Het Volksfront in gevaar Vrees voor een1 Bilbao zal niet worden Duisternis om HOLLANDS de Kabinetsformatie Nieuw Guinea als goudland Geen onbeperkt vertrouwen in Blum Amerikaansche hulp voor Blum? N.V. WACO - Hoorn IJL'EERBERICHT de bilt seint. Gevlucht kapitaal moet terug Alle toegangswegen ondermijnd met springstof De actie tegen de Evangelische kerk Intern, marine-zeilwedstrijden te Kiel Zesjarenplan voor Abessinië De linancieele commissie van den Franschen Senaat heeft gistermid dag van drie uur tot twintig minu ten over vier vergaderd. Op voor stel van Abel Gardey, rapporteur van de commissie, heeft zij een nieu wen tekst aangenomen, bestaande ntt een lang artikel, waarin wordt aangegeven onder welke omstandig heden de regeering zou kunnen strij den tegen speculatie en fraude. Na den Minister te hebben ge hoord, werd besloten hem te vragen voor alles een tekst van een wets ontwerp tegen speculaties en fraude in te dienen. In een telefoongesprek heeft Gardey den minister nog ver klaard, dat deze tekst, de „tekst der volmacht" zou kunnen zijn, even wel onder voorwaarde, dat de regee ring hierin de maatregelen uiteen zou zetten, welke zij wilde nemen. De minister verklaart, dat dit in de huidige omstandigheden niet mo gelijk is. Er is niet alleen sprake van speculatie en belastingontdui king, doch van een kapitaalvlucht van naar schatting vijftig tot zestig milliard franc, sedert een tijd van twee jaar. Dit kapitaal moet zoo spoedig mogelijk worden terugge bracht. Tenslotte vestigt de minister de aandacht van de commissie op de ernstige moeilijk heden, welke het gevolg zouden zijn van het te lang in onzekerheid laten van de geldmarkt en van de geheele openbare mee ning. Na de vergadering van de financieele com missie van den senaat heeft de voorzitter Abel Gardey, zich naar den minister-pre sident begeven, om hem het ontwerp, dat gistermiddag door de commissie is opge steld, te overhandigen. Het bleek echter, dat het standpunt van de regeering te ver verwijderd was van dat van de Senaatsleden, dan dat een dergelijk compromis te bereiken zou zijn. De beide aprtijen blijven op hun stuk staan en Gardey heeft hedennacht zijn rapport, dat hij hedenmiddag om drie uur in den Senaat zal voorlezen, opgesteld op de grondslagen welke de financieele com missie hem gisteren heeft aangegeven. Auriol heeft medegedeeld, dat hij Gardey zal antwoorden namens de regeering, doch het is wel zeker dat de voorzitter van de financieele commissie Caillaux en Blum eveneens het woord zullen voeren. Volgens' geruchten die gisteren de ronde deden, zal een senator van de regeerings- partijen het wetsontwerp, zooals de Kamer dat Woensdag heeft aangenomen, als amendement overnemen en voorstellen. Meerderheid voor het douane- ontwerp. In de wandelgangen van de Kamer werden gisteren de berichten uit de financieele commissie van .den Senaat besproken. De aanhangers van de regeering hoopten dat de Senaat zijn onverzoenlijke houding niet zal handhaven en dat het zou gelukken tot een compromis te komen. In de kringen van de oppositie stond men echter zeer sceptisch tegenover een dergelijke mogelijk heid. Het feit dat Gardey zoozeer op zijn stuk is blijven staan achtte men niet hoop gevend voor een verzoening. De afgevaardigde Daniël, van de groei) van Flandin, die bij het wetsontwerp, dat tot doel heeft de regeering de bevoegdheid toe te kennen bij decreet de douanetarie ven te wijzigen om de maatregelen tegen de dumning krachtiger te maken een amendement aangenomen heeft gekregen, dat overeenstemt met de uitzonderingen die Gardey voor de financieele volmachten van de regeering heeft vastgesteld, heeft giste ren verklaard, dat de Senaat vermoedelijk het ontwerp van Gardey aan zal nemen. Hij wees daarbij op de groote meerderheid die zijn amendement heeft behaald, dat met 368 tegen 214 stemmen is aangenomen. Voor het eerst sedert een jaar