Bilbao gevallen Sfaat van beleg in Nieuwe aanval op een „onoverwinlijke" Belastingontduiking in Amerika Weckerling wint de ronde van Duitschland Johnstown afgekondigd Amclia Earhart naar Bandoeng rranco trekt als triomphator de stad binnen Massavergiftiging in Indië blijft raadselachtig Mussolini spreekt 60.000 fascistische vrouwen toe Duifsche Himalaya-expeditie ernstig getroffen Congregatie voor buitengewone kerkelijke zaken bijeen Treinongeluk in Hongarije Bloedige botsingen op Trinidad Anti-Joodsche opstootjes in Polen Engeland en de Italiaansche zendelingen Om den Gordon-Bcnnctt- beker Dc Engelsche mijnstaking Vijf race-wagens in botsing Russische officieren over de Poolsche grens Engeland tegen veertïgurigc werkweek Geen voetbalwedstrijden tegen Spanje Schaaktournooi tc Kemeri Misoogst van tabak verwacht AMERIKAANSCHE EXPEDITIE NAAR HET MESAS-PLATEAU. Een Amerikaansche expeditie wil met hulp van geoefende alpinisten pogen, het Mesas-Plateau in het Cran Canyon-gebied, dat tot nog toe door geen mensclienvoet betreden is, te beklimmen. Het Cran Canyongebied in Colorado (U. S.A.) is door zijn geologische eigenaardig heden beroemd. Over een lengte van onge veer 350 k.m. strekt zich een diepe kloof uit. En de kleurenpracht van de bijna loodrecht oprijzende wanden, die uit verschillende steenlagen bestaan, verleent aan dezen klooi een zeer bijzondere schoonheid. In het midden van den Cran Canyon ligt het Mesas'Plateau, een van de weinige hoogvlakten, die met een dichten planten groei bedekt is. Als een reusachtige toren verheft het 2000 meter hooge, 1,8 k.m. lange l,25k.m breede plat. zich in de lucht Bijna loodrecht rijzen de wanden uit het dal op en nog nimmer is het een mensch gelukt, deze hoogte te beklimmen. Daar reeds een aantal overmoedige alpinisten een dergelij ke poging met den dood heeft moeten be- koopen, heeft de regeering de bestijging van het plateau verboden. Nu maakt een Amerikaansche weten schappelijke expeditie zich gereed, om een algemeenen aanval op den Mesas te onder nemen en zijn geheimen te ontsluieren. Tal rijke luchtfoto's hebben uitsluitsel gegeven over de wijze, waarop het plateau het best te beklimmen is. Een landing met een vlieg tuig zelf is n.1. onmogelijk, wijl de lucht- stroomingen hier bijzonder sterk zijn en ook de diepe plantengroei een landing niet toe staat. Dus blijft de beklimming de eenige mogelijkheid. Tot dit doel is nu een expeditie onder lei ding van dr. Roy Chatman Andrews van liet Amerikaansche Natuurlijk-Historische Museum, waartoe een aantal geologen, bo tanici, etc. behooren, uitgerust. De expeditie wordt door de beste alpinisten van de Ver- eenigde Staten bijgestaan. De Amerikaansche geleerden hopen bij zonder interessante ontdekkingen op het Mesas-Plateau te kunnen doen, wijl daar sinds duizenden jaren alles onveranderd gebleven is. Zoo is het mogelijk, dat men kleine dieren aantreft, die bepaalde archai- sche vormen behouden hebben. Ook op het gebied der flora verwacht men verrassingen. En zelfs is het niet geheel uitgesloten, dat men hier bovendien nog op oeroude menschelijke sporen zal stuiten. Met het oog op al deze dingen is het te hopen, dat de expeditie in haar onderne ming zal slagen. Op de „eerelijst". Het Amerikaansche ministerie van finan ciën heeft de parlementaire commissie van onderzoek naar de belastingontduiking me- dedeeling gedaan van de