Vier meisjes en een diamant Geen gevaar van de Tjerimai te duchten Onvoorzichtige werklieden Goederenvervoer Ned.-Indië Duitschland Volksdansen voor het Prinselijk Paar Noord-Holl Gemeente ambtenaren vergaderen Wat niet op tafel kwam Goederenwagen ontspoord Vijftien perceelen in Tapanoeli afgebrand Nieuwe samenzwering in Albanië Rekenmaniak verliest zijn geheugen Directeur HolL Escompfobank tot twee jaar veroordeeld Nederland zwemt tegen België Lijk van vermist meisje gevonden DE DRIE MUSKETIERS 231. WAAR IS MYLADY? Door deze onverwachte gebeurtenis werd de kardinaal zeer verontrust. Zonder het te willen dwaalde zijn blik weer naar de overzijde van het Kanaal en vroeg zich af, waar Mylady zich toch zou ophouden. Hij was trouwens van meening, dat hij zich geheel op haar verlaten kon. Hij had over het leven van deze merkwaardige vrouw dingen vermoed, welke wanneer de nood eens aan den man zou komen, slechts door zijn rooden mantel gedekt zouden kunnen worden. Het leger, dat van de zorgen van den kardinaal geen idee had, leidde intus- schen een lustig leventje, waarbij het noch aan geld, noch aan levensmiddelen ont brak. De verschillende afdeelingen wedijver den in het uithalen van waaghalzige en dolle streken, enkel en alleen om zich den tijd zooveel mogelijk te korten. Op een dag reed de kardinaal in een zeer slechte stemming, slechts begeleid door twee schildknapen, langs het strand. Van daaruit zag hij vanaf een verhooging neer op zeven mannen, die achter een' hoek in het zand lagen en het zich in de niet al te warme zon gemakkelijk maakten. 232. DE BESLUIPING Vier van de mannen waren onze Muske tiers die aandachtig naar een hunner luister den, die een brief voorlas. Deze moest wel zeer belangrijk zijn, want hun kaarten en dobbelsteenen hadden ze op de trom laten liggen. De drie anderen hielden er zich mee bezig de kurken uit eenige geweldig groote korfflesschen te trekken. Het waren zoo te zien bedienden. De kardinaal was reeds slecht gemutst, en wanneer hij in zoo'n geval mannen aan trof, die zich vermaakten, werd dit er niet beter op, want hij liep steeds met de idee rond, dat anderen zich op zijn kosten amu seerden. Hij gaf daarom zijn begeleiders een teeken halt te houden, steeg af en na derde voorzichtig de groep in de hoop, dat het zand zijn stappen zou dempen en de heg hem aan hun blikken zou onttrekken. Op tien pas afstand van de heg herkende hij den Gascogner en was er zeker van, dat de drie anderen zijn kameraden waren. Op het traject HelmondNue- nen. Geen persoonlijke onge lukken. ONZE OOST. De resident van Tapanoeli heeft geseind, dat op 27 Juni te 2 uur des nachts êen blok Inlandsche woningen, tezamen 15 woningen en winkeltjes, afgebrand is. De schade be draagt 18.000 gulden. De vulcarioloog, dr. Neumann, die van Vrijdag j.1. tot Dinsdag de Tjerimai heeft geobserveerd, is daarbij ook tot in den kra ter afgedaald. Zijn rapport luidt als volgt: de eerste twee erupties op Donderdag 2 Juni hebben twee kleine openingen in den kraterbodem veroorzaakt. Door een volgende eruptie zijn heide openingen tot een grootcre opening vereenigd. Er bestaat geen gevaar. Kleine steentjes werden opgeworpen, die nog niet den twee meter hoogen kraterrand bereik ten. Dr. Neumann is vertrokken en heeft ter bewaking een mantri achtergelaten. De schokken, welke Donderdag j.1. zijn gecon stateerd, houden geen verband met de erup ties, doch waren tectonische bevingen, welke ook elders als te Bandoeng zijn waargeno men en geregistreerd. De bevolking houdt zich rustig. Tal van officieren gearresteerd. Naar de correspondent van de Dailv Te- iegraph te Belgrado verneemt, wordt er in politieke kringen in Zuidslavië veel gespro ken over een voortzetting van de politieke crisis in Albanië. Gemeld wordt n.1. dat ge neraal Arariiti, de minister van oorio", ge dwongen is voor vijf maanden verlof te nemen en niet meer naar zijp post zal mo gen