De kleine man merkt nog niet veel van de opleving DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Parijs en Londen vastbesloten Miss Earhart nog niet gevonden Motorzesdaagsche in Engeland De „Sarkani" weer naar Spanje Samensmelting tusscheti foodsche en Arabische beschaving ondenkbaar N.V. WACO - Hoorn DONDERDAG 8 J U L I 1937 UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG- No. 8046 Het conflict met den bisschop van Krakau Italianen en Duifscbers fe Cadix aan land gezet? U^EERBERICHT DE BILT SEINT: Vanaf heden Zomerdiensfregeling Onze uitgebreide dienst en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs HELDERSCHE COURANT Palestina in tweeën Er kan geen sprake zijn van een samensmelting oi aan passing tusschen de Joodsche en Arabische beschavingen. De reeds breede kloof tusschen de rassen zal voortgaan breeder te worden, wanneer het tegenwoordige mandaat gehandhaafd blijft, aldus de twee voornaamste conclu sies van de historische analyse, opgesteld door de Ko ninklijke Commissie van onderzoek in Palestina, die aan beveelt een einde te maken aan het huidige mandaat en onderhandelingen te openen over verdragen met de Ara bieren om de regeering van Transjordanië aan den eenen en de Zionistische organisatie aan den anderen kant, ten behoeve van een verdeeling van het land in drie stukken, n.1. een met Transjordanië vereenigd Arabisch gedeelte, een joodsch gedeelte en een enclave onder Britsch man daat, welke zich zou uitstrekken van een punt ten noor den van Jeruzalem tot een punt ten zuiden van Bethle- hem, met een corridor naar de zee, zich uitstrekkende van Jeruzalem tot Jaffa. Ook zou een mandaat moeten wor den verleend aan het bestuur van Nazareth, met de be voegdheid de heiligheid der wateren en de oevers van het meer van Tibertus te waarborgen, de godsdienstige eigen dommen etc. te beschermen, welke in de Arabische en Joodsche staten voor de Joden en de Arabieren heilig zijn. Voor de Joodsche en Arabische staten zijn de volgende grenzen getrokken: Van Re- sannaquera volgt de grens de tegenwoordi ge Noord-Oostelijke grenslijn van Palesti na tot het meer van Teberius, loopt door het meer tot den Jordaan, welke gevolgd wordt tot een punt ten Noorden van Bei san, vanwaar de grenslijn de vlakte van Beisan passeert, langs den Zuidrand van de valiei van Jezreel loopt tot bij Megiddo, om over den top van Carrnet in Zuidelijke rich ting te gaan tot den Oostrand van de zee vlakte, waar zij westelijk afbuigt ter ver mijding van Tulkarm en doorgaat tot den corridor Jeruzalem-Jaffa nabij Lydda. De Zuidelijke grens van den corridor gaat dan verder langs den rand van de vlakte tot 'n punt op 10 mijl ten Zuiden van Rehovot en slaat dan een Westelijke richting in tot aan de zee. Haifa, Tiberius, Safad en Acre zouden voor een zekeren tijd onder manda- tair bewind moeten worden gehouden, ter wijl de Arabische staat een debouche naar zee zou moeten vinden te Jaffa. Met het oog op de mogelijke handelsontwikkelingen zou het toekomstig mandaat een enclave moeten behouden aan de kust ten Noord westen van Guldaquabi met vrijen doorvoer van goederen tusschen den Joodschen staat en de enclave en eveneens naar de Egyp tische grens te Rafah. De Joodsche Staat zou aan den Arabi- schen Staat een nader vast te stellen gel delijke toelage moeten betalen, terwijl, ge zien den weinig ontwikkelden toestand van Transjordanië het Britsche parlement den Arabischen Staat twee millioen pond ster ling zou moeten toekennen. De aanbevelingen der commissie voorzien verder in den verkoop van landerijen en de uitwisseling van bevolkingsdeelcn etc. in