29 Juni Feestdag in Den Helder Vacantieplannen l "eisbure;ü„ velthuijs Zij die onze driekleur hoog houden Ayenda Stadsnieuws Brief voor Indië Goed exomen doen Dinsdag 22 Juni 1937 Helderschc Courant Tweede Blad Ter gelegenheid van Prins Bernhard's verjaardag Een eenvoudig, maar veelbelovend programma De Lyceum-kwestie Zomerconcert Harmoniekapel „Winnubst" Möttlingeravond Diefstal Wegverzakking Uitslag aanbesteding Burgerlijke Stand van Den Helder FLF*C» „Helder" gaat van tenue veranderen Koe doodgeslagen Inschrijvingen Handelsregister De laatste Ford-Schiphol excursie Zeilwedstrijden voor de Koninklijke Marine Er is sinds verleden jaar een nationale feestdag bijgekomen: de verjaardag van den Prins der Nederlanden, in eenige maanden tijds bij ons volk populair geworden als „Prins Bernhard Het zal de eerste verjaardag ziin welke de Echtgenoot van onze Kroonprinses als Nederlander zal vieren. In verschillende plaatsen in ons land is men bereids tot de conclusie gekomen, dat die dag feestelijk gevierd moet worden. Daaronder behoort ook onze eigen ge meente en met name het Central Oranje- Bestuur is het weer, dat zich in dit op zicht weer verdienstelijk gaat maken. De heeren van dit bestuur hebben al eenige malen vergaderd om de mogelijkheden voor den 29sten Juni onder de oogen te zien en het resultaat is, dat zij dezer da gen het volgende programma konden ver strekken: Een militaire marsch door de stad. De dag begint natuurlijk met een eenvou dige, maar altijd treffende ceremonie: het uit steken van de vlag. Dat van verreweg de meeste woningen onzer stad dien dag het rood-wit-blauw zal waaien! In de ochtenduren heeft een militaire marsch plaats door een compagnie adelbor sten, die het vaandel met zich zal voeren, en waarbij ingedeeld zal zijn de Koninklijke Ma rinekapel. Deze marsch zal door een groot deel van onze stad gemaakt worden. Wedstrijden op het Marsdiep. In de middaguren zal het Marsdiep „het terrein" van de festiviteiten zijn. Daar zullen n.1. zeilwedstrijden gehouden worden met medewerking van marine-vaartuigen en van de H.W.N. In het geheel zullen 9 verschillen de klassen starten. Nu zal men denken: wat heeft het publiek daar nu aan, want als de Koninklijke Marine-Jachtclub wedstrijden houdt is er niets van te zien, laat staan van te begrijpen. Maar in dit geval zal dat geheel anders zijn. De starts zullen n.1. plaats hebben voor de gebouwtjes van de „H.Z.V." en „Frissche Morgen", terwijl vlak langs den Dijk in de richting van de Haven gezeild zal worden. Men zal de wedstrijden dus uitstekend kunnen volgen. Het ligt in het voornemen om de deelnemende vaartui gen (we zullen hopen, dat het er zeer velen zullen zijn: aanmelden s.v.p. aan de Jachthaven) in „kiezoglinie" naar het wedstrijdterrein te doen varen, welk beeld dan zoo ongeveer aan een armada uit vroegere tijden zal doen denken. De start seinen zullen gegeven worden van het ge bouwtje der H.Z.V. Kanowedstrijden in het Helderseh Kanaal. Opgeluisterd door muziek van de Chr. Oranje Harmoniekapel zullen in denvooravond in het Helderseh Kanaal kanowedstrijden ge houden worden. Dé attractie daarvan zal Zijn de voetbalwedstrijd voor kano's, waarbij getracht zal worden, dat de partijen in de kleuren van het wapen der Prinses en van den Prins gestoken zullen zijn. Ook de ge- costumeerde canovaart belooft iets aardigs te Worden. Het programma voor den avond. De avond