De Australische premier Lyons in ons land De strijd tegen zwendelbanken V erlevendiging DRIEMAAL Ö^marktberichtenSS Goebbels opnieuw over den kerkstrijd Wereldtitel dammen Bomaanslag op Deenschen minister Diefachtige cipier Interessante boksontmoeting Ncdcrlandsch-Duitsch handelsverkeer vastgebonden i Dubbel gestikt, dat laat niet meer los! Ook de Be va-kruideniers jassen, slagersjassen, koksbuizen en kap- persjassen zijn dubbel gestikt. Op de kwaliteit van de stof is niets gespaard. En elke zak, elk knoopsgat extra versterkt! Een zin delijke, frissche werkkleeding is in den winkel en in den buiten dienst een eerste vereischte. Beva kan eindeloos gewasschen worden is ijzersterk! Houd U aan Beva! Wenscht U krimp- vrije vakkleeding, vraagt dan BEVA. „Gesanföriseerd - beslist alle krimp geweerd 1" Verkrijgbaar bij DEN HELDER Uit onze omgeving Geen nieuwe godsdienst. „Er zijn in Duitschland al kerken genoeg". Rijksminister Goebbels heeft in het Olym pische stadion te Berlijn ter gelegenheid van een zonnewendefeestelijkheid een rede voering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat in deze plechtigheid een oud gebruik weer opleeft. Het is geen heidensch gebruik, want het nationaal-socialisme heeft niet de eerzucht door soortgelijke plechtigheden een nieuwe godsdienst te stichten. Kerken zijn er in Duitschland al genoeg, misschien wel te veel. Wel wil men het volk leeren eer bied te hebben voor zijn verleden. Wat het standpunt van het nationaal so cialisme tegenover de kerken betreft, ver klaarde Goebbels o.m.: „Wij willen geen twist met de kerken. Wij willen ze slechts beperken tot baar eigen gebied. Niemand belet de predikanten Gods woord te prediken, maar het nationaal socia listische Rijk zal niet toelaten, dat de poli tieke geestelijkheid in Duitschland het bui tenland als handlanger oproept om twee spalt in ons volk te brengen". Voorts sprak Goebbels over 't gebeurde met de „Leipzig". Duitschland heeft in de zen den wettigen weg bewandeld en ver wacht thans ook, dat de niet-inmengingscom- missie zich er niet taoe bepaalt een subcom missie te benoemen, welke zal moeten na gaan of er wel iets gebeurd is. Men moet de roode provocaties afweren. Het Duitschland van heden is een wereld macht en wil ook als zoodanig behandeld worden. Het wenscht niets liever dan de vre de en dien dient men het beste door de ver stoorders van den vrede tot de orde te roe pen. Explosie beschadigde de villa, terwijl de minister afwezig was. Gisterenmiddag is in den tuin van de aan den Deenschen minister van landsver dediging Alsing Andersen toebehoorende villa nabij Kopenhagen een bom ontploft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De minister was afwezig. De materi- eele schade bepaalt zich tot enkele gebro ken ruiten. Nu op zijn beurt achter slot en grendel. Te Den Haag is aangehouden de 49-jarige vangenbewaarrier P., die in de strafgevan genis aan den Pompstationsweg door politie personeel op heeterdaad werd betrapt op diefstal van een hoeveelheid tin. Hij werd overgebracht naar het hoofdbureau van po litie en aldaar in bewaring gesteld. Beb Donnars tegen Hannes Hut- teman in de Nenytohal. Als derde interessante ontmoeting voor de bokswedstrijden op 11 Juli a s. in de Ne nytohal te Rotterdam, is naast die van Van Klaveren tegen Eder en De Boer tegen Droog een partij van 8 ronden van drie mi nuten vastgesteld tusschen den welterge- wichtkampioen van Nederland, Beb Don nars en den Rotterdamsche middengewicht Hannes Hutteman. Ook de uitstekende ve- dergewichtkampioen van Nederland, Ar- nold Legrand, zal in den ring verschijnen, maar zijn tegenstander is nog niet bekend. JAARLIJKS EEN MILLIARD LIRE VOOR ABESSINIë. De ministerraad van Italië heeft een zesja- renplan aangenomen, voor de ontwikkeling van Oost Afrika, voor een totaal bedrag van twaalf milliard Lire. De staat zal geduren- de zes jaar, jaarlijks een milliard lire bij dragen, teneinde het evenwicht van de Afri- kaansche begrooting te verzekeren. In