Op oefeningsreis met Hr. Ms. „Hertog Hendrik" Styenda Texel Texel luchthaven Lezing over voetklachten Correspondentie Inschrijvingen Handelsregister De wedstrijden van de Heldersche Zwemvereeniging 54 km*-rit van D.O.K* Dc kampioenswedstrijden van de Kon. Marine Mooi succes der W.S.V. „De Zilvermeeuw" Successen voor Volharding De Texelsche kermis begonnen Postduivenvereeniging V.O.P. Marktoverzicht Nog meer gelegenheid tot 't maken van plezier vluchten boven Texel H.F.C. Helder Reglement auto-vervoer personen Vischafslag Den Helder Een ontmoeting met Felix Graf Lückner, den „Seeteu Ponta Delgada, 9 Juni 1937. Een ontmoeting met Felix Graf Lückner, de „Seeteufel". Woensdag op de dagwacht, van 2 Juni, dook recht vooruit de blauwe schim van het hooge gebergte van San Miquel, het eiland, waarop Panta Delgada ligt, op. Gedurende den overtocht hebben wij goed weer gehad. Alleen de zon heeft ons in den steek gelaten. De zee heeft hier een uiterst blauwe kleur; wij kun nen achteruit zeer duidelijk de beide voort stuwers zien. De „Hendrik" beurt. krijgt een goede Wij zijn een beetje te vroeg. Op het pro gramma staat, dat wij pas Donderdagochtend verwacht worden. Dit is de gelegenheid voor oefeningen met het schip zelf. Boeitje pikken, omnemen reddingmat, soppen en bijhalen van het schip, zoodat het schip op z'n netst zijn opwachting kan maken, als het binnenkomt. Nog steeds geldt daarbij, dat de eerste indruk de beste is. Een „echte" potvisch. Plotseling zien wij vlakbij een water fontein een meter of 10 recht omhoog spuiten. Iedereen kijkt naar de plek, door den uitkijk aangewezen. Wat zou dat zijn? Kijk daar is het weer. Iedereen heeft het duidelijk gezien. En daarna zien wij de groote rug en een gedeelte van den staart van een potvisch. Dezelfde beesten die eenigen tijd ge leden in ons land „geroken", en bezichtigd konden worden. Wij zijn dus in het gebied van de grootste visschen der wereld, de familie der walvisch- achtigen. Jammer dat wij niet dichter bij kon den komen. Voor de meesten onzer een aardige be levenis. Donderdagochtend stoomden wij langs de kust van San Fliguel, het grootste eiland, van de Noordelijkste groep der Azoren. Een eilan dengroep, die van vulcanischen oorsprong is, met hooge bergen, welker vormen duidelijk het stempel van vulcanen dragen. Een „paradijs" omgeving. Hier genoten wij van een prachtige kust vaart, vooral toen de zon zich eindelijk liet zien. Een merkwaardig eiland, en eigenaardige bewoners. Het is paradijs-achtig mooi. Er groeien hier de meest verscheidene soorten van bloemen en planten naast elkaar, bijvoorbeeld een thee plantage. Ja, inderdaad een theeplantage. Naast de theeplantages, groeien pereboomen. Een eindje verder vond ik een mais aanplant. Dan is hier een speciale annanas-cultuur in broeikassen. Opmerkelijk is, dat de bevolking geen vierkante decimeter onbebouwd heeft ge laten. Elke duim grond is hier „gebruikt". Op bovenvermelde theeplantage, was een zijderupsenteelt. Ganzen kweekerij voor gan- zendons en wat je daarvan al niet maken kunt. De bergen zijn hier van den voet tot aan den top bewerkt en gebruikt. Op dit gebied is dit eiland geheel selfsup porting. Een eiland dat geïsoleerd kan leven. Men zou geïsoleerd kunnen leven, en geen voedselgebrek zou deze bewoners bedreigen. Musschen komen op dit eiland niet voor. Daarvoor komen in de plaats, allerlei soor ten van vinken, meesjes en