Maakt de grenzen van Groenland Rusland wcnscht geen sociale revolutie in Spanje Japanschc oorlogspropaganda Duitsche „fouristeiT naar Spanje Blum behoudt het vertrouwen Leeningen voor opstandelingen Thans nieuwe hoop voor wereldreizigers Hitte vernietigt Amerikaansche tarweoogst Het lot van Amelia Earhart bezegeld? Het lot van Ds* Niemöller Russisch proces met 61 beklaagden Voorbeeld van Parijs gevolgd Feest met incidenten Krantenkoning Hearst belastingontduiker Denemarken is zoo bevreesd voor besmetting van zijn kolonie door toeristen, dat het den toegang tot Groenland verbood vallen! ber*idcn indien de grenzen Indrukken van een Engelsch Arbeidersleider. Buitenlanders verlangen naar huis te gaan. De secretaris van de Engelsche onaf hankelijke arbeiderspartij, Fermer Brock- way, is in Engeland teruggekeerd van een bezoek van achttien dagen aan Valencia, Barcelona, Segorbe, waarheen hij op uit- noodiging van het Fransche comité voor de verdediging van de Spaansche revolutie een commissie van dit comité vergezeld had. Brockway verklaart, dat hij een zeer krachtige reactie tegen het communisme beeft geconstateerd onder de arbeidersor ganisaties. Naar zijn meening is de verkla ring voor de politiek der commu nistische partij in Spanje, dat Sovjet-Rusland geen soc. revolutie in dit land wenscht. Het eerste doel van Rusland is een politiek en mi litair bondgenootschap met de de mocratische landen, met inbegrip van Engeland en FYankrijk, te gen Duitschland. Het vreest, dat een sociale revolutie dit bemoeilij ken zou. Eenvoudig op aanstichten van onder con trole van communisten staande politie zijn de leiders van de P.O.U.M. gearresteerd en beschuldigd van fascistisch optreden. Nie mand echter gelooft, dat het werk van de P.O.U.M. fascistische doeleinden bevorderde. „Wij kregen den indruk", aldus Fenner Brockway, „dat binnen niet al te langen tijd de communistische tactiek de tegenwoor dige regeeringen in Valencia en Barcelona ten val zal brengen en dat zij zullen worden vervangen door regeeringen, die een com binatie zullen vertegenwoordigen van de C.N'.T. en de U.G.T." Naar de meening van Brockway zijn de buitenlanders, die in de in ternationale brigade strijden, volko men gedesillusioneerd en verlan gen zij naar huis te gaan. Zij kun nen thans zien, dat er geen plan nen bestaan voor een sociale revo lutie en zijn den strijd moe. Tenslotte verklaarde Fenner Brockway: „Ik heb veel aanmoedigends in Spanje ge zien. Er zijn teekenen, die wijzen op een verbetering, in de militaire uitrusting en organisatie van de antifascistische strijders. Ik werd bezield door het opbouwende werk. dat door de vakvereenigirigsorganisaties ver richt wordt in de coördinatie van landboyw en nijverheid." Er zal nog een commissie naar Spanje gezonden worden en de Fransche organi satie neemt met de I.L.P. stappen om daar een permanente commissie te vormen. Van de Francokade te Hamburij wordt veel oorlogsmateriaal ver scheept. Schepen varen on der vreemde vlag. De „Manchester Guardian" weet te melden, dat in Juni en de twee eerste weken van Juli een aanzien lijk aantal Duitsche vrijwilligers naar Spanje is vertrokken. Zij heb- Hamburg verlaten als touristen, maar waren in werkelijkheid tech nici, vliegtuigbestuurders en derge- lijken, waaraan het leger van Fran co op het oogenblik meer behoefte heeft dan aan bataljons infanterie. Tevens wordt uit Hamburg geregeld zoo veel oorlogsmateriaal vervoerd dat de be treffende kade aan de haven genoemd wordt de F'rancokade! Op 9 April b.v. is een Deensch schip ver trokken met een lading vliegtuigen, tanks en bommen, verpakt in kisten, waarop stond „chocolade." Talrijke Duitsche sche pen maken den overtocht onder andere na men en onder een Zuid- of Centraal-Ameri- kaansche vlag. Zoo is de „Amelienhurg" omgedoopt in „Acme", onder de vlag van Panama en de „Schleswig" in „Maranon" onder de vlag van Peru. Vijftien treilers zijn bewapend en naar Spanje gezonden ter versterking van Franco's vloot. Zwarte roest vreet gewas aan. Het aanhoudende hecte weer in Amerika, dat slechts onderbroken wordt door korte regenbuien, heeft de