Bilbao in doodsstrijd in liet Staalconflict DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Dr. Schacht te Weenen Lindbergh over vliegen zonder vleugels De „Deutschland dreigde Italiaansch schip gebombardeerd De beperking van het scheepsgeschut kaliber Bescheidenheid van een dictator Fabriek van Bethlehem Steel bestormd Ds* Niemoeller over den kerkstrijd Franco eischt erkenning als oorlogvoerende mogendheid Zullen de tweede en derde internationale elkaar vinden V R IJ D A G 18 JUNI 1937 65e JAARG. No. 8029 Regeering verlaat de stad J^EERBERICHT DE BILT SEINT: heldersche courant UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 VERDEDIGERS LATEN ZICH OP HUN POST NEERSCHIETEN. In overeenstemming met de regee ring te Valencia is de Basische regee ring uit Bilbao vertrokken naar een dorp achter het gebied der krijgs verrichtingen. Een delegaties der re geering is in de stad achter geble ven. De president en overige leden der regeering zijn bijeengekomen om den toestand te bespreken in het dorp, waar zij den nacht hebben doorge bracht. De regeeringsledn vertrok ken vervolgens naar verschillende Baskische plaatsjes. Ook de president heeft het dorp verlaten. De troepen van Franco, die ten Noorden van de stad opereeren, hebben hun taak zoo goed als volbracht. Vermoedelijk is gis teravond de insluiting voltooid van het Zui den bij Desierto tot den noordelijke^ toe gang van Bilbao langs den weg van Las Are- nas, Misschien bestaan dan nog enkele ver spreide nesten van tegenstand der Basken in de hoogten van oud Bilbao, waar de verdedi- gprs zich blijkbaar op hun post willen laten dooden. Ten Zuiden van de stad zijn bijna alle Hoogten in handen van de rechtschen, die naar het Westen voortdringen, methodisch alle punten van tegenstand innemend. Uit de stad zelf weet men weinig, behalve, dat sommigen hebben gezien, dat barricaden zijn opgeworpen in de voornaamste straten. Een speciale correspondent van Havas meldt: De rechtschen bevinden zich op zevenhon derd meter van de eerste huizen der stad. Na de Nervion overgetrokken te zijn, heb ben zij hun linie opgesteld achter een bosch teneinde zich te kunnen dekken achter den spooiwegdijk van de lijn naar San Sebas- tian. Van hier loopt de linie naar de hoog ten, waarop een groep huizen staat, die bo ven Bilbao liggen. De rechtschen zijn Las Arenas binnenge rukt gistermiddag om half vijf. De Baskische mitrailleurs van Potugalette op den anderen oever van de Nervion vuur den zonder ophouden. De opstandelingen hebben de oevers van de Nervion geheel bezet. De Baskische artillerie vuurde zonder onderbreking op de aanvallende troepen. Korten tijd later echter werd het geweer- en geschutvuur minder, doordat de artillerie der opstandelingen de weerstandsnesten in Portugalette had vernield. Men kon toen vrij door de stad gaan. Den geheelen middag heeft het geschut der opstandelingen een vernielingsvuur ge richt op de hoogten ten Zuiden van Archan- da; vervolgens legde de luchtmacht een De „Madda" krijgt groote scha de. Niemand getroffen. De agent van Lloyds te Gibraltar bericht, dat het Italiaansche schip „Madda" op weg van Port Soedan naar de Clyde, ter hoogte van Oran door een vliegtuig van de Spaansche 'regeering is gebombardeerd. Geen enkel lid van de bemanning werd getroffen, doch het schip is bescha digd en 't voorruim staat onder wa ter. De pompen van het schip zijn evenwel voldoende om het drijven de te houden, „Madda" Is), naar nader wordt gemeld gebombardeerd door twee van Kaap Ea'°® komende regeeringsvliegtuigen, die toen ne schip zich ter hoogte van Oran bevond, een dertigtal bommen lieten vallen. Weliswaar is geen enkel lid der bemanning gewona, doch de materieele schade, die de bomme nebben aangericht, is aanzienlijk. De „Madda", die gisteren de haven v Gibraltar is binnengeloopen, zal waarschijn lijk voor reparatie in het droogdok moete Nvorden opgenomen. bombardement ten uitvoer om de militie troepen, die wanhopig standhielden op de hellingen van den berggroep, te verdrijven. Laat