De oprichting van een gemeentelijk lyceum Ag£nda De kermisweek Texel Het college van B. en W. betoont er zich een warm voorstander van 'Woensdag 23 Juni 1937 Aanvang der cursussen 1 September? Tweede Blad Wij publiceer en hierbij in aan sluiting op onze vorige berich ten de voornaamste gegevens uit het voorstel van B en W aan den Raad tot oprichting van een Gemeentelijk Lyceum Bijdragen voor buiten-leerlingen Gelijk schoolgeld H.B.S. en Handelschool 1 September a.s. de oprichting 1 De cursus in Oude Talen B. en W. pleiten voor oprichting r Gemeentebestuur stelt voor om de Handelsschool om te zetten in een H.B.S» a Freek Vermotent Het visschen in de Zandvaart en in den Krommen Tocht Definitief vertrek van het raadslid A, v» d. Heide Voor de Heldersche drieling 50 jaar Rijksdienst Rijwielbclastingmerkcn hebben nog steeds waarde Dagen van hoogspanning Duitschland wordt ongeduldig HERMAN NYPELS' De tocht van de oud-redders Oostercd Uitstapje Zangvereeniging Nieuwbouw Lepelaars Op 24 Maart 1936 heeft een daarvoor samengesteld comité van actie, onder overlegging van een groot aantal- adhaesie-betuiging, zoowel van stadge- nooten als van personen uit omliggende gemeenten en van personen, die uit hoofde van hun beroep zich vermoede lijk in deze gemeente zullen vestigen (vooral uit Marinekringen), onder aan dacht van het College van B. en W. ge bracht de wenschelijkheid, om in deze gemeente de gelegenheid open te stellen voor het verkrijgen van gymnasiaal on derwijs. B. en W. schrijven thans aan den Raad o.m.: De behoefte aan gymnasiaal onderwijs, doet zich in deze gemeente steeds meer ge voelen, vooral nu te Malang en te Soerabaia lycea gevestigd zijn. Vóór dat bovenaange haald schrijven dan ook bij ons was inge komen, hadden wij de vraag, of in deze ge meente tot het geven van gymnasiaal onder wijs zou kunnen worden overgegaan, reeds in onderzoek. Geruimen tijd heeft de beantwoording van- bovengenoemde vraag ons bezig gehouden, niet, omdat wij niet overtuigd waren van de wenschelijkheid om in deze gemeente tot de oprichting van meerbedoelde onderwijsinstel ling te komen, maar wel, omdat zeer ernstig moest worden overwogen of de gedachte samenwerking moest worden gezocht met de Rijks H.B.S. of met de Gemeentelijke Hoo- gere Handelsschool. Na zeer ernstige overweging en na een bespreking van deze aangelegenheid met de betrokken inspecteurs, zijn wij tot de conclusie gekomen, dat, nu de Ge meentelijke Hoogere Handelsschool met ingang van 1 September a.s. zal wor den omgezet in een H.B.S. A, het de voorkeur verdient de gymnasiale afdee- deeoling te verbinden aan deze school en niet aan de Rijks H.B.S. Meerdere motieven hebben ons tot deze conclusie geleid. De twee voornaamste daar van zijn echter wel, dat dan geen vermen ging van rijks- en gemeentelijke onderwijs inrichtingen plaats heeft, en dat het voor de financiën der gemeente voordeeliger is. B. en W. hebben een finantieel overzicht overgelegd, waaruit blijkt wat de voordeelen Voor de gemeente zijn. