dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier De verjaardag van de volksfrontregeering Beveiliging van de Qostenrijksch kardinaal protesteert Arrestaties in Rusland duren voort De Russen aan de Noordpool Fransch vakverbond achter de regeering Berlijn en Rome willen blijven medewerken „Sarkanf met bemanning vrijgelaten Vlaag van zinsverbijstering? de bilt seint. Vakonderwijs aan jeugdige arbeiders Politiek van het Volksfront gehekeld MAANDAG 7 JUNI 1937 65e JAARG. No. 8019 De „pauze" is slechts een wapenstilstand Directe tegenactie als voorwaarde gesteld Dc „Perkoefoef ongelukkig geland EERBERICHT Waar de dictatuur het hoofd stootte Japansch bewind overgedragen HELDERSCHE COURANT UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 Ter gelegenheid van den eersten verjaar dag van het ministerie Blum heeft de depar tementale commissie van het volksfront te Clermont Ferrand een demonstratie georga niseerde, waarop Jouhaux een rede heeft ge houden. Hij prees zien gelukkig, dat op het oogenblik de macht in handen van het volk is. Het vakverbond zal naast de regeering blijven staan. Het vakverbond is niet af hankelijk van een partij, en indien de regee ring door parlementaire gebeurtenissen ten yal zou worden gebracht, zou het vakver bond dit niet aanvaarden. Het tijdperk van de politiek is voorbij. Het vakverbond zal de sociale hervormin gen doen eerbiedigen in het belang van de arbeiders. Jouhaux verklaarde verder, dat de „pau ze" is aanvaard als noodzakelijk; dit is evenwel een „wapenstilstand" om nieuwe middelen te zoeken, ten einde de grondbe ginselen ten uitvoer te leggen; het fascisme mag niet winnen. Hierom is iets anders noo- dig dan hervormingen in bijzaken, er moet een einde worden gemaakt aan de olichar- chie en de plutocratie om het bewind te leg gen in de handen van de democratie. De tegenstanders van het vakverbond heb ben nog niet ontwapend, Een van beiden moet de overwinning behalen en dat zal het vakverbond zijn. Het vakverbond zal in Frankrijk en in de geheele wereld de voor uitgang en de sociale rechtvaardigheid door voeren. Het vakverbond staat naast het volksfront en het heeft een speciale opdracht op zich genomen, waarvan vrede en vrij heid de prijs zullen zijn. Veel gewijzigd. In zijn gistermiddag gegeven overzicht van hetgeen de volksfront regeering tot stand heeft gebracht, heeft Blum er o.m. op gewezen, dat zonder buiten de wet te zijn getreden in zeer korten tijd een geheel van maatregelen tot stand is gebracht, welke dieper ingegrepen hebben in het menschelijk bestaan en dat der arbeidersklasse dan de regeering zelve had bemerkt. De Matignonovereenkomsten bevatten heel het reeds gedane en nog te verrichten werk. Niet alleen de materieele toestand der ar beidersklasse, ook haar moreele en juridi sche is thans gewijzigd. Wij hebben gewerkt aldus spr., en zullen blijven werken zoowel voor den boer als den handelsman en den handwerker. Tegelijkertijd wekten wij het begin van het economisch herstel op, nog on voldoende, zoodat het nog geconsolideerd en verruimd moet worden. Ondanks alle moei lijkheden is een financieel en monetaire cri sis vermeden. Temidden van de gevaarlijk ste crisis, die Europa ooit heeft gekend, hebben wij den vrede gehandhaafd en wij zullen hem blijven handhaven, met behoud van de onaantastbaarheid van alle essen- tieele belangen des lands. De moeilijkheden lullen zich blijven voordoen. Dagelijks kan de regeering voor nieuwe hinderpalen ko men te staan. Laten wij ons daarom dit voorbehouden: wij moeten zoodanig handelen, dat wanneer wij morgen zouden ophouden te bestaan als regeering hetgeen ik geenszins verwacht wij ondanks alles een voorspoediger Frankrijk achterlaten, een beter geconsoli deerde vrijheid, een hechter versterkten vrede en een sterker socialistische partij. Zijn rede beëindigende, maakte Blum een toespeling op de hypothese van een mis lukking van het experiment van het volks front: „Men zou dan gedwongen zijn zich af te vragen, of er niet een diepe ondeugd, een verborgen gebrek bestaat, of het werke lijk niet mogelijk is binnen het kader, ge holpen door de democratische instellingen, door