Verbitterde strijd bij Avila Eenheid in Braddock geschorst Nieuw Japansch kabinet Complot in Oostenrijk Brand op Duitsch stoomschip China's verdediging Ernstige onlusten in China SPANJE Meer dan 100 vliegtuigen opgestegen Het Mexicaansche pefroleum- conflict Dc Nazi-actie in Dantzig De brand op de „Olivia" Balkon tc Parijs ingestort Hongersnood in China Amerika's strijd tegen natuurrampen Amelia Earhart te Paramaribo Wedvlucht Parijs—Damascus 4000 man van de Internationale brigade bij Guadarrama gesneu veld. Het schijnt, dat de regeeringstroe pen willen trachten bij Avila de li nies van de rechtschen overal te doorbreken en hiertoe versterking van de luchtmacht hebben aange voerd. Bij Siërra stegen gisteroch tend aan weerszijden meer dan 100 vliegtuigen op. De rechtschen scho ten vijftien toestellen van de regee ring omlaag, waarna de bombarde mentsvliegtuigen van de rechtschen nog enkele aanvallen ondernamen op het achterland van de regeering, o.a. vernielden zij een convooi van ongeveer zestig vrachtwagens. De regeeringstroepen hebben ook gisteren de stellingen van Franco bij Siërra aange vallen, doch evenals de vorige dagen werden zij teruggeslagen met aanzienlijke verlie zen. De hoofdaanval was gericht tuschen la Granja en Alto de Leon. In een strijd van drie uur werden hier twee brigades van de regeering vernietigd, terwijl de rechtschen geen duimbreed grond prijsgaven. Ook hun verliezen zijn gering, aldus een bericht van reehtsche zijde. De verliezen, welke de internationale bri gades bij de jongste aanvallen in den Gua darrama sector hebben geleden, worden op vierduizend man geschat, waarbij duizend gesneuvelden Van de zeventien veohtwagens welk aan den aanval deelnamen, zijn vijf vernield en drie buiten gevecht gesteld. Succes der Baskische troepen in het Noorden. De regeeringstroepen hebben den zesden tegenaanval sedert Zaterdag ondernomen en zij zijn er in geslaagd^ de opstandelingen van den kam van het Lemonagebergte te verdrijven. De geheele berg is bezet, terwijl de voorhoede der regeeringstroepen de op standelingen achtervolgt in de richting van Amorebieta. De regeeringstroepen hebben zich meester gemaakt van den Pic Le- mona, 'n belangrijk strategisch punt vanwaar geheel Lemona en den weg van Galdacano wordt beheerscht. De regeeringstroepen leden slechts geringe verliezen. Radio-Union heeft gisteravond officieel het volgende medegedeeld: Aan het front van Navacerrada hebben de regeeringstroepen de in de laatste dagen veroverde stellingen versterkt. Aan het front van Biscave hebben wijd en Pic Le mona heroverd. Laat in den middag van Woensdag woedde in den oentralen sector een groote strijd. Zes vijandelijke vliegtui gen werden neergeschoten. Wij verloren een toestel. Het bombardement van Madrid door de artillerie is gisteravond tien uur met nog grootere hevigheid hervat. Del Vayo bij Delbos. De vroegrer minister van buitenlandsche zaken van Spanje, del Vayo, heeft gister ochtend een kort onderhoud gehad met den Franschen minister van buitenland sche zaken, Delbos. Protest van de Fransche com munisten. Het persbureau van de communistische partij heeft verontwaardigd geprotesteerd tegen het bombardement van Al.meria. Het bureau voegt hieraan toe: „Het Fransche volk zal niet toestaan, dat Schacht in Frankrijk financieele hulp vindt, welke hem mogelijk zal maken de Duitsche bewape ning te versterken, waarvan het doel blijkt uit het bombardement van Atmeria Het bestuur van de communistische partij heeft besloten de actie