Ook de Fransche Senaat keurt volmacht-ontwerp goed Kerrl, finantieel dictator dor Evangelische kerken Fransche effectenbeurzen heden weer geopend N.V. WACO - Hoorn DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Arbeid moet de democratie redden! Chautemps krijgt z'n volmachten Russische kanonneerboot to> zinken gebracht De trans-Atlantische De verdeeling van Palestina Vlootdemonstratie bij Minorca Goederenbeurzen blijven gesloten UITGAMi N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG- No. 8040 DONDERDAG 1 JULI 1937 Sovjets trekken hun Amour-flottielje samen verbinding Europa-Nrd. Amerika EERBERICHT DE BILT SEINT. Moordaanslag op burgemeester van Oran Onderhandelingen met Londen en New York HELDERSCHE COURANT „DE TIEORXE VAN DE KOOP- KRACHr DER MASSA IS TEN EINDE.' D< Fransche Senaat heelt het wets- ontverp tot het verleenen van finan- cieele volmachten met 167 tegen 82 stenmen aangenomen. Di zitting werd om drie uur des midlags geopend onder voorzitter schip van Jeanneny. In de regee- rincsbank hadden Chautemps, Sar- rau, Bonnet, Auriol en Chapsal plaits genomen. D». debatten hadden een groot aan tal belangstellenden naar het Lurembourg gelokt. In de diploma tenloge had de Britsche ambassadeur plaats genomen. Onmiddellijk werd begonnen met de be- handelng van het volmachtenontwerp. De rapporteur van de financieele Senaatscom missie Abel Gardey, gaf een uiteenzetting van hfct ontwerp, waarbij hij wees op de urgenlfe van een oplossing voor het finan cieele probleem. De lasten van de Schatkist zullen dt jaar tweemaal zoo groot zijn als de ontvangsten, n.1. 40 millard. De Senaatscommissie voor financiën, aldus Gardey, 'ischte sinds lang een evenwicht tusschen uitgaven en ontvangsten. De Se naat wilde sociale hervormingen hier niet in betrelken, maar zij moeten uitgevoerd worden net behartiging van het belang des lands en liet onmisbare evenwicht. De Se naat heel de volmachten aan de vorige re geering jeweigerd, niet. zooals men geïnsi nueerd tiieft, om de speculanten te helpen, maar oodat de regeering hem toescheen minder ;eoriënteerd te zijn naar financieel herstel mn naar een politiek van nationali satie. Di minister van financiën heeft een moedig verzicht gegeven van den financi- eelen tostand. Spr. prijst zich gelukkig dat de regeeing de begrooting in evenwicht wil brengen,geeft een korte opsomming van de maatreglen, die Bonnet denkt te nemen Het ernstige Ammr-conflict Japinsche troepen hebben ten zui den van het eiland Sennoefa, op de rivier de Amoer, een Sovjet-Russi sche kanonneerboot tot zinken ge- bracW. Omtrent het gebeurde seint Reu ter nader dat de Sovjet Russi sche kanonneerboot is tot zinken ge- bracht door Japansch-Mandsjoekwo- sche irtillerie en dat talrijke dooden te bereuren zijn. Het commando van het Japansche Kwan- toeng-legff publiceert thans een officieel communi(ué over het uitermate ernstige in cident, dit ten Zuiden van het eiland Sen- nufa op le Amoer heeft plaats gehad. Medegedeeld wordt, dat de Japansch Mandsjoefijsche troepen om drie uur een van de d(ie Sovjet-Russische kanonneerboo- ten tot zinken hebben gebracht, die gesta- tionneerd waren ten Zuiden van genoemd eiland. De drie kanonneerbooten openden plotseling het vuur op de Japansche troe pen. Deze beantwoordden het vuur: één ka- nonneerbiot zonk, de tweede werd bescha digd, de derde nam de vlucht. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de Mandjjoerijsche regeering een protest heeft ingediend bij de Sovjet-autoriteiten. Litwinof tracht olie op de gol ven te gooien. Het volkscommissariaat van buitenland- sche zaken publiceert een communiqué waarin gezegd wordt, dat de Japansche am bassadeur Sjigemitsoe, met Litwinof en Stomoniatof besprekingen heeft gevoerd over de ïwestie van de bezetting der eilandjes in de Amoer. Japan is van mee- om het financieel herstel te bewerkstelligen en leest het schrijven voor, waarin de regee ring den Senaat in kennis stelt van haar financieele ontwerpen. Nota wordt genomen van de hierin vervatte beperkingen ten aan zien van wisselcontrole en structuurhervor mingen. Gardey eindigde zijn inleiding met den Senaat te verzoeken het ont werp te aanvaarden. De regeering heeft de verantwoordelijkheid dur ven aanvaarden. De theorie van de koopkracht der massa is ten einde. Het is noodig de financiën te herstel len, ten einde de democratische vrij heden te beschermen. Na Gardey besteeg de minister van finan ciën, Bonnet, het spreekgestoelte om te wij zen op den ernst van den toestand. Öe maatregelen, die de regeering zal hebben te nemen, aldus Bonnet, zijn de ernstigste sedert twintig jaar. De minister verzocht den Senaat hem aan te hooren met abstractie van eiken politieken geest. Het zou een illusie zijn de financiën te wil len restaureeren in een bloedarm economisch leven of het economische leven te willen stimuleeren zonder gezonde financiën. Er kan slechts ge nezing komen als het land arbeidt en als men erkent dat de uitgaven een wettelijke grens moeten hebben. Bonnet gaf vervolgens weer een opsom ming van de cijfers, die hij gisteren in de Kamer had genoemd. Ongezonde financiën, zoo zeide hij, zijn onvereenigbaar met de handhaving der democratische vrijheid. Zij brengen ook den vrede in gevaar. Ook minister-president Chautemps voerde nog het woord. Hij zeide dat hij als lid van het kabinet-Blum in ernstige vraagstukken zooals dat van den Spaanschen oorlog en dat der sociale conflicten nooit van mee ning had verschild met Blum, wiens helder inzicht en vaderlandsliefde hij prees. De voorgestelde maatregelen worden door het nieuwe kabinet eendrachtig gesteund. Na de woorden van Chautemps ging m.V over tot stemming. ning dat deze eilandjes tot Mandsjoekwo behooren. Daarentegen hebben Litwinof en Stomoniakof an de hand van oude kaarten getracht te bewijzen, dat de eilanden Sovjet Russisch grondgebied zijn. Litwinof heeft tenslotte voorgesteld, de strijdkrachten der beide landen en de kanonneerbooten, die zich in de nabijheid bevinden, teurg te trekken, teneinde de zaak langs diploma- tieken weg verder te kunnen behandelen. Beide partijen waren het er over eens, dat complicaties moesten worden vermeden. Tij dens de besprekingen was er niet in het minst sprake van een conflict tusschen de Sovjet Unie en Japan. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding van het incident op de Amoer, waarbij een Russische kanonneer boot tot zinken is gebracht, verklaard, dat de Russen, ondanks de belofte van Litwi- noff, een aanvallende houding hebben aan genomen, doordat drie kanonneerbooten de wateren van Mandsjoekwo binnenvoeren en het vuur openden op de Japansch-Mand- sjoerijsche soldaten. Hij voegde hieraan toe, dat de regeerin- gen van Japan en Mandsjoekwo oprecht wenschen, dat de toestand in geen enkel opzicht ernstiger wordt. Dit kan bereikt worden, wanneer de Russen hun woord hou den, afzien van hun aanvallende houding en hun troepen van de eilanden in kwestie (Sennufa en Bolshoi) terugtrekken. Het ministerie heeft den .Tapanschen am bassadeur te Moskou