Willem II eerste klasser Voetbal Kampioenschap van Nederland N.H.V.B. WIE IN DIT BLAD ADVERTEERT De Nederlandsche kampioenschappen op den weg Succes van de adelborsten in 1937 3 Eindhoven wint den KJNLV,B.-beker Feyenoord-Be Quick 6-0 HJR*C* I-West-Frisia 16-2 Succes I-W*F*C* 1-3 Succes II-H»R»C+ V 6-1 Dc wedstrijd West Europa- Centraal Europa Athletiek Osendarp verliest en wint in Brussel Boksen De match Braddock-Louis Biljarten Om het kampioenschap driebanden voor beroepsspelers Dammen Springer-Raichenbach Wielrennen Dc tijdrace van D.O.K. Wielrennen Roeien De wedstrijden van de „Koninklijke" De reddingsmaatschappij De Sportgebeurtenissen van Zonda Geheel overeenkomstig de verwachtingen heetf. Feyenoord haar laatsten wedstrijd ge wonnen; echter niemand zal wel hebben voor zien, dat Be Quick er met niet minder dan 06 aan zou moeten gelooven. Deze eerecompetitie is thans beëindigd. In deze volgorde staan de 5 clubs op het slotlijstje: 1. Ajax, 2. Feyenoord, 3. P.S.V. (nog goed opgehaald!), 4. Be Quick en 5. Go-Ahead. De Zaterdagavond te Amsterdam gespeelde finale om den K.N.V.B.-beker tusschen de Spartaan en Eindhoven is meer spannend dan fraai geweest. Tot 10 minuten voor het einde was de stand nog 00, toen scoorde een Eind- hovenaar het eenigste doelpunt van den wed strijd en zoo kwam de club uit de Philips-stad voor een jaar in het bezit van den K.N.V.B.- beker. De beslissing in het Zuiden. Eerder dan verwacht was is de beslissing in het Zuiden gisteren gevallen. En wel ten gun ste van Willem II, dat een fraaie 2O-over winning op Miranda behaalde. Daar M.V.V. een verrassende nederlaag te Middelburg leed in de degradatie der Maastrichtenaren en de promotie der Tilburgenaren een feit geworden. Er zijn echter nog twee protesten aanhangig en zoolang de uitspraak daarvan nog niet ge vallen is, is de promotie/degradatie nog niet heelemaal zeker. We houden het er echter maar op, dat de zaak ook hier bekeken is. In de eerste klasse komen dus in het nieuwe sei zoen 5 nieuwe ploegen uit! RACHBEKER. Demi-finale. W.F.C. 2—Helder 1. 3—3 Door dti gelijke spel op vreemd terrein komt Helder in de finale uit tegen Hollandia te Hoorn. Promotie/degradatie. Succes II heeft het bestaan met niet min der dan 61 van HRC V te winnen. Een fraai resultaat der Wieringers. De laatste wedstrijd van de kam pioenscompetitie. De kampioenswedstrijd van Feijenoord te gen Be-Quick trok, daar de strijd om den na- tionalen titel reeds ten gunste van Ajax be slist is, Zaterdagavond natuurlijk geen dicht- bezet stadion, maar zeker waren er toch wel zes zeven duizend toeschouwers aanwezig. Veel reden, om over het vertoonde spel in ver voering te raken, hebben zij niet gehad, daar Be-Quick er al bitter weinig van terecht heeft gebracht en Feijenoord, ziende, dat de tegen partij zwak was, het ook heel kalmpjes aan deed. Desondanks was het verschil in spel- kwaliteit zeker wel een klasse. Het is waar, dat Be-Quick het in de voorhoede zonder haar gewonen linkervleugel moest stellen, maar zelfs, wanneer we dat in aanmerking nemen, kan toch de indruk, welke de Groningers ge maakt hebben, niet meer dan uiterst slap ge noemd worden. Wanneer doelman Wachters en de achter speler Pienter zich in de verdediging niet zoo kraning van hun taak gekweten hadden, dan zou het voor de Groningers een nederlaag met dubbele cijfers zijn geworden, daar de rest van de ploeg