ten gunste van de solidariteit met de Spaansche republiek te vergrooten en nieuwe vergaderingen te be leggen om de aandacht van het volk te ves tigen op de ernstige internationale gebeur tenissen en op de noodzakelijkheid den vrede te redden door de clausules van het verdrag van Genève toe te passen op hen, die de Spaansche republiek aanvallen en door een einde te maken aan de blokkade welke een voordeel is voor de aanvallers. Duitsche zeestrijdkrachten naar Spanje. Gisteren zijn de torpedobooten Tiger en Iltis naar de Spaansche wateren uitgeloopen De eenheden van het derde torpedoboot- flotielje zijn uit Wilhelmshaven naar de Spaansche wateren vertrokken. De kruiser Kóln zal binnenkort volgen. Daarmede ziin de Duitsche zeestrijdkrach ten in de Spaansche wateren voorloopig voldoende versterkt. De „Deutschland" op weg naar Cadix. De Duitsche kruiser „Deutschland" is gis termiddag met twee torpedojagers van de Duitsche vloot Europa punt gepasseerd. Het flotille zette blijkbaar koers naar Cadix EINDE DER STAKING VERWACHT. CARDENAS STELT EEN ULTIMATUM. De staking in de Mexicaansche petroleumindustrie schijnt thans spoedig te zullen worden beëindigd. De vertegenwoordigers der maat schappijen hebben een langdurige conferentie gehad met president Cardenas. Naar verluidt, zou de pre sident nog 24 uur uitstel hebben ge geven om een definitieve oplossing voor het conflict te vinden. Het autoverkeer is met 90 teruggeloopen, daar nergens meer benzine te verkrijgen is. De geringe voorraden worden tegen fan tastisch hooge prijzen verkocht. De verzor ging van de hoofdstad met levensmiddelen baart groote zorg, daar het vrachtverkeer per auto onmogelijk is geworden. Nader wordt gemeld, dat de vakorganisa tie van chauffeurs te Mexico-City twee ver gaderingen heeft gehouden, waar is voorge steld de gebouwen van eenige groote dag bladen in brand te steken, die ervan worden beschuldigd reactionnair te zijn. In de provincie Nuevo Leon hebben sta kers een trein van benzinetankwagens tot stilstand gebracht en alle tanks geleegd. Op deze wijze willen zij probeeren het benzine- vervoer naar de Vereenigde Staten te ver hinderen. Celluloid-lading ontploft, reeds tot staan gebracht. Vuur Het Duitsche stoomschip „Oliva" heeft draadloos geseind: Zendt ijlings een torpedoboot'of een vliegtuig. Vijf opvarenden hebben ernstige brand wonden opgeloopen. Toen het schip zich op 100 mijl van Manilla bevond, is brand aan boord uitgebroken. Het stoomschip „Fride- run" werd om acht uur Greenwich- tijd bij de „Oliva" verwacht. De brand op de „Oliva" is ontstaan door een ernstige ontploffing in de lading, die uit celluloid bestaat. De bemanning tracht het vuur te blus- schen. Uit Uoilo is een vliegtuig vertrokken om de gewonden aan boord van de Oliva te bergen. Het brandende schip tracht op eigen kracht naar Manilla terug te keeren. De bemanning is er in geslaagd het vuur zoo danig te beperken, dat er geen vrees bestaat voor uitbreiding van den brand. 'Niet verschenen voor den titel- wedstrijd tegen Schmeling. Zoals bekend zou gisteren in de Madison Square Garden te New York de bokswed strijd plaats vinden om het wereldkampi oenschap zwaargewicht usschen den titel houder James Braddock en den uitdager Max Schmeling, volgens een contract, dat door beide boksers geruimen tijd geleden was onderteekend. Braddock heeft evenwel geweigerd tegen Schmeling in den ring te komen, daar hij een overeenkomst heeft aangegaan om op 22 Juni a.s. te Chicago tegen Joe Louis te boksen, eveneens