Regeeringstroepen bij Brunete ingesloten Conflicten aan de Amoer Franco s nota weinig belangrijk De Italiaan Bartali in grootschen vorm Portugal's houding tegen over Engeland verkoeld Onlusten in Chineesche provincie Een Spaansch tank schip verdwenen Wederom de Scottsboro zaak Directeur van Russisch persbureau gearresteerd Geen spoor van getorpedeerd schip SPANJE De oorlogsduivel vraagt weer attentie Aanslag op Salazar ge pleegd door Spanjaard 1 Dc sterkte der duikbootvloten Gebruik van gifgassen tegengesproken DE TOUR DE FRANCE. Hij wint de 7e etappe en wordt met een draper van de gele trnL Ma tige course van de Van Schendels. Albert vijl kwartier achter op den leider. Speicher en Archambaud geven opl Gisteren werd de zevende étappe van de Ronde van Frankrijk, van Aix les Bains naar Grenoble (228 K.M.j over de bijna 2700 meter hooge Galibier, gereden, in welke étappe Bartali, de Italiaansche klimmer, zijn slag zou slaan, iets wat hij zelf beloofd had en openlijk door hem was aangekondigd. De 24-jarige Bartali heeft woord gehouden, en hóe. fyj was het eerst boven op de Galibier, hij kwam met minuteni- voorsprong op zijn naaste concur renten te Grenoble aan, ja zelfs ruim een kwartier vóór den leider van 't algemeen klassement te Aix les Bains, den Duitscher Bautz. Leider in het bergklassement, win naar van een der zwaarste étappes, leider in het algemeen klassement, Bartali werd de man van den dag! De beide Van Schendels kwamen tegelijk te Grenoble aan, met ruim een half uur ach terstand op Bartali. Wederom is Albert van Schendel enkele plaatsen in het algemeen klassement teruggevallen en thans bezet hij de 39ste plaats met niet minder dan vijf kwartier achterstand op Bartali, den nieu wen leider in de algemeene rangschikking Dinsdag stond Alhert van Schendel op 46 min. 7 sec. Meer dan 20 minuten zijn er bij gekomen. De uitslag der étappe was: 1. Bartali, Italië, 8 uur 2 min. 57 sec. 2. Camusso, Italië, 8 uur 4 min. 50 sec. 3. Lapébie, Frankrijk, 8 uur 5 min. 35 sec. 33. Bautz, Duitschland, 8 uur 20 min. 18 s. 49. Albert van Schendel en Anton van Schendel, beiden 8 uur 34 min. 52 sec. De situatie bij de algemeene rangschik king is: t. Bartali, Italië, totaaltijd 45 u. 42 m. 32 s. 2. Vissers, België, individueel, 45 u. 45 m. 50 sec. 3. Bautz, Duitschland, 45 u. 55 m. 27 s. 4. Amberg, Zwitserland, 45 u. 59 m. 24 s. 5. Braeckeveldt, België, indiv. 46 u. 1 m. 42 sec. 6. S. Maes, België, 46 u. 2 m. 7 sec. 7. Marcel Kint, België, 46 u. 3 m. 15 sec. 39. Albert van Schendel 46 u., 56 m. 8 sec. 52. Anton van Schendel 47 u. 21 m, 24 sec. In het landenklassemcnt leidt nog steeds België met een voorsprong van ongeveer 4 minuten op Italië. r Een beklaagde, die nog 75 jaar gevangenisstraf tegoed heeft. Geëscorteerd door afdeelingen politie, die hen moest beschermen tegen 't gevaar van lynchpogingen en hun het ontsnappen on mogelijk moest maken, zijn acht der bij de beruchte ,Scottsboro-zaak' betrokken negers van Birmingham (Alabama) overgebracht naar Decatur in Alabama, waar hun zaak opnieuw behandeld zal worden. Ofschoon zeven hunner in de gevangenis hebben gezeten in afwachting van een op nieuw behandelen van hun zaak, sedert het federale hooggerechtshof het doodvonnis, dat tegen hen was uitgesproken, verworpen had, zal dit nu de vijfde maal worden, dat zij voor het gerecht komen. De negende betrok kene zit een straf van 75 jaar uit, waartegen hij in hooger beroep is gekomen. Hij is reeds vier maal voor geweest. Britsche regeering zal in de vergadering der non-interventie- commissie geen nieuwe voorstel len doen. De Engelsche regeering heeft nog