Be vliegtocht Moscou-Vaicouver Besprekingen over een internationaal volksfront Vier Russische volksvijanden aangewezen Schaaktournooi te Kemeri Na den val van Bilbao Ontploffing op de Jaime I De roode actie in Spanje Deuren der Amerikaansche staalfabrieken weer open Amelia Earhart te Bandoeng A DE UOODL0TTIGE TOCHT V. WlLLEY POST. 1935 2 DE TOCHT VAU THOR SOLBERG 1935 4937 De prestatie der Russische vliegers in beeld Bandieten overvallen goudmijn SPANJE Bespreekt Van Zeeland de oorlogsschulden met Roosevelt? Vereeniging van Noord en Zuid-Ierland DE MIER" USSR. 25 3 de tocht vau farik-met de kl-120" d93? I Moskou 4- DE. GESLAAGDE VLUCHT OVER DE UOORDPOOL VAU COUVER DE VLIEGERS ZEER VERMOEID. Op het kaartje zijn weergegeven de 4 voornaamste vluchten, waarvan de laatste stoutmoedige vlucht (4) van het Russisch vliegtuig U.U.S.R.-25 „13e Mier" momenteel in de belangstelling staat. Het einddoel San-Francisco, werd niet be reikt, niettemin is deze tocht op zichzelf ver metel en gedurfd en werd te Van-Couver voor geëindigd beschouwd, 960 K.M. was men van San-Francisco verwijderd. De non stop vlucht bedroeg 8700 K.M. Het initiatief om de pool over te vliegen werd indertijd ondernomen door den Amc- rikaanschen legervlieger wijlen Wily Post, vanuit San Diego vloog hij langs de Ooste lijke Amerikaansche kust over Alaska en probeerde vanuit het uiterste luchtsteun- punt Point Barrow de Noordplool over te vliegen,' bij een ongelukkige landing ver loor hij het leven (zie 1). Tegelijkertijd ondernam de Noor Thor Sol- berg een tegenovergestelde vlucht langs de westelijke Amerikaansche kust, vloog over Labrador, Davisslraat naar Groenland en maakte gebruik van de Groenlandsche en lJslandsche vliegvelden, destijds door Kolo nel Lindberg uitgekozen voor zijn vlucht om de wereld; de Noor kwam 17 Augustus '35 te Bergen (Noorwegen) aan, één dag la ter na het droevig ongeval van Wily Post (zie 2). De Russen, echte poolpioniers, ontsloten in 1935 de noordelijke Pool IJszee, met be hulp van vliegtuigen en ijsbrekers werd nieuw land ontdekt, hierop werden nieuwe nederzettingen gesticht vuurtorens en ra diostations werden gebouwd, bakens voor het toekomstig scheepverkeer gelegd. Het 'geheele Noorden van Siberië kwam in de belangstelling en werd het land van de toekomst genoemd. Nieuwe vliegtuigsteunpunten voor de Rus- sich-Amerikaansche brug in de Beringstraat werden gelegd (zie op de kaart Wrangel, Wellen). Onlangs kwam de Russische poolvlieger Farik te Moskou retour van zijn Iange-af- standvlucht over het Poolgebied (No. 3). Vanuit Moskou via Siberië controleerde deze de poolcontrolestations, gelegen langs de Noordelijke ijsroute, voorzag de aldaar gestationeerde bemanning van post, instru menten, enz. Het geheele traject bedroeg 20.(300 K.M., er werd soms gevlogen over kou de poolgolven van 60 70 gr. C. De jongste expeditie aan de pool, de laat ste vlucht van de „De Mier' houden nauw verband met een toekomstige luchtverbin- ding van Rusland naar Canada en Ver- eenigde Staten. De geheele kaart is ons vreemd geworden wanneer wij vanuit het Noordpoolgebied de ligging der landen bezien, want van hieruit is de kortste weg denkbaar die 3 wereld- dealen aan elkander verbindt. Gelukwenschen stroomen toe. Stalin, Molotof, Worosjilof, Kaganowitsj, Kalinin, Sjdanof, Jesjif, Mikojan, en Andre- jef