eerste zeven na men van rijke Amerikanen, die den Staat voor belangrijke bedragen hebben benadeeld door gebruik te maken van zekere leemten in de belastingwetgeving. Op deze „eerelijst" komt ook de bekende tooneelspeler Charles Laughton voor, die in 1935 een inkomen van bijna 193.000 dollar had. Hij stichtte een Engelsche onderneming, aan welke hij zijn geheel inkomen overdroeg, terwijl de onder neming hem een jaarsalaris van 20.000 dol lar betaalde. Ook anderen hebben tot een dergelijk doel buitenlandsche ondernemin gen opgericht, meestal op de Bahama-eilan- den, op Newfoundland of in Canada. Het mi nisterie verklaart dat het zeer moeilijk is. van deze landen nauwkeurige inlichtingen te krijgen. RUSSEN IN FRANKRIJK VRIJGESPRO KEN VAN SPIONNAGE. De militaire rechtbank hééft Zaterdagmid dag uitspraak gedaan in de zaak der twee Russische emigranten, Nicolaas Alexief en de Laridie, die van spionnage beschuldigd waren. Met absolute meerderheid sprak de rechtbank na een beraadslaging van 15 mi nuten een vrijsprekend vonnis uit. De zit ting vond plaats achter gesloten deuren. De Duce vraagt discipline en geloof. Van het balcon van het Palazzo Venezia heeft Mussolini 60.000 fascistische vrouwen toegesproken. Een ontzaglijk „ja" weerklonk, toen de Duce hen vroeg, of de opvoeding, die zij hun kinderen zouden geven Romeinsch en fascistisch zou zijn, evenals op de vraag „of het bewind voor de werken in de toekomst, die wij ons vredelievend wenschen, op u zal kunnen rekenen, op uw edelmoedigheid, op uw discipline en op uw geloof". „Dan", zoo besloot Mussolini, „zeg ik u, dat er geen hinderpaal meer zal zijn in den zegevieren den opmarsch van het Italiaansche volk." Verscheidene leden door lawine gedood. Officieel wordt uit Simla vernomen, dat de leden van de Duitsche expeditie, die wil de trachten den Nangaparbat, den hoogsten top van het Himalaya-gebergte, te bereiken, door een lawine verrast zijn. Zeven hunner, benevens negen dragers, zijn om het leven gekomen. De leider van de expeditie, Dr. Karl Wien, is ongedeerd. Duitschers op het geheele tra ject de sterksten. Kutschbach winnaar van de laatste étappe. Gisteren is de Ronde van Duitschland on der ongunstige omstandigheden met de laatste etappe van Hamburg naar Berlijn, een afstand van 280 K.M. geëindigd. Gedu rende deze geheele etappe reden de ren ners in een zware regen, terwijl het vrij koel was. De Duitschers Kutschbach en Sie- ronski ondernamen kort voor het eindpunt een uitlooDpoging, welke met succes be kroond werd. Met 41 seconden voorsprong op hun achtervolgers gingen zij over de eindstreep, waarbij Kutschbach zijn mede dinger in den eindsprint drie lengten ach ter zich liet. In het eindklassement kwam geen veran dering meer. Deze ronde van Duitschland is er een geworden, waarin de Duitsche renners de overhand hebben gehad. Weckerling, de winnaar van de eerste etappe, heeft de gele leiders trui gedurende de geheele ronde, die toch over een afstand van bijna 3200 K.M. voerde, met succes weten te verdedigen. Ook de volgende zes plaatsen in het eindklassement wor den door Duitschers bezet, terwijl de Belg de Caluwe als eerste bui tenlander op de achtste plaats komt. Hij is tevens de eenige buitenland sche renner geweest, die een etap pe heeft kunnen winnen. Eindklassement: 1 en winnaar: Weckering, 96 uur 50 min. 37 sec.; 2. Geyer, 96 uur 57 min. 44 sec.; 