Op bezoek bij de Heldersche drieling SHAG Dobbelmann lekker, man! Stadsnieuws De peuters maken het goed De excursies Jlqwid& Palingtukken Vrijdag 4 Juni 1937 Tweede Blad Drie kerngezonde baby's naar Hilversum en Amsterdam De winkel van v» Willigen Nationale reclasseeringsdag Standaard RijwieBen KEIZERSTRAAT 117, DEN HELDER TELEFOON 732 licht op voor alle voertuigen in het Singel In z'n been gebeten Teruggekeerde rust Het Spaansche incident in den doofpot Snel mooi bruin Weer een wedloop door de city? In het propere, frissche voorkamertje, van de woning in de Brouwerstraat, staan drie blank rieten wiegen, met roze bekleeding, en onder roze wollen deken tjes, liggen, op helder-wit kussen Antje, Jansje en Cornelis Lambertus George. De kleine Cornelis, met z'n driedubbele naam, overtreft z'n beide zusjes in gewicht en lh stemkwaliteit. Als we binnenkomen wordt hij juist uit de wollen-warmte gehaald om van een schoone luier te worden voorzien en de flesch te krijgen. Het staat hem maar half aan, dat juffrouw de Wit, die dag en nacht voor hem en z'n zusjes zorgt, hem uit z'n warme nestje haalt. Zijn garnalen-vingertjes knijpen zich saam en in z'n voorhoofd trek ken zich tien rimpels. Hij pruttelt tegen, maar juffrouw de Wit legt hem op de baby tafel, verschoont hem en stopt weer in z'n wollen nestje. Antje wordt dan uit haar wieg gehaald. Antje is het troetelkindje, eigenlijk mag ze nog niet in de koude wereld, ze behoorde nog in de couveuse, maar juffrouw de Wit zorgt er voor, dat ze het tusschen de warme krui ken even goed heeft en het kleine ding is gegroeid in de week, dat ze in de wereld rondkijkt, 't Is nog maar een klein teer pop petje, die een pond minder weegt dan haar groote broer van vijf pond. Een lief rond kopje, met heldere, blauwe kijkertjes en zachte donshaartjes. Een trotsche verzorgster. „Vindt u het geen schatje", vraagt juf frouw de Wit en ze houdt het menschenpopje voorzichtig in haar hand. 't Kleine, roze hoofdje verdwijnt bijna heelemaal in haar handpalm, zoo klein, zoo teer. Er wordt geklopt. Mevrouw Kettner komt wat zakelijke dingen bespreken van het Witte Kruis, maar die zakelijke bespreking vlot niet erg, want juffrouw de Wit, houdt haar trots Anneke voor. „Vindt u ze niet leuk?" „Ja, kijkt u maar gerust, de andere liggen in de wieg." Ze liggen daar, Cornelis Lam bertus George en Jansje, met toegeknepen oogjes en gebalde vuistjes, waarmee Jansje haar mondje zoekt. „U zult het druk hebben," meent mevrouw Kettner. „Ja, wel druk, maar 't is heerlijk werk." ,,'s Morgens om zes uur begint de dag en dan ben ik tot half elf met de kinders en moeder in de weer. En het gezinnetje vraagt natuurlijk ook zorg. 's Avonds om half elf krijgen ze de laatste dagbeurt en dan komt het stel om half een 's nachts nog een keer. De eerste veertien dagen is dat noodig, daarna zal de nachtvoeding vermoedelijk kunnen ver vallen." „Hoe redt u het met de voeding?" willen we weten. Natuurlijke voeding voor de peuters. „O, de kleinste, Anneke, wordt door moeder zelf gevoed en de anderen krijgen de voeding van vier andere moeders, die hun overtollige voeding daarvoor beschikbaar hebben gesteld. Die voeding is eerst op het consultatiebureau voor zuigelingen gekeurd." „Ik zou eigenlijk nog een drie moeders moeten hebben, want de kleintjes moeten nu nog met kunstvoeding bijgevoed worden." Door het gordijn, dat de afscheiding vormt naar de achterkamer, steekt opa z'n hoofd: „Asjeblieft zuster, een flesch." Opa haalt de moedermelk op, die uitge- kolfd en in fleschjes gedaan wordt voor Cor nelis en Jansje. Moeder nog zwak. In de achterkamer, in de bedstede, rust de moeder van het drietal. Ze is nog zwak en de dokter vindt het beter dat er voor- loopig nog maar geen bezoek komt. Er was zooveel vriendelijke belangstelling de eerste dagen en heel de familie, die in Den Helder woont, leefde hartelijk