Den Helder krijgt zijn Lyceum! OPHEFFINGS UITVERKOOP GERARD WORM Agenda &een wonder Wege n* opfi van zaken moet aUtó weg. Grijpt uw kans. IRentonzeJwalitei^ M^omniooiniieerten^ Donderdag 1 Juli 1937 Tweede Blad Eindelijk kan men in onze stad zijn kinderen een klassieke opleiding geven Concert Koninklijke Marinekapel HERMAN NYPELS' Dc Ned. Reisver. naar Hoorn WÊË&- LACO-HORLOGE5 Koninklijke onderscheiding voor den heer De Groot Dronkenschap iJ'J* Vischafslag Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder Rectificatie Bruin staat sportief. Onze vierde exursie naar Hilversum Kon. Marine Jachtclub is de bij HONDERDEN en nog eens HONDERDEN verdrongen zich voor onze etalages. Zulke lage prijzen voor zulke groote koopjes had men nog nooit gezien. Profiteert HEDEN van onze honderden nieuwe koopjes in al onze étalages, Verkoop uitsluitend a Contant. Geen zichtzendingen. KEIZERSTRAAT 60. DEN HELDER. 1 v Den Helder krijgt zijn Lyceum! Na jaren van voorbereiding, na zeer veel werk van de desbetreffende instanties zal dus nu, op den lsten September a.s„ niet meer de oude Handelsschool haar poorten openen, doch een Lyceum, waarvan men wel zeer in het bijzonder kan zeggen, dat het in een lang gevoelde behoefte voorziet. In verband met de vele onjuiste opvattingen over deze gecombineerde onderwijsinrichting leek het ons noodzakelijk hier een juist heeld van een en ander in beknopten vorm te geven. Wijziging In de Onderwijswet. Zooals men weet, heeft in April van dit jaar een wijziging in de Onderwijswet plaats gevonden, waarbij o.a. het economisch onder wijs in ons land geregeld werd. Daarvóór was dit namelijk niet het geval; het werd geregeld bij Koninklijke Besluiten en Ministerieele be ischikkingen. Voor onze Handelsschool beteekende dit, dat zij per 1 September zou moeten overgaan óf tot een HBS-a óf een 3 of 4-jarige Handels school. Het eerste ls het geval en dus wordt de liaam van deze onderwijsinrichting gewijzigd. Echter: het karakter niet, daar de school reeds lang met de HBS-a richting overeenkwam. Het is alzoo slechts een formeele kwestie, die evenwel voor de school van zeer groote be- teekenis is. Van belang is voorts het feit, dat het le, 2e en 3e leerjaar, zoo wel van HBS b als van HBS-a, gelijk zijn. Ook dit is wettelijk voor geschreven en hierdoor zal het mogelijk zijn, dat bijv. leerlingen van de 3e klasse der HBS-b automatisch over kunnen gaan naar de 4e klas-se van de HBS-a. En omgekeerd. Ook met de andere, lagere, klassen is dit het geval. Daarna, dus in de 4e klasse, krijgt men eerst de principieele splitsing. Voor de komende HBS-a heeft een en ander een heel belangrijke wijziging ten gunste tot gevolg. Wij geven hier enkele voorbeelden van. De laatste jaren was het niet meer moge lijk, dat aan de Handelsschool de voor-oplei ding gegeven werd tot officier van admini stratie. Per 1 September zal dit weer wel het geval zijn. Voorts krijgt men thans het recht tot het afleggen van examens voor de faculteit van economische wetenschappen (te Rotterdam, Tilburg en aan de Gem. Universiteit te Am sterdam). Verder het recht tot afleggen van examens voor de vereenigde faculteiten der rechtsge leerdheid en der letteren en wijsbegeerte be treffende de studie der O.I.-archipel (studie voor Indoloog)Het recht tot afleggen van examens voor de vereenigde faculteiten der wis- en natuurkunde en der letteren en wijs begeerte voor wat betreft de studie van sociale aardrijkskunde en de vrije studie richting in de aardrijkskunde. Voorts zijn daar nog tal van voordeelen, die echter in dit kader van ondergeschikt belang zijn. Wat is een lyceum? Thans wat het Lyceum betreft: tal van malen hoorden wij deze week de opmerking maken, als zou er een Lyceum „bijkomen". Dit is natuurlijk onjuist. Er komt geen Lyceum bij, er komt een Lyceum. Dit Lyceum nu is een combinatie van een HHS a en een gymnasium. Het 1ste en 2e jaar is op beide inrichtingen hetzelfde, de