het zesjarenplan wordt het systeem van een vrije concurrentie in de petroleum industrie gehandhaafd, geen enkel monopo lie zal hier worden geschapen. Verder omvat het plan het aanleggen van wegen, de orga nisatie van in- en uitvoer, het bouwen van huizen, de katoenbouw, bescherming van de fauna met regeling van de jacht, enz. De twee directeuren van ten Hope en Co's Bank staan voor het Amsterdamsche Hof terecht Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren in hooger beroep de strafzaak behan deld tegen de twee directeuren van de ef fectenbank G. A. ten Hope en Co., den 41 jarigen effectenhandelaar C. J. N. K. en den 62-jarigen rechtskundige Mr. Dr. J. V. O., verdacht van zwendelpractijken. De rechtbank veroordeelde hen op 31 Maart ieder tot twee en een half jaar ge vangenisstraf met aftrek van den tiid in voorloopige hechtenis doorgebracht. Het O. M. had 3 jaar geëischt. Aan de beide verdachten, die thans in hooger beroep terechtstaan, is ten eerste ten laste gelegd, dat zij als medebeheerders van de Hollandsche collectiefbank de door de deelnemers aan de speculatiekassen toe vertrouwde gelden, in totaal ongeveer tien duizend gulden hebben verduisterd. Voorts zouden zij als beheerders der comm. Venn Hollandsche Collectiefbank en de Comm Venn. ten Hope en Co. toevertrouwde gel den en waardepapieren, welke zij van cliën ten onder zich hadden, hebben verduisterd. Het Hof hoort eerst den rijksaccountant Stil, die rapporteert, dat de Holl. Collectief bank de speculatiekassen onder ,beh«^ hield, waarvoor geanimeerd werd in „ue Beursecho". In werkelijkheid werd geen en kele order uitgevoerd, men kocht nooit ei- fecten. Pres.: Hoe berekenden ze winst.' Desk.: Ze deden alsof. Ze moesten zoo nu en dan iets uitkeeren om geen argwaan te wekken en om reclame te maken. Ze kon den geen absolute non-valeurs gebruiken, want dan liepen ze in de gaten. Het geld dat op deze wijze binnenkwam, werd ge stort bij ten Hope en Co., doch bleef daai slechts even en verdween dan naar de pri- vérekening van een der directeuren bij een Amsterdamsch commissionair. Ten Hope en Co. was slechts een schijnbank met een goed klinkende naam en het geheele bezit bestond uit., één obligatie in onderpand. Pres.: En waar is ten slotte al het geld gebleven? Desk.: Er zijn duizenden geboekt als reis- en verblijfkosten"; voorts waren door de bank de champagne- en cognac rekeningen van den rechtskundige van O. betaald. Verdachte K.. nader door den president ondervraagd, houdt zich van den domme. Hij wist niet precies hoe die Collectiefbank werkte; de „Beursecho" las hij nooit... Verd. K. beweert dat hij in medio 1933 een bezit van f 14.000 had. Verd. O. zegt, dat hij slechts een on dergeschikte van verd. K. was. Uit de verklaringen van een vroegere procuratiehoudster van ten Hope blijkt voorts, dat beide banken later samen één rekening hadden en ook in één gebouw werden ondergebracht. Enkele malen maak te deze get. voor verd. K. geantidateerde aankoopnota's. Een neef van verd. K. verklaart nog, dat K. de hoofdleider van de zaken was en voorts, dat ten Hope en Co. de orders tot aankoop van effecten nooit uitvoerde. Een juffrouw, die in dienst was van de Beursecho en de Hollandsche Collectief bank vertelt, dat zij per ongeluk eens een order doorgegeven had aan een makelaar. Verd. K. was woedend geworden en bijna had de directie haar de betrekking opge zegd, omdat zij... gedaan had wat gedaan moest worden. Legio was het aantal klachtenbrieven ge weest. dat binnenkwam. Dan wordt een der slachtoffers van de bank gehoord, een dokter uit Zuid-Lim burg, die twee pandbrieven van f 1000 hy pothecair crediet in onderpand had gege ven. Getuige had de stukken nooit terug gezien, de gekochte speculatieve stukken zag hij evenmin. Ook is hem geen winst uitgekeerd. De beide verdachten geven elkaar steeds de schuld. Na de pauze verhoort de president de beide verdachten, waarna het woord aan den procureur-generaal J. Versteeg is. Requisitoir. De