Als D en Helder slaapt WEK DE GAl IN UW LEVER OP Texel Ingezonden Gestalten bij den Windwijzer Ayenda Nieuwe zorgen Maandag 21 Juni 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Wat rumoer op den Kanaalweg Locomotieven en rails Bliksem op de Achterbinnenhaven ingeslagen Een jubileum en record-trip van Juffr. Geervliet Geneeskundige dienst te Den Helder Neutr. Bijzondere Kweekschool Eeremedaille voor fourier Timmers Beiaardbespeling Nieuwe geïllustreerde brief kaarten Pieter dc Bitter in aanvaring De Indische Marinebegrooting Den Burg Een muziek- en zangfeest O osterend Serenade Oost School door den bliksem getroffen Zij werden lastig Beleedigd Diefstal Vechtpartij Hij wilde niet naar huis Vischafslag Den Helder Haven van Nieuwediep Burgerlijke Stand van Den Helder Legerberichten Réunie van oud-volontairs van de Instructie Compagnie Werving Europeanen K.N.I.L. wordt opengesteld Spanje of Duiischland, gooien opnieuw roet in het eten Achter gesloten luiken. Over den Ouden Helder hangt de stilte. Hier hinderen je je eigen voetstappen, die hol door de steegjes klossen. In sommige huizen brandt nog licht. Je kunt het zien door de barsten in de gesloten blinden. Zieke menschen, die in dezen nacht niet kunnen slapen. Die liggen te worstelen met hun lichaam. Die afgemarteld worden, al de lange uren van den lauwen vóór-zomernacht. Er zijn in den Ouden Helder vele steegjes en vele straatjes. Hier is het dat men nog iets ervaart van de oude romantiek, die eens ook in dit Juttersnest gehuisd moet hebben. Toen het hier nog een centrum van koopvaardij en visscherijleven was. Toen er nog verdiend werd en men het geld liet rollen. Toen men feestte tot aan het morgengrauwen toe. Het is lang voorbij. Zóó lang, dat niet velen er meer de herinnering aan hebben. Het is alles anders geworden. De zakelijk heid is ook over den Ouden Helder gekomen. Het zijn alleen de bochtige straatjes, de smalle steegjes en de enkele puntgeveltjes die vertellen hoe het hier eens was. Bij den Windwijzer. Op den Dijk, vlak bij den Windwijzer, staan wat kerels te praten. Visschers. De beenen bravourlijk wijd-uiteen, de korte pijp- stompjes in de bruin doorrookte tanden ge klemd. Daar wordt niet gesproken bijna. Een enkel woord af en toe.uit de op. elkaar ge sloten lippen gewrongen. Ze staren in de verte. Daar, waar de gol ven ruischen, waar een late botter aan komt drijven op het nauw-bewogen water. Ze staan hier wellicht den heelen nacht. Waarom ook niet? De meesten van hen zijn uitgeschakeld uit het arbeids-proces. Er valt overdag niets meer te verdienen en de vletten liggen te rotten op en bij den Dijk. En ze staan op de steenen van hun ouden Dijk en staren in den ster- helderen nacht en hebben hun eigen ge dachten, die ze voor zich houden. Een oud ras, een oude bevolking, die het zwaar heeft. Een centrum van amusement. Op den Kanaalweg is het rumoerig. Een motorbrigade komt aangevlogen, scheert langs de trottoirs en de beide inzittende agenten kijken nauwlettend in de lichtbun dels van de open café-deuren. Het is slui tingstijd. De tingel-tangels gaan op slot. Ze hebben het niet druk, deze zaakjes. Eén enkeling verdwaalt er in, maar heeft ook al meestal geen geld genoeg om meer te nemen dan een paar glazen pils. Het is tegenwoor dig duur de hoogte te krijgen en verreweg het grootste deel komt niet eens halverwege. Af en toe kom je een zwaaier tegen. Veel oudere