Scheepsbotsing op de Maas Visscherij IJsselmeer in Mei bevredigend De ronde van Frankrijk begonnen Vlamingen en Walen meer dan ooit tegenover elkaar Staking in staal fabrieken mislukt Weer een noodkreet uit het slagersbedrijf Nederlandsche athleten naar Duitschland De oorlogsbuit van Iranco Boerderij met stallen afgebrand Werktijd in bloembollen pellerijen Heibaas zwaar gewond Fiets botst op motorrijwiel Man onder trein BELGIË Overeenkomst tusschen Vlaamsch Nat, en Rex geschorst PUBLICATIE. Uit een celauto ontsiapt Lcwis zwijgt in allt talen ft Vrachtschip ernstig lek geslagen Het gezin van den schipper ijlings gered. Op de rivier de Maas, ter hoogte van de Maashaven te Rotterdam is gisterenmiddag het ss. „Oud-Contro leur ten Bergen 2", van de firma H. G. en C. J. Vermeulen te Rotter dam in aanvaring gekomen met het motortankschip „Julien" van de N. V. Vola te Rotterdam. Eerstge noemd schip heeft belangrijke scha de gekregen, ook aan de lading. De „Julien" kon zijn weg vervolgen Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Omstreeks half vijf wilde schipper H. A. J. van Middelkoop met de „Oud-Controleur ten Bergen 2" de Jobshaven invaren, waar toe hij dwars de rivier moest oversteken. Het schip voer juist voor een sleep om, waardoor de schipper niet kon zien, dat aan de linkerzijde evenwijdig aan deze sleep het motortankschip „Julien", schip per J. Gijssels voer Toen de „Oud-Contro leur ten Bergen 2" eenmaal voorbij de sleep was en de schipper het motortank- scheepje opmerkte, was een aanvaring niet meer te voorkomen. De „Julien" ramde het vrachtschip, dat regelmatig op Does burg vaart, aan bakboordzijde ter hoogte van de bunkers, waardoor een gat van 1 bij V* meter ontstond. Het schip maakte direct veel water, waarop de schipper twee van zijn kinderen onmiddellijk liet over gaan aan boord van de „Julien", terwijl zijn vrouw en het derde kind aan boord ge nomen werden van een ijlings toegeschoten havenbootje. Toevalligerwijze was een sleep boot van gemeentewerken, welke over een pompinstallatie beschikt, juist ter plaatse. Personeel van deze boot spande een /zeil voor het gat, waardoor zij het schip door pompen drijvende kon houden. Met assis tentie van de sleepboot „Fiat Voluntas 6" is het lekke schip toen naar de Maashaven gesleept, waar men het in het haventje van Bonn en Mees met den kop aan den grond heeft gezet. Vervolgens is het schip leegge pompt, Aangezien er wel steeds meer wa ter binnenkwam, is het pompwerk overge nomen door de firma Koelman en de Graaf De schipper, de knecht en de machinist ble ven zoo lang aan boord. Daar er zoowel in de machine kamer als in het ruim veel water stond, werd ook aan de lading, wel ke uit zakken meel en graan be stond, aanzienlijke schade toege bracht. Het schin. dat in den loop van den avond werd gelost, zal op een van de Rotterdam- sche werven worden gerepareerd. De „Julien", welke een verbogen steven en een verbogen anker had, heeft verder geen lekkage gekregen en kon zijn weg vervolgen. De rivier-politie stelt een nader onder zoek in. Geldelijke uitkomsten der visch- vangst op het Meer en langs de kust hooger dan in Mei 1936. De afdeeling visscherijen van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tusschen boogjes geplaatste cijfers betrek king hebben op de maand Mei 1936. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee werd de vissche rij drukker uitgeoefend dan in Mei 1936. De geldelijke uitkomsten waren beter dan in Mei van het vorige jaar De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg n.1. volgens voorloopige opgave resp. in de Waddenzee en het niet- afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 3.117.157 4.959.785) kg. en f 141.028.— (f73.023.