een coalitie der partijen den vooruit gang en de rechtvaardigheid, welke de volksmassa's verwachten, te verschaffen, Dit zou een ernstige vraag zijn. Voor het oogenblik echter wil ik niets dergelijks on der oogen zien. Wij beginnen vreugdevol, met vertrouwen en trots een tweede jaar, zeker door u gesteund te worden, zooals wij dit in het eerste jaar werden. Óver een jaar zien wij elkaar hier weer." Vooraanstaande leden van de partij in hechtenis? Sedert ongeveer veertien dagen gaan te Moskou geruchten, dat de vroegere ambassadeur van de Sov jet Unie te Ankara, Karakhan en Rosenberg, de vroegere ambassa deur van de Unie in Spanje gearres teerd zouden zijn, de een wegens Trotskistische senmpathiën, de an der wegens het mislukken van zijn opdracht in Spanje. Tot nu toe zijn deze geruchten nog niet bevestigd en het pers-departement ontkent ze, hierbij opmerkend, dat deze geruchten in het buitenland in omloop zijn gebracht. Havas merkt evenwel op, dat in de Sov jet-Unie verscheidene vormen van arrest bestaan, varieerend tusschen gevangen ne men en bewaking thuis. Na de zelfmoord van den oud-ondervolks- commissaris van oorlog, Gamarnik, deden geruchten de ronde, dat de maarschalken Toechatsjefki en Blucher gearresteerd zou den zijn en deze geruchten worden des te hardnekkiger nu de Pravda heeft medege deeld, dat Gamarnik is ontmaskerd als een aanhanger van Trotsky en een spion in bui- landschen dienst. In tegenspraak hiermede is evenwel, dat men kort geleden maar schalk Blucher in volle vrijheid in een van de groote hotels van Moskou heeft gezien. Ook is sprake van een arrestatie van den vice-volkscommissaris van justitie, een oud vicevolkscommissaris van buitenlandsche zaken, Krestinski, alsmede van Stern, chef van de Duitsche sectie van het volkscommis sariaat van buitenlandsche zaken. Hoewel het niet mogelijk is deze geruchten te con troleeren, is het toch een feit, dat met den dag de leiders in de Sovjet-Unie worden verwisseld. Zoo heeft Pravda medegedeeld, dat Ostrovsky en Comsa, respectievelijk on dervolkscommissaris der Sovchosen en chef van het politieke departement derSovchosen zijn vervangen door Temnik en Koedriavt- sef. Het Duitsche antwoord op de voor waarden tot herstel van de controle op de Spaansche kusten, die de Brit- sche regeering Woensdagavond aan Berlijn, Parijs en Rome heeft voor gelegd, is thans te Londen overhan digd. Het is volgens de inlichtingen, die in politieke kringen te verkrij gen waren, minder ongunstig, dan de toon van de Duitsche pers deed ver moeden. Ondanks het incident met de „Deutschland" wil Berlijn de con trole opnieuw in werking gesteld zien. Omtrent het antwoord worden de volgende bijzonderheden vernomen: .n„. ,lo. De instelling van veiligheidszones ^°or de schepen, die aan de controle. men, wordt zonder voorbehoud door Ber lijn goedgekeurd. 2o. Wat de door de beide partijen in den Spaanschen burgeroorlog te verstrekken waarborgen betreft, heeft Duitschland slechts matig vertrouwen in de garantie, die Valen- cia zou kunnen geven. Dit punt levert slechts formeele moeilijkheden op. 3o. Ten aanzien van de derde kwestie, die van de absolute veiligheid der schepen, die aan de controle deelnemen, zijn de moeilijk heden grooter. Het schijnt, dat men te Berlijn het voor stel, dat de vier bevelhebbers der vloten on derling overleg moeten plegen, niet voldoen de acht. Zulk overleg, zegt men, vergt tijd en maakt het niet mogelijk, dat onmiddellijk op eventueel e agressie geantwoord wordt. Berlijn wil verder gaan en verlangt, dat, zooals in het geval van de „Deutschland de vlootcommandanten zelf repressaillemaat- regelen kunnen nemen tegen overtreders van het internationale recht. Het Italiaansche antwoord is geheel ge lijk aan het Duitsche. Ook dit acht direct ingrijpen der vlootvoogden gëwenscht. Von Hibbentrop heeft besprekin gen te Berlijn. Van bevoegde zijde wordt bevestigd, dat de Duitsche ambassadeur te Londen, von Rib- bentrop, Zaterdag te Berlijn is aangekomen om een reeks hangende kwesties te bespre ken. Men vergist zich waarschijnlijk niet, als men aanneemt, dat het in de eerste plaats de Britsche garantievoorstellen voor de sche pen die toezicht in de Spaansche wateren uitoefenen, betreft. Er behoeft niet in het bij zonder den nadruk op gelegd te worden, dat de bestudeering dezer voorstellen geschiedt in overleg met de Italiaansche autoriteiten. Mazoeroek aangekomen. Ook de Russische vlieger Mazoe roek, die verscheidene dagen door het slechte weer op zijn landings plaats. 