Collectiefbank bezat kas noch kapi taal, aldus het O. M. en was de rioolbuis, uitkomende in ten Hope's bank. Evenals bij een echte rioolbuis zag niemand iets van zijn geld terug. Ten Hope verslond alles. De bank ten Hope werkte als een zuigpomp, die publiek en Collectief Bank leeg zoog. Verd. K. zegt nu wel, dat hij niet wist, dat de onderpanden in zijn afwezigheid door Van O. werden verkocht, doch de samen werking was zoo innig, dat het volmaakt ondenkbaar is. We hebben hier te doen met twee men- schen, wier levensdoel het was het publiek te misleiden ten eigen bate.. De verduisteringen zijn buitengewoon ern stig en ik Heb geen woorden om aan te duiden hoe zwaar zij gezondigd hebben. tk kan mij dan ook niet vereenigen, aldus spr., met de opgelegde straffen voor deze schandelijke feiten. Spr. vorderde tegen beide verdachten een gevangenisstraf van vier jaar wegens ver duistering. De verdediger van verd. K., Mr. B. Stop pelsteen pleitte op juridische gronden vrij spraak. Subs. drong hij met klem op cle mentie aan, daarbij wijzende op den langen tijd in voorarrest doorgebracht. Mr. Is. Coopman, verdediger van mr. dr. J. van O. gaat na hoe gering het aandeel van zijn cliënt was in de werkzaamheden van de bank. Hij kreeg slechts een salaris van een jongste bediende. Van zijn titels mr. dr. werd misbruik gemaakt. Niettemin is zijn straf 2% jaar. Verduistering volgens de ten laste legging betwistte spr, op juridische gronden. Daar om vraagt de spr. vrijspraak. Subs wijst hij er op. dat deze zwaar zieke man bij el kander reeds acht maanden in voorloopige hechtenis verkeert en sinds de strafzaak loopt 1 Vf. jaar op het ziekbed ligt. Hier mede rekening houdende mag de straf niet zwaarder zijn dan den tijd in voorarrest doorgebracht. Arrest 29 Juni. Gereserveerd commentaar van Essensche Kamer van Koop handel. Zooals bekend, zullen de contingentsver ruimingen, die Nederland in de onlangs tot stand gekomen Oslo-overeenkomst den z.g. Oslostaten heeft toegezegd, per 1 Juli a.s ook voor Duitschland gelden. Dit be richt is door de Duitsche pers over het al gemeen met gejuich begroet en verschillen de vleiende opmerkingen werden aan het adres van onze regeering gemaakt. „Neder land geeft het voorbeeld t.a.v. de uitbreiding der Oslo-gedachte", heette het. Het orgaan van de Essensche Kamer van Koophandel „Ruhr und Rhein" neemt wat meer reserve in acht bij zijn commentaar. Of de contingenteeringsfaciliteiten, welke Nederland toestaat, voor Duitschland kansen zullen bieden op grooteren uitvoer kan in het midden worden gelaten", schrijft het blad. Doch het vervolgt terstond: „Meer essenti eel is de principieele beteekenis van het Nederlandsche optreden, dat te beschouwen is als een verder symptoon van den geest van vriendschap, die reeds bij de jongste onderhandelingen tusschen de Duitsche en Nederlandsche regeeringscommissies naar voren is gekomen. Het ten gunste van Nederland bestaande clearingsaldo kon in de laatste maanden weer aanzienlijk worden verminderd". Bedoelde onderhandelingen, die eenige weken geleden plaats hadden, leidden, zoo als men weet, tot een belangrijke vermeer dering van den uitvoer van goederen uit Nederland en zijn koloniën naar Duitsch land, gedurende het derde kwartaal 1937, dat 1 Juli a.s. ingaat. Wij herinneren er nog aan, dat deze ver meerderde uitvoer zoowel voor industriëele en landbouwproducten geldt als voor ko loniale artikelen. „Ruhr und Rhein" besluit: „De door de regeeringscommissies getrof fen overeenkomsten en de tegemoetkomen de houding van Nederland bij de contingen ten van Oslo kenteekenen op de beste ma nier de mogelijkheden, die bestaan voor n uitbreiding van het wederzijdsche handels verkeer, welke beiden landen zal ten goe de komen." De heer Lyons bespreekt met dr. Colijn het non-agressiepact voor de Zuidzeestaten. De premier van het Australische gemee- nebest, de heer J. Lyons, is gisterenmorgen van Southampton op Schellingwoude aan gekomen om terstond daarop naar Den Haag te