in den middag konden zeer zware ontploffingen in Bilbao worden gehoord. Door de laatste operaties hebben de troe pen der opstandelingen rondom Bilbao een halven cirkel gevormd van den rechter Nervion-oever in het Noord-Westen tot aan de Zuid-Oostelijke heuvels, waar zij de uit- gangs-stellingen voor het binnenrukken der stad betrokken hebben. De tegenstan der handhaaft1 zich ten Zuiden en ten Wes ten van de stad. Aan don linker-oever van de monding der Nervion trachten de Basken met alle middelen een oprukken der opstandelingen naar den straatweg naar Santander te verhinderen. In militaire kringen is men van meening, dat de inneming van Bilbao nog wel eeni- ge dagen op zich zal laten wachten. De operaties in het moeilijke bergterrein stellen hooge eischen aan de rechtsche troe pen. Stad zelf in handen der extre misten. Talrijke vluchtelingen uit alle lagen der bevolking van Bilbao komen bij de linies van de troepen van Franco aan. Het schijnt dat de stad thans in handen is van extre misten, die, daar zij zien, dat Bilbao niet lang meer stand zal kunnen houden, alles wat waarde beeft op vrachtauto's laden en naar Santander vervoeren. Sedert 48 uur kunnen geen schepen meer de haven binnenloopen, zoodat een nijpend gebrek aan levensmiddelen is ontstaan, te meer, daar de weg naar Santander gere serveerd blijft voor troepenvervoer. In de stad zelf wordt het gevaarlijk, doordat verdwaalde kogels van het front tot in de straten der stad doordringen. Rijksbankpresident dr. Schacht is gister te Weenen aangekomen om het bezoek, dat de president der Oostenrijksche nationale bank onlangs aan Berlijn heeft gebracht, te beantwoorden. Hij heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat zijn bezoek aan Weenen een zuiver beleefdheidsbezoek is en dat geen actueele problemen besproken worden, hetgeen niet uitsluit, dat de beide leiders der circulatiebanken van gedachten wisselen over problemen der valutapolitiek, die de geheele wereld bezig houden. Voorts getuigt zijn bezoek er van hoezeer men aan Duitsche zijde belang hecht aan vriendschappelijke betrekkingen van goede nabuurschap. De Amerikaansche ambassadeur te Tokio, Grew heeft in opdracht van zijn regeering de Japansche regeering informeel voorge steld besprekingen te houden over de be perking van het kaliber van scheepsgeschut tot veertien duim. In verband hiermede merkt men in Ja pansche kringen op, dat de Japansche re geering in Maart j.1. heeft medegedeeld, dat zij zich niet zou aansluiten bij het nieuwe verdrag van Londen, dat de beperking van het kaliber van het scheepsgeschut tot veer tien duim voorstelt. Japan is van oordeel, dat een werkelijke beperking van de bewa pening ter zee niet verkregen kan worden door een beperking van het kaliber van het geschut, zonder een beperking van het ton nage, Ook andere mogendheden gepolst. Het Amerikaansche Ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Vereenigde Staten de voornaamste vloot- mogendheden de vraag gesteld hebben, „of zij zouden toestemmen in beperking van het kaliber van de kanonnen der pantserschepen tot 14 duim. „Als Ik er niet was geweest", zegt Degrelle. De reactie van Degrelle op het aftreden van Hubert Dyüewalle als hoofdredacteur van het orgaan der rexisten is zoo heftig geweest, dat schijnbaar verschillende rexis- tische kamerleden zich er aan hebben geërgerd. In een toespraak aan een diner heeft Degrelle tot hen o.a. gezegd: „Wie zou ooit iets geweest zijn, indien ik er niet geweest was om hem op te nemen en een man van hem te maken? Ik dank niemand iets, mij danken ze alles". In „Pays Réel" heeft hij geschrevene „Ik ben aan niemand gebonden, ik kan mij morgen losmaken van wie dan ook, als van een ouden hoed of een paar schoenen met gaten". Bevestigd wordt, dat De Mont is afgetre den als leider van Rex in Vlaanderen. Pierre Dave blijft kamerlid, doch is af getreden als leider van de rexistische fra 0^10. „Le Soir" schrijft, dat het schijnt dat de rexistische kamerleden weigeren Degrelle. die slechts door enkelen