Von Neurath te Sofia Samenwerking tusschen Tweede en Derde De Negus wil Italië een proces aandoen Internationale Prijs van het goud loopt geen gevaar Amerikaanscbe Raad van Kerken valt Hitier aan De Paus ontvangt Duitsche pelgrims Diplomatieke bedrijvigheid in het nabije Oosten Veertig-urige werkweek door Fransche werkgevers bepleit Nief-aanvalspact tusschen Japan en Australië? Vergrooting der Amerikaanscbe koopvaardijvloot Spionnage in Frankrijk neemt toe Sfeun aan den Amerikaanschen scheepsbouw Fransche mailboot kan niet vertrekken Toestand tusschen Bolivia en Paraguay nog gespannen Opstand in Jchol Britsch-Italiaansche betrekkingen Engeland doet geen concessies aan Centraal Europa De ronde van Duitschland Trouw aan het „Deufschfum" Korea protesteert bij de Sovjet-Unie Grieksch stoomschip in brand Vermist Engelsch meisje terecht Langste zonsverduis tering sinds 1200 jaar Sport en politiek Ook Bulgarije Ingeschakeld in den strijd tegen het communis me? De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, is gistermiddag per vliegtuig van Belgrado naar Sofia vertrok ken. De Zuidslavische president Stojadino- Witaj en de gezanten van Oostenrijk, Honga rije en Bulgarije te Belgrado namen op het .vliegveld afscheid van den minister. Tegen over een vertegenwoordiger van het pers bureau Avala verklaarde von Neurath voor zijn vertrek, dat hij bijzonder erkentelijk was voor de vriendschappelijke atmosfeer, die hij te Belgrado gevonden had. Dit had hem ten zeerste getroffen en hij zou aan zijn reis naar Belgrado de aangenaamste herin neringen blijven bewaren. In den namiddag is de minister op het vliegveld van Sofia aangekomen. Hier wa ren een vertegenwoordiger van den koning de Bulgaarsche ministerpresident en mi nister van buitenlandsche zaken Kosseiwa- nof, de burgemeester van Sofia, Iwanof, en de gezanten van Italië, Zuidslavië, Honga rije en Oostenrijk te Belgrado, ter begroe ting aanwezig. Bij zijn tocht door de stra ten van Sofia, die versierd waren, werd mi nister von Neurath hartelijk toegejuicht. Von Neurath onderhield zich na zijn aan komst in zijn hotel nog eenigen tijd met Kosseiwanof. De Bulgaarsche pers begroet den Duitschen tninister in uitvoerige artikelen, waarin de betrekkingen tusschen Duitschland en Bul garije worden besproken. Het regeeringsblad Dnes is verheugd, dat thans na een groot aantal jaren, waarin de groote mogendheden het kleine Bulgarije wel vergeten leken, een vertegenwoordiger van de Duitsche rijksre- geering naar Sofia gekomen is. Tegenover dit gebaar van het Derde Rijk kan het Bul gaarsche volk niet onverschillig blijven. Het blad Slowo herinnert er aan, dat Duitschland als eerste het vraagstuk der gelijkgerechtig- heid der volkeren aanhangig heeft gemaakt en er in geslaagd is de ketenen van de vre desverdragen te slaken. Dit is ook den klei nen mogendheden ten goede gekomen. Zoo is Bulgarije thans weer in staat zich zelfstan dig te verdedigen. Een artikel van het Giornale d'Italia. Het Giornale d'Italia wijdt eveneens een beschouwing aan de reis van minister von Neurath. Er bestaat thans geen belangen strijd meer tusschen Belgrado, Sofia en Boe dapest, schrijft het blad. De strijd tegen het communisme vormt reeds een reden van sa menwerking tusschen deze drie hoofdsteden. Zij die zich afvragen of Duitschland een vriendschap met Zuid-Slavië, met een vriend schap met Hongarije en een met Bulgarije kan samenbrengen, hebben de jongste inter nationale gebeurtenissen niet begrepen. An derzijds bestaat er tusschen Duitschland en Italië geen enkel verschil van meening wat betreft beider aspiraties in deze gebieden. De Duitsche activiteit, ontwikkelt zich in volle dige overeenstemming met Italië, steunend op de as RomeBerlijn. Voorstellen van Lyons hebben echter nog geen vasten vorm. In officieele kringen te Tokio wordt verklaard dat er geen rede nen zijn, waarom Japan, welks bui tenlandsche politiek wordt geleid door het beginsel van niet-aanval- len, het aanbod van den Australi- schen minister-president Lyons in zake een niet-aanvallend verbond in den Stillen Oceaan niet zou aan nemen. Men wijst er evenwel op, dat de voorstel len van Lyons niet