slechts in een telegrafische samenvatting, afkom stig van haar ambassadeur te Hendaye, kennis genomen van Franco's nota, waar in, gelijk in ons blad van gisteren is ge meld, verzocht wordt om de toekenning van rechten van oorlogvoerende. In afwachting van den volledigen tekst bewaart men in officieele kringen het stilzwijgen, maar Ha- vas heeft van andere gezaghebbende zijde vernomen, dat er niet „een zeer groot ge wicht" zal worden gehecht aan deze nieuwe nota. En in dit verband herinnert men er dan aan, dat Franco reeds een keer tevo ren zich tot de Engelsche regeering heeft gewend om erkenning als oorlogvoerende te verkrijgen. Men moet dit stuk van Sala- manca, aldus nog steeds dezelfde berichtge ver, dan ook meer beschouwen als een be roep op de openbare meening in de wereld. Eden heeft gisterenmiddag nog Uitdrukkelijk in het Lagerhuis ver klaard, dat de Engelsche regeering niet voornemens is Vrijdag in de ver gadering der afzijdigheidscommissie nieuwe voorstellen te doen. De Duitsche pers juicht uit den aard der zaak de nota van Franco ten zeerste toe en houdt voortgezette bespiegelingen over de vraag, of Engeland de erkenning van Fran co als oorlogvoerende partij als koopprijs voor het Spaansche ijzererts zal betalen. In een gisteren te Valencia gehouden pers conferentie, heeft Giral, de minister van buitenlandsche zaken, verklaard, dat zijn regeering het voorstel, om buitenlandsche waarnemers in de Spaansche havens te plaatsen, in overweging zal nemen. In geen geval zal het republikeinsche Spanje echter er mede instemmen, dat Italiaansche of Duitsche waarnemers in zijn havens een standplaats krijgen. Ook hij behoort tot de „Trotz- kistische bandieten Het Dinsdag te Moskou ontvangen provinciale blad „Ural Arbeider" van den 3en Juli, dat te Swerdlowsk verschijnt, bevestigt, dat de direc teur van het agentschap „Tass", Do- letzki, en eenige andere leidende personen van dit Sovjet-Russische nieuwsbureau, van hun functie ont heven en in hechtenis genomen zijn. „Deze Trotzkistische bandieten", aldus ge noemd blad, „die in de centrale organisatie van „Tass" zijn binnengedrongen, hebben enorme schade toegebracht op dit voor de Bolsjewistische partij zoo bijzonder belang rijke gebied. Deze vijanden des volks hebben alles gedaan om door sabotage bij het uit zoeken van het feitenmateriaal de scherpe kantjes van de Bolsjewistische pers af te stompen en hun geestverwanten te eamou- fleeren." Doletzki heeft ruim tien jaar den post van directeur van het officieele Sovjet-Rus sische telegraaf agentschap bekleed. De scherpte van de thans tegen hem ingedien de aanklacht laat geen twijfel inzake zijn verder lot over voegt het D.N.B. hieraan toé. Frankrijk en Engeland hebben geen goed beeld van het commu nistisch gevaar in Spanje. Tijdens een plechtigheid te Lissabon in het Saobento Paleis, die door 1900 officieren werd bijgewoond, heeft minister-president Salazar een rede gehouden, waarin hij wees op het belang, dat zoowel Engeland als Por tugal bij hun traditioneel bondgenootschap hebben. Echter, zoo voegde hij eraan toe, dit bondgenootschap is niet onze ge- heele buitenlandsche politiek, en het is niet aan Engeland al onze belangen te verdedigen voor ons of zelfs tegen ons. Sprekende over het Spaansche vraagstuk, zeide Salazar: Wij hebben speciale belangen op het schiereiland, en loopen gevaren, die anderen niet loopen. Wii zijn van meening, dat de pu blieke opinie van enkele landen, o.a. Frankrijk en Engeland, zich geen goed beeld heeft gevormd van 't werkelijke Spaansche vraagstuk. Sommigen gelooven niet aan het commu nistische gevaar; wij