Oranje^jubel in de hoofdstad Scherpe aanval op de Hederlandsch officier voor Duitsche rechters V Dc Kabinetsformatie Voor 10 et een briefkaart naar Indië Een glorieus week-end van de Koninklijke familie Zware binnenbrand in de Residentie Betaling oorlogsschulden in goederen? Hertog en Hertogin van Windsor naar Istanboel Zwitserland beschermt 2ich tegen het Communisme Protest tegen Belgische Amnestie-wet Dc vlucht van Amclia Earhart De zuster van Lenin overleden Felle taal van kardinaal Faulhaher H.M. DE KONINGIN OPENT DE BOSCHBAAN. H.M. bi) het kinderfeest. Zaterdagochtend bezocht H.M. de Konin gin het feest van den Amsterdamschen Oranje Jeugdbond, dat op het IJsclubterrein te Amsterdam gehouden werd. Ten teeken dat H.M. op het feestterrein gearriveerd was, hebben 200 kinderen, even- zoovele oranjekleurige ballonnetjes in de lucht doen opstijgen, hetgeen een alleraar digst effect gaf. Bijna veertig minuten duurde de rond gang over het terrein, waarbij Hare Majes teit niet moede werd, de hulde der duizen den juichende en met vlaggen zwaaiende kinderen met vriendelijk wuiven te beant woorden De officieele opening van de nieuwe roeibaan. Het prinse lijk paar woont wedstrijden bij. De vlag is Zaterdagmiddag in top gegaan aan den eeremast van de Amsterdemsche Boschbaan. H.M. de Koningin heeft, vergezeld van H. K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, persoonlijk den schake laar overgehaald, welke het schot voor het hoofdnummer der wedstrij den deed afgaan. Zij heeft daarmede de officieele handeling verricht der opening van het eerst gereed geko men onderdeel van het groote Am- sterdamsche Boschplan, de Roei baan, welke verleden maand in feite in gebruik is genomen. Tienduizen den waren van dit groote moment getuige, een moment, dat niet slechts voor de stad Amsterdam, maar ook voor de Nederlandsche roei- sport van verstrekkende beteekenis De plechtigheid geschiedde onder ideale weersomstandigheden. De Koninklijke familie reed uit in een open auto, voorafgegaan door burgemeester de Vlugt en door het gewone gevolg gevolgd. Hare Majesteit was gekleed in een witten bontmantel met witten hoed, terwijl de Prinses eveneens een witten mantel droeg. De Prins was gekleed in een zwart wandel toilet. Te ongeveer kwart voor drie kwam het hooge gezelschap bij de Boschlaan aan, waar de auto's voorreden voor den ingang der eeretribune. Ter ontvangst waren hier aanwezig wethouder S. R. de Miranda, de burgemeester van Nieuwer-Amstel, Mr. O. P. Haspels, de heeren W. A. de Graaf direc teur en Jh. J. E. van I-Ieemskerck van Beest, ingenieur van publiek werken. Voor de Koninklijke Nederlandsche Zeil en roeivereeniging waren aanwezig de hee- en E. Crone en Dr. R. J. Th. Meurer, resp. voorzitter en vice-voorzitter der organisee- rende vereeniging. In de crcloge waren verschillende auto riteiten aanwezig, o.a. de Commissaris dei- Koningin in de provincie Noordholland, Mr. Dr. A. Baron Röell en de leden van Ge deputeerde Staten, Mr. Dr. P. J. Witteman, E. Luden, Mr. A. Bruch en D. Kooiman. Toen de Koninklijke Familie de eeretri bune betrad, richtten alle aanwezigen zich eerbiedig op en zongen staande het Wilhel mus. Hierna richtte de burgemeester van Amsterdam het woord tot Hare Majesteit. Spr. merkte hierbij o.a. op, dat de a.s. door H. M. te openen roeibaan in Europa haar weerga niet vindt, en noodigde vervolgens H. M. uit, tot de openingsplechtigheid te wil len overgaan. De Koningin beantwoordde de rede van burgemeester De