zg. onderbouw. Na het 2e jaar kunnen de, naar de 3e klasse overgegane De rector van ons Lyceum, de heer K. Bouma. leerlingen, een keuze doen tusschen het volgen der HBS-a (nog 3 jaar) en de Gymnasiale afdeeling (nog 4 jaar). De gymnasiale afdeeling zal een z.g. alpha-afdeeling zjjn (het einddiploma hier van geeft recht tot het afleggen van examens in de rechten, letteren en god geleerdheid) met, zoo noodig, een bêta- afdeeling. Een bêta-diploma, dit zij vol ledigheidshalve hier nog vermeld, geeft recht tot het afleggen van examens in de rechten, 'geneeskunde, wis- en natuur kunde. Belangrijke wijziging. Het is duidelijk dat deze belangrijke veran dering van ons stedelijk Middelbaar en voorbe reidend hooger Onderwijs van het grootste be lang voor deze plaats is. Wel is waar schrijft de wet voor, dat iedere gemeente met meer dan 20.000 inwoners verplicht is een gymnasium te bezitten, doch er kan dispensatie hiervan verleend worden. Zoo is het dan ook te verklaren, dat wij eerst thans een gymnasiale opleiding rijk zullen worden. Wel zij toegegeven, dat wij hier gedurende verscheidene jaren aan de Rijks- HBS een cursus in de oude talen hadden, doch in wezen was dit slechts een hulpmiddel. Talrijke voordeelen. De voordeelen zijn legio: niet alleen voor de leerlingen, waarvoor het thans mogelijk zal zijn eerst op rijperen leeftijd hun richting te bepalen, doch ook uit economisch oogpunt. Ten overvloede maken wij er de desbetref fende ouders op attent, dat de leerlingen, die dit jaar de 2e klas der RHBS of Handelsschool met goed gevolg hebben doorloopen, thans ge plaatst kunnen worden in de gymnasiale 3e klasse van het Lyceum. Interne wijzigingen. Wat betreft de interne verandering der school, vooreerst zal deze zeker niet jn het oogloopend zijn. Van een directe verbouwing is nog geen sprake, hoewel in de toekomst na tuurlijk voor noodzakelijke uitbreiding gezorgd zal worden. Een woord van hulde voor de energieke wjjze, waarop deze zaak door ons gemeen tebestuur en de betrokken onderwjjsauto- riteiten is aangepakt, is hier zeker wel op zijn plaats. Men heeft terecht tijdig begrepen, welk een groot plaatselijk belang hier aan de orde was en was paraat, in het belang van onze stad als cultureel centrum. Te geven voor de Marineclub, hedenavond van 8 tot 10 uur. Programma: 1 Zijne Excellentie de Vice-Admiraal. Marsch L. H. F. Leistikow 2. Ouv. Der Nordstern v. Meijerbeer 3. Lustige Schwestern. Walzer Yollstedt 4. Rhapsodie Hongroise II F. Lszt 5. Fantaisie Die Ferlenfischer Bizec Pauze. 6. On the Quarter Deck 7. a. Vojacek b. Dans le Sud 8. Fantase Rigoletto 9. Finale. Wijzgingen voorbehouden. Alford Baijer Myddleton Verdi arr. Verhallen KLEDINGMAGAZIJNEN,DEN HELDER Maatkleding. Moderne, goed passende sr)itt Eigen coupeur en ateliers. De Nederlandsche Reisvereeniging organi seert voor haar leden op Zondag een autotocht naar Hoorn, ter bijwoning van de Coen Zomer feesten. Waar dien dag te Hoorn vele feeste lijkheden zijn en de rondleiding geschiedt onder leiding van het bestuur der afd. Hoorn, zul len velen van dezen tocht gebruik maken. Zie verder de advertentie in dit blad. a LOOPEN ALTIJD ACCURAAT. Natuurhistorisch Museum. Elke week eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 761.1 Temperatuur zeewater: 16.6 Temperatuur lucht: 15.1 Hoogste temperatuur lucht gisteren: 16.0 Laagste temperatuur lucht gisteren: 13.5 Hoog water (heden 0.30 Laag water (heden) 6.30 19.20 Hoog water (Vrjjdag) 1.20 13.30 Laag water (Vrijdag) 7.15 20.10 Licht op (heden) 21.55 Ue\lu*, aLufUalutoMjcAacf* btnchadlying, facuul FIRMA BEEMSTERBOER keizerstraat VR1JZCN 'QJS FIRMA BEEMSTERBOER KEIZERSTRAAT 15 OEN HELDER Hij werd begiftigd met de zilveren eeremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Het is gisteren, behalve voor Prins Bernhard, ook een heuglijke dag geweest voor den heer J. J. de Groot, van wien we reeds medegedeeld hebben, dat hij juist dien dag 50 jaar in dienst bij de marine is, waarvan 31 jaar als militair. Natuurlijk had de heer Groot een dag verlof genomen, maar hem was verzocht om kwart voor elf even in de kazerne te komen. Toen hij daar kwam, werd hij naar de Can- tine gebracht en daar vond hij de offcieren, onderofficieren en voorts de heele équipage van de Marinekazerne, alsmede zijn collega's van het Bureau Zeemilitie, verzameld. Direct daarna trad de commandant van de kazerne, kap.