wordt gevolgd, on voorwaardelijk te gehoorzamen. WOESTE TAFREELEN TE JOHNSTOWN. De minister van arbeid, Miss Per- kins, heeft medegedeeld, dat het mi nisterie van arbeid een uit drie le den bestaanden Federalen Raad heeft benoemd, die zal trachten, in alle tegenwoordige geschillen in de staalindustrie te bemiddelen. De le den van den Raad zijn Charles Taft, den zoon van den oud-president, Lloyd Garrison, oud-president van den National Labour Relations Bo ard, en Edward Mcgrady. den plaats- vervangenden minister van arbeid. Naar Miss Perkins verklaarde, heeft president Roosevelt haar be sluit goedgekeurd. De nieuwe Raad die zich onverwijld naar Cleveland zal begeven, is o.a. bevoegd als vrij willig arbiter op te treden, indien partijen daartoe het verzoek doen. DE TAAK DER COMMISSIE. ARBITRAGE- De arbitragecommissie is gemachtigd en quêtes in te stellen, verhooren af te nemen, feiten op te sporen^ en als vrijwillige bo- slechtster op te treden. De arbitragecommis sie zal te Cleveland zetelen en onmiddellijk met den arbeid aanvangen. De eerste voor bereidende vergadering zal nog vandaag worden gehouden, -ondanks het feit, dat Mc- Grady nog buitenlands vertoeft en pas Woensdag per Berengaria zal terugkeeren. Miss Perkins wees er verder op, dat de arbitragecommissie een onafhankelijk li chaam is en geen orders, van de federale re geering behoeft te accepteeren. Men heeft wel aan de commissie gevraagd wekelijks rapporten aan het ministerie van arbeid in te zenden. Voorts is de commissie gemach tigd de benoeming van verdere leden van de commissie aan te hevelen. De commissie zal niet gemachtigd zijn straffen op te leg gen. Ik geloof nog dat dergelijke volmachten niet noodig zullen zijn, zeide miss Perkins. Zij voegde hieraan toe, dat er symptomen aanwezig zijn, die erop wijzen, dat het mi nisterie van arbeid niet-formeele verzekerin gen van de zijde van werkgevers en werk nemers inzake een samenwerking met de nieuwe commissie ontvangen zou hebben. Voor de fabriek van de Bethlehem Steel Corporation te Johnstown is het volgens Un. Press tot hevige botsingen gekomen Op het bericht,, dat de directie der maat schappij weigerde, een door het nationale bureau voor arbeid georganiseerde stem ming onder het 65.000 man tellend perso neel der mijnen doorgang te doen vinden, stelden de stakende arbeiders pogingen in het werk, om de fabriek te bestormen. Hierbij kwam het tot hevige botsingen tusschen stakers en politie, waarbij een tweetal personen zwaar en een groot aantal andere licht werden gewond. Met het oog op het gevaar, dat de sta king in de staalindustrie aanleiding wordt tot verdere bloedige botsingen, heeft de burgemeester van Johnstown Shields, een telegram aan president Roosevelt gericht, waarin hij dezen verzoekt, zoo spoedig mo gelijk in de staking te intervenieeren. Een film over stakingsrelletjes. Ruw optreden der politie. Na driemaal een film voor zich te heb ben laten projecteeren, die opgenomen was van een gevecht op 30 Mei j.1. tusschen agenten van politie en stakingsposten voor de fabriek van de Republic Steel Corpora tion in Zuid-Chicago, heeft senator Tho mas o.a. verklaard: „Wanneer de film de geheele geschiedenis weergeeft, hebben de stakers veel koelbloedigheid aan den dag gelegd en is de politie met buitengewone ruwheid, na te zijn geprovoceerd, opge treden. Thomas voegde hieraan toe, dat de film toont hoe de mannen getroffen wor den door schoten en hoe een vrouw met een gummistok wordt geranseld tot het bloed haar langs het gezicht loopt. Staking op de scheepswerven. De vijf grootste scheepswerven van New- York zijn door een staking gesloten. Negen duizend man zijn in staking gegaan om te verkrijgen, dat alleen leden van een vak- vereenigin-g te werk zullen worden gesteld Het conflict, dat is ontstaan tusschen den bond van zeelieden onder leiding van John Lewis en den hond van zeelieden, aange sloten bif de Amerikaansche Arbeidersfe deratie, dreigt zich uit te breiden tot tien opslagplaatsen langs de kade van de Eastern