Naar het einde! Gegast in een Rotterdamsche havenloods Het gestoorde diner Motorrijwiel onder vracht" auto vernield Vergroote zuivel- Wat mag ik naar het ifywit Voetbal K.N.V.B. Kampioenschap van Nederland N.H.V.B. Alkmaarsche Kaasmarkt "marktberichten!^ Predikbeurten het overblijfsel van de kapitale boerderij aan de doggersvaart te PUBLICATIE. steun vergoeding erwten. verpachten van ongeoogst fruit Miliïair vliegtuig maakt noodlanding export naar Duitschland Van ccn stelling gestort buitenland meenemen 1 Om een plaats in de eerste klasse. K*N*V«B*-beker KOEGRAS, die gisternacht door den bliksem werd getroffen en tot den grond toe afbrand de. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, van de kwaliteitsklassen A. B en C, gedenatureerd in het tijdvak van 7 Juni 1937 tot en met 12 Juni 1937 respec tievelijk f3.15, f2.65 en f2.15 per 100 kg. zal bedragen. Voor de in dat zelfde tijdvak gedenatu reerde groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten zal de steunvergoe ding f 1.65 per 100 kg. bedragen. (Adv.) i De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- Irale maakt bekend: A. dat zij ingevolge art. 12, lid 2, van de Crisis-Tuinbouwbeschikking 1937 I toestem ming geeft aan aangeslotenen B, zijnde de telers van fruit anders dan onder glas, om bet door hen geteelde ongeoogste fruit te verpachten, wanneer voldaan wordt aan de volgende voorwaarden: J, Verpachting mag alleen geschieden aan een bij de Nederlandsche Groenten- en I Fruitcentrale aangeslotene F, ingedeeld j in groep P, zijnde de pachters van onge- oogst fruit. 55. Het verpachte ongeoogste fruit zal inge volge art. 12, lid 1, sub B van genoemde Beschikking na den oogst door den pachter geveild moeten worden op de veiling, waarbij de verpachter is aange- sloten. Het gepachte fruit kan óf ter veiling worden aangevoerd, óf op monster wor den geveild onder de bij circulaire no. 16 van 21 Januari 1937 gegeven .voor schriften. 8. De verpachter moet om te mogen ver pachten bij de veiling, waarbij hij is aangesloten, de vergunning aanvragen welke na in drievoud door-hem en den pachter te zijn ingevuld en ondertee- kend, bij bedoelde veiling moet wor den ingeleverd. 5. De veiling voorziet deze formulieren van haar stempel en onderteekening, geeft een exemplaar aan den pachter, houdt een exemplaar voor haar toezicht en stuurt er een aan de Centrale op. 5. Tot het oogsten van gepacht fruit mag slecht worden overgegaan, nadat de formulieren ten kantore der veiling zijn ingeleverd en in orde bevonden. B. dat het administratief veilen van ap pelen en peren kan worden toegestaan voor de door erkende pachters in koelhuizen en bewaarplaatsen opgeslagen partijen bewaar- fruit onder door de Centrale te stellen voor waarden. Zonder een door haar afgegeven schriftelijke vergunning is het administra tief veilen niet toegestaan. (Adv.) Cylinder met chloorgas lekte. In een loods op de gemeentelijke handèlsterreinen aan de Spoorhaven te Rotterdam is gisteren een geval van chloorgasvergiftiging voorgeko men, dat door een wonder nog goed is afgeloopen. Loods 8 op dat. terrein is in gebruik bij de firma. Solvay en Co., te Brussel, in Rot terdam vertegenwoordigd door de firma Lan- gendonk. In de loods is een opslagplaats ondergebracht voor soda, chloor en aanver wante artikelen, terwijl daar ook een aantal cylinders chloorgas liggen opgestapeld. In den laten middag passeerden eenige leden van het personeel, die getroffen werden door een vreemde reuk. Zij vermoedden, dat er iets in de loods