terugkop ren, aangezien hij er van ver dacht wordt kennis te hebben gedragen van. de voorbereidingen van Etem Toto en zijn aanhangers voor de „ninksterrevolte", ter wijl hij niets zou hebben gedaan om die te voorkomen. Een andere lezing st'lt de za ken zoo voor, dat generaal Araniti niet met verlof is, maar is geïnterneerd in een klein dorn in het binnenland. Voorts zouden vele officieren, van TTootrrre zoowel lagere ran gen gearresteerd zijn. Tenslotte doen geruchten de ronde, dat "en nieuwe revolte tegen koning Zogoe op touw is gezet. RUSSISCHE IJSBREKER WORSTELT ZICH DOOR HET IJS. Materiaal van Russische Pool expeditie aan boord. Hij meent in het jaar 1932 te leven. Zijn vrouw hield het niet uit. Een man, die waant in het jaar 1932 te leven is dezer dagen opgenomen in een zie kenhuis të- St. Germain. Hij kan zich niet herinneren wat er sedert dat jaar met hem is gebeurd en weet niet te zeggen, hoe hij in den deerniswaardigen toestand is geraakt, waarin men hem op straat in St. Germain heeft gevonden. Hij was doodop en had nog maar een frank in zijn zak. Toen hem in het hospitaal vragen werden gesteld wilde hij eerst niet antwoorden, maar toen politie en doktoren bleven aandringen, noemde hij zich Jan Prufer uit Metz. Daarna haalde hij oen potlood uit zijn zak en begon alles wat binnen zijn bereik was te beschrijven, met algebraïsche teekelis vraagstuk ken te stellen en op te lossen met angstwekkenden hartstocht. Hij had geen aandacht meer voor iets anders. Bij navraag in Metz bleek daar inderdaad een man van dezen naam gewoond te heb- !>en. Het was een landmeter, die zoo op ging in zijn eenige liefhebberij, het oplos sen van wiskundige vraagstukken, dat zijn vrouw hot niet langer kon uithouden en in 1932 met haar twee kinderen heth nis ver liet. Prufer, radeloos van verdriet, ging zwerven en werd niet meer gezien. In 1933 vond men ergens een lijk; men nam aan dat de doode Prufer was en zijn vrouw bevestigde het. Nu schijnt hij te zijn teruggekeerd, maar zijn liefhebberij is intusschen een manie geworden. De psychiaters verwachten dat hij bij de juiste behandeling geleidelijk zijn geheugen zal terugkrijgen. Voorloopig kan Prufer nog niet begrijpen was er is gebeurd. „1937! Hoe kan dat?" zegt hij. „Ik ben in 1932 van huis gegaan. De hoornen waren kaal, toen ik in het bosch wakker werd." WEER DOODVONNISSEN IN HET VERRE OOSTEN. Russisch persagentschap zwijgt. Naar het Poolsche telegraaf-agentschap uit Moskou meldt, heeft het Russische hoog- militair gerechtshof te Chabarovsk 37 em- plové's van de spoorwegen in het verre oosten wegens „Trotzkisme", spionnage ten gunste van Japan en sabotage ter dood ver oordeeld. Het vonnis is onmiddellijk vol trokken. Man viel ln knil en eUcht scha devergoeding van aannemer. N. W. te 's-Gravenhage vorderde van C. D. Schadevergoeding, op grond van het volgen de: W. liep in zijn tuin, toen hi] plotseling den grond onder zich voelde wegzakken, waarna hij in een kuil viel en zijn knie kneusde, waardoor hij 12 weken lang niet kon werken en 13 dagen ziekenhuisverple- ging moest onderga-an. De oorzaak hiervan was, dat werklieden, in dienst van D. ach ter een schutting een kuil hadden gegraven zonder de noodige maatregelen te nemen om .verzakking te voorkomen. De Haagsche rechtbank verklaarde deze vordering niet ontvankelijk, op grond onder meer dat de gedaagde partij gesteld had, dat het nemen van bedoelde maatregelen den hoofdaannemer aanging en de eischer dit niet ontkende. W. ging van dit vonnis in hooger beroep. Het gerechtshof heeft nu overwogen, dat vol gens de stelling van den appellant de kuil op last van D. was gegraven, daarbij niet de noodige voorzichtigheid is betracht en geen maatregelen zijn getroffen om verzakking te voorkomen. Het Hof meent, dat die stellingen niet on voldoende zijn geworden door niet-uitdruk- kelijke ontkenning dat het nemen van maat regelen den hoofdaannemer