Steamship Company. RAKETVLUCHTEN ALS TOEKOMST BEELD. In een schrijven aan Mr. Wallace W. At- wood, president der Clark-universiteit, dat werd voorgelezen bij gelegenheid van de sluitingsplechtigheid van het universiteits jaar, heeft kolonel Charles Lindbergh, de be roemde Oceaan-vlieger, het vervoer per raket met snelheden van „een paar honderd mijlen per uur" voorspeld. In bedoeld schrijven maakt kolonel Lind bergh melding van experimenten met raket ten, welke worden ondernomen door prof. Rober H. Goddard van de Clark-universi teit. In 1929 heeft prof. Goddard verlof gekre gen, zich volledig te wijden aan de studie der raketten. Hiertoe kreeg hij de beschik king over een onbewoonde vlakte in de na bijheid van Roswell in den staat Nieuw- Mexico. Van wetenschappelijk standpunt gezien, al dus het schrijven van Lindbergh, bieden ra ketten de eenige bekende mogelijkheid om instrumenten te doen opstijgen tot hoog ten boven die welke dooi ballons zijn bereikt. Waarnemingen, gedaan buiten de aard atmosfeer of zelfs in de hoogere lagen der atmosfeer, zouden van onschatbare waarde zijn voor de studie op gebieden als astrono mie, meteorologie en aardmagnetisme. Tevens wijst Lindbergh in dit verband op de waarde, welke raketten op militair ge bied kunnen hebben, daar zij explosieve stoffen sneller dan een vliegtuig en verder dan een projectiel kunnen verplaatsen. „Of instrument, post of explosieve stoffen, aldus vervolgt Lindbergh dan in zijn schrij ven, met succes kunnen worden vervoerd met behulp van raketten dient in de toe komst door onderzoekingen te worden opge helderd. Somtijds schijnen de moeilijkhe den, welke het draagvermogen en de controle van raketten opleveren, on overkomelijk. Het is evenwel nog slechts 41 jaren geleden, dat Lang- ley's model voor het eerst bewees, dat mechanische vlucht practisch te ver wezenlijken was. Indien iemand, die getuige is geweest van Langley's proeven, thans naar Nieuw-Mexico zou gïian, en getuige zijn van de ra- kettenopstijgingen, welke daar plaats vinden, zou zulks hem zich doen afvragen, of over nogmaals 41 jaar eenzelfden vooruitgang op het gebied van het vliegen zonder vleu gels te constateeren zal zijn". Een rakeffenenthousiast, aldus vervolgt Lindbergh, zal wellicht in een onbewaakt «ogenblik voorspellen, dat we eventueel zul len reizen met snelheden, welke slechts be perkt worden door het weerstandsvermogen van het menschelijk lichaam en dat we bij raketvluchten tusschen Amerika en Europa de helft van den weg zullen stijgen en de andere helft dalen. Hij zal misschien zelfs zijn raket naar een andere planeet laten vliegen en, zonder rekening te houden met brandstof, landingsmogelijkheid of professor Goddards verdwalen in het onmetelijke heelal. Proffessor Goddard heeft onlangs ver klaard, dat hij het probleem van het con- strueeren van een parachute, om de raket en de instrumenten, welke zij bevat, veilig te doen dalen, heeft opgelost. Een gyros coop heeft, naar de professor verder ver klaart, de stabilisatiekwestie opgelost. Een eerste vereischte is thans de raket ten te stroomlijnen en het projectiel lichter te maken, om haar brandstofcapaciteit grooter te maken en haar meer instrumen ten benevens een radiozender over groote afstanden te doen vervoeren. t» Vóór de kruiser vuren kon vie len de bommen. Bij de gisteren gehouden officieele rouw- plechtigheden voor de gesneuvelden van de „Deutschland", die ook door den Fuehrer werden bijgewoond, heeft de opperbevel hebber der oorlogsmarine, admiraal Raed'er, 'n rede gehouden waarin hij het verloof) van den aanval door de roode Spaansche vliegers op de „Deutschland" ondernomen, schetste. Uit zijn verklaringen blijkt, dat toen van de „Deutschland" het initiatief was uitge gaan om de vliegers te beschieten de vlie gers bommen wierpen, voordat de Duit- schers hadden kunnen vuren. De betreffende passage van Raeder's re de luidt: „Overeenkomstig de door den Duitschen admiraal aan den rooden militairen bevel hebber te Valencia naar aanleiding van het