Noorsch schip op de Haaksgronden gestrand T entoonstelling van den Noorder Kunstkring De „Randi" uit Oslo door onbegrijpelijke oorzaak aan den grond geloopen Onze eerste excursie De officiëele opening geschiedde door den burgervader Ucut de Hundeken, Woensdag 9 Juni 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Hedenmorgen 5 uur vlotgekomen Wellicht hedenavond late thuiskomst Wederoptreden Maloïtz Uitslag aanbesteding Beschermt de duinen iukKi de (UndeAen! Een vergissing, De leiding achter de schermen in Frankrijk Gezondheid in Uw huid. Witte Purol Het nieuwe brieftarief voor Ned. Indië 6 cent is altijd te weinig Rijkskweekschool (Van onzen specialen verslaggever aan boord van de „Utrecht"). Gisteravond, te 8 uur Greenwich-tjjd, is met volle vaart op een der uitloopers van de Haaks-gronden geloopen het 1132 bruto-ton metende Noorsche stoomschip „Randi", hetwelk met een lading hout uit Gothenburg in Zweden op weg was naar Amsterdam. Hoewel de sleepboot „Utrecht" van het Bureau Wijsmuller zeer spoedig ter plaatse was, heeft men tot nu toe de ge boden assistentie niet aanvaard, ondanks de waarschuwingen van diverse zijden, dat het schip bjj aanwakkering van den wind op een zeer gevaarlijke plaats zit. De „Utrecht" vaart uit. Om 8 uur 40 gaf gisterenavond de uitkijk post op Huisduinen het bericht door van de stranding van vermoedelijk een Noorsche houtboot, die bij de Noorderhaaks aan den grond geloopen was, een stranding, die door tal van aan den dijk aanwezige vletterlui, met het bloote oog gadegeslagen was gewor den. De tijding werd doorgegeven en te 9 uur koos de „Utrecht" zee, ten einde zich full speed naar de onfortuinlijke Noor te begeven. Het was weer zooals we dat nu reeds zoo vele malen in de herfst- en wintermaanden van het vorige jaar meegemaakt hadden: een vertrek in vallende duisternis, met aan boord die typische stemming, die men alleen op sleepbooten ervaart. Het weer was uitgezocht, en deze run naar de Haaks zou men zich, onder- andere omstan digheden, hebben kunnen voorstellen als een pleizierreisje. De eb liep reeds, maar er was nauwelijks eenige galfslag in het water. Volkomen vlak. En over dat stille watervlak de regelmatig scherende gele lichtbundels van den vuur toren van Kijkduin en bij den ingang van het Schulpengat de gloeiende' top van de licht boei. De Nieuwediepers paraat! De „Utrecht" vaart niet alleen. Reeds in de haven hebben vletterlui verzocht op sleep ge nomen te worden en kapitein Kuiper heeft het niet verboden. Bij één vlet blijft het echter niet: bij den Ouden Helder worden we opgewacht door vlet nummero twee en wederom giert een lijn overboord. Een vlet met een bezetting van een man of zestien. Er schijnt winst in de lucht te hangen Zoo gaat het zee op, waarover de nacht komt, zonder het licht van de maan, maar met tienduizenden sterren boven ons. De op varenden zeggen weinig. Staan gespannen in de verte te turen, waar zich vaag de contou ren van een schip afteekenen. Dat moet de Noor zijn. Geen radio. In de marconi-hut op het bruggedek jankt de radio. Gierende dissonanten in de stilte. Irriteerend geratel en gekreun. Een cacafonie van groteske geluiden, die een jammerlijk koor vormen, waaruit marconist Hoebe moet trachten wijs te worden. Het is voor hem een vrij hopelooze boel: de schuit heeft namelijk geen radio. Tenminste, er wordt niet uitge zonden. Het is een goede 8 mijl varen naar de plaats waar het schip vastzit en alzoo tijd in over vloed om diverse meeningen te hooren uiten. Niemand heeft er eenig idee van, hoe het