„Het succes van 26 Mei" der Vrijzinnig Democraten Aq&tvda Opgewekte feestvergadering in Casino Woensdag 16 Juni 1937 Tweede Blad Minister Oud: „Er is een gunstig saldo voor de Democratie gebleven" Wethouder W. de Boer gehuldigd Hoofdpijn, Kiespijn. hieTfo^nez! Een onzuivere huid. Witte Purol Diefstal Vandalisme Het probleem van het economisch herstel van de wereld D e oplossing van het economische vraagstuk is een van de moeilijkste problemen van de huidige wereld. Het gaat hier niet om de op lossing van een landelijk vraagstuk, niet van een Europeesch vraagstuk, maar om een wereldvraagstuk. Groote mannen hebben er hun hoofd over gebroken, hoe zij de zaken in de wereld, in economisch opzicht, weer op gang zouden kunnen krijgen, maar tot nog toe zijn alle pogingen op niets uitgeloopen. Het is in het bizonder onze minister-president Dr. Colijn, een man van internationaal gezag in deze, die zich voor het vraagstuk geïnteres seerd heeft, doch het ook niet tot een oplos sing heeft kunnen brengen. Het Roode Kruis Toerisme in eigen land tuigd van de bijzondere kwaliteiten van de zen man en stelden hem candidaat. Oud werd overwinnaar bij de verkiezingen en kwam in de Tweede Kamer. Maar... direct daarop was een tweede verkiezing in dit district noodzakelijk, uitgelokt door den heer A. P. Staalman, „den geweldige". Oud moest andermaal den strijdbijl opgraven. Een' vin nige strijd ontspon zich tusschen Staalman (Chr. Dem.), Thomassen (s.d.) en Oud (v.d.), welke gewonnen werd door laatstgenoemde. In '18 werden de eerste verkiezingen ge houden onder het nieuwe kiesstelsel, dat ge baseerd was op de evenredige vertegenwoor diging. Mr. Marchant was toen lijstaanvoerder van de V.D.maar dat men in dit district de mensch en makker Oud niet vergeten was, bleek uit de stemverhouding tusschen den betrokken lijstaanvoerder en Mr. Oud. De eerste verkreeg n.1. in dit district 3680 stem men op zijn naam, de heer Oud 4976. Steeds zijn er dè banden van trouwe vriendschap tusschen Den Helder en Mr. Oud bewaard gebleven, steeds heeft men hier opgezien tot hem als een man, wonderschoon begaafd, die zijn gaven niet begroef, die altijd gewerkt en geijverd heeft, niet alleen voor de begin selen van zijn Bond maar voor het geheele Ned. volk en het Vaderland. Langen tijd is Mr. Oud secr.-penn. van den Bond geweest, waarbij redacteur van het wekelijksch pol. weekblad en een ijverig spreker. Toen werd Mr. Oud in een zeer moeilijken tijd geroepen voor het ministersambt. Hij heeft het klaar gespeeld om dat zeer moei lijke ambt zoo te bekleeden, dat bij de laatste stemming een niet onbelangrijke stijging in het aantal op de V.D.-lijst uitgebrachte stem men waar te nemen viel. Colijn en Oud, dót waren de mannen, waarop het licht der be langstelling uitsluitend viel. Des ministers haren zijn in de afgeloo- pen vier jaren grijzer geworden, maar spr. meent, dat hij Zijne Excellentie ge- lukwenschen mag met zijn beleid. Een bijzonder woord van dank richt spr. tot die mannen, die twintig jaar geleden reeds de rechte visie op de figuur Oud bleken te hebben. Spr. schreef het hoofdzakelijk aan de persoon Oud toe, dat het aantal stemmen op de V.D. uitgebracht, met bijna 39% gestegen was, in het district Den Helder bedroeg die aanwas alleen al 20 Onder daverend applaus overhandigde spr. daarop als blijk van waardeering en van vereering den minster een lijvig boekwerk en aan mevrouw Oud, die haar echtgenoot ont zaglijk heeft moeten missen, een fraaien ruiker bloemen. Vervolgens waren we getuige van nog een bloemenhulde, welke thans de secreta resse van de plaatselijke afdeeling, tevens voorzitster van den V.