Een vergeten gedenkteeken in onze stad /Lqenda Brand in de Duinen Hr. Afs. O 13 De oproeping voor 't examen thuis gekregen? hedenmiddag terug j Dinsdag 8 Juni 1937 De „De Rayter-gedenkplaat" aan het Havenplein in deplorabelen toestand Met enthousiasme onthuld en even snel door het nageslacht vergeten Heldersche Courant Tweede Blad Vliegtuig van „De Kooy" ramt grasmaaimachine Pro Patria organiseert weer een loop door de hoofdstraten De „Privé verpleegster" Toenadering tusschen Duitschland-Italië en de non - interventiecommissie HERMAN NYPELS' Uati de duideiieti, Oude man door warmte bevangen Opening „Noorder Kunstkring" Het ware een leugen te beweren, dat wij, Nieuwediepers, rijkelijk vorzien zijn 1 van monumenten, gedenkteekenen en andere souvenirs, aan onze groote man- nen en hun daden gewijd. Eer het tegendeel is waar en de vreem- j deling, die zich herwaarts geroepen voelt, louter en alleen ter bewondering van ons monumentendom, zal het aantal onge- i twijfeld op de vingers van z'n rechter- hand kunnen aftellen. Te meer kan het daarom verdrieten, i nu blijkt, dat ook een onderdeel van dit j geringe aantal in discrediet geraakt is j bij de desbetreffende autoriteiten, een onderdeel, dat met name in deze dagen juist op erkenning aanspraak maakt. Perceel Havenplein no. 6. Dezer dagen over het Havenplein fiet send, kwamen bovenstaande, minder pret tige gedachten in ons brein, en wel bjj het aanschouwen van 't gedenkteeken, dat zich aan de pui van het perceel no. 6, een lunchroom, bevindt. Genoemd ge denkteeken bestaat uit een wit marmeren plaat, waarop met letteren, welke eens zwart gepenseeld waren, geschreven stond waartoe zij diende en wie de heeren waren, die 30 jaar geleden het initiatief anmen, de nagedachtenis van onzen groot sten zeeheld te eeren. Wat de kronyck zegt. Voor bijzonderheden hieromtrent hebben wij één der vergeelde jaargangen uit ons archief opgehaald en lazen daarin de navol gende bijzonderheden, die ongetwijfeld ook nu nog iets tot ons te zeggen hebben. Op 12 Juni 1907 schrijft de secretaris der Plaatselijke Commissie voor een Nationale De Ruyter-Hulde, de heer M. Wijt, o.a. naar aanleiding van de groote feestplannen, die voor de deur stonden: Het Comité heeft dan ook met belang stelling gezien, hoe allerwege met ijver ge repeteerd wordt en dat zoodoende deze hulde van het Nederlandsche volk in al zijn standen en lagen naar wensch kan slagen. Wij wen- schen nog, na 300 jaar, hulde te bren gen aan De Ruyter als mensch, als ervaren zeeman, als bekwaam vlootvoogd en als den Redder des Vaderlands. Het is dien dag tevens 241 jaar geleden, dat De Ruyter een zijner grootste overwin ningen behaalde, na een hardnekkigen aan houdenden zeestrijd, die noch in de oudere geschiedenis, noch in de nieuwere haar wedergave vindt wat den duur van het ge vecht aangaat4 Een grandioos feest. En het werd een feesteen grandioos feest van spontaan beleven der nagedachte nis van één der grootste mannen van Neêr- lands historie. En de kronyckschrijver zegt er van: 't Was gisteren (14 Juni) feest in Helder, feest ter herdenking van De Ruyter's 300sten geboortedag. Hoewel het feest hier ter stede een tweetal maanden later werd gevierd dan in andere plaatsen van ons land, was de op gewektheid en het enthousiasme er niet min der om. Begrijpelijk is zulks in een plaats als de onze, waar een groot deel der bevol king min of meer betrokken is bij de marine. Het was dan ook een feestdag in den waren zin des woords, waaraan de