Palma incident gegeven waarschuwing, was het bevel gegeven, op elk op verdachte wijze naderend roode vliegtuig het vuur te openen. De vliegtuigen werden door den uitkijk, ondanks de ongunstige omstandigheden, waargenomen, vóór de bommen vielen en ook onmiddellijk gerapporteerd, ofschoon er nog twijfel bestond, of men niet met wit te vliegtuigen te doen had, daar aan den voorzijde geen rood kenteeken viel waar te nemen. De commandant beval, na het ontvangen van het rapport, onmiddellijk vliegeralarm te maken en het vuur te openen. Onmiddellijk daarop vielen de bommen, zonder dat er tevoren gevuurd kon worden. i- Verwachting: meest matige Nrd.- Westelijke tot Westel. wind, ged. bewolkt, nog kans op regenbuien, zelfde temperat. Verdere vooruitzichten: afnem. buiig, aanv. nog koel. Barometerstand hedenmorgen 8 nnr t 76.8 De toestand zeer gespannen. Tijdens een preek gisterenavond in de kerk aan het Hohenzollern-plein gehouden, zeide ds. Niernoller, dat de toestand de laatste weken, in feite gedurende de laatste uren meer gespannen is geworden. Hij deel de mede, dat verscheidene leden van den broederraad gisteren waren gearresteerd, evenals de beide nog overgebleven assisten ten van dien raad. De gebouwen van den Pruissischen broederraad zijn gesloten. Doe lend op de arrestaties zeide ds. Niemoeller: „Wij vragen ons af, wiens beurt het thans zal zijn. Ons was een vrije verkiezing beloofd, doch wij weten, dat deze tot het tegenovergestel de zal worden. Slechts de vijanden der kerk hebben vrije hand. Heden moeten wij zeggen, wij zijn aan het einde. Maar als het verstand zegt, dat de kerk aan het einde is, dan zegt God: „Neen". De kerken zijn nog nooit zoo vol geweest als thans. ONDERHANDELT DE BASKISCHE REGEERING OVER DE OVERGAVE DER STAD? De autoriteiten van Salamanca hebben den te Hendaye vertoevenden Britschen ambassadeur een nota overhandigd, waarin, naar het schijnt, generaal Franco het recht en de privileges van oorlogvoerende mo gendheid opeischt en in dit verband wijst op het bestaan van een gecon stitueerde regeermg, die normaal over een uitgebreid grondgebied haar gezag uitoefent. In diplomatieke kringen te Londen, waar de nota nog niet is ontvangen, verzekert men, dat de houding der Britsche regeering op dit punt niet veranderd is en dat men voor het oogenblik geen redenen ziet om aan de beide partijen in Spanje de rechten van belligerenten toe te kennen. De nationalistische zender te Salamanca heeft gisteren bekend gemaakt, dat de regee ring te Bilbao Franco heeft verzocht, haar mede te deelen, welke zijn voorwaarden zijn voor de overgave van Bilbao. Franco heeft hierop geantwoord, dat Bil bao zich onvoorwaardelijk aan hem moet overgeven. Eensgezinde houding ten aan zien van Spanje. Na de vergadering van de vertegenwoordi gers van het internationaal vakverbond en van de socialistische arbeiders internatio nale is een communiqué gepubliceerd, waar in wordt medegedeeld, dat de vertegen woordigers van de beide internationalen 16 en 17 Juni te Genève hebben vergaderd en geconstateerd hebben, dat het mislukken van de controle thans een feit is. De inter- nationales hebben thans de plicht te verlan gen, dat de resolutie van Londen van 19 Maart R. door alle volken wordt toegepast, opdat 'n einde wort gemaakt aan de inter ventie van Duitsohland en Italië onder de dekmantel van de nietinmenging bedreven. Verder wordt geconstateerd, dat het vertra- Ken van het terugroepen van de niet-Spaan scne strijders gunstig is voor de doeleinden, welke door Italië en Duitschland worden nagestreefd. Men acht het dus noodzakelijk, dat de verantwoordelijke organen van de l.o.r. en van de S.A.I. met spoed bijeenko men, om de resolutie van Londen tot uit voer te brengen. De Brouckere heeft verklaard, dat deze vergadering vermoedelijk Woensdag, Don derdag of Vrijdag de volgende week te Pa rijs zal worden gehouden. Men weet nog niet, of de vergadering van de tweede en derde internationale zal doorgaan. V

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1