Premie voor onze abonné s 4 prachtige Fotokaarten Bezoek Z.K.H. Prins Bernard Stadsnieuws Ayenda, voor slechts 50 cent (afgehaald) Donderdag 15 Juli 1937 Tweede m Concert voor de Marineclub Nieuw gebouw voor de jeugd van Tuindorp De tewaterlating van den „Sleepdienst I" Dat was niet de bedoeling r Aanbesteding Tijdelijke convooidienst van „Hr- Ms, Hertog Hendrik" Te Bordeaux aangekomen Tweede Duitsche flottielje Rotterdam gepasseerd Bruin en niet verbrand. Burgerlijke Stand van Den Helder (in mapje) zoolang de beperkte voorraad strekt (franco thuis bij vooruitbetaling 60 cent) Uitsluitend tegen inlevering van onderstaande bon Naam (in blokletters) Straat: Woonplaats: wenscht als abonné op de Heldersche Courant premie-mapje(s)Bezoek Z.K.H. Prins Bernard Handteekening: één twee Stenograaf-examens Christelijk Militairen Tehuis bestaat 60 jaar Druk bezochte herdenkings samenkomst VióAchtUj, Vischafslag Den Helder Een slappe, gerimpelde huid Onvoldoende navigatie van een kapitein Te geven door de Kon, Marinekapel, op 15 Juli van 8 uur tot 10 uur. Programma! 1. On the Quarter Deck Marsch Alford. 2. Ouverture La Muette de Portici Huber. 3. Valse Les Sirenes Waldteufel. 4. Adagio a. d. Neuen Dvorak. Welt Symphonie No. 5 arr. Leistikow. 5. Lès Preludes Sympho- nische Dichtung Liszt. Pauze. 6. Through night to light, marsch Laukien. 7. Die beiden Kleinen Pin ken Kling. Concertpolka voor 2 pistons Solisten Staf- muziek Kotter en De Ruiter. 8. Grande fantasie Faust Gounod. 9. Finale. 2 jaar geleden begon de „Vereeniging ter Verbreiding der Waarheid" haar jeugdwerk op het Tuindorp. Reeds bij den aanvang bleek, dat deze tak van arbeid onder de jeugdige Tuindorpers in een behoefte voorzag. Het begin was niet alleen zeer moed gevend, ook bij voortzetting bleek de animo steeds grooter te worden en na anderhalf jaar was het aantal bezoekers en bezoeksters al ver boven de 100 gestegen. Voor eenige maanden was men genoodzaakt dit werk voorloopig op te doen houden, daar het huis in de Crocusstraat niet meer beschik baar was. Een nieuw huis betrekken zou op verschillende moeilijkheden stuiten, waarom op de Dinsdag j.1. gehouden ledenvergade ring besloten is een eigen gebouwtje te plaatsen op een gedeelte van het school tuintjesterrein achter de Tuindorpschool. De ingang komt in de Anemonestraat. Toestemming voor een en ander werd wel willend van B. en W. verkregen. Vele Zondagsschoolkinderen en jeugdclubleden zullen dit bericht met genoegen ontvangen en zich erop voorbereiden de aangename be trekkingen met de leiders in September weer te kunnen hernieuwen. Gisteren hebben wij reeds medegedeeld, dat van een der hellingen van 's Rijks werf de nieuwe „Sleepdienst I" van stapel is geloopen. In aanvulling daarop kunnen wij berichten, dat deze sleepboot geheel naar eigen ontwerp op de werf alhier is vervaardigd. De tewater lating, welke eerst om 10 uur plaats had, wegens „gebrek aan water", werd o.m. bijge woond door den directeur van de werf, ir. S. Visman, overste A. G. Vromans, chef arsenaal en den hoofdingenieur den heer F. W. K. de Klerk. Gisterenmorgen is de hulpconducteur W. M. bij het aan boord gaan van de Dr. Wage- maker, in onze haven, naast de loopplank gestapt en in de haven gevallen. Het was een minder prettige gewaarwording, al was een bad, bij een zomertemperatuur als er gisteren heerschte, geen strop. Hulpvaardige handen trokken den heer M. op het droge en in de machinekamer van de