mogelijk is, dat bij een totaal van werkelijk uitermate gunstige omstandigheden, een schip kan stranden. Een zeer nadeelige factor voor de Noor is het voorts, dat hij er opgeloopen is met vol hoog tij. Gestrand op een zeer gevaarlijke plaats. Als we naderen kunnen we de juiste positie bepalen: op een der uitloopers van In verband met het Koninklijk be zoek aan Amsterdam en de prachtig versierde straten van onze hoofdstad, zullen de excursisten waarschijnlijk hedenavond later thuiskomen dan in het voornemen lag. In overleg met de excursisten zal de leider beslissen of in Amsterdam gebleven zal worden, tot de ontsteking van de verlichting. In dit geval zal Den Helder eerst tegen het middernachtelijk uur be reikt worden. Voor ons kantoor zal hedenavond om ongeveer 7 uur worden bekend gemaakt, hoe laat de autobussen terug zullen komen. de Noorder-Haaks zit het schip vast, volgens insiders aan boord op een der be ruchtste plaatsen bjj deze banken, en waar reeds tal van schepen in den loop der jaren hun ondergang vonden. Momenteel is het evenwel windstil, ten minste, van den Zuidelijk tot Westelijken bries merkt men vrijwel niets en dat is de eenige fortuinlijke factor voor den Noor. We naderen tot op 1% mijl en kapitein Kuiper geeft commando tot looden. De lijn gaat uit en geeft 4 vaam aan. Even later al iets minder, zoodat men op de brug danig op z'n qui vive is. Dan liggen we stil, en een anker gaat uit. Op circa een mijl vooruit ligt het gestrande schip. In de duisternis een flinke boot, waar van de deklast hout goed zichtbaar is. Het is stuurman Van de Burg, die dan overstapt in een motorvlet en zich naar het schip begeeft, dat men voorloopig, gezien de ondiepte, niet dichter benaderen wil. Hij gaat op informatie uit. Wellicht, dat er kans is om contact te maken. Wij blijven achter. Staan gezamenlijk over de reeling te leunen en pogen iets van het mysterie-schip, daar in het avondlijk duister te ontwarren. Maar het blijft gissen. De „Dorus Rijkers" komt. Achter ons doemen heldere lichten op: groen en wit. En al spoedig hooren we het sonore gebrom van een bekenden motor: de „Dorus Rijkers", die na ons de haven van Nieuwediep verlaten heeft, met dit maal schipper Willem de Boer aan het roer, in verband met de ziekte van schip per Bot. Een moment komt de „Dorus Rijkers" langszij en zien wij aan boord hiervan den commissaris van het Loodswe zen te Den Helder, den heer P. C. van Diest, die, naar wij later in den nacht vernamen, direct besloten had met de reddingsboot mee te varen ter eventueele assis tentie van hen, die zich aan boord be vonden. De heer Van Diest, zelf een ervaren zee man, die geen mo ment aarzelde zich naar de „Haaks" te begeven, steeds wachten. De heer P. C. van Diest, Commissaris van het Loodswezen te Den Helder. Aan boord is het nog Wachten op de sloep, die nu reeds geruimen tijd uit is. In de marconi-hut kraakt en loeit het met verdubbelde energie en er wordt een demon stratie gegevwi van een selectie storingen, die over het ifeheele schip hoorbaar is. Van een verbinding met den Noor is echter geen sprake. Geen hulp gewenscht Een kwartier later komt de motorvlet te rug. De heele Utrecht-equipage hangt over de reeling. Dood-nieuwsgierig wat er moet gaan gebeuren. Bijzonder veel is dat voorshands nog niet. Aan boord van het schip wil men niets van assistentie hooren en hoopt men op eigen kracht vlot te komen, temeer daar men meent in het weer geen directe aanleiding voor ge vaar te zien. Het oude bloed spreekt. Het is te begrijpen, dat inmiddels deze stranding