menschen. Die zwaaien dan wat over het trottoir, dwaze schimmen in den nacht, en vinden hun huis wel weer. Het Kanaal ligt volkomen roerloos. Geen rimpel trekt er door. En de boompjes aan de kanten spiegelen zich vergenoegd in het groene water, dat van de maan een goud achtig schijnsel heeft gekregen. Verderop zingt een mensch: hij zingt van de zwart- gelokte schoonen aan het strand van Wai- ki-ki en hij is, dank zij de stimulatie van eenige glazen lichtrijk vocht, gelukkig voor een paar uur. In de stad is nu eveneens de kalmte van den nacht gekomen. Er is geen pantoffel parade meer. Alleen de neon-lichten voor enkele zaken hangen te gloeien in den nevel. In de huizen hoor je de klokken tikken en in een enkel de hoorbare slaap van een mensch. Overigensverstoort niets de stilte. Een politie-agent ijsbeert voorbij. Glimmende knoopen en een onhoorbare tred. Een paar straathonden loopen van links naar rechts de straten door. Op zoek naar voedsel. Receptie in de Spoorstraat. Bij de automatics is het alleen nog druk. Hier aanschouwt men, ook na het midder nachtelijk uur, de ongelooflijkste staaltjes van etenslust. Alles wat flauw en hongerig is houdt hier receptie. Tallooze porties pel ates frites vinden hier een roemloos einde. Nassi Goreng en sla-tjes worden als klokspijs naar binnen geslagen. Zóó voedt zich nachtelijk Den Helder. In de binnenstad, overal waar je komt, is de stilte gekomen. Geen sterveling kom je tegen. Alleen de nachtwacht met z'n vier- en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een 'j'f^lfsrtieiding gewanden doen vloeien. Wanneer de f? rvtePrIj, het onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteero^. bederft. Er vormen zich gassen „„jftigd en raakt verstopt. Uw organisme w°rd zwart. U wordt humeurig en l°om-g1echts lapmid- de?ee„:meln\ifaomeerdfltoëlgZang neemt de oor- ^Mair CARTER' S LEVERPILUETJ^zullen^or- gen voor de vrije toevoer van ga .waa onover- geheel herstelt. Een plantaardig, zacm, troffen middel om de gal te doen vloeien- bjj Eischt Carter s Leverpilletjes, verk ug apothekers en drogisten in flacons van J voeter en politieagenten die verdacht achter om kijken In het Julianapark staan wat taxi's. Ze zijn nog niet weggereden en de chauffeurs maken een praatje. Fluisterend staan ze bij elkaar. Bespreken nu waarschijnlijk de verdiensten van den ver- stopen dag. Als vreemde beesten staan de kleine wagentjes onder de boomen. Ze staan er iederen morgen en iederen middag en toch zijn ze 's nachts anders. Anders is het ook in het plantsoen. De nachtwind speelt met de blaren in de hoogte. Daar suizelt wat in het groen. Een lichte beving lijkt daar over ons te gaan... dan... ineens een schelle gil snijdt door de hoorbare stilte. Een locomotief blaast stoom af. Een vogel wordt er wakker van. Vliegt op uit een der boomen, en zweeft weg. Waar heen...? Zal zij direct weer terugkomen...? Rails en locomotieven. Op het station gaat men door: daar staan de locomotieven buiten op de glimmende rails van het emplacement, die zich honderden meters uitstrekken. De maand maakt er twee reusachtige zilveren vingers van, die naar elkander toeloopend zich in de verte ver liezen. Locomotieven in het duister: ze krijgen iets menschelijks, deze zwarte kolossen. De wielen zijn nu tot stilstand gekomen. De assen rus ten en de raderen hebben hun urenlang ge jacht gestopt. Ze staan te rusten: het licht van de lan taarn