canarie-vogels. Zij kosten 1 escude het stuk, dat is negen Hollandsche centen. Wilde dieren en gevaar lijke dieren komen hier niet voor, zelfs de zee is vrij van roofdieren. Men zwemt hier overal vrij rond, zonder gevaar door een haai te worden opgeschaft. Ook de bewoners, hoewel in ontwikkeling, nog 200 jaren ten achter, voelen zich zeer tevreden en gelukkig. Ofschoon zij niet rijk zijn. Schoenen worden hier alleen door de stadsbevolking gedragen. Men begrijpt dat wij hier buitengewoon veel tochten maakten, te voet, met bussen of auto's. Toeristenoord. Op het oogenblik is men bezig, dit land te ontwikkelen, om toeristen te ontvangen. In de bergen bij een bergmeer, waar ook geisers en sulvatoren vlakbij zijn, is een zeer modern hotel gebouwd, Terra Nostra. Daarnaast staat een publieke badgelegenheid waar men gratis kuurbaden kan nemen. Je hebt de keus tusschen, modderbaden, koud en warm, die lood-, ijzer- of zwa velhoudend zijn. En dat allemaal gratis en dokter gratis. Als dit geen luilekkerland voor jichtpatiënten is, waar is het dat dan wel? Maandagochtend heeft de commandant met een deputatie van 2 secties van de landings divisie een krans gelegd bij het Marine wereldoorlog-monument voor de gevallenen van de Portugeesche Marine en Koopvaardij. Weinig amusement. De pantoffel parade. Het is een eenvoudig doch zeer mooi monu ment, overigens is het hier heel rustig. De bioscopen draaien alleen op Zon- en feest dagen. Dancings zijn er niet. Des Zondags heeft de pater in de hoofd kerk, de godsdienstoefening geleid. De kerk was stampvol en men volgde de toespraak met groote aandacht. Het meest curieuze is de pantoffelparade. Niet de pantoffelparade op zich zelf is ouder- wetsch maar de wijze waarop het plaats vindt. Je moet je dan voorstellen een groot plein, met een muziektent in het midden, een groote breedë promenade begrensd door boomen, er om heen. Onder de boomen keurig netjes naast elkaar banken, de gewone tuinbanken. fff Tegen den avond komt iedereen hierheen en loopt met statigen, langzamen tred, het park om. Als maar in dezelfde richting. De meisjes onder toezicht van Ma, bij elkaar. Het is niet toegestaan dat men en vrouw of jongen en meisje samen wandelen, dat hier verboden. En dat duurt zoo tot een uur of negen. Natuurlijk hebben wij dat ook gedaan. Ik moet zeggen het was bijzonder gezellig. Zoo iets heb ik nog nooit meegemaakt. Onder de Portugeesche typen, zien wij zoo nu en dan nog personen, die eerder voor Hol landsch kunnen doorgaan. Dit vindt zijn oorsprong in den tijd van de regeering van koningin Isabella van Oosten' rijk, die een tijdens haar regeering een dui zëndtal Vlamingen naar deze eilanden heeft doen overbrengen, teneinde deze eilanden te koloniseeren. De Portugees is klein van stuk, heeft don ker haar en donkere oogen. En ziet daar zien wij echter onvervalschte eilanders, die blond zijn, met blauwe oogen. Overigens zijn zij wel erg geïsoleerd. De emigratie en de immigratie is zeer gering, Men vreest dan ook dat het ras achteruit zal gaan op den duur door de familie huwelijken die plaats vinden. V oetbal wedstrijden De menschen zijn zeer vriendelijk, hulpvaar dig en hartelijk. Wij kregen direct een drietal uitnoodigingen om een voetbalwedstrijd te spelen, waarvan wij er twee van konden aan nemen m. h. o. op den dienst. Ponta Delgada, zal waarschijnlijk als tus- schenstation dienen voor de vliegverbinding met