bepaald onvoldoende was. In het veld was het vaak een spel van kat en muis en als Vente wat beter op den buitenspelregel had gelet en hij en zijn huurlieden nog wat scherper geschoten hadden, zou het yoor Be- Quick op een nog grootere débftcle zijn uitge- loopen. Reeds na vijf minuten zag Vente kans om "Uit een voorzet van Smits met een fraaien kopbal de thuisclub de leiding te geven. N°S voor de rust brengt Feijenoord den stand op 30, resp. door een hard schot van Kante been uit een pass van Linssen en door een kopbal van denzelfden speler uit een voorzet van Smits. Na de rust duurde het geruimen tijd, voor dat Feijenoord haar voorsprong vergrootte. Dit gebeurde eerst, toen, in verband met ae duisternis, een witte bal in het veld kwam- Binnen weinige minuten hadden toen en met een kopbal. Smits eveneens met een kop bal en Vrauwdeunt er 6—0 van gemaa waarbij het bleef. (V riendschappelijk Bovengenoemde wedstrijd, die gespeeld werd ten bate van den Helderschen drieling, is geen succes geworden. Immers, de publieke belangstelling, en dat was hier toch het aller belangrijkste, was gering, een gevolg natuur lijk van het mooie zomerweer. De wedstrijd zelve was er een van kat en muis, want de Racers wonnen, zooals ze wil den. Onze belangstelling ging uit naar een tweetal nieuwe spelers, waarvan we den rechtshalf Zuidema reeds eerder aan het werk gezien hadden. Een oordeel is hier moeilijk te vellen, want een competitiewedstrijd is veel zwaarder, dan een vriendschappelijke. Van Pelt, de rechtsback, zakte na een aan vankelijk goed begin meer en meer af, hoe wel zijn opstellen vaak heel goed was. Zui dema kon ons meer bekoren. Al had hij wel eens te lang werk, zijn afgeven was prima, steeds kwam de bal goed bij de voorhoede. Mét het oog op het vriendschappelijk karak ter van dezen wedstrijd kunnen we volstaan met het vermelden der doelpunten. Na twaalf minuten spelen gaf Roomeijer uit een voor zet van Dissel HRG de leiding; na 25 min. scoorde de W.-middenvoor den gelijkmaker, terwijl drie minuten daarna De Jong den stand op 21 bracht. Ongeveer vijf minuten voor rust was het dezelfde speler, die er 31 van maakte. Een kwartier in de tweede helft scoorde Kuiper het vierde doelpunt en twee minuten later kopte Dissel het vijfde in het net. Dan verkleint de W.-rechtsbuiten den achterstand, waarna Roomeijer vijf minuten voor tijd den stand op 62 bracht. Rest ons nog te ver melden, dat de leiding bij scheidsrechter Van Dam in goede handen was. MFC—HRC III 1—6. Te Medemblik werd gisteren de voetbal match MFCHRC III gespeeld (nederlaag wedstrijden MFC). HRC III won zeer verdiend met 61; de thuisclug werd geheel door haar overspeeld. Stompediaeel scoorde 5 goals. Succes speelde gisterenavond een vriend schappelijke match tegen W.F.C. (Wormer- veer), een goede 2e klas club. Wij zagen zeer fraai voetbal en vooral in de eerste helft wogen de partijen vrij goed tegen elkaar op. Het spel was beheerscht, maar bij W.F.C. duidelijk met minder krachts inspanning. De eerste helft vormde een aan eenschakeling van S.-aanvallen en W.F.C. heeft het voornamelijk aan haar keeper te danken, dat de score blank bleef. Werkelijk, Succes had hier twee doelpunten verdiend. Na een half uur spelen kon W.F.C. door handig spel de leiding nemen (01). Posthumus kreeg - verder niet veel werk, maar wat hij deed was zeer goed en bezorgde hem menig open doekje. Met 10 kwam de rust. Een fraaie eerste helft!! Kort na rust kreeg S. een strafschop toe gewezen. Montulet gaf den keeper met een zacht rollertje geen moeite. Tenslotte komt WFC meer opdringen en kon het spel in han den nemen. Succes moet alle zeilen bijzetten. Plotseling een S.