opdracht gegeven, krachtig tegen de agressieve actie van Rus land te protesteeren. Uit Hsinking wordt gemeld, dat de minis ter van buitenlandsche zaken van Mand sjoekwo den Russischen consul-generaal te Charbin eveneens een krachtig protest heeft doen toekomen, waarin er op aan wordt ge drongen, dat Rusland alle maatregelen zal nemen, opdat de toestand, ontstaan door het nieuwe incident van gistermiddag, niet zal verergeren. Russen trekken strijdmachten samen. Domei meldt, dat het thans uit tien ka nonneerbooten bestaande Russische Amoer- flottielje (de elfde kanonneerboot is, zoo als bekend, in den grond geboord) in de on middellijke nabijheid der eilanden Sennoe fa en Bolisjoi, het tooneel der jongste inci denten, is samengetrokken. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 centv er- krijgbaar bij de chauffeurs Vrijheidsbeperking bij de ko mende kerkverkiezingen. De Rijksminister voor de kerke lijke aangelegenheden heelt voor de ten uitvoerlegging van de wet tot bescherming van de Duitsche evan gelische kerk twee verordeningen uitgevaardigd. KERRL. De eerste bepaalt, dat bij de kanselarij van de Duitsche Evangelische kerk en bij de bestuursautoriteiten der Duitsche evangeli sche landskerken een financieele afdeeling wordt ingesteld, welke het vermogen dei- kerken moet beheeren. Zij zal de begrooting en de belastng, welke de leden moeten betalen, vaststellen. Zij is den Staat verantwoording schuldig over de -wijze, waarop de subsidies en de opbreng sten der kerkelijke belastingen zijn besteed. De tweede verordening betreft het decreet van den rijkskanselier, inzake de bijeenroe ping van een constitueerende generale sy node. Zij bepaalt o.m.: 1. Het is verboden kerkgebouwen voor ver kiezingsdoeleinden te gebruiken: 2. Voor de verkiezingsdag zal zijn vast gesteld is het verboden openbare bijeen komsten te houden tot voorbereiding der kerkelijke verkiezingen, evenals het ver vaardigen en verspreiden van pamfletten, welke op verkiezingen betrekking hebben. Wij vernemen hieromtrent nog nader, dat het decreet inzake de financieele vrijheid van de kerk gelast het instellen van finan cieele departementen, welke verantwoording moeten afleggen aan Kerrl, die bekleed wordt met de volledige autoriteit de finan cien van de evangelische kerk te contro leeren en gehoorzaamheid af te dwingen. Het andere decreet verbiedt het gebruik van kerken voor verkiezingsdoeleinden en het drukken en verspreiden van verkie zingspamfletten, totdat de datum van de verkiezingen zal zijn vastgesteld. De geestelijken, die deze decreten overtre den zullen worden gestraft met boete of ge vangenisstraf. Ds. Niemoeller heeft verklaard, dat de kerkcollecten een oud voorrecht van de kerk waren. Kort geleden zijn de collectegelden in twee kerken in beslag genomen. Hij voegde hieraan toe, dat Zondag j.1. de collecten tien maal meer opbrachten dan vroeger. Van uit Foynes (Ierland) zal de eerste vlucht plaats vinden van de Imperial Air ways over de Noord-Atlantischcn Oceaan. Het grootste traject bedraagt 3200 K.M. De vlucht gaat via New-Foundland over Ca nada verder naar New York; of St. Johns op New Foundland of St. Johns in New Bruns wick wordt aangedaan is men nog niet eens. Deze route wordt gevloden in de zomer maanden (1) In de wintermaanden wordt een meer Zuidelijke route gevolgd via de Azoren en Bermuda eilanden (2) Men heeft gedacht een aftaklijn van Ha- milton uit op de Bermuda eilanden gelegen naar Miami (Florida) in te leggen aanslui tende op het net van de