Vlugt als volgt: Gaarne voldoe ik aan uw verzoek om de nieuwe roeibaan te openen en ik voeg hieraan toe den wensch, dat zij er toe moge bijdragen de nationa le traditie hoog te houden en nieu we lauweren te oogsten op een ge bied, dat ons van oudsher vertrouwd is. Dat dit belangrijke onderdeel van het boschplan, welker totstandko ming ook door mij met levendige belangstelling wordt gevolgd, reeds thans in gebruik kan worden geno men, is voor Amsterdam een reden tot voldoening als eenmaal het gan- sche plan op een der hoofdstad waar dige wijze is voltooid. Zoo moge dit park voor de ingezetenenvan Amster dam en voor velen daarbuiten een bron van vreugde en verpoozing wor den. Moge op deze baan de strijd, hoe fel ook, steeds volgens oud vader- landsche traditie eerlijk gestreden worden. En thans verklaar ik haar voor ge opend. Het startschot valt. Bij de laatste woorden van Hare Majesteit klonk van het paddock een schot, dat het sein gaf tot den aanvang van het hoofdnum mer van het programma van dezen middag, het nummer jonge acht b., tusschen Aegir, Njord en Nercus'. Nadat Hare Majesteit dit startschot had gegeven, bracht de tribune wederom een driewerf hoera uit op Koningin, Prinses en Prins. Matrozendéfilé. Inmiddels waren de achtriemssloepen van hét matrozeninstituut, een attractie voor de wedstrijden van de „Koninklijke", aan de finish aangekomen. De drie ploegen van dit instituut werden vervolgens door een mo- torvlet gesleept langs de tribune, waarbij de bemanningen rechtop staand in de boo ten, met de riemen in de hand, defileerden. Een luid gejuich steeg op ter eere van de jongelui. Op den Dam aangekomen, wachtte hun een grootsche oranjehulde, georganiseerd door het Centraal Comité en nationale or ganisaties te Amsterdam. Onder de Koningskroon. Reeds ver voor het vastgestelde uur werd begonnen met het opmarcheeren van de nationale vereenigingen met hun vaandels en vlaggen. Meer dan veertienduizend deel nemers stelden zich op het middenterrein op. Op het midden van den Dam, vijf meter boven het plaveisel was een groote koningskroon opgesteld, meer dan vier meter hoog en onge veer vijf meter breed. Het geheel was met linten en een rijkdom van bloemen bekleed. Boven de kroon was een kruis van trossen horten sia's "ben rand van rhododendrons en lathyrus waaruit zich naar alle kanten breede oranjebanden spreidden, waarop pioenrozen en oranjelelies waren bevestigd. De onderkant Van de gigantische, kleu rige kroon was een uit witte rho dodendrons gevormde band, waai ervormig, als een groote sluier van oranje. Geel en rood, stroomden lin ten uit naar hooge staven, gekroond door pioenrozen, irissen, lelies, ro zen en violieren. Een kleurrijk en bloeiend symbool verrees temidden van de duizenden. Een laaiend enthousiasme steeg op uit de saamgepakte menigte toen de koninklijke auto voor het paleis z./enkte en stopte. Het Wilhelmus weerklinkt uit duizenden kelen. Onder daverende toejuichingen, waaraan schier geen einde schijnt te komen ver schijnt de Koninklijke familie na enkele minuten op het balcon. Vriendeliik groet de hooge Landsvrouwe naar alle zijden, vrien delijk ook wenken Prinses Juliana en Prins Bernhard naar de duizenden op het plein, die vlaggen en vaandels ten groet opheffen. Ook de burgemeester Dr. W. de Vlugt verschijnt dan op het balcon. Gejuich en aubade, zang, o.a. het vlagge- lied wisselen elkaar nu af. Na de zang- hulde zingt het publiek spontaan „Lang zullen zij leven."