boot was het natte pak gauw omgewisseld voor een stokers uniform, terwijl op Oudeschild een ander uni form de laatste sporen van deze „misstap" afwischte. Gistermorgen werd door de directie der Rijkswerf openbaar aanbesteed het uitvoeren van voorzieningen in het z.g. „donkere lokaal" gelijkvloers gelegen in 't groot-magazijn, no. 43, perceel no. 3. Er was als volgt ingeschreven: P. Tuin, 't Zand A. Ran M. C. v. d. Plas C. Goes J. W. Bakker, Den Burg A. v. d. Wouw A. Smit C. v. Essen H. Koorn, Den Burg Freeke Fa. Gebr. Smit Venema J. Roomeyer J. P. van Os H. Doorn Minneboo Walboom A. K. Pik, Barsingerhorn, G. v. d. Wal, A. de Kloe P. Boerdijk C. Kwak J. de Vries Noppert Oord J. N. Schuit, Alkmaar F. G. Reyers Fa. R. K. Koppe M. Schipper, Schagerbrug D. Veul, Schagerbrug Modder Cuperus H. Hagen G. Groot Gebr. Riemers P. de Dikker, Zwijndrecht B. den Hoed, Zwijndrecht P. Doorn P. de Geus, St. Maarten 3285.- 3348.- 3519.- 3537.- 3665.- 3680.- 3680.- 3696.- 3700.- 3750.- 3764.- 3835.- 3840.- 3845.- 3850.- 3852.- 3869.- 3870.- 3870.- 3890.- 3940.- 3950.- 3990.- 4075.- 4100.- 4100- 4147- 4200- 4210- 4240- 4300- 4300- 4444- 4725- 4800- 5200- KONING GEORGE VI IN SCHOTLAND. Het Engelsche Konings paar bezocht op zijn reis naar Schotland ook het slot Dumbarton. Naar oud gebruik werden den Koning op plechtige wijze de sleutels van het slot overhandigd. 's-Gravenhage, 14 Juli. Naar wij vernemen, zal Hr. Ms. „Hertog Hendrik", die 23 Juli van haar oefenreis te Den Helder werd terugver wacht, daar eerst ongeveer 2 Augustus aan komen, zulks in verband met de omstandig heid, dat de „Hertog Hendrik" tijdelijk Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", die in de Straat van Gibraltar convooidienst verricht, zal aflossen, aangezien de „Johan Maurits van Nassau" olie moet innemen. De „Hertog Hen drik" zal daartoe 19 dezer van Bordeaux ver trekken en van 24 tot 27 Juli in de Straat van Gibraltar convooidienst verrichten. Heden is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" te Bor deaux aangekomen. Hr. Ms. Hertog Hendrik is gisteren van Funchal te Bordeaux aangekomen. Ter eere van de Nederlandsche gasten zullen verschil lende ontvangsten gehouden worden. De oor logsbodem vertrekt 19 Juli. De tweede Duitsche flottielje vaartuigen van de oorlogsmarine, ditmaal bestaande uit motortorpedobooten, is Woensdag op dezelfde wijze Rotterdam gepasseerd als de eerste. De G 16 voer wederom mee als geleide van den Waterweg tot aan de Duitsche grens. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wórdt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincrême. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. V Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 758.3 Temperatuur zeewater 18.8 Temperatuur lucht 20.0 Hoogste temperatuur lucht gisteren 20.1 Laagste temperatuur lucht gisteren 15.5 Hoogwater (heden) 12.45 Laagwater (heden) 6.3019.20 Hoogwater (Vrijdag) 1.3013.40 Laagwater (Vrijdag) 7.1520.05 icht op (heden) 21.44 GESLAAGD: Onze stadgenoot, de heer H. W. Zegel Jr., slaagde gisteren voor het di ploma van de vereeniging „Vakonderwijs voor opticiëns". Geslaagd te Amsterdam voor ass. schei kundige onze stadgenoot de heer G. A. Cit- teur aan de school voor suikerindustrie. van Woensdag 14 Juli 1937. ONDERTROUWD: J. D. van der Blom en H. M. Caarls; H. W. J. Vos en M. W. van den Berg; P. J. Baars en R. Roodt; P. Smak en M. Koster. BEVALLEN: P. K. M. van Damvan Dijk, z., J. Haak