concreet zijn en de re geering kan moeilijk haar houding bepalen, voor zij nadere bijzonderheden weet. Groote plannen van Roosevelt. President Roosevelt heeft het Congres de uitvoering aanbevolen van een programma tot aanbouw van een nieuwe snelle koop vaardijvloot, bestaande uit 60 vrachtsche pen, 24 passagiers- en vrachtschepen, 10 tankschepen, en een schip van het type Manhattan. (24.289 bruto register ton, net to tonnage 13.924) De kosten van dit pro gramma worden op 450 millioen dollar ge raamd. Met den bouw van de helft dezer schepen zou men over drie jaar gereed zijn. Men gelooft, dat ten minste 50 millioen dollar particulier kapitaal in het nieuwe plan zullen worden gestoken. Roosevelt stelt een regeeringssubsidie voor van 160 mil lioen dollar. Rit jaar reeds 28 buitenland sche agenten gearresteerd. De Fransche veiligheidspolitie krijgt het voortdurend drukker door de toeneming der spionnage in Frankrijk. De heer Mortessier, de directeur der Sureté heeft in een intervieuw verklaard, dat sinds begin van dit jaar niet minder dan 28 agenten van Buitenlandsche mogendheden achter slot en grendel zijn gezet, terwijl in 1933 slechts 12 spionnen werden gearresteerd. Een wet verbiedt den bladen melding te maken van de arrestatie van spionnen. Zij mogen slechts de vonnissen, welke tegen spionnen zij uitgesproken, publiceeren. Voorstellen van Dimitroi tot ge zamenlijke internationale actie nog niet door Debrouckère aan vaard. De secretaris-generaal der Komin tern, Dimitrof, had de Tweede In ternationale een voorstel gedaan tot vorming van een commissie waarin de beide Internationales en het In ternationaal Vakverbond zitting zou den hebben en die de eenheid van actie voor de mobilisatie der volks massa „tegen de fascistische bedrei ging in Spanje" zou moeten verzeke ren. Debrouckère heeft namens de Tweede In ternationale thans geantwoord: „Wij er kennen volmondig de noodzakelijkheid van een krachtige aotie. Onze internationale zal den plicht, die haar verantwoordelijkheid haar oplegt, vervullen. De President, noch de secretaris van onze Internationale beschikt ehter over de vol macht die onmisbaar is voor het deelnemen aan de voorgestelde commissie". Hierop antwoordde Dimitrof weer, dat de bewering van Debrouckère „niet overtui gend leek daar president en secretaris het bevoegde orgaan der Internationale om de volmacht kunnen vragen". Men kan verder aldus Dimitrof on mogelijk aannemen, dat het gemis aan formeele volmachten beslissend is, wan neer het leven en de onafhankelijkheid van het Spaansche volk, dat het slachtoffer van de Duitsche en Italiaansche inmenging is, op het spel staan. Als de voorstellen der Derde Internationale onaanvaardbaar Zuid-Afrikaansch minister zegt het uit zeer betrouwbare bron te weten. Do Zuid-Afrikaansche minister Smuts heeft in antwoord op een vraag verklaard, dat volgens inlich tingen uit de beste bron, die hoogst geloofwaardig geacht kunnen wor den, de positie van het goud niet het minst geyaar loopt en de prijs van hét goud gehandhaafd zal wor den. Minister SMUTS. Smuts zeide, dat hij niet als deskundige sprak, doch dat hij op grond van gegevens uit bevoegde bron, die te zijner beschikking stonden, geen vrees koesterde. De geruch ten der laatste maanden waren naar hij zeide, niet op feiten gegrond en hadden slechts ten doel, aandeelhouders er toe te bewegen te verkoopen en te verliezen, op dat anderen konden koopen en winsten be halen. Voor zoover wij ons er van konden overtuigen, aldus besloot de minister, is de positie van het goud zoo krachtig en veilig als ooit. Zuid-Afrika is écn der belangrijkste goud- produceerende landen ter wereld. Red.) Expansie van den handel en voedselvoorziening in oorlogs tijd. President Roosevelt heeft aangekondigd, dat hij het congres tien millioen dollar voor steun aan den bouw van koopvaarders en honderdvijftig millioen dollar tot voltooi ing van het thans bij de scheepvaartcom missie in studie zijnde scheepsbouwplan zal vragen. De regeering wenscht een aan zienlijke koopvaardijvloot voor de expansie van den handel en de voedselvoorziening in oorlogstijd. Conflict met de bemanning. In verband met een conflict