Stalin slaat raak Geheimzinnige Wilde stakingen in Rechtsen bespringen Bilbao moord in Frankrijk Acht hoofdofficieren ter dood veroordeeld De 40-urenweek in het Fransche hotelbedrijf Fransche meening over een Westelijk pact Rex onder den invloed van verdachte individuen Deelnemers gezamenlijk naar de Olympische spelen Geen samenzweerders doch eerder nalatigen Aanklacht tegen Fransch journalist Vloedgolf eischt talrijke slachtoffers Nog steeds moeilijkheden met anarchisten in Catalonië Leiders verliezen hun invloed op de arbeiders Politic tc Monroe grijpt in SPANJE „IJzeren Gordel" reeds bezet In het proces tegen Toechatsjefski en de zeven andere hooggeplaatste ofticleren van het Roode leger is reeds vonnis geveld. De acht beklaagden werden allen veroordeeld tot den dood door den kogel. Daarenboven zijn alle beklaagden ver vallen verklaard van hun militaire titels en is Maarschalk Toechatsjefski zijn titel van Maarschalk der Sovjet republiek ontnomen, zoodat zij als gemeen soldaat zullen terecht staan. Het proces tegen de hooge militaire autoriteiten van het roode leger, dat gister te Moskou is begonnen, en nog dienzelfden dag is beëindigd, was een volkomen verrassing voor de bevolking, welke over het algemeen niets hoort van aanklachten tegen bepaalde personen. Vele duizenden, die gistermorgen vroeg op weg naar hun werk in de tram of in de ondergrondsche de „Isvestia" lazen, zagen onverwacht op de tweede pagina de aankondiging van het proces onder een kop over twee kolom. Op straat en in de ver schillende zaken kon men, volgens Un. Press, kleine groepen personen het gebeurde zien bespreken. Overwinning van het politieke element. De^e laatste fase van de groote, door Sta lin tegen het Sovjet-leger ondernomen „zui veringsactie" toont aan, dat het politieke element in Rusland blijkbaar een belang rijke overwinning gaat behalen op de niet- eommunistische gevoelens onder de leiders van het Roode Leger. De jongste, door Stalin gedecreteerde mu taties hebben tijdelijk tenminste trou we aanhangers van den rooden dictator aan het hoofd gebracht van de meest belangrijke militaire districten in het Europeesche Rus land, met name in Moskou, Leningrad, Kief en Minsk. Van zuiver militair standpunt bezien staan de nieuwe commandanten ongetwijfeld op een aanzienlijk lager peil dan hun gedegra deerde voorgangers en men kan dan ook wel met zekerheid zeggen, dat het roode leger als militaire organisatie niet bij deze muta tie heeft gewonnen. Dit komt Stalin echter voor het oogenblik blijkbaar minder belangrijk voor en hij schijnt het te riskeeren, wanneer daartegen over het voordeel staat van een leger, dat weer door zuiver communistische invloeden wordt beheerscht. Geen samenzweerders doch eer der nalatigen! Er is geen aanleiding tot de veronder stelling, dat de onttroonde generaals anti- Stalinisten waren, hoewel dit ongetwijfeld zeer goed mogelijk is. De Reutercorrespondent te Riga Is van meening, dat de fouten, die zij begaan hebben, eerder moeten wor den gezocht in nalatigheid dan in 'n samenzwering tegen een bepaald regiem. Het schijnt, dat men hun verwijt, dat zij de politieke opvoe ding van het roode leger hebben verwaarloosd. Zij streefden er naar van het roode leger een groot pa triottisch Russisch leger te maken, terwijl Stalin een leger eischt dat een instrument is tot het dienen van het partijbelang. De zuivering heeft tot dusvere uitslui tend betrekking gehad op het roode leger in Europeesch Rusland. Hoewel verschil lende hooge officieren uit het Verre Oosten naar Europa zijn teruggeroepen, zijn er tot dusverre geen berichten omtrent de vraag, of de saneering ook tot het leger van maarschalk Rlücher is uitgebreid. De levensloop der gevonnisten. Alle ter dood veroordeelden waren vanaf het begin lid van de partij. Maarschalk