3. Diederichs, 96 uur 57 min. 58 sec.; 4. Bautz, 97 uur 0 min. 35 sec.; 5. Roth. 97 uur 2 min. 8 sec.; 6. Kiejewski, 97 uur 2 min. 29 sec.; 7. Thierttach, 97 uur 4 min. 7 sec. (allen Duitschland); 8. de Caluwe (Belgii) 97 uur 13 min. 52 sec. De Spaansche en Duitsche kwes tie besproken. Onder voorzitterschap van den Paus heeft gisterenmorgen op Castel Gandolfo de con gregatie voor buitengewone kerkelijke zaken vergaderd. De indruk is, dat de bijeenkomst van buitengewoon belang was, hetgeen in kerkelijke kringen wordt bevestigd. Naar men veronderstelt zijn de Spanasche kwestie en de Duitsche kwestie besproken. De ver gadering was volkomen geheim. Vijftig gewonden. Gisteren is het nieuwe vliegveld bij Boe dapest, onder groote belangstelling ingewijd. Na afloop zijn in de buitenwijken twee trei nen met elkaar in botsing gekomen. Voor zoover tot dusverre kon worden nagegaan, zijn daarbij vijftig personen gewond. Uit Port of Spain op Trinidad wordt ge meld, dat het in het gebied der olievelden daar tot bloedige botsingen is gekomen tus schen infooorlingenarbeiders en Engelsche politie. Er zou een straatgevecht zijn ont staan, dat ongeveer zeven uur duurde en waarbij twee agenten om het leven kwa men, terwijl verscheidene andere gewond werden. Het aantal gewonden aan den kant van de inboorlingen zou zeer groot zijn. De Engelsche gouverneur heeft on middellijke uitzending van een oorlogs schip gevraagd. Dit zou nog vandaag aan komen. Langdurige antisemitische incidenten hebben zich Zaterdagavond en gisteren voorgedaan in Czenstoschowa. Drie pele- tons speciale politie zijn derwaarts gezon den. Geen enkel communiqué is nog over de gebeurtenissen verstrekt. Van particulie re zijde verluidt, dat talrijke Joodsche win kels vernield zijn. Sommige zijn zelfs in brand gestoken. Ook zouden gewonden zijn gevallen. De troebelen deden zich voor na een incident, dat gisteren gebeurde en waarbij een Joodsch koetsier een Pool met een revolverschot doodde. Te Rome heeft men geen bevestiging van het bericht, dat de Britsche regeering be sloten zou hebben de Italiaansche zendelin gen uit de Britsche koloniën uit te wijzen, Het is evenwel zeker, dat deze maatregel het onderwerp van onderhandelingen tus- schen de beide landen zal zijn. Twaalf ballons gestart. Twaalf ballons, vijf landen vertegenwoor digende, zijn gisterenmiddag te Brussel op gestegen om den strijd aan te binden om den Gordon-Rennett beker. Volgens de lotingslijst steeg _als eerste de Poolsche ballon „Polo- nia 2 op om 16 uur 55. De laatste ballon, de Duitsche „Chemnitz" startte om 18 uur 05. Bethlehem Steel tot sluiting der fabrieken gedwongen. Sheriff Michael J. Boyles heeft een telegram gezonden aan gouverneur Earle van Pennsylvanie met het ver zoek, in genoemden staat den oor logstoestand af te kondigen, aange zien hij vreest, dat de leiders der Cio het voornemen koesteren, 40.000 mijnwerkers te laten aanrukken, ten einde den ring van stakersposten rond de fabrieken van de Bethle hem Steel Corporation te versterken, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat het aldaar tot anarchistische toe standen zal komen. De gouverneur van Pennsylvanie, Earle, heeft den president der Bethlehem Steel Corporation verzocht de Cambriafabrieken te Johnstown te sluiten, om bloedvergieten te voorkomen en den vrede te bewaren. Gisteren zouden 40.000 mijnwerkers ten gunste van de