Prins Bernhard zeilt naar „De Mok" Aqenda Maandag 12 Juli 1937 Tweede Blad Het verblijf op Hr. Ms„Mercuur". Overgestapt op het jacht „Prinses Juliana," De Prins helpt de zeilen bergen en fotografeert fejilexi De zeilwedstrijden der K*M*J.C* Een stugge, droge huid Hr* Ms* Java naar Rotterdam Kermis *Exit Donderwolken in het Verre Oosten HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Journalisten maken kennis met Den Helder Diefstal Aan boord van Hr. Ms. „Mercuur". Zaterdagmorgen te ongeveer half tien embarkeerde Prins Bernhard aan boord van Hr. Ms. „Mercuur", over welk embarkement wij reeds in onze editie van dien dag de bijzonderheden vermeldden. Wat de vaartocht zelve betreft, schrijft onze speciale verslaggever aan boord van dezen bodem het volgende: Dadelijk werd koers gezet naar dat gedeelte van het wedstrijdterrein waar de strijd het hevigst was. Het was een prachtig gezicht, de schepen in den straffen wind te zien zeilen en het was uitgezocht filmweer. Zon en een prachtige wolkenlucht. Geen wonder dan ook, dat Z.K.H. menige meter film met zijn toestel opnam. De Prins hield zich voortdurend op de brug op, gewapend met een grooten kijker en liet zich over allerlei op zeilgebied uitgebreid ver tellen. Als toekomstig jachteigenaar heeft de watersport zijn volle belangstelling, al heeft de tennissport ook onderwerp van gesprek uitgemaakt. Het was een buitengewoon aardig gezicht Z.K.H. rustig zijn pijp te zien rooken, zijn conversatie onderbrekend om met zijn kijker de finesses van de jachten te onderzoeken of om te filmen. Voortdurend manoeuvreerde Hr. Ms. „Mer cuur", met haar gezagvoerder Opperschipper H. J. Steijn aan het roer, in de nabijheid van de prachtige jachten. Vooral de mooie „Zeearend", als de Nederlandsche Oceaanzeiler, en de nieuwe „Tromp II", wekten de bijzondere bewon dering van den Prins op en groote zeil- reizen vormden daarna een dankbaar onderwerp van het gesprek. Het schouwspel op het water werd eenmaal afgewisseld door een keurige demonstratie van een vijftal zeèvliegtuigen, type Fokker C. 8 W. Na een paar maal in verschillende formaties over den Hoogen Bezoeker te zijn heengevlogen, spatte het escadrille uiteen en zochten de toestellen het vliegkamp „De Mok" weer op. De Prins stapt over. Om kwart voor elf kwam het K.M.J.C.- jacht „Prinses Juliana", bestuurd door den Voorzitter van de K.M.J.C. de Kapi tein-Luitenant ter zee C. baron van Asbeck, langszij van Hr. Ms. „Mercuur" en ging Z.K.H. na afscheid genomen te hebben met zijn gevolg op het jacht over. Op den motor werd vrij van Hr. Ms. „Mercuur" gemanoeuvreerd, waarna de zeilen werden geheschen en koers gezet naar het vliegkamp „De Mok". Vice-Admiraal Kruijs volgde met de motorsloep, terwijl Hr. Ms. „Mercuur" koers zette naar de haven, alwaar de gasten van boord gingen. In de bries! Het was te voorzien, dat de „Prinses Juliana" zou profiteeren van de straffe bries en dat de opvarenden zouden moeten bewijzen bestand te zijn tegen de op dat uur zeer be hoorlijke Marsdiep-deining. Welnu... diverse zeetjes werden ge snapt, iets dat den Prins verre van onaangenaam bleek te zijn. Hjj gaf te kennen, dat een flink stuk wind en een vrij bewogen zee bjj het zeilen behooren en deze sport op prettige wijze stimu- leeren. En dat deze bewering van den bezoeker geen frase was, werd wel zeer duidelijk be wezen door het feit, dat hij voortdurend den brand in zijn pijp hield, en steeds bezig bleef met het opnemen van foto's en films van het jacht zelf en van de passeerende zeilschepen en vliegtuigen. Als aardige bijzonderheid zij nog vermeld, dat Z.K.H. aan boord van de „Prinses Juliana" de foto ontdekte, welke naar aanleiding van zijn bezoek van het vorige jaar aan boord van dit jacht gemaakt werd. Deze foto werd aan dachtig door den Prins in oogenschouw ge nomen. De Prins helpt de zeilen bergen. Na