Toechatsjefski werd geboren in 1893 en was officier van beroep. Tijdens den oorlog raakte hij in Duitsche krijgs gevangenschap, doch hij wist te ontsnappen en tijdens den burgeroorlog commandeerde hij het. eerste en vijfde legercorps aan het oostelijk front. Hij onderdrukte de muiterij van de marine te Kroonstad in 1923 en commandeerde de Russische troepen in den PoolschRussischen oorlog van 1920. Nog kort geleden was hij lid van het centraal uitvoerend comité, vice-volkscom- missaris van oorlog en vice-voorzitter van den oppersten oorlogsraad. Hij viel in on genade en werd benoemd tot commandant van het Wolgadistrict, doch vermoedelijk werd hij gearresteerd voor hij zijn post kon aanvaarden. Generaal Yakir is geboren in 1896 en was sedert 1917 lid van de communistische par tij. Hij was de organisator van de „roode garde" en streed tijdens de revolutie te gen Denikin. Hij was lid van den revolu- tionnairen verdedigincsraad en sedert 1930 lid van het partijbestuur van de Oekraïne en lid van het centraal uitvoerend comité van de Sovjet-Uinie. Nog kort geleden werd hij benoemd tot commandant van het district Leningrad. Hij werd gearresteerd tezamen met zijn plaatsvervanger gene raal Primakof. Generaal Oeborewits'f is eveneens sedert 1917 lid van de partij. Hij organiseerde de Roode Garde in Bessarabië. Hij werd in 1918 dóór cie Duitschers gevangen .genomen, doch wist te ontsnappen en streed tegen Denikin en Wrange 1. In 1922 commandeer de hij het leger in het Verre Oosten en bevrijdde dit gebied van de Japanners en van de Witte Garden. Hij werd later toe gevoegd aan den volkscommissaris van oorlog en lid van het uitvoerend comité. Op het oogenblik van zijn arrestatie was hij commandant van het district Wit-Rus- land. Generaal Eideman is geboren in 1895. Hij was revolutionair sedert 1914 en lid van de communistische partij sedert 1917. Hij was de organisator van de revolutie in Siberië. Hij vernietigde de contra-revolutie te Ir- koetsk en commandeerde de marine in West Siberië tegen Krasnof, Denikin en Wrangel. Verder leidde hij de vernietiging van de tegenrevolutie van Makhno in de Oekraine en de Krim. Hij werd ook lid van het Cen traal uitvoerend comité en in 1935 lid van den oppersten oorlogsraad. Op het oogen blik van zijn arrestatie was hij leider van de Ossoaviachim, een organisatie, welke der tien millioen leden telt. Generaal Feldman is minder bekend. Generaal Jutna is militair attaché te Lon den geweest, Hij werd gearresteerd tijdens het jongste Trotskisten proces, tijdens welk proces ook Toechatsjefski werd genoemd. Felle critiek in de Senaat. Ar beid is geen kwaad. De Fransche Senaat heeft gisteren de toe passing van de veertigurige werkweek in het hotel- en restaurantbedrijf besproken. De minister-president, Leon Blum, en ver scheidene ministers hadden plaatsgenomen in de regeeringsbank. De rapporteur Paul Jaquiers verzocht de regeering een wets ontwerp in te dienen, strekkende tot het uitstellen van het invoeren van de veertig urige werkweek in sommige industriën, o. a. het hotel- en restaurantbedrijf. Vervolgens leverde Jaquiers felle critiek op het beleid van de regee ring inzake de veertigurige werk week. Het toepassen hiervan mag niet te snel gaan. De arbeid mag niet worden beschouwd als een kwaad en er mag geen systeem van de „minste moeite" heerschen. Minister-President Blum antwoordde: „Ik meende gekomen te zijn om de bespre king van het toepassen van de veertig urige werkweek voor het hotelbedrijf bij te wonen. Thans wordt de regeering gesteld voor een interpellatie over de toepassing van de veertigurige werkweek in het alge meen." Van verschillende zijden werd „ja ja" ge roepen. „Welnu", antwoordde de minister-pre sident, „dien dan een aanvraag tot een in terpellatie in." Nadat de minister-president