niet onopgemerkt gebleven was. Tenslotte heeft bij een dergelijk evenement geen Juttersche vletterman meer rust in z'n body en zoo was het dan geschied, dat di rect né. de stranding een tiental nu zwermde als een horde muskieten om het schip heen, in de hoop op de een of andere wijze behulp zaam te zijn. Het is het oude bloed, de eeuwenoude traditie, die van vader op zoon overgaat en die vannacht in al z'n glorie weer eens aan den dag trad. Een merkwaardig be drijf, dat min of meer onder leiding stond van schipper Been uit den Ouden Helder. Wij waren in de gelegenheid over te gaan in een vlet, en een kijkje op het schip te ne men. Het bleek, dat dit inderdaad uit Noorwegen afkomstig is en wel uit Oslo. Het voer met een lading hout voor Amsterdam en was ko mende van Gotenburg, in Zweden. Het schip draagt den naam van „Randi", het meet 1132 bruto ton, en behoort tot de vloot van de reederij K. Wahl Co., te Oslo. Stemming onder nul. Het was geen bijster vroolijk schouwspel, dat de „Randi" opleverde. De stemming aan boord was onder nul en met name kapitein K. Christensen bleek ten zeerste onder den indruk van de stranding te zijn. Het was hem ten eenenmale onbegrijpelijk, hoe dit ongeval had .kunnen plaatsvinden, daar inderdaad alle factoren even gunstig waren. Het be treft hier dan ook vermoedelijk een sa menloop van bijzonder ongelukkige om standigheden. Over de wijze, waarop men denkt vlot te komen, had men nog geen uitgesproken mee ning. Nu eens helde men tot de meening over, dat men moest trachten via een uitgeworpen anker los te geraken, dan weer werd gespro ken over de mogelijkheid op den vloed te wachten. Van de hulp der aanwezige vletterlieden, noch van die der „Utrecht" maakte men in middels gebruik, hoewel dezen in de onmid dellijke nabijheid bleven. Zoo verging de nacht, met de vletten om de „Randi" geschaard, als bloedhonden bij een prooi, waarvan zij vermoedden dat .deze hen niet meer ontgaan zou. Ook de „Utrecht" bleef op haar post, in afwachting van de me- dedeeling, of men alsnog van haar diensten gebruik zou maken. De „Dorus Rijkers" vond het welletjes, temeer daar het geen zin had langer te blijven. Zij vertrok om ongev. kwart over 1 uur en arriveerde in de haven te 2 uur. De „Randi" komt vlot. Langzaam steeg het water inmiddels en ge spannen wachtte men de dingen af die zouden komen. Had de boot een kans... zou zij er met hoog tij afkomen...?? Het is gebleken, dat de optimisten gelijk hadden. De Noor is vlot gekomen en wel om 5 uur hedenmorgen. En dat, toen het water nog lang niet zijn hoogsten stand bereikt had. Naar men ons mededeelde, was deze fortuin lijke wending te danken aan de ter plaatse zeer sterken stroom, die de „Randi" als het ware wegdrukte van haar onvrijwillige lig plaats. Het schip heeft haar onderbroken reis voortgezet, terwijl eveneens de vletterlui hun riemen weer konden opnemen om Nieuwediep- waarts te roeien... Wat de „Utrecht" betreft, deze arriveerde hedenmorgen half 6 in de haven. Zooals reeds eerder vermeld, zal op Zondag 13 Juni a.s. een herhalingsavond worden ge geven door den beroemden Telepaath-speurder Maloïtz, met medewerking van den popu- lairen Radiozanger Bert van Dongen, terwijl Herman Diedericks wederom als conférencier zal optreden. Evenals de vorige maal, heeft één en ander plaats in Casino. Naar wij vernemen zal de telepaath dien avond zeer bijzondere en geheel nieuwe expe rimenten uitvoeren en o.a. een diefstal op sporen. Verder staat als nieuw op zijn pro gramma, de z.g. kettingtelepathie, terwijl het