vliegtuigen Europa-America. Men verwacht deze zomer de eerste vlucht, voor postzegelmaniakken weer een buiten kansje. Zondag speelden wij tegen de Union sportiva. Een zeer spannende wedstrijd. Je bent geneigd aan te nemen, dat die zuidelijke rassen, fanatici, ruw spel zouden geven. Het tegendeel is waar. Zij waren sneller, vlugger met den bal, doch zeer sportief. Menig Ne derlandsch voetballer kan hier, wat sportivi teit betreft een lesje komen halen. Ook ver wacht je, dat wij in dit meer dan komische klimaat, het zeker zouden afleggen wat ausdauer betreft, tegen den Portugees die hier woonachtig is. Het tegendeel is bewezen Wij waren hen in dit opzicht physiek de baas Trouwens de resultaten toonen het aan. De wedstrijd op Zondag eindigde in een gelijk spel 22. En de wedstrijd van Dinsdag, tegen de Union Michalense, verloren wjj met 32. Een H.B.S. club. En dat is heel goed. Je moet niet vergeten, dat wij in zee niet spelen kunnen, en waar het schip met voor 3/4 nieuwe bemanning, op reis is gegaan, wij dus ook nog geen gelegen heid hebben gehad om uit te maken wie de beste spelers zijn. Elke wedstrijd die wij dus spelen, is tevens een training. Maar het allermooiste, de grootste bof, die heb ik voor het laatst bewaard. Alle Marine- menschen van hoog tot laag zullen ons deze gelegenheid benijden. Ontmoeting met de „Seeteufel". Toen wij binnenkwamen. Donderdag, lag er, behalve de plaatselijke zeilscheepjes, nog een sierlijk jachtje met de Duitsche vlag. Meestal zie je Amerikaansche of Engelsche jachten. Och, waarom zou er geen Duitsche liggen. Nadat wij waren afgemeerd op de boeien werd er met meer interesse naar de verschil lende schepen uitgekeken. En wie sohetst onze verbazing toen wjj ontdekten, dat het Duitsche jacht „Seeteufel" genoemd naar zijn beroemden eigenaar met dezen bijnaam: „Felix Graf Lückner", daar lag. De moderne piraat uit den wereldoorlog. De man, die met een zeilschip de Engelsche blokkade brak, en 14 schepen tot zinken bracht, zonder één slachtoffer te maken. Dat is iets bijzonders, welke adelborst kent niet zijn boek, „Seeadler erobert America" en het boek dat over hem zelf gaat: „Seeteufel". Ontmoeting met Graf Lückner. Nu hebben wij de gelegenheid hem zelf te zien, met hem zelf te spreken, hem te laten spreken! En wjj hebben hem gezien en ge sproken en ook „die gnadige Frau Grafin. Hij is op een rondreis rond de wereld en op weg naar Szaba, West-Indië. Hij filmt nu voor zijn plezier. Wij hebben zijn jacht gezien. Ik zou er een boek over kunnen schrijven, en over deze ont moeting. Interessante lezing van den graaf. Natuurlijk volgde er een uitnoodiging in de longroom. Ik kon je verzekeren, dat het hoogst interessant was, en zeer amusant. Hij ontpopte zich als een zeer kameraadschappe lijk, joviale zeeman, tevens goochelaar. Het is een eenig mensch en ook zijn vrouw een bijzondere persoonlijkheid. Gisterenavond om 18.00, was de campagne geheel omgetooverd tot een lokaliteit, waar voor ruim 200 man plaats was. En daar heeft hij voor ons gesproken. Een lezing', waarin hij een beeld gaf van zijn zeemansloopbaan, en in het bijzonder voor de wijze waarop hij de toebereidselen heeft gemaakt, om met het zeilschip „Maletta" een kaaptocht te maken, en daarmede de Engelsche blokkade wist te doorbreken. Het gaat echter niet om de daad, doch om de geest, het ideaal, en de samen werking van hoog tot laag aan boord van dat