van OverloopBreuseker, d. OVERLEDEN: G. SnipDrogt, 60 jaar. Bij de d.d. 14 Juli te Amsterdam gehouden examens der Federatie voor Stenografie „Groote" slaagde voor Reporter le klasse (250 lettergrepen Nederlandsch) Mej. R. M. Bos. Voorts slaagden voor het diploma: Kantoorstenograaf 130 Duitsch: de dames E. van Duin en J. Stasse. Dictaatstenograaf 165 Nederlandsch: Mej. E. van Duin en de heer P. van Strijen. Kantoorsteenograaf 130 Fransch: de dames A. Boerdijk en J. Stasse. Kantoorstenograaf 130 Engelsch: Mej. A. Boerdijk. Kantoorstenograaf 100 Fransch: de heer F. van Rijn. Kantoorstenograaf 100 Duitsch: de heer F. van Rijn. Kantoorstenograaf 100 Engelsch: de hee- ren F. van Rijn en P. van Strijen. Kantoorstenograaf 130 Nederlandsch: de heer J. Kootker. Allen leerlingen van het Instituut „Mercu- rius", Loodsgracht, alhier. Gisteravond heeft in de Gereformeerde Kerk aan het Julianapark plaatsgevonden de herdenkingssamenkomst ter gelegenheid 'van de viering van het 60-jarig bestaan van het Christelijk Tehuis voor Militairen, een samen komst, welke, een zeer druk bezoek ten deel gevallen is. Na het gemeenschappelijk zingen van psalm 103 en het uitspreken van het gebed, was het de vlootpredikant ds. D. T. Bartlema, die een kort woord van welkom sprak. Genoemd werden de commandant van het veldleger, luit.-gen. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, de garnizoenscommandant, overste J. H. C. Benz- van den Berg met diens adjudant, ka pitein J. D. W. Kalkman, Burgemeester G. Ritmeester, kolonel K. van Aller als vertegen woordiger van den verhinderden commandant der Marine, de commandant van Hr. Ms. „Java", Majoor v. d. Waag, verscheidene subalterne officieren, vertegenwooridgers van het H. B. v. d. Nederl. Militairen Bond, Mr. van Dijken, lid der 2e Kamer, diverse afge vaardigden der plaatselijke kerken, jonge- lingsvereenigingen en van het Alg. R.K. Mil. Tehuis. Voorts mevr. de wed. Teitsma, de echtgenoote van den vroegeren Tehuis-vader en vereenigingen. Van een aantal personen en instanties was bericht van verhindering ingekomen, o.a. van eenige ministers, waaronder den Minister- President, van de oud-marine-commandanten Quant en Brutel de la Rivière, enkele Tweede Kamerleden. Van verscheidenen hunner zijn hartelijke brieven ontvangen, waarvan er en kele voorgelezen worden, o.a. van den even eens niet aanwezigen vlootaalmoezenier Ban- gert, die ten aanzien van zijn verhindering zijn oprechten spijt betuigde. Het is wel een zeer opgewekt woord, dat ds. Bartlema doet hooren. Hij betrekt er in den huidige vader en moeder van het Tehuis, die niets ongedaan laten om het de bezoekers zoo prettig mogelijk te maken. Hij wijst voorts er op, dat het met den geest onder de militairen excelsior gaat: dat bewees het feit, dat er van het Tehuis in Soerabaia (den vroegeren Matrozen bond, later Chr. Tehuis voor mili tairen) een hartelijk schrijven is ingekomen. Dat bewijst evenzoo het waaien van de drie kleur van het voormalige Marine-bondsge- bouw. Het wijst er alles op dat men op den goe den weg is. En men is er oprecht verheugd over. De heer P. van Dalen. Het is hierna de heer P. van Dalen, voorz. der ver. afd. Den Helder v. d. Ned. Mil. Bond", die in vogelvlucht de historie van het Chris telijk Militairen Tehuis nagaat. Hij releveert de oprichting, nu 60 jaar geleden en vertelt hoe zeer het toenmaals noodig was dat er een dergelijke home voor den militair gescha pen