niet in orde was, waarom zij eens poolshoogte gingen nemen. Het wa ren de 35-jarige baas C. D. Sigmond uit de Bcijerlandsche Laan, en de 52-jarige bedien de L. v. d. Net, uit de Heemskerkstraat en de 18-jarige kantoorbediende J. Brand uit de Teijlingerstraat. Eenmaal binnengekomen, is het drietal door het chloorgas bedwelmd geraakt, waarop zij het bewustzijn verloren. Aangezien dit nogal dicht bij de deur gebeurde, hebben passee- renden hen spoedig in veiligheid kunnen brengen. Zij zijn naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar zij zijn opgenomen. Gisterenavond was hun toestand redelijk Wel. Vervolgens heeft men pogingen in i werk gesteld om te ontdekken, in welke cy linder het lek zat. Dit was niet gemakke lijk vast^te stellen, aangezien er in de loods 100 tot 150 cylinders bijeen lagen, terwijl bo vendien het chloorgas zich door de geheele ruimte had verspreid en practisch niet door te komen was. Een van de arbeiders is er tenslotte in geslaagd om met een gasmas ker de ruimte binnen te gaan en deze heeft vastgesteld in welken cylinder het lek zat. Vermoedelijk is door het roesten een gaatje in de stalen huid van den cylinder gevreten, waardoor het gas kon ontsnappen, De man heeft den defecten cylinder naar buiten gebracht, waarop deze onschadelijk is gemaakt. Rotterdamsche recherche snapt een jong avonturier. Woensdagavond werd de Centra le Recherche te Rotterdam opgebeld door de directie van een hotel in de binnenstad, dat er zich in dat hotel een jongeman bevond, tegen wien men eenige argwaan meende te moeten koesteren. Direct ging een rechercheur naar het bewuste ho tel, waar de man zich juist aan het geserveerde diner, inclusief een flesch wijn, te goed deed. De rechercheur sprak den jongeman aan. Deze nam evenwel zulk een hooghartige houding aan, dat de rechercheur het raad zaam vond hem mede te nemen naar het bureau Centrum. Daar gekomen gaf de man een valschen naam op. Hij bleek geen cent op zak te hebben en het met zichzelf niet eens te zijn, wat zijn beroep betrof. Hij vertelde achtereenvolgens.: te zijn: reiziger, vertegenwoordiger van een groote firma en typograaf. Bij het centrum-bureau was inmiddels gebleken, dat het hier een avonturier betrof die telkens onder een anderen naam in di verse hotels te dezer stede had vertoefd. Zonder geld te bezitten, had hij niet min der dan vijf weken in hotels gelogeerd. Bij een kleermakersfirma had hij bovendien een sportcostuum besteld, dat aan het ho tel was afgeleverd. Bij een anderen kleer maker was nog een costuum in bestelling. Het onderzoek wees tenslotte uit, dat men hier te doen had met den 23-jarigen typograaf H. A. J. B., zonder vaste woon plaats, zich ook noemende Dérksen of Everts. In het hotel, waar B. opgepikt was, had hij een rijwiel achtergelaten, dat ge stolen bleek te zijn in Den Haag. De politie vermoedt, dat B. nog meer op zijn kerfstok heeft. Bestuurder aan bloedverlies be zweken; duorijdster zwaar ge wond. Gistermiddag is op den Rijksstraatweg bij Voorthuisen gemeente Barneveld, een ern stig motorongeluk gebeurd, waarbij de be stuurder van het motorrijwiel zoodanig ge wond werd, dat hij nog voordat een genees heer aanwezig was, door bloedverlies het le ven verloor. Zijn duo-passagiere is in zeer zorgwekkenden toestand naar het R.K. Zie kenhuis te Apeldoorn vervoerd. Het stoffelijk overschot van den verongelukten motorrij der is op de algemeene begraafplaats te Voorthuisen opgebaard. Het. ongeluk is ge beurd doordat de motorrijder G. W. II. uit Arnhem, een