hebben Tsjkalof, Paidoekof en Beljakof een telegram gezonden, waarin zij den vlie gers gelukwenschen met het behaalde suc ces. „Wij zijn trotsch op de koene, moedige Sovjet-vliegers, die om het beoogde doel te bereiken, geen hindernissen kennen", aldus het telegram. Groot enthousiasme. In de geheele Sovjet Unie heerscht buiten gewoon enthousiasme over den vliegtocht der Russische aviateurs. De bladen wijden groote aandacht aan hun prestatie, terwijl de bevolking op vele plaatsen reeds hulde- betoogingen heeft gehouden. De vliegers zeer vermoeid. De speciale verslaggever van de „Daily Mirror te Yancouver seint, dat de Russische vliegers zeer vermoeid waren, toen zij met hun toestel landden. Beljakof verklaarde, dat Tsjkalof tijdens de geheele vlucht het bevel heeft gevoerd. Het toestel was 63 uur en 19 minuten in de lucht. De vlieger verklaarde, dat men een aanzienlijken afstand ten zuiden van Van- eouver had bereikt en boven Eugene (Ore- gon) had gekruist, doch dat de dikke mist daar alle zicht onmogelijk had gemaakt en de aviateurs had gedwongen terug te keeren. Het toestel was de Pool op 30 K.M. ge passeerd. Daar hecrschte een zeer lage tem peratuur. Tsjkalof bevestigde, dat er voldoende ben zine aan boord was om Oakland te bereiken, doch dat hij na den koudestorm te hebben overwonnen, voor den mist moest wijken. Daar de controle-instrumenten naar Was hington zijn gezonden, zullen de vliegers pas, wanneer deze onderzocht zijn door de na tionale luchtvaart-associatie, weten, of zij het wereldrecord hebben verbeterd. Gelukwenschen van president Roosevelt en Huil. President Roosevelt en staatssecretaris Cordell Huil hebben hun persoonlijke geluk wenschen doen toekomen aan de drie Rus sische vliegers, die Zondag te Vancouver zijn gedaald. Sovjet ambassadeur naar Van couver. Alcxander Troyanofsky, de ambassadeur van Sovjet-Rusland te Washington, is per speciaal vliegtuig van San Francisco naar Vancouver vertrokken om persoonlijk geluk te wenschen aan de Russische vliegei's, die behouden op het Amerikaansche contingent zijn aangekomen. Apschenek heeft de leiding. Fine verliest tweemaal. De vijfde dag van het internationaal scliaaktoui-nooi te Kemeri heeft enkele gi'oo- te verrassingen gebracht. Dr. Tartakower sloeg, met wit spelend, Fine, terwijl Landau van Aljechin verloor. De afgebroken partij uit de viei'de ï'onde tusschen Fine en lleshevski werd door den Amerikaanschen kampioen van zijn landge noot gewonnen. Ook de afgebroken partij tusschen Aljechin en Mikenas werd vooi't- gezet en door den vroegeren -wereldkam pioen verloren. Apschenek heeft thans de leiding met 4 punten uit 5 partijen. De resultaten waren: Vijfde ï'onde: MikenasRellstab afgebro ken; LandauAljechin 0—1; Feigin Apschenek 01; FlohrSteiner 'A'A ReshevskiBerg K'A\ Tartakowei'Fine 1 0; OsolsHasenfuss 10; Stahlberg Keres afgebroken; BoeoekPetrov 0—1. Derde ronde: MikenasApschenek 0—1; Feigin—Berg 10; Vierde ronde; FineReshevski 01; Alje chin.Mikenas 01. De stand na de vijfde ronde luidt: 1. Apschenek 4 punten; 2. Reshevski 3% pt. plus een afgebi'oken partij; 3. en 4. Tar takower en Flohr '3'A pt.; 5. Peti'ov 3 pt.; 6. en 7. Steiner en Aljechin 2A pt. plus een af gebroken partij; 8. en 9. Osols en Berg 2'A pt.; 10. Keres 2 punt, plus een afgebroken partij; 11. Fine 2 pt.; 12. Rellstab 1'A pt„ plus twee