verder zijn meening uiteen had gezet, werd het voor stel van Jaquiers teruggezonden naar de commissie voor handelsaangelegenheden. De vergadering werd een uur geschorst. Nadat de vergadering weer was hervat verklaarde de voorzitter van de handelscom missie dat de minister-president had mede gedeeld te overwegen opnieuw de kwestie voor te leggep aan de paritaire commissie van het hotelbedrijf. Hij verzocht derhalve het debat uit te stel' len tot Donderdag a.s. Marcel Regnier ver langde, dat de Senaat onmiddellijk de kwes tie zou behandelen, waarna over het voor stel werd gestemd. Het voorstel het debat uit te stellen tot Donderdag werd met 159 tegen 129 stemmen verworpen. Marei Reg nier verlangde vervolgens, dat de Senaat onmiddellijk zou stemmen over het voorstel van Jaquiers. Wegens benadeeling Staatscrediet. Het Fransche ministerie van financiën deelt mede: Vincent Auriol ontkent formeel den inhoud van een in het dagblad La Li- berté van 10 Juni 1937 gepubliceerd artikel volgens hetwelk de minister van financiën zich geplaatst zou zien voor de keuze wissel controle of devaluatie. Deze leugenachtige bewering is verder van zoodanigen aard, „dat zij schdde zou kunnen berokkenen aan het openbare crediet." De minister van finan ciën doet in verband daarmede mededeeling dat hij bij den grootzegelbewaarder een aan klacht heeft ingediend tegen den schrijver van het bewuste artikel wegens overtreding van het eerste artikel van de wet van 18 Augustus 1936, handelende over het crediet van het land. De schrijver van bedoeld artikel is Paul Marion, een der rechtstreeksche medewer kers van Jacques Doriot. Een vloedgolf, die ontstaan was ten gevol ge van een wolkbreuk in het Modenbacher Tal, in Duitschland, heeft in het Hainfel- der Tal voor zoover tot dusverre kon wor den vastgesteld, twaalf dooden geëischt. On geveer veertig meisjes werden in het zwem bad van Edesheim door de naderende golf verrast en meegesleurd. Twaalf harer kwa men om het leven. Haar lijken zijn geborgen. Het aantal ver misten staat nog niet vast. Naar betreffende het ongeluk in Edesheim nader bekend wordt, zijn niet twaalf, maar tien dooden te betreuren. Er zijn geen ver misten. Lijken van twee anti-fascisti sche Italianen gevonden. Gisterochtend is in een bosch bij Bagnoles de Lome het stoffelijk overschot gevonden van twee per sonen. Zij waren vermoord. Uit het onderzoek bleek, dat het de gebroe ders Roselli waren, Italiaansche an tifascistische journalisten. Zij wa ren in 1929 naar Frankrijk geko men en hadden te Parijs het blad „Justizia e Liberta" opgericht. Zij verlieten de Italiaansche socia listische partij en vormden 'n nieu we socialistische partij, welke bij geen internationale was aangeslo ten. Een der beide broeders woonde eenigen tijd te Bagnoles de Lorne om te herstellen van verwondingen, welke hij in den Spaan- schen burgeroorlog, waar hij aan de zijde der rogeering heeft gestreden, had opgeloo- pen. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Een verlaten auto, die op den weg van Bagnoles naar Couterne aangetroffen werd, leidde tot de ontdekking van den misdaad. In den wagen vond men bloedsporen en op de kussens een pak, dat er verdacht uit zag en waarin, naar men zegt, een bom moet hebben gezeten. Nasporingen in het nabije bosch leidden toen tot de ontdekking van twee lijken, waarvan één onmiddellijk kon worden ge ïdentificeerd als het lijk van een Italiaansch journalist, Roselli genaamd. Een verder onderzoek, dat werd ingesteld in het hotel, waar de journalist had gelo- geei'd, bracht ook de identiteit van den an deren man aan het licht, die eveneens in dat hotel had vertoefd. Het bleek, dat de beide slachtoffers Ita lianen waren en broers. Zooals gezegd, wa ren beide journalist en, naar zij in het ho tel verklaard