P.A.A. Zuid-Ame- rika. Een geregelde dienst is reeds van New- York naar Hamilton ingelegd. De Duitsche Lufthansa (3) heeft haar lijn ontworpen vanaf Lissabon via de Azoren, Bermuda naar New-York. Afstand 6300 k.m. Reeds is op de Azoren een katapult moederschip voor dit doel gestationneerd. Het rapport heden door de Brit sche reqeerinq bestudeerd. Naar verluidt is het Palestinarapport gis ter in den Britschen kabinetsraad bestu deerd. De Britsche Commissie, welke het Jood sche vraagstuk bestudeerd van het man daat Palestina, heeft een plan voorgelegd, om het land te verdeelen in een Arabische en Joodsche staat Zooals bijgaand kaartje weergeeft zouden Jeruzalem en Bethlehem een internationale zone vormen en een Britsch mandaat worden. De havenstad Haïfa zou onder Britsch Be stuur varen, eveneens het gebied Idumea, gelegen onder Gaza en Biresseba. Een Jood sche staat zou gevormd worden vanaf Gaza- tot aan Bethsean, terwijl geheel Judea Jood- sch gebied zou worden. Men ziet op de kaart dat achter deze begrenzing bijna alle Joodsche kolonies gelegen zijn. De rest van Palesdina zou bij Transjordanië gevoegd worden, dat een Arabische staat zou worden en de positie zou innemen van een Britsch dominon met zelfbestuur; verder krijgen de Arabieren speciale rechten, te Jaffa en te Haifa Van Jaffa tot Jerezalem en van daar tot aan de Roode Zee zou een vrije corridor geschapen worden, eveneens van Haïfa tot aan Betsean; 3 a 5 jaren zouden er noodig zijn om den overgang te verge- Verwachting: meest matige zuid- westel. t. W. wind, zw. be wolkt tot betrokken, later opklarend, enkele regenbuien weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Barom«terstand bedcnmorgei 8 nor- 76.9 makkelijken. Van de Joden zoowel als van de Arabieren zijn tegen het plan ernstige bezwaren gerezen; het Zionisten congres de grootste Joodsche vergadering sedert 2000 jaar heeft 3 Aug. een congres uitgeschreven om tegen het deelingsplan verzet aan te teekenen. Gisteravond te half zes is een aanslag ge pleegd op den burgemeester van Oran, Abbe Lambert, op het oogenblik dat deze het café „Guillaume Teil" verliet. De kunstschilder Ferrando, adjunct-conser vator van het museum van Oran, loste een revolverschot op hem en ernstig gewond viel de burgemeester in de armen van twee vrienden, die hem naar het ziekenhuis brachten. Hier bleek, dat de beide longen waren doorschoten. De geneesheeren vreezen, dat de burge meester den ochtend niet meer zal halen. De dader is gearresteerd. De raad van verdediging te Valencia, deelt mede, dat de chef van de vlootbasis te Mahon (Balearen) het volgende heeft be richt: Dinsdag om 23 uur hebben zeven oor logsschepen van onbekende nationaliteit een demonstratie uitgevoerd tegenover de vesting Lamona, die op Minorca is gelegen Een der schepen is op 12 mijl uit de kust gestationneerd, viei* andere begeven zich naar het Noordwesten, terwijl twee zich in de richting van de kust verwijderen". Tijdens de vergadering van den Fran- schen ministerraad heeft Minister Bonnet president Lebrun het decreet ter ondertee- kening voorgelegd, dat artikel 2 en para graaf 1 van de monetaire wet van 1 Octo- ber 1936 moet vervangen. Hierbij werd het goudgehalte van den frank vastgesteld op tusschen 43 en 49 miligram. Het nieuwe decreet luidt: „Het nieuwe goudgehalte van den frank, de Fransche munteenheid, zal later bij decreet, genomen in den ministerraad wor den vastgesteld, üok de voorwaarden voor het inwisselen van Fransche bankbiljetten tegen goud zullen later bij door den