tarweziekte „zwarte roest" tot een ernstig gevaar voor den oogst gemaakt. Vooral in de Noordwestelijke staten is de toestand dreigend. Dinsdag avond zijn berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat de plaag zich heeft uitgebreid over de grens tusschen Canada en de Vcr- eenigde Staten. Men vreest het ergste ten aanzien van den tarweoogst. Om den vrede in Noord-Chlna te verzekeren! De Japansche autoriteiten verhaas ten op koortsachtige wijze hun „oor logspropaganda" en de mobilisatie van de openbare meening met het oog op de ernstige gebeurtenissen, die men voor de naaste toekomst in Noord-China verwacht. Het personeel van de persafdeeling in het ministerie van oorlog is verdrievoudigd en is voortdurend ten kantore aanwezig. Kolo nel Hata, chef van deze afdeeling heeft ver klaard: „Onze ploeg is op oorlogsvoet ge bracht teneinde de beruchte Chineesche pro paganda te bestrijden, waarin wij kortslui ting zullen veroorzaken door de snelheid van onze berichten". Het nieuwe radiozendstation van Tokio, het sterkste van het Verre Oosten, is in dienst genomen voor den vastgestelden datum, teneinde over de geheele wereld de berichten te verspreiden over het incident in Noord-China. De regeering heeft haar vertegenwoordi gers in het buitenland opdracht gegeven de regeeringen en d> openbare meening van alle landen er van in kennis te stellen, dat het voor Japan onontbeerlijk is, „den vrede in Noord-China te verzekeren, dat het ze nuwknooppunt vormt voor de betrekkingen tusschen Japan en den Mandsjoerijschen staat", dat de maatregelen, die Japan mis schien zal moeten nemen, geen agressieve bedoelingen hebben, maar alleen zullen strekken tot verzekering van den vrede in Oost-Azië, in het belang van alle mogend heden en ten slotte dat de Chineezen alleen verantwoordelijk zijn voor het feit, dat Ja pan verplicht is tot de wapenen zijn toe vlucht te nemen. Door verschillende partijleiders en pro minente persoonlijkheden uit het zakenle ven worden in het geheele land talrijke vergaderingen belegd, waar goedkeuring wordt gehecht aan de door de Japansche regeering in Noord-China aangenomen krachtige houding, terwijl steun wordt toe gezegd. Ook de partij der sociale massa, die tot dusverre in de oppositie was, heeft d" regeering volledig steun toegezegd ten aanzien van Noord-China. De'van het vliegtuigmoedersahip „Lexington" opgestegen zestig Ame rikaansche marinevliegtuigen heb ben geen spoor van de verdwenen aviatrice, Amelia Earhart en haar metgezel, of van haar toestel, kun nen vinden, en zijn onverrichter- zake naar de „Lexington" terugge keerd. Na deze laatste vergeefsche po ging kan het lot van de thans sinds elf daigen verdwenen beroemde avi atrice thans definitief zeker geacht worden. Acte van beschuldiging gereed. In welingelichte kringen te Berlijn ver luidt, dat de acte van beschuldigine tegen den kortgeleden gearresteerden leider der Evangelische Kerk, Ds. Niemöller, nog voor het einde van deze week gereed zal komen. Men neemt aan, dat ds. Niemöller die nog in hechtenis is in Moabit, zich zal moeten verantwoorden wegens misbruik maken van de kansel en wegens vergrijpen tegen de wet op laster jegens leidende persoonlijk heden van partij en staat. Ve- en tegen laatstgenoemde wet worden behandeld voor een speciaal -erechtshof. SALONIKI WORDT HERDOOPT. Bij Koninklijk decreet zal de haven van Saloniki in Griekenland in het vervolg Thessaloniki heeten. Brieven of telegram men, die den nieuwen naam niet dragen, zullen niet besteld worden. Allen ter dood veroordeeld. Het te Chabarowski verschijnende blad „Tichookeanskaja Swjesda" van 14 Juli meldt, dat in Swobod- noje in het Russische gebied in het Verre Oosten, voor een militair gerechtshof 61 personen terecht heb ben gestaan wegens daden van sa botage met het doel de defensieve capasiteit van de Sowjet Unie te ondermijnen. Zij werden beschuldigd van spi- onnage ten gunste- van een buiten- landsche mogendheid, vernieling van de spoorlijn door ontploffingen en brandstichtingen en vergitfiging van de waterleiding. De beklaagden werden schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. Staking