van dien dag staat in het teeken van de muziek. De bekende Rotterdamsche beiaardier Timmermans zal dan een concert op het carillon van het Helden-der-Zee-monu- ment geven, dat afgewisseld zal worden door muziek van de zoo populaire kapel van de Koninklijke Marine. Een aardige bijzonderheid is, dat dit programma door de K.R.O. zal worden uitgezonden. Na afloop zullen de prijzen van de des mid dags gehouden wedstrijden uitgereikt worden: diverse mooie prijzen zijn bereids ter beschik king van het Centraal Bestuur gesteld. De festiviteiten zullen besloten worden met het afsteken van eenige tientallen vuurpijlen. Zoo men ziet: een eenvoudig programma, dat niettemin alle voorwaarden in zich houdt van goed te kunnen slagen, alshet weer tenminste medewerking verleent. Want zoo boit, dan is het welslagen .van dit programma van Pluvius c.s. afhankelijk! Het spreekt vanzelf, dat deze festiviteiten, hoe eenvoudig ook opgezet, geld kosten. Daarom zullen oranje-speldjes worden ver kocht, waarvan de baten zullen vloeien m de kas van het genoemde Centraal-Bestuu Dat men zich uitsluitend met Oranje si dat gekocht is van een der collecteurs (trices) van het C.O.B. Zij zullen een nader aan geven herkenningsteeken dragen. 1. Korte zeereizen naar Noorwegen, Middell. Zee, Madeira enz. 2. Goedkoope spoorbilj. en reischeque 3. Hotelplan naar Zwitserland. 4 Pracht autocar-reizen. XJit niet minder dan zeven verschillende lan den namelijk Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Zweden, Dene marken en Nederland komen de deelnemers aan de Internationale zeilwedstrijden in den Kieler Bocht. Zooals wij gisteren berichtten, heeft onze landgenoot luit. ter zee 2e kl. B. Poortman te zamen met luit. ter zee 2e kl. J. F. van Duim op zéér fraaie wijze den Hin denburg-herinnerings beker en den eereprijs, beschikbaar gesteld door Vice-Adm. Raeder, voor de Nederlandsche Marine gewonnen. Een aantal buitenlandsche deelnemers aan de „Kieler-Woche", waaronder onze kranige Holland- sche zeilers: le. van rechts luit. ter zee 2e kl. W. J. Reijnierse (reserve), 2e van rechts luit. ter zee 2e kl. B. Poortman (stuurman), 3e. van rechts luit. ter zee 2e kl. J. F. van Duim (fokkenist) en 4e. van rechts luit. ter zee le kl. C. Moolenburgh, van den Marinestaf, die als geleider van de Nederlandsche ploeg optrad. 30 Juni in den Gemeenteraad. Naar wjj vernemen, zal 30 Juni a.s. de Gemeenteraad wederom bijeenkomen. Een van de agendapunten van deze vergade ring zal zjjn het voorstel van B. en W. om de Handelsschool alhier om te zetten in een z.g. H.B.S. a., waaraan te verbin den een Lyceum. De Harmoniekapel Winnubst, Directeur de heer H. B. Schenkels, geeft op Donderdag 24 Juni 1937 des avonds van 8u30 tot 10 uur in het Julianapark het Tweede Zomerconcert. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de samenkomst van hedenavond in het Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat, waar de heer A. Begeer hoopt te spreken. De samen komst begint om 8.15 u., de toegang is vrij. Een bewoonster van de Smidstraat, die een perceel aan de Dijkstraat zou betrekken, deed aangifte, dat uit laatstgenoemd perceel eenig huisraad wordt vermist. Gisteren werd een verzakking van het weg dek van de Timorlaan geconstateerd, hetgeen vermoedelijk ontstaan was door een defect aan het riool. Uitslag van de door den heer C. Kleiman in het Kegelhuis namens den heer H. Hogen- bosch gehouden aanbesteding van: Het ver bouwen van het woonhuis aan de Westgr. 