Stadsnieuws Een halve eeuw in Marine-dienst die vervelende kies. Holland juicht weêr! Dinsdag 29 Juni 1937 De verjaardag van Prins Bernhard Tweede Blad Het verkeer op heden D^ estafeteloop van P*P, De carrillonbespeling Diversen Holland kan vandaag weêr juichen! Holland's vlag de straten siert! Nu Prins Bernhard Zijn verjaardag Voor het eerst in Holland viert. Ieder tooit zich met Oranje Naast 't Geel-Rood van Lippeland; En 't Wilhelmus van Nassaue Schalt weêr luid van strand tot strand. ZOMERMAAND snelt reeds ten einde, HOOIMAAND staat al voor de deur! Holland's lucht is nu door-trokken Van een balsemieken geur. Stad en land wordt overgoten Door de warme zonneschijn 't Is of de natuur wil meê doen Aan dit Vaderlandsch festijn. Vroolijk klinken ook de stemmen Van de menschen langs de straat, Wijl men naar de sportprestaties Of naar 't Carillon toe gaat. Weggevaagd zijn alle zorgen! Weg is alle ergernis! Men viert feest - van ganscher harte Voor den Prins, die jarig is. En te midden van de vreugde Die nu heerscht, door heel het Rijk Denken wij aan de F*rinses ook; Onze „Engel van Soestdijk" Stijgt een bede op ten Hemel Voor het Prinselijk gezin, En de Koninklijke Moeder: De geliefde Koningin! r:iILIP B. POLAK Zwemmen en Reddend Zwemmen H Ieder Nederlander zwemmer Burgerlijke Stand van Den Helder Oud-schipper J. J. de Groot jubileert Eén van het oude ras Aankomst Indische mail Als Hitier spreekt En Mussolini naar de pen grijpt HERMAN NYPELS' Vliegtuig van JDe Kooy" maakt noodlanding Onze excursie van morgen Er wordt druk gevlagd. Heden viert Prins Bernhard voor het eerst zijn verjaardag als Nederlander en Den Hel der legt daar op ondubbelzinnige wijze eetu genis van af. In alle straten en wegen van onze stad wordt druk gevlagd, bijna net zoo" veel als op dien gedenkwaardigen 7en Januari! Jammer, dat het weer niet geheel in over eenstemming met het feestelijk karakter van dezen dag is. Vroeg in den morgen regende het druilerig en ofschoon het op het ogen blik droog is, is daar een dichte bewolking, welke een voortdurende regendreiging blijft vormen. We hopen er echter het beste van! De marsch door de stad. Om kwart over tien hebben de adelborsten, toet het Koninklijk vaandel in hun midden een marsch door de stad gemaakt. De com pagnie, waarbij de Stafmuziek was ingedeeld maakte een keurigen indruk en trok ovcial'. waar hij passeerde, groote belangstelling. Deze marsch was een waardig begin van een feest dag, welke voor den middag (de zeil- en zwemwedstrijden!) en voor dien avond (het prachtige concert op het Helden-der-Zeeplein en het „vuurwerk") het beste doet ver wachten. Maatregelen van de politie. De Commissaris van Politie verzoekt het publiek geen rijwielen mee te nemen naar plaatsen, waar veel publiek verwacht wordt. Met het oog op de te verwachten drukte bij het afsteken van de vuurpijlen op den Zeedijk, zal het meevoeren van rijwielen aldaar verboden zijn. Het rijverkeer op de Kerkgracht zal van kwart voor zes des namiddags af, tot zoo lang dat noodig is gesloten zijn. Zooals bekend is, wordt hedenavond de estafetteloop, georganiseerd door „P.P.", door het Centrum van de stad gehouden. Deze vindt plaats, direct nadat de personeele loop, waarvan het startschot te 9 uur gelost wordt, geëindigd zal zijn. Uitvoerige gegevens over deze races vindt men in het Oranje-pro gramma, zij hier volledigheidshalve nog ver meld, dat b(j de estafetteloop 8, hoogstwaar schijnlijk 9 ploegen aan den start zullen ver schijnen. Voor den personeelen loop hebben zich 10 