mee, maar het was alles wat druk en nu is er rust noodig. De andere kinderen, twee jongens en twee meisjes komen stil binnen, ze doen voorzich tig. Zijn wat blij met de gezinsvermeerdering, even blij als vader en moeder, die de zorg wel voelen, maar toch dankbaar zijn, dat het drietal zoo gezond is. WERD BIJNA DOL VAN DE HOOFDPIJN. Voelt zich nu weer jong en fit. De heer M. A. L. keerde, na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, terug, lijdende aan voortdurende hoofdpijn en constipatie. Na nei gebruik van Kruschen Salts schreef hij ons o.a. het volgende: „Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die mu bijna dol maakte en voelde mij ellendig, ik begon toen Kruschen Salts te nemen en ree s na 10, 12 dagen hielden mijn hoofdpijnen op en voelde ik mij weer jong en fit' Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd doordat het organisme verontreinigd is (loor pg hoopte afvalstoffen. De kleine dage y dosis „Kruschen Salts" zorgt er voor, datgij deze afvalstoffen kwijt raakt en deze zie meer kunnen vormen, waardoor ge voo van Uw pijnen verlost zult zijn en dien energieker en krachtiger zult voe en' Kruschen kuur maakt U jaren jonger, schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij aae apothekers en erkende drogisten °- J t en 1.60 per flacon. Let op, dat op het et op de flesch, zoowel als op de bui en P king de naam Rowntree Hand. Mij- voorkomt. „Iauv.j. Blijken van medeleven. Van tal van kanten heeft de familie Baas blijken van medeleven ontvangen. In den hoek van de vriendelijke kamer, staat een prach tige baby-commode, geschenk van mevr. Rit meester en mevr. v. d. Nieuwenhuizen, en laden en kastjes zitten overvol met baby kleertjes, honderden stuks. De firma Dunselman gaf een van de drie wiegen. De buren zorgden voor de andere. Vroom en Dreesmann bezorgde een vloer mat, een waschkom, kinderzeiltjes, een wasch- teil en spelden. De firma v. Willigen stuurde twee emmers, een waschteil en tal van huishoudelijke be- noodigdheden. De firma Harjer zorgde voor drie wieg- dekens. De firma Clercq zond een prachtig twee-persoons-ledikant. Albert Heijn en Zeilstra stuurden een voor raad zeep. „Erwordt gewasschen, meneer, van 's morgens tot 's avonds. De Gasfabriek moest het gas voor minderen prijs leveren. Want die rekening loopt zoo op, het gas is den heelen dag aan en dat is erg kost baar." Juffrouw de Wit breekt een lans voor het gezin, dat inderdaad door deze „vaste lasten", wel erg bezwaard wordt. De eierveiling heeft 100 eieren toegezegd en van de dames van de kegelclub kwam er een mand met boodschappen, terwijl door ver schillende gezinnen melk en biefstuk wordt geleverd. „O, er zijn tal van practische geschenken gekomen." Maar er is ook heel wat noodig in het gezin en vader en moeder Baas zijn wat dankbaar, dat het comité is opgericht, dat in de noodige behoeften voorziet. Ieder die een gave heeft, kan die deponeeren bij Mevr. v. d. Nieuwen huizen, Pr. Hendriklaan, of overschrijven op de giro-rekening van Dr. P. v. d. Nieuwen huizen, giro-nummer 70240. Men kan er ver zekerd van zijn, dat de gaven goed besteed worden en dat ze èn moeder èn kinderen ten goede komen. Men deelt ons nog mede, dat gaven in geld, niet van den steun van den vader zullen wor den afgetrokken, omdat er een weg gevonden is, om deze gaven uitsluitend te besteden voor de kinderen. Woensdag a.s. ons eerste uitstapje. Om twee uur in de studio. Voor Amsterdam nog enkele plaat sen open. Nog enkele dagen, dan gaan we met de deelnemers van onze eerste excursie naar Hil versum. Het vertrek heeft plaats, 's morgens om 8 uur, voor ons kantoor. In ons nummer van Dinsdag zullen we nog een en ander omtrent de regeling en dag- indeeling vertellen. Men rekent op ons in Hil versum, 's middags om twee uur, waar onge veer zestig van de deelnemers, van ons uit stapje van Woensdag a.s. de A.V.R.O.