stakers betoogen. De marsch naar Johnstown gaat niet door. De vakvereenigingsleider John Lewis heeft den marsch naar Johnstown, waaraan 40.000 mijnwerkers zouden deelnemen, afgelast. ERNSTIGE RELLETJES Ondanks de afzegging van den marsch naar Johnstown heerschte in de stad gister avond toch een zenuwachtige stemming. De gouverneru van Pennsylvanie heeft dan ook besloten den staat van beleg te handhaven. De weigering van den president der Beth lehem Steel Cy. gehoor te geven aan de sommatie van den gouverneur de fabriek te sluiten heeft den gouverneur aanleiding gegeven de fabriek door 500 politiebeamb ten te doen sluiten, daar hij vreesde dat zich anders incidenten tusschen stakers en werkwilligen zouden kunnen voordoen. Hij heeft eveneens bevolen, dat de burgers van Johnstown, die door den burgemeester van Johnstown als hulpagenten waren ge- engageerd, zouden worden ontwapend. Inde fabriek der Bethlehem Steel te Johns town, vinden 15.000 arbeiders werk. Honderden betoogers, voor het meeren- deel vrouwen van stakers, hebben de werk willigen, die de fabriek wilden binnengaan, aangevallen. De politie heeft onder gebruik niaking van traangas, ingegrepen. Verschei den vrouwen hebben brandwonden opgeloo- pen Zij moesten in 't ziekenhuis worden opgenomen. Een betooger is aan de bekomen won den bezweken, vier en vijftig werden ernstig gewond. Een politieagent werd door een revolverschot gewond. Ter voortzeting van haar vlucht om de wereld is Amelia Earhart gisterenavond om 10 uur 05 g.m.t. vanuit Singapore naar Ban doeng in Ned. Indiê vertrokken. Amelia Earhart in Singapore. - Tien minuten vlugger dan do K.L.M. Amelia Earhart is gisteren 10 minuten eerder op het vliegveld Singapore geland dan het K.L.M.-toestel de „Ibis", De beide lijnvliegtuigen van de K.L.M. en de Imperial Airways zijn op hetzelfde oogenblik als Amelia Earhart te Bangkok gestart. De koe ne vliegster vertelde, dat zij een wedden schap aangegaan had met de piloten der ver keersvliegtuigen den afstand van Bangkok naar Singapore het vlugste te zullen afleg gen. Lachende nam zij een foto van de „Ibis", toen dit toestel na haar op het vlieg veld neerstreek. RUSLAND LEENT VOOR DE BEWAPENING. Naar officieel medegedeeld wordt, heeft de raad van volkscommissarissen in begin sel tot uitgifte van de nieuwe bewapenings- leening besloten en den volkscommissaris van financiën met het opstellen van een daartoe strekkend wetsontwerp belast. Werk te Easington wordt hervat. Twee duizend vijfhonderd mijnwerkers te Easington in Durliamshire, die op 11 Juni het werk neergelegd hadden zonder stakings aankondiging, hebben gisteren besloten het werk te hervatten. Over de loonkwestie, die de oorzaak vormde der staking, zal met de mijnwerkers worden onderhandeld. p i De rechtsche troepen zijn Zater dag om twaalf uur met de Reque- tes aan het hoofd, Bilbao binnenge marcheerd. Zoodra zij in de stad wa ren, hebben zij op den Paseo del Ar- senal een zuil opgericht, op den top waarvan een borstbeeld van gene raal Mola staat. Voor hun vertrek hebben de regee- ringstroepen vier en dertig mijnen tot ontploffing gebracht, die o.m. de brug van Isabella II en de wipbrug die twee weken geleden in dienst ge nomen was, vernielden. Genietroe pen hebben onmiddellijk een onder zoek ingesteld, om na te gaan of er nog meer mijnen liggen. De stad wordt nog niet voorzien van electri- schen