vloeit over hun lichamen heen. Een enkele blaast nog een restant stoom af. Op de plaat van één ervan staat nog een stoker. Een neger, klevend van steenkolenstof en zwetend van het aanpezen. Hij staat met een katoenen lap te wrijven over koperen deelen. Hij verzorgt z'n kinderen goedOok des nachts. Zoo is Den Helder bij nacht. Het lijkt niet op Rotterdam met z'n Schie- damschen Dijk, nog minder op Amsterdam met z'n Rembrandtplein en licht-schuwe grachtjes. Men vindt niets van dergelijks in onze vesting aan het Marsdiep. Men vindt er alleen de nachtelijke rust en de romantiek van de zee, die in de stilte gaat spreken tot hen, die haar willen hooren. En het is duizendmaal schooner dan de rosse Rembrandt-pleinsche 3-stuivers-romantiek en het Schiedamsche Dijk-lawijt. Een huis en boom getroffen. Gistermiddag tijdens het te ongeveer 3 uur losbarstende onweer, heeft de bliksem aan de Achterbinnenhaven schade, zij het dan niet in groote mate, berokkend aan het dak van* het perceel no. 33 en een zich tegenover dit huis bevindenden boom. Hoewel de opvattingen over de juiste toe dracht nogal uiteenloopen, wordt aangenomen, dat het hemelvuur eerst het dak getroffen heeft en via de dakgoot op den boom over gesprongen is. In het dak werd een, zij het niet groot, gat geslagen, terwijl verscheidenen steenen van den schoorsteen afbrokkelden. Wat den boom betreft, deze bleek niet verbrand te zijn: men kan zich de situatie het best voorstellen als had men een beitel door den bast ge trokken. De bewoners van het huis waren tijdens den inslag niet aanwezig. Dit jaar is het 15 jaar geleden, dat juffr. Geervliet voor het eerst een reisje organi seerde voor dames uit de buurt, waar zij haar domicili heeft. Met een bus werd er toen een welgeslaag de tocht gemaakt, wat tengevolge had, dat er na 15 jaar met niet minder dan 6 bussen de tocht ondernomen wordt met dames uit ge heel Den Helder. Want het reisje van juffrouw Geervliet is nu zoo populair, dat bijna geheel Den Helder er van spreekt. Niet minder dan 165 dames zullen zich Dinsdagmorgen om 6 u. achter juffrouw Geervliet scharen om eens fijn een dag op stap te gaan. De reis gaat weer naar het mooiste gedeelte van ons land. De dames uit den Ouden Helder kunnen op het Westplein instappen, waarna gezamen lijk vanuit de Jan in 't Veltstraat vertrokken wordt. Wij hopen, dat de tocht door mooi weer begunstigd zal worden. Vanaf 28 Juni a.s. tot en met 11 Juli d.a.v. zal de geneeskundige buitendienst in het Gar nizoen te Den Helder worden waargenomen door den Officier van Gezondheid der 2e kl. Dr. A. E. Schuringa, Hoofdgracht 26 te Den Hel der. Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. Dinsdag 22 Juni. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat, 8.15 u. Spr. de heer Anton Begeer. Barometerstand Den Helder 761.0 Temperatuur zeewater 15.0 Temperatuur lucht 13.3 Hoogste temperatuur lucht gisteren 15.7 Laagste temperatuur lucht gisteren 11.5 Hoog water heden: 6.3018.40 Laag water heden: 12.2024.50 Hoog water Dinsdag 7.1019.25 Laag water Dinsdag 0.15 Licht op heden: 21.55 Onze vroegere stadgenoot, de heer G. Troost, thans le onderwijzer aan de Christe lijke School te Hillegom, is daar benoemd tot Hoofd van dezelfde school. GESLAAGD: Onze vroegere stadgenoot, de heer K. van Oostveen Jr., slaagde den 19en Juni aan het Amst. Conservatorium voor het einddiploma, hoofdvak theorie. GESLAAGD: Onze oud-stadgenoot Arnout Verdujjn is te 's-Gravenhage geslaagd voor de acte van onderwijzer. Den Helder. Geslaagd voor het examen handenarbeid de dames W. Annes, A. Kalf, S. D. Kruk, S. Kreyger, M. Moor te Den Hel der en G. H. Jonker te Oudesluis. Bij koninklijk Besluit van 18 Juni 1.1., no. 87 is aan den fourier A. J. Timmers de eere medaille in zilver met de zwaarden in de orde van Oranje-Nassau verleend. Deze onder scheiding viel den heer Timmers ten deel naar aanleiding van het 60-jarig bestaan van het Christelijk Militair Tehuis aan den Kanaal weg, dat volgende maand gevierd zal worr den. KLOKKENSPEL MONUMENT NEDERLANDSCH REDDINGWEZEN, te geven op Donderdag 24 Juni 1937, ter ge legenheid van het vertrek van den oud redders-autotocht naar het Gooi, mede in ver band van het vijftigjarig bestaan van het Heldersche Reddingsfonds, door den Stads- beiaardier Tj. Joh. Dito, van 8.309 u. v.m. Programma: 1. Wie gaat mee, gaat mee over zee J. J. Viotta. 2. Beelden uit mijn kinderjaren Thomas. 3. Klein vogelijn op groene tak Onbekend. 4. Waar de blanke top der duinen R. Hol. 5. Daar was eens een meisje loos Onbekend. 6. Lieve schipper vaar mij over Samehtini. 7. Knaapje zag een roosje staan H. Werner. 8. De oudjes doen het nog best (Potpourri). 9. De reddingboot De Groot. Door den P.T.T.-dienst verkrijg baar gesteld. Met uitberiding van de bestaande soorten zal thans een serie van 24 nieuwe geïllustreer de briefkaarten op de postkantoren verkrijg baar worden gesteld. Deze kaarten vertoonen, in tegenstelling tot de tot dusverre gangbare, over de geheele keerzijde een fotografische afbeelding van bekende historische gebouwen e.d. in Nederland, waarvan de omschrijving op de adreszijde zoowel in het Nederlandsch als in het Esperanto is vermeld. Zij zijn door middel van het fotodrukprocedé op z.g. broomzilverpapier vervaardigd. De kaarten zijn van een zegelafdruk van 71-2 cent voorzien (frankeering voor buiten- landsch verkeer) en worden voor denzelfden prijs verkocht. IJmuiden, 19 Juni. Bij het manoeuvreeren in het buiten toeleidingskanaal van de Zuider- sluis te IJmuiden, is Vrijdagavond de nieuwe mijnenveger „Pieter de Bieter" tegen een meer- stoel gevaren. Een hedenmorgen door den dui ker van den Rijkswaterstaat ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat de meerstoel ernstig beschadigd is. De „Pieter de Bitter" bekwam schade aan den voorsteven. Batavia, 19 Juni (Aneta A.N.P.). Aan de toelichting van de Marinebegrooting ontleenen wij nog, dat behalve eenige tweede termijnen voor den afbouw van onderzeeërs, onder meer nog ook de eerste termijn voor den aanbouw van de jagers „11" en „12" en de eerste termijn voor den aanbouw van de onderzeebooten „K 25", „K 26" en „K 27" wordt aangevraagd. Naar iyij vernemen bestaan er plannen om dezen zomer in 't laatst van Juli of begin Augustus, te Den Burg in het Park, een mu ziek- en zangfeest tegen entrée te organisee- ren. Het batig saldo van dit feest zou be stemd zijn voor de kas der Oranjevereeni- ging, die een flink kastekort heeft, als gevolg van de feesten, die ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana zijn gehouden. Verschillende muziek- en zangverenigin gen te Den Burg en op andere dorpen van Texel hebben, naar men ons meldde, reeds toezegging gedaan om aan dit feest mede te werken. Het Fanfarecorps V.I.O.S. van Oost heeft Vrijdagavond een serenade gebracht aan het