gehéele bevolking deelnam en dit kon, omdat bijna alle werk zaamheden gestaakt waren. Van den vroegen morgen tot den laten avond waren de met vlaggen getooide straten gevuld met een vroolijke menigte. Geen enkele wanklank ver brak de feestvreugde en wij kunnen met genoegen constateeren, dat den 14 Juni 1907 in Helder een goedgeslaagd De Ruyterfeest is gevierd, dank zij de flinke voorbereiding en de ordelijkheid der burgerij. De onthulling. En wat de onthulling der gedenkplaat be treft: De heer Wijt zegt, na een aanhef, waarin liij de grootheid van den admiraal bezingt. het is dan ook mijn heilige overtuiging, dat ook in den tegenwoordigen trjd nog, voor al voor het jonge, komende geslacht, een heilige en veredelende invloed moet hebben, nader kennis te maken met De Ruyter, waarom het mij een zeer gelukkige geda.chte geleek hier op dit plein een plaat te plaat sen, als een herinnering aan deze hulde aan den grooten held, opdat ook het nageslach moge worden aangespoord om nader kennis te maken met dezen grooten vaderlander, dezen eminenten zeeman, dezen hoogst ver dienstelijken zeeofficier, die wel door alle tijden heen het grootste sieraad onzer KomnK- lijke Marine zal blijven. Wat men zeker wist Ik weet, dat deze gedenkplaat met liefde en zorg onderhouden zal blijven en het zal blijven een schoone hulde aan Mlchiel Adriaanszoon De Ruyter. En hiermee verklaar ik deze gedenkplaat namens het Plaatselijk Comit. voor een Nationale De Ruyter-hulde te aanvaar den en draag haar over aan de Hel dersche burgerij. Ik verzoek bjj dezen het vlagdoek weg te trekken, opdat de laatste scheidsmuur moge vallen, die den steen aan Uwe blikken onttrekt. Na deze toespraak werd de vlag, die aan den gevel van het huis van den heer Julius Huf was bevestigd, verwijderd, en aan het oog van de toeschouwers vertoonde zich een marmeren gedenkplaat, waarop het volgende was gebeiteld: 1607—1907. Deze gedenkplaat is geplaatst ter herinne ring aan de feestelijke herdenking te Helder van den 300sten geboortedag van Michiel Adriaensz. de Ruyter bij gelegenheid van den historisch enintocht van den grooten admiraal op 14 Juni 1907, voorstellende zijne komst ter reede Texel ter aanvaarding van het opper bevel over 's-lands vloot op 16 Augustus 1665 in den 2en Engelschen oorlog. Onthuld door het Plaatselijk Comité te Helder in tegenwoordigheid van duizenden belangstellenden. A. J. J. van Stejjn, Burgemeester, Eere voorzitter. Het Bestuur: 3. H. Zeeman M. Wijt C. Adriaanse H. M. Beeckman De Comm. v. d. Hist. Optocht: H. J. Boldlngh L. H. Feenders A. F. G. Croese 3. 3. Pantekoek Zoo was het eenseen blinkende ge denkplaat aan den gevel, vlak bij de haven. Het nageslacht zou haar in eere houden. En wat is er op 7 Juni 1937, dus bijna 30 jaar na dato, van overgebleven? Een groezelig stuk marmer, met een aan tal onleesbare graveeringen, waaruit bijna geen naam meer te maken is. Alleen die van den heer Wijt is door de weergoden gespaard en prijkt er nog in min of meerdere duide lijkheid. De rest is verdwenen. Trouwens, men ziet de plaat niet meer. Zij is gedeeltelijk verborgen achter de mar kies, die de zon uit pand nummero 6 moet houden. Het is onachtzaamheid, maar waar blijven wij nu met onze hulde en waardeering voor onze groote zeehelden? Onbenutte gelegenheden. Wij hebben eenige gelegenheden onbenut gelaten: was daar geen kans geweest, toen onze nieuwe kruiser de haven van Nieuwe- diep binnenkwam en er in onze stad groote vreugde was. Of bij het vertrek van