sensationeele blindlezen niet zal ontbreken. Bert van Dongen zingt nieuwe schlagers en brengt nieuwe imitaties, terwijl Herman Diedericks het zijne er toe zal bijdragen den avond te voltooien. Uitslag Openbare aanbesteding van den ver koop van een partij oude metalen, liggende op het terrein van de Gasfabriek. J. van Praag, Den Helder 875.75 H. Joustra, Den Helder, 958. W. Aifenaar, Utrecht, 1066. A. v. d. Wal, Den Helder, 1134. S. A. Vies en Zonen, Rotterdam 1163. H. G. van Praag, Den Helder, 1203. A. G. v. d. Poll, Den Helder, 1313.— Sal. de Jong, Amsterdam 1377.87 Juda de Jong, Den Helder, 1475.75 S. Moorman en W. Nanning, Den Helder, 1501. J. Krant, Amsterdam. 1517.77 I. de Jong, Den Helder 1566.66 De aanbesteding heeft plaats gehad op 8 Juni 1937. Het was gisterenavond een gezellige drukte in de zaal van Musis Sacrum. Tal van genoo- digden, waaronder we den Burgemeester en mevrouw Ritmeester, overste en mevrouw Bentz van den Berg benevens tal van vooraan staande personen in onze stad opmerkten, had den gehoor gegeven aan de uitnoodiging om de officieele opening der Kunsttentoonstelling bij te wonen. De Voorzitter. De voorzitter, de heer L. Pinkhof, wees er op, dat de kunstenaar veel licht noodig heeft. De wimpel, die van het tentoonstellingsgebouw uithangt, met de afbeelding van twee handen die lichtstralen opvangen, toont dit symbool van den Noorderkunstkring. De kunstenaar tracht het hoogere in zich op te nemen en daarna poogt hij, hetgeen zijn geest heeft opgenomen min of meer gelou terd zichtbaar te maken. Het olielampje op het aankondigingsbiljet dezer tentoonstelling geeft slechts een beschei den licht. Het wil geen schijnwerper zijn. De Kunstkring wil geen roep met schreeuwend geweld, doch bescheiden wil hij zijn ernstige taak vervullen. Bijna 12% jaar bestaat de Kring en als men deze tentoonstelling met' de eerste expositie vergelijkt, dan is er een groote vooruitgang te constateeren. De Burgemeester. Burgemeester Ritmeester acht het een moeilijke taak deze tentoonstelling te openen en stelt de vraag: Hoe staan wij tegenwoordig tegenover de kunst? Velen van ons herinneren zich het boek van Busken Huet „Het Leven van Rembrandt", met z'n levendige beschrijving van het Gouden Tijdperk, van een tijdvak van opbloei. Busken Huet verhaalt hoe het leven van den kunste naar was in deze streng calvinistische om geving. In dien tijd waren velen er op tegen, dat hun conterfeitsel vereeuwigd werd. Ondanks de Gouden Eeuw was de dagelijk- sche strijd om het bestaan voor den kunstenaar in dien tijd al even moeilijk als in de onze. Tegenwoordig is de uitdrukking „Kunst in Nood" een gevleugeld woord geworden en het is H. M. de Koningin geweest, die Haar eigen schilderwerk voor tentoonstellingen beschik baar stelde om het Landelijk Comité „Kunst in Nood" te steunen. Deze daad van de Landsvrouwe is hoogelijk gewaardeerd. Maar het blijft een moeilijke tijd voor den kunstenaar om zich door heen te slaan. „Het is verheugend, dat gij het genot van eigen werk ook wilt schenken aan ons, publiek. Veertien zijt gij in getal, dames en heeren, leden van den Noorder Kunstkring, dat is tweemaal een heilig getal!" De Burgemeester uitte voorts waardeering voor het werk van den Noorder Kunstkring I en wenscht den voorzitter veel succes met deze tentoonstelling. Voorzitter Pinkhof zegt tenslotte den Bur gemeester dank voor zijn openingswoord en dankt allen, die er toe hebben meegewerkt, deze prachtige tentoonstelling tot stand te brengen. In het bijzonder richt hij zich nog tot de pers, die het