22, alhier. A. B. C. van Essen 5774.5484. A. Smit 5760.5460. Reyers Vlaming 5700.5400. J. Steeman 5577.5287. J. Roomeyer 5550.5350. G. H. Geus 5550.5250. L. Plaatsman 5540.5240. R. Noppert Oord 5500.5230. Modder Cuperus 5500.5175. D. de Graaf, Koegras 5400. C. Bot 5400.5200. G. v. d. Wal 5393.5093. H. Hagen 5385.— 5095.— H. W. Freeke 5380.5080. H. Doorn 5380. P. Vermeulen Ran 5380.5090.— K. Venema 5335.5035. G. Groot 5289.4999. P. Tuin, 't Zand 4970.4830. A. de Kloe 4970.— 4655. C. Goes 4880.4589. M. C. v. d. Plas 4848.4628. A. v. d. Wouw 4760.4470. M. de Vries 4460. A. Met kozijnen en ramen van teakhout. B. Met kozijnen en ramen van grenenhout. van 21 Juni 1937. BEVALLEN: J. Snoek-Pieterse, z. W. A. SchotDijkstra, z. J. PijlKos, z. A. van der ValkTuinenga, z. T. Koole—Sohier, z. J. G. BoësekenGoos, z. is er voor zorgen, dat Ge op 't examen in Uw geheugen alles kunt terughalen, wat Ge hebt geleerd. Daarvoor zorgt zoo'n „AKKERTJE". Een roodzwarte band over het shirt. Op de gisterenavond gehouden Algemeene Vergadering van de H.F.C. „Helder" is beslo ten om een wijziging in de club-tenue te bren gen. Tot gisteren behoorde op het witte shirt het wapen van Den Helder gedragen te wor den: dit wapen wordt thans vervangen door een rood-zwarten band. De aftredende bestuursleden G. H. F. Meijer en C. N. Nieuwbuurt waren niet herkiesbaar; in hun plaatsen werden gekozen de heeren N. J. Kiljan en H. C. Meijer. De elftallen zullen voortaan door den trai ner in overleg met het Bestuur worden sa mengesteld. De H.F.C. „Helder" werkt dus zonder elftal-commissie. Op het land van den heer J. v. d. Veer, aan den Rijksweg, is Zondagmiddag tijdens het korte, doch felle onweer, een hoe doodge slagen. Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Dinsdag 22 Juni. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat, 8.15 u. Spr. de heer Anton Begeer. Barometerstand Den Helder 760.2 Temperatuur zeewater 15.0 Temperatuur lucht 14.1 Hoogste temperatuur lucht gisteren 15.7 Laagste temperatuur lucht gisteren 12.4 Hoogwater (heden) 7.1019.25 Laagwater (heden) 0.15 Hoogwater (Woensdag) 7.5020.05 Laagwater (Woensdag) 2.1014.00 Licht op (heden) 21.55 GESLAAGD: aan het Instituut „Mercu- rius", Loodsgracht 72, voor het diploma Ma~ chineschrijven J. Venema en P. Slijkerman, leerlingen van bovengenoemd Instituut. GESLAAGD: te Haarlem aan de Rijks kweekschool voor onderwijzeressen onze vroegere stadgenoote mej. Nettie Geus, Heemstede. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Verenigingsbesturen! Vraagt bij ons prijsopgaaf voor Uniformen enz. Wij geven U speciale voorwaarden. Vlotte bediening, lage prijzen. 15—22 Juni 1937. Bestuurswijzigingen. Den Helder: N.V. E.S.O.N.A., Hoofdgracht 23. Andere wijzigingen. „De Bijenkorf", fa. L. Coltof, Spoorstraat 43, winkel in dameskleeding en manufacturen; rechtsvorm gewijzigd. „Amko", in liq. Amsterdamsche Kooplieden, Spoorstraat 23, winkel in heeren en kinder- confectie; rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen. Den Helder: C. Wittebol, Dijkstraat 68, café. Texel W. Burger, De Koog, timmerbedrijf. Beste Piet. Ons incognito is opgeheven. Nu ik mijn eer sten brief heb afgeleverd, klampen me voort durend Nieuwediepers aan met de woorden: „Zeg ben je al in de Singelbuurt geweest?" „Heb je ons carillon al gehoord?" „Wat