loopers aangemeld. De ploegen zijn genummerd van A tot en met I. Ploeg A start aan de rechterzijde van de straat en zoo vervolgens, zoodat I uiterst links komt te staan. De ploeg die voorloopt heeft aan de wissel- punten voorrang. De prijsuitreiking heeft direct na afloop in het Kegelhuis plaats. Medewerking van het publiek ge vraagd inzake het ruim houden van den rijweg. De volgende route zal worden geloopen: Koningsplein Koningstraat Spoor straat Keizerstraat rondom blok bij Keizersbrug Keizerstraat terug Spoor straat rondom lichtmast bij de Tivoli-bios- coop Spoorstraat Koningstraat Koningsplein. Men begrijpt, dat iedere hindernis op dezen weg, den loopt sterk belemmert en het is daarom, dat wij, mede namens de politie, een beroeo doen op het publiek, dien avond van 8.55 tot 9.25 u. den rijweg langs deze route vrij te houden en zich uitsluitend op het trot toir te bewegen. Wij twijfelen er niet aan of men zal met dezen wensch rekening houden en daardoor medewerken aan het slagen van den estafette loop. En het concert van het Stafmuziek korps, met als besluit vuurwerk op den dyk. Wij herinneren nog even aan het bizondere concert, dat hedenavond van 8.15 tot ïu u. plaats heeft op het Helden der Zeeplein, waar de Rotterdamsche beiaardier Ferdinand Tim mermans de klokken van het carillon zal li spelen en waar de Koninklijke Marm - p zich zal doen hooren. Na afloop van het concert zullen op den dijk vuurpijlen worden afgestoken. rondom het plein zal men ruimte voldoende hebben om van het concert te genieten. Lantaarnaal gesneuveld Gisteren reed een achteruitrijdende vracht auto tegen een van de op het havenhoofd staande lantaarnpalen aan, met S dat de glazen kap brak. Zedenmisdrijf Gisteren werd een persoon verdacht van het plegen van 6 noemen handelingen met een meisje van jaar- „.prden bekeurd Verschillende personen wffe"dswet, het voor het overtreden van de rijden in de Spoorstraat ziUen in zonder licht, onnootug stilstaan, raamkozijnen enzs «■■■■IIIIIIIIIIIIIIIIMIMUMHIHNU, «■•tllllKtllllllllMUMMiaiaiBliidgii eden vangen wij aan met een interes sante artikelenreeks, welke handelt over een der mooiste takken van sport: de ZWEVlSPORT. Speciaal is in deze artikelen aandacht besteed aan het red dend zwemmen. Want alhoewel het een gelukkig verschijnsel is, dat het aan tal zwemmers sterk toeneemt, zijn er nog te weinigen van doordrongen, dat het „kunnen zwemmen" niet zeggen wil, dat men ook iemand, die in verdrinkingsnood verkeert, uit het water kan redden. Integendeel, het reddend zwemmen vormt een eigen hoofdstuk, dat verdient in het volle daglicht gesteld te worden. Wjj vonden den heer C. W. Boonen, een van de meest bekende zwemfiguren uit den kop van Noord-Holland, bereid, om het een en ander over het reddend zwem men mede te deelen. De heer Boonen, die momenteel bad meester en trainer van de Heldersche Zwemvereeniging is, heeft zijn sporen op zwemgebied reeds lang verdiend. Hij kan niet alleen op uitstekende prestaties in het water bogen. Ook als trainer ver wierf hij populariteit. Het is grootendeels z(jn werk, dat de Heldersche wedstrijd zwemmers en -sters hier in het Noorden' zoo'n uistekenden naam hebben. De heer Boonen paart practische aan theore tische kennis van het zwemmen; hij is n.1. in het bezit van het onderwijzers- diploma uitgegeven door den Kon. Ned. Zwem Bond, terwijl hij onlangs nog het diploma voor masseur verwierf. Voorts is deze frissche, jonge Hollander voor zitter van den Kring Noordelijk Noord- Holland, zoodat hij alleszins terzake