verband met de gebiedsverdeeling en stellen in afwachting van het sluiten van verdragen voor overgangsmaatregelen te nemen in het bijzonder ten aanzien van de controle op den verkoop van landerijen en op de immigratie. Al beweert de commissie niet Ara bieren en Joden alles te geven, wat zij wenschen, verklaart zij toch, dat de aanbevelingen den Arabieren o.a. nationale onafhankelijkheid geeft en de mogelijkheid op voet van gelijk heid met de naburige Arabieren sa men te werken in de zaak der Ara bische eenheid en vooruitgang en dat de vrees wordt weggenomen de heilige plaatsen te zien komen on der Joodsche controle, terwijl boven dien 'n Joodsche subsidie, benevens twee millioen uit de Britsche schat kist worden verstrekt, terwijl de Joden een nationaal tehuis krijgen in den meest volledigcn zin van het woord, waardoor zij het oorspronke lijke doel van het Zionisme berei ken en eindelijk ophouden Jiet le ven eener minderheid" te leiden. Het memorandum dor Britsche regeering verklaart, dat de regeering het voornemen heeft de noodige maatregelen te nomen krachtens haar verplichtingen volgens he Volkenbondshandvest en de andere int nationale instrumenten, om de vrijheid e verkrijgen, uitvoering te geven aan het \e- deelingsplan, waaraan naar zij hoopt, c betrokken gemeenschappen in doelmatig en omvang goedkeuring zullen verleen en. e memorandum voegt, hieraan toe, nat - regeering ondanks de talriike ontmoedig de nroefnemingen al het mogeluke gei aai heeft om de samenwerking tusschen .Tod en Arabieren em te moedigen in de hoon. dat eventueel de heide rassen hun natio nale aspiraties aan elkander zouden aan passen en één enkel gemenebest mogelijk zouden maken onder één regeering, maar dat zij gedwongen is tot de slotsom te ko men, dat er een onverzoenlijke tegenstel ling bestaat tusschen beider streven, waar aan niet tegemoet kan worden gekomen onder het tegenwoordige mandaat. Zij is het er over eens, dat de aanbevelingen der commissie het beste zijn en de meest vol ledige hoop bieden op een succesvolle op lossing uit de impasse, waardoor, behalve de in het rapport genoemde voordeelen voor beide gemeenschappen in de plaats van vrees en argwaan de indruk van ver trouwen en veiligheid zou moeten treden en beide volken een onschatbare hulp zou den moeten verkrijgen om tot vrede te ko men. In afwachting van de uitvoering van het plan is de Britsche regeering niet voorne mens afstand te doen van haar verant woordelijkheid voor den vrede, de orde en een goed bestuur. De Joodsche immigratie tusschen Augustus 1937 en Maart 1938 zal de 8000 niet te boven mogen gaan. De Joden tegen. In hun commentaar op de voorstellen van de Koninklijke commissie inzake Palestina verklaarden de uitvoerende raad van het Jewish Agencv voor Palestina cn de Zio nistische organisatie: „De lapmiddelen, welke de koninklijke commissie voor Palestina hebben voorge steld behelzen niet minder dan een verdee ling van Palestina. Dit is niet in overeen stemming met het mandaat van 1922. Wij zien derhalve met verbazing de wijze, waar op de politieke verklaring van de regeerin? van Zijne Majesteit het beginsel van de ves figingsmogeliikheid als regelende factor voor de Joodsche immigratie op zij zet en een staatkundig maximum vaststelt, waar door onze rechten worden geschonden." De Volkenbondsraad zal moeten beslissen. De Engelsche minister van koloniën, Orms- bv Gore, zal met den secretaris der commis sie voor Palestina anwezig zijn op de bij zondere bijeenkomst der commissie voor de mandaten te Geneve, die op 30 Juli zal wor den gehouden en waarop het verslag der Koninklijke