voor den titel. De wereldkampioen heeft dan ook eenige dagen geleden op een desbetreffende uitnoo- diging van de New Yorksche Bokscommis- sie geantwoord, dat hij niet zou verschij nen om zich voor het gevecht tegen Schme ling te laten wegen. Braddock heeft op dat punt woord gehouden. Terwijl Schme ling precies op het bepaalde uur aanwe zig was om te laten zien, dat hij 196 Ame- rikaansche ponden (ongeveer 86 kg.j woog. was de Amerikaan eenigen tijd na het vastgestelde uur nog niet ter plaatse. Toen de New Yorksche Bokscom- missie constateerde, dat Braddock zijn weigering gestand bleef, werd door dit lichaam onmiddellijk een vergadering belegd, welke niet veel tijd in beslag nam. Het volgende besluit werd daarop genomen:' „Braddock en zijn manager Joe BRADDOCK Gould werden wegens niet verschij nen tot een boete van 1000 dollar ieder veroordeeld en voor onbe- paaldcn lijd geschorst." De voorzitter van de Bokscommissie, Mac Phelan, deelde verder nog mede, dat alle Bokscommissies van de Vereenigde Staten en in het bijzonder de commissie van den staat Illinois, welke het gevecht tuSschen Braddock en Louis op 22 Juni a.s. organi seert, van dit besluit in kennis gesteld zul len worden. Verder verklaarde Mac Phelan, dat voor het geval Joe Louis op 22 Juni te Chicago tegen Braddock zal boksen, deze bokser, evenals Braddock, van ieder gevecht in den staat New Lork zal worden uitgesloten. Hirota minister van buitenland sche zaken. Prins Konoje, de nieuwe Japan- sche kabinetsformateur, is er in ge slaagd een kabinet samen te stellen. Sugyama behoudt de portefeuille van oorlog, terwijl Hirota minister van Buitenlandsche Zaken zal worden. Hirota was indertijd minister-presi dent. De nieuwe minister van binnonlandsche zaken, Baba. staat bekend om zijn militai- ristische neigingen. Financieele kringen ver wijten hem bovendien een versterking der economische hank-controle gunstig gezind te zijn. De minister Van financiën, Kaya, trad tot nu toe slechts weinig op den voorgrond. Hij was onderminister van financiën toen Baba deze portefeuille beheerde. Men vreest dat de financieele politiek van het ministe rie geiieel aan de beginselen van Baba on derworpen zal worden. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken Hirota, die toestemming verleende tot het Japansch-Duitsche verdrag, wordt door Gaimusho gesteund. Hij is bij het leger zeer gezien, daar hij de politiek ten opzichte van China steunt. Nu de vroegere minister-president Koki Hirota de portefeuille van buitenlandsche zaken formeel heeft aanvaard, is de minis- terlijst volledig, met uitzondering van het departement van handel en industrie. Deze portefeuille is aangeboden aan Shinji Yoshino, den vroegeren vice-minister van handel en industrie. Vrijdag vindt de in stallatie van het nieuwe kabinet plaats. Partij der sociale massa boekt enorme zetelwinst bij gemeente raadsverkiezingen, Bij de verkiezingen voor den gemeente raad van de Japansche stad Osaka heeft de partij der sociale massa driemaal zooveel stemmen behaald als de vorige maal, waar door zij de Seyoekai-partij van de tweede plaats verdrongen heeft. Zij won vijftien ze tels en is thans in den raad met 21 afge vaardigden vertegenwoordigd. De Minseito- partij telt in den raad 34 zetels, de Seyoe- kai 20 en de onafhankelijken 28 zetels. Wichmann verdwenen. Met betrekking tot de in buitenlandsche bladen verspreide berichten, dat de sociaal democratische afgevaardigde in den Volks dag van Dantzig, Wichmann, gearresteerd zou zijn en