-D. Vrouwenbond gold, n.1. mevr. Steenmeyer. Voornamelijk voor het zeer vele werk, dat zij tijdens de verkie zingscampagne had verzet. De heer M. P. Polak kreeg een open doekje voor het „op zoo billijke condities" afstaan van de zaal, terwijl ook de muziek deelde in de huldebe tuigingen. Toespraak van minister Oud. In den loop van den avond nam minister Oud het plaatsje weer in, dat hij eenige uren op den 21sten Mei op hetzelfde tooneel in genomen had, n.1. achter de lessenaar des sprekers. Het zou geen groote politieke rede worden, welke Zijne Exc. ging uitspreken, veeleer een rede, welke telkens weer getuigde van de dankbaarheid, welke hem bezielde, nu de V.-D. het er 26 Mei zoo goed afgebracht heeft. Het feit, dat het juist 20 jaar geleden was, dat hij tot Kamerlid verkozen werd, was voor spr. aanleiding om even met weemoed terug te denken aan die dagen van harden politie- ken strijd tegen Staalman en Thomassen In derdaad, het kiesstelsel van de evenr. ver tegenwoordiging is beter dan het oude van de districten, maar dat laatste had toch zijn bijzondere bekoringen... Ons streven moet er op gericht zijn om den verkiezingsstrijd op een hoog peil te houden en het volk staatkundig op te voeden, maar o, wee daar ontbrak in „die dagen" zooveel aan! Er zat iets „sportiefs" in dien strijd, waarin het per soonlijk element zoo gaarne in den strijd gebracht werd. Waar de persoon no. 1 was en de beginselen op het tweede plan stonden, daar kon de strijd niet op een hoog peil staan. Anders is het natuurlijk als men de persoon als de drager van die beginselen ziet. Een staaltje van min, Oud's slag vaardigheid. Ettelijke voorvallen uit dien befaamden strijd tegen Staalman c.s. werden door spr. aan de vergetelheid ontrukt. Zoo b.v. dit: Staalman was er de schuld van, dat zoo kort na de verkiezingen in het district Den Helder wederom een stemming moest worden ge houden. Staalman betoogde in een van zijn redevoeringen, dat Oud wel tot Tweede Ka merlid gekozen was, maar dat zijn geloofs brieven niet in orde bevonden waren. „Oud was als de bruidegom, die nog niet heelemaal getrouwd is." Mr. Oud revancheerde in een daarop vol gende vergadering, dat het district Den Hel der in des heeren Staalmans oogen blijkbaar WETHOUDER W. DE BOER, de veteraan-aanvoerder der plaatselijke Vrijz. Democraten, die gisteravond voor het eerst na zijn langdurige ziekte, weer een openbare vergadering leidde. De afdeeling Den Helder van den Vrij zinnig Democratischen Bond had een dub bele reden om gisteravond in Casino, dat uitstekend bezet was, uiting aan haar ge voelens te geven. Eerstens is daar de uit slag van de verkiezingen van 26 Mei 1.1., welke zoo gunstige resultaten voor den Bond afgeworpen heeft, en ten tweede was aanwezig Mr. P. J. Oud, de geestver want-minister van Finantiën voor wien het gisteren juist 20 jaar geleden was, dat hij... tot lid van de Tweede Kamer voor hef district Den Helder verkozen werd. De vergadering is in zeer opge wekte stemming verloopen, hartelijke woorden werden gesproken, bloemen wa ren evenzoovele kleurige als hartelijke vertolkers van dankbaarheid en ten slotte was er een voelbaar innig contact tusschen hen, die op het podium versche nen en hen, die dezen avond gekomen waren om door hun aanwezigheid van hun verknochtheid aan het Vrijz. Dem. beginsel blijk te geven. Omstreeks half negen waren bestuur en de ongeveer 800 aanwezigen in afwachting van de komst van Z.Exc. Minister Oud, die 5 minuten later, vergezeld van zijn echtge- noote, de zaal betrad. Zoo gauw had men de bekende trekken niet ontwaard, of er weer klonk een applaus, dat zich over alle rijen voortplantte en dat de eerste hartelijke hul de van dezen avond was aan den man, die zoo veel voor de V.D.