A<jenda Texel Belangrijk werk bij den Noor der Kunstkring Het strand aan het Westerslag Velthuijs! WIE Velthuijs! WIE Velthuijs! Zomersproeten Een geslaagde tocht naar Hilversum Ponderdag 10 Juni 1937 Heldersche Courant Tweede Blad „Verheugend, dat zij het genot van eigen werk, ook willen schenken aan ons, publiek (Burgemeester Ritmeester in zijn openingswoord) Paul van der Ven Jaap Min W. Schoonhoven J. Carstens G. Goes Aug. Bec kering Van der Wouw Wederom mr. Oud naar Den Helder L. Pinkhof De reclameplaat De premieplaat Onze rondgang Helders R.K. Gemengd Koor Neutrale Bijzondere Kweekschool De Drieling-voorstelling in Tivoli De heer van Twisk draagt f 100.- af ViUcfveAij, ver- dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Belangrijke verbetering Excursie naar de Meeuwenkolonie achter de Westen Zeilen Kon. Marine Jachtclub Zorg tijdig bruin te zijn! Van der Ven, bekend Amsterdamsch mees ter, luistert de tentoonstelling in Holland's Noordpunt met niet minder dan vijftien groote doeken op. Wie ze één voor één beschouwt, waardeert den kundigen vakman. Te meer wan neer men zijn werk wel eens elders op tentoon stellingen geëxposeerd zag. Om met het groot ste stuk te beginnen we doen slechts hier en daar een greep het „Korenveld" kunnen we het minst waardeeren. Uit de enorme prijs welke er bij vermeld is, blijkt, dat de kun stenaar dit schilderij zelf zéér hoog aanslaat. Zoo ziet men, hoe verschillend het oordeel van publiek en kunstenaar kunnen zijn. Het schil derij is vlak en mist de warmte en diepte die een veld met korenschoven bij helderen hemel kunnen hebben. Veel interessanter is o.i. een schilderij als „Aan de Plas", een symphonie van water en voorjaarsgroen. Ook de „Boerderij" verscholen tusschen de boomen en een grasveld miet goudsbloemen op den voorgrond, vraagt onze belangstelling. Een jonge schilder is Jaap Min, slechts 22 jaar. Invloeden van een Colnot zijn niet vreemd aan dit werk. Men herkent aan zijn werk direct de Bergensche school. Een groot stilleven met zonnebloemen trekt sterk de aandacht en bergt beloften in zich voor de toekomst. Een „Portret van den heer B." wordt ver- Schillend beoordeeld. Voor ons persoonlijk heeft het een sterke attractieve waarde, zoo ook de West-Indischen jongen. „Oogst" daarentegen, gaat nog boven de krachten van den jeugdi gen schilder. Schoonhoven exposeert dit jaar met een tweetal crayon-teekeningen, een aquarel en twee schilderijen. De laatste drie zijn stillevens. In Hoorn teekende hij een mooi hoekje van de oude stad, een poortje met aan beide zijden be groeide muren. Het is een knap doorwerkte teekening. Daarnaast hangt een slootkant met een verwaaide boom; werkelijk een interessan te schets! Deze lithograaf van beroep heeft in z'n vrijen tijd eveneens een bezoek aan Hoorn gebracht en schilderde er een huisje aan de Bierkade. Ook werkte hij in "Huisduinen, waar een aquarel ontstond. Goes bleef evenals voorheen stillevens schil deren. Zijn schelp is het aandachtig beschou wen zeker waard. Aug. Beckering, Duitscher van geboorte, houdt veel van wit en blauw. Zijn portret studie van den volijverigen Kunstkring-secre taris, den heer Steeman, toont veel gelijkenis. Voorts zond Beckering het portret van een stoeren boeren-figuur in. Zoomede een stil leven. Een gezicht op den zeedijk met vletten, maakt een fleurigen indruk. Steenhouwer van zijn vak, kan men Van •der Wouw in zijn vrijen tijd veel aan den Dijk zien. Daar is hij in zijn element. De zee is zijn lievelingsonderwerp. Ook dit jaar expo seert hij weer met een zee-studie, die den aandachtigen toeschouwer lang vasthoudt. Men staat hier tegenover het werk van een man, die de zee kentèn lief heeft. Propaganda-Feestavond van de V.