naar Duitschland zou zijn over gebracht, verneemt het Duitsche nieuws bureau van welingelichte zijde, dat deze be weringen een kwaadaardig verzinsel zijn. Wichmann, aldus verklaart men, is in het geheel niet gearresteerd, doch hij moest om gehoord te wor den, slechts tijdelijk in hechtenis worden genomen. Waar hij zich thans bevindt, is te Dantzig niet he kend. Men veronderstelt, dat hij gevlucht ïs en zijn tegenwoordige verblijfplaats geheim houdt om, ongetwijfeld in overleg met ze kere politieke kringen in het buitenland, stof te geven voor het gerucht, dat hij naar Duitschland zou zijn overgebracht. Men zou Schuschnigg willen ontvoeren. hebben Een speciale correspondent van de „Daily Herald" seint uit Praag aan zijn blad, dat de Oostenrijksche autoriteiten een onder zoek instellen naar aanleiding van het ont dekken van een complot om bondskanselier Schuschnigg en zijn 11-jarig zoontje per vliegtuig naar Duitschland te ontvoeren. Bij deze samenzwering zouden dertig nationaal- socialisten betrokken zijn geweest en binnen enkele dagen zouden allen terechtstaan. Voor de poging tot ontvoering, die reeds in October 1.1. had moeten plaats hebben, werd een vliegtuig ingereedheid gehouden. De sa menzweerders hadden zich te Weenen van Schuschnigg meester willen maken en van zijn zoontje Kurt te Kalkburg, bij Weenen, waar hij schoolgaat. Vervolgens zouden 1500 S.A.mannen zijn opgeroepen, die het bewind voor de nazi's in handen hadden moeten nemen. Dat het plan mislukte was een gevolg van het feit, dat de Duitsche nazi-leiders, wier medewer king voor het slagen onmisbaar was, op ge noemd tijdstip juist bezig waren te trach ten Oostenrijk door vreedzame middelen voor zich te winnen. Zij verklaarden zich tegen het plan en toien zij zagen, dat zij hun volgelingen in Oostenrijk niet in toom konden houden, de den zij van het complot eenvoudig aangifte bij de Oostenrijksche politie. De leiders wer den gearresteerd en zitten sindsdien in voor loopige hechtenis. Wel zouden de Duitschers er herhaaldelijk op hebben aangedrongen hien met clementie te behandelen. Het vlieg tuig werd te Siebenhirten bij Weenen ont dekt en geconfiskeerd. De zaak zou volkomen geheim zijn ge houden. Geen concessies aan nazi's. Bondskanselier Schuschnigg heeft gisteren in den Staatsraad een uitvoerige rede ge houden over de binnenlandsche politiek. Een officieele mededeeling bepaalt zich tot het constateenen van dit feit. Van goed in gelichte zijde wordt vernomen. - dat de bondskanselier heeft verklaard, dat Oosten rijk onvoorwaardelijk vasthoudt aan de overeenkomst van 11 Juli met Duitsch land. Van concessies aan de Oostenrijksche nationaal-socialisten is geen sprake. Belangrijk succes van Kai-sjek Tsjang Met echt Oostersch geduld heeft de Chineesche dictator Tsjang-Kai-Sjek zich ontdaan van den man, die hem in December van het vorige jaar ge vangen nam. Niet plotseling, niet bruusk, niet ten koste van een hevige, bloedige strijd heeft de generalissimus Tsjang-Sjoe-liang laten boe ten voor zijn verraad. Maar na hem eerst weer in zijn waardigheden te hebben her steld, heeft Tsjang-Kai-Sjek als een mol de bodem onder de voeten van zijn tegenstan der weggegraven, zoodat Sjoe thans geen invloed meer heeft en uit zijn ambt is ont zet Tsjang Kai Sjek. Wij hebben, zegt de N.R.Crt., over dit suc ces, den laatsten tijd reeds eenige keeren melding gemaakt van berichten volgens wel ke in Noord Chineesche steden besprekin gen plaats vonden tusschen de leiders der troepen in Noord China, de gouverneurs van de Noord Chineesche provincies en ook tusschen deze Noord Chineesche autoritei ten en vertegenwoordigers van de Centr-., regeering te Nanking Uit deze beried kreeg men den indruk, dat de Centrale n geering te Nanking krachtige POgHneen liet werk stelde om de Noordelijke feLc. 