zeg je wel van de Postbrug?" „Alle mogelijke tips krijg ik om eens te gaan kijken. Nu, ik kan je garandeeren, dat ik overal naar toe ga en reeds menig wandelingetje met pot lood en bloknoot in mijn zak door de „stel ling" heb gemaakt. En dan heb je het ge voel of de menschen achter hun horretjes en gordijntjes, je na zitten te kijken en tegen elkaar zeggen: „Daar gaat die man van de Marinebrieven weer. Strakjes staat er in de krant, dat onze deur niet opgeschilderd is of dat de stoep vuil is." Ik moet je zeggen, dat de reportage hier in de stad aardiger is dan in de Oost. Daar woonde je op het M. E. en zat je alleen in Marine milieu, maar hier heb je met alle inwoners van Nieuwediep te doen en merk je pas goed hoe of alles hier in Den Helder samengegroeid is aan, om en met de Marine. Begrijpelijkerwijs is er dus wel het één en ander te vertellen. Op mijn wandeling langs, het Paleis viel mij b.v. op, hoe de directeur van de werf en de hoofdingenieur van woning verwisseld hebben. Naast den Commandant Instituut woont nu de Hoofdingenieur en naast de admiraal de directeur werf. Alhoe wel uiterlijk niet zichtbaar, is de tweede verdieping van het vroegere huis van mijnheer Rappart thans voor bureelen van de Directie in gebruik genomen, zoodat de gang van de tweed.e verdieping thans ook naar bakboord doorloopt (als je de trap opkomt). De sein post op de kazerne wordt niet meer be diend, maar dit geschiedt, evenals in de mo bilisatie het geval was, weer van het dak van het paleis af. Aldaar zetelt thans ook een vaste verbindingsofficier. Doorloopende langs de Hoofdgracht merkte ik nog op, dat de zij-ingang van „school 8" van meester Stumfius wederom dichtgebouwd is en ze het daar weer net als in onzen tijd (1907), alleen met de voordeur doen. Alleen is er een groote claxon aangebracht. Blijkbaar kost het in dezen modernen tijd meer moeite om de leerlingen tot binnen komen te „noo- den" als destijds toen een enkel handgeklap van „juffrouw Veen" meer dan voldoende was. De banketbakker op den hoek bestaat nog steeds met daaraan toegevoegd een „ijs paleis". Een etablissement wat me gezien het Nieuwediepsche weer van de afgeloopen week een vrij overbodige luxe lijkt. Het etablissement van Evert Dito wordt gerestaureerd. Het was voor het eerst in mijn leven, dat ik deze zaak niet in bedrijf zag. De pianohandel van Selbach bestaat nog steeds, zij het dan ook dat de radio hier wel de overhand heeft. Het kapitale huis van jullie chef personeel in Soerabaja is thans een soort pakhuis van Prins geworden, het geen het aristocratische aanzien van deze woning niet ten goede komt. Trouwens, je ziet vele huizen thans tot winkel verbouwd. U.S.O. bestaat nog steeds met zijn 17e eeuwsche voorgevel, maar het huis daar boven is onbewoond. Op de H.B.S. alles nog bij het oude, alleen wat meer fietsenhokken. Eenmaal op den Kanaalweg aangeland, trok ik er iets aan wat me meteen in een bekende sfeer van 30 jaar terug bracht en dat was de reuk van de gracht. Maar dit trof ik slechts één avond, zoodat ik dat opzicht blijkbaar toch wel verbetering is gebracht. De post brug prijkt met gouden naam en prachtig Helderseh wapen. Dat is werkelijk een prach tig bouwwerk geworden. De bank van „Groen" (Jthans directeur Postuma) staat er nog even hecht en sterk" als voorheen. De aanblik van onzen Kanaal veg is in den loop der jaren weinig veranderd! Het Westplein