commissie zal worden bestu deerd. Geen definitieve maatregel is moge lijk voor de volkenbondsraad tot een be sluit is gekomen. De parlementaire correspondent van Reu ter meldt nog, dat, naar men meent te weten, geen enkele der door de commissie voorgestelde wijzigingen ten uitvoer ?al kun nen worden gelegd zonder toestemming van alle belanghebbenden met inbegrip van de Vereenigde Staten. De corridor, die onder Britsch mandaat zou blijven, zal een belang rijken spoorweg en de luchtbasis te Lydda omvatten. Indien de Joodsche en Arabische staten tot stand komen, zullen zij souvereine staten met eigen legers zijn, doch men ver wacht, dat de verdediging ter zee aan de Britsche vloot zal worden toevertrouwd. Het plan van de commissie vertoont gelijkenis met de oplossing, die Frankrijk voor Sy rië, dat ook in twee staten verdeeld is, heeft gevonden. Zij zullen inzake de niet-inmen- ging een eensgezinde houding aannemen. Voor de sluiting van de zitting van het parlement heeft de voorzitter van de Se naatscommissie voor Buitenlandsche aange legenheden, Henry Berenger, een uiteenzet ting van de Spaansche kwestie gegeven. De vergadering werd bijgewoond door minister Delbos. Berenger betreurde de spanning in Euro pa na de incidenten met de „Deutschland" en de „Leipzig" en vroeg den minister na dere uiteenzetting van de houding van Frankrijk in deze dagen. Minister Delbos zette uiteen, dat Frank rijk in overeenstemming met Engeland een vastberaden houding zal aannemen in de vergadering van de niet-inmengingscommis- sie, welke morgen te Londen wordt gehou den. Namens de commissie dankte Berenger den minister. De commissie droeg haar voorzitter op, gedurende het reces van het parlement in nauw contact met den minis ter te blijven. Uit deze positieve verklaring van Delbos mag men afleiden, dat Frankrijk en Enge land morgen de totalitaire staten voor vol dongen feiten zullen stellen. Ongetwijfeld zal men niet berusten in een afsluiting der Fransch-Spaansche grens als de controle ter zee niet deugdelijk is. Ook is het waarschijnlijk dat een ingrij pend voorstel komt tot terugroeping dor vrijwilligers. Verontschuldigingen aan den staatspresident? De pers deelt mede, dat twee afgezanten van den aartsbisschop van Krakau op weg zouden zijn naar .Turata aan de Poolsche kust, waar op 't oogenblik de president van de republiek vertoeft. Zij zouden een brief van mgr. Sapieha aan den president bren gen, waarin de bisschop zijn verontschuldi gingen aanbiedt, dat hij zonder toestemming het stoffelijk overschot van maarschalk Pilsoedski heeft overgebracht. Een oplossing in zicht? Het conflict tusschen de Poolsche regee ring en den aartsbisschop van Krakau schijnt thans een oplossing nabij te zijn. Dinsdag heeft de pauselijke nuntius, mgr. Cortesi, opnieuw een onderhoud gehad met den Poolschen minister van buitenlandsche zaken en gisteren kwam de bisschop van Krakau met een brief van den aartsbisschop mgr. Sapieha, te Jurata, 't* tegenwoordige verblijf van den president der republiek, aan Tevens zijn gisteren in de kanselarij van den president de verzoeken binnengekomen van de leden van kamer en senaat, het par lement bijeen te roepen, teneinde te beslis sen over de kwestie van de nationalisatie der Wawel-kathedraal. Een soldaat van het 32ste r.i. te Cadix, die is overgeloopen naar de regeeringstroepen, heeft medegedeeld, dat hij op 24 Juni 1.1. heeft gezien, dat te Cadix 8000 Italiaansche en Duitsche soldaten en 700 Marokanen aan land werden gezet. Hij voegde hieraan toe, dat tijdens het ontschepen twee vliegtui gen Van de regeering boven Cadix versche nen. Zij