—), in het IJsselmeer 465.711 (425.760) kg. en f 192.753.— (f 175.560,— In het IJsselmeer leverde de botvisscherij met. staande netten slechts kleine vangsten op, totdat in de laatste dagen der maand bij het Vrouwenzand goede vangsten werden gemaakt. Met. de kuilnetten werd niet veel hot. medegevangen. De aalvangsten met kuil- en kornetten waren in de eerste helft der maand slechts matig, doch werden daar na zeer goed. De aal was echter klein van stuk en de prijs dientengevolge laag. Het resultaat der aalfuikenvisscherij was zeer niteenloopend, terwijl ook deze aal dun was. Met aallijnen werden goede vangsten ge maakt, doch deze werden in de laatste week der maand minder. Aangezien de lijnaal veel mooier van stuk was, was de prijs ook niet onbeduidend hooger dan die van de kuilaal. In de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee liepen de haring vangsten der kommen reeds in het begin der maand sterk terug. De prijs van de ha ring hlepf hoog. zoodat enkele visschcrs nog zeer goede besommingen maakten. Als bij zonderheid kan worden vermeld, dat een in de Zwanenbalg bij Harlingen geplaatste kom in de eerste week van Mei voor f 3200. aan baring werd gevangen. De.haringvis- scherij met den wonderkuil werd tot onge veer half Mei uitgeoefend. Het resultaat was goed loonend. De haringvangsten met fui ken langs de Friesche kust verminderden in het begin der maand sterk. Het eindresultaat dezer visscherij is zeer goed geweest, met uit zondering van de fuikenvisscherij bezuiden Harlingen, welke als gevolg van de zeer ge ringe vangsten niet loonend was. De ansjo visvangsten der kommen waren zeer onge lijk. Slechts op enkele plaatsen werden goe de hoeveelheden gevangen. Met den won derkuil was het resultaat der ansjovisvis- scherij over het algemeen loonend. De bot visscherij met schutwant leverde aanvanke- kelijk een goed loonend resultaat op, doch met het hoekwant en de staande netten wer den geen groote vangsten gemaakt. De vis scherij op garnalen voor consumptie was van niet veel beteekenis. Op de mosselper- ceelen werd niet gevischt. Wel werden 1.600 balen zaad uitgezet, terwijl op een der oesterperceelen ruim 4.000 kg. Fransche zaai- oesters werden uitgezet. De visscherij op consumptiemosselen van de natuurbanken werd in het begin der maand beëindigd, ter wijl de visscherij op mosselen voor eenden voeder door negen Wieringer motorvaartui gen werd voortgezet. De alikruikenvisscherij was van zeer weinig beteekenis. Het bestuur van den Nederlandschen Sla gershond heeft in verband met den noodtoe stand in het slagersbedrijf tot den minister van Economische Zaken het dringend ver zoek gericht, het bedrijf voor verderen on dergang te behoeden, door de lasten op dit bedrijf drukkende te verminderen, en wel door de tien procent crisisheffing op rund en kalfsvleesch af te schaffen, de crisishef fing op gesmolten vet te verlagen, gelijk die ook voor de h r ^verminderd. Verder j3 -r er bij den Mi- niste^rgkQ .rderen, dat het tekort^^S*^ uotwelk zich reeds maanden lans -rtonstreert, worde bestre den door de teéltbeperking af te schaffen of althans de mestvergunningen voor os sen en kalveren belangrijk te'verruimen. Het bestuur zal het ten zeerste op prijs stellen indien de minister een deputatie uit zijn midden in onderhoud zal willen ont- vange, teneinde het verzoek te. kunnen toelichten. i Door nog onbekende oorzaak is gisteren middag brand ontstaan in een der stal len, gelegen achter de boerderij van den landbouwer G. Engelhart te Alphen a. d. Maas. Het vuur sloeg naar de boerderij en de an dere stallen over. Door den sterken wind aangewakkerd, dreigden de vlammen ook de naastgelegen perceelen te zullen aantasten, doch door het krachtige optreden van