stroom, uit voorzorg, teneinde te vermijden, dat helsche machines die door den stroom tot ontploffing zouden kunnen komen en die wel licht door de aftrekkende troepen op gesteld zijn, zouden explodeeren. Franco in Bilbao. Door de radio is bekend gemaakt, dat generaal Franco gister in Bilbao is aange komen. Hij begaf zich naar de basiliek van Begona om er te bidden voor het beeld van de Heilige Maagd van Begona. Vervolgens trok hij door de stad. Feeststemming te Burgos. Te Burgos heerscht een feestelijke stem ming, nu Bilbao door de rechtsche troepen is bezet. 50.000 personen hebben er een optocht ge houden. Ook te Salamanca werd een betooging ge houden om uitdrukking te geven aan de vreugde over de verovering van Bilbao. Er werden heilroepen uitgebracht op Franco, Mola, Duitschland en Italië. Regeeringstroepen bieden ge ringe tegenstand. Volgens berichten uit San Sebastian heb ben de verdedigers van Bilbao slechts ge- ringen tegenstand geboden. Alleen in het Zuidwesten van de stad bestaat nog een centrum van verdediging. De opmarsch van de troepen van Franco is buiten Bilbao reeds voortgezet in de richting van Alonsotegui. De Basken heb ben versterkingen ingericht op de hoogten van Baracaldo, Zorroza en.Zababide, ten Noordwesten van Bilbao. De strijd om Madrid laait op nieuw op. De activiteit aan het front bij Madrid wordt sterker. De regeeringstroepen zijn op gerukt, langs den weg naar Coruna en den weg naar Estremadura. Aan het front van Carabanchel hebben de regeeringstroepen een gebouw van zes verdiepingen door middel van dynamiet laten springen. Uit dit gebouw beiheerschten de rechtscihen een groot deel van het land achter het front van de regeeringstroepen. Gedurende een groot deel van den nacht hebben beide partijen aan het Madrileen- sche front een krachtig geschutvuur onder houden. Men hoorde bok mijnontploffin- gen, waaruit men opmaakte, dat de troepen te Carabanchel in actie waren. Tegen 1 uur in den nacht begonnen de zware kanonnen der regeeringstroepen met regelmatige tusschenpoozen te. vuren, zoodat de ruiten der huizen in het centrum rin kelden. Het antwoord bleef niet uit; wel dra vielen de granaten van den vijand in de stad. Tot half vier duurde het gedon der der kanonnen voort. Gistermorgen omstreeks zes uur vlogen 21 vliegtuigen van de luchtmacht van Franco op zeer groote hoogte boven de slad. Wel kwamen de afweerkanonnen onmiddellijk in actie, doch de toestellen bleven langer dan een uur boven Madrid. Men vermoedt, dat zij verkenningen verrichten. Spaansche kinderen uit vluch telingenkamp in Engeland ont snapt. Vijfhonderd Baskische kinderen zijn op het vernemen van het radiobericht, dat Bil bao was gevallen, uit het vluchtelingen kamp Noith Stoneham, nabij Southampton ontsnapt. Hiervan zijn er 350 teruggevonden Naar de overigen wordt nog gezocht. Autorenner wordt dood wen„ dragen. weS36. Zaterdag is de jaarlijksche 24-uurwedstri a voor automobielen te Le Mans (l-'rankrt H begonnen. 