamantschuim. En toen de avond kwam, ging hij verder. Langs den zeekant, en hij dacht dat de wereld hem behoorde. De wereld van schaduw-duinen, de zee en de roepende vogels in de duinen. Waar de horde geweest was dien middag... daar eindigde zijn dagdroom. Want daar lagen de schillen van praline's en suikergoed. Des nachts heeft hij gedroomd: een schoone aroom van fluitende vogels en jagend schuim, dat m het maangoud lag te stralen als een met te omvatten kroon van louter goud. et bekende spreekwoord, dat de pap nooit zoo heet gegeten wordt, als ze wordt opge diend, wordt in de Spaansche geschiedenis op nieuw bewaarheid. Gelukkig! Men hoopt en verwacht, dat het incident geen verdere gevol gen zal hebben dan die van Maandag. Op zich zelf zijn deze betreurenswaardig genoeg, maar ais het incident daartoe waarlijk beperkt zou blijven, mag Europa zich gelukwenschen met dezen goeden afloop. Dat de toestand in ternationaal tot op het kookpunt was, is zeker, en nog is niet te zeggen of Duitschland inder daad bevredigd is met de maatregelen, die het genomen heeft. De Duitsche pers was gisteren nog niet zoo in alle opzichten voldaan en ook het feit van de solidariteit van Italië met Duitschland geeft nog te denken. De vraag blijft, welke motieven hebben beide landen? Zullen ze deze gelegenheid aangrijpen om hun eigen politiek in Spanje te versterken? Dat zijn vragen die we op het oogenblik nog niet kunnen beantwoor den, maar waarvan het antwoord, zooals men begrijpt, van de grootste beteekenis is voor de verdere ontwikkeling van den toestand in Spanje en in Europa. De verzekering van Duitschen kant, dat het bombardement van „Almeria" de eenigste re- pressaillemaatregel is, welke het land zal nemen, heeft tot ontspanning geleid, terwijl ook de verklaring, dat men onder de nadering van Spaansche oorlogsschepen, waarvan Maandag order werd gegeven, dat .ze moesten worden beschoten, bedoeld werd, wanneer een bedrei ging van die zijde zou komen. Hersteld moet nu nog worden de non-inter- ventie-samenwerking. Die heeft een leelijke knauw gehad en het zal de vraag zijn of Duitschland en Italië weer spoedig bereid zul len zijn, hun aandeel in de non-interventie voor hun rekening te nemen. ïs dat niet het geval, dan heeft het werk en de practische uitvoering daarvan geen beteekenis. Niet inmenging is uitstekend, maar dan moet die niet-inmenging door alle mogendheden gezamenlijk toegepast worden. De Spaansche regeering zal wel trachten de kwestie voor den Volkenbond uit te vechten, maar daartegenover staat, dat Engeland en Frankrijk de grootste voor zichtigheid zullen betrachten om het con flict niet buiten de Spaansche grenzen te brengen. Het oogenblikkelijk gevaar voor uitbreiding van het conflict is dus geweken, maar er zitten toch nog zooveel gevaarlijke kanten aan de kwestie, dat er nog voldoende reden is om met de grootste interesse de geschiedenis te volgen. Zooals door ons gisteren is gebulliti- neerd, kunnen er hedenmiddag brieven verzonden worden naar Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", „O 13" en „O 15". Laatste buslichting hoofdpostkantoor 16.15 u. De brieven kunnen geadresseerd wor- den aan bovengenoemde schepen, zonder nadere plaatsaanduiding. Men denke er evenwel over dat ze, volgens buitenland- sche tarief gefrankeerd moeten worden, n.1. 12% cent voor een brief tot 20 gram en 20 cent tot 40 gram. Brieven en andere stukken, al dan niet voorzien van de daarvoor vastgestelde aanwijzing, bestemd voor opvarenden I van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hen- drik" kunnen worden verzonden naar: Horta. Laatste buslichting aan het l hoofdpostkantoor 5 Juni 20.55. Funchal. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor, 24 Juni 20.55; 28 l Juni 20.55; 31 Juni 20.55. Bordeaux. Laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor 12 t/m 16 Juli dagelijks 16.15. De stukken behooren voorzien te zijn I van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. van 1 Juni 1937. BEVALLEN: A. FaberValenteijn, z.; M C. de Waal—Spaan, d.; M. M. Min—Ober d! OVERLEDEN: N. Graaff, (v.), 74 jaar.'

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5