afgebroken partijen; 13 en 14. Feigin en Boeoek 1'A pt. plus een afgebro ken partij; 15 en 16. Mikenas en Hasen fuss 1 pt., plus een afgebroken partij; 17. Stahlberg 14 pt., plus twee afgebroken par tijen; 18. Landau 'A pt. Door Japansclie troepen verdreven. Het .Tapansche persagentschap Domei meldt, dat 80 goedgewapende bandieten op IS Juni een overval hebben gepleegd op een goudmijn in de provincie Krin (Mands- joekwo) De Tapansche bewakers werden gedood, elf arbeiders, van wie vier Japanneezen, werden gevangen genomen. De bandieten bezetten de mijn. Zij konden pas worden verdreven nadat Japansche troepenverëierkingen waren gearriveerd: „In het Westen eruit, in het Oosten er weer in." Valencia geeft niet op. Het offensief van de rechtschen in het Baskenland, dat heeft geleid tot het bezetten van Bilbao, heeft den troepen van Franco een terrein van ongeveer 225 vierkante kilometer doen innemen. Van oost naar west zijn de troepen opgerukt van Ver- gara naar Bilbao, een afstand van ongev. 45 K.M., en van het zuiden naar het nooi'den zijn zij vijftig k.m. voortgerukt, n.1. van Villa Real naar kaap Machichaco. "Tijdens dit offen sief maakten de rechtschen ongev. achttienduizend krijgsgevangenen. Verder behaalden zij een aanzienlij ke buit en brachten den tegenstan der bloedige verliezen toe. De verliezen van de Troepen van Franco zouden gei'ing zijn, volgens de laatste cij fers bedi'oegen deze niet meer dan vijf pet. In zijn dagelijksche radiorede heeft ge- Jleraal Gueipo de Llano het volgende mede gedeeld: „De tegenstanders aan het front van Biskaye verklaren, dat zij zich in nieu we stellingen terugtrekken overeenkomstig de bevelen van den staf. Inderdaad worden zij met kracht terug gedreven door de rechtsche troepen. Verder zeide de generaal nog, dat het leven te Bilbao zijn gewonen gang herneemt en dat met ingang van morgen het nieuwe ra diostation de berichten der aanhangers van generaal Franco zullen uitzenden. In Baskische kringen te Madi'id heeft het bericht van den val van Bilbao hevige ontroering gewekt. Men legt er den nadruk op den wil van alle Basken zich aaneen te sluiten tegenover de binnendringers. O.m. verklaart men: „Men jaagt ons naar het Westen uit ons land, wij zullen er uit het Oosten weer binnengaan. Laat men ons toe staan Jaca en Navarx-e te gaan aanvallen." Na een vergadering van den ministerraad te Valencia is een manifest, gepubliceerd, gericht tot het Spaansche volk, waarin wordt medegedeeld, dat Bilbao is ontruimd hetgeen evenwel niet inhoudt, dat het Bas kenland is verloren. Het manifest sluit mot den uitroep: „Le ve de onafhankelijkheid van Spanje. Leve de vrijheid van ons volk. Voor het dui zendmaal,elorierijke Eukadië, voorwaarts tot de eindoverwinning." Reis zou in peen verband staan met economische zending. Volgens een niet bevestigd bericht zou van Zeeland met president Roosevelt de kwestie der ooi'logsschulden bespreken. Het Belgische gezantschap verklaart, dat de reis van van Zeeland in geen enkel ver band staat met de economische zending, waarmede de regeeringen van Londen en Parijs den Belgischen staatsman hchben belast ten aanzien van een herstel der han delsbetrekkingen. Volens de bladen heeft pi-esident Roose velt schikkingen getroffen voor besprekin gen met van Zeeland aan boord van de Potomac tijdens een ki'uistocht in de golf van Chesepeak. 