'n reorganisecren en daardoor meer eènheirt brengen in China's verdediging. De ot*t»,ri van Sianfoe, op 12 December van het *1?* jaar, bij welke gelegenheid, zooals m°e zich zal herinneren maarschalk Tsi» Kai-sjek gevangen werd genomen door ontevreden troepen onder leiding van raai Tsjang Sjoe liang, heeft zonder t den stoot gegeven tot deze poging om grnn" tere eenheid te brengen in de Noord Ch onievreuüiJL wwpw* «wumg van raai Tsjang Sjoe liang, heeft zonder twijfel" ?roo rw. neesche legers. Het laatste bericht omtrent deze coafp rentie tusschen de militaire autoriteiten he reikte ons gisteren. Het bevatte de mededeeling vertegenwoordigers van den gene- ralen staf van het leger der centra le regeering cn de bevelhebbers van de Noordelijke legers te Kaifeng in de provincie Ilonan een bespre king hebben gehouden, waarin be sloten is maarschalk Tsjang Sjoe liang uit zijn ambt te ontzetten. Zooals men weet was Tsjang Sjoe liang zij het na een berouwvoMe bekentenis vaa zijn schuld en na een „gevangenschap" van eenige dagen te Nanking, in zijn ambt hersteld. Een verder besluit van de confe- rentie te Kai feng is, dat de Noor delijke legers gemoderniseerd zullen worden en gereorganiseerd in nati onale divisies, waarvan de eenhe den in garnizoen gelegd zullen worden in het Noorden van Kiang- soe de provincies Anhwei en Ilonan en langs de Gele rivier. Tenslotte besloot de conferentie, da{ da hevelhebber van het vijfde leger, generaal Joe Hiou-koeng, die gousverneür van Han- soe was tijdens de gebeurtenissen te Sian foe, zich zal onderwerpen aan den militai ren raad van Nanking. Het Noord Oostelij, ke leger zal komen te starm onder gene* raai Li Hoe-Sjin, pacificatie-commisaris voor de provincies Honan en Anhwei. De ze reorganisatie van de Noordelijke legers en de terzijdestelling van Tsjang Sjoe li ang vormen een duidelijk en groot succes voor maarschalk Tsjiang Kai stjek. Dit re sultaat van de besprekingen is van groots beteekenis voor China's militaire positie, vooropgesteld, dat het inderdaad zal geluk, ken de tot dusver onafhankelijk optreden de troepen van het Noorden te centrali, seeren en onder één gezag te plaatsen. Gevecht met Mandsjoerijsche troepen. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn in Noord-Tsjahar ernstige onlusten uit gebroken. Ongeregelde troepen zijn in gevecht ge komen met Mandsjoerijsche troepen. Te Nanhaotsjan en te Tsjangpei zijn Mon- goolschMandsjoerijsche afdeelingen door de burgerbevolking ontwapend: verscheide ne officieren werden ter dood gebracht. De chef der speciale Japansche missie heeft het Kwantoengleger orders en versterkin gen gevraagd. Ook in de provincie Sinkiang in Chineesch Turkestan is een opstand uitgebroken, waar door de geregelde autobusverbinding tus schen Sinkiang en Soeiyuan is gestaakt. Volgens bei'ichten uit Chineesche bron zijn Mohammedaansche benden slaags ge raakt met provinciale troepen onder com mando van den commissaris van landsver dediging Sjeng Sji Tsia, die algemeen werd beschouwd als een beschermeling van Sov jet Rusland. In Chineesche kringen is men van oor deel, dat nu agenten van de Sovjets de Mo hammedanen hebben aangespoord tegen Sjeng in opstand te komen. Uit Tsingtao