-doorbraak. Een pass van Schmitt naar D. Kuiper, die vrij staat, een run, en met een keihard schot brengt hij de partijen op gelijken voet (11). Hiermede hebben we van Succes wel het beste gezien. Ze zakken af en geleidelijk kan WFC den stand opvoeren tot 13. De links binnen scoorde het 2e doelpunt, de midden voor het derde (een misverstand in de achter hoede). De Engelschman Jewell scheids rechter. Naar wij vernemen heeft de voor de spelregels van de F.I.F.A. gelschman Jewell aangewezen as rechter voor den op 20 Juni a.s^ te dam te spelen wedstrijd West-Europ traal-Europa. - 1 Een harde wedstrijd! Helaas was Succes 2HRC 5 een harde wedstrijd. Toen Succes na een half uur spelen in voortlurend overwicht een 30 voorsprong had kunnen nemen, waren er eenige HRC- spelers, die, blijkbaar gedeprimeerd, te fana tiek gingen spelen. De scheidsrechter zag zich genoodzaakt eenige spelers te waarschuwen en toen direct na de rust dit ruwe spel nog erger dreigde te worden, wees scheidsrechter Vlaar den Racing-midaenvoor, die wel het meest gezondigd had, naar de kleedkamer. In het veld wogen de partijen vrij goed tegen elkaar *op. Aan beide zijden zagen wij soms heel aardig spel, maar vóór het doel was HRC steeds volkomen de kluts kwijt. Na 5 minuten kreeg Succes wegens hands een penalty toegewezen, die door Jb. Ott in een goal werd omgezet. Eenige minuten later brak Jb. Ott goed door en scoorde andermaal (20). Weer was het Ott, die beide HRC- backs omspeelde en een fraai doelpunt scoor de (3—0). Vanaf dit oogenblik begon HRC fanatiek aan te pakken. Succes werd terug gedrongen en Slikker kreeg een paar goede schoten te verwerken. Er werden voor het S.-doel harde noten gekraakt, er werd ruw gespeeld, maar doelpunten kwamen er niet. Tenslotte kwam de HRC-middenvoor in goede schietpositie, hij werd echter te hardhandig van den bal gewerkt en de scheidsrechter vond hierin aanleiding een penalty toe te ken nen. Door deze penalty werd de stand op 31 gebracht. Even later was het rusten. Na het eerste vleugje van enthousiasme van HRC in de tweede helft en na de daardoor veroorzaakte incidenten en incidentjes kwam Succes er weer beter in. Jb. Ott deponeerde uit fraaie voorzetten van rechts van Doves op even fraaie wijze no. 4 en 5 in het net- Van der Zei nam no. 6 voor zijn rekening. Aan de andere zijde vocht een machtelooze voorhoede, nu wat meer in den aanval dan voor de rust, om een tegenpuntje. Het mocht echter niet meer gelukken. Met 61 kwam het einde. bereikt alle gezinnen van alle gezindten. Ook andere Nederlanders geklopt. Gisteren zijn te Brussel athletiekwedstrij- gehouden, waaraan o.m. door een ploeg Ne derlanders werd deelgenomen. De verrassing van den dag was de nederlaag van onzen landgenoot Osendarp op de 100 meter tegen den Engelschman Holmes. Op de 200 meter wist „Tinus" revanche te nemen. De voor naamste uitslagen volgen hier: 100 meter: 1. Holmes (Engeland), 10.6. 2. Osendarp (Nederland), 10.7. 3. Van Beveren (Ned.), 10.8. 4. Haenni. 5. Daudy en 6. Page. 200 meter: 1. Osendarp, 21.7. 2. Holmes, 21.8. 3. Van Beveren, 22.2. 800 meter: 1. Goix (Frankrijk), 1.54.7/10. 