kundig mag heeten. Gaarne verleenen wij thans het woord aan den schrijver: Wanneer U eens het aantal verdrinkingsge- vallen ging vergelijken met andere doodsoor zaken, dan zou de onrustbarendheid der getal len U den angst om het hart doen slaan. Inderdaad, de gevallen van „dood door ver drinking" zijn talloos vele! Er zijn in ons land een paar organisaties, die den strijd aangebonden hebben en gelukkig met stijgend succes. Bedoeld wordt de K.N. Z.B. Koninklijke Nederlandsche Zwembond met haar devies „Bik Nederlander Zwemmen", waarop onmiddellijk de Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen aansluit met haar lijfspreuk „Zoolang niet ieder zwemmen kanzij elk zwemmer, redder", Het spreekt, C. W. Boonen. dat twee organisaties, die elkaar zoo prachtig aanvullen, steeds in nauwe samenwerking en waardeering voor eikaars arbeid voortleven, een samenwerking, die gelukkig steeds inniger wordt. Veel heeft de K.N.Z.B. reeds onder nomen en het dient gezegd, dat wat men wel licht als zijn hoofddoel zou beschouwen, n.1. het aanmoedigen van Willy's, Riekies, Tinnies, Nida's, Jopies enz., enz., slechts tot zijn klein sten taak behoort. De Bond is de organisatie, die zorgde voor de opleiding van geschoolde en alleszins be voegde zwemonderwijzers en is de organisatie, die gestreden heeft en strijdt voor het z.g.n. schoolzwemmen. „Laat Uw kinderen gerust aan den waterkant spelen", zegt de K.N.Z.B., „maar laat ze eerst zwemmen leeren". Beweegt dus de K.N.Z.B. als leidend lichaam zich hier te lande op het gebied der zwem- sport op het gebied der zwemsport in het al gemeen, de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen propageert het reddend zwem men in het bijzonder. Deze stelt diploma's in verschillende graden ter beschikking, geeft cursussen en lezingen, richt brigades op voor binnenwater en voor de kust en houdt een wakend oog op alles, wat met de veiligheid ten opzichte van ons aller vriend en vijand, het water, voor ons Nederlandsche volk van gewicht is. Ieder, die met eenige opmerkingsgave door het leven gaat en een vooruitgang bemerkt hebben wat de populariteit van het zwemmen betreft. Toch zijn er nog steeds enkele achterblijvers. Zelfs ze worden schaars hoor zijn er nog, die middeleeuwsche bezwaren aan het zwemmen meenen te moeten vastknoopen. Die achterblijvers zijn het, die ons tot onzen plicht roepen. Niet alleen de achterblijvers, doch ook zij, die een tijdperk te vroeg leefden om dezen „zwemtijd" mee te maken en de honderden, die helaas om medische redenen zich het zwemmen moeten ontzeggen. Plicht! Voor iederen zwemmer en zwemster, geldt de Plicht, vervat in de meergenoemde spreuk: „Zoolang niet ieder zwemmen kan, zij ieder zwemmer redder". van 28 Juni 1937. BEVALLEN: S. J. Zoutzeling—Duin, z. R. J. van HeuvelAgaart. d. OVERLEDEN: L. Dirks, (v), 13 jaar. Wed. S. Mes, geb. W. Vliedorp, 84 jaar. Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid heeft naardentand- arts te gaan. Neem dan een AKKtKiJt dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijn stiller» bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. 50 jaar in dienst der Koninklijke Marine Een halve eeuw gewerkt voor onze weermacht ter zee en dat met hart en ziel... Ziedaar: de prestatie van den heer J. J. de Groot, gepensionneerd opperschip- per en al reeds 17 jaren verbonden als bureel-beambte aan het Bureau Zee militie. Vandaag is het de dag, dat genoemde func tionaris dit jubileum herdenkt en derhalve hebben wij hem gister eens opgezocht. Een gerieflijk huis aan de Boerhaavestraat; bloemen in de kamers, veel zon en licht. 