den kruiser, die den naam draagt van dezen titaan, uit de haven van Nieuwediep. Men heeft de gelegenheid, tot tweemaal toe geboden niet benut en het is jammer. Maar tenslottehet is altijd nog beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald, zoodat wij in deze adviseeren: restaureer alsnog deze gedenkplaat. Het is een plicht die wij niet alleen verschul digd zijn aan de nagedachtenis van De Ruyter maar ook aan de faam van Neêrlands eerste marinestad in den lande. Wij zijn er van overtuigd, dat deze woorden gehoord zullen worden door hen, die maatregelen zullen kunnen nemen en dat een 30-jarig euvel alsnog verholpen worde. Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. LICHT OP VOOR ALLE VOERTUIGEN Dinsdag 8 Juni 21.49 uur Barometerstand Den Helder 761.5 Temperatuur zeewater 16.0 Temperatuur lucht 16.0 Temperatuur lucht van gisteren 23.6 GESLAAGD: Te Utrecht slaagde de heer H. J. Mooij voor het diploma Betontechnicus- staticus. Vliegtuig licht beschadigd. Een der paarden afgemaakt. Gistermiddag te half drie heeft zich op het terrein van vliegkamp „De Kooy" met een der vliegtuigen een niet ernstig ongeval voorgedaan, waarvan een paard het slachtoffer geworden is. Op genoemd tijdstip taxiede een der les- vliegtuigen, de S. 14, waarin zich alleen een leerling-vlieger bevond, over het veld, met het plan op te stijgen. Op een gegeven oogenblik voelde de be stuurder een vrij hevigen schok, tengevolge waarvan het vliegtuig over één kant sloeg. Het bleek, dat een zich ter plaatse be vindende grasmaaimaschine van den pachter van het terrein, den heer Van der Veer, in minder gewenschte aanraking met het vliegtuig geweest was. Het vlieg tuig werd licht beschadigd, doch erger was het gesteld met een der paarden, die zich voor de machine bevonden. Dit was ernstig gewond aan den onderkaak, zoo dat het wenschelijk was het direct af te maken. De vliegenier zelf mankeerde niet het minste letsel. Het ongeval gebeurde in een hoek van het terrein, waarop men reeds gedurende ver scheidene dagen het hooge gras aan het weg maaien is. Vermoedelijk is de bestuurder, die eerst sedert eenige dagen ..los" was. even de kluts kwijt geweest, tengevolge waarvan het ongelukje geschiedde. MIM Hr. Ms. O 13 wordt heden- m I middag, om ongeveer 6 uurj j in onze haven verwacht. t Een voorstelling van T.AV.E.N. U. ten bate van de Heldersche drieling Op 29 Juni a.s. Aangemoedigd door het succes, dat de Gymnastiek-Ver. „Pro Patria" geoogst heeft toen zij bjj gelegenheid van het Prinselijk huwelijk in Januari j.1. een loop heeft gehou den door de hoofdstraten der gemeente, heeft het bestuur besloten den wedstrijd te her halen op den verjaardag van den Prins op Dinsdag 29 Juni a.s. Het ligt in de bedoeling dezen wedstrijd dan jaarlijks op dezen datum te houden, in denzelfden geest van de Vondel park-estafette-, singelloopen, enz. in andere gemeenten. Groote deelname? Door de vriendelijke medewerking en toe stemming der betrokken officieele instanties en mede door het voor athletiek zoo bijzonder gunstige tijdstip (veel beter dan de laatst leden loop in Januari), mag verwacht wor den, dat de deelname veel grooter zal zijn dan de vorige maal. Wat groote sportgebeurtenissen aangaat, worden wij in den kop van Noord-Holland niet verwend en daarom mag verwacht wor den, dat ieder die de athletiek een goed hart toedraagt, zich zal beijveren de deelname zoo groot mogelijk te doen worden vooral daar inschrijving voor ieder persoon, vereeniging of