voorbijrijdende autobus pas seerde en geen erg had in een uit tegen overgestelde richting komende vrachtauto, waarmede hij in aanrijding kwam. De be stuurder werd met zijn motor onder de vrachtauto geschoven, terwijl de duopassa- giere op straat werd geslingerd. De vracht auto werd slechts licht beschadigd, terwijl het motorrijwiel geheel vernield werd. Gisterenmiddag omstreeks een uur heeft de bestuurder van het militaire Fokkervlicg- tuig 538 van het type CL., een noodlanding uitgevoerd op het terrein „De Vliert" te Den Bosch. Het toestel was op weg van Soesterberg naar Eindhoven. Boven Den Bosch werd een lek in de olieleiding ontdekt hetgeen den bestuurder tot een landing noopte. Hij slaagde er in het toestel onbeschadigd op den grond te zetten. De beide inzittenden, de bestuurder ser geant vlieger de Haas en de warnemer ser geant vlieger Aarts, beiden uit Soesterberg, bleven ongedeerd. Te ruim drie uur arriveerde een mecani cien uit Soesterberg die het toestel zou repareeren. Naar wij vernemen zal de uitvoer van boter en kaas naar Duitschland in het derde kwartaal 1937 grooter kunnen zijn dan in hetzelfde kwar taal van het vorig jaar. Naar het zich laat aanzien zal ruim 1 millioen Kg. boter en bijna 2 millioen Kg. kaas meer kunnen worden geëxporteerd. Werkman, door de hitte bevan gen, verloor zijn evenwicht en deed een doodelijken val. De 54-jarige loswerkman C. A. v. d. Eng, te Rotterdam, is gisterenmiddag bij het kruien van kolen uit een wagon aan de Tweestedenstraat naar het gemeentelijk ko- lenterrein, door de warmte bevangen en van een ongeveer een meter hooge stelling, waarvan hij gebruik maakte, gevallen. In bewusteloozen toestand is de man naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, vanmorgen is overleden. Maar ook: hoe krijg ik het weer terug! Zorg voor een «identi teitsbewijs. Nu de vacantie nadert en misschien verschillende van onze lezers al hun koffer pakken om eens heerlijk te genieten, hetzij aan dezen, hetzij aan den anderen kant van de grens, kan het nuttig zijn te weten hoe men verschillende mee te nemen voor werpen naar het buitenland krijgt en onder welke voorwaarden men ze ook weer mee terug mag nemen. Vooral ten opzichte van bontwerken, reis dekens, kostbare necessaires, dure fototoe stellen, en filmcamera's kijkers en dergelijke artikelen, ook schrijfmachines en gramo- foons zijn de ambtenaren zeer streng. Men zal er goed aan doen op deze voorwerpen voor het begin der reis een „identitietsbe- wijs" aan te vragen. Dit verkrijgt men op een kwitantie of een omschrijving vain het gekochte goed op elke plaats waar ambte naren der invoerrechten en/of accijnzen zijn gevestigd. Bij de afgifte van een bewijs beoordeelen de ambtenaren of het aangebeden voorwerp al dan iet van een herkenningsteeken (lood je of lakzegel) zal worden voorzien. Het spreekt vanzelf dat dit ambtelijk aange brachte herkenningsteeken niet verwijderd mag worden Een identiteitsbewijs kan meermalen dienst doen. Zij die zich bij hun terugkeer van een buitenlandsche reis kosten, tijdverlies en ergernis willen besparen, zullen dus goed doen vooraf te zorgen in het bezit te zijn van bewijzen waarmede zij den voorafgaan- den uitvoer uit Nederland kunnen aantoo nen van tot hun bagage behoorende, hier boven breeder omschreven, goederen van bij zonderen en kostbaren aard. Tegen frau- duleuzen invoer van goederen door binnen- landers en buitenlanders wordt streng op getreden. Ten aanzien van kleinigheden welke wor den verbruikt (zooals zeep en tandpasta) of