-ers beteekent. Direct daarop ging het doek vaneen en mocht het bestuur van de afdeeling, voor het eerst weer onder aanvoering van wet houder W. de Boer, sinds zijn langdurige en gevaarlijke ziekte, een hartelijk applaus in- casseeren. Voornamelijk gold dit den vete raan-voorzitter, die eveneens zeer veel voor den Bond gedaan heeft en doet. De heer De Boer kreeg, nadat het applaus geluwd was, de gelegenheid de bijeenkomst te openen en hij deed dat met een woord van welkom, dat speciaal gericht was tot de be kende West-Friesehe voordrachtskunstenares Maartje Bierman, een vrouw, die op haar manier de populariteit van den V. D. B. ver groot heeft. Dat de Bond haar daarvoor zeer erkentelijk is werd door den heer De Boer aangetoond, die haar hartelijk dank bracht voor het vele werk, door haar gedaan en haar een bloemenhulde bracht (Applaus). Het bleek, dat de heeren O. J. Bosker van IWieringen, de heer H. Koster van Wierin- gerwaard en het bestuur van de afd. Anna Paulowna verhinderd waren aanwezig te zgn. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot minister en mevrouw Oud om er zijn groote voldoening over uit te spreken, dat zij beiden deze bijeenkomst hadden willen bezoeken. Spr. wees daarbij op de dubbele reden, welke er voor het vieren van dezen dag bestond, welke redenen wij hierboven al vermeld Jiebben. Een stukje geschiedenis. Spr. greep in dit verband 20 jaar terug, naar de dagen, toen de heer Oud voor het eerst in de Tweede Kamer kwam als ver tegenwoordiger van het district Den Helder. De heer Oud was ontvanger van registra ie op Texel en had zich als jeugdig man al aan getrokken gevoeld tot de politiek. Door zijn eenvoud, groote kennis van zaken, humani teit verwierf hij zich zeer vele vrienden; wat hem bovendien in zijn politieke werkzaam heid vooral te pas kwam, dat was zijn gave als redenaar. Mannen als Dibbetz, Ds. Onne- hes, P. de Geus (burg. van Hellevoetsluis), Grunwald, v. d. Ploeg waren dadelijk over- pijnen te verdrijven is ten Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct. doos 45 ct. Bij Uw Drogist Gisteren, 15 Juni 1937, was een ge- j denkwaardige dag voor Minister Oud. Het was n.1. precies ZO jaar geleden dat I de toen nog slechts 30-jarige Rijksont- vanger op Texel het vertrouwen kreeg van het „oude" kiesdistrict Den Helder. Op ZZ Mei 1917 werd hij n.1. door Den Helder gekozen tot lid der Tweede Kamer. i Weinigen hebben toen vermoed, dat de man, die zij naar de Tweede Kamer af- vaardigden als hun vertegenwoordiger, eens voorbestemd zou zijn zoo'n groote j rol in de leiding van het landsbestuur te nemen. Twintig jaar later: dezelfde eenvoudige en bescheiden figuur, man van karakter en groot talentte midden van zijn naaste geestverwanten, in de zaal van het Casino, sprekend over zijn verantwoor- delijke taak in het landsbestuur: „Toen de crisis kwam, kwam de nood voor ons m VolkVéél hebben wij de laatste 4 jaren moeten afbreken, maar er is ook véél blijven staan......Er is een gunstig saldo voor het werk van de Democratie". Méér dan wien ook heeft Minister Oud, ndast Minister Colijn, de verantwoorde- l lijke en ondankbare taak gehad in de afgeloopen 4 jaar het regeeringsschip te i bestieren. Slechts uit „roeping", zooals hij het zelf noemde, kan men zóó ons Volk dienen!. T V de bruid was. Hij, Staaiman, was daar al 11 jaar mee getrouwd geweest en wSs van haar gescheiden. In het B.W. kwam toen nog een bepaling voor, dat een gescheiden man niet meer met dezelfde vrouw kon trouwen. Dus... kon Staalman niet meer met het district Den Helder trouwen, waarop spr. natuurlijk een schoone gelegenheid had om zijn eigen standje te verdedigen! Na den oorlog. Spr. herinnerde er aan, hoe in '18 door de V.