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn zij er onder andere van uitgegaan: a. dat de cursus in Oude Talen, verbonden aan de R.H.B.S. wordt opgeheven; b. dat een gymnasiale afdeeling In het leven wordt geroepen, omvattende vier leer jaren (klasse III tot en met VI) na een met de H.B.S. A gecombineerden onderbouw van twee leerjaren (klassen I en II); c. dat de gymnasiale afdeeling (III tot en met VI) in totaal zal worden bezocht door 40 leerlingen; d. dat van deze 40 leerlingen er 5 afkom stig zijn uit andere gemeenten, van welke, on afhankelijk van het door de ouders verschul digde schoolgeld, een bijdrage van 200 per leerling wordt gevorderd; e. dat een schoolgeld zal worden geheven, gelijk aan dat der R.H.B.S.; f. dat vervalt de bijdrage aan de gemeente Alkmaar ten behoeve van leerlingen uit deze gemeente, die het gymnasium aldaar bezoeken, g. dat de salarissen zullen worden toege kend overeenkomstig de desbetreffende rijks regeling; h. dat van de te heffen schoolgelden, even als in Wageningen, 10 SLSLn ket Rijk zal moe ten worden afgestaan. B. en W. meenen hierbij nog te moeten op merken ten aanzien van d: dat de bijdrage der buitengemeenten ad 200 niet verschuldigd is krachtens wettelijk voorschrift. Zulks zou wel het geval zijn, in dien de gemeehte rijkssubsidie in de kosten van de gymnasiale afdeeling, overeenkomstig de bepalingen van artikel 8 quater der hooger on derwijswet, zou ontvangen. De gemeente zal evenwel niet voor subsidie van het rijk in aan merking komen en is dientengevolge, blijkens artikel 8 ter van genoemde wet, niet verplic t leerlingen uit andere gemeenten toe te laten. Een zoodanige toelating verhoogt evenwel de levensvatbaarheid dezer inrichting van on ei wijs, waarom naar onze meening buitenleerlin gen niet moeten worden geweerd. Hun toelating zal echter, nu de wet hier in niet voorziet, onzes inziens afhankelijk moeten worden gesteld van de bereidver klaring der besturen van de woongemeen- ten om per leerling en per jaar een bedrag van 200 in de kas dezer gemeente te stor ten. Zulk een bijdrage (veelal tot een hoo ger bedrag dan 200) zijn die gemeenten ingevolge de wet eveneens verschuldigd, indien kinderen hunner ingezetenen elders een van rijkswege gesubsidieerd gymna sium bezoeken, terwijl daarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat indien de leerlingen uit een buitengemeente een H.B.S. zouden bezoeken, door die gemeen te, ingevolge het bepaalde bij artikel 36 quater der Middelbaar Onderwijswet, even eens een bijdrage verschuldigd zal zijn. Een aantal van 5 buitenleerlingen achten wij onder deze omstandigheden niet te hoog geraamd. e. dat het ons wenschelijk voorkomt, dat de schoolgeldregeling van de Hoogere Handels school, nu deze school wordt omgezet in een H.B.S. A, zal worden herzien in dien zin, dat een schoolgeld wordt geheven, gelijk aan dat voor de R.H.B.S. Het jou naar onze meening, afgescheiden nog van de vraag of van rijks wege geen voorschriften zijn te verwachten, waarbij de verplichting wordt opgelegd tot het heffen voor beide inrichtingen van een gelijk schoolgeld, niet juist zijn door middel van een lager te heffen schoolgeld concurreerend met de R.H.B.S. op te treden. Voor de gymnasiale afdeeling dient het schoolgeld dan gelijk te zijn aan dat van de H.B.S. In afwachting van de door U te nemen beslissing, hebben wij ons omtrent deze aangelegenheid reeds gewend tot den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, omdat het ons gewenscht voor komt, dat de oprichting van de gymnasiale afdeeling reeds met ingang van 1 Septem ber a.s. zal plaats hebben. Gezien het standpunt door den Minister in genomen ten aanzien van de gemeente Wage ningen, meenen wij te mogen aannemen, dat ook ten aanzien van onze gemeente geen moei lijkheden in den weg zullen worden gelegd. Voor de gemeente Wageningen is de voorwaarde gesteld, dat de gemeente aan het Rijk één tiende van de te ontvangen schoolgelden moet afstaan. Bij de door ons gemaakte kostenraming is er rekening mede gehouden, dat ook voor onze