176 slachtoffers. Schip niet meer te reparecren. Onvoor zichtigheid de oorzaak? Naar de Evening News uit Gibral tar meldt, zijn bij de ontploffing, die onlangs aan boord van het tot de strijdkrachten der Spaansche regee- ï'ing behoorende slagschip „Jaime 1" heeft plaatsgehad, niet, zooals Va lencia heeft medegedeeld, achttien, doch in totaal 176 personen om het leven zijn gekomen. De ontploffing is door onvoorzichtigheid van een arbeider in de munitiebergplaats verooi'zaakt. Er zou geen hoop meer bestaan, het schip ooit weder in dienst te kunnen stellen. Ook Reuter verneemt, blijkens een bericht uit Gibraltar, dat de ontploffing aan boord van de „Jaime 1" vee! ernstiger is geweest, dan Valencia het heeft doen voorkomen. Behalve 176 dooden, zouden er ruim 200 gewonden zijn, waarvan de meesten er erg aan toe zijn. Omtrent de oorzaak verneemt Reuter, dat arbeiders in de nabijheid van een geladen granaat soldeerwerk verrichtten. Duitschland geeft een roodboek uit. De Anti-komintern" publiceert in den vorm van een roodboek een verzameling do cumenten betreffende de sovjet-Russische inmenging in Spanje. Aan de hand van een omvangrijke verza meling materiaal toont het roodboek aan, dat Spanje sedert bijna twintig jaar a s het „voor de revolutie rijpste land" door de agenten van Moskou is bewei'kt. O. a. wordt het origineel van het gehoeime plan der Ko mintern voor den opstand gepubliceerd. Voor de waarheid van dei n liet roodboek vervatte berichten getuigen 233 foto s en do cumenten. Aan de hand van zorgvuldig uit gezocht materiaal wordt verder de sovjet- Russische inmenging onomstootclijk bewe zen. De voornaamste agenten van Moskou worden met name genoemd. Aan het slot van het ï-oodboek wordt een overzicht gegeven van de rol, welke de roo de diplomatie in de Londensche niet-inmen- gingsconunissie speelt. Het roodboek doet volgens D.N.B., het heele leugengebouw, dat is opgericht door duistere elementen, om de inmenging der sovjets in Spanje te verheimelijken, den communistischen horden een .democratisch' tintje te geven en tenslotte zooals bij „het geval-Guei-nica" Duitschland, Italië Portugal en zelfs Engeland op de meest on zinnige wijze verdacht te maken, ineenstoi'- ten. Gelijke politiek ten aanzien van Spanje. De voorzitter van de socialistische arbei- dersinternationale, de Brouckère (die inmid dels zijn ontslag heeft ingediend) en Adler, de secretaris dezer internationale, hebben gisteravond te Annemasse een bespreking gehad met de afgevaardigden der derde in ternationale, den Franscliman Marcel Ca- ehih, den Italiaan Galio, den Duitscher Dah- len, den Spanjaard Checa en den Franscli man Bonté. Thordez, die den dag tevoi'en te Anne masse was aangekomen, is gistermiddag weer naar Pai'ijs tex'uggekeerd. De, afgevaar digden werden na afloop der bijeenkomst, welke 2'A uur duui-de, door de menigte, die zich voor het vergaderlokaal verzameld had, met de internationale begroet en den kreet „eenheid van actie". Cachin en de Brouckère schudden elkaar hartelijk de hand en beloofden elkander binnenkort we- dei'om te zullen ontmoeten. Laatstgenoem de keerde vervolgens naar Genève terug, waar hij de Belgische arbeiders op de ar- beidsconferentie vertegenwoordigt. Na afloop der confex'entie werd een com muniqué uitgegeven, waarin verklaard wordt: De afgevaardigden