ongeveer een kwartier werd de geul bereikt, de motor aangezet en den kant be reikt. Hier was het van zeilen neerhalen ge blazen, een karwei, waarbij de Prins ntet werkeloos bleef toezien doch integendeel, evenals de anderen, wakker de handen uit de mouwen stak. Op „De Mok". Aan de Mok-haven lagen nog de vijf Fokker verkenners-bommenwerpers, die men zoo even was voorbijgevaren en thans aan de vlotten gemeerd lagen. De Prins werd begroet door den commandant van „De Mok", overste Pitlo, en de ge wapende macht, die aan den steiger stond opgesteld, bracht het gebruikelijke eere- saluut. Vervolgens inspecteerde de Prins de voor de hangars opgestelde officieren en man schappen, waarna hij zich in de hangars be gaf, waar de geheele luchtvloot van „De Mok" opgesteld stond. Belangstelling voor de luchtvloot. Ingelicht door commandant Pitlo bezich tigde de bezoeker met een groote mate van belangstelling de diverse typen, en dan vooral voor het naar buiten gebrachte catapult- vliegtuig bestemd voor de „Tromp", de nieuwe Fokker C II W. Officieren worden voorgesteld. Gedurende de wandeling hierna over het terrein volgend werden diverse andere inrich tingen bezichtigd, waarna den Prins in de hall ververschingen aangeboden werden. Ruim een kwartier onderhield Prins Bernhard zich met de officieren, en liet diegenen van hen, welke Vrijdagavond niet aan het corpsdiner hadden aangezeten, aan zich voorstellen. Inmiddels was de „Mercuur", die in Nieuwe- diep de gasten had afgezet, weer voor „De Mok" verschenen en scheepte de Prins zich in, om eveneens naar de haven terug te keeren. Terug in Nieuwediep. Het was 1 uur, dat Hr. Ms. „Mercuur" zich weder in de haven van Nieuwediep bevond en meerde aan den steiger van de Texelsche boot. Ondanks dat er een mot-regentje viel, waren wederom tal van belangstellenden aan wezig om het Prinselijk debarkement bij te wonen. Niets wees erop, dat de vaartocht den Prins onaangenaam was geweest. Integendeel, fief stapte hij over den loopplank aan wal, en begaf zich met de Staf naar het Paleis. Langs den weg stonden de belangstellenden te kijken, tot dat de heer A. Luyckx, die zich eveneens onder de aanwezigen bevond een drie werf hoezee op den Prins inzette, dat spontaan werd overgenomen. Even later betrad Prins Bernhard de wo ning van den Vice-Admiraal, alwaar de lunch gebruikt werd. Het vertrek. Hier werd tot ongeveer half vier verble ven, waarna de auto's voorkwamen. Langs de geheele route, Hoofdgracht, West straat, Zuidstraat en Binnenhaven, hadden zich wederom duizenden opgesteld om het af scheid bij te wonen. Ook thans zorgden de 90 man rijksveldwachters voor een keurige afzetting, z«odat het vertrek zonder eenige stagnatie zou, kunnen verloopen. En dan verschijnen zij weer, dat auto's, waaronder de glanzende Maybach van den Prins. Weer wordt er gejuicht, weer plant het hoera-geroep zich voort langs de route, en weer zit daar daar een Prins, innemend lachend, vriendelijk salueerend. Aan het einde van de Binnenhaven gon zen de auto's den Rijksweg op, nagestaard door de velen, die hier aanwezig zijn. Nog eenmaal de hand aan de pet en dan is het einde daar van het Prinselijk be zoek aan Den Helder. Een bezoek, dat een Prins dichter bracht bij Neêrlands eerste marine-basis en een be zoek, dat ook wederkeerig een stad dichter bij zijn Prins bracht. Het was een wederzijdsche kennisma!