4. Bouman (Ned.), 1.57.1. 2000 meter: 1. Mosterd (België), 5.39.4. 4. Petit (Ned.). 6. De Ruyter (Ned.). 400 meter: 1. Barness (Eng.), 49.1. 2. Baumgarten (Ned.), 49.5. Hoogspringen: 1. Blaser en Kerkovitch, 1 meter 85. 3. Brasser (Ned.), 1 meter 75. Een recette van een millioen dollars? Jim Braddock en Joe Louis zijn aan hun laatste training begonnen voor de match om> het wereldkampioenschap, welke 22 Juni a.s. te Comiskey park te Chicago wordt georgani seerd. In voorverkoop was Zaterdagavond een bedrag van 600.000 dollar ontvangen, terwijl men de totale recette op een millioen dollar schat. Drost wint van Leemput. In de voortgezette biljartwedstrijden om het wereldkampioenschap driebanden voor be roepsspelers heeft onze landgenoot Drost op fraaie wijze van den sterken Belg van Leem put gewonnen. De uitslag luidde: pnt. brt. h.s. gem. Drost 50 67 4 0.746 Van Leemput 46 67 5 0.686 De 11e partij, waarin Raichenbach zich van zjjn sterkste zijde heeft laten zien, is gisteren gespeeld. Dat de partij nog 67 zetten duurde, vond zijn oorzaak in Springer's krampachtige verdediging, doch het mocht hem niet gelukken om Raichenbach's gunstige achijnvenformatie in het eindspel te ver zwakken. Het is de fraaiste partij tot nu toe van deze match geweest. De stand is: R. Raichenback 11 3 7 1 13 B. Springer 11 1 7 3 9 De twaalfde partij wordt heden in Bilt- hoven gespeeld. Uitslag tijdrace 54 km. A - k 1 a s s e. 1. P. Huurman, tijd 1 uur 27 min. 48 sec. 2. Jac. Snijder, tijd 1 uur 30 min. 45 sec, 3. Piet Hollander, tijd 1 uur 33 min. 40 sec. B - k 1 a s s e. - 1. M. v. Leeuwen, tijd 1 uur 82 min. 37 sec. 2; D. Pompert, tijd 1 uur 35 min. 10 Sec. 3. J. van Doorn, tijd 1 uur 37 min. 15 sec. 4. J. de Boer. 5. D. Hoppe. 6. Timmermans. Braspenninx Jr. winnaar. Bij de wegkampioenschappen van Neder land is wel duidelijk bewezen, dat het circuit van Valkenburg voldoet aan de hoogste eischen, welke aan dergelijk soort wedstrij den gesteld mogen worden. Sterke hellingen en dalingen hebben het allerbeste van de ren ners gevraagd. Alleen voor de geboren weg renners waren in dezen wedstrijd de titels te verdienen en dat het tenslotte bij de profs Braspenninx Jr. is geworden, zal niemand verwonderen, als men de vorige prestaties van dezen renner in aanmerking neemt. Het is voor de renners een uitermate zware wedstrijd geworden. Van de onge veer 150 professionals, onafhanklijken en amateurs, die gestart waren, heeft slechts een vijftiental den wedstrijd uit gereden. Onder diegenen, die uitvielen, bevonden zich prominente renners. We denken aan Van der Ruit, Van Schijndel, Reynen, Valentijn Jr.. Piet van Ntk, Van Amsterdam, Gommans, Gijzen, die allen in den loop van de koers van het tooneel verdwenen, hetzij door kettingpech of bandendefect of andere oorzaken! In de laatste kilometers moesten ook Anton van Schendel, Middelkamp en C. Valen tijn den strijd staken. Om twee uur werd aan ongeveer 150 ren ners het vertreksein gegeven over een afstand van 183,016 km. De koers had aanvankelijk een weinig opwindend karakter. In de eerste ronde bepaalden de renners zich tot het verkennen van het terrein, waarbij als voornaamste bij zonderheid het uitvallen van Valentijn Sr. viel te vermelden. Meerdere slachtoffers zouden op hem volgen, o.a. Pijnenburg (amateur), die door bandenpech werd uitgeschakeld. Overige vermeldenswaardige gebeurtenissen speelden