gemeen te die voorwaarde gesteld zal worden. Het verdient naar onze meening aanbeveling met ingang van 1 September a.s. met de in stelling van de gymnasiale afdeeling aan te vangen door het vormen van een derde klasse en zoo telkens na een jaar een klasse meer. De inrichting zal dan zelf haar bestaansrecht kunnen bewijzen. Een oplossing moet dan echter gezocht wor den voor de leerlingen, die thans den cursus in de Oude Talen, welke cursus vanzelfspre kend zal moeten verdwijnen, bezoeken. Vol gens opgave van den Directeur van dezen cur sus zou het aantal leerlingen met 1 September a.s. vermoedelijk bedragen; voor afdeeling I: 6, voor afdeeling II: 3, voor afdeeling III: geen. Voor de 6 leerlingen, welke in afdeeling I zouden worden geplaatst, behoeven geen maat regelen te worden genomen. Voor de 3 leerlin gen van afdeeling II is dit anders. Wij zijn van oordeel, dat de leeraar aan den cursus voor oude talen kan overgaan naar de gymnasiale afdeeling. Aan laatstgenoemde on derwijsinrichting zullen aan hem echter, indien alleen een derde klasse wordt gevormd, ge durende het eerste jaar, slechts 15 lesuren wor den opgedragen, terwijl hem, op grond van de garantiebepalingen der voor hem geldende salarisregeling, voor 26 lesuren salaris zal moeten worden uitbetaald. Naast deze 15 les uren dient de betrokken leeraar zonder verhoo ging van salaris, aan bedoelde leerlingen de noodige lessen te geven buiten de lesuren aan de R.H.B.S. Op een van onzentwege gestelde vraag Jbeeft de leeraar verklaard daartegen geen bezwaren te hebben. Op grond van het vorenstaande aar zelen wjj niet U voor te stellen tot de oprichting van een gemeentelijke gym nasiale afdeeling, in combinatie met de gemeentelijke H.B.S. A, over te gaan, en zulks met ingang van 1 September 1937. Naar onze volle overtuiging is daarmede voor onze gemeente een zeer groot be lang gediend, dat ook financieel uitvoer baar is. Naast de belangen van het on derwijs is ook het geheele gemeente belang bij de oprichting van een gymna siale afdeeling nauw betrokken, omdat Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. Barometerstand Den Helder 761.0 Temperatuur zeewater 15.6 Temperatuur lucht 14.8 Hoogste temperatuur lucht gisteren 13.9 Laagste temperatuur lucht gisteren 13.9 Hoogwater (heden) 7.50 20.05 Laagwater (heden) 5.10 14.00 Hoogwater (Donderdag) 8.20 20.45 Laagwater (Donderdag) 2.45 14.45 Licht op (heden) 21.55 de instandhouding van een inrichting van voorbereidend hooger onderwijs de aantrekkelijkheid der gemeente als plaats van vestiging gunstig zal beïnvloeden. B. en W. teekenen ten slotte nog aan: l a. dat de gymnasiale afdeeling met de ge meentelijke H.B.S. A zullen worden gehuisvest in het gebouw, waarin thans laatstgenoemde onderwijsinstelling ondergebracht is. Daarvoor zal, indien het lyceum twee jaren bestaat, of bij eerdere klasse-splitsing na één jaar, een vrij geringe verbouwing moeten plaats hebben, waarvan de kosten door den Directeur van Ge meentewerken op 3300 3700 worden ge raamd; b. dat de directeur en de leeraar aan den cursus Oude Talen niet behoeven te worden ontslagen, omdat deze telkens voor een cursus jaar worden benoemd; c. dat de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs zich met ons voorstel geheel kan vereenigen; d. dat naast het gemeentelijk lyceum ook de kweekschool voor onderwijzers (essen) zal kunnen blijven bestaan en ln het gebouw aan de Hoofdgracht ondergebracht kan blijven, zon der dat de kosten voor die onderwijsinrichting hooger zullen worden. Uit de