50 K.M. van het eigenlijke Noordpoolkamp is opgehouden, is thans, naar 't Sowjettelegraafagent schap meldt, behouden bij het Noordpoolstation gedaald. Alle vier de vliegtuigen hebben hun doel be reikt. Volgens een bericht van Schmidt, begin nen de ijsvelden in de buurt van t Noord poolstation te bereiken. Rondom het ijsveld, waarop het station zich bevindt, vormen zich smalle ijsvrije gedeelten, die gebruikt worden voor het verrichten van hydrolo gische werkzaamheden. liet ijsveld, waarop de expeditie zich bevindt, loopt voorloopig geen gevaar, daar de drift in de richting van Groenland, die de laatste dagen voortduurde, zwakker ge worden is. Op 4 Juni bevond het ijsveld zich op 88 gr. 57 min. N.B., 30 gr. W.L. Het. was. toen Schmidt dit radiogram ver zond, nog altijd geen weer, waarin te vlie gen viel. De lucht was algeheel bewolkt, het was mistig en de temperatuur was nog maar 3 gr. beneden hét vriespunt. Onder de bewoners van het Noordpool station is eenige sensatie verwekt door het verschijnen van een zeekoet, die over een spleet in het ijs vloog. De zeekoet is een watervogel met een zwarten rug en witte vleugels, waarvan men tot dusver aannam, dat hij niet voorbij den Sisten breedte graad te vinden was. Het is buitendien reeds de tweede vogel, die aan de Noord pool aangetroffen is, daar men een paar dagen eerder een sneeuwhoen had aange troffen. Aanvankelijk dacht men, dat men dezen vogel op de een of andere manier met een der vliegmachines had meegebracht, maar nu er nog een andere vogel op het ijs ver schenen is, heeft men deze veronderstel ling laten varen. Prof. Manteufel, de directeur van de Moskousche diergaarde, heeft het denkbeeld geopperd, dat de vogels wellicht door de radiogolven in de richting van de Pool zijn gelokt. Het is reeds herhaaldelijk waarge nomen, dat postduiven onder den invloed van radiogolven van hun weg zijn afge dwaald. Station op Rudolfeiland. Schmidt heeft gisterochtend medegedeeld,' dat de expeditie in den nacht op Rudolf eiland gereed was gekomen met het inrich ten van het poolstation. Des nachts te twee uur was in het licht van de poolzon het station plechtig geopend en was de Sovjet- vlag geheschen. Verder verklaarde Schmidt, dat de Pool zeer gastvrij is geweest voor de Russische expeditie. Ook de tocht naar Rudolfeiland werd zonder ongelukken volbracht. De vliegenier Alexejef is ter zijde van den 85stcn breedtegraad gedaald. Het ijs is slecht, doch hij slaagde er in zijn toestel zonder ongelukken neer te zetten. Op Ru dolfeiland wordt een vliegtuig gereed ge maakt om Alexejef benzine te brengen. Warme golfstroom aan de Pool. De Sovjet-Russische Pool-onderzoekers, die in het Noordpoolgebied blijven overwin teren, hebben Zaterdag een radiogram naar Moskou gezonden, waarin zij melding ma ken van de eerste resultaten van hun proeven met water in het Pool-gebied. De thermometers hebben uitgewezen, dat een betrekkelijk, warme waterstroom, welke blijkbaar van den Atlantischen Oceaan af komstig is, het midden van de IJszee pas seert. Een chemisch onderzoek zal het ver band tusschen dezen warmen stroom en den golfstroom kunnen doen vaststellen. Tot nu toe heeft men niets geweten over het be staan van warm water in de IJszee. De Poolonderzoekers zijn er in geslaagd verscheidene schaaldieren te vangen. Hier bij is een tamelijk groot exemplaar. f De regeeringspersdienst meldt: Op het departement van Buiten landsche Zaken is een officieele me de deeling binnengekomen van H. Ms. gezant te Tanger, waarin wordt bericht dat van de Spaansche autori teiten een officieele mededeeling is ontvangen, inhoudende, dat het s.s. „Sarkani", evenals de bemanning vrijgelaten zal worden. De datum van vertrek is nog niet bekend. Bij het departement van Buitenlandsche Zaken is bericht binnengekomen, dat