vertrekken, waar hij met dr. H. Colijn een onderhoud heeft gehad. Te 12,20 streek de reusachtige G-ADVD de „Challenger" een viermotorige vliegboot van de Imperial Airways, voor den trans- atlantischen dienst gebouwd, langs den Durgerdammerdijk in de marinevlieghaven Schellingwoude neer. Een motorboot, waar in ter verwelkoming de commandant van de marinevlieghaven van Schellingwoude, eenige vertegenwoordigers van de Bataaf- sche Petroleummaatschappij en de heer P. Guilonard, onderdirecteur van de K. L. M. aanwezig waren, bracht den heer Lyons naar den steiger van de B.P.M. voor het Centraal station te Amsterdam, waar de on dercommandant van de marine te Amster dam de kapitein ter zee J. E. Mever Ranneft hem namens minister Colijn welkom heette. Per auto is het gezelschap daarna onmid dellijk naar den Haag doorgereisd. Tijdens zijn tocht van Schellingwoude naar het Centraal Station hadden wij, ter wijl de motorboot in de Oranjesluizen lag om te schutten, nog even gelegenheid den premier over het water heen eenige vragen te stellen. De heer Lyons stond de pers, die in een slingerend bootje langszij was geko men, vriendelijk te woord en sprak van de goede verstandhouding, welke zijn land steeds met het onze, speciaal met Neder- landsch-Indië, als buurland, heeft onderhou den. Hij hoopte dat die vriendelijk beleefds- heidsbezoek dat reeds eenige jaren op zijn programma had gestaan, tot een verster king der wederzijdsche vriendschap zou bijdragen. Op de vraag of hij ook vraagstuk ken van practische politiek bij zijn bezoek aan dr. Colijn zou aanroe ren, zeide de heer Lyons, dat het mogelijk was, dat hij, op geheel in- formeele wijze de zaak behoort in wezen tot het terrein van de Britsche regeering te Londen de kwestie van een non-agressiepact voor de Zuidzeestaten ter sprake zou brengen. Ongetwijfeld maakt ook de luchtverbin- ding van Nederlandsch-Indië met Australië onderwerp van bespreking uit. De heer Lyons, die zeide een prachtige reis te hebben gehad, zal heden ons land verlaten en zich naar Brussel begeven. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. De 70-jarige veehouder K. uit Zevenhoven (Utrecht) werd Zondag tijdens het melken in de wei door een koe aangevallen en zoo danig verwond, dat hij kort daarna is over leden. Na een onbelangrijke zestiende partij geeft Springer op. De heer J. C. Godefroy, locoburgemeester van Breukelen, deed gisteren den openings zet van de zestiende partij van den wed strijd om het wereldkampioenschap dam men, welke in hotel „Het Statenwapen" al daar voor een vrij talrijk publiek werd ge houden. Na 41 zetten geeft Springer op door eér\ tiental zetten te voren een leelijke fout te maken. Overigens een onbelangrijke partij, on belangrijk door Springer's falen wederom op een blunder, Ook al diende men Sprin ger's offensief niet te onderschatten, hij had een behoorlijke stelling en door Raichen- bach's dreigingen ondermijnd volgde reeds kort na de poging tot het forceeren van het spel door den titelhouder een ineenstor ting van het reeds opgebouwde door het overzien van een simpelen slag naar dam. Al met al: Springer's achterstand is nu weer precair, en er zijn nog slechts 9 par tijen te spelen. Dat gaat niet meer losl NEELS De stand is: Raichenbach Springer 16 4 10 2 18 16 2 10 4 14 De zeventiende partij wordt Woensdag in Amsterdam gespeeld, Victoria hotel. Aan vang 7 uur. WIERINGEN NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBE- DRIJF Stopzetting der bedrijven ter sprake! Zondag kwamen de Wieringer slagers bijeen om de verhooging der vleeschprijzen te bespreken. De prijs van het slachtvee is van dien aard dat het voor de bestaande prijzen niet meer kan worden verkocht. Alzoo werd eensgezind besloten de prijs te verhoogen. Maar niet alleen dit punt kwam ter spra- ke, maar tevens het gevolg hiervan. De prijs wordt langzamerhand zoo, dat weinigen meer vleesch kunnen koopen met als gevolg weer mindere omzet, en mindere winst. De lasten welke op het bedrijf