grote publiek voorlicht. Vervolgens heeft een rondgang langs de expositie plaats. De tentoonstelling. De traditie getrouw, treft men op de ten toonstelling naast het werk van de eigen leden, inzendingen aan van een drietal gasten. Allereerst het belangrijke werk van den oud- Nieuwedieper Lambert Simon uit Driebergen. Voorts stuurde Paul van der Ven uit Amster dam belangrijke werken. Ook Jaap Min uit Bergen is hier tegenwoordig met meerdere schilderijen. Mevrouw DoormanRaaymakers zien we hier met bloemstukken en poppen-schilde rijen, mevrouw Van AsbeckPatijn met een groote inzending veelzijdig werk. Mevrouw Enklaar komt voornamelijk met stillevens. Van de mannelijke leden ziet men werken van de heeren Klapmeijer, Pinkhof, Beekhuis van Till, G. Goes, Jo Dijker, J. Carstens, Van der Wouw, Aug. Beckering en W. SchoonhoXven. Op deze groote expositie die ieders belang stelling ten volle verdient, komen wij nog uit voerig terug. Voor vandaag volstaan wij met een opwek king niet tot het einde der week met een be zoek te wachten, doch reeds thans rustig van het in de Koningstraat tentoongestelde te gaan genieten! De filmvoorstelling in Tivoli. Vanmiddag om twee uur wordt de kindervoorstelling in Tivoli gegeven, waar van de baten geheel aan het comité voor de drieling afgedragen zullen worden. Het wordt een voorstelling, die de kin deren zal pakken, en die ze een gezelli- gen, amusanten middag zal bezorgen. De entrée-prrjs is vastgesteld, voor de zaal op 0.10, voor het balcon op 0.25. In den afgeloopen winter hebben onze dui nen het zwaar te verantwoorden gehad. Door den storm van 1 December 1936 zijn de dui nen over groote lengte enkele meters afgeno men waarbij de beplanting van het buitenbe loop verdween. Thans wordt getracht door het plaatsen van rietschermen stuifzand op te van gen en de duinvoet te verhoogen. Tevens wordt het losse zand van het beloop vastgelegd door een beplanting van riet of stroo. Noodgedwon gen wordt langs de duinvakken waar veel pu bliek komt, een afrastering geplaatst; zonder deze maatregel zou van de beplanting en de rietschermen niet veel overblijven. Zondag hebben eenige jongens, wier namen zijn opge schreven door de Rijkspolitie, zich verdienste lijk gemaakt door rietschermen volledig uit te trekken; weer anderen meenden zich van den duintop naar het strand te moeten laten trek ken. Het ligt voor de hand dat hieraan paal en perk wordt gesteld, zoo schrijft men ons namens den Rijkswaterstaat. Tegen personen die zich in het vervolg aan duinvernieling schuldig maken, zal procesver baal opgemaakt worden krachtens artikel 3 van het Rijkszeeweringenreglement. Hierin is o.a. vermeld, dat het verboden is aan de zee- keerende duinen beplantingen te ontnemen, te beschadigen of te vernietigen. Met de hand having van dit reglement zijn belast: Rijks- en gemeentepolitie, benevens ambtenaren van den Rijkswaterstaat. Overtreding van dit regle ment kan gestraft worden met een geldboete van ten hoogste vfjf en zeventig gulden. „.muntje worden geholpen. 