welke geregeld moeten worden vervan gen of vernieuwd, dan wel voor de dage- lijksche verzorging van den reiziger plegen te worden aangewend, zoomede ten aanzien van de normale kleeding en uitrusting van den reiziger, wordt de vrijdom in het alge meen zonder meer verleend. Nog steeds eischt Koning Voetbal onze aan dacht, alhoewel het inmiddels medio Juni ge worden is en veel te warm voor het spelen van voetbal. Echter... het einde is in zicht: onze interesse beperkt zich tot den laatsten wedstrijd >m het kampioenschap van Neder land, tot de finale van den K.N.V.B.-beker en tot de beslissing inzake het eerste klasseschap in het Zuiden. Na Zondag zal hoogstens nog één voetbal-Zondag van beteekenis volgen... De laatste wedSTijc. is FerjenoordBe Quick, welke Zaterdagavond gespeeld wordt. De uitslag is van geen belang; o.i. zullen de Rotterdammers revanche nemen voor de in Groningen geleden 34 nederlaag. MirandaWillem II. Wij hebben in ons Maandagoverzicht al be oogd, dat het kardinale punt in de promotie- degradatiegeschiedenis in het Zuiden gelegen is in den wedstrijd MirandaWillem II, welke a.s. Zondag gespeeld wordt. Wint Willem II of speelt zij (hij?) gelijk, dan kan het eerste- klasseschap haar practisch gesproken niet m°er ontgaan. Verliest de ploeg uit Tilburg echter, dan is het niet uitgesloten, dat zij en M.V.V. met geljjk aantal punten eindigen. Er is een kleine kans, dat Willem II reeds a.s. Zondag eerste klasser wordt, n.1. als zij zelf wint en M.V.V. in Middelburg gelijk speelt. We nemen echter maar aan, dat dit laatste niet het geval zal zjjn. Zaterdagavond wordt op het Spartaan-ter rein de finale gespeeld tusschen De Spartaan en Eindhoven. Het zal e- aardige wedstrijd worden, waarin de eerste klassers de handen meer dan vol aan de hoofdstedelijke roodbroe- ken zullen hebben. Kampioenscompetitie. Z.F.C. 4 ontvangt'Hollandia 3 en zal zeker niet falen. Wieringerwaard gaat de verre reis naar Oostzaan aanvaarden, waar om 7 uur des avonds wordt gespeeld. W. kan o.i. weer winnen, hoewel de kans op het kampioenschap door de nederlaag tegen Z.F.C. 4 goeddeels verdwenen is. Promotiecompetitie. Vrone heeft gedaan, wat we haar voor oogen hielden: houdt Z.V.V. 4 er onder en jullie bent behouden. Vrone heeft Z.V.V.4 dan ook met 50 geklopt. Thans moeten Hoog land c.s. weer tegen O.F.C. optornen, waar van destijds met 52 werd verloren. Voor 1D wordt gespeeld Succes 2—H.R.C. 5 (2.30). Zooals Maandag al is uiteengezet heeft deze wedstrijd heel weinig belang meer, Gouden Kruis. Bergen 1 ontvangt Alkmaar 3 (10 uur) waarbjj Bergen ongetwijfeld winnaar van dis trict Alkmaar zal worden. Rauchbeker. Op Zaterdagavond 12 Juni zal in Wormer- veer de demi-finale van den Rauchbeker wor den gespeeld tusschen W.F.C. 2, de Zaansche winnaar van Helder 1, winnaar van district Den Helder (aanvang 7 uur). De winnaar van dit treffen speelt in Hoorn de finale tegen Hollandia 1. WIERINGEN Uitstapje van Ned. Bond van Boerinnen en andere platte landsvrouwen. Donderdag j.1. maakte een 50-tal dames eeS uitst.aP.ie naar Den Haag en Omstreken Te ruim zeven uur had in een tweetal bussen het vertrek vanaf H. Hoef plaats. Nadat men eerst in Haarlem koffie ge dronken had, bereikte het gezelschap om U uur het doel der reis. Allereerst gold het een bezoek aan het Paleis Noordeinde, waarvoor men vol bewondering was. Daar na werd een bezoek aan de Bijenkorf ge bracht, waarop een diner volgde bij „Heek." Vervolgens werd het schitterende Vredes paleis, bezocht waarna de tocht vervolgd werd over