drukken zijn langzamerhand niet meer te dragen. Zoo ongeveer een derde van de prijs gaat al weg aan accijns, keurloon, en omzetbelasting. Er gingen zelfs stemmen op, om Maandag alle bedrijven stop te zet ten als protest tegen de hooge las ten. Deze straffe maatregel kon on der de aanwezigen echter geen meer derheid vinden, omdat men van meening was dat plaatselijk niet zoo veel zou zijn te bereiken. Wel zal in dien geest een voorstel wor den gedaan op de vergadering wel ke half Juli a.s. te Wormerveer wordt gehouden, van den Noord- Holl. Slagershond. Op onze vraag, hoe deze toestand nu zoo is ontstaan kregen we ten antwoord, dat eenerzijds de lasten te hoog zijn, anderzijds het vee duur moet worden betaald, en dit laatste door schaarschte wegens de teelt beperking E nhoe mooi dit moge lijken voor den boer, die zijn vee voor een goede prijs kan verkoopen, des te minder mooi is het voor hen die een stukje vleesch willen koo pen, maar het met de beste wil niet zoo duur kunnen betalen. En onder deze laat- sten zijn neit alleen erbeiders maar ook de meeste middenstanders en vele boeren te rangschikken. Het volgende overtuige onze lezers. Een slager kocht een slachtkoe van een boer, en met de prijs die gemaakt is, is de boer goed in zijn schik, zelfs zoo, dat hij vindt dat de tijd toch merkbaar beter wordt. De slager probeerde later een stukje vleesch van het beest aan don boer te ver koopen, maar dat ging niet door want: „koevleesch kunnen we niet eten, omdat de prijs te hoog is." Zoo is het nu maar! POLITIE Gev.: een belastingplaatje in étui. Aan to,nl® loopen: twee kalfvaarzen. inlichtingen bij den gemeente-bode. AMSTERDAM, 21 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 352 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kw. 7684 ct., 2e kw. 6474 ct., 3e kw. 5662 ct. per Kg. slachtgewicht; 76 melk- en kalfkoeien f 185250 per stuk, 134 vette kalveren: 2e kw. 4652 ct., 3e kw. 3844 ct. per Kg. levend gewicht; 115 nuchtere kalveren f 711 per stuk, 35 schapen f 2535 per stuk, 482 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 5859 ct. zware varkens 5758 ct., vette varkens 55-^-56 ct. per Kg. slachtgewicht; 7 paarden f 140170 per stuk. Overzicht: Slachtrunderen aanvoer matig, weinig eerste kwaliteit, handel zeer stug met hoo- gere prijzen, melkkoeien minder aanvoer, trage handel en hoogere prijzen. Vette kal veren behnorliike einvoer, sleepende han del. prijzen als vorige week, nuchtere kal veren minder aanvoer, vlugge handel, prij zen hooger. schapen korte aanvoer, zeer stugge handel en hoogere prijzen. Var kens gewone aanvoer, gedrukte handel, hoogere priizen. Paarden aanvoer en han del onheteekenend. SCHAGEN, 21 Juni. Aangevoerd 91 stuks: l1/o-ja'ir'p paarden f 150225. 2pr!,tp naarden f 225275, rijj tuienaarden f 300—450. werkpaarden f 275 400, slachtpaarden f 150325, hitten f 150—300. Handel goed. PURMEREND, 22 Juni. Veemarkt. Koeien, totaal 4-60 stuks: 20Ö vette koeien 6278 ct. per kilo, geldekoeien f 160—225 per stuk. melkkoeien f 150—275 per stuk, stieren 5565 ct. per Kg., 1» paarden f 80—200 per stuk, 60 vette kalve ren 3060 ct. per Kg.. 430 nuchtere kalve ren voor de slacht f 515 per stuk, 255 vette varkens 46—48 ct. per Kg., 33 magere varkens f 16—32. 290 biggen f 10—16, 32a schapen f 15—29. 45 hokken f 4—12, "0® lammeren f 12—16 per stuk. AMSTERDAM. 21 Juni. Binnenlandsche Granen. Boeren noteering. Rogge 8.25—8.75, chev. gerst 8.25—8.75, ha ver 7.257.50. duivehoonen 910, groens erwten 8.50—9.25, alles per 100 Kg. Blau* maanzaad 10.5011 en karwij 10.2510.5* NOORDSCTLAR5VOUDE, 22 Juni. Aanvoer: 79500 Kg. aardappelen: Sri"1?!" sche muizen f 6—6.40, drielingen 2.60—3-w. kleine 1.302 10, 90 stuks bloemkool f 7.70- BROEK OP LANGEND IJK, 22 Juni. i Sch'otsch'e muizen 6—6.70. drielingen 2.80 4.30, kleine 1.502.60. peen 4.50-5.40. 1000 Kg. rabarber f 1.502.40, 112000 Au tomaten A f 20.30—20.70, B f 19.10—19- 4 C f 21.70, CC f 17.20.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8