de plaatselijke brandweer konden deze worden gespaard. Boerderij met stallen brandden geheel af. In de stallen was een groote hoeveelheid hooi en stroo opgeslagen. Deze werd mede een prooi der vlammen. Een aantal landbouwwerktuigen ging ver loren, evenals de inboedel. De schade wordt door verzekering gedekt. ARBEIDER DOOR GLAZEN DAK GEVALLEN. Op slag gedood. Gisterenmiddag om half zes is de 29-jarige arbeider Vluggen uit Vilt, bij Valkenburg, bij het verrichten van werkzaamheden door het vijf meter, hooge glazen dak van een garage gevallen en met het hoofd op den betonnen vloer terecht gekomen. De man was op slag dood. Het lijk is naar de wo ning van het slachtoffer vervoerd. Deelneming aan' de wedstrijden te Elberfeld en Krejeld. De definitieve samenstelling van de Ne derlandsche damesdeelneming aan de athle- liekwedstrijden te Elberfeld en Krefeld van deze week is als volgt: 100 meter hardloopen en hoogspringen: mej F. Koen, hordenloopen 80 meter en ver moedelijk verspringen: mej. A. Doorgeest discuswerpen en hoogspringen: mej. T. Koopmans. Discuswerpen: mej. A. Niesink. Vrijdagavond zijn de wedstrijden te Wup- perthalElberfeld en Zondagmiddag wed strijden te Krefeld. Er zijn niet alleen internationale dames wedstrijden doch ook hoerenontmoetingen. De minister van Sociale Zaken, heeft aan hoofden of bestuurders van bloembollenpel lerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in hun ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij het pel len der gerooide bloembollen, gedurende het tijdvak van heden tot en met 14 Augus tus 1937, in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der arbeidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt ver richt, onder voorwaarde, dat de arbeids tijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tusschen .7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. Ongeval te Leidschedam. Gistermiddag is bij den bouw van het viaduct over de Vliet, aansluitend op den nieuwen rijksweg Den HaagGouda, een ernstig ongeluk gebeurd. Tijdens het heien stortte plotseling een slangenbeugel, dit is een ijzeren beugel, waaraan bevestigd is de slang, welke de geperste lucht naar het hei blok voert, naar beneden. De daaronder staande veertigjarigen heibaas Willem Hel lewegen, wonende te Leidschendam, in dienst van de N.V. Beton-Maatschappij Christiani en Nielsen te Den Haag, kreeg het voorwerp, hetwelk zoo groot is als e.en wagenwiel, op het hoofd Dokter van der Leeuw uit Voorburg, wel ke spoedig ter plaatse was, achtte onmiddel lijke overbrenging naar de St. Antoniushoeve noodzakelijk. De tóestand van den getroffe ne was gisteravond zeer ernstig. MACHT OVER ZIJN STUUR VERLOREN. Jeugdig motorrijder te Uithuizen zwaar gewond. Gistermiddag om half zes is op den Din- gerweg te Uithuizen een motorfiets, be stuurd door den negentienjarigen J., tegen een boom gereden. Het ongeluk gebeurde, doordat de jongen de macht over het stuur verloor. Hij is in zorgwekkenden toestand naar een der zie kenhuizen in Groningen vervoerd. Het bleek, dat het slachtoffer een schedelfractuur had opgeloopen, terwijl hij ook een arm en een been had gebroken. Vijftienjarig meisje te Rotterdam het slachtofler. Het 15-jarig meisje M. A. van Vliet, wo nend aan den Charloischen Lagendijk te Rotterdam, is op de kruising van den Smits- hoekschenweg en den Korpersweg met haar fiets in botsing gekomen met den 28-jarigen motorrijder A. D. uit IJsselmonde. Het meis je werd van haar rijwiel geslingerd en kwam in een langs den weg loopende sloot te recht. Zij bekwam een hersenschudding en is door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij is opge nomen. Haar rijwiel werd totaal vernield. De aanrijding is veroorzaakt doordat het meisje den motorrijder, die van rechts kwam, geen voorrang verleende. Doodelijk ongeluk te Rotterdam. De 33-jarige J. W. van Herik, uit de Put- tensch.e Bocht te Rotterdam, is gisteravond omstreeks kwart over zes in de Katendrecht- schelaan onder den laatsten wagon van een trein geraakt. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is per geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Cool singel overgebracht. Eerste étappe voor Luxembur ger Majerus. Johny Braspen ning de best geplaatste Neder lander. Gisteren is de eerste étappe van de ronde van Frankrijk, de Tour de France, verreden. Het was een traject van 256 K.M., dat leid de van Parijs naar Rijssel. Albert van Schendel had het vorig jaar in deze etappe de 53ste en Anton van Schen del de 58ste plaats bezet. Evenals het vorig jaar waren de uitloop pogingen weldra zoo talrijk, dat het veld spoedig geheel uit elkaar was genikt. Vooral de Luxemburgers onderscheidden zich, ter wijl de „keien" als'Sylver Maes, Speicher, Bartali elkaar in de gaten hielden, alsof zij aan de laatste in ptaats van aan de eerste etappe bezig waren. Op het laatste gedeelte ondernam de lange Luxemburger Majerus een succesvolle uitlooppoging Majerus is de langste van alle deelnemers en met ongeveer 1 minuut voor sprong kwam hij alleen aan de fi nish te Rijssel aan. Daarop kwamen zijn landgenoot Arsene Mersch en de Belgische individueel Dolf Braeckeveld binnen, gevolgd door een groep van vijftien renners, aan het hoofd waarvan de Duifschcr Thierbach reed. In deze groep bevonden zich o.m. Deltour (België), Cle- mens, Rossj, S. Maes, Speicher. De tijd van Majerus bedroeg 6 uur 57 mi nuten 48 sec., die van Thierbach als vierde met de groep der andere renners 6 uur 58 minuten 54 sec. Als 29e kwam Johny Braspenning binnen in 7 uur 6 min., 55 sec., dus met ongev. 9 minuten achterstand op den winnaar. Middelkamp, Al- BURGEMEESTER MAX WAKKER DE HET VUURTJE AAN. Op het oogenblik staat wel vast, dat de gebeurtenissen van de afgeloopen week van grooten invloed zullen zijn op de politieke ontwikkeling der komende maanden. De demonstratie van de Waalsche oud-strijders, welke in Brussel's stra ten plaats vond en min of meer het karakter van een openlijke revolutie droeg, heeft aan de hoop van de re geering, dat na de aanname van de amnestie-wet de rust in het land zou terugkeeren en de tegenstellingen tusschen Vlamingen en Walen over brugd zouden zijn, den bodem inge slagen. Men behoeft slechts een blik in de Vlaam- sche bladen van de laatste dagen te slaan, om zich er van te overtuigen, dat deze onder de welwillende medewerking van den anti- Vlaamschen burgemeester Max georganiseer de demonstratie groote verbittering onder de Vlnamsche bevolking heeft opgewekt. Ver gelijkt men de bijna draconische politic maatregelen, welke burgemeester Max op 23 Mei in Brussel had genomen, om aan de de monstratie van de Vlaamsche oud-strijders ten gunste van de amnestie zooveel moge lijk moeilijkheden in den weg te leggen, met de groote welwillendheid, die deze zelfde burgemeester vorige week aan den dag heeft gelegd, dan wordt het ook aan den buiten staander begrijpelijk, dat de Vlamingen ook op het oogenbiik nog steeds het gevoel heb ben, in den Belgischen staat slechts bur gers van de tweede klasse te zijn. Burgemeester Max is wel hoofd zakelijk verantwoordelijk voor de bloedige gebeurtenissen, alsmede voor het feit, dat de z.g. neutrale zóne, waarin het koninklijk paleis en de neutrale gebouwen liggen, niet gerespecteerd werd. Het onmid dellijke gevolg van deze gebeurtenis sen is nu een Conflict tusschen de regeering en de burgemeester van Brussel, dat ongetwijfeld reeds openlijk uitgebroken zou zijn, in dien het parlement nog