-studio zullen bezoeken, terwijl ook eenigen naar de N.C.R.V. zullen gaan. Als het weer meewerkt, want daarvan hangt altijd veel af, zullen we een prachtigen tocht hebben, vol afwisseling. De excursisten, die nog verzuimden voor het tochtje van Woensdag, hun geld te storten, het zijn er slechts enkelen, herinneren wij eraan, dat zij dit nog tot morgenmiddag 5 uur kunnen doen. Voor Ford en Schiphol nog enkele plaatsen open. Voor het uitstapje naar de Fordfabriek en Schiphol, voor Maandag over een week, 14 Juni, zijn nog 6 plaatsen open en voor het zelfde tochtje op Maandag 21 Juni zijn nog 15 plaatsen beschikbaar. Wie dezen tocht nog mee wil maken, geve zich dus spoedig op. Het is een tocht, die leerzaam en afwisselend is, met op den terugweg een rit over Bloemen- daal, met bezoek aan het dierenpark en 't Kopje, met zijn wondermooi panorama. Ver der gaat de thuisreis over Schoorl en Bergen. Maandagavond sluit de inschrijving voor den tocht naar Ford en Schiphol op 14 Juni. Wie dus nog mee wil, haaste zich. Uitslag van de op 3 Juni j.I. door den heer S. Krijnen, architect, in het Kegelhuis gehou den aanbesteding van het timmer-, metsel-, lood- en schilderwerk voor het te bouwen winkelmagazijn voor de N.V. Van Willigen aan de Koningstraat 1214 alhier. W. A. Ran en P. Vermeulen, Den Helder 21.840.— Fa. Gebr. Riemers, idem W. F. Labout, idem N.V. H. Doorn, idem 4 H. Hagen, idem J. Bakker, Alkmaar Modder en Cuperus, Den Helder M. C. van der Plas, idem G. v. d. Wal, idem P. Boerdijk, idem L. Plaatsman, idem K. Venema, idem R. J. E. Bot, Alkmaar W. Uitterdijk, Wieringerwaard P. Tuin, 't Zand Doedens en Schilder, idem C. de Graaf, Alkmaar M. Schipper, Schagerbrug P. Doorn, St. Maartensbrug H. W. Freeke, Den Helder J. Roomeijer, idem Gebr. Kersbergen, idem P. van 't Hoog, Texel Fa. C. Quak, Den Helder D. de Graaf, Koegras, idem G. Groot, idem J. P. van Os, idem C. Bot, idem 21.897.— 21.990.— 22.400.— 22.500.— 22.990.— 23.150.— 23.185.— 23.200.— 23.300.— 23.333.— 23.490.— 23.950.— 23.950.— 23.960.— 24.000.— 24.000.— 24.160.— 24.300.— 24.850.— 25.000.— 25.295.— 25.450.— 26.900.— 27.300.— 27.435.— 27.600.— 27.800.— Morgen reclasseeringsdag. Alweer een speldjesdag. Er komen er waar lijk teveel. En toch, met vrijmoedigheid be velen wij die van morgen aan. Het prachtige, zegenrijke werk van de reclasseering, ver dient de steun van ieder. De resultaten, door dezen arbeid bereikt, wettigen dien steun. Uw dubbeltje of kwartje is morgen nuttig besteed, het werpt een rente af, die u niet 'in uw porte- monnaie zult merken, maar die in geestelijke waarden wordt omgezet voor velen, die door omstandigheden tot misdaad vervallen waren. Over het werk van de reclasseering behoe ven we niets meer te vertellen. Men heeft er van gelezen in onze krant, men heeft het be luisterd door de radio, men heeft er van kennis genomen in de speciale reclasseeringskrant. die deze week huis aan huis verspreid is ge worden. Hier dus alleen de opwekking om dezen arbeid te steunen met uw gave, als daarom morgen gevraagd zal worden. Het Comité van Uitvoering bericht ons nog, dat de heer P. v. Twisk zoo vriendelijk is geweest, bij uitzondering nog eenmaal voor de collectanten een vrijkaartje voor de biosco pen beschikbaar te stellen. Het Comité en ze ker een groot deel der collectanten, stelt deze geste op hoogen prijs. Het staat natuurlijk ieder vrij om daar al of' niet ggbruik van te maken. Financieele voordeelen zijn aan het collecteeren niet ver bonden, het geheele bedrag der collecte komt ten bate der reclasseering. Heden, Vrijdag, van 7 tot 9 uur worden alle collectanten verzocht zich aan te melden in het Militair Tehuis, Spoorstraat, voor het afhalen van speldje en bussen. De minimum toegestane leeftijd is vastgesteld op 16 jaar. Verder verzocht men ons mede te deelen, dat voor het Leger des Heils zitting heeft genomen Kapiteine