Lemonaberg weer in handen der Rechtschen Droom 1950! Een geregelde vliegdienst over de Polen? De stakingsgolf in Amerika Koreaansche bandieten op roof uit Men kan Duitschland niet ongestraft beleedigen Veilig landen op ijs-vliegvelden Duifschlands invloed in het Donaubekken John. D, heeft „slechts" 25 millioen dollar nagelaten Oude vrijsters cischcn pensioen Duifsche dank aan dc autoriteiten te Gibraltar Versterkt gebied in baai van Dantzig Communistische partij in Luxemburg niet verboden De Belgische liberalen en het Kabinet Om het Amerikaansche hooggerechtshof Openbare betrekkingen alleen voor gehuwden j^ANJE Amelia Earhart in Port Natal Dc ramp tc Rabaul Stellen wij ons een oogenblik voor, dat wij reeds in het jaar 19S0 le ven: Op het groote vliegveld in het Noord-Westen van Groenland loeit een sirene. Ecnige oogenblikken later daalt een enorm vligtuig uit groote hogte op de aarde neer. Eenige tientallen passagiers stijgen uit. Zij vlogen van Sjanghai op de route Sjanghai-New York naar hier, om nu op dit tusschenstation in Noord-West-Groenland over te stappen en de aansluiting naar San Francisco of naar Europa te nemen. Weinige minuten later laat een andere sirene haar geloei hoo ren. Het is tijd voor het vertrek naar San Francisco. De passagiers zitten reeds in de cabine, die op het oogenblik hermetisch gesloten wordt en dan start het vliegtuig om langs den snelsten weg door de stratosfeer naar San Francisco te vliegen. Wij beschreven hierboven slechts een klein onderdeel van het groote luchtnet, dat reeds op het oogenblik theoretisch is vastgesteld en dat in den loop van de ko mende jaren langzamerhand over de we reld zal worden uitgespreid. Men zal dan niet slechts van New York naar Sjanghai kunnen vliegen. Men zal dan ook gebruik kunnen maken van directe luchtverbindin- gen tusschen Tokio en Londen of Parijs, welke voor een deel over Noord-Siberië en de Noordelijke IJszee zullen leiden. Van New York zal men ook direct naar Tokio kunnen vliegen. Kruis- en dwarsverbindin gen zullen dan zorgen voor de aansluitin gen voor passagiers, die langs de groote routes, welke alle belangrijke punten van het noordelijk halfrond in rechte lijn met elkaar zullen verbinden, willen vliegen. Over S of 6 jaar reeds verwe zenlijking dezer luchtkasteelen! Na de proefvluchten, die in de laatste twee jaren in Noord-Canada, naar Groen land, in Siberë, over de Noordelijke IJszee over de Noordpool en op de route Kams- jatska-Europa ondernomen werden, kan men er reeds thans met eenige zekerheid op rekenen, dat reeds over vijf of zes ja ren de hierboven omschreven luihtlijnen, tenminste bij wijze van proef, regelmatig bevlogen zullen worden. Waarschijnlijk zal op deze routes voor- loopig slechts post vervoerd worden. Want eerst zal men willen weten, of de route New York-Sjanghai, over Canada, de Noordpool en de Siberische arctis, voldoende veilig is en of aan het bevliegen van de luchtwe geen van Londen en Parijs naar Tokio via Nova Zembla Kaap Tsjeljoeskin Jar- koetsk Chabaroesk geen al te groot ri sico verbonden is. Ook in het zuiden kortere ver bindingen. SjanghaiNew York via de Noordpool deze fantastische route zal spoedig haar pendant vinden in een verbinding tusschen Wellington op Nieuw-Zeeiand en Johannes- burg in Zuid-Afrika. Want wat in het noor den zijn verwezenlijking nadert, schijnt ook in het zuiden, dat wil zeggen, in de omge ving van de Zuidpool, in de daad te zullen worden omgezet. Op den globus kan men de luchtwegen der toekomst om zoo te zeg gen met een lineaal trekken. Van Nieuw- Zeeland uit zullen de vliegtuigen naar de zuidspits van Amerika, naar Afrika en van daar naar Europa vliegen. Ook Australië schakelt zich hief met het uitgangspunt Tasmanië in het ant-arctische luchtverkeer in. Op vier of vijf gunstig ge legen plaatsen van het ant-arctische conti nent zal men vliegvelden inrichten, welke tegen de meest verschrikkelijke ant-arcti sche stormen bestand zullen zijn. Enorme windmolens zullen den noodigen electri- schen stroom voor