daarentegen kende ik bijna niet terug. In de eerste plaats werd ik ge troffen door het carillon in het monument. Wat is dat een mooi stukje geworden! Ook dat oude anker, dat op initiatief van burge- n eester Ritmeester tegenover het monument is neergelegd, doet daar zeer rustiek aan. Het is wel veranderd, sedert we in 1909 we gens de geboorte van onze Prinses daar den klepp'ermarsch speelden. Het „Dijkje" heeft nog steeds hetzelfde aanzien. Alleen zijn er een paar pensions bij gekomen, terwijl, naar ik hoorde, enkele van die groote huizen door 4 familie's tegelijk be woond worden. Ik vergat in mijn vorigen brief te vermel den, dat de O 13 wederom uit de Spaansche wateren was teruggekeerd Dat gebeurt hier in de stelling zoo zonder gerucht. Het spreekt allemaal zoo vanzelf. Reken maar, dat wan neer in het buitenland een onderzeeboot 25 dagen achtereen in zee geweest was en eenig maanden in straat Gibraltar had door gebracht, dat er heel wat meer ruchtbaar heid aan gegeven was. Hier is het front ma ken over stuurboord op het Wachtschip, de boot wordt gemeerd en de menschen gaan naar huis als na hun dagelijksch werk. Ik heb wel gehoord uit de gesprekken, dat men daar in Gibraltar het grootste respect had voor de prestaties, die onze onderzeebooten daar leverden. De verbouwing van Hr. Ms. „Java" houdt aan. Dagelijks worden er eenige kilometers kabels uitgesleurd. Ik denk, dat er zoo nu en dan nog wel eens een verdroogde kakkerlak uitkomt ook, want die konden toch ook maar heerlijk van de isolatie smullen. Waren we in Soerabaja reeds lang gewend aan het nachtvliegen van de toestellen van Morokrembangan, thans ziet men hier ook geregeld 's nachts toestellen in de lucht en dikwijls bij heel wat ongunstiger weersom standigheden dan in den Soerabajaanschen tropennacht hoor. 7 jaar geleden deden we daar in Den Helder, meen ik, toch nog heele- maal niet aan. Nog een verandering, de we niet kenden en welke van veel nut is, zijn de automaten, waar je 's avnods, als je met den laatsten trein komt, nog even een hapje kunt eten. Zoo'n soort „Heldersche eetsalon", maar dan midden op de straat en bij nacht en ontij open. Het voldoet in een zelfde behoefte als bij jullie de eetsalon van den heer Biet op Kaliasin. Kom Piet, voor deze week is mijn wande ling weer ver genoeg geweest. Ik hoop dat mijn brieven in Indië gelezen worden, want door zijn ze voor en dat ze ook voor de laatst aangekomenen nog eenig nieuws zullen geven. Tot volgende week. HENK, Van Alkmaar naar... Giethoorn. De laatste excursie naar de Fordfabrieken en Schiphol heeft gisteren plaats gehad. Met de deelnemers van het vorige jaar mee heb ben ongeveer zeshonderd van onze abonné's dezen trip gemaakt. Ook op den laatsten tocht heeft het weer ons niet in den steek gelaten, al was het dan ook dreigend giste renmorgen, doch de zog overwon en een der deelnemers sprak al van „Het Heldersche Courant Zonnetje", maar toen we, na een wandeling door het rozarium in Alkmaar- weer instapten en wegreden, kwam er een plensbui, die denzelfden excursist deed opmer ken, dat we meteen van Alkmaar in Giet hoorn waren gekomen. En in Wormerveer hing er een „linoleum-luchtje" boven de bus, grijs en grauw, maar het bleef droog, tot de deur van de Showroom van de Fordfabriek achter ons dicht viel en er een soort wolk- breukje losbarstte. Na onze rondgang door het machtige be drijf aan de Hembrug scheen de