van kellners in Rijssel. Het personeel der cafés, hotels en restau rants te Rijssel heeft besloten het werk neer te leggen, daar het een staking als het eenige te hunner beschikking staande wa pen beschouwt om de onmiddellijke invoe ring der veertigurige werkweek te verkrij gen. De 14e Juli in Frankrijk opge wekt verloopen. Incidenten te Marseille en te Parijs. De Fransche natjonalë "feestdag werd gis teren in de hoofdstad mot bijzondere opge wektheid gevierd, omdat hij gepaard gaat met de groote tentoonstelling. Er zijn il lustere gasten in Parijs en uiteraard bevin den zich thans in de Fransche hoofdstad vele tentoonstellingsbezoekers uit de pro vincie en uit het buitenland. Het feest werd gekenmerkt door twee groote gebeurtenissen, t.w. de militaire pa rade op de Place de 1'Etoile, in tegenwoor digheid van den president der republiek, den koning van Roemenië, den sultan van Marokko, de chefs der generale staven van Roemenie en Joego Slavie en de ministers van nationale verdediging, marine en lucht vaart. Gistermiddag werd het traditioneele défilé gehouden, dat sinds verleden jaar georga niseerd wordt door het Volksfront. Tijdens het defile ter gelegenheid van den veertienden Juli te Mar- seille hebben zich eenige incidenten voorgedaan. Zoo werden eenige stoe ten met vijandelijke kreten verwel komd, waarop een handgemeen ont stond, waaran de politie een einde maakte. Voorts \verd een tiental re volverschoten gelost op de eerste groepen van den stoet uit een raam en vanaf eei^ balkon. Er volgde een paniek. Vijf personen werden ge wond, evenals een agent van poli tie. Twee arrestaties werden in ver band hiermede verricht. Gisterenavond heeft een aantal stakende kellners te Parijs op de groote boulevards gedemonstreerd. Het ernstigste incident van den avond deed zich omstreeks elf uur voör bij café de la Paix, waar een vijftigtal betoogers de tafeltjes stuk sloegen en aan het plunderen sloe gen. De politie greep in en arresteerde drie personen. Van enkele andere cafés werden de ruiten ingeslagen. Niemand werd bij de ongeregeldheden gewond. Het feest van den veertienden Juli is des avonds gesloten met een vuurwerk op ver scheidene punten in Parijs. Alle monumenten bleven tQt middernacht verlicht en de Parijzenaars bleven den ge- heelen nacht door dansen. De .strijd-motie" van Bracke nam kennis van d'e deelneming der socialisten aan de tegenwoordige regeering, maar ging daar. mede niet accoord. Zij eischte een actiever volksfront en vooral een enkele partij voor de arbeidersklasse. De motie Marceau Pivert veroordeelde de afwijkingen in de partij en eischte het af treden van de socialistische ministers en de vorming van een nieuw yolksfrontkabi- net onder socialistische leiding. Na de stemmingen werd de samenstelling van het dagelijksch bestuur bekend ge. maakt. Hierin worden 18 zetels ingenomen door de vertegenwoordigers van de richting Blum, negen door die van Bracke en zes door 'die van Pivert. Léon Blum werd opnieuw benoemd tot politiek leider van het partijblad. Om 3 uur gisternacht werd het 34ste so cialistische congres gesloten verklaard. De vertegenwoordiger van de Amerikaan sche schatkist, John Rogge, heeft een nieu we lijst uitgegeven van een twintigtal be lastingontduikers. Hierop komen o.a. voor Het programma der socialisten. Minderheid voor de extremisten. Gelijk wij reeds gisteren meldden, heeft het Fransche socialistencongres te Marseil- le zich uitgesproken vóór goedkeuring van Blum's beleid voor den val van zijn kabi net en aan de toetreding tot het kabinet Chautemps van socialistische ministers. De derde stemming betrof de algemeen.e partij-politiek. De motie Blum-Faure ver kreeg 2949 stemmen, de motie Bracke 154.") en de motie Marceau Pivert 894. De motie van de meerderhejd behelst, dat de partij het initiatief moet nemen voor een pro gramma van het volksfront in den uitge- breidsten zin des woords. Onder de uit te voeren hervormingen plaatst 't congres voorop de controle op de credietverleening, de unificatie van de land bouwbureaux en den terugkeer tot de natie van de vervreemde natuurlijke