verwarming, licht, enz. opwekken. Ijsvelden veiliger dan de zee. Volgens de overtuiging van de luchtvaart- deskundigen geeft niet slechts het principe van de kortste verbinding tusschen twee punten den aanstoot om over de beide po len te gaan vliegen. Men is namelijk van meening, dat een noodlanding veel veiliger op een goed en vast ijsdek, dan op zee plaats vindt. Ook uit een standpunt van meer veiligheid dringt men er dus op aan, de luchtlijnen der toekomst over de beide polen te leiden. Weer is een troep van ongeveer 200 ban dieten, gewapend met machinegeweren, handgranaten, e.a. Vrijdagavond den grens rivier Jalu overgestoken en heeft een aan val gedaan op het grensstadje} Futenipo, waar zij de openbare en particuliere hui zen plunderden en in brand staken. Men vreest, dat hierbij een groot aantal bewo ners is omgekomen. De Koreaansche poli tie, versterkt met troepen, zet de bandieten op het gebied van Mansjoekwo achterna. Nader meldt men dat de verbindingen met het Koreaansche grensstadje, Futen- po waar een 200 tal bandieten openbare en particuliere huizen hebben geplunderd en in brand gestoken, zijn hersteld. Er is thans bekend geworden, dat bij het treffen vier Japansche politiebeambten werden gedood en twaalf gewond. De ban dieten werden gedwongen zich terug te trekken op Mandsjoerijsch grondgebied. Zij hebben 25 dooden en meer dan 30 gewon den moeten achteidaten. De politie zet de achtervolging voort. De komende reis van von Neurath. Metbetrekking tot de geruchten, welke in sommige buitenlandsche kringen merkbaar worden wegens de voorgenomen reis van den Duitschen rijksminister van buitenland sche zaken, baron von Neurath, naar Bel grado, Sofia en Boedapest, wijst men er op, dat deze reis in het geheel geen sensationeel karakter draagt en reeds sinds weken met de betrokken hoofdsteden is afgesproken. Zij heeft geen ander doel, dan de vriend schappelijke betrekkingen van Duitschland met Joegoslavië, Bulgarije en Hongarije te versterken. Men zegt te Berlijn, ervan over tuigd te zijn, dat het bezoek van von Neu rath aan het Donaubekken evenzeer tot den vrede in Europa zal bijdragen als het bezoek van von Blomberg aan Rome. Er bestaat derhalve geen reden voor, aan de reis van den Rijksminister van buitenlandsche zaken eenigerlei verontrustende geruchten te ver binden. Het heeft niet nagelaten eenige verwon dering te wekken, dat John D. Rockefeller, die langen tijd bekend stond als de rijkste man ter wereld, niet meer heeft nagelaten dan 25 millioen dollar, waarvan de succes sierechten wellicht drievijfden zullen op- eischen. De inkomsten uit het overschot heeft Rockefeller in haar geheel vermaakt aan zijn kleindochter Markiezin Margaret de Cuevas. Dat de vroegere petroleumkoning zoo be trekkelijk weinig heeft nagelaten, vindt zijn oorzaak in de giften aan liefdadigheidsin stellingen en de overdracht van tal van zijn bezittingen aan zijn zoon John D. Jr. EEN ARTIKEL IN HET ORGAAN VAN HET ROODE LEGER. Het orgaan van het roode leger, „Kras- naja Zwezda" schrijft: „de internationale toestand is uiterst gespannen. De fascis tische staten bereiden openlijk en iin ver sterkte mate annexatie-oorlogen voor, hoe dichter nabij de oorlog is, hoe heviger de spionnagediensten werken. In den strijd te gen het land van het socialisme schrikken de vijanden des volks voor geen enkel middel terug. De Trotzkistisc'he spionnen- bende BoecharinRykov streeft er naar het Sovjetvolk het gelukkige leven te ontne men dat het veroverd heeft. Wij zullen tot in hun wortels de verrader van ons land vernietigen. Wij zullen geen oogen blik respijt laten aan de vijanden des vólks. „Old Maids"-demonstratie te Londen Ruim 50.000 „Old Maids" uit alle deelen van Engeland hebben gisteren te Londen eeij bijeenkomst gehouden en een resolu tie aangenomen, waarin ouderdomspensi oen geeischt wordt voor ongehuwde vrou wen, die den leeftijd van 55 jaar hebben be reikt. De oude-jongejuffrouwen organi seerden vervolgens een openluchtbetooging in Hyde Park. DORP IN SAVOYE DOOR MODDER STROOM OVERVALLEN. Het dorpje Iapraz is door een modder stroom overvallen, welke ten gevolge van het smelten der sneeuw van de bergen af daalde. Vijftien huizen werden bedolven en honderden hectaren land werden met modder overdekt. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. ,~T 1 NEGEN INZITTENDEN VAN AUTOBUS VERBRAND. Uit Reading in Californië wordt gemeld dat een autobus in een diepen kloof is go stort, waarbij de benzinetank ontplofte Alle negen passagiers zijn omgekomen. EEN UITSTAPJE MET DROEVIGE GEVOLGEN. Nabij Crainova in Roemenië is een boot, waarmede 12 meisjes een schoolreisje maak ten, omgeslagen, tengevolge waarvan alle inzittenden verdronken. Een andere boot met 25 schoolmeisjes wordt tot nu toe ver mist. Fabrieken van de Republic Steel moeten ontruimd worden. Ook strijd tusschen de vakbon den onderling. De staking in de staalnijverheid, waarbij 150.000 arbeiders in Illinois, Indiana, Ohio en Pennsylvania be trokken zijn, schijnt op het doode punt te zijn gekomen. John Lewis, de leider van het C.I.O., blijft eischen. d'at zijn organisatie erkend wordt als de eenige, die de werk nemers bij de patroons kan ver tegenwoordigen, terwijl de werkge vers daar in hét geheel niet van willen hooren. Deze kwestie wordt door de vak vereen i- gingen van groote- beteekenis geacht. Zij geven toe voordeelen te hebben verkregen, doch zijn van meening, dat de erkenning van haar organisatie juist noodig is voor het behoud dier voordeelen. Zij ontkennen, dat de staking een politieken achtergrond zou hebben of door communisme geïnspi reerd zou zijn. Er heerschit; een zenuwachtige stemming. In 'het zuiden van Chicago worden de fa brieken van de .Republic Steel, waarin nog 2000 arbeiders werken, geheel omsin geld door stakersposten. Honderden politie-agenten en door de maatschappij gewapenden zijn in de omge ving opgesteld. De fabrieken van de Inland steel en de Youngstown sheet tube compa- ny, zijn geheel gesloten. De fabrieken die door de staking zijn getroffen, waren bezig met belangrijke orders, zoodat belangrijke bedragen als schadeloosstelling zullen moe ten worden betaald. De fabrieken van de Republic Steel te Chicago moeten ont ruimd worden. De burgemeester van Chicago, Kelly, heeft gisteren een beslissing genomen, die van groote beteekenis is voor den strijd van de Repuiblic Steel tegen het C.l.O. en die, in dien zij uitgevoerd wordt, zeer in het belang van liet C.l.O. is. Hij beeft namelijk de di rectie van de Republic Steel te Chicago, die een -2000 werkwilligen in de fabrieken heeft gehuisvest, doen weten, dat de werkplaatsen en de fabrieken niet voldoen aan de bepa lingen met betrekking tot huisvesting en hy giëne en dat bijaldien de fabrieken binnen 48*Uur ontruimd moeten worden. De discipline in het C.l.O. John Lewis heeft; al eens gezegd, dat een van de" moeilijkstetaken van zijn C.l.O. de ^handhaving van dè discipline onder de vak- vereenigingsleden was. Een nieuw bewijs voor de waarheid van die stelling was Vrij dag te constateeren toen de Chrysler Corpo ration twee van zijn fabrieken in Detroit moest sluiten als gevolg van een sit down staking, Waardoor 11.000 arbeiders zonder werk zijn gekomeh. De staking is veroor zaakt doordat twee leden van de United Automobile Workers of America weigerden tewerken met eenige niet-georganiseerde ar beiders. De arbeiders hebben geen rugge spraak gehouden met het C.I.O., dat een con tract met de Chrysler Corporation heeft ge sloten dat in het bijzonder sit down stakin gen uitsluit, evenals onverwachte stakingen van dit soort. Later kon dit conflict echter weef opgelost worden. Een arbeidscommissie voor zee lieden. Vrijdag zijn te New York vertegenwoordi gers bijeengekomen van dertien vakvereeni- gingen van zeevarend personeel. Naar hun zeggen^ tellen deze vakvereenigingen teza men 250.000 leden. Er werd een American Marine Labour Concil opgericht, 'met het doel „communisme uit do Amerikaansche scheepvaartwereld te houden". Ofschoon de leiders van deze nieuwe commissie zeggen dat hun actie tegen het