zeilschip, welke hij wist aan te P. Gasus rijmt ln H. D. op onze nieuwe vlieghaven; Tiet eiland Texel is verblijd Met een verkeer van hooge orde Zijn aero-droom van langen tijd Is blijde werk'lijkheid geworden. Nu vliegt heel Texel in de lucht En juicht dat het er van mocht komen, Zijn vogelstand heeft zulk een vlucht, Hoe ook beschermd nog nooit genomen. Gedragen door een luchtig schip Is het van het Schipholsche weiland Voortaan niet verder dan een wip Naar 't vriendelijke Wadden-eiland, Wie ooit v&leens op Texel was, Of zelfs er maar van las, zal weten, Dat men juist daar het vogelras Steeds groote zorg heeft toegemeten. Al legt haar vogelsoort geen ei, De brave Texelaars vermoeden, Dat onze Luchtvaart Maatschappij Daar wel iets prachtigs uit zal broeden. kweeken, om het beoogde doel te berei ken. Zijn lijfspreuk is: „Manner kampfen, nicht Schiffen". En dan zijn doel, om zijn plicht jegens het Vaderland te doen, zonder dat een moeder haar zoon, een vrouw haar man, een kind zijn vader verliest. Hij vernietigde slechts schepen, geen men schen. Hij heeft de geheele bemanning aan zijn lippen gehad. Wij hebben hem gevolgd op zijn zeiltocht op de Noordzee, als blokkade breken met een zeilschip tijdens een Zuidwesten storm op een 22 December in één der oor logsjaren, ik meen 1916. Dit is maar een klein onderdeel van zijn belevenis, doch wij waren blij kennis te heb ben mogen maken met den „Seeteufel", den modernen piraat. De lezing werd gehouden in plat-Ham- burgsch, een taalje dat veel weg heeft van het Nederlandsch aan de Oost-grens. Iedereen heeft het kunnen volgen. Er is toen ook niemand de wal opgegaan. En ik moet zeggen, dat het geheel in drukwekkend was. Na de lezing heeft de schipper als chef d'équipage een Mariniers-anker met lint er aan, Grafin Lückner aangeboden, als bewijs voor onze bewondering, en als dank voor de lezing. HAAK ZELF JAM MET NAnJLJR-'9" IN 10 MINUTEN W«1 Op»H. Ml 1*1* Natuurhistorisch Museum. Elke week- eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 7—10 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 8—10 uur den eersten Zondag van elke maand van 3—5 U. Vrijdag 2 Juli a.s. zal hier ter stede door den heer G. Borkent uit Haarlem een lezing worden gehouden over voetklachten. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de betref fende advertentie, welke a.s. Woensdag in de Heldersche Courant zal voorkomen. W. Helfensteijn. Inderdaad was door ons. onder uw laatste ingezonden stuk vermeld, dat het door de redactie bekort was. Waar schijnlijk is deze regel bij den opmaak of cor rectie weggevallen. Red. Held. Crt. van 22—29 Juni 1937. Wijziging. Den Helder: J. Langkamp, Spoorstraat 84, kapperszaak; overgegaan aan J. van Berkum. Ter gelegenheid van den verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard. Zooals wij reeds publiceerden, worden op hoogergenoemden datum roei- en zeilwedstrij den ter reede, de start en finish zijn gelegen voor het Clubgebouw van de H.Z.V., alwaar vlaggenversiering zal zijn aangebracht. Een zeer groot aantal autoriteiten zal bij deze wedstrijden tegenwoordig zijn. Voor de vele leden zullen tribunes worden geplaatst. Om nu de pauzes, die onvermijdelijk in de zeilwedstrijden voorkomen, te vullen, heeft het bestuur van de H.Z.V. een zeer gevarieerd programma samengesteld, teneinde genoodig- den, leden en verdere aanwezigen op aange name wijze bezig te houden. Er zal een