werden beschoten door vier Duit sche en Italiaansche oorlogsschepen. Verder deelde hij mede, dat bij een bom bardement van de haven van Malaga door vliegtuigen van de regeering twee water vliegtuigen van de rechtschen tot zinken werden gebracht. FRANCO WIL BASKISCHE KINDEREN TERUG LATEN KOMEN. Uit Salamanca is bericht ontvangen, dat generaal Franco overweegt een nota te zenden aan de Britsche regeering en haar te verzoeken de kleine vluchtelingen, die zich thans in Engeland bevinden, naar Bilbao terug te zenden. Verklaard wordt te Bilbao, dat het daar thans volkomen veilig is en dat er ruimschoots levensmiddelen aanwezig zijn. MIDDENSTANDERS BESPREKEN DE VESTIGINGSWET. HERZIENING ELECTRICITEITS- TARIEVEN NOODZAKELIJK. Gisterenochtend kwam de Kon. Ned. Mid denstandsbond in buitengewone algemeene vergadering bijeen in de buitensocieteit te Zwolle. De heer F. L. van der Leeuw, directeur van het Bondsbureau, besprak de practische toepassing van de vestigingswet-kleinbedrijf. Spr. wees er op, dat hier een belangrijke taak voor de vakorganisaties ligt. Spr. bepleitte de noodzakelijkheid om voor goede vakopleiding zorg te dragen, daar anders sluiting van het bedrijf, waartoe de overheid niet zal willen medewerken, het ge volg zou kunnen zijn. De grootste moeilijkheden biedt de eisch der credietwaardigheid. Men zal (vermoe delijk via de Kamers van Koophandel en Fa brieken) geval voor geval moeten uitmaken, of de oprichter van een nieuw bedrijf over voldoende bedrijfsmiddelen beschikt. Na langdurige discussie werd met alge meene stemmen een motie aangenomen, welke het vertrouwen uitspreekt, dat de re geering bij de uitvoering der vestigingswet ten volle zal willen rekening houden met de wenschen van den bond. Inzake de op de bedrijven drukkende lasten, sprak de vergadering zich onder luid applaus als volgt uit: „De Buitengewone Algemeene Bondsvergadering, enz.; overwegende, dat de economische opleving in het kleinbedrijf te lang zaam doorwerkt, mede als gevolg van de zware lasten, welke op de middenstandsbedrijven drukken en de ernstige belemmering van de be drijfsuitoefening door contingentee- ring van den invoer, landbouw-cri- sis-maatregelen e.d.; spreekt als haar oordeel uit, dat een vooruitziende economische poli tiek als uitgangspunt dient te kie zen een streven naar geleidelijke op heffing van crisismaatregelen en -lasten en herstel van een in de MEN GEEFT HET ZOEKEN NIET OP. SEINEN EN NOG EENS SEINEN. De kustwachtkotter Itasca heelt draadloos gemeld, dat hij neg al tijd naar het vliegtuig van Amelia Earhart zoekt in het gebied op 300 mijl ten Noorden van Howland, doch dat zijn kolenvoorraad bijna geheel is uitgeput. Het oorlogsschip Golorado is op weg naar Banch Winslow. Bij aankomst aldaar zullen de zich aan boord bevindende vliegtuigen beginnen het gebied af te zoeken. De Colo- rado zal ook de Phoenix-eilanden afzoeken, alvorens zich bij de Itasca te voegen. Een radiopost op het eiland Howland meldt, dat de Itasca nieuwe seinen heeft op gevangen, welke vermoedelijk van Amelia Earhart afkomstig zijn. Deze seinen gaven aanwijzingen nopens de positie van het-vliegtuig, dat zich zou bevinden op een lijn, welke ongeveer van Zuid-zuidoost van Howland loopt naar Noord noordwest. Deze lijn zou overeen komen, naar de kapitein van de Itasca zegt, met de laatste aanwij zing, welke de vliegster voor haar verdwijning had gegeven. Het Zuid-Oostelijk gedeelte van deze lijn raakt de Phoenix-eilanden, waar thans ver der gezocht wordt. Het Noord-Westelijke ge deelte is reeds door de Itasca afgezocht. Wat deze vermissing kost. Naar het Duitsche nieuwsbureau