-D. opgewekt begonnen werd aan den strijd voor haar beginselen. In November van dat jaar dreigde het Ned. volk onder den invloed te komen van de revoluties in het buitenland. De V.-D. verzetten zich met kracht daar tegen (partijraad in Den Haag!). Door de bekende proclamatie van H. M. de Koningin, welke mede onderteekend was door alle mi nisters, voelde men zoo echt, dat men groote tijden tegemoet ging. En thans liggen bijkans 20 jaren achter den rug, een periode, waar in veel veranderd is in vergelijking met 1918. Wat vooral belangrijk is, dat is, dat er een uitermate gunstig saldo voor de de mocratie is overgebleven en de V.D. heeft daaraan in bescheiden mate meegewerkt. Bescheiden, inderdaad, maar de invloed, welke zij uitgeoefend heeft, mag niet ge meten worden naar het geringe aantal Kamerleden: deze was veel grooter dan dat aantal procentsgewijze bedroeg. De V.D. heeft steeds op het standpunt ge staan: het doet er niet toe, wie er in de regeering zit, maar wel, dat er bij het voeren van het beleid rekening gehouden wordt met de vrijz.-dem. beginselen. En dat is gebeurd, aldus spr., waarbij hij met voldoening gewaagde van het succes, dat de V.D. mocht boeken met het voorstel tot instelling van een algemeen vrouwen kiesrecht.. Geroepen tot minister Toen kwam de tijd, waarop hij geroepen werd tot het ambt van minister. Hij heeft dat ambt aanvaard, omdat hij meende te han delen in het belang van het volk en opdat hij mede zou kunnen werken tot behoud van de democratie. De groote beteekenis van den laatsten stembusuitslag is, dat er gebleken is, dat er een groote gezonde kracht in het Ned. volk schuilt. En een groote mate van ver stand! De kiezers hebben èn de N.S.B. èn de Communisten te zamen teruggedron gen. Spr. is zeer dankbaar voor de woorden, die door „meester" De Boer tot hem gericht wer den, maar hij vindt, dat deze hem toch te veel omhoog gestoken heeft. Dankbaar is spr. voor het cadeau en vooral ook voor de hulde aan zijn echtgenoote gebracht. „Zij is een ver standige vrouw en heeft de bloemenhulde verdiend." In zijn slotwoord betoonde spr. zich zeer dankbaar jegens hen, die bijgedragen hebben tot „het succes van 26 Mei". Spr. heeft in de politiek zijn roeping gevonden, maar dat is niet voldoende om succes te boeken; je hebt daarbij den steun van zeer velen noodig en zuivert de huid van alle onzuiverheden, zöoals vetwormpjes. pukkels, vlekjes en uitslag. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 7—10 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Donderdag 17 Juni. Casino, 8.15 u. „De Privéverpleegster" Too- neelvereeniging „T.A.V.E.N.U.", Barometerstand Den Helder: 767.5 Temperatuur zeewater: 15.4 Temperatuur lucht: 16.1 Hoogste temperatuur lucht gisteren: 14.3 Hoogwater (heden) 1.3512.30 Laagwater (heden) 7.0520.10 Hoogwater (Donderdag) 2.3014.30 Laagwater (Donderdag) 7.5521.00 Licht op: 21.53 Geslaagd: voor diploma A machinisten examen, de heer G. P. van der Plaats, West- Terschelling. die steun heeft spr. tot zijn groote verheuge nis gekregen. Gedurende zijn ministerschap heeft spr. steeds de band met den Bond onderhouden, omdat hij daaraan een behoefte had; hij kon het zonder dien band niet stel len. Dankbaar gestemd is spr., wijl die band zoo sterk is gebleven, vooral de band met het district Den Helder, dat hem destijds de ge legenheid gegeven had zijn roeping te volgen. Spr. sprak den wensch uit, dat, wat er ook mocht gebeuren, of hij Minister zou zijn dan wel Kamerlid, er altijd een onder linge sterke band zou blijven. Welke func tie gij ook bekleedt, het zij minister, Ka merlid, wethouder of