rijk dommen en de groote gemonopoliseerde ondernemingen, zooals van de mijnen, de meststoffen, de chemische producten, de hv- dro-electrische kracht, het vervoer- en het assurantiehedrijf. Het congres eischt, dat het volksfront maatregelen zal nemen om te beletten, dat zich weer conflicten voordoen tusschen de beide wetgevende vergaderingen of te zorgen dat zulke conflicten worden opge lost overeenkomstig den wil uitgedrukt vol gens het algemeen kiesrecht, waaraan altijd het laatste woord moet behooren. Het congres wenscht, dat het republikein- sche Frankrijk zonder voorbehoud voor den vrede der volken blijft werken aan een versterking van het statuut van den Vol kenbond en vooral van art. 16, „dat voor ieder moet openstaan." Het congres stemt van harte in met het streven van het volksfront trouw te blijven aan de opvatting der algemeene ontwape ning. Het congres verheugt zich ten slotte over de resultaten der eenheid van actie tusschen socialisten en communisten en zal blijven streven naar een organische eenheid. HEARST de krantenmagnaat William Randolph Hearst en de vice-president van de General Motors, Kettern. Inmiddels heeft de zoon van President Roosevelt de tegen hem dooi den republikeinschen afgevaardigde Fish ge uite beschuldiging van de hand gewezen, Vragen in het Engelsche Lager huis over het verstrekken van crediet aan Franco. Dergelijke leening zou niet mo gelijk zijn, zegt Eden. De arbeidersafgevaardigde Riley heeft Eden in het Lagerhuis gevraagd of hij me- dedeelingen kon doen over een bezoek van Britsche financiers aan Franco in zijn hoofd kwartier te Burgos en over hun voorgeno- menonderhandelingen betreffende een lee ning voor Franco en of hij de verzekering kon geven, dat de regeering haar toestem ming zou weigeren voor een dergelijke lee ning, die in strijd met de politiek van niet- inmenging zou zijn. „Bij mijn weten aldus Eden heeft geen enkel Britscli financier Franco in zijn hoofdkwartier te Burgos bezocht". De arbeidersafgevaardigde Barker ver zocht Eden de tweede helft van de vraag te beantwoorden, waarop de minister zeide: „Voor zoover mij bekend is, zou een derge lijke leening onder de bestaande omstan digheden niet mogelijk zijn." DUITSCHERS EN NAZI'S. Engelsche bladen maken onder scheid. Een correspondent van „Der Deutsche Weg" deelt aan zijn blad mede, dat in de Engelsche pers de woorden „Duitsch" en „Duitschland" steeds meer verdwijnen; in plaats van „Duitschers" gebruikt men „Na zi's", men gebruikt woorden als de nazi-pers, bladen als de Daily Telegraph en Morning Post schrijven nog slechts „Nazi's allen de Kerk aan", „de Führer sprak tot de verza melde nazi's", enz. Eindeloos groot is het reusachtige arctische rijk Groenlandland van duizend raadsels, met eeuwige sneeuw en ijs bedekt. Slechts dim bevolkt ziin de kuststreken, nauwe lijks 18.000 menschen wonen in dit Land, dat vele tientallen malen groo- ter is dan Nederland. En deze 18.000 menschen -"n afgesneden van de overige wereld Deze volledige isoleering vindt niet slechts ziin oorzaak in het feit, dat slechts gedurende weinige maanden per jaar schepen het land kunnen naderen. Nog iets anders dan ijs en zee sluit dit land en volk als met een ijzeren gordel af: rondom de ein delooze grenzen van dit reusachtige rijk staat ongeschreven de wet „streng verboden toegang." Geen vreemdeling mag dc kust van Groen land betreden. Dit strenge verbod is een van de maat regelen, die het „moederland" van dc reus achtige kolonie Groenland, Denemarken reeds langen tijd geleden ter bescherming van de Groenlanders heeft genomen. De oorzaak van deze wet, op welker overtre ding hooge straffen staan, is te zoeken in het feit, dat men vreest, dat iedere vreem deling een ernstig gevaar voor de volks gezondheid vormt. Het gevoelig organisme der Groenlanders. .Voordat schepen en vliegtuigen dc ver schillende deelen van de wereld nader tot elkaar brachten, kwamen de Groenlanders eeuwenlang nauwelijks met andere rassen in aanraking. Zoo bleef hun niet slechts de levenswijze van andere volken vreemd, maar onbekend bleven hun ook de gevaarlijke ziekten. En terwijl de