hadden, „anti-fascistische journalisten". Naar de politie mededeelt, was een der slachtoffers indertijd door de Fransche re geering uitgewezen. De voor zijn vertrek vastgestelde termijn werd echter herhaalde lijk verlengd. Hij moet professor in de eco nomische politiek zijn geweest te Genève en hij was lid van het bestuursomité van de vereeniging „Giovanni Amendola" en van de Italiaansche sectie van de liga voor men- schenrechten. Men heeft een oogenblik verband gezocht tusschen deze gruwelijke gebeurtenis en de tegenwoordigheid te Bargnoles van den her tog van Spoleto, een neef van den koning van Italië, meldt Havas, Ten onrechte, naar het schijnt. De hertog arriveerde 8 Juni te Barnoles, de gebroeders Roselli waren er al sinds 28 Mei. Een politieke misdaad. Uit het ingestelde onderzoek zijn de vol gende bijzonderheden aangaande den dubbe len moord op de gebroeders Roselli geble ken: De beide lijken werden op twee K.M. af stand van Bagnoles ontdekt, doch in de richting tegenovergesteld aan die waarin de auto werd gevonden. Zij lagen op 5 Meter afstand van den weg. Een der lijken was ter hoogte van den slaap door een revolver kogel doorboord. De kleeren van het andere slachtoffer waren ter hoogte van het hart met bloed bevlekt. Vlak bij werd een dolk mes zonder fabrieksmerk gevonden. Het wit houten handvat droeg met blauw krijt het opschrift: „Roi" in de lengterichting. In de breedte was er een letter (R") in gegraveerd. Vastgesteld werd dat de dubbele misdaad in de auto werd begaan en dat de moordenaars vervolgens een bom in het voertuig hadden geplaatst. In een der zakken van Carlo Ro selli werd 25000 francs gevonden. Naar het schijnt is het dus een politieke misdaad. Een Italiaan, die denzelfden dag als de beide slachtoffers te Bagnoles in een ander hotel zijn intrek had genomen, is gisteren avond door de gendarmerie aan een verhoor onderworpen. De lijkschouwing heeft even eens gisteravond plaats gehad. Joseph Nitti, zoon van den vroegeren Ita- liaanschen premier, die een intiem vriend was van Carlo Roselli, heeft ten huize van laatstgenoemde de volgende verklaring af gelegd: „Carlo Roselli ontving sinds eenigen tijd hetzij per brief, hetzij per telefoon, talrijke doodsbedreigingen. Hij had krachtig medege werkt aan de ontvluchting van Philippo Turatti en voor dit feit werd hij veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Deze straf werd echter gewijzigd in deportatie naar de Liparische eilanden, van waar hij in 1929 wist te ontvluchten, voordat zijn straftijd om was, met behulp van partijgangers en in een sterke motorboot." Verder verklaarde Nitti: „Te Bagnolles was zijn broer, Nello Roselli, docent in de geschiedenis aan de universiteit van Floren ce, na in Parijs een bezoek te hebben ge bracht aan zijn schoonzuster en zijn neven, bij hem gekomen. Thans heeft Nello Roselli op tragische wijze den dood gevonden aan de zijde van zijn broer Carlo". Nitti verzekert, dat de dood van de gebroe ders Roselli niet anders kan zijn dan een met voorbedachte rade uitgevoerde terecht stelling van Carlo Roselli, en dat Nello, die in Italië een geëerd geleerde is, gedood is om een hinderlijke getuige uit den weg te ruimen. Be Volkerenbond moet toezicht houden. De Donderdag te Londen overhandigde nota over het westelijk pact is, naar Reuter verneemt, in overeenstemming met het standpunt, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken Delbos onlangs te Geneve aan zijn Britschen collega Eden uit een heeft gezet. Het Fransche standpunt Is, dat geen pact eenige waarde heeft, ten zij de uitvoering onder toezicht staat van den volkenbond, wiens taak het zal moeten zijn, een even- tueelen aanvaller aan te wijzen. Tot nu toe was het Duitsche standpunt te dien aanzien negatief, en men wil thans opnieuw van Berlijn opheldering ontvan