daarentegen zien het in. Vandaar ons verzet ertegen, dat de niet- inmenging ten nadeele van het rechtsche Spanje werkt. Mohammedaansohe opstandelin gen verslagen. Sedert eenigen tijd deden te Sjanghai geruchten de ronde over Mohammedaan- sche onlusten in de grensprovincie Sinki- ang, welke begin Juli aanleiding zouden hebben gegeven tot het sluiten van de grens naar Kansoe. Een vertegenwoordiger van den pacificatiecommissaris van Sinkiang, Sjen Sji Tsai, heeft tegenover een vertegen woordiger van het Nankingsche orgaan „Sjoen Pau" een verklaring afgelegd over het gebeurde, Volgens deze verklaringen is de Mohammedaansche commandant van de zesde Sinkiangdivisie. Omapoeti, in April j.I. in opstand gekomen tegen de militaire leiding van de provinice, die Russische mi litaire adviseurs zou hebben aangesteld. Omapoeti trok zich onder den druk der provinciale troepen terug naar de Indische grens, waar hij nieuwe wapenen en geld middelen kreeg, Bij, een poging om terug te keeren werden zijn strijdkrachten in Juni verscheidene malen ernstig verslagen, tot de provinciale troepen eind Juni door een beslissende overwinning den opstand defi nitief konden onderdrukken en de rust konden herstellen. Het telefoon- en postver keer met Oeroemtsji, de hoofdstad van Sin kiang, is echter nog niet hersteld. Het bericht, dat een Britsch schip bij de Spaansche kust zou zijn getorpedeerd is on juist gebleken. De kruiser „Penelope" heeft Barcelona gisteren verlaten om de beman ning van het zoogenaamde getorpedeerde schip te redden, maar keerde terug zonder een spoor van een schipbreuk te hebben ontdekt. Het verloop van het Madrileen- sche offensief. Luchtmacht werpt zich in den strijd. Omtrent het door de Volksfront troepen bij Madrid ontketende offen sief meldt een speciale correspon dent van Havas uit Avila, dat daar aan door naar schatting 25.000 man is deelgenomen, De aanval werd ondernomen ten Zuiden van het Escoriaal, met steun van veel ar tillerie, tanks en vliegtuigen. Ondanks het spervuur der rechtsche artillerie drongen troepen tot de rechtsche linies door, waar zich een felle strijd ontspon. Bijna overal waren de troepen handgemeen. De reclit- schen wisten zich goed te handhaven. Na langen strijd moesten de recht- schen echter naar rechts en links wijken, waardoor een bres ontstond De Madrileensche troepen drongen met eenige bataillons door deze bres heen, waarbij zij door eenige tanks werden vergezeld. Deze loyale troepen trokken in de richting van Villanueva de la Canada. De recht- schen deden hierop tegenaanvallen op de bres en slaagden er in hun linies te herstellen. Bijna 4000 man Volksfronttroepen bevonden zich toen achter de rechtsche linies. Versterkingen werden hierheen gezon den. juist op tijd, want twintig minuten later gingen de Madrileenen weer tot den aanval over om zich toegang te verschaf fen tot de ingesloten troepen. Pogingen tot bevrijding. Tot drie uur gistermiddag deden zij ver- eeefs aanvallen. De achter de rechtsche li. nies gevangen troepen trokken in kleine colonnes op naar Brunete en kwamen ia de onmiddellijke nabijheid van dit plaatsje Hier werden zij echter aangevallen en om singeld, waarna onmiddellijk het vuur 0p hen werd geopend. Het is nog niet bekend hoe hier de strijd is geëindigd, maar nien acht het zeker, dat deze militiemannen, die volkomen afgesneden zijn, zich zullen moe- ten overgeven. Bij het vallen \an den avond behielden de rechtschen de stellingen, die zij in den aanvang van het offensief inge nomen hadden. De omsingelde militietroe- pen verdedigden zich toen nog steeds, waar bij zij gebruik maakten van het