hebben, zooals was ovei'eengekomen, van gedachten gewisseld over de beste wijze van voordzetten der actie ten gunste van Spanje in gemeenschappe lijk overleg. Overal waar dit mogelijk is en op alle maniei'en, zonder nuttelooze wrij vingen. Te dien einde is een poging meer dan ooit noodzakelijk na den oproep der Spaansche werkliedenoi'ganisaties, die met zoo schitterenden moed hun strijd tegen de verbonden fascistische wereld strijden en met hun vrijheden, tegelijktijd de vrijheid en vi'ede van Europa en de wereld verdedi gen. Deze uitwisseling van gedachten heeft aangetoond, dat, de beide internationales ten opzichte van Spanje gelijke politiek volgden, en dat, de een zoowel als de ander, de opheffing der blokkade, herstel van het geschonden internationale recht en toepas sing van het handvest van don Volkenbond eisehen. Beide wenschten zij dat binnen zeer kor ten tijd opnieuw in contact zal worden ge treden met het doel eener meer gedetailleer de bestudeering van de concrete middelen tot materieelen en moreelen steun aan Spanje, die onder de oogen waren gezien. De Brouckère treedt af als voor zitter van de S.A.I. De Brouckère, de voorzitter van de Socia listische Arbeiders-Internationale, op het oogenblik afgevaardigd naar de internati onale ai'beids-conferentie. heeft bij het cen traal uitvoerend comité zijn ontslag inge diend. Toen de correspondent van Havas hem naar de reden van zijn aftreden vroeg, ant woordde hij, dat de beleefdheid hem ver plichtte eerst zijn uiteenzetting te geven aan het uitvoerend comité van de Tweede Inter nationale, dat Vrijdag a.s. zal bijeen komen. Verstandige betrekkingenmet Engeland. In een in zijn kieskring (Ennis) gehou den verkiezingsi-edevoering heeft de Iersche premier De Valera verklaard, dat de re geering na de verkiezingen zal sti'even naar de vereeniging van Noord- en Zuid-Ierland, het hei-stel der souvereiniteit over de ha vens en de tot stand brenging van verstan dige betrekkingen met Groot Bi'ittannië. JAIME 1 OPROEP AAN DE WERKWILLIGEN. Werkplaatsen ontruimd. De „Republic Steel" en „Young. stown Sheet and Tube" hebben gis teren in de plaatselijke bladen van Youngstown en Ohio advertenties ge plaatst, waarin aan de werkwillige arbeiders wordt medegedeeld, dat de fabrieken hedenochtend weder zullen worden geopend. Verklaard wordt, dat alle employé's, die wer ken willen, hedenochtend om 7 uur in de fabriek moeten zijn. Deze mededeeling geschiedde ondanks 't treffen, dat Zondagnacht tusschen stakers en werkwilligen te Youngstown plaats had waarbij twee personen werden gedood en 25 gewond. De vakvereenigingsleiders hebben, naar het Hsbl. verneemt, telegrafisch een beroep op Roosevelt gedaan de heropening van fa brieken te beletten, daar dit zeker tot bloede vergieten aanleiding zou geven. De president van de „Republic Steel" ver. klaarde heden, dat zijn maatschappij gocn mondeling of schriftelijk contract mist een onverantwoordelijke partij wilde aangaan of zou kunnen aangaan. In dit verhand achtte hij het C.I.O. momenteel nog geheel onverantwoordelijk. Derhalve was elke dis cussie over dit probleem vruchteloos. Hij verklaarde, dat het meerendeel van de arbeiders niets met het C.I.O. te doen wil hebben. Op bevel vand en gouverneur van den Staat Pennsylvanie hebben 1300 niet-aan- geslotcn arbeidei's de weideplaatsen der