-luit. ter zee W. H. C. Hoog, vergezeld door den eersten officier, jhr. N. J. C. Versluys, de cantine binnen. De heer De Groot trad voor den Koeg, waarna de com mandant zich tot hem richtte in vriendelijke en hartelijk gestelde bewoordingen. Spr. wees op de eervolle loopbaan, waarop de jubilaris kan bogen, als militair zoowel als bureel beambte van Zeemilitie. Dat hij hier voor den boeg toegesproken wordt is dan ook, omdat hij aan alle jeugdige schepelingen tot voorbeeld kan en moet worden gesteld. Spr. deelde daarna mede, dat het H.M. de Koningin behaagd had den heer De Groot te begiftigen met de zilveren eere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Onder diepe stilte speldde overste Hoog vervolgens het eeremetaal op de jasrevers van den jubilaris, waarna hg, mede namens den marinecommandant, den gelukkige zijn felicitaties aanbood. Als persoonlijk blijk van waardeering bood spr. een verkleind model van de onderscheiding aan, welke als draagmedaille gebruikt kan worden. Nadat overste Hoog de cantine verlaten had, sprak luit. ter zee 1ste klasse Versluys nog enkele woorden van gelukwensch tot den onderscheidene, mede namens de equipage van de kazerne. In intiemen kring is de heer De Groot even later namens het personeel van bureau Zee militie toegesproken door den heer Zuider- baan, die een fraaie leeslamp overhandigde. Gisterennacht is een persoon, die in ken- nelijken staat van dronkenschap op den Rijks weg lag, ter ontnuchtering naar het hoofd bureau gebracht. Gisteravond had iemand dusdanig in het glaasje gekeken,, dat hij op de Spoorgracht gekomen, zijn vechtlustige neigingen, die door den drank waren opgewekt, wilde botvieren, wat tot resultaat had, dat de man in het bu reau op de Spoorgracht is opgeborgen. 30 Juni. Aangebracht door korders: Tongen Sips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar p. kg 1.02—0.85 0.80—0.74 0.80 p. kist 8.707.50 4.50—3.00 2.35—1.70 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0.15 van 30 Jun 1937. BEVALLEN: A. Nebbeling-Schutten, d. ONDERTROUWD: J. E. ten Bosch en E. Kwinkelenberg; J. C. Rijkers en J. Rosloot. In den uitslag van de aanbesteding van de verbouwing van de perceelen Koningstraat 5860, moet de opgave van de firma Reijers en Vlaming luiden: Metsel-, timmer-, gzer- en loodgieterswerk 12.900.met verwarming 1425.meer. Alleen AMILDA-zonnebruincrême bevat Plgmentol dat Uw huid, óók bjj geen zon, direct mooi bruint en zonnebrand voorkomt. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Tien dag met een verlengstukje. Wie denken mocht, dat de regen van gis terenavond „roet" in het eten gegooid heeft van onze vierde excursie, heeft zich vergist. Het is zelfs een uitstapje met een verleng stukje geworden. Dat begon al in de groote zaal van de A.V.R.O., waar mep niet weg te halen was bij het zingen van de kinderen en waar men vol bewondering was voor den grij zen paedagoog-psycholoog Jacob Hamel, die met een enkel gebaar het rumoerige troepje van 250 kinderen wist te leiden in de richting waarin hij het hebben wilde. De kruik Bols in de geluidenkamer bleek, na het bezoek van de Zeeridders van de vorige week, geheel leeg. Op 't Kopje waren eenige smulpapen, <lie van de gelegenheid gebruik wilden maken, dat ze de pot van moeder de vrouw vandaag niet behoefden te verstouwen, en daarom naar Haarlem terug wilden, om zich eens te goed te doen. Met groote meerderheid van stem men bleek men hiertoe geneigd en zoo ging de thuisreis via