\ig. die men zich niet hartelijker, niet spontaner had kunnen denken. Een kennismaking, die, naar wij vertrouwen, gevolgd zal worden door meerdere bezoeken. Bjj de Marineclub werd evenwel ge stopt en hier begaf zich Prins Bernhard naar binnen, teneinde persoonlijk de prij zen, gewonnen in den wedstrijd van 's mor gens uit te reiken. Een half uur later gaat het weer verder. WEGRENNERS IN JAPAN. De Japanners hebben zich ijverig op het wegrennen geworpen. Ofschoon zij in verge lijking met Europa nog geruimen tijd de „roode lantaarn" zullen dragen, kan men in de toekomst goede prestaties van hen verwachten. Hier ziet met een plaatje van een rit in het Shiba-park in Tokio. De wind was W.Z.W., kracht 4, het was mooi zeilweer, hoewel voor de mo delsloepen, gestuurd door officieren de combinatie zee en wind wel iets aan den krachtigen kant was. Deze modelsloepen kwamen om kwart over acht als eersten aan den start van de zeilwedstrijden, welke door de Koninklijke Marine Jacht Club op de reede van Texel werden ge organiseerd. Van de zes deelnemende modelsloepen kwa men er slechts 4 goed door den start, de beide overige moesten gedisqualificeerd worden. Tijdens den wedstrijd werden wederom twee sloepen wegens aanvaring gedisqualifi ceerd, zoodat er dus twee de finish bereikten en wel als no. 1 de sloep gestuurd door den officier M.S.D. 2e kl. N. C. van Bergen van der Grijp en als tweede de sloep gestuurd door luit. ter zee 2e kl. A. G. den Boesterd. Hierna kwamen de fantasiesloepen, ge stuurd door onderofficieren, aan de beurt. Deze wedstrijd had een zeer spannend verloop, door vinnigen kamp der dicht naast elkaar zeilende sloepen. De volgorde van aankomst was: 1. Kwartiermeester J. C. Kuiper, onderzee dienst. 2. Opperschipper Z. Besterveld, Marine kazerne. 3. Bootsman J. van Aperen, Hr. Ms. Schor pioen". De volgende start was die van modelsloe pen, gestuurd door adelborsten. Hoewel de start niet erg vlot was, verliep de wedstrijd in goed tempo. Helaas moesten op het einde drie deelnemers worden gedisqualificeerd we gens aanvaringen, waaraan de straffe wind niet vreemd was. 1. Korporaal adelb. J. Doorenbos. 2. Korporaal adelb. P. Bussemaker. 3. Korporaal adelb. A. J. de Graaff. Tot slot werd de handicap wedstrijd gehou den voor overdekte jachten. Het was een zeer fraaie start, doordat de acht deelnemen de jachten vrijwel gelijktijdig de startlijn passeerden met „Noordster" van G. Doeksen iets voor. De wedstrijd verliep zeer vlot en leverde de volgende uitslag op: 1. „Zeearend", stuurman C. Bruynzeel. 2. „Tromp 2", stuurman A. E. Dudok van Heel. 3. „Fram 2", stuurman luit. ter zee 2e kl. R. M. Crommelin. Tusschen nos 2 en 3 was een verschil van 5 sec. 4. „Noordster", stuurman G. Doeksen. Purol maakt soepel en zacht. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 761.8 Temperatuur zeewater 16.6 Temperatuur lucht 14.7 Hoogste temperatuur lucht gisteren 15.8 Laagste temperatuur lucht gisteren 13.3 Hoogwater (heden) 10.55 23.45 Laagwater (heden) 4.50 17.40 Koogwater (Dinsdag) 11.30 24.15 Laagwater (Dinsdag) 5.25 18.45 Licht op (heden)21.49 GESLAAGD: Bij het onlangs te 's-Graven- hage gehouden examen voor adjunct-commies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is geslaagd de heer A. Braaf, Rijks- klerk ter inspectie invoerrechten en accijnzen, alhier. Op de R.D.M.-werf krijgt de kruiser een nieuwe pantser- koker. Hr. Ms. „Java", thans reeds al weer enkele maanden in de haven van Nieu wediep vertoevend, is zoo langzamer hand tot de vaste entourage van Wil lemsoord gaan behooren. Wij hoorden het geratel van de stoomhamers bijna niet meer en zijn vergeten dat dit be zoek maar een tijdelijk is. Hoewel het nog wel een,gen tijd zal duren, alvorens dit schoon-gelijnde schip zch weder naar Insulinde zal begeven, komt er deze week een, zij het korte, onderbreking in het verblijf alhier. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen, dat de k uiser a.s. Vrijdagmor gen naar Rotterdam zal vertrekken, teneinde aldaar, op de werf van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij, van een nieuwen pantserkoker te wor den voorzien. Deze pantserkoker is ten dienste van de centrale vuurleiding op het schip. De werkzaamheden zullen ongeveer een 14 dagen in beslag nemen. Vervolgens keert Hr. Ms. „Java" we der naar Nieuwediep terug, teneinde aldaar verder afgewerkt te worden. 