wordt gemeld, dat een Chi neesch politie-agent ernstig gewond is door Japanneezen die smokkelwaren vervoer den. Nederlandsch schip snelt te hulp. Het Duitsche s.s. „Eriedrun", dat het bran dende s.s. „Oliva" te hulp gesneld is, heeft zeven gewonde leden der bemanning aan boord genomen, die te Manilla verwacht worden. Intusschen zijn ook het Engelsche s.s. „Agamemnon" en het Nederlandsche s.s. „Tjikarang" ter plaatse aangekomen. De op varenden helpen de bemanning van de „Oli va" het vuur te bestrijden. Volgens de laatste berichten, wleke door de reederij van het brandende schip „Oliva" zijn ontvangen, tracht het schip de haven van Manilla te bereiken. Drie vliegtuigen zijn opgestegen om de gewonden van het brandende schip af te halen. 5-]arig meisje gedood. Gistermiddag is een balkon van de vijfde étage van een huis aan de boulevard des Capucines te Parijs omlaag gestort en op het terras van een café terecht gekomen. Ver scheidene bezoekers werden ernstig gewond. Een meisje van vijf jaar is in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Later is het meisje, dat door het neer vallend balkon werd gewond, overleden. \ier andere personen werden licht gewond. CHOLERA AAN BOORD VAN EEN SCHIP. Aan boord van het Britsche stoomschip „Ellenga dat 2000 koelies naar Penang brengt, is cholera uitgebroken. Elf personen zijn aan de ziekte bezweken. Het schip is in Guarantaine, Thans ook de provincie Kweitsjotf geteisterd. Naar de provincie Kweitsjou In het Zuid westen van China worden door de Chinee- sche regeering in allerijl groote hoeveelheden levensmiddelen gezonden. De drie millioen Chineezen, die in dezS provincie wonen, zijn den hongerdood nabij. Maanden lang reeds hebben zij bijna uitslui tend geleefd van boomschors en bladeren. Roosevelt treft maatregeiciv In een boodséhap aan het congres beveelt! president Roosevelt de vorming aan van zeven regionale openbare lichamen, welker taak het zal zijn voorzorgsmaatregelen ta nemen tegen overstroomingen, droogte, stofstormen en voor het behoud van den grond. Deze regionale lichamen zouden ook toe- zicht moeten honden op plannen inzaka waterkrachtinstallaties, die rijn of kunne» worden aangenomen als onderdeel van net groote plan tot ontwikkeling van de water- verdeelingsleidingen. In een uiteenzetting van de draagwiidta van het werk dezer zeven kleine openbar» lichamen in de Tennessee-vallei heeft Roo sevelt een waarschuwing doen hooren, dat de waterkrachtbronnen des lands beschermd moeten worden tegen een particulier mo nopolie en voor het welzijn des volks ge* bruikt. De aviatrïce Amelia Earhart is gisteren haar wereldvlucht te Paramaribo aangeko men. Ter vervanging van den strijd New YorkParijs. Volgons het Parijsche blad „Exceb'0!. heeft de sportcommissie van de Aeroclub zich uitgesproken voor het houa van een wedvlucht Istres—Damascus rug, ter vervanging van het ontwerp een vlucht New York—Parijs. De afsta 5800 kilometer, komt ongeveer overeen de lengte van het Transatlantische fraJ Alleen vliegers, die hadden ingeschr voor de vlucht New YorkParijs zouden den wedstrijd kunnen deelnemen. Een tuin is nog niet vastgesteld. t RECORDOOGST WINTERTARWE IN AMERIKA. Vijf deskundigen inzake den 8raa"pycn! hebben als hun meening te kennen vR[1 dat de Amerikaansche boer een record zes jaren zal vestigen met zijn oogs ,,j,,g wintertarwe in 1037, welke naar seiia in totaal 649 millioen bushels ineer za dragen dan sinds 1931 geoogst is. eÉ

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4