Haarlem, Velzen. Niettegen staande de regen nu traag naar beneden drup pelde, wilde men, ook weer bij groote meer derheid, het Lunapark toch niet laten schie ten en zoo kwam het gezelschap, tot verras sing van den restaurateur, om kwart over negen nóg in Bergen, tot een half uurtje „aan genaam vermaak en nuttige verpoozing". Een van de dames van het gezelschap sprong na afloop spontaan op haar stoel en liet een driewerf hoera aanheffen voor de Heldersche Courant en den leider en minister Colijn (de heer Mulder, die om zijn gelijkenis met onzen minister-president, den heelen Uag meneer Colijn heette) voegde daarna een har telijk woord van dank toe aan de directie van de Heldersche Courant voor den prettigen dag, waarmee allen met een driewerf hoera en een lang zal ze leven instemden. Onze laatste excursie. Nog plaat sen beschikbaar. Wij hadden gemeend onze laatste excursie volgende week Woensdag, met een groote bus naar Hilversum te kunnen maken, omdat reeds ongeveer driehonderd abonné's de laat ste weken met onze uitstapjes naar de A.V.R.O.-studio meegingen. De toeloop voor dit laatste uitstapje is echter zoo groot, dat we nog een tweede bus moeten laten rijden. Nu zijn voor deze tweede bus nog eenige plaatsen over en wie dus nog mee wil, geve zich spoedig aan ons kantoor op. Ook op dezen tocht gaan we, via de Beem- ster naar Amsterdam en vandaar naar Hil versum, terwijl de terugreis over Haarlem, Bloemendaal en Schoorl gaat. Op Woensdag 7 Juli is onherroepelijk de laatste excursie. Hr. Ms. „JAN VAN BRAKEL". Hr. Ms. „Jan van Brakel" is eergisteren vertrokken van Aberdeen. Bij beschikking van den Minister van De fensie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 21 Juni: de luitenant ter zee 2e kl. E. C. J. van der Horst geacht te zijn geplaatst aan boord Hr. Ms. Wachtschip teWillemsoord; met 1 Juli 1937: de luitenant ter zee 2e kl. G. B. Fortuijn aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord; de luitenant ter zee 2e kl. J. van Haga tij delijk te Rotterdam; de le luitenant der mariniers H. O. Roms- winckel bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord; met 3 Juli 1937: de luitenant ter zee 2e kl. A. E. J. Modderman aan boord Hr. Ms.Wacht- schip te Willemsoord; met 5 Juli 1937; de luitenant ter zee 2e kl. mar.-res. C. M. de Jager aan boord Hr. Ms. Brinio; met 10 Juli 1937: de kapitein-luitenant ter zee P. Koenraad bij de Rijkswerf te Willems oord; met 26 Juli 1937: de kapitein-luitenant ter zee A. G. Vromans ter beschikking gesteld; met 2 Aug. 1937: de luitenant ter zee le kl. F. Pinke ter beschikking gesteld. Bij K.B. van 28 Juni is met ingang van den len Juli 1937: le. aan den officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse P. de Winter op zijn verzoek eervol ontslag uit den Zeedienst verleend; 2e. benoemd bij de Konink lijke Marinereserve tot officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klase, P. de Winter, genoemd. Is aan de officieren van den marinestoom vaartdienst der le klasse J. Pronker en T. Talboo, respectievelijk met ingang van den len Augustus 1937 en den len September 1937, eerstgenoemde op verzoek, wegens langduri- gen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Periodieke Zeilwedstrijd No. 8 op Vrijdag 2 Juli. Tijdschot (hijschen clubvlagT 8ul5 Modelsloepen B I ei B E Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8t>25 Afvaartschot: strijken vlag Z 8u30 Fantasiesloepen. Vijf min. schot: hijschen vlag W 8u40 Afvaartschot: strijken vlag W 8u45 Uitstel van een uur voor alle klassen Vlag U Wedstrijd gaat niet door Vlag- N Afkorten baan: Indien de baan voor één of meer klassen wordt afgekort, wordt vlag S boven de betrekkelijke klassevlag geheschen. Baaninrichting tegen zon Roode vlag Baaninrichting met zon Witte vlag Lijn van afvaart en aankomst ls: Vlet met vlag, Wierhoofd (vlaggestokken ineen), GEWELDIG '•■f v*-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5