23 Maart is de heer De Groot 64 geweest, doch zonder eenige overdrijving kan gezegd worden, dat hij er een decennium jonger uit ziet: êen vitale heer, die nog allesbehalve het stempel der 6 kruizen bezit... De marine: vroeger en nu. Samen hebben wij gepraat over de Marine. De marine van vroeger en over di e van thans. De heer De Groot vertelt er met kennelijk plezier van. Hoe hij 29 Januari van het jaar 1887 zijn loopbaan aanving als scheepsjongen te Leiden en zijn eerste tocht ging maken. Een jaar later ging hij naar de opleding in Wassenaar en in April '90 als bootsmans leerling naar Hellevoetsluis. En zoo ging het verder: met regelmatige tusschenpoozen kwamen de verhoogingen in rang en... ze waren verdiend. In 1919 werd hij gepensionneerd: een man, die echter nog in de kracht van zijn leven stond en er niet aan dacht een ambteloos leven te gaan leiden. De pensionneering was zeer eervol: wij zien er het tastbare bewijs van; een gouden horloge, aangeboden door état major en bemanning van zijn laatste schip. Veel herinneringen. Er is veel in dat leven van den heer De Groot gebeurd, gedurende uien ouden marine-tijd. Hij maakte de Lombok expeditie mede en hiervan de bloedigste verschrikking: de beruchte overval in '94. Dit is slechts één ervaring van die jaren. Er zijn er meer, doch het lijkt ons niet noo dig deze allen thans te releveeren. Wel het feit, dat de thans jubileerende niet minder dan 5% jaar opperschipper bleef op één schip, de „Medusa", met welken bodem hij, dit terloops opgemerkt, ook 5 maal de Ko ningin gevaren heeft. De heele vloot bevaren. Voorts is daar een indrukwekkend aantal schepen, waarop de heer De Groot zijn carrière volbracht; nagenoeg alle onderdeelen van de toenmalige vloot za gen hem: daar was de „Nautilus", de „Guinea", de „Prins Hendrik", de „Ne derland", de „Atjeh" (als zeilschip), de „Holland", de „Friesland", de „Noord- Brabant" en de „Medusa". Zoo vertelt deze niet oude „oud-gediende" ons: een aantrekkelijk relaas van feiten, het welk nu eens handelt over den meegemaak- ten Bokseropstand in China, dan weer over het leven op Hellevoetsluis als bootsmans leerling. Een halve eeuw in dienst van onze Marine... En dat in het bezit van een magnifieke conduitelijst. Hedenmorgen. Hedenmorgen half 11 heeft men den jubi laris verzocht aanwezig te willen zijn op zijn bureau. Waarom...?? Dat weet hij zelf niet. Wel hebben wij iets vernomen, doch zullen in dezen niet indiscreet zijn..., In ieder geval: hier is een wakker marine man, de bewezen heeft ook in de 17 jaar dat hij na zijn pensionneering direct aan den dienst verbonden is, van het oude stempel te zijn. Ook zulke mannen hebben onze marine groot gemaakt. Wij zullen menschen, van het kaliber als de heer De Groot, nimmer kunnen missen. -ap De speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. „Christiaan Huygens" zal Woensdagmorgen 30 Juni om 10.20 u. v:: Genua vertrekken. Aankomst Donderdasrmoi gen 1 Juli om 10.02 u. te Amsterdam C.S. V andaag wordt onze aandacht gevraagd voor de redevoering van Hitier en voor een artikel, dat aan Mussolini toegedicht wordt. Hitier heeft onomwonden verklaard, dat hij in de collectieve veiligheid geen ver trouwen meer heeft en het er ook niet meer in zal stellen. Wij hebben het er nog eens mee geprobeerd en ware het gegaan, dan hadden wij kunnen over wogen er mee voort te gaan, zoo heeft de Führer gezegd. Hitier staat op het standpunt, dat Duitsch- land getoond heeft niet