zich voorloopig niet af. Het peleton bleef de eerste 50 km bij elkaar, Stuyts en Van der Star wisten zich vervolgens op kop te plaatsen en 30 km lang een voorsprong op het-peleton te behouden. Hiermede was de groote strijd be gonnen. Het peleton was intusschen in verschil lende deelen gesplitst. In de eerste groep lagen Brongers, Overweel, Van der Baan en Kees Valentijn. Stuyts volgde op een verschil van 45 seconden, terwijl in de tweede groep, die een achterstand van 1 min. 45 sec. had, o.a. zaten Saarloos en Verveer. Het grootste pele ton volgde daar weer achter op eenige hon derden meters. Intusschen hadden zich in de verschillende groepen schermutselingen voor gedaan, waarbij slachtoffers vielen. O.a. werd Van Amsterdam door een vrij ernstigen val ge noodzaakt op te geven. Na 140 km werden Stuyts en Verveer inge- loopen door eèn peleton dat aangevoerd werd door. Brongers, Braspenninx, Middelkamp en Van Schendel. Nadat Stuyts opgegeven had waagde Brongers zijn kans en wist gedurende 20 km een voorsprong te nemen, terwijl intus schen het peleton gedund was tot een vijftien tal renners. Brongers wist zijn voorsprong niet te be ouden, werd door de anderen ingeloopen, waarin nog zaten Overweel, Seyen, Braspen ninx, Middelkamp, Verveer, Kees Valentijn, Theuns en Saarloos. Op 1 minuut achterstand volgde Peek alleen, terwijl op 5 minuten volg den De Hoog en Anton van Schendel en enkele amateurs. Na ongeveer 160 km rijden werd Brongers door het peleton ingeloopen. Kees Valentijn probeerde het nu, doch ook hij werd weer ingehaald. Brongers viel toen ook als slachtoffer van bandenpech uit. De laatste tien kilometers gingen in met de volgende ren ners: Verveer, Middelkamp, Seyen, Overweel, Kees Valentijn, Johnie Braspenninx en Saar loos. Anton van Schendel had intusschen ook den strijd gestaakt en in de laatste kilometers werd ook Valentijn door kettingdefect uitge schakeld. In den beslissenden sprint klopte Braspen ninx Verveer. De uitslag werd als volgt: 1. J. Braspenninx (Princenhagen) 5 uur 31 min. 57 sec. Kampioen van Nederland en Kam pioen der Professionals. 2. Verveer op twee lengten. 3. Theuns 5 uur 32 min. 36 sec. Kampioen der onafhankelijken. 4. H. Seyen, 5. Saarloos 6, Overweel. Eerste der amateurs werd H. de Hoog (Am sterdam) en daarmede Kampioen van Neder land in den tijd van 5 uur 41 min. 52 sec. 2. Heeren (Breda), 3. Banken, 4. Van Tichelt, .5. N. Jansen, 6. Van Oosterbosch Kampioen van de veteranen werd Braspenninx (Princen- hage) over een afstand van 60,672 km in 1 uur 40 min. 10 sec. 2. J. J. Willemsen 1 uur 44 min. 21 sec. 3. Koppen, Zaterdag en Zondag zijn te Amsterdam de roeiwedstrjjden van de „Koninklijke" gehou den. Hieraan werd o.m. deelgenomen door de adelborsten. Eerste dag. Voor de eerste heat van het nummer vier- riems overnaadsche gieken kwamen aan den start: boeil: Aegir; 2. Adelborsten; 3. Wil lem 3; 4. Triton. De uitslag was: 1. Aegir, tijd 7 min. 43 sec.; 2. Willem 3, 7 min. 48 sec.; 3. Triton; 4. Adelborsten. Tweeriemsgieken overnaadsch. Ie heat: 1. Adelborsten 8 min. 40 sec. 2. De Hoop, 8 min. 51 sec.; 3. Nereus. 