volken van Europa in hun langen strijd tegen deze epidemieën steeds meer immuun werden, vreesde men. dat het organisme van de Groenlandei's, die nog niet met deze gevaren in aanraking waren gekomen, niet tegen Europeesche be smettelijke ziekten bestand zou blijken te zijn. Daar men het volk tegen dit lot wilde beschermen, hield de Decnsche regeering het in een kunstmatige isoleering. Maar thans weerklinkt plotseling uit Groenland de roep: „Maakt onze gienzen vrij!" De hoofdredacteur van het eeni ge Groenlandsche blad doet een voorstel. In Kopenhagen verscheen nu dezer dagen een man, die de eenige in Groenland ver schijnende courant, de „Atuagagdlindcnt" schrijft. Dit blad wordt door de bevolking gefinancierd en in een oplaag van 32ö0exeni plarcn gratis in alle nederzettingen ver deeld. De redacteur, de heer Lygne, vertelt, dat iedere Groenlander, die schrijven kan, af en toe aan het blad medewerkt. De cou rant omvat binnenlandsch nieuws en een buitenlandsoh overizcht, dat Lygne op grond van radioberichten schrijft. Lygne heeft nu in Kopenhagen officieel het volgende verklaard: „Het zou zeker zeer moeilijk, zooal niet onmogelijk zijn, toeristen en Groenlanders van elkaar gescheiden te houden', meent de minister-president van Denemarken, Stauning, dien wij hierboven afbeelden. „Ik zal echter het heele vraagstuk nog eens iaten onderzoeken". „Wij vinden de gedachte, dat de werkloozen van andere landen bij ons een bestaansmogelijkheid zouden kunnen vinden, absurd. Maar ge heel iets anders is het, indien men zonder risico voor Groenland zou kunnen bereiken, dat ook vreemde lingen gelegenheid krijgen, ons schoone land te bewonderen. Waar om zouden groote toeristensehepen, het doet er niet toe van welk land, niet in staat worden gesteld, onze westkust aan te doen en daar toe risten aan land te zetten? Groenland vormt in werkelijkheid een at tractie voor toeristen, aldus de redacteur en men zou den Groenlanders wellicht kun nen toestaan, een soort havenbelasting te heffen en het zoo binnenkomende geld tot algemeen nut aan te wenden. Natuurlijk weet ik, dat er veel over het gevaar van epidemieën gesproken wordt, maar deze zijde van de aangelegenheid zou zich wel laten regelen door een attest van den Scheepsarts der binnenkomende schepen Natuurlijk ben ik een echte patriot, maar ook in andere landen zegt men, dat geen land ter wereld Groenland's kleurenpracht heeft waarom moet het verbod, dat aan een ieder verbiedt ons schoone land te ko men zien, nog langer blijven bestaan?" De regeering grijpt in. Deze verklaring vond al spoedig een bui- tongewonen weerklank. Het eerst meldde zich de Kopenhaagsche vertegenwoordiger au het Amerikaansche reisbureau van Cook en verklaarde: „Dat is een gedachte met toe komst." Maar van veel grooter beteekenis dan deze uitlating van een Cook-agent is de verkla ring, welke minister president Stauning zoo juist afgegeven heeft: „Over dit plan is vroeger al eens in den ministerraad gesproken. Men is er toen niet terder op doorgegaan, wijl de deskundigen vreesden voor de gevolgen, die zich voor de Groenlandsche bevolking uit een bezoek van toeristen zouden kunnen voordoen. Het zou zeker zeer moeilijk, zooal niet onmogelijk zijn, toeristen en Groenlandei's van elkaar gescheiden te houden en daarom heeft, men gemeend, dit plan niet ten uitvoer te moeten irengen Anderzijds kan niemand bestrijden, nat het landschap van Groenland werkelijk zeei grootsrh en eigenaardig is en dat vele menschen het, land gaarne zouden willen lee- en kennen. Misschien kunnen wij ook een piaats vinden, waar schepen zouden kun nen aanleggen, zonder de Groenlandsche be volking in gevaar te brengen. Ik zal thans ™'efe.r Keval het geheele vraagstuk nog eens laten onderzoeken." de7e\^a'eiv niet' of f'e >,Atuagagdlindet" „pp' i boodschap van haar redacteur Lygne reeds aan de Groenlanders verkondigd heeft. r; i^IJ, z'|n or zeker van, dat dit volk sn^nni?, noorden niet slechts met ge- v aandac)it. de verdere ontwikkeling eerste maar dat hct °°k het ontvnr» l,s*eiJschip een wel zeer hartelijke

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2