polo-wedstrijd worden gespeeld tusschen de leden van de H.Z.V. tegen een zevental van de Zeevaartschool. Daar de par tijen tegen elkaar zijn opgewassen, zal het aan spanning niet ontbreken. Voorts komen de dames (Bruinvisschen) de aanwezigen vergasten op een 3 X 50 meter wisselslag estafette. Daarna zal een zeer nuttig nummer wor den uitgevoerd, n.1. een demonstratie zwem slagen (borstcrawl, rugcrawl en schoolslag). Een van de meest geliefkoosde nummers is zeker het „duiken en springen". Wanneer wjj mededeelen, dat o.a. de heeren Boonen en Christ van de partij zullen zijn, is dit een waarborg, dat er iets moois te zien gegeven zal worden. Na dit nummer komen de heeren aan de beurt met 5 X 50 m borstcrawl. Het drukfouten-duiveltje heeft een duik ge nomen in het Oranje-programma; het num mer dat onder b. staat aangegeven is „Hoe Zwemmers Visschen". Tenslotte staan nog eenige verrassingen op het programma, zoodat dus een middag vol afwisseling en mooie Sport tegemoet gezien kan worden. Het technisch gedeelte staat onder leiding van den eminenten H.Z.V.-instructeur, den heer C. W. Boonen. r Opgenomen om 8 uur hedenmorgen, Barometerstand Den Helder Temperatuur zeewater: Temperatuur lucht: Hoogste temperatuur lucht: gisteren: Laagste temperatuur lucht gisteren: Hoogwater (heden) 11.00 Laagwater (heden) 4.55 Hoogwater- (Woensdag) 11.35 Laagwater (Woensdag) 5.35 Licht op (heden) 7.54.0 16.8 14.7 19.4 3.7 23.50 17.55 24.30 18.35 21.56 7 Augustus: Ronde van Den Helder. Zondag j.1. hield D.O.K. een rit over 54 km. De uitslag van de klasse was: 1. P. Huurman, 1 u. 29 min.; 2. P. Hollan der, 1 lengte; 3 Jac. Snijder op 4 min. B.-klasse. 1. Van Doorn 1 u. 36 min., 2. D. Hoppe, VA lengte, 3 J. de Boer; 4. Vos. Het traject van de Ronde van Den Helder is door de N.W.U. goedgekeurd. De rit zal 7 Augustus a.s. gehouden wor den. Op 1, 2 en 3 Juli a.s. zullen de jaarlijksche kampioens- en nieuwelingenwedstrijden in athletiek en zwemmen van de Koninklijke Marine gehouden worden. Er hebben zich 192 deelnemers aangemeld, welke over de ver schillende nummers zijn verdeeld. Op ver schillende daarvan kan een spannende strijd tegemoet gezien worden, terwijl enkele Marinrecords heel wankel komen te staan. Zooals gewoonlijk vinden de meeste finales a.s. Zaterdagmiddag plaats. De wedstrijden zijn georganiseerd door een commissie, welke geleid wordt door kapt. luit. ter zee C. J. Baron van Asbeck, terwijl de wedstrijdleiding berust bij den kapt. der mari niers W. J. van Rhijn. Zondag j.1. nam onze plaatselijke wandel- sportvereeniging „De Zilvermeeuw" met goed gevolg deel aan den zoogenaamden „Aard- beienmarsch", te Beverwijk, uitgeschreven door de Kennemer-Wandelclub aldaar. Bij de prijsuitreiking, welke door den bur gemeester van Beverwijk geschiedde, werd allereerst een fraaie groepsprijs en voor eiken wandelaar een aardige herinnering, in den vorm van een metalen aardbei, in ontvangst genomen. Verder werd door de jury bekend gemaakt, dat voor den besten algemeenen in druk de 2de prijs was toegekend, n.m. een zeer mooie lauwerkrans. Nog was men druk bezig, dit succes te be spreken, toen als extra prijzen nog werden toegewezen, een eerste prijs voor de verst- komende groep en een derde prijs voor de grootste gemengde groep, resp. een beker en een wandelaar op voetstuk. De Wandelsportvereeniging Volharding heeft deel genomen met 2 j loegen aan den afstands- marsch