bevatte deze meerderheid geen socialisten en communis ten; zij was samengesteld door socialis tisch radicalen en de andere groepen van het centrum en rechts. Uit alles blijkt, dat de dag van vandaag de laatste van de Volksfront-regeering kan zijn. Er is een sterke strooming in den Senaat om thans niet toe te geven. Hoet het ook zij, het wantrouwen in ra dicale kringen groeit sterk en het ziet ér naar uit, dat de steeds duidelijker naar vo ren komende onbekwaamheid van de re geering Blum ten slotte de radicaal-socia listen in de armen van rechts zal drijven. Ook het laatste lid uit de ega lisatiecommissie? Gisteren deed op de beurs te Parijs het gerucht, dat ook in de wandelgangen van Kamer en Senaat bekend was, de ronde, dat Jacques Rueff, voorzitter van de com missie van beheer van het egalisatiefonds zich evenals Rist en Buadoin uit deze com missie terug zal trekken. Dat zou beteekenen dat deze geheele commissie aftreedt. La Li- berté publiceerde dit bericht eveneens in zijn editie van gisteren. Van Auriol was geen enkele uitlating over het bericht te verkrijgen. DE STRIJD TEGEN DE INTERNATIONALE SPECULATIE. De Vereenigde Staten zullen Blum helpen om de Fransche kapitalen weer naar Frankrijk te doen terug- keeren, aldus schrijft het Wall- street Journal in een uit Washington gedateerd artikel. Volgens dit blad zijn functionnarissen van de schat kist bereid: 1. het Congres aanbeve lingen te doen toekomen tot het in stellen van een belangrijke verhoo ging der heffingen op dividenden en renten van effecten in handen van buitenlanders; 2. Frankrijk te helpen de Fransche kapitalen op te sporen en de eigenaars te identificeeren, ten einde Frankrijk in staat te stellen hen desgewenscht te belasten. Toechatsjefski was te populair. De Japansche minister van bui- tenlandsche zaken, Hirota, die vroe ger ambassadeur te Moskou is ge weest, heeft in een commentaar op den toestand in de Sovjet Unie als zijn meening te kennen gegeven, dat Stalin waarschijnlijk Maarschalk Toechatsjefski en zijn medewerkers om het leven heeft laten brengen, omdat hij wilde voorkomen, dat de militaire leiders op politiek terrein te veel invloed zouden krijgen. De toenemende populariteit van Toechatsjefski vormde een bedrei ging voor de positie van Stalin, die vreesde voor een herhaling van de mislukking van de Fransche revolu tie in de Sovjet Unie door de ver schijning van een anderen Napo leon. Hirota verklaarde voorts van oor deel te zijn, dat de jonge commu nisten in de Sovjet Unie de over hand krijgen over de ouderen. In de gisteren te Moskou aangekomen edi tie van het te Minsk verschijnende dagblad „De Arbeider" van 16 Juni worden ernstige beschuldigingen geuit aan het adres van 1170 loden der communistische partij, die als „volksvijanden" of minstens als „.vijan dige elementen" worden gebrandmerkt, zegt Un. Press. De aanklacht van „volksvijand", welke gelijk staat met een onmiddellijke arresta- tie, is, naar het blad meldt, tegen 141 per sonen ingediend, terwijl 998 personen als „vijandige elementen" uit de partij zijn uit gesloten. Voorts zijn 31 „agitators" wegens Trotzkiistische propaganda uit de partij ge- stooten. Onder de vermoedelijk reeds gearresteerde „volksvijanden' bevinden z-jch 50 leden van plaatselijke partij-commissies, 74 secretaris sen en 17 staatsbeambten. De „vijandige elementen" zijn „schuldig" aan nalatigheid ten aanzien van de voorbe reiding van den oogst en van de opvoering van de industrieele productie. Onder hen bevinden zich 367 arbeiders op staatsboer derijen en arbeiders op tractorenfabrieken en 150 vooraanstaande functionarissen der sovjet-industrie, Zij allen zijn uit de partij uitgestooten. Naast deze nieuwe „onthullingen" bevat hét blad uit Minsk weder nieuwe berichten betreffende de „ontdekking van vele sabo teurs in verscheidene commissariaten en in de bureaus, welke belast zijn met de