uit Was hington meldt, geeft de regeering van de Ver. Staten naar schatting per dag 250.000 dollar uit voor het opsporen van de ver misten. Een zestal oorlogsschepen, verschei dene vliegtuigen en duizenden koppe» ma rinepersoneel nemen deel aan het zoeken. Voorts hebben alle radiostations van de marine last gekregen 24 uur per dag dienst te doen, opdat geen bericht van de ver misten verloren zal gaan. Verwachting: zwakke tot matige zuidwestelijke tot noordwes telijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met aanvan kelijk nog kans op regen buien, later tijdelijk opkla rend, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: opkla rend met weinig of geen re gen. Rarometersfand bedenmorge» 8 nar i 77.1 juiste banen geleid, vrij bedrijfsle ven; draagt het hoofdbestuur op, ter zake de noodige stappen bij de re geering te doen." In de middagvergadering is de behande ling aan de orde gekomen van het prae- advies van Ir. K. H. Haga over de electri- citeitstarieven in Nederland en de noodza kelijkheid hunner grondige herziening ten behoeve van de welvaart van het midden- standsbedrijf. In dit advies wordt opgemerkt, dat de wijze, waarop de tarieven voor electrischen stroom worden be rekend, in strijd is met het doel, waartoe de electriciteitsvoorziening aan de overheid werd toevertrouwd. De winst dient te worden beperkt tot een bedrag, noodig voor afschrij ving en vernieuwing en mag in geen geval gebruikt worden voor de dekking van het tekort op de gemeente- of provinciale begroo ting. Voorts zegt de resolutie, dat de handel in apparaten en toestellen behoort te wor den teruggebracht aan den particulieren handel. Hot congres draagt tenslotte het hoofd bestuur op te ageeren tegen de hooge ta rieven en den middenstand in den strijd daartegen te mobiliseeren. Jan Moejes met de Nederland- sche ploeg vertrokken. Deze week zijn de 20 Nederlandsche rij ders, die zullen deelnemen aan den Interna tionalen Zesdaagschen Motorwedstrijd, wel ke van 12 tot 17 Juli a.s. plaats vindt, naar Engeland vertrokken. Deze groote internationale betrouwbaar- heidsrit, die de F.I.C.M. (Federation Inter nationale des Clubs Motorcyclistes) jaarlijks organiseert, zal ditmaal in Engeland ge houden worden. Het Engelsche Vaas-team leverde vorig jaar in Beieren een iets betere prestatie in de snelheidsproef, dan het Ne derlandsche en stelde zich daarmede in het bezit van de zilveren vaas. Tevens wisten de Britten beslag te leggen op de trophy en kregen zij daarmede de organisatie van dezen wedstrijd in handen. De Nederlandsche Vaas-teams zijn zeer sterk. Het A-team bestaat uit van Hamersveld, Moejes, en Bakker Schut (allen B.M.W.) terwijl het B-team is samengesteld uit Fyrna Ariel), Persoon (H.D.-zijspanj en Roest (Rudge). Als reserve voor de teams is Tim mer (New Imperial) gekozen. Verder zal Renooy den geheelen tocht in opleiding mee maken. Konvooi zou reeds zijn toegezegd. Het s.s. „Sarkani", dat na een minder voorspoedige reis naar Alicante, waarbij het door schepen van Franco werd aange houden en naar Ceuta opgebracht, de vori ge weck in Rotterdam terugkeerde, zal in den loop van deze week in de Jobshaven een lading erwten innemen en wederom een reis naar Spanje aanvaarden. Het schip heeft, aldus vernam de Tel. van het Ned. Be v r a rih t i ragsk a n t oo r van de Nederlandsche regeering toezegging gekregen van een kon vooi, waarbij het gebracht zal worden naar Gibraltar. Daar zal een ambtenaar van de non-interventie-commissie aan boord komen en het schip verder naar de Spaansche haven brengen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1