zou vergade ren. De koning in den strijd betrokken. Eenige dingen wijzen er op, dat niet slechts het amnestievraagstuk de aanleiding tot deze demonstratie is geweest. Reeds eenigen tijd kan men waarnemen, dat de tegenstand van bepaalde Waalsche kringen tegen den nieuwen politieken koers van de regeering steeds scherper wordt. Men gaat daarbij op het oogenblik zoover, dat men in deze kringen niemand minder dan den De leider der Rcx-beweging Léon Degrelle, wiens partij steeds meer verloopt. koning zelf voor de nieuwe neutraliteitspo litiek verantwoordelijk stelt. Men ziet in koning Leopold een vorst, die veel begrip voor de Vlnamsche zaak aan den dag legt en bovendien het eerst de gevaren heeft ingezien van de verstrikking van Bel gië in de politiek der groote mogendheden. Bij de demonstratie heeft men eenige malen kunnen waarnemen, dat de deelnemers, die meenen, dat de nieuwe politiek niet tot de gewenschte gevolgen zal leiden, hun critiek op den koning niet onder stoelen of banken staken. Positie van Degrelle critiek. In een zekere samenhang met het amnes- 'tievragstuk staat ook het besluit van de lei ders van het Vlaamsch Nationalistisch Ver bond (V.N.V.) en de Rex-beweging, om de overeenkomst, welke in den herfst van het vorige jaar tusschen deze partijen gesloten is, voorloopig te schorsen, waarmede intus- schen nog niet gezegd is, dat de overeen komst nu tot het verleden behoort, want geen van beide partijen heeft haar tot nog toé opgezegd. In ieder geval bestaat er ech ter een groote ontstemming tusschen de bei de groepen, zoodat het niet zeer waarschijn lijk is, dat de overeenkomst op een later tijdstip weer eens van kracht zal worden. Sinds de Brusselsche verkiezingen van April j.1., waarbij de Rex-bewe ging een gevoeligen nederlaag werd toegebracht, bevindt de partij van Leon Degrelle zich in een critieke situatie. Vele van Degrelle's meest vooraanstaande medewerkers hebben sindsdien de partij verlaten. Kennelijk heeft de nederlaag van 11 April velen van zijn aanhangers ontmoe digd en Degrelle zelf heeft in dezen critie- ken toestand 'naantal politieke en psycho logische fouten gemaakt, welke zich niet ongewroken gelalen hebben. De Vlaamsch- nationalisten, die bij de verkiezingen van 11 April trouw aan Degrelle waren geble ven, hebben nu de teleurstelling beleefd, dat de rexisten bij den strijd van de Vlamingen om de amnestie, niet schouder aan schouder met hen gestreden hebben, maar zich inte gendeel aan de zijde der tegenstanders schaarden. De druk, die ten aanzien van deze kwestie van Waalsche zijde op Degrelle werd uitgeoefend, was sterker dan de band met 't V.N.V. Zooals gezegd, is de breuk tusschen de beide groepen nog niet defini tief. Maar gezien bet feit, dat er zich op het oogenblik zoo goed als geen mogelijk heid tot een gemeenschappelijke actie opent en deze zich ook in toekomst niet spoedig meer zal voordoen, mag men wel aanne men, dat deze overeenkomst geen lang le ven meer beschoren zal zijn. STEUNVERGOEDING ERWTlN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbo wcentrale maakt bekend, dat belanghebb'iden, die nog erwten van den oogst 1936 W nschen te denatureeren er rekening mee ir eten hou den, dat over partijen, welke na Juli 1937 zijn gedenatureerd, geen steun ergoeding meer zal worden gegeven. Deswege zullen alleen aanvragn tot de- naturatie, welke niet later dan 1 Juli zijn ingekomen nog in behandeling vuden ge nomen. Aan telers van veldboonen van (Vn oogst 1936, aan wie steun wordt verl^nd op grond van de bij taxatie van d« ibrengst van het te velde staande gewas vastestelde hoeveelheid, wordt medegedeeld, <|t par tijen, waarvan vóór of op 17 Juli 937 nog geen bericht van afdorsching is brmenge- komen, niet meer voor steun in janmer- king komen. Adv. 