2e heat: T. Amstel, 8 min. 49 sec.; 2. Posei- don, 8 min. 49. sec.; 3. Njord. Tweede dag. Voor de overnaadsche twee verschenen: 1. Adelborsten; 2. Poseidon; 3. De Hoop; 4. De Amstel. Het werd een goede race en op 500 meter lagen de vier ploegen nog vlak bij elkaar. Op de helft van den afstand waren. Amstel en de Adelborsten voor. De Adel borsten bevestigden hun goeden vorm, Zaterdag in de heat getoond en na 1500 meter liepen zij weg om 250 meter voor de finish precies 1 lengte voor te zijn. De Adelborsten wonnen ten slotte met ander halve lengte. De uitslag was: 1. Adelborsten met J. W. Wolters (boeg), J. van As (slag), D. R. de Jong (st.), tijd 8 min. 37.8 sec. 2. Amstel op anderhalve lengte, tijd 8 min. 44 sec. 3. Poseidon. 4. De Hoop. In „De Reddingboot", waarin zich de mëtïe- deelingen bevinden van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij, treffen wij het volgende over het jaar 1936 aan: Storm op zee, schepen in nood en redding booten gaan uit! Geen wonder dus dat het aantal diensten van onze reddingbooten en reddingstations in 1936 ver boven het normale was, want in 1936 heeft het nóg naeer ge stormd dan in 1935. Het aantal uren, waarop in 1936 te Den Helder een gemiddelde wind kracht 8 en hooger werd waargenomen, be droeg niet minder dan 253 tegen 187 normaal. Alleen in October, November en December woei het reeds 185 uur met stormkracht. De zwaarste en langdurigste stormen waren die van 17/18 April, 7/8 September, 18 October, 19/20 October, 27/28 October, 8/9 November, 14/15 November, 18/19 November en 1 December. Behalve in den storm van 14/15 November, die echter voor onze kust niet zoo gevaarlijk was, zijn in elk van de hierboven genoemde zware stormen één of méér van onze redding booten of reddingstations in actie geweest. De zwaarste tochten zijn ongetwijfeld op 27/28 October gemaakt. In totaal bedroeg het aan tal diensten van reddingsstations 62 (tegen 48 in 1935, 26 in 1934 en 17 in 1933), waarbij 84 schipbreukelingen gered werden. Zoo werd gr dus in 1936 zeer veel van ons personeel en materieel geëischt en het stemt tot groots voldoening dat beide aan de hoogste ver wachtingen hebben beantwpord. Ook de voldoening dat beide aan de hoogste ver- groote medewerking, die wij van onze Com missies van plaatselijk bestuur ondervinden is een eerste vereischte voor het paraat- houden van het reddingwezen tusschen Rot- tumeroog en Loosduinen. Doch behalve de redders, die vrijwillig in zee gaan als er schepen in nood zijn en de Commissies van plaatselijk bestuur, die de verantwoordelijke leiding van de reddingstations op zich heb ben genomen, is er nog een derde categorie, die wij niet kunnen missen. Dat zijn de 10.000 landgenooten, die ons werk door hun finan- cieelen steun mogelijk maken. Wij hopen, dat hun voorbeeld door velen zal worden ge volgd. In een land als Nederland moesten er eigenlijk 20.000 landgenooten zijn te vinden, die ons werk met een bedrag van 2.50 of meer per jaar steunen. In de naaste toekomst staan wij voor groote uitgaven, omdat de roeireddingbooten successievelijk zullen wor den vervangen door motorreddingbooten, ter wijl ook ons personeelsfonds, waaruit wij de pensioenen en ondersteuningen van oud redders bekostigen, noodig moet worden ver sterkt. Wij spreken de vurige hoop uit, dat dit jaarverslag, hetwelk wij, behalve aan dege nen, die ons werk steunen, óók zenden aan velen, die dit nog niet doen, er toe zal bijdra gen de daadwerkelijke belangstelling in de Noord- en Zuid-hollandsche Reddingmaat- schappij te verhoogen. Veel menschenmin en Christenplicht, Brengt Staatspensioen ende armoe zwieh

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3