Nacht over Den Helder IBIS SHAG Lyceum op komst? Cp 't examen Voor de Heldersche drieling Dobbelmcmn lekker... man! Vrijdag 18 Juni 1937 Tweede Blad Op zoek naar romantiek Onderzeeërs, sluiskolken en ratten Muziek in den nacht De Slag bij Waterloo Een vroolijke avond met de Privé-verpleegstervan TAVENU De Heldersche redders op pad Burgerlijke Stand van Den Helder L'Oranger Acfmda Het R.K* Marinetehuis „Stella Maris" Mailverzending Hr» Ms. Johan Maurits van Nassau en O 15 Lastering Geen arbeidsvergunning Denk om Uw remmen Vischafslag Den Helder Lichtflitsen Naar wij vernemen, is een voor stel in bewerking van Ben W. aan den Raad, om 1 September a.s. een Lyceum hier ter stede te openen. Dit instituut zou verbonden worden aan de Handelsschool aan de Hoofdgracht alhier. Weer een nieuw winkelpand in de Spoorstraat Den Helder bij nacht Er ligt een heimelijke belofte in deze vier woorden. De belofte van duistere praktijken, die daar gevoerd zouden worden in onze stad, als de nacht over de straten en grachten scheert. Als de laatste slenteraars der Spoorstraatsche pantoffelparade moeizaam huiswaarts getogen zijn en slechts een eenzame taxi-chauffeur bij Konijn s automatic aan het nassi- goreng bunkeren is. Duistere praktijken in Den Hel der? Wij zijn eens door dat nachtelijk Den Helder gegaan. Hebben het doorkruist van de haven tot aan den Koningsweg. Zochten er de roman tiek, die nog over deze stad waart. Het resultaat er van vindt men in een tweetal artikelen. Langs de haven. Het nachtbeeld vangt in Den Helder niet om 12 uur aan. Het begint vroeger; reeds dan, wanneer de bioscopen hun in houd spuien en deze zich vlug huis- waarts begeeft. Dan valt de stilte over de stad: over de straten, over de grachtjes, waar nu de lboomen zich in het maanlicht staan te spiegelen en de lauwe voorjaarswind zich vastzuigt in de ritselende blaren. In de haven ligt het water te glanzen on der het maanlicht. Het zoeft langs de stei gers en het kolkt onder de planken. Marine schepen liggen haast onzichtbaar te deinen en de lichten van het havenkantoor vloeien honderden meters weg in bevende guirlandes over de nauw-bewogen oppervlakte Op een paar torpedobooten staan de wachtslui naar den wal te staren. In het duister kun je net hun gloeiende sigaret- punten zen. Er wordt niet gesproken. Alleen gestaard naar de verre horizon, die zichtbaar is geworden, nu honderdduizend sterren daar boven staan te schitteren. Voor de schepen loopen de schildwachten. Monotoon van links naar rechts, van rechts naar links. Steeds weer vervloeiende schim men, die verdwijnen en terugkomen. Zij blij ven loopen. Uren en uren lang. In het Havenkantoor. Verderop in het Havenkantoor zit de wacht. Er is maar één lamp daar binnen aan. De wachtsman zit te lezen in een premieboek van het een of ander periodiek. Een kop dampende koffie staat voor hem, zoo juist geschonken uit de, hem door z'n vrouw mee gegeven, thermoflesch. De kanarie is laat vannacht: ze fladdert nog wat rond in het keurig-onderhouden koperen kooitje. Het eenige geluid, dat de stilte hier even breekt. Onderzeeërs en sluizen. Nog verder de haven op liggen de onder zeeërs. Op ieder ervan brandt een wit elec- trisch licht. Ze liggen wal te schuren langs den steiger en voelen zich ongetwijfeld hope loos eenzaam. Geen sterveling is meer aan boord. Ze zijn verlaten en wachten hier op het moment dat het weer van hurry up zal gaan. Hoe lang nog...?? Bij de sluizen aan het vermaarde Kuitje zijn we langen tjjd gebleven. Sluizen zijn merkwaardige dingen: in de kolken openbaart zich altijd weer die vreemde sfeer van donker water. Je ziet de donkere spiegeling daar beneden. Een afgrond, waarin het klokt en schuurt en zingt.. De kolk is diep en het water zwart en nu de maan gele glanzen in deze kolk toovert, nu kun je daar uren bij blijven staan te fanta- seeren en er schoone verhalen bij denken. Menschen kom je hier niet meer tegen. Tenminste bijna niet. Een enkele