zon echter weer en moest het dak van de autobus zoo ver mogelijk opengeschoven worden en die zon bleef, al kroop ze dan ook wel eens even weg om ons de weldaad van haar warmte te sterker te doen voelen. Negen leden van ons gezelschap maakten een luchtreisje, waarvan de meeste „lucht- doopelingen" waren. Allen kwam even en thousiast weer op den beganen grond, een sensatie in hun leven rijker. Ons gezelschap had weer de verrassing van de binnenkomst van een „Indië-vaarder". Het was de „Specht", die met drie stooten op de sirene, om ongeveer half vijf werd aan gekondigd. Met de tropenhelm op stapten verschillende passagiers uit het vliegtuig, dat vijf dagen geleden van Indischen bodem gleed, en over zeeën en woestijnen den weg naar Holland vond. Via Bloemendaal, Beverwijk en Schoorl werd naar Bergen gereden en hier werden de lachspieren nog eens extra in beweging gesteld, zoodat eenige excursisten met „Kaakklem" den weg naar huis reden. Het was de heer J. Polak, die in Bergen, met eenige welgekozen woorden de directie van de Heldersche Courant, zoowel als den leider dankte voor den prettigen en leer- zamen dag, en er daarbij op wees, dat niet alleen de Heldersche Courant in snelheid haar lezers dient en bindt, maar dat ook de druk kerij in sierlijkheid van uitvoering van haar werk- voor haar cliënten zorgt. De leider dankte voor de vriendelijke woor den en voor het aangename gezelschap, dat het de leiding al zeer gemakkelijk had ge maakt. Morgenochtend uiterlijk vijf minuten voor acht present. Voor de excursie naar Hilversum op mor gen, vertrekt ons gezelschap om acht uur van ons kantoor in de Koningstraat. Wij verzoeken de deelnemers uiterlijk vijf minu ten voor acht present te zijn en niet in de bussen plaats te nemen voordat de leider daartoe de aanwijzing geeft. Vrijdag 9 Juli en Zaterdag 10 Juli wor den zeilwedstrijden voor de Kon. Marine ge houden. Het programma luidt: Klasse I. Modelsloepen B1 en B2, gestuurd door onderofficieren van de Koninklijke Ma rine. In dezen wedstrijd wordt de De Ruyter- beker (wisselbeker), uitgeloofd door de Ver- eeniging „Het Nederlandsche Zeewezen" ver zeild. Klasse II. Fantasiesloepen, gestuurd door officieren van de Koninklijke Marine, leden van de K. M. J. C. In dezen wedstrijd wordt de wisselbeker van de K. M. J. C. verzeild. Klasse III. Sloepen, gestuurd door leerlin gen van de Zeevaartschool te Den Helder. Klasse IV. Modelsloepen B1 en B2, gestuurd en bemand door adelborsten van het Kon. In stituut voor de Marine. In dezen wedstrijd wordt de wisselbeker, uitgeloofd door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" verzeild. Zaterdag 10 Juli. Klasse V. Modelsloepen B1 en B2, gestuurd door officieren van de Koninklijke Marine. Klasse VI. Fantasiesloepen, gestuurd door onderofficieren van de Koninklijke Marine. In dezen wedstrijd wordt het „Viking schip", uitgeloofd door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" verzeild. Nationale zeilwedstrijden. Vrijdag 9 Juli. Klasse VII. Noordzee wedstrijd voor over dekte jachten der A- en B-klasse (voorgift- klassen) en der 75 M2 kruiserklasse. Zaterdag 10 Juli. Klasse VIII. Handicapwedstrijd voor over dekte jachten der A-, B- en C-klasse (voor-' giftklassen) en der 75 M2 kruiserklasse. MAAK ZELF JAM MET NATUUR-gel«","« IN 10 MINUTEN Ned OpeU. MIJ. 400. TM 37059, A„„erd,„.C

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5