groep is opengesteld tegen een laag inschrijf geld. Het tijdstip is zoo gekozen, dat ieder in de gelegenheid is mede te doen, n.1. negen uur in den avond. Behalve de ploegen, die de vorige maal meeliepen, kwamen nu reeds van enkele middelbare scholen toezegging van deelname. Ook werden reeds prijzen beschikbaar gesteld; mochten nog meerdere personen een prijs wil len geven, dan wordt dit gaarne besproken door L. D. de Snayer, Laan 1, en A. Veen, Spoorstraat 70, die tevens alle gewenschte inlichtingen geven. Verdere mededeelingen volgen later, hoofd zaak is nu, dat gegadigden zich gaan gereed maken voor den grooten strijd over de onge veer tweeduizend meter van onze winkel straten. Het is een verbazend sympathiek idee ge weest van onze Heldersche Tooneelvereeni- ging „T.A.V.E.N.U." om spontaan aan het comité, dat zich gevormd heeft om gelden in te zamelen voor de Heldersche drieling, een voorstelling aan te bieden, waarvan de baten bestemd zijn voor het drietal peuters. Een gelukkige keuze deed T.A.V.E.N.U. met de „Privé-verpleegster", een stuk, dat zelfs bij een temperatuur boven de zeventig graden, nog boeit en amuseert. Een stuk, dat ieder, zonder eenigen aanstoot kan zien. Het comité heeft het spontane aanbod van T.A.V.E.N.U. dankbaar aanvaard en ver wacht, dat „Casino" Donderdag van de vol gende week vol zal zijn. Een verwachting, die we durven onderschrijven, gezien de sympa thie, die onze Heldersche Tooneelvereeniging bij onze stadgenooten heeft en niet het minst voor het goede doel, dat met deze voorstelling beoogd wordt. De bedoeling toch van het plaatselijk comité voor hulp aan de drieling is, een fondsje te vormen, dat uitsluitend voor de drie kinderen zal worden gebruikt, want al is men dankbaar voor wat het Heldersche publiek deed en voor de gif ten, die van buiten kwamen, als we eenige maanden verder zijn, dan is men het gebeuren in de Brouwerstraat ver geten en staan de vader en moeder alleen voor de zorgen van de opvoeding van hun drieling. Zorgen, die door de maatschap pelijke omstandigheden, waarin het gezin verkeert, niet gering zullen zijn. Mevr. Van den Nieuwenhuizen nu beheert het fondsje, dat gevormd wordt en zal zich blijven interesseeren voor de Heldersche drie ling, zoodat als de nood aan den man komt en de kinderen b.v. extra voeding noodig heb ben of wanneer er geld ontbreekt voor nood zakelijke kleeding of andere uitgaven, die door het gezin onmogelijk gedragen kunnen worden, het fondsje aangesproken kan wor den. Maar dan moet het niet in de eerste maanden uitgeput worden. Laat dus ieder zijn steentje bijdragen. De moeders, die zelf voor de opvoeding van hun kleintjes te zorgen hebben, weten maar al te goed, wat dat finan cieel vraagt. De steunregeling, waarin het gezin deelt, is niet van dien aard, dat daarin voorzien is. Het bijdragen van een steentje wordt ons op deze wijze al zeer gemakkelijk gemaakt, niet alleen dus dat men zijn gave schenkt, doch men bereidt zich daarvoor tevens een genoeglijken avond. Morgen wordt de kaartverkoop voor de voorstelling van volgende week Donderdag geopend. Er zullen een beperkt aantal kaar ten beschikbaar worden gesteld voor den prijs van 50 cent, een groot aantal voor 30 cent. Aan de volgende adressen zijn kaarten ver krijgbaar: Boekhandel: Duinker, Spoorstraat. Spruit, Kanaalweg. Schreuder, Koningstraat. Boendermaker, Koningdwarsstraat. Aan het kantoor van de Heldersche Courant. In het sigarenmagazijn van de firma Worm- houdt, Spoorstraat. Sigarenmagazijn