'Wei neen <i« als hoofdredacteur van het Nationale Dajj blad" aanvankelijk f 400 per maand gekre gen, doch de ongunstige gang van zakei met dit dagblad heeft ook tot gevolg gehar dat van zulk een belooning ook geen snrak meer kon zijn. De schadeloosstelling van lit der Tweede Kamer was voor hem dan ooi niet te versmaden. Mr. Rost van Tonningen, die zeer tel ongenoege van Van Geelkerken grootei I n Frankrijk is een regeering, die regeert bij de gratie van het Fransche Vakverbond. We hebben er bij de stakingen van eenige maan den geleden reeds op gewezen, dat de Volks- frontregeering, onder de macht stond van de vakvereenigingen en dat die eigenlijk aan Blum hebben voorgeschreven wat zij wensch- ten. De Fransche regeering is toen aan ver schillende eischen tegemoet gekomen, beter is het misschien te zeggen, dat zij voor ver schillende eischen bezweken is en dat zij, in hoofdzaak terwille van het werk aan de we reldtentoonstelling, concessies gedaan heeft, die eigenlijk niet getolereerd konden worden. De macht van de vakvereenigingen is een gevaarlijke macht in dit geval. Hoe goed een dergelijke vereeniging ook mag zijn, hoe noodzakelijk, zij wordt een ge vaar, wanneer haar macht zoo groot wordt, dat zij een regeering haar wetten kan voorschrijven. Jouhaux, de leider van het Fransche vak verbond, heeft o.m. een dezer dagen gezegds „Mocht de regeering door parlementaire gebeurtenissen ten val worden gebracht, dan zal de C.G.T. dat niet aanvaarden. Het politieke tijdperk is voorbij. De C.G.T. heeft het recht, op economisch ter rein namens de meerderheid der burgers, die zij vertegenwoordigt, te regeeren." Fransche bladen, geschrokken door deze uitlating, hebben zich gehaast, haar tegen te spreken, maar in de „Temps", een van de meest betrouwbare Fransche kranten, kwam de uitspraak letterlijk voor. Jouhaux heeft zich echter, zoo zegt het „Hbl.", vroeger al eens, zoowel vóór als na de „pauze", in boven- genoemden zin uitgelatep, en de herhaling van zijn uitlating is in staat, het langzaam terugkeerende vertrouwen van het Fransche kapitaal weder te schokken. Het blad schrijft: Intusschen vorderen de ontboezemingen van Jouhaux de bijzondere aandacht van de buitenwereld, omdat er, wederom, uit blijkt, hoe de verantwoordelijke vertegenwoordigers, leiders van de „massa", aan hun verwantschap met een Volksfrontregeering de vrijheid oht- leenen, om zich te laten gaan. Jouhaux toch dreigt bedektelijk met niet meer of minder dan met revolutie, wanneer de democratische parlementaire regeermethode aan de C.G.T. niet mocht brengen, wat zij daarvan verwacht en eischt. Democratie is goed, maar slechts zoolang zij doet wat de C.G.T. wil. houdt en maakt Uw huid mooi en gezond. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten Bij de eerste verzending volgens de nieuwe regeling op 5 Juni j.1. is geble ken, dat het publiek zich nog geen vol doende rekenschap heeft gegeven van de wijziging in het tarief van brieven naar Ned.-Indië. Dit bedraagt 12% cent voor elke 10 gram, terwijl de verzending steeds met den luchtdienst AmsterdamBandoeng geschiedt. Alleen in het geval, dat de afzender door duidelijke aanduiding op den briefomslag te kennen geeft, dat verzending met de landmail moet ge schieden geldt het gewone internatio nale tarief van 12% cent voor 20 gram en 7% cent voor elke volgende 20 gram. Een brief voor Ned.-Indië is met 6 cent dus altijd te laag gefrankeerd en wordt met strafport belast, door den geadresseerde te betalen bij de uitreiking. Wel is het mogelijk alleen voor verzending met de landmail, een post- blad van 6 cent te gebruiken. Bij de mail van 5 Juni j.1. waren nog tal van brieven, welke met 6 cent ge frankeerd waren en welke dus alle met strafport worden belast. Men zorge in zijn eigen belang voor juiste frankeering. Voor het op 8 Juni gehouden eindexamen der Rijkskweekschool voor onderwijzers en. onderwijzeressen slaagden alle candidaten. Het zijn de dames S. D. Kruk, A. Kalf, M. Moor^ W» Annest G. H. Jonker en S. Kreijger»

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5