met de di rectie van de Compagnie Générale Trans- atlantique te St. Nazaire, heeft de beman ning van de mailboot „de la Salie" gewei gerd naar Midden-Amerika te vertrekken, alvorens zij de te nemen scheidsrechterlijke beslissing heeft vernomen. liet schip is thans opgelegd. lijken, heeft de Tweede Internationale den plicht, andere voorstellen in te kleeden, die dan onmiddellijk door de Derde Internatio nale bestudeerd zullen worden. De Humanité, het Fransche communisti sche dagblad, meldt' uit Moskou, dat Dimi trof den secretaris der socialistische arbei derspartij in Spanje den secretaris-gene raal der Spaansche communistische partij en den secretaris der U.G.T. een telegram beeft doen toekomen, waarin hij melding maakt van het antwoord van Debrouckère. Hij vervolgt aldus: „Met een beroep op het formeele gemis der noodige volmachten ver mijdt de president der Tweede In ternationale rechtstreeks te ant woorden op onze voorstellen. Wij blijven er op aandringen, dat de leiders der Socialistische Arbeiders- Internationale concrete voorstellen ten aanzien van een internationale actie .doen." Scherp gestelde motie aangeno men. De Federale Raad der Amerikaansche Kerken heeft een motie aangenomen, waar in gezegd wordt, dat de jongste ontwikke ling in Duitschland geen twijfel toelaat ten aanzien van de vijandigheid der Duitsche regeering tegen den invloed van en de opvoeding door de Christelijke kerk. Met ongeduld aldus de motie, wacht ipcn °P den dag, waarop de machtige traditie der Duitsche Christenheid weder vrij zal zijn. De eeresecretaris van den raad, Mac Far- land, publiceert tegelijkertijd een open brief, dien hij de vorige week Ilitler heeft toege zonden. Hij zegt daarin onder meer: „Gij vervreemdt U van het aanzien der be schaafde wereld en leidt uw aangenomen volk naar den afgrond want gij kunt geen blijvend volk op geweld en haat opbouwen". „De tijd is voor Duitschland droevig en dreigend". Z. H. de Paus heeft gisteren een groep Duitsche pelgrims ontvangen. De Heiligè Vader zeide tot hen: „De tijd is op het oogenblik voor Duitschland niet alleen ernstig, doch ook treurig, zoo droe vig en dreigend, dat wij er om moeten wee- nen. Wij hebben evenwel de troost, dat wij met u kunnen weenen en u kunnen troos ten als oen vader zijn kinderen. Wij heb ben steeds ons best gedaan het droeve lij den te verzachten en we zullen hiermede voortgaan, wat men er ook van zal zeggen. Het eenige wat ons nog overblijft, is met u, uw priesters en uw- bisschoppen te bidden. De goede God kent zijn wegen, doch ook wij moeten onzen weg kennen om hem te kunnen bewandelen. Deze weg wijzen uwe herders u bijna iederen dag. Het is de weg van den Heer en het oude Geloof, dat al leen het geluk kan schenken." Verdrag tusschen Turkije, Iran, Irak en Afghanistan? Het gerucht doet de ronde dat generaal Adboel Latif Noeri, minister van defensie van Irak, zich zeer binnenkort naar Anka ra, de hoofdstad van Turkije, zou begeven, Evenals die van den emir van Transjorda- nië zou zijn reis in verband staan met de reis van Rüstü Aras naar Bagdad en Tehe ran en met de plannen voor eèn Oostelijk verdrag tusschen Turkije, Iran, Irak en Af ghanistan. Rüstü Aras zal op 12 of 15 Juni vertrek ken voor zijn reis naar Bagdad, Teheran en Moskou. Bij zijn bezoek aan de Irakee- sche regeering zal hij vergezeld zijn van den minister van economische zaken, die, naar men meent, belangrijke besprekin gen over de petroleumnijverheid zal hebben. Volgens een gerucht zou Rüstü Aras te Boekarest hebben gesproken over den uit voer van Roemeensche petroleum naar Tur kije. Zuid-Amerikaansche vredescon ferentie neemt onmiddellijk maatregelen De Zuid-Amerikaansche vredesconferen tie is Dinsdag te Buenos Aires bijeenge komen naar aanleiding van het onver- wachtsche besluit der Boliviaansche regee- ring, de diplomatieke betrekkingen met Pa raguay niet te hernieuwen. De conferentie heeft krachtige maatregelen genomen tot toepassing van de vredesprotocollen en tot het verhinderen van nieuwe openbare dis cussies tusschen de vroegere oorlogvoeren den. Verzet tegen Mandsjoerijsche en Japansche troepen. De Cliineesche pers meldt dat vierdui