gemeenteraadslid, altijd zult gij moeten blijven dienen: het vrijzinnig-democratisch beginsel. Houdt koers, leve de V.D.! Staande bracht het auditorium daarop den minister een langdurige ovatie. Huldiging wethouder De Boer. Er is dezen avond veel gesproken, zooals men ziet, maar er kwam nog meer. Nadat de pauze geëindigd was trad mevr. Steenmeyer, de secretaresse, naar voren en het was niet moeilijk te raden, waarvoor zij kwam. „De rollen zijn nu eens omgedraaid," aldus richtte rij zich tot wethouder De Boer, „ik spreek en U luistert". Spr. wenschte den voorzitter gèluk met het succes van dezen avond, maar vooral ook met de gelukkige omstandigheid, dat dit de eerste maal was, dat hij na zijn ziekte weer de leiding op zich had kunnen. Namens de vrouwenclub, het bestuur van de afdeeling en de verwanten van de V.D., bood mevrouw Steenmeyer den heer De Boer een fraaie voorzittershamer, waarop een echt zil veren plaatje met inscriptie, aan. (Daverend en lang aangehouden applaus). Ontroerd dankte de heer De Boer voor deze huldebetuiging. „Maandenlang heb ik op m'n rug gelegen," zoo zeide hij, en ik heb wel eens gedacht, „zou nu het einde gekomen zijn aan het politieke werk, dat ik in Den Helder verricht heb?" Langen tijd heb ik gevreesd, dat ik het niet zou kunnen voorzetten. Thans voel ik, dat het weer gaan zal, ik kan het wel niet zoo lang uithouden als voorheen, maar ik voel, dat dat beter zal worden. Ik hoop nog jaren den voorzittershamer te han- teeren." Met een hartelijk applaus gaven de aan wezigen duidelijk te kennen, dat zij niets lie ver wenschten. Amusement We hebben ons tot nu toe bepaald met het weergeven van het gesproken woord, hetgeen dan ook het voornaamste van dezen feest avond was. Maar we zouden in onze taak te kort schieten, als we niet met enkele woorden gewag maakten van de afdeeling amusement, welke uitstekend vertegenwoordigd was. Eer stens door de in het begin van dit verslag reeds genoemde Maartje Bierman, die in haar eerste voordracht met haar bekend, sappig West Friesch dialect op enkele opvallende fei ten bij de laatste verkiezingen terug kwam. Zij oogstte veel bijval, hetgeen verdiend was, want als altijd was Maartje zeer geestig, evenals in haar tweede optreden, dat tegen het einde plaats vond. Dan was er het optreden van de Helder- sche Amateursband „The Masterkeys", van het zangtrio „The Cricket Jacks", van den mondorgelspeler Ep Regelink en niet te vergeten van Giel Blom, den Helderschen tap- dancer-refrein-zanger. Dit uitgebreide gezel schap heeft de aanwezigen ettelijke vroolijke minuten bezorgd, echt passend in een feest avond van dit formaat. Gebrek aan plaats ruimte verhindert ons hier uitvoeriger op hun prestaties in te gaan, maar ongetwijfeld zul len we „The Masterkeys" c.s., die een uit stekenden indruk gemaakt hebben, binnenkort nog eens kunnen beluisteren en dan hopen we uitvoeriger van hen te gewagen. Het was een dankbare voorzitter, die te middernacht het slotwoord sprak, waarbij hij de beste wenschen meegaf aan Mr. Oud, in welke functie deze in de nieuwe regeerings- periode ook werkzaam moge zijn. Daarmee was het officieele gedeelte van het feest ten einde en bleven de meesten nog wat om zich te wijden aan de schoone kunst van Terpsichore. Gisteren werd een vrouw aangehouden, die verdacht wordt van diefstal van eenige goe deren en geld. Zij is in bewaring gesteld. Een bewoner van den Singel deed aangifte, dat een aantal rozenboompjes, die in zijn voortuin stonden, beschadigd zijn. Nu is Zaterdag de Belgische minister-presi- pent, Van Zeeland, naar de Ver. Staten ver trokken om met president Roosevelt over het probleem te confereeren. Hij zal onderzoeken