M. S. Paul, en het comité is uitgebreid met één lid, speciaal voor Huis duinen, waarvoor de heer J. Sinjewel, school hoofd, zoo welwillend is geweest zich beschik baar te stellen. Alle voorbereidingen voor den- Reclassee ringsdag zijn getroffen. Veel medewerking mocht het Comité van Uitvoering ondervin den. Autoriteiten en instellingen zoowel als particulieren toonden, dat zij groote waarde hechten aan het reclasseeringswerk. Laat nu het groote publiek morgen, door het koopen van een speldje, deze meening bevestigen. Het Comité rekent op een record-verkoop. compleet met 5 jaar garantie Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 7—10 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Vrijdag Juni21.44 uur Barometerstand Den Helder: 760.8 Temperatuur van het zeewater: 14.8 Temperatuur van de lucht: 13.1 Temperatuur van de lucht gisteren: 14.8 GESLAAGD: Bij het gehouden examen voor le bariton bij het Stafmuziekcorps van het 6e Regiment Infanterie te Breda, Kapel meester A. C. van Leeuwen, slaagde de heer Ing te Wiel, te Den Helder, lid van de Har- moniekapel „Winnubst"' directeur de heer H. B. Schenkels. Met ingang van Maandag 7 Juni wordt de heer te Wiel aldaar aangesteld. Paling en karpers aan den hengel. De weg van een paling ligt in het donker. Je weet niet vanwaar hij komt en waar hij heengaat. Hoe de jongens langs den Singel daar plotseling de visch ontdekt hebben, is een raadsel, maar gisterenavond stonden ze er, terwijl de regendruppels kringels trokken in het troebele water, met een hengel in hun hand, de witte dobber, met het roode puntje lag roerloos op het watervlak. Ze stonden met z'n vijven naast elkaar, de oogen gericht op den dobber, die inderdaad zoo nu en dan begon te trillen, dan plotseling naar beneden schoot, weer boven kwam en opnieuw wegdook. „Haal op suffert, d'r zit een dikkert an". Een ruk aan den hengelstok, het snoer schiet uit het water, maar de paling blijkt vlugger geweest dan de hengelaar p heeft het vette wormpje meegenomen naa: n modderbodem van den Singel. Een nieu asie" wordt aan het haakje geslagen en weer wordt het snoer te water geslingerd. De dobber, geduldig, drijft tegen het kroos, dat een groot groen veld vormt, vlak voor de brug. „Ze magge hier ook wel 'ns baggere", meent een van de jeugdige hengelaars, die op z'n bloote, kortgeknipte jongenskop, de regen druppels krijgt, die maar steeds neervallen uit den grauwen hemel. „Fijn weertje om te tukke, jonges, nou trekt de paling, nou komt ze naar boven, naar het licht, snap je, 't is nou te donker in de mod der", en meteen, na die wijze opmerking, schiet de dobber naa,r beneden. Een paling wordt opgehaald, wat dikker dan een stop naald. „Ach, jo, laat die maar weer zwemmen, die heb te weinig ete van ze moeder gehad. Zeker een werkelooze vader." 't Spierinkie verdwijnt weer in het Singel water. De jongens geven den moed niet op, ook al kletst de regen venijniger neer. „Me vader heb vanmiddag karpers gevan gen, ook in het Singel. Ze spronge een halve meter boven water en toen hield ie z'n schep net eronder. Kip ik heb je. Me moeder heb ze vanavond gebakken. Nou, jo, 't leek ge stoofde paling. Hè, ik wou dat ik nou 'ns een fijne dikke tukte.,, De paling laat zich niet verschalken. Ze is hier vermoedelijk in het Singel verdwaald, meegetrokken 'met spuien, uit de Fortgracht, evenals een aantal karpers, die de vorige week de aandacht trokken van eenige werkloozen, die langs den Singel kuierden, 't Leek den vijver in de Donkere Duinen wel. Een uur na deze ontdekking hingen de mannen over de Singelbrug en tuurden naar hun dobbers in het water. En nu gisteren hadden de jongens hun taak overgenomen en tukten, tukten, tot ze een paling van een ons boven water trokken, die in hun emmertje verdween en triomfante lijk naar huis werd gedragen. De vangsten in den Singel zullen wel niet tot grootere