matroos komt, met zijn arm breed-uit om het middel van z'n lief geslagen, de smalle sluis-brugjes over, hevig verbaasd hier een nachtelijken bezoeker te ontmoeten. Men maakt geen haast, ook zij niet, die zich in het gras van het Kuitje neergevleid hebben en woorden van liefde spreken.' Zoo is het daar al vele, vele jaren gegaan en het zal nog wel vele jaren zoo blijven. ALTIJD SLECHTE SPIJSVERTERING. Nu geen klachten meer. „Ik had veel last van de maag, tengevolge van slechte spijsvertering, waardoor ik altijd lusteloos en moe was. Sinds eenigen tijd ge bruik ik nu geregeld de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen. Zoodra het opraakt krijg ik weer hoofdpijn en als ik het dan weer neem, ia de hoofdpijn weer weg. Voordat ik Kru schen nam durfde ik haast niets eten, maar nou eet ik weer alles". J- N. De zes minerale zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen tot betere werking aan waardoor Uw voedsel snel en volledig wordt verteerd. Hierdoor wordt voorkomen, dat voedselresten in het organisme achterblijven, welke lasten of pijnen veroorzaken. Moeheid «n lusteloosheid zullen tot het verleden e- hooren. In plaats daarvan krijgt ge een gevoel van opgewektheid, levenslust en volkomen gezondheid. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten S. 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels My., A'dam, voorkomt. iAdvJ Ratten op den Dijk. Terug gaan we over den Dijk. Op Wier- hoofd trekt de vloedstroom voorbij. Een roe rig, kolkende watermassa, die langs het zwart-blauwe bazalt danst. Het is hier in drukwekkend geworden dezen nacht. Het maanlicht en het groene havenlicht pensee- len vreemde streepen over het water, dat onder aan den dijk wordt tot een kleurrijk palet. Op de steenen rumoert het: ratten. Ze zijn gekomen, op de lucht vn het afval, dat hier neergegooid wordt en voor de over blijfselen van het aas, door gul-visschers achtergelaten. Ratten... ze schieten voorbij. Je moet vlug zijn om ze te kunnen volgen. Soms zijn het net geel-bruine streepen. De zwaaiende staarten fladderen er grotesk achteraan. We jagen er zeker een stuk of zes weg: naar beneden en naar boven ren nen ze. Ze verdwijnen in gaten tusschen het kleurlooze bazalt. Luisteren nu naar de voetstappen op de keien. Zitten dood stil met hun valsche oogen te gluren naar ons... We gaan verder. Van over zee komt de nevel opzetten. Een dikke zeemist. Als een groot laken spreidt ze zich over den Dijk en over de huizen daar beneden, en ineens krij gen alle voorwerpen andere vormen. De stilte schijnt nog toe te nemen. Alleen beneden aan den dijkvoet ritselt de zee, trekt van steen tot steen, van pier tot pier en straks van mijlpaal tot mijlpaal langs het strand. Het is het oude lied, dat daar beneden ge zongen wordt. Het lied van de zee, dat altijd bekoort, altijd imponeert. En vooral als het nacht is en men alleen is met zich zelf. Muziek in den nacht. Het is bijna middernacht nu. Beneden aan den dijk opduiken. Beleven wedergeboorten, kun je ze niet meer, maar hooren des te beter. Hooren kun je nu ook de muziek uit de Kanaalwegsche café's. Jankende orkestrions, daverende pianola's en kermende harmonica's. Telkens als de klanken van een der lokalen verstorven zijn, val je in de andere. Het past niet bijster in dezen nachtsfeer. Het zijn klaterende en eindeloos sentimen- teele dissonanten. Oude liedjes, die je al lang weer vergeten waande, komen hier achter -dijk opduiken. Beleven wedergeboorten. Schorre stemmen zingen de refreinen. Trach ten althans deze mee te neuriën. Het is op slag van 12 en de feestvreugde in vele van deze tingeltangels heeft haar hoogtepunt bereikt. zorgt 'n „AKKERTJE" ervoor, dat Ge rustig en kalm zijl, helder van hoofd en zonder angst-gevoel, migraine of nare hoofdpijn Hedenavond voor geredu- ceerden prijs in Tivoli. Vandaag herdenken we den slag bij Waterloo en vanavond wordt in het Tivoli-theater een voorstelling van dit historisch gebeuren