communisme en dus niet speciaal tegeri het C.l.O. is gericht, kan men aannemen dat de organisatie een tegen aanval van de American Federation of La- bor op het C.l.O. beteekent, ondanks het feit,, dat het nieuwe comité in zijn verklaring de A.F.L. slechts terloops vermeldt. Het werk bij Ford zou hervat worden, maar de vakvereeni- gingsleden verwierpen de voor stellen. De directeur van de Fordfabrieken te Richmond in Californië heeft medegedeeld, dat de staking die dp 26 Mei was uitgebro ken, heden zal eindigen. Do vakvereenigings- leiders zouden de regelingsvoorstellen aan hun leden voorleggen. De leden der vakver eenigingen hebben de hun voorgelegde voor stellen verworpen. Het werk, zal heden dus niet hervat worden. BOTSING TUSSCHEN EEN BRITSCH EN EEN BRAZILIAANSCH SCHIP. Zaterdag is in het San Pedro kanaal het Britsche schip „Glaidsdale" in botsing ge komen met het Braziliaansche schip „Ale- ■grete". Het Britsche schip is gezonken. De toestand van het Braziliaansche schip is zeer moeilijk, aangezien het met de voor steven vast zit aan de „Glaidsdale," De opperbevelhebber der Duitsche marine, Admiraal Raeder, heeft den gouverneur van Gibraltar in een radiogesprek zijn dank be tuigd voor de kameraadschap en hulpvaar digheid, door de Britsche autoriteiten be toond bij het brengen van de laatste eer aan de gevallenen van de „Deutschland" en bij de verpleging der gewonden. Het Poolsche schiereiland Hel, dat de baai van Dantzig beheerscht, is tot ver sterkt gebied verklaard, tengevolge waarvan het streng verboden zal zijn het schiereiland zonder toestemming der militaire autoritei ten te benaderen of ovarheen te vliegen, MILLIOENEN VOLKSGASMASKERS BESCHIKBAAR. Goering spreekt op bijeenkomst van rijksluchtbeschermingsbond Minister-president Goering heeft Zaterdag avond op een groote bijeenkomst van den rijksluchtbeschermingsbond een rede gehou den, waarin hij o.a. zeide: dat de tijden, toen men op Duitschland druk kon uitoefenen, voorbij zijn, en dat hij, die nog steeds niet begrepen heeft, dat men Duitschland niet meer ongestraft beleedigen kan, „maar eens moet terugdenken aan de jongste gebeurte nis, waarbij wij bliksemsnel handelden.' Goering deelde verder mede, dat men er na moeizaimen arbeid in geslaagd is een goed volksmasker te vervaardigen, dat on der alle omstandigheden tegen alle tot dus ver bekende gassen beveiliging biedt en waarvan de prijs voor niemand een bezwaar behoeft te zijn. Deze gasmaskers, waarvan reeds millioenen stuks zijn vervaardigd, zullen binnenkort verkrijgbaar gesteld worden. Regeeringsvoorstcl door een volksstemming verworpen. Bij de volksstemming over de wet op de openbare orde, waarbij de communistische partij verboden zou worden, hebben 54 pet. der kiezers zich, tegen deze wet uitgesproken en 46 pet. voor. De kamerverkiezingen, die tegelijkertijd gehouden worden hebben den socialis ten een winst van drie of vier zetels opge leverd. De liberalen hebben twee zetels ver loren, terwijl de katholieken in stemmen- aantal achteruit gingen. De Communistische partij zou in Luxem burg volgens het Vlksbl. 3.000 leden tellen. Nog geen breuk met de regee ring. Gisterenochtend hebben de functionaris sen van de Belgische liberale partij den po- litieken toestand besproken. Zij hebben een dagorder aangenomen, waarin zij verkla ren dat het in verband met de huidige na tionale en internationale omstandigheden niet wenschelijk is de samenwerking in de regeering te verbreken. Evenwel is de regeering op verscheidene punten de perken te buiten gegaan. Voor de nieuwe zitting van het parlement welke in November a.s. zal beginnen, moet de li berale samenwerking met de regeering opnieuw bestudeerd worden. Strijd kan nog den heelen zo mer duren. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat President Roosevelt er genoegen mede zou nemen, dat het aantal rechters van het Hooggerechtshof wordt voorgesteld op elf in plaats van op vijftien. Intusschen vol doet deze concessie de leiders der oppositie niet, zij verklaren niet te kunnen instem men met het beginsel van „opvulling'' van het college met nieuwe rechters. Zij zijn van meening, dat de president door dezen maat regel druk op het Gerechtshof zou kunnen oefenen. Het ziet er naar uit, dat de strijd in het congres den geheelen zomer zal du ren. In het Zaterdag gehouden congres van den Duitschen bond van groote gezinnen heeft Dr. Reinhardt, staatssecretaris aan het ministerie van financiën verklaard, dat sollicitanten naar openbare betrekkingen voortaan verplicht zijn in het huwelijk te treden, willen zij voor dergelijke functie's in aanmerking komen. ENGELSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een militairvliegtuig, dat van Folton, bij Bristol, op weg naar Donibristle (Fifeshirej is jl. Vrijdag zoek geraakt. Het werd geheel vernield teruggevonden in de buurt van Langdale (Westmorland). Dc scrgeant-vlieg- tuigbestuurder heeft bij het ongeluk den dood gevonden. DE MEXICAANSCHE OLIESTAKING LOOPT TEN EINDE. De staking in de petroleumindustrie in Mexico schijnt haar einde te naderen. De regeenngspersaf deeling deelt mede, op dracht te hebben gekregen het publiek me de te deelen, dat de staking heden geëin digd zal zijn. GEEN VERTOONING FILMS OVER HU WELIJK HERTOG VAN WINDSOR. i „^1°filmverhuurkantoren hebben besloten dat de films over het huwelijk van den Hertog van Windsor niet in Engeland zullen worden .vertoond, Eenhoofdige leiding in Catalonie verlangd. De bergkam Lemona, die eenige weken geleden door de rechtschen genomen was, is Donderdag door de Basken heroverd, doch Zaterdag avond na een hevigen strijd weer in handen van de rechtschen gevallen. Zaterdagmiddag tegen drie uur zijn escai» drilles rechtsche vliegtuigen en bommen* werpers boven de loopgraven der regeeringa troepen verschenen. Zij wierpen bommen uit. De bosschcn op de heuvels bij Lemonaj geraakten in brand. Om half zeven kwamen 35 vliegtuigen der opstandelingen bij La* mona terug, dat onafgebroken door de at» tillerie. was gebombardeerd. Zij. .strooiden nog e en groot aantal bommenboven-de li* nies der regeeringstroepen uit. De opera* ties konden evenwel geen ernstigen voort* gang maken, daar het zicht voortduren;} slechter werd. In andere sectoren hebben zich slechts on* .eteekenende schermutselingen voorgedaan, De C.N.T. publiceert program, Het nationaal verbond van den adbeid (C.N.T.) publiceert zijn program, dat bc* oogt de instelling van een eenhoofdig com* mando en de invoering van een stren-ga discipline. De C.N.T. eischt een krachtige buiten* landsc'he politiek, gebaseerd op het princi* pe, dat aan de Junta der opstandelingen! iedere behandeling op gelijken voet moet worden geweigerd. De C.N.T. weigert kracli* tig iedere buitenlandsche inmenging, het' zij bemiddelende of definitieve inmenging. Generaal d'Avila aanvaardt zijd post. De nieuwe commandant van het Cantahrf* sche leger van Franco, generaal d'Avila, die Mola's opvolger is, is te Vitoria aan gekomen en heeft het commando op u® genomen. Amelia Earhart, die gistermorgen te Potj Natal is aangekomen, zal vandaag den Ocs aanvlucht naar Dakar ondernemen. VLIEGTUIG VALT OP KERKHOF- Een vliegtuig is neergestort op het lm®' hof van Bromley Hill in Kentshire ikng. land). De bestuurder kwam om het leven. ONZE OOSfi Bezorgdheid in de kringen R.K. missie. Batavis dia In de kringen van de missie ïe worden de berichten omtrent de ramP> Rabaul getroffen heeft, (zooals bekend v° daar ter plaatse een hevige zeebeving met noodlottige gevolgen) zeer ernstig oP* nomen, daar Rabaul een der belanguH missiestations is. „a Rabaul, dat vroeger Herbertshöhe 'ieey.aa is de zetel van mgr. J. Vesters, bo°IC, ja het apostolisch Vicariaat Rabaul, waarbroe- missionarissen van het II. Hart metna,ltsCliö ders van deze congregatie en de v-aö Missions Schwester, zoomede de zuste Onze Lieve Vrouw van het H. Hart j., zaam zijn. De andere Nederlanders zaam in de missie aldaar, zijn MgL n H vroeger Apostolisch prefect te Menacio paters Ceelen, Nonnen en Klaarwat

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2