proporties uitgroeien, maar de Singel trekt en de jongens tukken, niet om de paling, maar om het tukken zelf. Een bewoner van de Rozenstraat kwam gis teren met de schokkende mededeeling op het hoofdbureau van politie, dat hij in z'n been gebeten was, dooor een hondje. De eigenaar van dit ondier woont vermoedelijk in de Tuin straat. De politie zoekt die buurt af naar eigenaar en hondje, om ze hun gerechte straf te doen ondergaan, waarschijnlijk bestaande in een muilkorf voor den viervoeter en een aderlating voor den baas van den hond. |-| et incident met de „Deutschland" en Al- meria, dat zooveel stof heeft op doen waaien, tracht men zoo gauw mogelijk te vergeten. De Engelsche pers schrijft er in geen enkel hoofdartikel meer over en men wijdt er op het oogenblik alleen nog maar aandacht aan, hoe men Duitschland en Italië zoo spoedig mogelijk in de niet-inmengingscommissie terug kan krijgen, om het werk rondom Spanje weer voort te zetten, want daarin zit op het oogenblik een hiaat. Het beste bewijs wellicht, dat Duitschland niet van plan is de Spaansche kwestie op da spits te drijven, vormt het feit, dat het dui delijk laat zien, dat het zijn belangstelling voor andere deelen van Europa heeft behou den, zoo schreef de „Nw. Rott. Crt." gisteren. Als uitdrukking van die belangstelling wor den reizen ondernomen: door von Blomberg naar Rome, door von Neurath naar Belgrado, Sofia en Boedapest. De keuze der afgezanten vormt een nieuw bewijs, dat Duitschland er op het oogenblik prijs op stelt, zeer gematigd op te treden. Immers, de personen, die het Duitsche rijk als afgezanten zendt, wisselen al naar gelang de stemming en de behoefte. Duitsche en Italiaansche kringen stellen het voor, alsof von Blomberg's visite aan Rome een weermachtsaangelegenheid is. Niet in den vorm van een oorlogszuchtige demonstratie, maar als een bewijs, dat beide landen voor hun verdediging kunnen zorgen. Zoo wil men vooral het agressieve element zorgvuldig ver mijden. Maar in Italië verbergt men toch niet, dat men von Blomberg eens wil toonen, hoe sterk de Italiaansche weermacht wel is en het daaromtrent bij sommige Duit- schers bestaande wantrouwen wil weg nemen. Deze gedachte van onvolwaardig heid zou, naar Itlliaansche kringen aan nemen, een der oorzaken zijn voor de Duitsche aarzeling om een militaire alliantie aan te gaan. Toch neemt men nergens aan, dat een der gelijk verbond uit de besprekingen van von Blomberg zou voortvloeien. De Duitsche rjjks- weerminister ontpopt zich meer en meer als een uitnemend diplomaat. Eden's buitengewoon vriendelijk oordeel over de besprekingen tijdens de kroningsfees ten is daarvan een duidelijk bewijs. Daarom is het niet aannemelijk, dat von Blomberg de jongste verbetering in de betrekkingen met Engeland zal willen riskeeren. Veel meer pleit er voor, dat hij, hoewel Italië verzekerend, dat de Duitsche vriendschap tot dat land onder de Engelsche toenadering niet zal lijden, er op aan zal dringen geen belemmeringen aan de liquidatie van de Spaansche kwestie in den weg te leggen. Want dat Duitschland vast besloten is, zich daaruit terug te trekken, neemt men overal aan. Had het dit niet gewild, dan zou het bombardement van de „Deutsch land" gelegenheid te over hebben geboden om een andere houding aan te nemen. Natuurlijk was het, vooral voor het binnen land, noodig daar een daad tegenover te stel len, maar daarmede wordt de zaak toch als gesloten beschouwd. door AMILDA-zonnebruincrême, óók bij weinig of geen zon Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en25ct. Naar wij vernemen, koestert de plaatselijke gymnastiek- en exercitievereeniging „Pro Patria" plannen om op den verjaardag van Z.K.H. Brins Bernhard, d.i. op 29 Juni a.s., een wedloop dooor de Koningstraat, Spoor straat en Keizerstraat, te houden. VOOR DE PIJP

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7