's Gravenhage, 30 Juni 1937. bert van Schendel en Piet van fek kwamen eveneens weer in een gjoo- te groep tezamen binnen, waèbij Middelkamp 39e, Albert van ScW- del als 41e en van Nek als 43e Her- den genoteerd, allen in den tijd jan 7 uur 9 minuten 1 sec. Voor Ton >an Schendel werd een tijd van 7 uu( 19 min. 4 sec. genoteerd (64e in het klassement), terwijl de tijd van -an der Ruit 7 uur 19 min. 55 sec. be droeg (70e). Morgen gaat de tweede etappe van Rijs sel naar Charleville, een afstand vm 192 K.M. Gevangene werkt zich aidden in Amsterdam naar buién. Personeel merkte niets. Tijdens den korten rit van een iclauto van het Paleis van Justitie aan de Korte Leidschedwarsstraat naar het Huis van Be waring aan de Weteringschans, heelt gis termorgen een gevangene deze tijdelijke on vrijwillige verblijfplaats met de vrijheid verwisseld. De vluchteling een 22-jirige Amsterdammer heeft daartoe den weg gekozen via het luikje in het dak van den wagen, door welke nauwe opening hij zich heeft heffi- gewrongen, om zich daarna ip straat te laten glijden. Een en ander zonder dat het beg'leidend personeel daarvan iets heeft bemcKt. Wel is dit het geval geweest me enkele bewoners van de Leidschegracht, lie ech ter, aangezien de celauto te veel vart had, niet meer bijtijds konden waarsclawen en er zich toe bepaalden bij den Sjksveld- wacht in het Paleis van Justitie aededee- ling te doen van de geslaagde ontsnap pingspoging. Te elf uur gisteravond was de vltohtcling nog niet gevonden. De geleidelijke hervatting vaihet werk in de staalfabrieken in d ze ven staten, die door de stakingvan 100.000 arbeiders getroffen wren, wordt algemeen beschouwd al de belangrijkste nederlaag, die h( co mité voor industrieele organsatie (de C.I.O.) heeft geleden. Te Johnstown heben duizenden irbeiders het werk hervat. Te Yöungstown verken de fabrieken van de Sheet and Tube (0. weder normaal en te Warren is de heil der ar beiders weer aan het werk gegaan,Te Cam- bria is de arbeid in de fabrieken van de Bethlohem Steel Co., ondanks heifeit, dat de waterleiding door een dynamit-ontplof- fing is verhield, eveneens hervat. John Lcwis, die te Washington vertoeft, bewaart het stilzwijgen. De InlnndSteel Co. heeft medegedeeld, dat 2000 arbeiers gis teren weder aan het werk zoudengaan. Stakers hebben met steenen gegpid naar werkwilligen, die de fabrieken ar Repu- 1)1 ic Stoel te Canton wilden binnugaan. Vijf personen werden gewond. lidrie an dere fabrieken kon het werk wotlen her vat onder bescherming van manchappen der nationale garde. Zeslig personen werden gearresterd. De eerste breuk in het front va de vier onafhankelijke staalmaatschappije: in hun strijd tegen Lewis is, volgens h< Hlsbld. gekomen, doordat de „Inland Stee' de vre desvoorstellen van gouverneur jownsend van Indiana heeft aanvaard. De lijst van het oorlogsmatcriah dat de troepen van Franco hebben verovrd op de regeeringsfroepen sedert het begii der vij andelijkheden, waarbij niet inbcgfPen het materiaal dat te Bilbao in hart0» f'or rechtschen is gevallen, luidt als klgt: "2220 kanonnen en houwitsers, 276 looifraafmor- tieren, 671 zware mitrailleurs. 553[ichtc mi trailleurs, 38.000 geweren, 8900 hjksen en karabijnen. 120.000 vliegtuigbommn en gra naten, 47.000 projectielen voor portieren meer dan 17 millioen geweerpnionen '25 tanks van Russisch fabrikaat, 12 pantser wagens van verschillend type. Dekenoemde tanks zijn allen nog in goeden laat. Het spoorwegverkeer tusschen jjranda <*ii Bilbao is hervat. De genie dei-rechtsche troepen heeft zeven spoorbruggn hersteld. Ook de telegraaf en telefoonvehindingen zijn hersteld. rib

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2