leger- leveranties", met name in Wit-Rusland, dat in het centrum van de nieuwe „zuiverings actie" staat. Bovendien wordt een rechtstreeksche aan val gericht tegen den leider van de persaf- deeling bij de centrale commissie der com munistische partij, Minkin. „De Arbeider" beweert namelijk, dat Minkin ontmaskerd is als „Trotzkiist", Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs PUINHOOPEN TOT MITRAILLEURS NESTEN OMGEBOUWD. Uit mededeelingen van uit Bilbao ontsnapte burgers en uit de aanwe zigheid van Baskische versterkingen dicht bij de hoofdstad, welke uit de stellingen der rechtschen te zien zijn, zou bevestigd worden, dat de roode militie zich er op voorbereidt, de ver dediging tot in de stad zelf voort te zetten. Alle bruggen te Bilbao zouden voorzien zijn van ladingen spring stof, welke bij de nadering van den vijand tot ontploffing zouden worden gebracht. Er zijn in de verschillende straten barricades opgericht, met name in de Gran Via. Radio Nacional heeft medegedeeld, dat '•""htsche troepen de rivier Nervion ten Zuiden van Bilbao zijn overgetrokken en belangrijke stellingen bezet hebben, waar door zij de stad in het Zuiden hebben om singeld. Ten Oosten van Bilbao hebben de recht schen hun stellingen uitgebreid tot de hoogten van Archando en gisterenmorgen hebben zij het radiostation van Bilbao be stormd. Een tegenaanval der Basken werd afgeslagen. De versterkingen waren -door de regeeringstroepen ondermijnd. Na de be storming werden de mijnen tot ontploffing gebracht. Daardoor hadden de_ rechtschen betrek kelijk hooge verliezen, in het geheel onge veer 100 man. Zij wisten de stelling echter te behouden. Waarschijnlijk is de Westelij ke helling van den berg tot aan den rand van de stad op verscheidene plaatsen on dermijnd. De troepen hébben dus de zwaar ste stukken terrein nog voor zich. Daar ook volgens verklaringen van overloopers de huizen van den geheelen stadsrand tot machinegeweernesten zijn ingericht. Van Archanda kan men in de straten van Bilbao barricades zien. Van het vero verde Casino hebben rechtsche tanks de vijandelijke stellingen van Bacona een voorstadswij'k ten oosten van Bilbao. be schoten. De insluiting van Bilbao na de gevechten van de laatste dagen, waardoor de geheele rechteroever van de Nervion-rivier tot en met Las Arenas in handen van de na tionalisten is gevallen, is in het Noorden en Oosten geheel voltooid meldt Un. Press. Thans sluit de ring zich ook aan de Zuidzijde. De marsch der witten vindt hier met de grootst mogelijke snelheid plaats, daar men de Basken verhin deren wil, de ten Zuiden van Bilbao liggende staalfabrieken in de lucht te doen vliegert, zooals zij ook met de dynamietfabriek van Galdacano hebben geprobeerd. De troepen der eerste brigade van Navar- ra, die in het Zuiden van steun ontbloot zijn hebben gistermorgen een aanval onderno men. Deze operatie, die het gewone ver loop heeft, duurt nog voort. Indien zij slaagt zou de schroef rond Bilbao nog nau wer aangedraaid worden en alleen de weg naar Santander open blijven. De zesde brigade van Navarra heeft de hoogten van San Bernabe, de laatste, die door de Basken bezet werden voor Bilbao, aangevallen. Deze hoogten liggen tusschen den berg Archanda en het dorp Luchana aan den Rio Nervion. Voorafgegaan door gemotoriseerde troepen vertrokken de troe pen uit Archanda langs den weg van den bergtop naar San Bernabe. Zij ontmoetten een weinig krachtigen weerstand. Na kor ten strijd waren de rechtschen meester van de stelling. De rechtschen hebben na vrij hevige ge vechten de voorstad San Esteban genomen, ten noorden van Dos Caminos. Vier tanks der regeering hebben zwaren tegenstand geboden aan de infanterie van Navarra, maar ten slotte dwong de artillerie hen in Begofia terug te trekken. Gisteren constateerde men voor de eerste maal de afwezigheid van artillerie bij de Basken. De Baskische troepen zouden Orduna heb