van 20 en 35 K.M. uitgeschreven ten bate van het Amsterd. Genootschap v. Werk verschaffing aan onvolwaardigen te A'dam. De Volharding wist zoowel met de kleine als met de groote afdeeling den len prijs voor correct marcheeren te behalen, tevens een prijs voor de verstkomende groep en 2 prijzen voor groepen zonder uitvallers, alzoo totaal 5 prijzen. Onder zeer groote belangstelling, die zich, zooals gewoonlijk, concentreerde voor het Raadhuis, is gistermiddag 12 uur de kermis ingeluid. De aanvrage om vergunning tot het maken van straatmuziek was ook nu groot, en vóór de muzikanten zich door onze ge meente verspreidden, moest even voor 't raad huis worden „geproefstoomd", opdat niet al te hardverscheurende klanken gedurende een week lang door onze gemeente zouden weer klinken. Ook gaf een 'gezelschap hoornblazers ter eere van den Burgem. een paar nummer tjes ten beste op de stoep v. h. Gemeentehuis. Daarna begon de drukte op 't kermisterrein, waar direct van de zweefmolen, fietsenmolen en de autobaan een druk gebruik werd ge maakt. Het kermisterrein is nu geheel vol gebouwd, al de vermakelijkheden, waarover wij in een vorig bericht reeds melding maak ten, zijn thans aanwezig. In de middaguren was het gister stil op de Groeneplaats, later werd 't drukker. De bioscoop van den heer De Jong, waar de prachtige film „San Francisco" werd ge geven, liep wel niet geheel vol, doch viel een behoorlijk bezoek ten deel. De schouwburgtent aan de Emmalaan, die 900 personen kan bevatten, was, zooals ver wacht mocht worden, op dezen eersten kermisdag evenmin geheel bezet, ongeveer 250 personen woonden de opvoering bij van het schitterend blijspel ,,'n Huis vol Herrie". De namen van de heeren Louis de Bree, Johan Kaart, Gus Chrispijn e. a„ die aan deze op voering medewerkten, geven al direct aan, dat de opvoering van deze klucht een buiten gewoon succes is geweest. Woensdag is men nog eens in de gelegenheid dit stuk te gaan zien. Hedenavond wordt in de schouwburg tent opgevoerd het blijspel ,,'n Lek Bandje". In de verschillende Hotels en in Eelman's Danssalon, waar gedurende de kermis ge legenheid voor den dans wordt gegeven, was het niet druk nog, wjj hebben eens even hier en daar geluisterd naar de verschillende dans- orchesten. 't Bleek 'ons, dat overal met zeer goede gezelschappen contract is gemaakt deze week, zoodat ook niet-dansers met genoegen naar de verschillende dansorchesten zullen luisteren. In Pen's zaal was 't eenigen tijd vrij druk, bij Eelman en in Hotel „Texel" liep de drukte zeer vlug af. Ook op 't kermisterrein was al spoedig weinig publiek aanwezig, zoodat deze eerste kermisdag een vrij stug verloop heeft gehad. Ö*MA1U^ERÏCHTEN|Q Aangevoerd: 7 paarden 150400; 7 koeien 150225; 4 graskalveren 2570; 10 schapen 1630; 1120 lammeren 11.50—16; 10 biggen 10.15. Aangevoerd 65606 eieren. 58/62 kg f 2.90- 3.25; 62/64 kg 3.10—3.35; 66/70 kg 3.40— 3.65; 50/56 kg 2.502.85, alles per 100 stuks. Bovengenoemde Vereeniging hield Zondag j.1. haar laatste Vitesse-vlucht van oude duiven vanaf Creil (Frankrijk), afstand 441 km. Voor dit station waren weinig vogels ingekorfd, namelijk 48 vogels. De prijzen werden verdiend door de volgende liefhebbers. A. Koorn le, 6e; H. v. d. Giessen 2e, 4e; H. v. d. Wal 3e, 10e; A. Verhoef 5e; G. de Wit 7e. 9e; J. Fillerup 8e prijs. De heer G. de Wit werd Kampioen van de Vitesse-vluchten. De punten der liefhebbers