-D. Kiesvereeniging. Onder verwijzing naar de desbetreffen de advertentie, vestigen wij de aandacht op de op 15 Juni a.s. te houden proga- ganda-feestavond van de Vrijzinnig- De mocratische Kiesvereeniging, welke in „Casino" gehouden zal worden. Als spreker treedt op Zijne Excellentie Mr. P. J. Oud, terwijl voorts als declama- trice medewerkt de bekende vcordrachts- kunstenares mej. Maartje Bierman, uit West-Friesland. Wolken boven Heldersche haven Van voorzitter Pinkhof reproduceeren wij een echt Heldersch havengezicht in spat- techniek. Men beschouwe dit werk met de groote aandacht, die het verdient. In dezelfde, zoo bewerkelijke techniek, een groote teekening van het oude huis in Hoorn, dat ook Carstens tot onderwerp koos. Wan neer men beide inzendingen vergelijkt, komt men tot de bevestiging van een te weinig erkende waarheid. Men ziet hier n.1. hoe een knap zwart-wit dikwijls nog meer door won derlijke tinten boeien kan, dan menig kleur rijk schilderij. Ook de aquarellen van dezen kunstenaar trekken sterk de aandacht. Welk een prach tige lichteffecten toont immers een aquarel als „Glas". De portretstudies van Pinkhof laten niet minder den ernstigen vakman zien, die zijn métier geheel wil doorgronden. Een lithografische steen van de reclame plaat met zinnebeeldige voorstelling van het olielampje, is op één der tafels naast de prent zelve neergelegd. Menige beroepslitho graaf verwijt den lithografeerenden kunste naar, dat hij om bepaalde effecten te be reiken, met een mesje in den steen krast. Van lithografisch oogpunt is zulk te verfoeien. Bij dezen steen treft men er echter geen spoor van aan. De heer Pinkhof slaagde er in zijn doel te bereiken met de normale middelen, welke den lithograaf ten dienste staan. Als premieplaat geeft de Kunstkring dit jaar een linoleumsnede van den heer W. Schoonhoven voorstellende visschersschepen in de haven van Nieuwediep aan zijn dona teurs cadeau. Voor het luttele bedrag van 1.steunt men den Kunstkring en ont vangt bovendien jaarlijks een goede plaat. Zulks is nog te weinig bekend! Onze rondgang langs de wanden van Musis zullen wij morgen vervolgen. Behoorde gij zelf reeds tot de talrijke be zoekers van gisteren? Zoo neen, dan moge deze beschouwing U behulpzaam zijn op uw weg door de tentoonstelling. Maar méér levensvreugde en kunst genot bereikt ge ongetwijfeld, door zelf te zoeken en in stille overpeinzing te ge nieten van al het schoons en belangwek kends, dat hier voor oog en hart te ge nieten valt. Dir.: A. J. Leewens. Bovengenoemde vereeniging hoopt a.s. Zondag deel te nemen aan het zang concours, hetwelk ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Haagsche Mannen- zang-vereeniging „St. Caecilia", door den R.-K. Bond van zangvereenigingen in Noord- en Zuid-Holland, is uitgeschreven. Aan dit concours, hetwelk op 6 en 13 Juni in de groote zaal van den „Dierentuin" te Den Haag zal plaats hebben, nemen 43 zang vereenigingen deel. Held. Kath. gemengd koor zal in de le af- deeling als verplicht nummer zingen: „Die Windje", van Wierts, terwijl voor het vrije nummer de keuze is gevallen op „De Winter", van Loots. De slotrepetitie, welke morgen (Vrijdag-) avond ten 9 uur in het gebouw van den R.-K. Volksbond zal plaats hebben, is voor belang stellenden gratis toegankelijk. Voor het op 8 Juni gehouden eindexamen der Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen slaagden alle candidaten. Het zijn de dames S. D. Kruk, A. Kalf, M. Moor, W. Annes, G. H. Jonker en S. Kreijger. (Wij herplaatsen dit bericht uit ons blad van gisteren, aangezien er als kopje boven vermeld stond: Rijkskweekschool" inplaats van: „Neutrale bijzondere kweekschool". UI p levert U alle buitenlandscbe n W I EL spoorbiljetten,hotelcoupons,enz. REISBUREAU t.o* Postbrug Er zijn er 850 geweest.. 850 jongens en meisjes, die zich ge roepen voelden eensdeels hun steentje bij te dragen in de hulp aan onze stedelijke drieling, en die anderzijds de aanlokkelijke voorstelling voor een luttel bedrag, niet wilden missen. 