ben prijsgegeven. Rechtsche patrouilles zijn de plaats binnengedrongen. Mr. PATIJN OP BUITENLANDSCHE ZAKEN? ZAL Dr. COLIJN DE OPDRACHT NEERLEGGEN? De „Haagsche Courant" meldt, dat dr. Co- lijn voor de portefeuille van Waterstaat het oog zou hebben op ir. ,T. Blackstone, oud directeur van burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië. Genoemd blad schrijft voorts, dat, mochten ir. Blackstone en mr. Patijn, met wien, naar uit nevenstaand De- richt blijkt, dr. Colijn ook heeft onderhan deld, bedanken voor dr. Colijn's aanbod om hen in een door hem te vormen, kabinet zit ting te doen nemen, deze vermoedelijk aan de Koningin ontheffing van zijn opdracht zal vragen. Het Vsbl. heeft ir. Blackstone verzocht, te willen meedeelen, of hij een onderhoud met dr. Colijn heeft gehad, dan wel zal heb ben. Ir. Blackstone gevoelde zich echter niet gerechtigd, deze vraag te beantwoorden. In den loop van het gesprek, dat genoemd blad met hem mocht voeren, merkte hij op: Ik denk, dat U wel met mij eens zult zijn, dat de tegenwoordige periode van de ka binetsvorming van geringe beteekenis is. Toen wij verklaarden, dat ons de gegevens ontbraken om dit te beoordeelen, voegde ir. Blackstone aan zijn woorden nog toe: Morgen zult u dit wel bemerken. Hieruit valt bezwaarlijk iets an ders af te leiden, zegt het blad, dan dat dr. Colijn behalve met mr. Patijn ook met ir. Blackstone besprekingen heeft gevoerd, maar dat het resultaat van zijn onderhandelingen met beide heeren of met één hunner van dien aard is, dat hij aan de Koningin ont heffing van zijn opdracht zal verzoe ken. Het AR orgaan „De Standaard" publiceerde in zijn nummer van 17 dezer het ontwerp- program van het nieuwe kabinet, zooals dr. Colijn zich dit zou hebben gedacht. Het blad schrijft: „Bij de verschijnselen van verwar ring ook in ons volksleven nog merk baar, wenschte dr. Colijn het beleid van het door hem te vormen Kabinet in de eerste plaats gericht te zien op beveiliging van positief Christelijke grondslagen, met dien verstande, dat dit beleid rust op de Staatkundige toepassing van de groote grondwaar heden van het Christendom. Wij meenen alweer niet ver mis te tas ten als eenige daarbij nader geformuleerde punten betrekking hadden op de krachtige handhaving van het gezag, de eerbiediging van de vrijheid in Godsdienst en geweten, de bewaring van den rechtmatigen volks invloed op het landsbestuur en zorg voor de gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, de handhaving van de pu blieke eerbaarheid, de onthouding van Over heidswege van alles wat tot ontheiliging van den wekelijkschen rustdag aanleiding geeft en handhaving dezer beginselen ook in sociaal-oeconomisch leven. Op dezen grondslag is de medewerking van de Vrijzinnig-Democraten en Liberalen wil men: van de thans zittende ministers Oud en van Lidth de Jeude, niet gekregen". De N.R.Crt. geeft op deze onverwachte pu blicatie het volgende commentaar: Thans wordt erkend, dat dr. Colijn in de Staten-Generaal hen, die „krachtens tradi tie" aan de openbaring van de levenswaar den van het Christendom vasthouden, niet had uitgesloten en dat „een zuiver coalitie kabinet van hem niet te verwachten viel", maar toch „streefde" de formateur vol gens De Standaard blijkens het afgedrukte program van hem „op de basis in de Tweede en Eerste Kamer aangegeven'naar een op lossing. Dat program heeft dat streven dan wel goed weten te verbergen! aldus de N.R.Crt. Opnieuw predikanten gearresteerd. Volgens in Berlijn ontvangen berichten schijnt de Gestapo thans haar optreden te gen de evangelische kerk tot de provincie te hebben uitgebreid. Overal in Duitschland worden de in op positie zijnde predikanten verhoord, terwijl nog weer twee predikanten zouden zijn ge arresteerd, n.1. ds. Middendorf uit Olden- burg en ds. Heim uit Schneidemuehl. Sinds het aan de macht komen van de nationaal- socialisten zijn