gegeven. Een film van bizondere kwaliteiten. Het bijpro gramma-is van lichter allure en zal de bezoekers boeien en amuseeren. Speciale prijzen zijn voor deze voor stelling'vastgesteld. Lage prijzen, waar voor men een uitstekend programma voorgezet krijgt. De baten worden door den heer v. Twisk afgedragen aan het comité voor carillon-bespeling. Prijzen voor deze voorste'ling zaal 30 balcon 50 cent. Ieder die kan, steune dit sympathieke doel, dat onze stad naar buiten bekend heid geeft en onzen stadgenooten uit stekende carillon-concerten brengt. Een sympathiek idee van een jubileerende vereeniging. Het Heldersche reddingfonds jubileert dit jaar. 25 December bestaat het 50 jaar. Nu heeft het bestuur het sympathieke idee op gevat, ter gelegenheid van dit jubileum aan alle redders van Den Helder, Callantsoog en Groote Keeten, een feestrit aan te bieden. Er zal volgende week Donderdag een tocht ge maakt worden met een 140-tal redders en oud-redders naar Hilversum. De redders zul len daar door burgemeester Lambooy worden ontvangen. Donderdagmorgen half negen vertrekken de redders, in een aantal autobussen, .voor het Raadhuis. van 17 Juni 1937. ONDERTROUWD: H. Gerritsen en M. van der Heide. GETROUWD: K. Appelboom en A. Veen- stra; J. P. Boersma en T. Sjoerds; J. V. Gonggrijp en J. H. Holtman; W. H. C. Stef- fens en E. Oostendorp; J. P. Vlaming en A. Ruiten; J. Zeeman en M. C. Jongejan. BEVALLEN: C. Bos-Bakker, z. A. B. SchalierBerkman, z. C. DumernitVen- ninckx, z. Van een succes gesproken! Dat was toch zeker de opvoering van de „Privé-verpleeg- ster", zooals die gisteravond in Casino door de plaatselijke tooneelvereeniging ,,T. A. V. E.N.U." voor de tweede maal in dit sei zoen gegeven werd. De geheele avond was een succes! Onze goede oude stad werd eenigen tijd ge leden verrast met de tijding, dat er een drieling binnen haar wallen geboren was in een gezin, dat er nu niet bepaald rooskleurig voor stond. Het was een genot te zien en te vernemen, hoe uit alle standen en rangen van onze burgerij met deze gebeurtenis meegeleefd werd en hoe warm de harten klopten van onze burgers. Hier moest weer iets gedaan worden, hier viel te helpen en groot en klein (figuurlijk en let terlijk) voelden het het als een moreele plicht om het gezin Baas de helpende hand te bieden. Het stroomde giften binnen, in geld en in natura, collectes werden gehouden: het ging allemaal even spontaan en hartelijk. De klap op de vuurpijl was het idee om een voorstelling •te geven ten batervan het zoo-rijkelijk-gezegen de gezin. „T.A.V.E.N.U." had nog haar „Ver pleegster", een stuk, dat zich uitermate leende om een groot publiek te amuseeren. Een com missie onder stuwkracht van mevr. v. d. Nieu- wenhuizen werkte de idee uit en ziet, gisteren kon men de vruchten, die in grooten overvloed aanwezig waren, plukken. Er was een bijkans geheel gevuld Casino met allemaal menschen, die gaarne hun twee kwartjes, c.q. drie dub beltjes voor de Heldersche drieling over gehad hadden. Zoodat een flink bedrag binnen kwam, dat nog vergroot werd door de gezellige ver loting van den heer Schellinger, waarvoor de ettelijke honderden steunbonnen grif van de hand waren gegaan en waarvoor vele prijzen gratis beschikbaar waren gesteld. De aanwezigen zijn rijkelijk beloond ge worden voor hun hartelijk medeleven. Niet alleen hebben zij de voldoening, dat er een dankbare vader en moeder in de Brouwer straat wonen, die de toekomst van hun zoo plotseling zeer vergroot gezin weer met wat meer vertrouwen tegemoet kunnen zien, maar „T.A.V.E.N.U." heeft er voor gezorgd, dat die voldoening uitgroeide tot een genoegen, waaraan de bijkans zeven honderd aanwezigen nog lang zullen terug denken. Het vroolijke, pretentielooze maar geestig geschreven blijspel „De Privé-verpleegster" werd door haar op voortreffelijke wijze ten tooneele gebracht. Het was wel niet zonder enkele kleine onvolkomenheden (eerste en laat ste bedrijf), maar over het algemeen werd het zeer vlot en met bravour gespeeld. Het is een blijspel en alszoodanig dient men het dan ook te beoordeelen. Doet men dit, dan zal men het met ons eens zijn, dat het behalve de verdienste van een origineel (zij het niet overal logisch) gegeven, ook dat een van een geestige dialoog en knappe opbouw heeft. Het geheel zou ech ter niet zoo tot zijn recht gekomen zijn als ons ..T.A.V.E.N.U." 