! Drie weesmeisjes en een weesjongen bie den den Vorstelijken Personen op het bal con dan bloemen aan. Tot slot van deze grootsche oranjehulde wordt ergens „Dat 's Heeren zegen op "U daal," ingezet, dat door zeer velen wordt overgenomen. Gala-voorstelling. Des avonds woonden Vorstin. Prinses en Prins de gala-voorstelling bij in de Stads schouwburg. Door de balletgroep der Wag- ner-vereeniging werden baletten uitge voerd, onder leiding van Ivonne Georgi en met begeleiding van het Residentie-orkest gedirigeerd door Ernest Ansermet. H. M. de Koningin en Prinses Juliana waren beiden gekleed in lichtblauw avond toilet; Z. K. H. Prins Bernhard droeg de uniform van luitenant ter zee. De rijke bloemenversiering van zaal en Koningsloge, de fraaie toiletten van het uit gelezen publiek vormden te samen met de schitterende balletten op het tooneel een sprookjesachtig en voornaam geheel. Onverwachte uitrit. Te ongeveer 11 uur bij het paleis terug gekomen. stapte echter alleen de Prinses uit. De Koningin en Prins Bernhard maak ten een onverwachte rijtoer door de bin nenstad, teneinde de feestverlichting op den laten avond nog te bewonderen, dit tot groot enthousiasme van de bevolking, die maar niet ophield mot juichen. Dc groote rijtoer. Geheel in overeenstemming met de tra ditie is de Koninklijke Eamilie gistermid dag om half drie van het Paleis op den Dam met groot gevolg vertrokken voor den grooten rijtoer, welke voorbehouden is aan den Zondagmidag van haar jaar- lij ksche bezoek aan de hoofdstad. Nadat tamboers en pijpers van de Mari niers de komst vam H. M. de Koningin en Haar Kinderen hadden aangekondigd, speel de de Marinekapel het Wilhelmus. De eerewacht werd gevormd door matrozen. De Koninklijke Familie nam plaats in de met scharlaken bekleede calèche welke a la danmont was bespannen. Het gevolg maakte den tocht in open rijtuigen mede. H.M. droeg een licht paars toilet. De prin ses een donker blauw toilet, terwijl prins Bernhard het groottenue van marine-officier droeg. Op den Dam was het zwart van de men- schen en ook langs den weg, welke de Ko ninklijke familie zou volgen, stonden de be langstellenden dicht aaneengeschaard. Op het Jonas Daniël Meyerplein had de Koninklijke familie een zanghulde in ont vangst te nemen van een koor van eenige honderden Joodschc kinderen, onder leiding van den heer S. TI. Englander, den dirigent van het koor der Groote Synagoge. Naar het Stedelijk Museum. Onder enthousiast gejuich' der menigte, ging de tocht vervolgens naar het Stedelijk Museum, waar de Koninklijke familie een bezoek van een half uur bracht aan de ten toonstelling van Aziatische kunst. De laatste officieele rijtoer van de vorstelijke bezoekers, welke door fraai zomerweer werd begun stigd, was hiermede ten einde. Bezoeken van den Prins. De Prins heeft in den loop van den Zater dagochtend een bezoek gebracht aan Artis! Z.K.H. woonde o.a. het voederen der pin- guins bij. Zondagochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard met de hofhouding de godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk aan den Dam bijgewoond, waar Ds. J. C. Koningsberger voorging. Vertrek der Kon. Familie. Heden zal de Koninklijke Familie de hoofd stad verlaten, naar wij vernemen met den trein yan 3-30 vanaf Centraal Station, Vóór het einde dezer weck geen oplossing. Het A.N.P. meldt: We hebben getracht van dr. Co- lijn inlichtingen te verkrijgen om trent den stand der kabinetsfor matie. Deze was' niet bereid, bij den huidigen stand - van zaken eenige