geschut hunner tanks. Naar raming hebben de Volksfronttroepen bij dezen strijd verschei dene duizenden dooden verloren. Men acht het niet onmogelijk, dat de linksche troe pen den strijd zullen voortzetten om de ingesloten troepen te bevrijden. Officieel wordt te Madrid medege deeld, dat gistermorgen te 11 uur de luchtmacht der linkschen het kamp van Retamares en het dorp Boadilla gebombardeerd heeft, Verschillende bomimen vielen mid den in het kamp. Fiat-vliegtuigen vielen de linksche toestellen aan, doch een dezer laatste schoot een Fiat-toestel neer om daarna, door zeefd van kogels, terug te keeren. De bemanning was ongedeerd. Het ministerie van landsverdediging meldt voorts, dat gisterochtend een gevecht is geleverd tusschen twintig jachtvliegtuigen der linkschen en een grooter aantal vijan delijke toestelen. Twee Fiat-toestelen wer den neergeschoten, terwijl de luchtmacht der linkschen een tweedekker verloor. Uit Avila wordt gemeld dat zestien link sche vliegtuigen, die trachtten het terrein achter de rechtsche linies te bomlbardeeren, boven de linksche linies zijn neergeschoten. La Petite Gironde meldt: „Sinds eenige weken lag. ter reede van Verdon een groot tankschip der Valencia regeering, de „Cam- po Amor" voor anker, dat geladen was met petroleum en benzine. In den nacht van zes op zeven Juli is dit schip onder mysterieuze omstandigheden vertrokken. Wij meenen te weten aldus het blad, dat een nationalistische bemanning het schip in bezit heeft genomen en de zeelieden, die zich aan boord bevonden, in de bergruimte heeft opgesloten. De „Campo Amor" is uitgevaren naar een haven, welke zich in handen der witten bevindt." De 'lezing, die het blad van de geheimzin nige verdwijning van het schip geeft, lijkt intusschen weinig waarschijnlijk en beoogt blijkbaar, de Openbare meening om den tuin të leiden. Het schip is vermoedelijk naar een haven, die zich in handen van de rooden bevindt, vertrokken. De havenautoriteiten te Bordeaux hebben bij informatie verklaard, dat de „Campo Amor" na een oponthoud ter reede van Verdon gedurende 57 dagen in den afgeloo- pen nacht met onbekende bestemming is vertrokken. Men voegde hieraan toe, dat te Verdon noch te Bordeaux iets bekend was van een incident, dat zich voor het vertrek van het roode schip aan boord zou voorgedaan heb ben. BRITSCH-INDISCHE CONGRES-PARTIJ WIL AAN REGEERING DEELNEMEN. De Britsoh-Indische Congrespartij heeft be sloten, regeeringsambten in zes provincies te aanvaarden. Ruim een week geleden werd de wereld opgeschrikt door het be richt, dat Japan Sovjet-Rusland een ultimatum van 24 uren had ge steld, waarbinnen Rusland de ei landjes in de Amoer had te ontrui men. of Anders geweld! Aan beide oevers van de Amoer, die, ten Noorden van de provincie Mandsjoekwo, de natuurlijke grens tusschen Rusland en Japan vormt, werden eenige spannende dagen be leefd. Gelukkig is het incident, dat een oogen- blik dreigde Oost-Azië in krijgsgloed te zetten, met een sisser afgeloopen. De Russen trokken terug, nadat ook Ja pan zijn strijdmachten teruggeroepen had en de rust keerde weer. De vrede bleek echter slechts' van korten duur! Het Amoer-vuur is op nieuw ontbrand. Thans schijnen de Japanners de eilandjes Bolohoi en Senufa te hebben bezet; Rusland is het nu, die een protestnota zendt, doch ook Japan heeft reden deze nota in gelijken geest te beant woorden! Want Russische troepen passeerden de Oostelijke grens nabij Tsjien Sjan. Er werd gevuurd op den Japanseh-Mandsjoekwo- schen buitenpost: de landcenooten van den laatste lieten zich natuurlijk niet onbetuigd. IKOKSVkowSKV f (.U.TJE^SKT O El T EM S^JAu /8D&Vsjljtfo (•MIKSl.4JEv.