850 kinderen... makke schapen, die onder de beproefde handen ook van Piet Dortmund gestouwd moesten worden in d'aloude Tivoli. Er was een stemming van 18-karaat, ondanks de warmte en met kennelijk interesse wachtte men de dingen die komen gingen. Welnu... de heer van Twisk, vermaard mixer van films, had een waarlijk aller aardigste keus gemaakt uit diverse rol prenten. O.a. een klucht van de onsterfelijke Laurel en Hardy, die weer even dwaas en even dom deden als altijd. Voorts een aantal gekleurde teekenfilmpjes, waarvan ongetwijfeld de beste was, die van de „Drie kleine biggetjes", een meester werkje in zijn soort. En zoo lachtte men den middag door, en de familie van Twisk lachtte, omdat het vol was en ook mevr. van den Nieuwenhuizen en de overige comitéleden lachtten. In de kassa van Tivoli waande men zich in de Nederlandsche Bank: een machtig kwantum kwartjes en dubbeltjes werd hier geteld en toen men de som opmaakte, bleek, dat aan het comité afgedragen kon worden de prachtige som van... 100. Het meerdere moest de heer van Twisk als vermakelijkheidsbelasting aan de Gemeente afdragen, daar de gemeente lijke verordening geen vrijstelling van deze belasting gegeven had. Ziedaar, een resultaat, dat men zich niet schooner had kunnen denken en waarvoor met name den heer van Twisk o.i. een bijzonder hartelijk woord van dank toekomt. Hieronder volgen de adressen voor kaart verkoop En nu hopen we, dat de ouders van deze jeugdigen zich volgende week Donderdag eveneens niet onbetuigd zullen laten, als de T.A.V.E.N.U.-voorstelling in Casino aange boden wordt. Ook dit zal een genoeglijke avond worden, die voor dertig cent wordt aangeboden. Een klein aantal plaatsen zal men voor 50 cent kunnen krijgen, terwijl de voorste twee rijen voor hardhoorenden zullen worden gereserveerd, eveneens voor 30 cents per plaats. Boekhandel: Duinker, Spoorstraat. Spruit, Kanaalweg. Schreuder, Koningstraat. Boendermaker, Koningdwarsstraat. Aan het kantoor van de Heldersche Courant. In het sigarenmagazijn van de firma Worm- houdt, Spoorstraat. Sigarenmagazijn K. Blom, Dijkstraat 14. Bij den heer Prins, Weststraat 106, en bij de Firma Schellinger, Van Galenstraat. Drogisterij C. W. Boonen, Brakkeveldweg. Fa. Hoogenbosch, kantoorboekhandel, Zuid straat, hulppostkantoor. boekt Uw vacantie-zeereis naar f> Noorwegen,MiddellandscheZee, Madeira, enz. REISBUREAU t.o. Postbrug Garnalen visscherjj om de Zuid. Te Stellendam werd verleden week 4 dagen gevischt, waarbij door de zeilers tot in totaal 200 kilo en door de motorvaartuigen het dub bele werd aangebracht, welke tegen 12 cent per kilo werden afgeleverd. Er waren flinke hoeveelheden drogerijgar nalen welke tegen 2 cent per kilo verhandeld werden. Te Ouddorp waren de aanvoeren minder dan in de voorafgaande week. Ook daar werd te gen 12 cent geleverd en de pufgarnalen even eens tegen 2 cent per kilo. Sterk gestegen vischprijzen. Woensdag toonde Se IJmuider markt een sterke stijging in de vischprijzen. Waaraan dit is toe te schrijven, vermogen we niet te zeggen, en eigenlijk doet dat er minder toe. Hoofdzaak is, dat er betere prijsstelling is. Tong en tarbot, die weken iang, een heel slecht prijsbeeld toonden, gingen zoo onge veer met twintig k dertig cent per kilo om hoog. De scholprijzen gaven ook zeer hooge prijzen te zien. Tarbot kwam op ten hoogste 0.86 en tong op 0.93. Middel-schol op 31.per 50 kilo en zetschol op 27.terwijl kleine schol ten hoogste 28.— haalde. Maar ook bot en schar waren hoog aan de markt; bot kwam tot 14.evenals de schar. Rondvischprijzen waren eveneens hoog aan de markt, kortom een afslag, die er wezen mocht. De besommingen der trawlers en log gers toonden dan ook een zeer goede voor uitgang, zoodat er daardoor weer wat meer hoop is ontstaan en aanleiding kan zijn, dat er meer schepen in de vaart worden gebracht. Tegen verstopping. De slanke lijn Is modern. Verstopping en darm-traagheid veroorzaken lusteloosheid en maken dik. Het gebruik van Leo-Pillen brengt orde en regelmaat in den stoelgang. In doosjes vanaf 20 cent. Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Van Woensdag 9 t/m Zondag IS Juni. Musis Sacrum van S10 u. Tentoonstelling Noorder Kunstkring. Zondag 13 Juni. Casino, 8.15 u. Openbare séance telepaath Maloïtz. HOOG EN LAAG WATER: Vrijdag: Zaterdag: Hoog water 10.00 22.40 10.35 23.25 Laag water 3.50 4.30 16.35 17.20 Barometerstand Den Helder: 762.3 Temperatuur zeewater: 16.4 Temperatuur lucht: 16.2 Temperatuur lucht van gisteren: 19.9 Een ongedachte verrassing in Amsterdam. Een zangvogel. In de meest prettige stemming verlieten gisterenmorgen acht uur de eerste 62 deel nemers, aan onze excursies naar Hilversum, de Koningstraat. Daar was ook alle reden toe, om opgewekt te zijn. De lucht was vol be loften voor een zonnigen dag en de warmte van de laatste dagen had plaats gemaakt voor een Arisch koeltje, zoodat het eigenlijk geen wonder was, dat mej. v. Hoek, even buiten de stad haar eerste lied aanhief, dat door de andere deelnemers werd overgenomen en dat als de vroolijke vertolking, van de op gewekte stemming, ver over het Polderland klonk. Wat had die juffr. v. Hoek een uit gebreid repertoir en wat was ze, met haar schoonzuster, onvermoeid, om telkens maar weer, een nieuw lied aan te heffen, tot... ver na het middernachtelijk uur. Het hield er de beste stemming in! Er was al direct gisterenmorgen, die pret tige en ongedwongen sfeer, die ook onze vorige uitstapjes gekenmerkt heeft en die zooveel bijdraagt, tot het slagen van den dag. Menschen, die ongedwongen omgaan met elkaar. De tocht door de Beemster was voor velen een verrassing en het was alleen maar jam mer, dat dit ritje niet drie weken vroeger gemaakt had kunnen worden, toen alle boom gaarden in rijken bloei stonden. De typische oud-Hollandsche dorpjes geven den indruk, alsof de tijd er heeft stil gestaan. Prachtige boomenlanen doorsnijden het geheele land schap. De verrassing, die ook een kleine teleurstelling inhield. In Amsterdam wachtte nog een verrassing. Toen we gezellig bij Heek aan de koffie zaten, werd ons medegedeeld, dat de Koninklijke familie om ongeveer half twaalf voorbij zou rijden. Met algemeene instemming werd be sloten, dit bezoek rustig af te wachten. Er was geduld noodig, want eerst om kwart over twaalf kwam de Koninklijke stoet aanrijden en töt teleurstelling van de aanwezigen be vonden zich de Prinses en Prins niet bij het gezelschap, al snapten velen even daarna Prins Bernhard, terwijl hij ongemerkt tus schen de menigte trachtte door te rijden. Maar door dit oponthoud liepen we de koffie-tafel van 1 uur mis en werd eerst het bezoek aan de studio gebracht, om daarna den maaltijd te beter te doen smaken. Zonder uitzondering was men vol verba zing over dat wonder van techniek, dat de A.V.R.O.-studio is. Een duidelijke uiteenzet ting gaf een goed beeld van alle moeilijk heden, die overwonnen moesten worden, al vorens dit radio-paleis tot stand kwam. En telkens worden nieuwe vindingen weer toe gepast en benut. Wat een pDacht gebouw, in een omgeving, die daar volkomen bij aansluit. Rondom het Raadhuis, ook een juweeltje van architectuur, werd een wandeling ge maakt. Het liet zich alles zien van zijn zon nigste zijde, door den frisschen tooi van prachtige tuinen en grasgazons er omheen. De terugreis. Om halfvijf werd de terugtocht naar Am sterdam aanvaard. Met bijna algemeene stem men was besloten om den avond in Am sterdam te blijven, tot het ontsteken van de verlichting. Over Soestdijk werd gereden. Op een prachtig plekje in de bosschen werd ge pauzeerd, voor het Prinselijk Paleis werd uit gestapt en voor het monument, gewijd aan de nagedachtenis van Koningin Emma, dat Za terdag onthuld is, werd even gestopt. In rustig tempo werd toen de reis vervolgd en om precies half acht stonden de autobussen weer voor Heek, waar, na