zakelijke mededeeling te verstrekken. Wel uitte hij de ver zuchting, hierbij blijkbaar op de pers doelende, dat er zooveel mede formateurs waren, die slechts tot vertroebeling van de zaak aanlei ding gaven, door allerlei contro versen naar voren te brengen. De eenige concrete mededeeling, die wij van den formateur konden los krijgen, had betrekking op den tijdsduur. Voor het ein de dezer week was geen oplossing te venvachten. In verband met de tariefswijziging in het verkeer met Ned. Indië wórden briefkaarten aangemaakt voorzien van een zegelafdruk van 10 cent en van de gedrukte aanwijzing „Luchtdienst AmsterdamBandoeng". De datum van verkrijgbaarstelling zal nader worden bekend gemaakt. De briefkaarten met een zegelafdruk van 10 cent van een vroegere uitgifte (vóór 1 November 1028) kunnen voor dit doel slechts met aanvulling der frankeering worden ge bezigd omdat deze voor de frankeering en inwisseling slechts een waarde van Ij/z cent hebben. Postzegels van 36 cent kunnen ingeruild worden. Wij vernemen voorts, dat gave en onge schonden luchtpostzegels van ,86 cent, tot een gelijk bedrag op de postkantoren kun nen worden ingeruild tegèn postzegels van andere waarde van de tegenwoordige uit gifte. In de verkrijgbaarstelling van de postzegels van 36 cent is echter voorshands geen wijziging gebracht. Uitbreiding tijdig voorkomen, Wakkergeschrikt door de rook, die door het openstaande raarii van hun slaapkamer naar binnendrong, ontdekten buren gister nacht te circa één uur, dat brand was ont staan in het perceel Ad.riaan Pauwstraat 13 te Den Haag, bewoond door de familie C. W. M. Ongeveer tegelijkertijd was ook de heer M. zelf door de geweldige rookontwik keling' uit 8rijW%ta8f)' of>gë§ehriktr - IJlings ging hij naar beneden, waar hij tot de ontstellende ontdek king moest komen,, dat de voorka mer in lichter laaie stond. Onmiddel lijk werd de brandweer gealarmeerd, die met twee motorspuiten ter plaat se verscheen. Slechts een dezer spuiten behoefde dienst te doen, toen bleek, dat de brand dank zi; de snelle alarmeering, nog niet een zoo groote omvang had genomen, dan aanvan kelijk werd gevreesd. Met een straal op de waterleiding was de brandweer het vuur spoedig meester. Alleen de voorkamer brandde vrijwel geheel uit Uiteraard kregen dê aangrenzende vertrek ken een belangrijke water- en rookschade Omtrent de oorzaak van den brand, welk onderzoek plaats had onder leiding van com inissaris H. J. M. Rugers, tast men volkomen in het duister. De heër en mevrouw M., die bij buren werden ondergebracht en die be grijpelijk erg overstuur waren, hadden zich om half twaalf ter ruste begeven. De 24- jarige zoon was om twaalf uur thuis geko men en ook hij. evehals zijn ouders, had in de voorkamer/waar alle drie voor het naar bed gaan nog waren geweest, niets verdachts bespeurd. De schade wordt door verzekering gedekt. lijn is een vermaning van den Bisschop van Berlijn voorgelezen, waarin ijeze den nadruk legt op de achtervolgingen, die door de kerk in Duitschland worden on dergaan, waarna de geestelijken een pio- test ter kennis brachten van de geloot ïgen tegen de beweringen van de Nat. Soc. pers betreffende de zedenprocessen. Er is een verbod uitgevaardigd, om van huis tot huis te collecteeren op den >.C»a" ritasdag", zoodat de inzamelingen slechts i,n de kerken kunnen worden gehouden. Protest tegen arrestatie een geestelijke. van De aartsbisschop van München, kardi naal Faulhaber, heeft bij den minister van eeredienst, Hans