-SV Oi »Vy ,<CJS.AUr'UQWSKA Tclsj A A O KO WA v r if """VW CHSBOi<OWSK f! M t C. 0 Z W B g- (mjwwsKv f vs -'i A f Jf KATCRlUC TMTaiCMiP KN E Dooden en gewonden vielen aan weers zijden. Men schijnt niet te kunnen afwachten, tot de grenskwestie langs diplomatiekcn weg zal worden opgelost! Een ongeduld, dat overigens, van weerszijden, wel begrijpelijk is. Want de jongste incidenten in dit gebied behooren tot de tweehonderd-en-zooveelste! De vraag: Van wie zijn de eilandjes, die het scheepvaartverkeer in de machtige Amoer-rivier beheerschen, is reeds zoo lang onbeantwoord. De Russische regeering moet sedert lang erkend hebben, dat beide eilanden tot de provincie Mandsjoekwo behooren, doch bij de onderhandelingen, die de twistende par tijen verleden week hierover voerden, kwa men de Russische vertegenwoordigers met oude landkaarten op de proppen, om te bewijzen, dat Bolohoi en Senufa van Rus land waren. De Russen zijn overigens niet het eenige volk. dat aanspraken maakt op Mandsjoekwo, of althans op een deel daarvan! Binnen de grenzen van deze geweldige provincie, welke grooter is dan Frankrijk en Duitsch land te samen en 32 millioen inwo ners heeft, wordt een ware volke- renstrijd gevoerd tusschen Japan ners en Chineezen! De Chineezen hebben de oudste rechten: sinds 1900 trokken er ongeveer 30 millioen Chineezen naar het groote grensgebied, ter wijl er zich nog geen millioen Japanners bevinden! De laatsten hebben dan ook reeds bittere teleurstellingen moeten onder vinden. Zij hebben de grootste moeite hun „stand" op te houden. De Japansche nederzettingen zijn meestal kunstmatige constructies zonder veel le vensmogelijkheden gebleven, zoodat de droom van een massale uitbreiding van het Japansche ras ten koste van Chineezen en Koreanen meer en meer onmogelijk dreigt te worden. In den handel en de kleine bedrij ven is de Japanner geenszins opge wassen tegen de moordende concur rentie van den Chineeschen koelie, waarbij nog komt, dat hij zich als overheerscher een hoogeren levens standaard moet kunnen veroorlo ven, dan de onderworpene. De Ja panner komt naar Mandsjoekwo als soldaat, als ambtenaar, als ka pitalist, als leeraar of in een andere eigenschap, welke het hem toestaat, onafhankelijk van de levensvoor waarden der groote massa een be staan te vinden. Het valt den Chineezen dan ook gemak kelijk hun stempel op de economische ont wikkeling van Mandsjoekwo te drukken. Niettemin hebben de Japanners alle po litieke macht in handen. Een bijzonder patriottisme. Dat het tusschen beide rassen broeit, komt ook nog op andere wijze tot uiting. Zoo gaat over het Kwantoengleger bijv. het gerucht, een geheel andere opvatting v an zijn taak te hebben, dan de heeren in Tokio. De Mandsjoes zijn als ras bijna ge heel in de geïmmigreerde Chineezen opge gaan, maar hun veroveringsinstincten le ven in de nieuwe bevolking nog steeds voort Daaruit ontwikkelt zich een bijzonder pa triottisme, dat zich meer van de Japansche heerschappij bedient, dat dat het haar dient. Japan wil niet van het vasteland of schaakmat worden gezet. Het is in werkelijkheid niet waar, dat de Japanners er zoo op gesteld zijn, op het vasteland van verovering tot verovering te schrijden. De expansie in de richting der meer zuidelijke landen ligt hun veel en veel beter. Het is in werkelijkheid de vrees, dat zij vroeger of later op hun eilan den geen onafhankelijk bestaan meer zouden kunnen leiden, die hun de rol opdringt, aan het vaste land een nieuwe kasté van vero veraars te leveren. Op deze wijze denkt men de mogelijkheid te voor komen, dat het Japansche