zend bewoners van Jehol in opstand tegen de Mandsjoerijsche en Japansche troepen zijn gekomen. De opstand zou zich tot Noord-Tsjahar dreigen uit te breiden. De Mongoolsche autonome regeering van Tsjap- sjar zou tot krachtige maatregelen besloten hebben. De ex-keizer mag geen aandee- len verkoopen. De „Paris Soir" bericht, dat de Negus de Italiaansche regeering een proces wil aandoen voor een Fran sche Rechtbank. Hij verlangt, dat hij in de gelegenheid zal worden ge steld de aandeelen van den Fransch- Ethiopischen spoorweg, ter waarde van dertig millioen franc, welke hij bij zijn vlucht heeft medegenomen, te verkoopen. Deze aandeelen werden bij de oprichting van den spoorweg aan keizer Menelik ge schonken en werden door Haile Selassie geërfd. De Italiaansche regeering beweerde, dat deze aandeelen haar toebehooren, nu zij geheel Abessinië in bezit heeft genomen en verbood den verkoop. De Negus is van meening, dat de spoorweg een Fransche maatschappij is, en dat dus de aandeelen verkocht kunnen worden, aangezien de Fransche regeering geen nieuwe regeering in Abessinië erkend heeft. Gentlemen's agreemenl bepaalt nog steeds de verhoudingen. Naar aanleiding van een gisterenmiddag in het Britsche Lagerhuis gestelde vraat? betreffende het vertrek van de correspon denten der Italiaansche bladen uit Londen, het verbod van de F.ngelsche bladen in Ita lië en de eventueele uitwerking daarvan op de Britsch-Italiaansche betrekkingen, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Eden, geantwoord, dat de houding der Ita liaansche regeering in deze kwestie twee maal door den Britschen ambassadeur te Rome met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken is besproken. Wat de Britsch-Italiaansche betrekkingen betreft, verklaarde Eden, dat de politiek die de Engelsche regeering in de Middel- landsche Zee wenscht te volgen, nog steeds bepaald wordt door het in Januari j.1. ge sloten „gentlemen's agreement" met Italië. Ook van een reis van minister Eden niets bekend. In welingelichte kringen te Lon- den weet men niets van de in het buitenland verspreide geruchten, dat minister Eden of Cranborne zou den overwegen half September een reis naar de hoofdsteden van Cen traal Europa te maken. Evenmin weet men iets van de geruchten, dat Engeland bereid zou zijn economische concessies te doen aan de mogendheden van Centraal Europa. HERTOG VAN WINDSOR DRIE MAANDEN IN KARINTHI8. Gasten uit Engeland niet te ver wachten. De hertog en de hertogin van Windsor hebben gistermorgen op het slot Wasser- leonburg de correspondenten van de Brit sche en Amerikaansche pers ontvangen. De secretaris van den hertog deelde mede, dat het hertogelijk paar van plan is, drie maan den op het slot Wasserleonburg door te bren gen. Casten uit Engeland zijn den eersten tijd niet te verwachten. GRAAF BALDWIN IN HET HOOGERHUIS GEÏNSTALLEERD. Met. liet gebruikelijke schilderachtige ce remonieel is graaf Baldwin gistermiddag in het Engelsche Hoogerhuis geinstalleerd. Baldwin legde voor de voltallige vergade ring der pers en peeresses, den eed af, ter wijl de gaanderijen overvuld waren met par lementsleden. BIJNA DE HELFT DER LUXEMBURGERS VOOR HET VERBOD DER COMM. PARTIJ. Het officieele resultaat van het referen dum over het wetsontwerp inzake de open bare orde is thans bekend gemaakt. 142.671 burgers hebben van hun stemrecht gebruik gemaakt. 70.371 verklaarden zich voor, 72.300 tegen het wetsontwerp. 50,67 pet. der stemgerechtigde burgers hebben zich dus uitgesproken tegen een verbod der com munistische partij, een kleiner percentage dan aanvankelijk werd gemeld. Vierde etappe door Geyer ge wonnen. Weckerling nog eer ste in alg. klassement. De vierde etappe van de ronde van Duitsch land leidde gister van Erfurt naar Schwein- furt, een afstand van 183 K.M. Er heerschte een tiopische hitte, waarvan de renners zeer veel last bleken te hebben. Na 25 KM werd de eerste uitlooppoging gedaan. De leider in het algemeen klassement, Wecker ling, had op dat moment 7 minuten achter stand, doch wist na 126 K.M. weer bij het groote peleton te komen. Op ruim 25 K.M voor Schweinfurt ging Geyer er tusschen uit, de anderen volgden niet