'N Doordat de Bugatti van den Franschman Kippeurt plotseling dwars over den weg kwam te staan konden de volgende vier wagens niet snel genoeg meer remmen en vlogen tegen elkaar op. Kippeurt moest levenloos uit de chan worden weggedragen. De Engelschman Fairfield, die met een boog uit zijn waiC werd geslingerd, leek aanvankelijk niet err stig gewond, doch bij nader onderzoek moest hij naar het ziekenhuis te Delagenière worden vervoerd. Hij klaagde over hevige pijnen in het onderlichaam, evenals h« Fransche coureur Raph. Verder kreeg Tre moulet een vrij ernstige verwonding aan hot rechteroor, terwijl Roth na de botsing een paar tanden miste. De Poolsche pers bericht, dat de laatste dagen verscheidene hoogere officieren van het Russische Roode leger over de grens naar Polen en Letland zijn gevlucht. Een van deze officieren, die de Poolsche grens bij Wilna overschreed, is in de gevangenis van Wilna opgesloten. De vertegenwoordiger van de Britsche re geering te Genève, Butler, verklaarde zich tegen een internationale conventie inzake een veertigurige werkweek. De Britsche regeering ziet liever collec tieve contracten vrijwillig aangegaan door werkgevers en werknemers, dan dwang bij de wet. De vertegenwoordiger van de regee ring der Vereenigde Staten, Heinrich, steun de het ontwerp, waarbij hij wees op het voorbeeld van zijn land. Op een Zaterdagg ehouden vergadering van de F.I.F.A. gehouden vergadering pig geen toestemming te geven tot het spelen van wedstrijden tusschen Spaansche elftallen of clubs tegen ploegen van een land, aangesloten bij de F.I.F.A. Deze maat regel is van voorloopigen aard, totdat de situatie zich in Spanje, meer in het bijzon der ten aanzien van bet voetbal en den Spaanschen voetbalbond, duidelijker heeft afgeteekend. Verschillende aangelegenheden betreffen de 'de wereldkampioenschappen en de orga nisatie daarvan werden besproken en afge handeld. Landau verliest wederom. Gisteren is de vierde ronde van het in ternationale schaaktournooi te Kemeri ge speeld. De uitslagen luidden: RellstabBoeoek 0— PetrowStahlberg 1—0 KeresOzols 1—0 HasenfussTartakower Vz—Yi FineReshesky afgebr. BergFlohr 0—1 SteinerFeigin afgebr. ApschenekLandau 1—0 Aljechin—Mikenas afgebr, UIT ONZE OOST. Justitie in de zaak betrokken. Het aantal dooden tengevolge van de massavergiftiging in de afdeeling koelon- progo, nabij Djocjakarta, waarover reeds Zaterdag werd bericht, is thans gestegen tot 23,terwijl twee nieuwe ziektegevallen wer den gemeld. De verrichte sectie leverde geen resulta ten op, zoodat deelen van de lijken naai Bandoeng zijn gezonden voor een nader on derzoek. Zoolang de oorzaak onbekend 1S> kunnen gene bijzondere maatregelen wor den genomen. liet parket van Semarang ingeschakeld in de enquete. In een naar aanleiding van de vele stil gevallen door Dr. Gronggryp uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat oorzaak nog niet bekend is. Het mees' wordt aan voedselvergiftiging gedacht, dool' hoewel een misdaad niet als voor de han liggend wordt geacht, is zekerheidshalve ook de justitie ingeschakeld, terwijl voedse - resten, enz. naar het Bandoengsche chemi sche laboratorium ter onderzoek zijn opg zonden. Een besmettelijke ziekte moet uitgeslote geacht worden, aangezien geen koorts P trad. Slagregens teisteren de aan plant. Jè Uit Bodjonegoro wordt gemeld, dat yeIJ schillende oogstmislukkingcn verwacht v den door de catastrophale regens, die oorzaak waren dat de tabak niet kon w den geplant, o.a is ook de aanplant v Virginiatabak voor de Britsch-Amerm» Tobacco-cy vernield. Dn regeering stelde naar het „Soer. delsblad" meldt f 30.000,- beschikbaar steun aan de noodlijdende gebieden, en na werd op nieuwe aanvragen opnieuw ■bedrag van f 50,000,- toegestaan.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2