Kerr, geprotesteerd tegen de arrestatie van pater Mayer op 5 Juni j.1 in de kerk van dpn Heiligen Michael. Gisterochtend werd dit protest in de kerk van den heiligen Michael van den kansel voorgelezen. Dc kardinaal vraagt den minister het spreekverbod tegen Pater Mayer, als zijnde tegen het concordaat, op te heffen. Verder vraagt de kardinaal, dat pater Mayer uit de hechtenis zal worden ont slagen en dat in het vervolg niet meer der gelijke maatregelen tegen predikanten zul len worden genomen. Plan van een Amerikaansch af. gevaardigde. De Amerikaansche republikeinsche af™ vaardigde Pumpley heeft een wetsontwerp ingediend, dat beoogt, de kwestie der oor Iogsschuhlen te regelen. Het door hem on" gestelde plan behelst, dat de rentebetaling vervalt en dat de aflossing geschiedt door goederenleveranties. Buitenlandsche expor- tours zouden wissels ontvangen, die door de" regeering van hun land zouden moeten wor den betaald. Behoudt de hertog zijn militaire rangen? Naar de bladen melden, worden de her tog en hertogin van Windsor binnenkort voor een verblijf van drie weken als gasten van president Ataturk te Istanboel verwacht. Naar van bevoegde zijde in Engeland verklaard wordt, behoudt de hertog van Windsor zijn rang als admiraal, veldmaar schalk en luchtmaarschalk en blijft hij zijn plaats innemen naast de andere officieren van dezen rang. Bij de volksstemming in het kanton Ge- neve over het constitutioneele wetsontwerp, waarbij de communistische organisaties ver boden worden en waarbij machtiging wordt gegeven tot het verbieden van andere ver eenigingen, aangesloten bij een internatio nale of buitenlandsche organisatie, welker optreden gevaarlijk zou zijn voor den Staat, en over de nieuwe bepaling in het wetboek van strafrecht betreffende het opnieuw vor men van verboden organisaties, is hiervoor een meerderheid verkregen van minstens drieduizend stemmen. Om half zes werd te kennen gegeven, dat alle gemeenten in het Kanton, z.ich,uitgesproken hadden ten gum ste van de beide wetsontwerpen betreffende ver-bod van organisaties, die gevaarlijk zijn voor den Staat. Drastische plannen der „Vuur. kruisen". Te Charleroi hebben de „Vuurkruisen" gis. teren besloten tot een marsch naar Brussel om te protesteeren tegen het aannemen van het wetsontwerp betreffende de amnestie. Voorts willen zij den koning vragen de re geering naar huis te zenden, de kamers te ontbinden, en nieuwe verkiezingen uit te schrijven op basis van de amnestiekwestie. Amelia Earhart is gisteren van Khartoem vertrokken om 8 uur 42, Greenwichlijd naar Aden, na een oponthoud van 74 minuten, Zaterdagmiddag is de zusier van Lening, Maria Illinistjna Oelianova, na een korte ziekte overleden. Zij werd in 1878 te Simsbirsk geboren en haar geheele leven stond Zij onder invloed van haar broer. Reeds als jong meisje sloot zij zich aan bij de revolutionaire beweging. In 1899 werd zij voor de eerste keer gear resteerd en sedert dien liet de tsaristische politie baar niet met rust. Herhaalde malen werd zij gearresteerd. Van Maart 1917 tot 1929 werkte zij met groote energie aan de Pravda en van 192.") tot 1934 maakte zij deel uit van de centrale controle-commissie. In 19.33 werd haar de orde van Lenin ver leend voor haar groote verdienste op het. ge bied van de opvoeding der arbeiders en boe ren en sedert 1934 was zij verbonden aan het bureau van de centrale sovjet-commis sie bij den raad van volkscommissarissen. VON BLOMBERG WEER NAAR BERLIJN Maarschalk von Blomberg is