wet van 22 April 1937, volgt, dat de in deze gemeente gevestigde Hoogere Handels school met vijfjarigen cursus in haar tegen- woordigen vorm niet kan worden gehandhaafd. Zij zal dienen te worden omgezet in een Handelsdagschool met drie- of vierjarigen cursus of en daartoe opent dezelfde wijzi gingswet de mogelijkheid in een Hoogere Burgerschool A, welke een vijfjarigen cursus moet hebben. Het gewijzigde artikel 16 der Middelbaar Onderwijswet geeft het verschil in karakter tusschen een H.B.S. A en een H.B.S. B aan als volgt: „Aan de Hoogere Burgerschool A staat het onderwijs in de maatschappelijke vakken en de talen, aan de Hoogere Burgerschool B het onderwijs in de wis- en natuurkundige vakken op den voor grond", Wat nu betreft de keuze van inrichting, waarin de tegenwoordige Hoogere Han delsschool dient te worden omgezet, mee nen B. en W. in elk opzicht de voorkeur te moeten geven aan de H.B.S. A. Zou toch de Handelsschool gehandhaafd blij ven, dan zou die slechts mogen bestaan uit een drie- of een vierjarigen cursus. Dit nu zou een niet geringe achteruitgang in beteekenis van deze school zijn. Daaren tegen pleit nog voor omzetting in een H.B.S. A, de omstandigheid, dat het pro gramma van de hier gevestigde Hoogere Handelsschool reeds thans bijna geheel voldoet aan de eischen voor een H.B.S. A. (Het algemeen leerplan voor deze soort van scholen is vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 27 Mei 1937, Staatsblad no. 363), Aangenomen mag worden, dat ook voor de nieuwe onderwijsinrichting rijkssubsidie zal worden ontvangen. B. en W. teekenen hierbij nog aan, dat het in hun voornemen ligt de schoolgeldregeling in overeenstemming te brengen met de bepa lingen betreffende de schoolgeldheffing voor Hoogere Burgerscholen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor te besluiten tot omzetting van de hoogere handelsschool alhier in een hoogere burgerschool A, zulks te rekenen met ingang van 1 September 1937. In den leeftijd van 26 jaar is gisteren morgen overleden de heer F. Vermoten. De heer Vermoten heeft de laatste jaren in onze krant de Kruiswoord-puzzle-rubriek ver zorgd. Nadat wij hem verzochten de leiding van deze rubriek op zich te nemen, is de belangstelling daarvoor van den kant van onze lezers zeer gegroeid. Tal van onze abon- né's heeft hij door zijn vaak scherpzinnige puzzles heel wat aangenamen en leerzame uurtjes bezorgd. De laatste maanden was hij, door lichamelijke omstandigheden, daartoe niet meer in staat en heeft een goede ken nis tijdelijk zijn taak overgenomen. Een sloo- pende ziekte heeft nu aan dit jonge leven, een einde gemaakt. In volkomen overgave heeft de heer Vermoten zijn lichamelijk lijden gedragen, totdat hij gisterenmorgen rustig heenging. Zij ziekbed was, voor de vele vrienden die hem regelmatig bezochten, een getuigenis van zijn sterk en blijmoedig ge loof. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft plaats Vrijdagmiddag, ver trek uit het sterfhuis, Gasstraat 3, 's mid dags 1 uur, Een principieele beslissing uitgelokt. Er heerscht in de kringen der sport- visschers reeds langen tijd onzekerheid of het visschen in de Zandvaart en in den z.g. Krommen Tocht vrij is, ja dan neen. Om een principieele beslissing uit te lokken hebben twee leden van de Helder- sche Sportvereeniging proces verbaal tegen zich laten op maken, de heer C. Timmens wegens het visschen in de Zandvaart en de heer D. den Brasem wegens idem in den z.g. Krommen Tocht. Gisteren zijn deze zaken voor het Kan tongerecht alhier voor geweest. Tot een uitspraak is het echter niet gekomen, daar de kantonrechter, Mr. Sickenga, zich eerst ter plaatse wil overtuigen. 