minis terraad genomen decreet worden vastge steld. Zoolang het eerste genoemde decreet nog niet zal zijn uitgevaardigd, zal het wissel- stabiliteitsfonds tot taak hebben de betrek kingen tusschen den frank en de buiten landsche wissels te regelen. Het tweede artikel van het decreet keurt de overeenkomst, welke tusschen den mi nister van financiën en den gouverneur van de Bank van Frankrijk werd gesloten goed. Het derde artikel van het decreet maakt een einde aan het decreet van 28 Juni, waar bij het uitbetalen van handelsovereenkom sten in goud of buitenlandsche munt wordt opgeschort. Goederenbeurzen opend. nog niet ge- Het decreet van den ministerraad waarbij een einde wordt gemaakt aan het decreet van 28 Juni inzake het sluiten van de beur zen, heeft alleen betrekking op de effecten beurzen. De goederenbeurzen blijven dus gesloten. Wie met opmerkzaamheid de mededee- lingen leest, die Minister Bonnet gisteren in den Senaat heeft gedaan, komt tot de conclusie, dat de toestand van de Fransche schatkist veel slechter is dan algemeen werd verondersteld. De Fransche schatkist is totaal leeg en het egalisatiefonds, dat de koers van den franc moest steunen, is verdwenen. Totaal opgesoupeerd bij de vergeefsche pogingen om den franc te steunen! Inplaats van over goud, beschikt dit fonds nog slechts over Fransch bankpapier, dat voor internationale munt-transacties na tuurlijk onbruikbaar is. En daar de regeering. koste wat kost, de goudvoorraden van de Staatsbank in tact wil laten, blijft er niets anders over dan den franc los te laten. Zooals wij gisteren reeds opmerk ten, zal dan ook de koers in de toe komst voor een goed deel afhangen van het vertrouwen dat de Fransche regeering aan binnen- en buiten land weet in te boezemen. Dit vertrouwen is door de regeering-Blum totaal ondermijnd en Bonnet staat thans voor de weinig benijdenswaardige taak om door zeer drastische maatregelen het land voor een catastrofe te vrijwaren. Het drievoudig monetair accoord. De noodzakelijke opzegging door Frankrijk van de monetaire overeenkomst met Enge land en de Vereenigde Staten, ontneemt groote waarde aan dit accoord, dat indertijd met zooveel gejuich werd begroet. Nog afgezien van de technische verzwak king, is vooral de moreele slag, welke aan de monetaire suprematie der Westersche de- mocratiën wordt toegebracht, niet te onder schatten. Het is dan ook te begrijpen, dat zoowel Londen als New York zich haastert den wereld kond te doen, dat de monetaire samenwerking tusschen hun landen zal wor den voortgezet. Ook minister Simon heeft een soortgelijke verklaring in het Lagerhuis afgelegd, ja zelfs liet hij doorschemeren dat in de naaste toekomst een nieuwe overeenkomst met Frankrijk, natuurlijk op andere basis, niet onmogelijk was. Hoever de depreciatie zal gaan is thans moeilijk te zeggen. De noteering van gisteren te Amsterdam welke bij het sluiten van de beurs 7.45 a 7.55 bedroeg, kan moeilijk als basis dienen, daar de sombere mededeelingen van Minis ter Bonnet er toe zullen bijdragen om de koers aanzienlijk te drukken. De schatkist uitgeput, het goudbezit van het valutafonds weg, de begrooting uit haar evenwicht, 't is wel een slechte erfe nis welke de socialistische regcering ach terlaat. En zoolang de zwevende franc niet, zoo als bij ons, gesteund wordt door een krach tig regeeringsbeleid, gepaard gaande met rust op de arbeidsmarkt, valt er niet op te rekenen, dat het gevluchte Fransche kapi taal zal terugkeeren.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1