of de tijd rijp is voor het bijeenroepen van een nieuwe economische wereldconferentie. Men voelt overal in de wereld de noodzake lijkheid van zulk een conferentie, doch vreest haar te beginnen uit angst van een misluk king, als de conferentie van 1933, gepresi deerd door minister Colijn. Het „Hbl." schreef gisteren, naar aanleiding van deze missie van Van Zeeland in een hoofd artikel o.m.: De politiek heeft in den loop der jaren zóó sterk het veld der economie over woekerd, dat het schier bovenmenschelij- ken arbeid vereischt om het woekergewas daarvan met wortel en tak te verwijde ren. Economische behoeften en politieke plannen kruisen elkaar kris-kras, zoodat men tot nog toe tevergeefs heeft gezocht naar een punt, waar men het ingewik kelde probleem kan aanvatten. Twee groote opvattingen staan in het alge meen tegenover elkaar: die van de landen, die de bestaande staatkundige verhoudingen in de wereld wenschen te eerbiedigen en mee- nen, dat openstelling van de grenzen voor een ruimeren goederenhandel onafwijsbare voor waarde is voor het herstel van de wereld; en die van de landen, die zich politiek veronge lijkt en economisch achtergesteld gevoelen en hun heil zoeken in het versterken van hun legers, klaarblijkelijk met het doel te zijner tijd politieke beslissingen te forceeren. President Roosevelt, naar wien heel Europa bij voortduring uitziet voor hernieuwing van het initiatief om de wereld te verlossen uit haar economischen doolhof, heeft het bij her haling laten weten, dat Europa vooraf het probleem zijner ontwapening zou moeten op lossen. Hier ligt de kern van het vraagstuk. Zoolang de bewapeningsijver in Europa voort duurt, en zich daarin politieke tegenstellingen voordoen, welke uitdrukking geven aan ge brek aan onderling vertrouwen, kan het nau welijks zin hebben, te zoeken naar een ge- meenschappelijken economischen grondslag. Het staat dus te bezien of de zending van Van Zeeland vrucht zal dragen. HERMAN NIJPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Heren-modeartikelen, overhemden, handschoenen etc. Zeer grote keuze, opvallend lage prijzen, Alg. Vergadering der plaatselijke afdeeling. Gisteravond werd in het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst aan de Kerkgracht alhier de al- gemeene vergadering van de afdeeling Den Helder van het Nederlandsche Roode Kruis gehouden. Oe opkomst der leden was gering, wat mo gelijk bewijst het groote vertrouwen, dat de leden in het Bestuur hebben. Hopenlijk zal dit vertrouwen zich echter ook nog een uiten in een groot aantal contributies, dat tot de afdeeling toevloeit, zoodat het bestuur meer dan tot heden zijn taak kan volbrengen. Met algemeene stemmen werd besloten geen afvaardiging naar de Algemeene Ver gadering te Groningen te zenden. Als bestuurslid werd met algemeene stem men benoemd dr. M. Büchli Fest, die deze benoeming aanvaardde. Na enkele algemeene opmerkingen en een opwekkend woord van den Voorzitter om vol te houden het Roode Kruis-werk door te zetten, werd de vergadering gesloten. De Jeugdcommissie van de N.R.V. is voor nemens dit jaar drie tochten voor meisjes en jongens te organiseeren met de motorboot „Geja". Deze tochten duren zeven dagen met vertrekpunt Haarlem. Vandaar gaat de tocht over Amsterdam naar Marken en over het IJselmeer naar Stavoren. Voorts naar Sneek en de Friesche meren naar Giethoorn en Zwartsluis; verder naar Zwolle, Deventer, Zutphen en Arnhem en vervolgens over Wijk bij Duurstede en Vreeswijk naar Utrecht. Ten slotte gaat de tocht over de Utrechtsche Vecht naar de Loosdrechtsche plassen en naar Amsterdam, waar de tocht eindigt.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5