27 Juli a.s. komen deze verbalen opnieuw in openbare zitting voor het Kanton gerecht en de mannen van H.S.V. zullen dus tot minstens dien datum op een uitspraak moeten wachten. Gedurende de a.s. feestweek, die inplaats van de kermis van 5 tot en met 11 Juli in onze gemeente zal plaats hebben, zullen vol gens de gehouden verpachting de navolgende inrichtingen een standplaats innemen. Op den Singel: Een Skooter-autodrome van G. A. Hom- merson en een Vroolijk Rad van C. M. Ver molen Zn. Op het Helden der Zeeplein: Een kindercaroussel van A. van Dam; een Té te a Queu van C. M. Vermolen Zn.; een Rupscaroussel van G. A. Hommerson; een Acrobatentent (Globe) van H. Korinke; een Rijwielbaan van D. Boersma; een Derbyren- nen van J. Dirks; een Schiettent van D. Boersma; twee Gebakkramen van M. de Weyer en M. Sipkema; een Nougatkraam van R. Kooistra; een Koekhaktent van P. Mul; een Vliegbomspel van D. Veen en een Vogelpiek en eenige knikker- en vliegbom- spelen van J. F. Vale. Op de Kerkgracht: De groote Beignetskraam van Th. L. Goe man. Op het Koningsplein: Een Rijwielbaantje van A. v. d. Veen; een Wafelkraam van W. Loggen; een Gebak kraam van J. Verwijk en een Nougatkraam van M. Winkels. In de Prins Hendriklaan en op het Stations plein: Een Draaimolen van H. van Leeuwen; een Waggelkamer van A. v. d. Veen; eén Lach spiegeltent, een Zwemattractïe én een Hoepla tent van A. H. Beekvelt; een Gebakkraam van A. Goosen; een Kunstglasblazerij van C. J. Schaap; een Suikerspinmachine van J. J. Groninger; een Home-trainer van J. Schröder; een Nougat-Suikerkraam van W. J. de Boer; twee Speelgoedkramen van J. Fierlier en J. Koene en eenige kleinere inrichtingen of kramen. Wat wegblijft en nieuw is. Zooals de lezer(es) opvalt missen wij dit jaar de Stoomcaroussel en zullen ook niet verschijnen de Zweefmolen, de Schommel schuitjes en de Turksche schop. Eenige nieuwere attracties zijn daarvoor ditmaal in de plaats gekomen. Het Vroolijk Rad, de in richting die buitengewoon op de lachspieren werkt, is thans weer present. Wij vernamen nog, dat verder de mogelijk heid bestaat dat aan eenige stadgenooten hier en daar nog een staanplaats bij verpachting zal worden toegewezen, aan exploitanten van buiten de gemeente zal geen staanplaats wor den verleend. De exploitanten van onze plaatselijke groote inrichtingen zullen ook weder komen met een programma dat past in het kader der feest week, waarop wij nog wel nader terugkomen. Naar aanleiding van vorige berichten in ons blad over het vertrek van het s.d. raadslid A. v. d. Heide naar Alkmaar, kunnen we thans mededeelen, dat dit ver trek definitief 15 Juli a.s. zal plaats vin den. De raadszetel van den heer Van de Heide zal door den heer G. Dol, die reeds in een vroegere periode raadslid is ge weest, bezet worden. In de lijst voor de verantwoording voor de Heldersche drieling staat o.a.: Leerl. Dans- inst. Schaap, dit moet zijn: „Leerlingen Dans- inst. „Mouton", IT De heer J. J. de Groot, beambte op het Bureau Zeemilitie te Den Helder, zal 29 Juni a.s. den dag herdenken, dat hij voor 50 jaar in Rijksdienst trad. Een bewoner van de Joubertstraat deed aangifte, dat van zijn r:i\v, 1 de el elri^che lamp en het belastingm.il; zijn cnt,.;c.nd. Eiropa leeft weer in dagen van hoog spanning. We hebben in ons overzicht van Maandag gewezen op de moeilijkheid voor Londen inzake een beslissing in de laatste z.g. aanval op een