werd. Een huis, dat gedreven werd, om met vader Teitsma te spreken: „door arbeid der dienende liefde". Men krijgt tal van, al weer haast ver geten, bijzonderheden te hooren: de ups, maar ook de vele downs. Hoe moeilijk het soms was het hoofd boven water te houden en hoe zwaar de besturen het hadden. De waardee ring, ook in regeeringskringen, groeide even wel en in 1905 verkreeg men de eerste rijks subsidie. Het ideaal was toe: een eigen ge bouw. En zie: de subsidie werd verhoogd, er werd een 4 obgligatieleening van 40.000,uitgegeven en... het gebouw ver scheen. De schepping van Dudok, kostende 60.000,—. In het kort 'memoreert de heer Van Dalen de mobilisatiejaren, toen daar door het Tehuis zooveel zegenrijk werk verricht werd en brengt tenslotte dank aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt tot het bereiken van datgene wat men tham bezit. Dr. J. G. Geelkerken: Vervolgens is het woord aan Dr. J. G. Geel kerken, predikant der Ger. Kerk te Amster dam. Ondanks het feit dat spr. niet zoo heel lang bij de marine gewerkt heeft bezit deze toch een speciaal plekje in zijn hart. Hij wenscht het Tehuis in de komende jaren rij ken voorspoed en hoopt dat het zich mag verheugen in een steeds vernieuwende jeugd. Met nadruk wijst Dr. Geelkerken op het feit, dat het Heldersche Tehuis in de ware betee- kenis van het woord een „tehuis" was. Geen imitatie-woning. Het was dan ook uit gees telijk oogpunt van de allergrootste beteeke- nis. Het bezit een uitstekenden naam op de vloot en... in de harten van hen, die er eens waren. Het beste echter kent men niet. Dat is de geestelijke winst, die de duizenden verkregen in deze militairen-woning. Stroom van gelukwenschen. Van de gelegenheid tot felicitatie werd een zeer druk gebruik gemaakt. Als eerste was daar overste Bènz van den Berg, die er op wees dat geheel militair Den Helder zich thans verheugt over dit jubileum en de hoop uitspreekt, dat het nog moge bestaan in lengte van jaren. Voorts maakt hij van de gelegenheid gebruik mede te deelen, dat het H.M. de Koningin op 20 Juni j.1. behaagd heeft de zilveren medaille der Oranje Nassau- orde met de zwaarden te verleenen aan een der ijverigste bestuursleden van het Tehuis, den fourier Timmer. Door de officieren van het regiment aangeboden spelt hij daarop de kleine draagmedaille op de borst van den onderscheiden onderofficier, met het uitspre ken van voor den betrokkene zeer vleiende woorden. De heer Timmer dankt hierna de Koningin en den Overste. Burgemeester Ritmeester spreekt eveneens hartelijke woorden aan het adres van het Thuis-bestuur, welks werk hij ten zeerste prijst. Ook hij releveert den anderen geest, die de vloot thans kenmerkt en is de vertol ker van de blijdschap van het gemeente bestuur ten aanzien van het jubileum. Een bloemenmand is bereids aan het Tehuis afge leverd. Vervolgens spreekt ds. W. J. F. Meiners, mede namens den Kerkeraad van de Herst. Evang. Luth. Gemeente, Ds. Oskamp, na mens de Herv. Evangelisatie, Jhr. Josselin de Jongh, als voorz. van den A.R.K.O., de heer P. Luyckx als vice-president van de ver. v. R.K. Marinepersoneel, de heer Möller, als voorz. van St. Joseph en secr. van Stella Maris, een woordvoerder der Ned. Chr. Offi eieren Ver., een Tehuis-bezoeker biedt na mens burgers en militairen een radio-toestel aan, dat onder spontaan applaus geaccep teerd wordt, de zoon van den heer Teitsma biedt bloemen aan, er spreekt een vertegen woordiger van de