Bethlehem Steel Cy. te Johnstown ontruimd 11.000 arbeiders hebben de werkplaatsen te Cambria ontruimd. Twee personen, die bij het posten in moei lijkheden waren geraakt en wonden had dén opgeloopen, zijn aan de gevolgen over leden. Volkscommissarissen van Wit, Rusland beschuldigd. De „Pravda" bericht, dat Kasi- mir Benek, volkscommissaris van landbouw van Wit-Rusland in het partijcongres van deze republiek een volksvijand is genoemd. Het blad „Rabotchi" dat te Minsk verschijnt, voegth ieraan toee, dat ook de volkscommissaris van on derwijs Anami Diakof werd aange klaagd. Dit blad bericht verder, dat Tsjerviakof, oud-president van het centraal uitvoerend comité, die. naar verluidde, öm familieredencn zelf moord heeft gepleegd, voor het congres eveneons werd aange klaagd; hij zou hebben samenge werkt met generaal Uborewitsj, die tezamen met Toeschatjefski w erd terechtgesteld. Voor het congres' werd bovendien een groot aantal ambtenaren beschuldigd van separatistische actie, Ti-otskiisme en sabo tage, welke ten doei had het industrieele plan voor Wit-Rusland in 1937 te doen mislukken. Zoo zou Wladimirski, ouddirec teur van do spoorwegen verscheidene onpe lukken hebben georganiseerd, vooral tegen troepentransporten. De directeur van de houtrust Rosin zou fabrieken hebben ver brand en de directeur van het vervoer op de rivieren, Golovanif zou dit vervoer heb bend doen verlammen. In totaal werden 14 directeuren en 16 onderdirecteuren ontmas kerd als contra-revolutionnaircn. Verder wordt uit Moskou vei-nomen, dat mevrouw Ziumbilova, coinmissai'is van de sociale verzekeringen in de Krim, en eenige anderen zijn gearresteerd, omdat zij 413 duizend roebei van de staatsgelden hebben verduisterd. Geen wedstrijd met de „Ibis. De aviatrice Amelia Earhart land de op haar vlucht rond de wereld gisterenmorgen te 13.66 uur te Ban doeng. Zij bleef een kwartier boven bet vliegveld cirkelen, vermoedelijk omdat de verschillen de aanwijzingen op den grond door de laas?' hangende wolken onzichtbaar waren. 'i°ea stegen eenige toestellen van de luchtvaart ahleeling op, die een landing uitvoerden, ten einde Amelia aan te toonen, hoe geland moest worden. Op het vliegveld was zeel' groote belangstelling. De vei'eeniging „Ban doeng Vooruit" bood bloemen aan. Miss Ear hart zal bier drie dagen verblijven, omdat de K.L.M. te Bandoeng de eenige outiilag® heeft waar zij het instrumentarium jan naar moderne machine aan een grondige revisie kan laten onderwerpen. I en aanzien van de berichten omtren een zoogenaamden vriendschappelijken vvecj' strijd tusschen Amelia Earhart en de „mis van de K.L.M. deelde de gezagvoerder med?> dat met K.L.M.-toestellen nimmer wedsti'J den worden gehouden, terwijl bovendic tu- !raicct RangoonSingapore voor „Ibis geheel anders was dan voor de - i'ikaansche aviatrice De „Tbis" toch maal»» tusschcnlandingen te Bangkok, Penang, Medan, op welke plaatsen men mio'itho1 heeft voor het innemen van post, bet lad van benzine, etc. terwijl Amelia Earhart behoudens een tusschenlanding te BangK rechtstreeks naar Singapore vloo" vens valt op te merken, dat de „Ibis e snelheid heeft van 270 k.m. en Amelia k® hart met haar Wasp. Junioi'-motoren 237 k.m. t Het geheele weddenschap-verhaat fnP<! daarom ook beschouwd worden ais onjn^

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2