aangaat, reeds hierom, omdat D. niet was een willoos werk tuig, dat uitvoert hetgeen de hoofdaannemer hem opdraagt, maar aansprakelijk voor het' graven zonder dat maatregelen waren ge nomen tegen verzakking. Het hof vernietigde het vonnis .verklaar de den appellant ontvankelijk en liet hem toe tot getuigenbewijs. De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde gisteren den directeur van de Hollanrtsche Escomptobank J.M. E.I.T., wegens verduistering en on juiste handelingen als directeur eener N.V. in strijd niet de statu ten gepleegd, tot twee jaar gevan genisstraf en tot f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis. De man heeft terecht gestaan wegens zwendelpractijken, waardoor een groot aan tal cliënten zijn benadeeld. In de dagvaar ding waren slechts twee uit een reeks fei ten opgenomen. Twee Fransche cliënten hadden aan remisiers groote bedragen aan effecten ter hand gesteld om aan specula ties deel te nemen. De bank kocht geen spe culatieve papieren doch wendde de op brengst ten eigen bate aan. De officier van justitie mr. Wassenbergh had twee jaar gevorderd. Nieuw verdrag gesloten. De regeeringspersdienst meldt: In verband met het feit, dat het verdrag nopens het goederenverkeer tusschen Ne- derlandsch-Indië en Duitschland van 6 Juni 1934 op 1 Juli 1937 afloopt, zijn dezer dagen te Berlijn onderhandelingen gevoerd, welke geleid hebben tot de onderteekening van een nieuw verdrag op 30 Juni 1937. Dit verdrag is wederom gesloten voor den tijdsduur van 3 jaar en zal dus 30 Juni 1940 afloopen. Voor bepaalde Nederlandsch-Indische pro ducten konden de afzetmogelijkheden wor den geregeld. Daartegenover werden de in- voermogelijkheden van eenige Duitsche pro ducten in Nederlandsoh-Indië geregeld. Het verdrag, dat de goedkeuring van de Staten-Generaal behoeft, zal krachtens af zonderlijke notawisseling van 1 Juli 1937 af voorloopig worden toegepast. Gisterenochtend om 11 uur heeft de Alte Schwalenberger Trachtengruppe, welke in ons land vertoeft, voor het Prinselijk Paar volksdansen uitgevoerd. De Prinses en de Prins, in gezelschap van Prinses Armgard hadden op het bordes van het paleis Soest- dijk plaats genomen. De groep, welke uit 20 paren bestond, ge kleed in hun fleurige landskleedij, mar cheerde op onnder het spelen van „in der Lune.nburger IIeide"-marsch, waaran een volksdans, genaamd Mazurka Kadöge uit gevoerd werd. Vervolgens speelde de muziek de Hoch- zeitsmarsch en werd de Schieben Karen- tan z gedanst. Onder het spelen van de Lippe-Detmold- marsch verlieten de deelnemers tenslotte den paleistuin. Het Prinselijk Paar bleef do groep nakij ken lot het laatste paar dansers uit den tuin verdwenen was. Een en ander trok veel belangstelling. Het publiek juichte de leden der groep hartelijk toe. De leider der groep, prof. Dr. K. Schulte Kemniingshausen uit Munster en de folklo rist D. J. v. d. Ven werden op het bordes geroepen om het Prinselijk Paar over de uitgevoerde dansen in te lichten. Onze estafetteploeg samengesteld. De Nederlandsche ploeg, welke Zondag 4 Juli a.s. te Ostende op de 4X200 meter bostcrawl tegen België uitkomt, is als volet door de technische commissie van den K. N.Z.B. samengesteld: Jansen, Hoving. (Rol terdamsche zwemcluh), Scheffer (D.J.K.Ï ei' van der Kuil (Schiedamsche iwemclub.) Statntmwijzlging aan d« orde. De afdeeling Noordholland van bovenge- noemden Bond vergaderde in Krasnapolsky, onder voorzitterschap van Mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe. Tegenwoordig was o.a. de Bondsvoorzitter, de heer J. Kamman, oud-secretaris van Den Helder. Na het afdoen van enkele huishoudelijke zaken kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement. Weder werd de wenschelijkheid besproken, dat ieder lid au tomatisch ook het lidmaatschap van de on- derafdeelingen deelachtig zou worden, maar de vergadering ging ermede accoord, dat dit niet in de statuten zou worden voorgeschre ven, wegens de daaraan verbonden finan- cieele gevolgen. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat in den vervolge ter algemeene bondsver gadering zullen worden afgevaardigd twee personen, met bovendien een van een on- derafdeeling van de provincie, bij toerbeurt. Tot vertegenwoordigers werden benoemd de heeren G. Sijdzcs, L. J. Daalder en Mr. J. F. Jansonius. De keurmeesters van den Gemeentelijken Keuringsdienst van waren te Amsterdam, hebben in de maand Mei '37 11925 inspecties gehouden in winkels, magazijnen, op mark ten en bij rondrijdende wagens. Daarbij hebben zij 167 partijen: „waren", die in on deugdelijken toestand verkeerden, aan de consumptie onttrokken, o.a.: 3200 stuks sinaasappelen, 14 stuks hoen ders, 13 stuks eenden, 2180 stuks versche bokking, 164,5 kg. makreel, 1500 stuks ge zouten haring, 1150 stuks gerookte bokking 70 liter melk, 1400 kg. bananen. 336 krop salade, 108 kg. peren, 86.5 kg. groente, in blik, 175 kg. witlof, 133.4 kg. kaas, 198 kg. elft, 77 kg. garnalen. De keurmeesters belast met het toezicht op de broodbakkerijen, hebben in Amster dam 12147 brooden gewogen, daarbij bleken er 1674 te licht te zijn, d.i. vermoedelijk te weinig droge stof te bevatten. Onder de 1947 in het laboratorium onder zochte monsters melk waren er 14, waaraan water was toegevoegd, terwijl aan 35 ver moedelijk vet was onttrokken. Aan den eisch der Amsterdamsche veror dening wat betreft het vetgehalte, voldeden 3 monsters niet, melk van uierziek vee af komstig werd 9 maal aangetroffen. Op grond van de geconstateerde misstan den werden 263 schriftelijke waarschuwin gen verzonden en 52 processen-verbaal op gemaakt. Bovendien werd door de keurmees ters nog 485 maal op de eeen of andere over treding, die zij constateerden, de aandacht gevestigd. Gistermorgen omstreeks half negen heeft een gemeentewerkman, werkzaam aan boord van een schuit van de gemeente-reiniging in de Delftschevaart te Rotterdam, drijvende gevonden het stoffelijk overschot van de 12- jarige Cornelia van Soest, die sinds Zater dag uit de ouderlijke woning aan de Kruis kade vermist werd. Het lijkje van het meisje, dat hoogstwaar schijnlijk bij het spelen is te water geraakt, is door de familie herkend. Het is overge bracht naar de begraafplaats Crooswijk. Wij zijn zóó gewoon aan zangeressen, ac trices, danseressen en cinema-stars, die arm banden of parelsnoeren verliezen alleen om ze weer terug te vinden doorgaans in haar eigen juweelenkistje en zoodoende twee maal voor niets in de krant te komen, dat we aanvankelijk met eenig scepticisme heb ben kennisgenomen van een nieuwe derge lijke verdwijning, schrijft het Hlsbld.. Het betrof ditmaal, naar gemeld werd, een rijke Parisienne, die niets met 't too- neel heeft uit te staan maar je kunt nooit weten of een dame uit de Parijsche gefortuneerde wereld nog niet eens door den glans van „la rampe" aangetrokken zal wor den. Hoe dit zij, madame De Bonneval uit Neuilly deelde een paar dagen geleden via politie en pers aan Parijs mede, dat zij een diamant van 300.000 francs verloren had op de tentoonstelling, gaande (zooals dat heetï van het Italiaansche paviljoen tot aan het Duitsche, en dat het haar heel wat waard was dien terug te krijgen. Als je zoo leest, en den indruk hebt ge kregen, dat het heusch écht is, dan denk je allicht: nu, die kan er naar fluiten! Hoe wel de aanblik van het publiek, dat men op de Tentoonstelling ontmoet de overtuiging geeft dat de provinciale eenvoud en eerlijk heid er ruimschoots onder vertegenwoordigd moeten zijn, trekken dergeliike manifestaties toch ook een aantal gauwdieven, die profi- teeren van de argeloosheid van zoovele be wonderaars van het uitgestalde, om hun slag te slaan, aangezien deze heeren om hun beroep naar behooren te kunnen uit oefenen hun oogen goed gebruiken moeten, was de kans het grootst, dat zij den kost baren steen gevonden en