ver. v. Chr. Mar. Personeel, van het Chr. Mannenkoor, de heer Oostende, vader van het Tehuis deelt mede, dat door oud-bezoekers van het Tehuis is bijeenge bracht de som van 600,de woordvoerder van de afd. van de Chr. Marine Ver. spreekt vriendelijke woorden, een andere Tehuis bezoeker biedt een klok-propeller aan, de ver tegenoordiger der Ger. Kerk bloemen. Het is dan de heer Van Dalen, die alle sprekers en gevers' hartelijk dank zegt, waarna de bijeenkomst besloten wordt met een kort woord en gebed van ds. Tollenaar. Vermelden wij nog dat deze feestavond opgeluisterd werd door muziek van het Tehuis-orkest onder leiding van den heer D Makelaar en tevens door de Ger. Zangver- eeniging „Halleluja", onder leiding van den heer Joh. „sma. Ook over dit artistiek ge deelte van den avond: niets dan lof. Aalvisscherij in het IJselmeer. De kuilvisscherij levert nog steeds ruime vangsten. Vangstgemiddelden van tusschen de 150 en 200 pond per vaartuig zijn regel, ter wijl de nachtvangsten soms ver daarbovenuit komen. Over het algemeen maken de kuilers dan ook goede besommingen. Met het staandwant (fuiken en hoekwant) worden geringe vangsten gemaakt, zoodat, ondanks de weliswaar veel hoogere prijzen per pond van dit soort aal, de besommingen maar heel gering blijven. Nog stijging in de tongprljzen. Woensdag was er te IJmuiden nog wat stij ging' in de tongprijzen merkbaar. Deze liepen van 1.20 tot 1.50 per kilo. De tarbotprij- zen bleven nagenoeg hetzelfde en deden van 0.64 tot 0.78 per kilo. De grietprijzen waren goed en beliepen van 15.— tot 25.per 50 kilo. De scholprijzen blijven een uitstekend beeld bieden. Groote schol deed tot 25.middel van 17.tot 21.zetschol van 16. tot 25.50 en kleine schol van 8.tot 19.—. Bot en schar deden eveneens goede prijzen; bot deed van 10.tot 15.schar van 3.60 tot 7.Poon liep wat terug en deed 3.50. Schelvisch en kabeljauw toonden' een goed prijsbeeld. Wijting deed van 1.70 tot 3.40; makreel van 10.tot 14.50. De besommingen van de trawlers waren goed. Twee Deensche kotters maakten beste besommingen, zoodat dit andere schepen wel zal aansporen te IJmuiden te gaan markten, zoolang het verhoogde contingent van aan voer nog niet opgebruikt is. De eenige logger, die aan de markt was, maakte een besom ming van 910. Versche haring. Donderdag werd de eerste trawharing te IJmuiden verwacht, welke zal worden aange voerd door de motortrawler „Claesje R.O. 46" van de maatschappij „Piscator". Met belangstelling wordt te IJmuiden deze eerste aanvoer van versche haring tegemoet gezien. 14 Juli. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.120.94 Slips 0.880.80 Tarbot 0.750.65 Schol le soort p. kist 8.107.20 Schol 2e soort 4.502.90 Schar 1.551.10 wordt weer soepel en veerkrachtig door Purol. Uitspraken van den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren uitspraak gedaan inzake het langs den grond schuren van het stoomvisschersvaartuig „Raaf" IJM. 432 in de nabijheid van Terschel ling. De Raad is van oordeel, dat iit ongeval geheel aan slordige en onvoldoende navigatie van den kapitein, dus aan dien* sch'-Jd, is te wijten. De Raad kan de .navigatie van den betrokkene niet anders dan onvoldoende, ja zorgeloos, noemen. Mitsdien wordt de betrok kene gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te vareu op een schip, als bedoeld brj artikel 2 der Schepen wet, voor den tijd van veertien dagen,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5