't niet zoo goed gespeeld had. Zeer verdiend was de bloemenhulde welke me vrouw Schellinger na het tweede bedrijf van Wij hebben gehoord en wij hebben begrepen Wat onze Prinses voor de Radio sprak: Een woord, dat de harten met vreugde vervulde En dat zek're spanning verheugend verbrak. Wij wilden van harte nu jub'len en juichen, En slechts uit bescheidenheid laten we 't na! Maar weer klinkt, als eertijds in 19 negen. Het hoopvolle woord: L'ORANGER FLEURIRA! We luisterden stil naar de Vorst'lijke stemme, Die ons sprak van dank aan de Hoofdstad van 't land; De Radio heeft ons dit voorrecht geschonken, Versterkt tusschen Volk en Oranje den band. En toen klonk het woord'dat ons hart schier deed stil staan! En daarna onlokte een vreugd-vol „hoera"! We mogen weêr juichend de toekomst in kijken! Weer is 't voor ons Volk: L'ORANGER FLEURIRA! Ph. B. Polak. F' ><r* VOOR DE PIOP Kees ejejsj Barometerstand Den Helder: 760.2 Temperatuur zeewater: 15.4 Temper tuur lucht: 10.4 Hoogste temperatuur lucht gisteren: 14.6 Laagste temperatuur lucht gisteren: 10.9 Hoog water heden: 3.3015.75 Laag water heden: 8.5521.55 Hoog water Zaterdag 4.2516.40 Laag water Zaterdag 0.4010.55 Licht op: 21.54 GESLAAGD: 17 Juni te Amsterdam voor het einddiploma viool pan het Amsterdamsch Conservatorium onze vroegere stadgenoote, mej. A. F. J. van Maanen, thans wonende te Heemstede. GESLAAGD: bij het laatst gehouden examen te 's-Gravenhage voor 3en stuurman groote stoomvaart de heer J. M. van der Swaag. GESLAAGD: voor 't examen handenarbeid aan de Neutr, Bijz. Kweekschool de heeren: R. D. Sehouwvlieger, C. Klein, J. van 't Koer, P. J. C. Riekwel, H. Smits, G. v. d. Wal, R. Hoekstra, A. Grendel, J, van Es, H. B. Noot, allen te Den Helder. mevrouw Ritmeester in ontvangst mocht nemen. In deze hulde deelden alle anderen zeer terecht! Het was een leuke, stemmige avond, waar toe ook niet weinig het verdienstelijke strijkje onder leiding van den heer Jac. Bos, heeft bij gedragen. Vermelden we nog, dat onder de tal rijke aanwezigen de burgemeester behoorde en dat het einde eerst bij éénen kwam. De pauzes hadden wel een tikje korter gekund! Einde volgende week wordt het nieuwe Tehuis betrokken. Wij lezen in „Stella Maris", het orgaan voor het R. K. Marinepersoneel, dat het Tehuis- bestuur van plan is reeds aan het einde van de. volgende week van het „kleine, maar niet ongezellige" tehuis in de Prins Hendriklaan te verhuizen naar het prachtige nieuwe tehuis in het Julianapark. Met de plechtige opening en inwijding zal echter gewacht worden tot waar schijnlijk begin September, daar het interieur nog wat op orde en waar noodig en mogelijk nog een beetje opgeknapt moet worden. Brievenmalen voor Hr. Ms. flottieljevaar tuig „Johan Maurits van Nassau" en Hr. Ms. onderzeeboot „O 15" te Gibraltar worden verzonden op Woensdagen 23 Juni, 30 Juni, 7 Juli, 14 Juli, 21 Juli, 28 Juli, 4 Aug., 11 Aug., 18 Aug., 25 Aug., 1 Sept., 8 Sept., 15 Sept., 22 Sept., laatste buslichting hoofd postkantoor 16.15 u. Frankeeren volgens buitenlandsch tarief. Het adres voorzien van een kruisstreep. Een bewoner van den Brakkeveldweg deed aangifte, dat zijn vrouw door een bewoonster van de Van Hogendorpstraat wordt belasterd. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen iemand, die een Duitsche dienstbode zonder arbeidsvergunning in zijn dienst had. Tegen een tweetal autobezitters werd proces-verbaal opgemaakt, daar hun auto's onvoldoende remmen bezaten. 