Duitschen oorlogsbodem, door Spaansche onderzeebooten. Dit geval kon wel eens beslissend worden voor de non interventie-commissie. Lord Plymouth heeft reeds een onbarmhartig oordeel gegeven over de non-interventie en heeft eigenlijk ronduit verklaard, dat de arbeid op een groote teleur stelling is uitgeloopen, omdat er zooveel door de mazen van het net geslopen is, dat de non-interventie weinig of niets om het lijf heeft. Aan beide kanten van Span'e zijn de wapenen en het oorlogsmateriaal het land binnen blijven stroomen. Men zal dus krach tiger op moeten treden of het faillissement over de non-interventie-commissie zal moe ten worden uitgesproken. Duitschland is niet benauwd om de com missie te torpedeeren en staat vol ongeduld te wachten op de maatregelen van de com missie. Welke maatregelen? Men weet im mers nog steeds niet of er inderdaad een aanval heeft plaats gehad en of deze aanval dan nog wel het werk is geweest van de regeering te Valencia. De mogelijkheid be staat evengoed, dat Franco's officieren zich vergist hebben, of... opzettelijk een Duitsche actie hebben willen uitlokken. Het gaat Franco op het oogenblik immers tamelijk voor den wand en hulp van Duitschland zou het zeker niet ondienstig zijn. Duitschland heeft de zaak voor Londen niet eenvoudiger gemaakt, door op het laatste oogenblik het bezoek van v. Neu- rath, de Duitsche minister van buiten- landsche zaken, waarover wij de vorige week schreven, zonder eenige grondige motiveering uit te stellen. Te Londen is men allesbehalve gesticht over dit plotseling afzeggen, temeer waar een van de punten, waarover bij v. Neurath's bezoek zou worden gesproken, juist de be scherming van de Britsche en Duitsche be langen in de Spaansche wateren was. Het is geen tactische zet van de Duitsche regeering, dit uitstel van het bezoek aan Londen en het vergemakkelijkt de goede re geling niet en die is toch zoo noodzakelijk om het conflict te localiseeren, wat van het grootste belang voor Europa en de wereld is. Spanje blijft nog steeds als een donderwolk boven ons werelddeel hangen. Drijft de bui over of zal hij zich ontladen? Dat is de groote vraag, waarmee we ons hebben bezig te houden. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Chauffeurs uniformen, Kelnerskledirg Dienstuniformen. Speciale aanbiedingen De vereeniging „Moed Volharding en Zelf opoffering', verzoekt onds de autobezitters, die zoo vriendelijk zijn, om morgen hun wagen af te staan voor den tocht met de oud redders naar Hilversum, om half negen op het Helden der Zeeplein present te willen zijn. De Zangvereeniging „Hosannah" te Oos terend, die onder leiding staat van den direc teur, den heer R. v. d. Vis, maakt thans onder geleide van Ds. Kok een tweedaagsch uitstapje naar Harderwijk. Het gezelschap vertrok Dinsdagavond met de eerste boot van Texel en zal hedenavond met den laatsten bootdienst terugkeeren. De heer Jb. Drijver, aannemer te Oosterend, is voornemens in de Hoekstraat aldaar een nieuwe woning te bouwen, die bestemd zal worden tot woning van den onderwijzer van de School met den Bijbel, die is aangesteld inplaats van den heer W. Bakker W.Lz. De woning zal worden gebouwd naast het huis van den heer H. Mulder. Reeds geruimen tijd worden in den po'.r „Het Noorden" bij het kanaal tusschen den molen en „Eutopia" lepelaars waargenomen. Hoewel men nog geen nesten heeft kunnen ontdekken, vermoedt men toch, dat de vogels c'aar in de nabijheid verblijven, ze worden er steeds gezien.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5