gisterochtend vergezeld vam zijn dochter en verder gevolg per vliegtuig naar Berlijn teruggekeerd. Voor 5000 ouders van Munchensche school kinderen heeft kardinaal Faulhaber een bit teren aanval gericht op de Duitsche regee ring wegens het verwereldlijken van de confessioneele' scholen. De kardinaal begon met de z.g.n. "vrije verkiezingen aan de kaak te stellen. Voor God en voor dc geschiedenis, zoo zeide hij, bevestigen wij, dat deze verkie zingen onvrijwillig waren. Vele employés brachten onder dan druk hun stem uit. Wij verwijten hun niets, wij spreken een verwijt uit, tegen hen, die tweestrijd brengen in de zieien der ouders. Dit is de manier, waarop het begint. Hoe zal het eindigen? Ons wordt gezegd naar Rusland te kijken. Wij kijken naar Rusland en juist om die reden verde digen wij ons tegen een knechting van de vrijheid der menschelijke rechten. Er wordt gezegd, dat de kinderen in de eerste plaats aan den Staat hehooren. Neen, aldus riep de kardinaal uit, dat is onjuist, de kinderen he hooren in de eerste plaats aan de ouders. De schoolkwestie is een kwestie van het geweten der ouders en ook van Duitsche trouw, zoo vervolgde de kardinaal. Het con cordaat waarborgt, de vrijheid der scholen en zoo lang een Duitsche handteekening en een eerewoord gehouden worden hebben de ouders recht op confessioneele scholen. De Charitas-dag te Berlijn. GistercnTs In alle katholieke kerken den „Charitasdag" gevierd, In het bisdom Ber- Fungeert Aalders, als zondebok? Zooals wij reeds mededeelden, zal heden te Essen (Duitschland) terechtstaan de Ne derlandsche reserve-officier G. H. Aalders, beschuldigd Van hoogverraad aan den Dtiifschen staat. De „Msb." publiceert de zienswijze van dr. Kurt Turner over deze kwestie, en ont- leenen wij hieraan het volgende: „Indien de beide beschuldigingen (mede- deelingen doen over bijzonderheden van het Duitsche leger en golden overbrengen naar de communisten in Duitschland) die aan Aalders ten laste worden gelegd werkelijk juist waren, zou deze zaak niet zooveel op zien teweeg gebracht hebben. Maar alles wijst erop dat genoem de beschuldigingen slechts schande lijke voorwendsels zijn en dat de jonge vlieger bet onschuldig slacht offer geworden is van een grootsch opgezette actie die de Hitler-regee- ring tegen een gedeelte van de Duit sche jeugd onderneemt, dat zich nog steeds lijdelijk verzet tegen de Hitlermethoden. Het betreft hier noch de katholieke, noch de communistische jeugdorganisaties, maar dé „Biindische .Tugend" d.w.z. organisaties van uiterst rechts, die. geweigerd hebben, zich te laten gelijkschakelen en die een voortdurend en striid voeren, zonder mede- doogen, tegen de ideeën, die door de bruine machthebbers worden verspreid. Het betreft hier nationalistische kringen, die in de opnositie staan en door de re- geeringsautoriteiten beschouwd worden als werktuigen in de hand van het bolsche- wisnie en zelfs als medewerkers van een buitenlandsche spionnage. Voor de zooveelste maal moeten we de droevige waarheid consta- teeren, dat er in het Derde Rijk geen gerechtigheid meer bestaat. De rechtbanken zijn werktuigen ge worden van de pronaganda eener politieke dwingelandij. Op bet oogenblik, dat Aalders gearres- <ceid werd. bevond hij zich in gezelschap van Hans Böckling uit Krefeld, die reeds V' 'aar. Pcn 'toonde functie bekleedde in de Nationaal-Socialistische beweging en die sinds 1926 lid was van de Bond van Jonge Nationalen, die v»nwege hun feilen strijd tegen hef verdrag van