de Spaansche autoriteiten hebben besloten, dat de bemanning van het onder Panameesche vlag varende s.s. „Hordena" uit Spanje zal worden uitgewezen. Het vertrek van de be manning uit Spanje kan binnenkort tege moet worden gezien. Tegen Kerkvervolging in Duitschland. Volgens een bericht van de officieuse Ka tholieke „Korrespondenz Austria" heeft Z. H. Em. Kardinaal Innitzer bij de Bonifa- ciusfeesten een rede gehouden, waarin hij, naar D.N.B. meldt, „scherpe aanvallen tegen Duitschland richtte". Hij betitelde den strijd tegen Duitsche kloosteringe, die van immoraliteit beschul digd worden, als een strijd tegen den chris- telijken godsdienst, die in de geschiedenis bijna zonder wederga is, en gaf uiting aan de opvatting, dat er slechts weinige pries ters zijn, die hun plichten niet ernstig ver vullen. Volgens Havas heeft kardinaal Innitzer in een rede voor een Katholieke vergadering verklaard, dat de strijd tegen de Kerk in Duitschland het prestige van het Duitsche volk neerhaalt. Hij bevestigde, dat de Oostenrijkers soli dair zijn met de Duitsche geestehikheid en protesteerde tegen den invoer in Oosten rijk van Duitsche bladen, die als voermid- del dienen voor de campagne tegen de Kerk. Naar een „U.P".-bericht uit Weenen nog meldt, is de veroordeeling van de Duitsche nationaal-socialistische politiek tegen de Kerk door kard. Innitzer van des te meer beteekenis, wijl den kardinaal door nazis sinds langen tijd ten onrechte sympathie voor 't nationaal-socialisme werd toege schreven. Bij onlangs gehouden anti-semietische betoogingen te Weenen riepen nationaal- socialistcn: „Heil Innitzer!" Bisschoppelijke delegatie naar Rome? De „Corrispondenza" meldt, dat in ver band met de spanning in de betrekkingen tusschen Duitschland en de H. Stoel een delegatie van het Duitsche episcopaat onder leiding van den aartsbisschop van Keulen, Kardinaal Schulte, naar Rome zal gaan om gedachtenwisselingen te voeren met den paus en den Kardinaal-staatssecretaris. Ds. Niemoeller heeft aan het einde van zijn preek gisteren verklaard, dat de re- geering haar belofte niet hield aangaande volledige vrijheid ten aanzien van de han gende kerkverkiezingen. Een aantal predi kanten, zoo zeide hij, hebben een verbod tot spreken gekregen .terwijl pamfletten, die ten doel hadden de gemeenteleden in te lichten, geconfisqueerd zijn en huiszoe kingen zijn gehouden in de bureaux der gemeenten en in particuliere woningen. Ds. Niemoeller protesteerde tegen deze on rechtvaardigheid en verklaarde zich soli dair met de 'predikanten, die gearresteerd zijn en met hen, wien verboden is te pre diken of in het openbaar te spreken. Monteur door vleugel geraakt. Het K.L.M.-toestel PHAKP, „Perkoetoet" bestuurd door den vlieger Nomen is Zater dagmiddag, komende uit Groningen (even na de landing op Schiphol, vlak voor het stationsgebouw, door het linkerwiel gezakt, waardoor het toestel met den linkervleugel op den grond terecht kwam en vrij ernstig werd beschadigd. Een monteur, die gereed stond om diensten te verrichten, zoodra het toestel stilstond, kreeg den vleugel op het linkerbeen, dat licht gekneusd wërd. De linkervleugel van de machine is, zoo als gemeld, ernstig beschadigd. Het 'vleugel- eind is omhoog gebogen; verder is de ge heele vleugel danig gedeukt en verbogen. De machine is naar een der loodsen gesleept waar zij gerepareerd zal worden. 17-jarige jongen steekt gewezen vriend in den buik. Zaterdagavond heeft te Zaandam een tra gische gebeurtenis plaats gehad. Een zeven tienjarige jongen D. S., die bekend stond als niet geheel normaal, verkeerde de geheele afgeloopen week reeds in een zeer nerveuze stemming. Men zegt, dat hij pogingen heeft aange wend iemand uit zijn omgeving te verwon den, doch daar deze pogingen tot niets ern stigs schijnen te hebben geleid, duchtte men verder geen gevaar van den jongeman. Zaterdag is echter geblekpn, dat slechts een kleinigheid noodig was, om den jongen tot een daad !e drijven, die hem later berou wen zou. Des avonds trok hij er met de fiets op uit en ontmoette op den hoek van de Stationsstraat en de Westzijde een clubje jongelui, waar hij vroeger omgang mee had