17 Juni. Aangebracht door korders: J°nKen p. kg 0.68—0.58 ®llp® 0.55—0.40 Tarbot p 70 Schol le soort n. kist 7A0—6.40 Schol 2e soort f> g.oo—3.10 Schar 2.40—1.30 ^oo nu en dan schieten er door den duiste ren Europeeschen hemel lichtflitsen, die de hoop verlevendigen, dat er opklaring zal ko men. Het zijn slechts enkele brekingen van de lucht, maar, zooals na zwaar weer, iedere opklaring tot verheuging aanleiding geeft, zoo mogen we ook met vreugde ieder licht punt aan den politieken hemel constateeren. Het is een verblijdend teeken, dat Italië en Duitschland hun taak in de non-interventie weer hebben ingenomen en dat daardoor het verstoorde werk weer voortgang kan hebben. Het is een verheugend teeken, dat de buitenlandsche politiek van Duitschland een voorzichtiger karakter gaat dragen en dat een figuur als Goering plaats gaat maken voor von Neurath, diplomaat van den ouden stempel, die zijn kracht niet zal zoeken in dikke woorden, maar in tac tisch beleid. In het begin van Mei heeft von Neurath Rome bezocht. In de afge- loopen week bezocht hij Belgrado, Sofia en Boedapest, terwijl hij binnenkort een reis naar Londen zal maken. In Engeland ziet men zijn bezoek liever dan dat van von Ribbentrob of Goering en men voelt dit bezoek daar als den wensch van Duitschland, uit zijn isolement bevrijd te wor den en met Engeland tot overeenstemming te komen inzake de Europeesche problemen. Het Hbl. schreef gisterenavond: De vraag is, of Europa in twee groote politieke blokken zal worden verdeeld, gelijk dat voor den oorlog van 1914 het geval was, of dat de geschillen, die de mogendheden verdeeld houden, door ge meenschappelijk overleg zoo niet worden uitgewischt, dan toch tot hun kleinste verhoudingen worden hereid. In beginsel zijn deze blokken reeds ge vormd: de as RomeBerlijn, het bondgenoot schap FrankrijkRuslandTsjechoslowakije, de entente EngelandFrankrijk, Engeland ziet als consequentie van deze blokvorming: oorlog; het wil dezen onder geen beding en streeft naar afvijling van de scherpe kanten. De groote vraag is nu of Duitschland en Engeland tot een compromis kunnen komen. Engeland zal zeker al het mogelijke doen om Duitschland zoo ver mogelijk te naderen en waar Duitschland door den zending van von Neurath, zijn wil toont om van politiek te veranderen, mag men hopen, dat beide landen elkaar vinden en tot gemeenschappelijken op bouw van zooveel moeilijke problemen komen. Er zijn echter nog ontzaglijke moeilijkheden te overwinnen, voor het zoover is. Italië heeft in Duitschland ook nog een woordje mee te spreken en Engeland en Italië zijn nog lang geen vrienden. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER UITRUSTINGEN VOOR DE TROPEN Witte Costumes 6.50-8.50-10.50 Vraagt prijscourant. Firma Herman de Haan opent Wederom is een nieuw pand in de Spoor straat gereed gekomen, n.1. op den hoek van de Prinsenstraat, schuin tegenover de Rialto- bioscoop. Dit winkelhuis, dat in dezelfde trant opgetrokken is als het aangrenzende van den heer Jan Veen, is door de firma Her man de Haan, welke reeds 53 jaar in Alk maar gevestigd is, gehuurd van den heer Postma, voor wiens rekening het, onder ar chitectuur van den heer Krijnen, gebouwd is. Het interieur is aangepast aan de moderne eischen, welke aan een zaak in heeren-mode- artikelen gesteld kunnen worden: het is op getrokken in mahonie met daarboven groen behang, terwijl een parketvloer van Bruynzeel gelegd is. Een nieuwtje is de aparte afdee- nng, waar heeren op hun gemak hoeden kun nen passen; zooals door den geheelen winkel valt ook hier het daglicht ruimschoots naar binnen. De geslaagde binnenbetimmering is wmfi1 Blom' Alkmaar, de stemmige beschildering van den heer Sennhenn (Hufs- Tvril™! C1Vr 1® electr- aanle£ van den heer ydeman. Het geheel werd aangenomen door den heer Kwak, van Huisduinen. De firma De Haan, welke haar bedrijf voert m heerenmodes, regenjassen en klee ding naar maat, hoopt haar fraaie winkel stelle1"1^ 4 UUr V°°r h6t publiek °ren te t

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5