en met vele minuten voorsprong werd Geyer eerste in deze etappe. Weckerling heeft nog steeds do leiding in het algemeen klassement. Heden :s het een rustdag. Amerika en Frankrijk trekken één lijn. Op de internationale arbeids-conferentié te Genève werd deze weck behandeld het ont- Werp-conventie inzake de verkorting van den arbeidstijd in de textielindustrie en ia de chemische- en de grafische industrie. De Fransche werkgevers hebben hierbij de veertigurige werkweek verdedigd en dron gen er op aan dat andere staten het voor beeld van Frankrijk volgen zouden. Zij steunden hiermee de zienswijze van de Amerikaansche werkgevers. Behalve Amerika en Frankrijk hebben tot nu toe alle deelnemende landen geweigerd over geneomde ontwerp-conventie te discus siëeren, omdat zij bij voorbaat van het on productieve der besprekingen overtuigd zijn Himmler spreekt in Dantzig, De Duitsche S.S.-leider, I-Iimmler, is te Dantzig aangekomen, waar hij een onder houd heeft gehad met Albert Forster, leider van de N.S.D.A.P. in de vrije stad. Tijdens een revue over de S.S.-afdeelingen van Dantzig richtte Himmler liet woord tot de manschappen, die hij aanspoorde trouw te blijven aan Hitier en het „Deutschtum", Gpoe had een schip meegenomen. Het gouvernement van Korea heeft door middel van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken bij de regeering van de Sovjet-Unie geprotesteerd wegens een incident in de mond van de Tumen-rivier. Op 31 Mei raakte het 21 ton metende vrachtschip „Hotokumaru", geladen met hout in de monding van de rivier aan den grond. Nadat de uit vier personen bestaan de bemanning het schip had verlaten orn hulp te zoeken, werd het schip door agenten van de Gpoe in beslag genomen en naar de Posetbaai gesleept. GROOT AANTAL AFGESTEMDE WETS ONTWERPEN IN HET NIEUWE JAPAN SCHE PARLEMENT. De Japansche regeering heeft besloten in het nieuwe parlement dat 23 Juli wordt ge opend 23 wetsontwerpen in te dienen. De meesten van deze ontwerpen werden door de vorige kamer verworpen. Een van de wetten heeft betrekking op de gedwongen aankoop van nieuwgedolven goud door de bank van Japan. Tót nu tde werd dit goud alleen van bepaalde maat schappijen gekocht. Verder hebben de ont werpen betrekking op een nationale gezond heidsverzekering, een herziening van de wet op militaire geheimen, een controle op de ijzerindustrie en regeling van den handel. Bemanning opgepikt door de Westfalen. Het steunpunt voor vliegtuigen Westfalen heeft bij het eiland Fernando Noronha de bemanning opgepikt van het Grieksche stoomschip Mario Stathactos, aan boord waarvan brand was uitgebroken. Men beschouwt het schip als verloren. Zij droeg een andere jurk dan voor haar verdwijning. Mejuffrouw Diana Battye, die sedert vo rige week Dinsdag vermist werd, is gister morgen om twee uur teruggevonden, toen zij zich in de buurt bevond van Sussex Ela- ce te Londen, waar de ouders van haar verloofde, Michael Asquith, wonen. Het meisje huilde. Hoewel men niet den in druk kreeg, dat haar geestesvermogens ge stoord waren, was het meisje toch niet in staat eenige aanwijzing te geven over de wijze, waarop zij haar tijd heeft doorge bracht sinds zij vermist werd. „Dididroeg een andere jurk dan op het oogenblik van haar verdwijning. De Amerikaansche bladen melden, dat de insdag verrichte waarnemingen van de volledige zonsverduistering gunstige resul taten hebben opgeleverd. De waarnemingen geschiedden door ex pedities uit de Vereenigde Staten, Japan en eru in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan in hoofdzaak van de bergtoppen in net V estelijk deel van de Andes. Dezo zonsverduistering: was van langer duur dan f'e laatste 1200 jaar bekend is gewor den. Zij duurde 7 minuten en twee secon den. Kajakwedstrijden te Weenen gaan niet door. De internationale kajakwcdslrijden, (t'e m Juli op de Donau bij Weenen zouden worden gehouden, zullen geen doorgang vinden, omdat men vreest, dat zij onder invloed der nationaal-socialisten tot politie; K.e beloogingen zouden worden. De partij (Pi legitimisten had in protestbiieenkorw sten een verbod der wedstrijden geöischh

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2