bij voorbaat onwillig te staan tegenover collectieve afspraken. Maar men kan ook een dergelijke afspraak onmo gelijk maken, door er teveel van te eischen, door een te groot rendement te verlangen in- plaats van te wachten tot het vanzelf komt, zoo schreef de N. R. Crt. gisterenavond te recht in een hoofdartikel, aan de redevoering van Hitier gewijd. Het feit, dat Engeland en Frankrijk niet mee wilden doen aan een vlootdemonstratie voor Valencia, waar trouwens geen haast bij was, beteekende niet, dat de collectiviteit in de practijk onuitvoerbaar was. Het is slechts een uiting van buitengemeene voorzichtigheid, waarmede Engeland in de Spaansche zaak zijn handelingen afweegt. Wij wezen hierop in ons overzicht van gisteren reeds. Hitier haat die voorzichtigheid. Hij treedt zelf in het internationale koor als een andere partij op, met z'n zware bas overstemt hij dikwijls alle andere klanken. „Wij hebben uit deze geschiedenis con sequenties getrokken", zoo zegt hij, „die voor de geheele toekomst zullen gelden. Redevoeringen in parlementen of van staatslieden zullen ons voortaan niet meer in verwarring kunnen brengen." Deze „vriendelijkheid" is waarschijnlijk voor mi nister Eden bedoeld, die het in Berlijn allang verbruid heeft. De eenstemmigheid tusschen Rome en Ber lijn vinden we uitgedrukt in een artikel, dat van Mussolini's hand zou zijn en waarvan het Hbl. van gisterenavond een uittreksel geeft, waaraan het blad een beschouwing vast knoopt. Wij ontleenen aan een en ander het volgende: Ditmaal verzet zich de artikelenschrij ver (Mussolini dus) in Popola d'Italia, tegen buitenlandsche voorstellingen, als zouden er opnieuw aanzienlijke Italiaansche troepen in wit-Spanje zijn geland. Al beweert hij in één adem, dat een Franco-overwinning „ten deele de overwinning van Italië zal zijn, dat niet neutraal bleef, maar streed". Voorts spreekt hij van de volledige solidariteit van de twee landen der as-Rome-Berlijn. En dan volgt de volgende veelzeggende opmerking: „De Europeesche crisis zal definitief worden opgelost den dag waarop, de laat ste Baskische weerstand eenmaal gebro ken zijnde, generaal Franco het volle ge wicht van zijn troepen naar het centrale front kan overbrengen. De gebeurtenissen zullen versneld worden, de gordel van Madrid zal doorbroken worden, evenals die van Bilbao. Spanje zal het graf van het bolsjewisme zijn." Je moet ze maar proeven. Over neutrali teit gesproken. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Eigen coupeur en ateliers. Helpt U mede de plaatselijke industrie te bevorderen Met neus in de sloot. Gistermiddag, te omstreeks kwart voor 4, heeft het Fokkervliegtuig type S 3 No. 4 een minder fortuinlijke noodlanding moeten maken op het terrein bij de Langevliet. De bestuurder, de leerling onderofficier Slager was juist los van den grond, toen hij bemerkte dat er iets haperde. Van 10 meter hoogte streek het toestel neer, doch dat dus danig ongelukkig, dat het in de sloot terecht kwam. Het bleek, dat er eigenlijk van een ongeluk geen sprake was, daar de heer Slager geen enkele verwonding had opgeloopen; ook de Fokker was vrijwel onbeschadigd. Wij verzoeken den deelnemers van onze excursie voor morgen, naar Hilversum, uiter lijk vijf minuten voor acht present te zijn voor ons kantoor, zoodat we op tijd kunnen ver trekken. In verband met een vroegere rond gang door de A.V.R.O.-studio zal de koffie maaltijd na den rondgang worden gebruikt. Om 12 uur hopen we in Hilversum te zijn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5