7 Dagen hebben de blanke schimmels en de min of meer bevallig schommelende gondels der draaimolen gewenteld, 7 da gen heeft Den Helder gelachen in de lach-studio, 7 dagen heeft men geschoten, zich de horoscoop laten trekken en zich overgegeven aan de geneugten van pof- feren en wafels. Het einde was in stijl. Het was een einde, waaraan nog door eenige duizenden deel is genomen, en waaronder zich nog vrij veel be zoekers van buiten de stad bevonden. Gisteravond was het „finale en grand spec- tacle". Het feest werd geconcentreerd op het Helder der Zee-plein, waar nog steeds het Monument waardig en als het ware onaan tastbaar in verhevenheid temidden van het gejoel en gedraai was blijven staan. Feestweek of kermis, het maakt geen ver schil. Er werd geschoten met een élan, alsof in deze korte spanne tijds heel Den Helder één scherp-schutters bent' geworden was. Er werd in het „koninklijk" wafelpaleis ge schranst, met een lust en een uitbundigheid als at men nog nimmer van dit godenvoedsel en er werd „gerupst", totdat men wentelend en draaierig nog, wederom op de steenen van het plein gespuid werd. Avond. Het was zeer schoon, vooral toen het later op den avond werd en de vroolijkheid top vormen ging aannemen. Toen daar de duisternis over het Plein scheerde, en de lichten in de kramen en spel len ontstoken werden. Toen het in het gracht water van het Heldersche Kanaal een zee van licht te drijven scheen, en toen alle muziek ineenvloeide tot een ontstellened cacafonie der onwelluidendheid. Tot laat in den nacht werd daar feest ge vierd. De orgels werden niet moe, de draaien de spellen draaiden eindeloos, steeds weer op nieuw en uur na uur prezen de exploitanten de verleidelijkheden van hun zaken aan. Militairen, buitenlui en burgers krioel den dooreen. Er was een kennelijke broe derschap ontstaan, die eenmaal per jaar zeer hartelijke vormen aanneemt, omdat men allen „uit" is en omdat men allen feestelijk dezen laatsten avond wenschte te besluiten. En harder daverden de orgels, scheller gil den de orkestrions en sentimenteeler zongen de bontgekleurde harmonica's de eens verge ten, doch thans weer nieuwgeboren deunen. Boven de spellen dansten de lichten. De duizenden electrische oogen van dit feest. Hel ver'ichtten zij de omgeving van dit centrum van amusement, tot aan den trans van de Westerkerk en het stoere monument. Dan wordt het stiller. Men gaat naar huis, moe en verhit, velen mistroostige en verstolen blikken werpend op tot den bodem geleegde portemonnaies. Het einde. Het spel is uit, het wentelen wordt ge staakt,, de muziek breekt af en ineens duikt de stilte neer op het Plein. Een stilte, die zoo volkomen is, dat men er haast van schrikt. En de lichten gaan uit en grauwe en zwarte zeilen worden voor al de schoone dingen ge spannen. De menschen, die er bijhooren, trek ken grauwe kleeren aan en de meisjes, steeds getooid in bloemrijke jurken en met groen en bloemen omspannen haren, zien er ineens veel minder aardig uit. De straat is vuil en vet. Overal kijkt nu de nuchterheid weer om den hoek... de kermis is afgeloopen. Agenten en personeel van de gemeente reiniging komen. De orde moet weer her steld worden, want wij zijn een zindelijke stad. Dus verdwijnt alles in buikige wa gens, terwijl de opgewondenen tot bezon kenheid en nuchterheid gemaanden wor den Het spel is uit, voor 11 maanden en 3 weken zullen wij ons weer hebben te be palen tot den ernst des levens, die velen, vooral in de eerstkomende dagen, wel zwaar zal vallen... |-j et komt niet zoo dikwijls in de natuur voor, dat er van twee kanten een onweersbui op komt zetten, maar toch Kennen we het ver schijnsel, dat zoowel uit het Oosten als uit het Westen de bliksemflitsen langs den hemel schieten, dta we stil worden van het angstig mooie schouwspel. Wanneer we het hier