gen. Frankrijk blijft vasthouden aan het Fransch-Russische verdrag. Ook op dit punt is eèn wijziging van Duitschland's houding noodig, voordat in West-Europa een rege ling tot stand kan komen De Fransche nota behandelt eveneens de betrekkingen tusschen de mogendheden, die aan het te sluiten pact deel zullen nemen. Zoo zal Engeland waarschijnlijk verlan gen, dat het in het nieuwe pact niet alleen garandeerende mogendheden zal zijn, doch tevens waarborgen zal ontvangen. In de nota zijn tenslotte nog eenige an dere punten opgenomen, zooals uitzonde ringen op de automatische inwerkingtre ding van het pact en de veiligheid in het Rijngebied. Nu Frankrijk, Duitschland en Italië op het Britsche memorandum van November j.1. hebben geantwoord, kan de Britsche re geering haar bemiddelende taak voortzet ten en de Wilhelmstrasse om nieuwe ge zichtspunten verzoeken. Ofschoon een regeling nog geenszins in zicht is, wordt de overeenstemming der standpunten van Engeland en Frankrijk als een bemoedigende factor beschouwd. Hoofdredacteur van het Rexis- tisch orgaan neemt ontslag. Hubert Dydeville, hoofdredacteur van het orgaan der Rexistische partij „Pays Reel" en lid van den politieken raad dezer par tij heeft in een schrijven aan Degrelle zijn ontslag aangeboden en daarbij als redenen opgegeven, dat, ten eerste de Rexistische be weging op het oogenblik volkomen onder worpen is aan den invloed van zekere, zoowel uit moreel als politiek oogpunt, ver dachte individuen en ten tweede, dat er op het oogenblik onder de leidende persoonlijk heden van Rex een meerderheid bestaat die volkomen vijandig staat tegenover elke poging tot oprechte verzoening met de ker kelijke autoriteit. Geen troebelen in Almarla. Uit Puigcerda wordt gemeld, dat tenge- volgen van gisteren vorogevallen troebelen 59 annarchisten gearresteerd zijn. Tijdens huiszoekingen is een bedrag van. 39:000 pese- tas gevonden bij Bassagagnes, die gedood is en een bedrag van 200.000 pesetas bij den Frdnschen anarchist Dricheux uit Toulouse. Onder de gevangenen bevinden zich ver scheidene Franschen, die over de grens zul len worden gezet. Officieel wordt tegengesproken, dat zich troebelen zouden hebben voorgedaan in Al- meria. Over Canada naar Japan. Belangrijke verklaringen van Graaf de Baillet Latour. Het 34ste congres van het Internationaal Olympisch Comité werd gisteren gesloten. De gedelegeerden begaven zich vervolgens naar het grafmonument van Maarschalk Pilsoedski, waar Graaf de Baillet Latour na mens het Internationaal Olympisch Comité een krans neerlegde. Graaf de Baillet Latour heeft in een pers conferentie nog enkele mededeelingen ge daan, die ongetwijfeld belangwekkend mo gen heeten. De I.Ó.C.-president wees er op dat het plan geopperd is een gemeenschap pelijke reis der Europeesche deelnemers naar Tokio te organiseeren. Per boot zou men naar Canada gaan, vandaar met den trein naar de westkust van dit land en ver volgens per boot naar Japan. Overwogen zal worden of de leden van het I.O.C. tusschen de winterspelen en de zomerspelen, dus van Maart 1940 tot Augustus in Japan zullen blijven, daar men moeilijk dc lange reis naar Europa en Amerika tweemaal zal kunnen afleggen. Graaf de Baillet Latour wees er op, dat aan een inkrimping der wedstrijden voor dames niet gedacht wordt. Integendeel, de mogelijkheid wordt overwogen deze wed strijden uit te breiden. Wat 'het amateurprobleem betreft, de I.O.C.