K. Blom, Dijkstraat 14. Bij den heer Prins, Weststraat 106, en bij de Firma Schellinger, Van Galenstraat. Drogisterij C. W. Boonen, Brakkeveldweg. Fa. Hoogenbosch, kantoorboekhandel, Zuid straat, hulppostkantoor. Ongeveer 300 vierkante meter duinlandschap een prooi der vlammen lederen dag, haast tot vervelens toe, wordt men door de pers en radio in deze dagen ge waarschuwd in de duinen en bosschen de uiterste zorgvuldigheid met vuur te betrach ten, teneinde zooveel mogelijk te verhinderen, dat ons natuurschoon vernield wordt door het vuur, aangestoken door achteloos weggewor pen eindjes cigaret of andere oorzaken. Dat deze herhaalde waarschuwing in derdaad noodzakelijk is, werd gisteren wederom bewezen. In de duinen, ongeveer 1500 meter voorbij de uitspanning „Duinoord" van den heer Klop, brak brand uit, tenge volge waarvan een kleine 300 vierkante meter duin in een zwart-verkoolde vlakte herschapen werd. De oorzaak is onbekend Het was de heer Keyzer, welke zich fiet sende in de richting Callantsoog bevond, die te ongeveer kwart over 7 op genoemde hoogte tegen de duinen vuur meende te bespeuren. Bij nader onderzoek bleek dat inderdaad een gedeelte van het duinen in brand stond, en daar hij meende, dat het voor één persoon niet doenlijk was, het vuur te dooven, begaf hij zich zoo snel mogelijk naar genoemde uit spanning, om aldaar Den Helder op te bellen. Direct hierna vertrok vanaf het Hoofd bureau de motorspuit. Inmiddels zat men in de duinen ook niet. Met name Dirk de Graaf, de land bouwer, die in de eerste hofsteden na de bocht woont, had zich reeds naar boven begeven, gewapend met een platte schop en ving den strijd tegen het knetterende en laaiende vuur aan. Ook eenige andere aanwezigen volgden dit systeem en inderdaad bleek al spoedig, dat men er wel in slagen zou het vuur te beper ken. Een gelukkige omstandigheid was hier bij, dat het op de duinen vrijwel windstil was, zoodat de vlammen slechts langzaam door vraten. Toen dan ook de brandweer ter plaatse verscheen was het leed al nagenoeg geleden. Toch werd een slang in de sloot vóór de dui nen gelegd en aangevangen met de nablus- sching. Het bleek, dat de capaciteit van den motor inderdaad toereikend is voor de zeer behoorlijke hoogte van niet minder dan 15 meter. Al spoedig hierna was ieder gevaar gewe ken en staakte men het blusschingswerk. Toen bleek, dat zich een kleine 300 vierkante meter van het duinlandschap in verkoolden staat bevond: een geblakerd, stinkend stuk duin, dat een onooglijk contrast vormt met de in zomerweelde liggende omgeving. Het is jammer voor deze duinen, ook al had de omvang van ernstiger formaat kunnen zijn, jammer, omdat ook déze duinbrand waarschijnlijk voorkomen had kunnen wor den, indien de, natuurlijk onbekende, dader iets minder roekeloos met het vuur was om gegaan en tevens omdat de zwarte plek in de groene duinen het geheele jaar zichtbaar zal blijven. Vermelden wij nog, dat de blussching bij gewoond werd door burgemeester Ritmeester, den commissaris van Politie, den heer Van der Hoeven, en den heer Dokter. Een woord van waardeering voor het doortastend optreden van De Graaf, aan wiens toedoen het waarschijnlijk te dan ken is, dat erger voorkomen werd. En een les voor hen, die meenen, dat de steeds-herhaalde waarschuwingen overbodig zijnl - - H et is de ernstige bedoeling van Engeland, om Duitschland en Italië, weer zoo spoedig mogelijk op te nemen in de non-interventie commissie, om daardoor de contróle weer vol