heb ben over donderwolken, die zoowel in het Wes ten, als het Oosten dreigen, dan is onze be doeling, men begrijpt dat, symbolisch. Er is deriging zoowel in het Westen als het Oosten. In het Westen is het de Spaansche kwestie- en wat daaraan vast zit, die nog steeds als een dreigende onweerswolk boven Europa blijft hangen. De beslissing inzake de niet-in- menging is weer voor een tijd verschoven, na- dta de besprekingen waren vastgeloopen en men niet tot een compromis kon komen. De Engelsche regeering zal nu zoeken naar een overeenkomst en die aan de niet-inmengings- commissie voorleggen. Welke beteekenis nu aan het nieuwe uitstel toe te kennen, vroeg de Nw. Rott. Crt. Zal Engeland er in slagen binnen den korten tijd, die de Engelsche regeering zich stelt, een werkelijk compromis te vin den, een oplossing, die elementen van het standpunt van beide groepen in zich draagt en hen ook werkelijk kan bevredigen, zoo dat men nu eens een uitweg met langeren levensduur zal krijgen? Ook in dit opzicht kunnen wij niet hoopvol zijn. Niet hoopvol, neen, dat kunnen we zeker niet zijn, als we lezen, wat de bladen gisteren meld den betreffende de controle aan de Fransche grens, waarvan de opschorting tegen morgen (Dinsdag) aangekondigd is. Het is een nieuwe stap naar het volkomen faillissement van de non-interventie en het zal voor Engeland wel zeer moeilijk zijn om een compromis te vinden, dat allen bevredigd. De wolk die in het Verre Oosten dreigt, wordt gevormd door het conflict tusschen China en Japan. De wapenstilstand die gesloten was in den strijd bij Peking, is verbroken, en het gevecht is opnieuw be gonnen, met alle onaangename consequen ties, die daaraan vastzitten. De Japanners en de Chineezen beschuldigen elkander wederzijds de bepalingen van den wapenstilstand van Vrijdag niet te hebben na geleefd en met name de neutrale zone, welke tusschen de Chineesche en Japansche troepen was ingesteld, niet te hebben gerespecteerd. Van China schijnt een vastberaden optreden te worden verwacht, zoodat het conflict nog tot onaangename complicaties kan leiden. Vakkleding voor alle bedrijven. IJzersterk en toch niet duur. Dank zij ons Gemeentebestuur. De Prins in Den Helder en d u s waren daar diverse vertegenwoordigers van de landelijke pers, die gedurende dit 2-daagsch bezoek hier verblijf hebben gehouden. Het was zeer juist van ons Gemeente bestuur gezien, dat het deze gelegenheid benutte om de journalisten iets meer van onze stad te laten zien, dan gewoonlijk het geval is en wij zijn er van overtuigd, dat deze kennismaking zeker zijn effect zal sorteeren. In eenige auto's ging het, met begeleiding van den gemeente-secretaris Mr. Dr. E. van Bolhuis, wethouder W. de Boer en wethouder Smits allereerst via de Buitenhaven naar het Zoölogisch Station, alwaar dr. Verwey in het kort het doel van dit instituut uiteenzette. Hij vertelde diverse interessante bijzonder heden, o.a. over het paling-probleem, en over de bestudeering van den trek in zee. Hierna werd een bezoek gebracht aan het altijd boeiende aquarium en de bibliotheek. Volgde een kijkje in de Zeevaartschool, al waar de heer J. Middendorp de gasten geleid de, terwijl hierna nog volgde een bezoek aan het natuurhistorisch Museum en de B.L.O.- school. Het is prettig te mogen constateeren, dat de bezoekers kennelijk verbaasd wa ren deze bezienswaardigheden in Den Hel der aan te treffen en waarover zjj hun enthousiasme dan ook niet onder stoelen en banken staken. Zaterdag werd door een persoon, onder wiens toezicht enkele huisjes in de Keizer straat staan, aangifte gedaan, dat uit een der huisjes een looden pijp is ontvreemd. Zondag deed een dame uit Breezand, die met haar kind bij de poppenkast stond te kij ken, aangifte, dat een taschje, dat zij aan haar arm had, is ontvreemd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5