echtpaar, den heer en mej. Burger te Oos terend, ter gelegenheid van hun 45-jarige echtvereeniging. Tijdens het hevige onweder, dat Zondag middag zoo lang boven onze gemeente bleef hangen, sloeg de bliksem in den schoorsteen van een school te Oost. Brand werd niet ver oorzaakt. Het hemelvuur beschadigde alleen den schoorsteen, terwijl ook de lichtinstalla tie werd beschadigd. De lichtmeter werd ge heel vernield. Verder werden in enkele wo ningen in de nabijheid electrische lampen stuk geslagen. Gisteren werd door een caféhouder de hulp van de politie ingeroepen, daar hij een aantal personen uit zijn lokaliteit verwijderd wilde hebben. Een bewoner van de le Wilhelminadwars- straat deed Zaterdag op het hoofdbureau aangifte, dat zij is beleedigd door een andere bewoonster van deze straat. Een bewoonster van de Dijkstraat deed Za terdag aangifte, dat een hoeveelheid goede ren uit haar woning werd ontvreemd, terwijl zij in het ziekenhuis lag. Een bewoonster van de Koningstraat gaf aan, dat van haar een fototoestel werd ont vreemd. Zaterdagavond had in het woonwagen kamp een vechtpartij plaats. De motor brigade, die juist voorbij kwam, maakte hieraan een einde. Op verzoek van de ouders is door de po litie een minderjarige jongen op transport gesteld naar Leeuwarden. 19 Juni. Aangebracht door korders: Tongen Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Poonen, pietermannen p. kg 0.75—0.60 0.57—0.45 „0.75—0.65 p. kist 7.005.00 2.70—2.10 2.40—1.80 15.00 19 Juni: Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Engelsche s.s. „Leeuwar den". 19 Juni 1937. GETROUWD: P. Vrije en J. A. Kloos. BEVALLEN: E. NijssenNavest, z.; M. J. BremerSturk, z.; L. C. F. KruijffKra mer, d. OVERLEDEN: S. R. Spigt, (m), 66 jaar. Door een „Uitvoerend comité Réunie Schoonhoven" is een réunie uitgeschreven voor oud-volontairs van bovengenoemde In structie-Compagnie, te houden op 1 Septem ber a.s. te Schoonhoven. De aanwezigheid van oud-commandanten, oud-officieren en onderofficieren van de voormalige Instructie- Compagnie zal zeer op prijs worden gesteld. De traditioneele boottocht van Den Helder naar Schoonhoven zal niet ontbreken, terwijl een aardig programma voor dien dag is samengesteld. De kosten, exclusief reiskosten, zullen hoogstens 2.50 p.p. bedragen. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heeren J. M. Kooreman, Huygensstraat 45 en W. Burger, Van Galenstraat 26, alhier. Bandoeng, 18 Juni. (Aneta/A.N.P.). In den loop van Augustus zal de werving van Europeanen voor het Kon. Nederlandsch- Indische leger weer worden opengesteld. H et is of den duivel er mee speelt. Ja, inderdaad, dat doet hij. We mochten voor eenige dagen, niet zonder vreugde consta- teeren, dat er eenige lichtteekenen waren waar te nemen aan den Europeeschen hemel. De inkt van dit hoopgevende bericht is echter nauwelijks opgedroogd, of er komen nieuwe berichten door den aether die alle hoop op eenige opklaring, in dui gen slaan. De Spaansche regeering zou opnieuw een aanval gedaan hebben op een Duitschen oor logsbodem, n.1. op den Duitschen kruiser „Leip- zig". In de afgeloopen wek zou viermaal een torpedo-aanval op den kruiser zijn gedaan, die wel zonder materieele gevolgen zouden zijn ge weest, maar die de verontwaardiging hebben gaande gemaatk van heel Duitschland. Nau welijks toch heeft Duitschland zijn contróle- taak ter zee weer op zich genomen, of er zou een