een versterking van den inwendigen mensch, een rondrit door de versierde straten werd gemaakt, terwijl tegen verlichtingstijd de wagens een plaatsje op het Damrak kregen en onze tochtgenooten een wandeling maakten door de waarlijk prachtig versierde Kalverstraat en Nieuwen- De heer G. Buis, eigenaar van het pen sion en lunchroom „Bosch en Duin" aan de dennenbosschen te Westermient is pachter geworden van de consumptieten ten aan het Westerslag, terwijl de heer G. Bos, Dennen, de fietsenstalling aldaar heeft gepacht. Bij een bezoek aan het Westerslag zal men dus in het vervolg de fietsten niet meer, zooals tot heden, maar ergens tegen een duin behoeven te plaatsen, doch is er nu gelegenheid voor goede stalling. Hierdoor zal menigeen dan niet meer tot de ontstellende ontdek king komen, na een prettigen middag aan het strand te hebben vertoefd, dat de banden der fietsen, die daar steeds in de felle zonneschijn had gestaan, leeg zijn geloopen, en men dan den langen, vrij vermoeienden tocht door de duinen te voet moet afleggen. Ook zal het heel prettig zijn, op het strand aldaar nu iets te kun nen gebruiken. De trek naar het Wester slag, zoowel door de Texelaars als dooi de geregeld terugkeerende bezoekers uit Noordhollands Noorderkwartier, die in de laatste jaren al zeer groot was, zal door dit gerief stellig nog grooter worden! Gisteren maakten een 50-tal onderwijzers, leden van den R.-K. Bond voor onderwijzers in het Dekenaat Schagen een excursie naar de Zilvermeeuwen-kolonie achter de Westen. Het gezelschap, waarbij zich ook hadden aan gesloten de Deken van Schagen, de Hoog Eerw. Hr. Kuys, de Inspecteur voor het Kath. onderwijs, de Z.Eerw. Heer Van den Burg, de Z.Eerw. Hr. Pastoor Brinkman en de Wel. Eerw. Hr. Kap. Westdijk van Den Helder, bracht direct na aankomst met de boot van 10 uur, onder leiding van den heer Riteco, een bezoek aan Texel's Museum. Daarna vertrok men naar de Westermient, waar de lunch werd gebruikt in Hotel „Bosch en Duin". De meeuwenkolonie werd bezich tigd onder leiding van den vogelwachter, den heer H. Bakker. Over den Hoorn keerde men daarna naar de boot terug. De bezoekers vertrokken hoogst voldaan over het met zeer mooi weer begunstigd tochtje, met de laatste boot weder naar Den Helder. verzorgt Uw reis per le klas n Auto-car door binnen- en j buitenland REISBUREAU t.o. Postbrug dijk. Het zijn ook vrijwel de eenigste straten, die met het Damrak, de moeite van een be zoek loonen. Algemeen was men het er over eens, dat in Den Helder, in Januari, meer werk van de versiering en verlichting was gemaakt. Om precies half elf werd de thuisreis aan vaard en in de beste stemming kwam het ge zelschap om 1 uur in Den Helder aan. In elke bus werd, door een der cursisten, een vriendelijk woord van dank gebracht aan directie en leiding van de krant, voor het prettige en leerzame uitstapje. De heer Van Hoek voegde daar een dank woord aan toe voor de beide chauffeurs van de firma Van Koningsbruggen, die met zoo vaste hand de groote auto-cars bestuurden, ook door het meest drukke gedeelte van Am sterdam. Periodieke zeilwedstrijd No. 5, op Vrijdag 11 Juni 1937. Tijdschbt (hijschen clubvlag) Modelsloepen B I en B II. Vijf min. schot: hijschen vlag Z Afvaartschot: strijken vlag Z 8ul5 8u25 8u30 Fantasiesloepen. Vijf min. schot: hijschen vlag W 8u40 Afvaartschot: strijken vlag W 8u45 Uitstel van een uur voor alle klassen Vlag U. Wedstrijd gaat niet door Vlag N. Afkorten baan: Indien de baan voor één of meer klassen wordt afgekort, wordt vlag S boven de betrekkelijke klassevlag geheschen. Baanrichting tegen zon Roode vlag. Baanrichting met zon Witte vlag. Lijn van afvaart en aankomst is: Vlet met vlag, Wierhoofd (vlaggestokken ineen). Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA- zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct,'

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5