natuurlijk ter stond verdonkeremaand hadden. Maar ditmaal is die veronderstelling on juist gebleken. De steen is alweer in het bezit van madame De Bonneval, en de wijze waarop dit gebeurd is doet denken aan de oude snrookies, bedacht toen de „nieuwe zakelijkheid" de wereld nog niet regeerde, en waarin de deugd, gepersonificeerd in een arm en beeldschoon jong meisje, onveran derlijk beloond werd. In den vorigen nacht omstreeks half een is tusschen de stations Helmond en Nuenen nabij wachtpost 40 een der laatste wagons van een goederentrein uit Venlo ontspoord tengevolge van asbreuk. De wagon derailleerde en versperde beide sporen. Onmiddellijk werd van de stations Helmond en Eindhoven hulp ontboden. Uit laatstgenoemde plaats werd ook de werkwa- gen gezonden. Na enkele uren werken was een der spo ren vrij gemaakt, zoodat gisterochtend het treinverkeer kon doorgaan, zij het aanvan kelijk nog met eenige vertraging. De trein, die 6,11 uit Venlo naar Eindhoven vertrekt, bad ongeveer een uur oponthoud. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. In het Zwitsersche paviljoen op do Ten toonstelling treedt een vocaal kwartet op van vier jongen meisjes uit Zürich, die zich „Sing Vreneli" noemen en die volksliederen zingen in de drie talen van hun land. Toen ze Dinsdagavond om tien uur haar taak ge ëindigd hadden, maakten ze nog 'n wande lingetje over de verlichte Tentoonstelling. Daarbij was het dat in de buurt van het Paviljoen van de Radio, en dus onder den Eifeltoren, een van de vier, Milly Müller, in het zand een schitterend steentje vond. Ze raapte het op, en de vier meisjes amu seerden zich ermee het te bekijken en het elkaar toe te werpen, omdat de kleuren er zoo mooi in speelden. Dat liet iets van van waarde kon zijn. daar dachten ze geen van vieren een oogenblik aan. Maar den volgenden morgen kwam het bericht van de vermissing. „Stel je voor, dat dat steentje van ons die diamant was!" Daar lachten ze allemaal om: verbeeld je, zulk een kei van een diamant!... Toch wer den ze er nerveus van, en een kwam op hot denkbeeld eens te probeeren of het keitje soms glas sneed. Ze haalde uit haar taschje haar spiegeltje voor den dag, probeerde en met een zacht geknars sneed de steen een diepe voor in het glasZoo zagen ze dat het ernst was. Het was 'ml Ze brachten den steen naar het politie bureau van de Tentoonstelling, en zoo kreeg madame De Bonneval hem terug. En deze toonde daadwerkelijk haar dankbaar heid. Ze gaf tien procent van de waarde aan de eerlijke vindsters, dertigduizend francs cash down. En pratende met het viertal hoorde ze, dat ze het niet rijk hadden, en veel on kosten. Daarom beloofde ze den meisjes nog bovendien mooie nieuwe Zwitsersche pakjes en hulp bij een tournee die ze wilden gaan maken en waarbij ze ook Holland zullen aandoen. Het viertal heeft dus wel geboft. Geloof maar dat op hun komende concerten, zeker ook bij ons, er heel wat meer bezoekers zullen komen dan anders, om de „meisjes van den diamant te zien." Is het niet in overeenstemming met ons aangeboren gevoel van gerechtigheid dat zoodoende deze eenvoudige zangeresjes nu eens profijt trekken van een gebeurtenis die zoo vaak gefingeerd en misbruikt is van de reclame omdat ze een fortuin gevonden heblten. en niet verloren, zooals de tragedie dat wil? Dinsdag is op Rudolfseiland de ijsbreker „Sadko", die zes dagen in een compacte ijs massa vastgezeten heeft, aangekomen. Met groote moeite bad het sehip zieh een door tocht weten te bannen. Het bad wielen aan boord voor het vliegtuig van Mazocrock, brandstoffen, enz. Het Poolsche telegraaf-agentschap, wijst er op, dat de laatste maal in het Verre Oosten 131 personen, wie hetzelfde ten laste werd gelegd, ter dood gebracht zijn. Het officieele Russische telegraaf-agentschap heeft over de ze processen in het Verre Oosten geen enkel bericht gepubliceerd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7