eilanden rijk van het vasteland af schaakmat wordt gezet. Japan kan zijn verove ringen van het vasteland slechts als historische zending rechtvaardigen, wanneer het Rusland den weg naar het hart van China verspert en zich van de permanente heerschap pij over Noord-China verzekert. Dat is tegelijkertijd de voorwaarde van zijn eigen onafhankelijkheid. Ook afgezien van dit voornaamste doel der Japansche machtsuitbreiding beteekent Mandsjoekwo binnen zijn huidige gren zen" op den duur een onding. .Tapan"heeft ten behoeve van dezen staat zijn schul denlast reeds moeten verdubbelen. Daar mee kan het niet voort blijven gaan Innerlijk verdeeld door de wrijving tus schen Japanners en Chineezen, van buiten aangevallen door de Russen, vormt Mands joekwo een dankbaar terrein voor het woe den van een nieuwe oorlogsterreur op dit ondermaansche. Van hoe localen aard de kwestie ook is ze brengt de gemoederen van de lieele we reldopnieuw in beroering, nu de belane- Hg m het Spaansche drama aan het tanen is. Er bestaan ernstige vermoedens, dat de aanstichter van den aanslag op Salazar, den Portugeeschen pre mier, een Spanjaard zou kunnen zijn. In dit verband herinnert men er aan, dat een spionnage-organisatie in October j.1. is ontdekt. De leden slaagden er in te vluch ten, maar bleven in contact met Portugee-( sche agitatoren. Verschillende leiders van clandestiene or-* ganisaties zijn gearresteerd. De Engelsche minister Duff Cooper heeft eenige mededeelingen gedaan over de sterkte der duikbootvloten van beide strijdende par tijen in Spanje. „Volgens onze inlichtingen aldus zeide hij bestond bij het uitbre ken van den opstand de Spaansche duikboot- vloot uit 12 eenheden. In het begin van den strijd bleven alle duikbooten de regeering trouw. Uit later ontvangen berichten blijkt, dat één boot, misschien twee zich aan de zijde van Franco hebben geschaard. Men gelooft ook, dat een duikboot, die in Decem ber door de opstandelingen tot zinken was gebracht, later door hen gelicht is en thans gebruikt wordt." Blijkens een door de Spaansche ambas» sade afgegeven verklaring, spreekt de Spaan sche regeering de door de Duitsche en Itali aansche pers verspreide geruchten tegen, vol gens welke de regeeringstroepen van gifgas sen gebruik zouden maken. „De Spaansche regeering" zoo wordt in de verklaring ge zegd. „vestigt de aandacht van de wercld- meening op de ongerustheid, waarmede zij dezen nieuwen list der totalitaire staten be ziet. HEVIG ONWEER IN BEIEREN. Drie menschen gedood. Tijdens een zwaar onweer boven de Beiersche „Ostmark" is de bliksem in een houthakkersbedrijf geslagen, benevens in een hut, waar 14 personen voor het noodweer waren gaan schuilen. Drie personen werden door den bliksem gedood. AANKLACHT TEGEN NIEUWEN ZIGEUNERKONING. De weduwe van den overleden Zigeuner- m niv?K' ^atthias Kwiek, heeft een aan klacht ingediend tegen den nieuwen ko ning. Janusz Kwiek, wegens beleediging en bedreiging, en zijn arrestatie geëischt. MEER KRANKZINNIGEN IN JAPAN. liet. aantal geesteszieken in Japan is stij- zooeven gepubliceerde statistie- blijkt, dat in 1936 86.278 personen krank- T^r,en' vergoleken met 76.039 in 1933, 79.135 in 1934 en 83.365 in 1935. Aange- ®,r ee" toenemende neiging onder de ninrrn' 1 es,aat misdadige handelingen te Ïnnut i. nee?lt het ministerie van binnen- ,en maatregelen om ze onder strengel controle te stellen. ONTPLOFFING OP EEN BOERDERIJ IN MEXICO. Achttien dooden. stoomkriTi*® Van het ontploffen van een nuproto op een boerderij bij de stad leven gekomen. aChtÜCn menschea om het

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2