zullen nader bekend gemaakt worden. Daar aan de laatste der zes groote lam- merenmarkten, vorige week gehouden, onge veer 1000 lammeren te weinig waren aange voerd, moest de aanvoer ditmaal groot zijn, er waren dan ook niet minder dan 1120 lammeren op de markt, dat was voor de z.g. „Hollebol", waar door de kermis deze week de markt werd gehouden, wel wat al te veel. Ook was deze groote aanvoer sterk van invloed op den handel, die stug verliep; de prijzen waren iets minder dan vorige week, de laagste prijs bedroeg 11.50, de hoogste 16.--. De schapen deden deze week echter iets hooger prijs; de hoogste prijs hiervan was 30. De rundveehandel viel niet tegen, enkele jonge beesten werden door slagers aangekocht voor ongeveer 225.— per stuk. Oude gelde- koeien brachten 150.— a 200.—. Nuchtere kalveren waren er niet, gras- of fokkalveren besten golden 40. Varkens op de boerderij doen een hooien prijs, ongeveer 25 cent per pond. Een goede big kocht men op de markt voor 13.__. Ook werden, voornamelijk door den heer L. Eelman, eenige goede paarden aangevoerd in verschillende soorten en prijzen, de beste werden getaxeerd op 375. Aan de Eierenveiling liep de prijs, ondanks den aardbeientijd, die meestal daling veroor zaakt, met pl.m. 30 cent per 100 omhoog. Naar men ons mededeelt, zal ook in de komende weken des Zondags van 3 tot 5 uur 's middags gelegenheid bestaan vanaf het Texelsche vliegterrein, tot het maken van pleziervluchten. Ook zal men voor gezelschap pen dan vliegtuigen kunnen charteren. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt er op het Helder-terrein hedenavond niet getraind. Voorstel tot wijziging van de Alge- meene Politieverordening. B. en W. schrijven aan den Raad: In verband met het enkele maanden geleden verschenen „Reglement autovervoer personen" konden de artikelen 100, 101 en 102 der Alge- meene Politieverordening voor deze gemeente, welke bepalingen bevatten omtrent het vervoer van personen binnen de gemeente en station- neerende vervoermiddelen, worden ingetrokken. Daar genoemd reglement op 1 Juli a.s. in wer king zal treden voor zoover taxi's en huurauto's betreft, besloot U in Uw vergadering van 27 April 1937 de genoemde artikelen in te trekken voor wat bedoelde motorrijtuigen betreft, met ingang van gemelden datum. Tevens besloot U tot een hiermede verband houdende wijziging der artikelen 6 en 65 van de verordening, welke wijziging voor wat die motorrijtuigen betreft, eveneens op 1 Juli a.s. in werking zal treden. De bepaling van dezen datum was noodig, om dat er anders enkele weken zouden verloopen gedurende welke men zonder de daartoe van ons vereischte vergunning auto's op den open baren weg zou mogen verhuren. Van de Vereeniging van Nederiandsche Ge meenten hebben wij evenwel dezer dagen be richt ontvangen, dat volgens aan haar gedane mededeeling van den Minister van Waterstaat, in verband met bij de uitvoering ontstane moei lijkheden, het Reglement autovervoer personen zoodanig zal worden gewijzigd, dat het eerst met ingang van 1 September a.s. zal in wer king treden voor wat betreft taxi's en huur auto's. Met het oog hierop komt het ons raadzaam voor Uw besluit van 27 Aöril j.1. dienovereen komstig te herzien. 28 Juni. Aangebracht door korders: Tongen p kg 0.98-0.9» Slips P' 0.75-0-70 Tarb0t 075 cd Schol 2e soort p. kist 3.10-1°" Schar 2.10—1,73

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6