Scheveningen om thee te drin ken in het Kurhaus. Terug werd nog even gepauseerd bij het Kopje te Bloemendaal en in Allernaar. Al met al kan men het een zeer geslaag de dag noemen en het bestuur komt alle lof toe voor de goed organisatie. Goed afgeloopen. Oosterland. Tijdens het hevige onweer dat hier in den nacht van Donderdag op Vrijdag losbarstte, sloeg de bliksem in het electrisch net van Vatrop, waardoor alle be woners plotseling van licht verstoken waren, terwijl ook enkele lampen sneuvelden. Dat het hemellicht wonderlijke wegen kan volgen, bleek ook hier weer: bij den heer K. de Haan drong de bliksem de woning binnen, maakte een gat in den binnenmuur, terwijl het behang verschroeide. Overigens werd echter geen schade aangericht. De heer De Haan, die vlak bij de plaats zat, waar het gat ontstond, kwam wonder boven wonder met den schrik, die natuur lijk groot was, vrij. Burgerlijke stand van 28 Mei t.m. 11 Juni 1937. Geboren: Margaretha, d. v. A. Th. v. Zan ten en H. Engel; Jan, z. v. G. v. d. Schaaf en A. Keijzer; Klazina, d. v. M. Braaksma en S. Eilander; Antje, d. v. G. Okkema en S. Offringa; Ondertrouwd: P. W. de Greef en A. y. Hoesel; L. M. L. Montulet en J. Lont. Gehuwd: Jn. Lont en A. v.d. Tempel. Overleden: te Alkmaar: G. v. d. Laan, 56 jaar, vrouw van G. Tolhuis; te Den Helder: Jannes Bosker, 82 jaar, weduwnaar van G. Koorn. Overwerk. Overwerkvergunning is verleend aan de fa. Zanen en Verstoep tot 10 October a.s. ten behoeve van het werk aan den afsluitdijk voor een ploeg van pl.m. 40 mannen. Hooibroei. Wij willen nog eens de aandacht vestigen op de maatregelen vaif voorzorg, welke naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen worden genomen tegen brandgevaar door hooibroei. In hoofdzaak komt dit neer op het vol gende: Allereerst is het noodig dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt bin nengehaald. Ten opzichte van krachtig hooi is dit echter niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daatom is in de tweede plaats noodig, dat een behoor lijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt boven dien de smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hierdoor zeer in voedingswaarde toe. Het zout en de lagen oud hooi en stroo temperen de broei; In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voor zien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of van eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker dat zich geen broei zal voordoen wanneer de drie bo venomschreven maatregelen zijn genomen. Ten slotte wordt er op gewezen dat flinke straffen zijn bedreigd tegen hen, aan wien brand is te wijten. Politie. Verloren een reserveband van een Che- vrolet-vrachtauto; een belastingplaatje in etui. Inl. bij den Gem.-bode. Zwaar weer. Op informatie uitgaande, of er tijdens het onweer, dat zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag boven onze gemeen te ontlastte, nog ongelukken waren gebeurd, konden wij geen bevestiging verkrijgen. Later vernamen wij, dat op verschillende plaatsen de bliksem is ingeslagen, zonder echter veel schade aan te richten. Op Vatrop was de schade aan radio's e.d. het ergst. ANNA PAULOWNA Ons eerste vrouwelijke raadslid. Mevr. BorstLiefhebber heeft bericht, dat zij haar benoeming tot raadslid aanneemt. (Vacature, ontstaan door bedanken van den heer Raven.) Met mevr. Borst-Liefhebber, candidate van de lijst der S.D.A.P., zal voor 't eerst een vrouw in onzen Raad zitting nemen. B.V.L.