gehad. De vrienden hadden hem echter een beetje links laten liggen, toen zij merkten, dat D.S. afwijkingen had. Dit schijnt D. S. met goed te hebben kunnen verkroppen. Een der gewezen vrienden J. St., riep S. iets toe, wat, weten wij niet; in ieder geval sprong S. hierna plotseling van zijn fiets en ging den ander met een mes te lijf. Hij bracht hem een diepen steek in den buik toe, waarna hij zich uit de voeten maakte. Dr. Banning verleende het slachtoffer de eerste hulp. Het bleek dat het buikvlies is geraakt. Overbrenging naar het gem. zieken huis was noodzakelijk. Zooals begrijpelijk verwekte het treurig in cident groote opschudding in Zaandam. De jeugdige dader is intusschen gear resteerd. Verwachting: zwakke verander lijke wind, meest licht be wolkt, droog warm weer, be houdens kans op onweer. Verdere vooruitzichten: toene mende kans op onweer. Barometerstand hedenmorgen 8 nor77.1 Ruimere toepassing van het ar tikel in de Arbeidswet gevraagd. De Hooge Raad van Arbeid heeft op een verzoek van enkele leden tot ruimere toe passing van art. 12 der Arbeidswet, een rap port uitgebracht, waarin deze kwestie onder het oog wordt gezien. Het genoemde artikel heeft betrekking op de verplichting van den werkgever om jeug dige personen, die in zijn onderneming ar beid verrichten, op een namens hen gedaan verzoek, in de gelegenheid te stellen gedu rende hoogstens 8 uur per week de lessen te volden in inrichtingen van godsdienst-, voorgezet-, herhalings- of vakonderwijs. De Raad is in haar rapport o.m. van oor deel, dat art. 12 in de practijk van weinig beteekenis is gebleken. Terwijl van gebrek aan medewerking der werkgevers niet ge sproken kan worden, neemt de prikkel tot het volgen van onderwijs af, omdat groo- tere vakkennis meestal niet extra betaald wordt. Gelegenheid tot het volgen van vak onderwijs is echter in voldoende mate aan wezig. Oprichting van nieuwe aanvullende vak cursussen in speciale vakken met rijkssteün verdient aanbeveling, waarin zooveel mo gelijk de bestaande vakscholen zullen moe ten worden ingeschakeld. Uitbreiding van het leerlingstelsel, ver bonden met theoretische vakcursussen, moet van groot belang geacht worden. Met name in combinatie met een fabrieksschool zijn zeer goede resultaten bereikt. Het vraagstuk van het heerschende tekort aan geschoolde arbeiders voor sommige takken van industrie, verdient bijzondere belangstelling, terwijl ook gebrek aan ge reedschapsmakers, fijn-bankwerkers en an dere gespecialiseerde metaalbewerkers voor de Nederlandsche industrie een vraagstuk van niet te onderschatten beteekenis is ge worden. Artikel in „New York Times" over democratie. Naar aanleiding van het feit, dat de volks frontregeering in Frankrijk deze week een jaar aan het bewind is geweest, wijst de New York Times er op, dat de democratie in Frankrijk op hechter grondslag berust dan zekere kringen dachten. Tot nu toe is de dictatuur niet in staat geweest een natie, welke reeds een democratischen regeerings- vorm had, te bekeeren. De dictatuur heeft zich meester gemaakt van Duitschland en Rusland, doch heeft schipbreuk geleden in Frankrijk, België, Zwitserland, Nederland, Groot-Brittannië, de Scandinavische landen en de Vereenigde Staten. Door de Federation Bepublicaine, In de op het congres van de Federation Republicaine te Parijs aangenomen partij verklaring wordt felle kritiek geoefend op de binnen- en buitenlandsche politiek der regeering van het Volksfront. Er wordt o. a. in gezegd, dat de partij bereid is tot iede re samenwerking om het land te behoeden voor het doodelijk gevaar, waarin de com munistische voogdij het brengt. Tenslotte wordt in de verklaring de toetreding der partij tot het „Vrijheidsfront" gerechtvaar digd en een stemming verlangd over de her vorming van het kiesrecht, op den grond slag van de volkomen evenredige verte genwoordiging. Prins Konoje neemt het roer in handen. Hajasji heeft Zaterdagmorgen het bewind overgedragen aan Prins Konoje, den nieu wen Minister-President. Ook de andere leden van het afgetreden kabinet hebben hun bevoegdheden aan hun opvolgers overgedragen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1