ongeveer 500 predikanten en kerkelijke functionnarissen in de gevange nis en het concentratiekamp gezet en weer vrijgelaten. Een nauwkeurig overzicht leidt tot de conclusie,, dat op zijn minst vier en twintig predikanten niet langer vrij zijn in hun bewegingen. Verwachting: meest matige wes telijke tot zuidwestelijke of zuidelijke wind, half tot zw. bewolkt of betrokken, nog kans op lichte regenbuien, iets warmer. Verdere vooruitzichten! afne mend buiig, iets warmer. Barometerstand hedenmorgea 8 onr 76.8 Luit. Poortman wint de eerste race De bekende „Kieler Woche" is, zooals ge woonlijk voorafgegaan door de internatio nale marine zeilwedstrijden. Booten van ze ven landen verschenen aan den start, om den strijd met elkaar aan te binden om den Hindenburg-herinneringsbeker. De eerste race werd door den Ne- derlandschen deelnemer, luit. B. PoorOman, gewonnen. Met een voorsprong van 1 min. 29 sec. kwam onze landgenoot binnen voor den Italiaan- Salata, wiens land houder van den beker is. De uitslag luidde: 1. Nederland (luit. B. Poortman tijd 2 uur 3 min. 24 sec.; 2. Italië (D. Salata) tijd 2 uur 4 min. 53 sec.; 3 Frankrijk (luit. M. Noel) tijd 2 uur 5 min. 10 sec.; 4 Enge land (luit. A. J Stewart) tijd 2 uur 6 min. 50 sec.; 5 Duitschland (kap. Merten) tijd 2 uur 10 min. 55 sec.; 6 Zweden (luit. B. A. L. Rudling) tijd 2 uur 13 min. 2 sec.; 7 De nemarken (kap. E. M. Dahl) tijd 2 uur 17 min. 30 sec. Eerste grondmonsters naar Ba tavia. De expeditie ondervindt groote moeilijkheden. De expeditie van de firma Erdmann en Sielcken, die twee maanden geleden met de van de K.P.M. gecharterde „Kampar" onder leiding van kapitein Becking voor de explo ratie-werkzaamheden naar het concessie-ge bied van deze firma op Nieuw Guinea is ver trokken, is reeds eenigen tijd bezig met haar exploraties. De expeditie is, zoo lezen wij in het „Bat. N. B.", de Lorentz-rivier opgevaren tot het Bivak-eiland en is vandaar verder het land ingetrokken. Naar wij thans vernemen, heeft de expe ditie zich in twee deelen gesplitst, die op verschillende plaatsen werkzaam zijn. Eén expeditie-deel exploreert in de buurt van Alkmaar, 'n heel eind ten Noorden van het Bivak-eiland. Het andere deel is werk zaam bij Geitenkamp, dat gelegen is aan de uitloopers van het Van Herwerden-ge bergte, in de buurt van de Schultze-rivier. De „Kampar" vaart geregeld één of twee maal per maand naar Bobo (op de Aroe- eilanden) voor aanvulling van vivres, het ophalen van post, etc. Onlangs heeft de expeditie een aardige meevaller gehad. Naar men weet, hebben edeleer Visman en resident Haga per Dor- nier-vliegboot kortelings een tocht naar Nieuw-Guinea gemaakt. Men kwam ook te land in de buurt, waar de goud-expeditie werkzaam is. En de geo logen verzochten edeleer Visman of zij voor een verkenningstocht van het vliegtuig ge bruik mochten maken. Hierin stemde deze bereidwillig toe. In de contreien van de Schultzerivier heeft men toen een vliegver- kenning gemaakt. Zooals gezegd, men is druk bezig met ex- ploreeren, maar deze arbeid, die voor een deel in het oerwoud wordt verricht, is geen sinecure. De geologen, die in de eerste plaats naar alluviale goudvoorkomens zochten, heb ben reeds verschillende bodem-monsters ge nomen. Deze zullen naar Batavia worden ge zonden, teneinde op een laboratorium nauw gezet te worden onderzocht. Binnenkort wordt de eerste zending hier verwacht. 12 milliard voor de exploitatie. Er is thans een zesjarenplan opgesteld voor de exploitatie van „het Italiaansche Imperium". Waarschijnlijk zal dit plan Maandag ter goedkeuring worden voorge legd aan den ministerraad. Het plan omvat aanleg van wegen, havenwerken mijnbouw telegraaf en telefoonlijnen radioposten etc. voor een totaal bedrag van ongeveer 12 milliard lire, welke in zes jaar zullen wor den uitgegeven, te beginnen met de periode 1936—1937.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1