—LANDDAG TE MEDEMBLIK. Uitslag schietwedstrijden. Van de uitslagen vermelden we de voR gende: A. Korpswedstrijd: ie prijs afdeeling Wie- ringermeer 142 p.; 7e prijs afd. Heerhugo- waard Noord 140 p.; 9e prijs afd. Heerhugo- waard Zuid 139 p.; 10e prijs afd. Schoorl 138 p.; 15e prijs afd. Schagen 137. p. B. Wedstrijd voor plaatselijke leiders: le prijs S. A. Knuwer van Schagen 49 punten; 8e prijs P. J. Morsink van Heerhugowaard Noord en Zuid, 46 p.; 9e prijs J. A. Smit van Anna Paulowna, 46 p. 3e pr. Jac. Grootjes Noord schar woude 48 p. C. Personeele wedstrijd: 13. S. Overtoom. D. Vrije baanwedstrijd: 14. S. J. Overtoom. Het algemeen beeld was zeer stug. Voor een goed deel kwam dit waar schijnlijk, omdat de vraagprijzen in het begin wat aan den hoogen kant waren. De markters schenen hooge- re noteeringen in het hoofd te heb ben, de kooplieden niet. Toch duur de het zeer lang, voor de heide partijen elkaar hadden gevonden, om half elf was nog veel onver kocht. Het feit overigens, dat op enkele stapels een half guldentje vermarkt werd, bewijst dat er weinig bodem in de markt zat. De afloop leek ons trouwens over het algemeen genomen trekkend. De hoogste prijs was f 20.50. De doorsnee-prijs voor goede opzetkaas bedroeg f 18.a f 19Zoo heel veel was er echter niet, want een deel van de aanvoer had vrij veel last van de warmte. Consumptie kaas bracht in doorsnee 116.a f 17.op. Het verheugende was, dat zelfs minder goede kwaliteiten om en de bij f16wisten te behalen, zoodat de ondertoon toch weer heter was, dan het algemeen verloop kon doen vermoeden. In de afgeloopen week schijnt on officieel wat kaas naar Spanje te zijn verscheept. Dit is echter niet voldoende geweest om den prijs te kunnen opvoeren. Intusschen hie ven we den laatsten tijd met stuk jes en beetjes naar boven gaan en ook deze week kon de top, welke de vorige week werd bereikt, zich. ten minste ongeveer handhaven. ALKMAAR, 11 Juni 1937. Op de heden gehouden Graanmarkt waren soort en prij zen als volgt: 49 II.L. voertarwe f 5—f 6.75; 11 HL., gerst chev. 8.50—8.85; 25 HL haver 7,50f 8; 14 HL boonen, w.o.: paarde f 7, bruine 12—f 12.50, citroen 18 en witte boonen f 21—f 28; 10 H.L. kar- wijzaad 19.50; 18 II.L. erwten, w.o.: klei- *?e f 8.10, groote f 23 en grauwe erwten 23. Alles p. 100 kg. Handel stug Totaal- aanvoer 127 H.L.'s. ALKMAAR, 11 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd: 50 stapels, zijnde 130.000 Kg. Fabriekskaas kleine f 20.50. Boerenkaas kleine f 19, idem com missie f 23,per 50 Kg. Handel matig. KAASBEURS ALKMAAR, 11 Juni. 4200 stuks kl. Edammer 40 pl. kaas, ver- kocht 21o0 stuks, f 17.5018. Handel goed< BROEK OP LANGENDIJK, 12 Junï. Aanvoer: 62000 Kg. aardappelen: Schotsclïe muizen 6.80—8, drielingen 7.40—8.90, kleine 5.806.60, 1800 Kg. arbarber 2.60—2.90, 650 stuks vloemkool 2.704.50, 2e soort 23.20 12400 Kg. Inmaten: A 23.10—25, B 26.10 c 24.30 CC 1S.70. NOORDSCHARWOUDE, 12 Juni. Geen aanvoer. ZONDAG 13 JUNI. Ned. Herv. Gemeente. Callanfsoog, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Beek. Den Oever. nam. 2 uur, Ds. Van Beek Anna Paulowna. v.m. 10 uur, Ds. Vorstman Huisduinen, voorm. 9.30 uur, Ds. M. van Wichen. Tulianadorp, voorm. 11 uur, Ds. M. van Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. de Wilde. Geref. Kerk. Anna Paulowna. voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, Cand. J. Verhave. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon The Star of Hope Mission. Tulianadorp, nam. 7.30 uur, de heer H J Kraak, van Den Helder.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3