Versailles zich met bi, de internationale Padvindersor- ganisatie wilden aansluiten. Men zou den ken, dat al deze uiterst rechtsc.he elemen- vn" „Biindische .Tugend" allemaal goede Nationaal-Socialisten zouden gewor den zijn. Niets is minder waar dan dat. Be oude leden zijn allemaal fel le tegenstanders yan het Hitler-be- wind. De meeste leiders van deze organisatie bevinden zich in het buitenland, in de gevangenissen en concentratiekampen, terwijl ver schillende hunner door de Nazis zijn vermoord. In de jaren toen het Nationaal-Socialis- me nog in opkomst was, ondervond zij veel sympathie van deze Biindische Jugend. Ia 1930 toen vele jeugdbonden zich bij de na- tionaal-socialistische jeugdbeweging wilden aansluiten en toelating tot de Nationaal- Socialistische partij vroegen, stelden zij daarbij tevens de voorwaarde om lid van liun ouden jeugdbond te blijven, hetgeen echter werd geweigerd, ofschoon hun aan tal veel grooter was dan de gezamenlijke leden van de Hitler-.Teugd, die toen nau welijks 1000 leden telde. In 1933 werden deze uiterst rechtsche jeugdbonden onmiddellijk ontbonden. Enkele van hun leiders en leden traden toe tot de Hitlerjeugd en andere Nationaal- Socialistische partij-formaties en velen slaagden erin, zelfs een leidinggevende func tie te veroveren. Maar de misleiding en de zedelijke verdorvenheid, die zij daar ont moetten, was zoo lijnrecht in strijd met hun idealisme, dat de begrippen Bündisch en M" tionaal-Socialistisch meer en meer onver zoenlijke tegenstellingen werden. Deze led*1 van de voormalige Biindische Jugend, m® meestal tot de intellectueele kringen en be- ter-gesitucerden volksgroepen verboorden, vormden nog steeds een oppositie waarover de heerschers in liet Derde Rijk zich voort durend ongerust maken. In liet officieel or gaan van de Hitlerjeugd kwam dan on* langs 'ook een artikel voor dat het hatelijke opschrift droeg: „Biindische Jugend ist hen- te Bolsjcwismus" en waarin op de vijandigs houding van dezen bond werd gewezen. Toch zou het onjuist zijn, wanneer men zou beweren, dat. deze Bündische JrifF,111: met, het communisme zou heulen, tenzij men de nationaal-socialistische metbode z<m willen volgen en alles voor bosjewistisch >m* schelden, wat aan liet huidige systeem mis haagt. Ik ken verschillende leiders van 1a®' zen_ Bond van jonge nationalen reeds se der 1927. Mijn opvattingen stonden vaak Wa recht tegenover de hunne, maar ik b® steeds hun idealisme en hun moed moete bewonderen, daar zij er niet voor schroom den otn lijnrecht stelling te nemen tegenop de zelfzuchtige en bedorven elementen m n voormalige conservatieve rechtsche gr0 pen. Vele van hun leden behoorden tot d® hoogsten adel en hadden uitstekende i'C tics in liet leger. De bond van Jonge na Ion yens dan ook in het bezette gebied v® Rijnland verboden door de bezettingstro pcn. Toen bet Dorde Rijk een aanvang 'ia noemde Ilitler zelf do leden van deze oo den de „oude strijders voor de nationale 1 volutie". Maar de moesten hunner beza te veel karakter, om zich mores te laten ren. Dat is de reden, waarom zij thaiw volgd worden, liet proces tegen den ^e^!,n Jandsche reserve-officier Aalders moet de Nationaal-Socialistische propag®' nieuw-bewijsmateriaal in handen spelen. ]je ze nationaal-socialistische elementen zie.li nog niet willen onderwerpen, .)C worden uitgeschilderd als bolschewisti- agenten en als verbindingsmannen mét D tenlanclsche spionnen". «at-j -u

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2