-president koesterde de hoopdat overeenstemming met de F.I.S. alsnog zal kunnen worden gevonden, opdat de skiwed- strijden op de volgende winterspelen zullen kunnen doorgaan. De vraag, waar in 1944 de Olympische spelen zullen worden gehouden, is nog niet beantwoord. liet zal waarschijnlijk gaan tusschen Lausanne, Rome, Londen en ITel- smgfors. Naast de staalindustrie wordt de Amcrikaansche automobielindustrie momenteel het zwaarste door de stakingsgolf getroffen. Op het oogenblik ligt, volgens Un Press, het werk volkomen stil in de autofabrieken van Detroit, Flint, Saganow, Pontiac en Balti- more. Geen van deze stakingen is door de bij het comité voor industrieele organisatie aangesloten vakvereeni- ging van automobielarbeiders ge- sanctionneerd, waaruit men conclu- deeren kan, dat de vakvereenigings- lcidcrs hun invloed op de arbeiders grootendeels hebben verloren. De politie grijpt in te Mortroed Tweehonderd met traangasbommen gewa- pende politie-agenten zijn er in geslaagd de uit honderdtwintig personen bestaande sta- kingsposten, die zich achter de poorten van de Newton Steel Co. hadden gebarricadeerd te verdrijven. De maatschappij had tot her! opening van haar fabriek besloten en daalt zij de hulp der politie konden 800 werkwillig gen de fabriek binnengaan. Acht stakers liepen lichte verwondingen op, terwijl 15 posters eenigen hinder van het traangas ondervonden. De fabriek was op 29 Mei gesloten in verband met de staking. De gouverneur van Michigan, Murphy, heeft den commissaris van politie, Olander, opdracht gegeven alle maatregelen voor een snelle mobilisatie van de nationale garde en de politie van den Staat te nemen, voor het geval, dat de toestand te Monroe ern- stiger zou worden. h Opnieuw Regeeringsvliegtnlgm in Frankrijk. Het groote hoofdkwartier der recht- schen heeft gisteravond om half 12 medegedeeld, dat de rechtsche strijd krachten alle stellingen van den ijze ren gordel rondom Bilbao hebben be zet. Volgens berichten van het front in Bis» caye heeft de rechtsche infanterie in deit sector van Orduna na een krachtige voorbe reiding door luchtmacht en artillerie een of fensief ingezet, waarbij gebruik gemaakt werd van talrijke tanks. De strijd duurt nog voort. Radio Bilbao heeft een officieel communiqué van den Baskischen' verdedigingsraad verspreid, waarin o.m. gemeld wordt: aan het Weste lijk front Biskaye hebben de opstandelingen een hevigen aanval ontketend na een felle artillerievoor bereiding en met gebruikmaking van 35 vliegtuigen, welke een ontzaglij ke hoeveelheid bommen neerwier pen. De vijand werd teruggeslagen. De regeeringstroepen gingen tot den tegenaanval over en brachten den vijand aanzienlijke verliezen toe. Volgens de laatste berichten worden de operaties met gunstig gevolg voortgezet. In den sector van den Lemona hebben de regeeringstroe pen eveneens het initiatief der krijgs verrichtingen. De actie der Franco-vliegers werd e*4 steund door de artillerie, die eenige ver dedigingswerken zwaar beschadigde; ^en noorden van Pelayo werden eenige stellin gen reeds in de vroege ochtenduren don. de regeeringstroepen ontruimd en door d rechtschen bezet. Volgens berichten van de regeering ui twee vliegtuigen van Franco neergeschoten Gisteravond laat meldde Reuter uit Bilbao, dat de regeeringstroe pen zich tengevolge van het he vige offensief der rechtschen. die krachtig door artillerie en lucht macht werden gesteund, hebben moe ten terugtrekken in de vallei ten. Noordoosten van Larrabezua. Haven van Bilbao onder De voor het arrondissement Koche'o bevelvoerende admiraal doet mededeel»1» van de volgende nota: a| De scheepvaart wordt ervan in gesteld, dat de haven en de reede van B bao van nu af aan blootgesteld zij* 88 het vuur der zware artillerie van de o* standelingen. Vier vliegtuigen van Be regeerintf zijn gistermiddag op het vliegveld- van Biarritz geland. Bij de landing is een toestel ernstig beschadigd- De ambtenaren, belast met de in ternationale controle, hebben de vliegtuigen, welker bestuurders' zei den op weg naar Santander wegen» benzimegebrek te hebben moeien landen, voorloopig vastgehouden* .1 k

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2