ledig te kunnen uitoefenen. Er waren toch bij de contróle reeds verschillende gebreken en de mogelijkheid om langs een of anderen weg Spanje binnen te komen, bestond nog steeds, niettegenstaande het contróle-net, rondom Spanje. Maar door het voorloopig uit treden van Duitschland en Italië was er een hiaat ontstaan, dat ook de arbeid van de overigen zijn waarde ontnam. De bespreking, die Engeland voert, verloopt tot nog toe naar wensch. Er is aan beide zijden de wil elkaar zooveel mogelijk tegemoet te treden en tén aan zien van één punt zijn zij het reeds vol komen eens geworden: zoowel Duitsch land als Italië hebben toegestemd in het instellen van veiligheidszones, d.w.z. dat zij zich verbinden dat hun oorlogsbodems, die toezicht uitoefenen op de controle der non-invertentie-commissie, zich strikt zul len ophouden in bepaalde, hun aangewe zen zones. Wanneer de oorlogsschepen zich aan deze bepaling houden en de Spaansche regeering, zoowel als Franco, eerbiedigen deze zóne, dan is al een heele stap in de goede richting be reikt. Het gevaar voor een nieuwen aanval wordt, daardoor immers belangrijk vermin derd. Maar er is nog een tweede punt, dat om een oplossing yraagt, wanneer n.1. toch een oorlogsschip gebombardeerd zou worden. Welke maatregelen dienen dan te worden genomen? Mag men behalve zich tegen den aanvaller verdedigen, ook eigenmachtig represailles nemen? Duitschland en Italië willen daarop bevestigend antwoorden. Enge land en Frankrijk roepen hen een krachtig neen toe. Het recht van wettige zelfverdedi ging zal niemand ontzegd worden, zoo rede neert Londen, maar represailles dient men niet te nemen. De uitbreiding wordt daardoor immers zoo gevaarlijk veel grooter. Berlijn en Rome zullen nu met elkaar te rade gaan, of zij op deze voorwaarden het contact met de non-interventie-commissie kunnen herstellen. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Uniform-lakens per Meter. Voor wederverkoopers engrosprjjzen. u-ool de (Ütideïen! Woensdagmiddag wordt er in Tivoü een kinderprogramma gedraaid. Natuur lijk! Maar een kinder-programma van zeer bijzondere samenstelling. De heer van Twisk is er in geslaagd op eenige films beslag te leggen, die onze jeugd zullen boeien en amuseeren. Er zullen eenige gekleurde sprookjes worden vertoond, er zal een teekenfilmpje draaien. Ook zal er een film zijn, waarbij ze hun buik zullen vasthouden van het lachen. U komt natuurlijk ook met uw kinderen, morgenmiddag om twee uur In Tivoli. Het wordt een prettige middag en de ge heele opbrengst is bestemd voor de Heldersche Drieling. Een middag vhn de kinderenvóór de kinderen. Entrée-prjjs zaal 0.10, balcon 0.25. Gistermorgen half 11 wandelde in de Cali- forniestraat de bejaarde heer van Os, woon achtig aldaar; op het oogenblik, dat hij bij den hoek van de Breewaterstraat over wilde steken, werd hij plotseling door de warmte bevangen en stortte achterover. Diverse, toe vallig aanwezigen, schoten toe, het bleek dat de oude heer een vrij hevig bloedende wonde aan het achterhoofd opgeloopen had. Door den heer G. Band werd geneeskundige hulp ingeroepen en spoedig was dr. Büchli Fest ter plaatse, die het slachtoffer verbond. Naar wij vernamen zou er geen gevolgen te vreezen zijn. Hedenavond te 8 uur heeft In Musis Sacrum de officieele opening plaats der tentoonstel ling van den „Noorder Kunstkring". De opening zal geschieden door den burge meester. Maakt Ge U bewust of onbewust een

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5