incident plaats hebben gehad, dat even ernstig is als dat van de „Deutschland", al eischte het dan ook geen slachtoffers. De Spaansche regeering ontkent den aanval en beweert, dat de Duitsche be schuldiging niet anders bedoelt, dan een nieuw excuus te vinden voor een nieuwe Duitsche vijandige actie tegen de Spaan sche republiek. De non-interventie-commissie staat voor een moeilijke taak. Immers, Duitschland zal aan dringen op voorbeeldige maatregelen tegen de verantwoordelijke instanties, daarop wijzen alle Duitsche bladen. Maar dat zal al heel moeilijk zijn, als men uitsluitend af moet gaan op Duit sche beschuldigingen, die door onpartijdigén niet gecontroleerd kunnen worden. Wat men immers van den Duitschen kruiser van den aanval heeft waargenomen is wat men door gehoor-apparaten heeft gevolgd en de bellen- baan, die een torpedo vergezeld. Maar dat zijn geen „wettige en overtuigende bewijzen", voor een commissie, die over maatregelen tot ver gelding heeft te beslissen, temeer, niet als de tegenpartij ten stelligste ontkent. Het zal daarom niet gemakkelijk zijn voor de commissie om voor dit incident maatrege len te nemen en daarop zal Duitschland zeker aandringen. Hitier heeft zijn reis door het Rijn land plotseling afgebroken en is Zaterdagnacht met spöed naar Berlijn teruggekeerd. Hij heeft oogenblikkelijk een onderhoud met Göhring, Von Neurath en Von Raeder gehad. Dit alles wijst er op, dat Duitschland maatregelen neemt om óf eigen recht te zoeken óf dergelijke in cidenten verder te voorkomen. Men neemt zelfs aan, dat men zijn gedrag reeds bepaald zou hebben, als het resultaat der Londensche be raadslagingen niet bevredigend zou zijn. Londen staat voor een moeilijke taak en op nieuw dreigt het Spaansche incident als een gevaar voor Europa. Voor Uw spijsvertering PER PAKJE 5 CT. I DE VOLMAAKTE KAUWGOM I HR 23" Landgenooten, oud Oost-Indische Ambte naren, Officieren, Handel- en Cultuurmen- schen, en allen die korter of langer in de Tropen doorbrachten. In 1935 kreeg ik door welwillende hulp van hooggeplaatste vrienden in het Vader land eene adressenlijst van 5000 menschen, welke in het lieve oude Vaderland rustig hun pensioen genieten, welverdiend bij veel lief en leed in de tropenlanden. Middels een circulaire vroeg ik toen aan allen langs dien weg of het hen niet mogelijk was éénmaal per paar te denken aan de arme verweesde- of verlaten landskinderen hier. Velen gaven aan dien oproep gehoor en stuurden een bijdrage. Wij kwamen er zonder schuld en dat is zeer mooi, doch wij teerden 5735,01 in en die intering wil ik gaare weer aanvullen. In dien nu alle oud-Indische gasten, zonder dat ik hen persoonlijk een circulaire stuur mij op 10 Juli, wanneer ik 72 jaar word, 72 centen willen gieven voor mijn werk en dit willen storten in het Van der Steurfonds, Giro No. 166060 te Zeist, dan ben ik heel blij en kom er weer door. Juffrouw van Hoogstraten, Parklaan 6 te Zeist, die ons fonds beheert, heeft er heel veel werk mede, maar zij moe digde mij zelf aan, mijn o? roep te plaatsen. Aan menschen met ruime harten mijn ver zoek, aan menschen met milde harten mijn dank. Aan de welwillende Pers, die mij met deze plaatsing een zeer grooten dienst doet, mijn hulde en dank. Vriendelijk groetend. Uw Landgenoot De oude Papa PH. VAN DER STEUR, directeur Opvoedingsgesticht „Oranje Nassau", Magalang.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5