Zwaar weer teistert ons land Chineescfie troepen in ijlmarsch naar het Noorden DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Twee dooden en veel materieele schade Kanovaarders in nood SPAN]E Francos tegenaanvallen gestuit Europa in een zeer gevaar lijke positie Franco tegen het compromis-voorstel Welke vrijwilligers Spanje zouden moeten verlaten UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 16 JULI 1937 65e JAARG. No. 8053 Politieke vechtpartijen in Tunis Als de niet-inmenging schipbreuk lijdt EERBER1CHT DE BILT SEINTi Geen ernstige gevechten Japan mobiliseert drie millioen man HELDERSCHE COURANT Een hevig onweer, gepaard met hoos-ver schijnselen en slagregens, ontlastte zich gis terenavond te ongeveer zes uur boven de hoofdstad. Naar het meteorologisch Insti tuut ons mededeelde, liep de windsnelheid over 5 minuten op tot 13.3 meter per secon de. Ongelukken zijn niet gebeurd. De wervelwind trok op verschillende plaat sen aan den rand van Amsterdam het zand naar boven, ontwortelde eenige boomen en ook verschillende markiezen hadden het zwaar te verantwoorden. De brandweer be hoefde nergens assistentie te verleenen. Badgasten door het overvallen. noodweer Ook Zandvoort heeft van zware slagre gens, onweer en hagelbuien te lijden gehad. Tegen halfzes moesten de badgasten in allerijl een goed heenkomen zoeken. Vele straten in het dorp stonden binnen enkele oogenblikken blank. In een woning in de Brugstraat sloeg de bliksem in, doch zonder ernstige gevolgen. Op Schiphol. Het vliegverkeer op Schiphol heeft van het noodweer weinig last ondervonden. Al le toestellen, die uit het Westen kwamen, waren voor de bui losbarstte, binnen, terwijl de machines voor Texel, Eelde en Twente nog tijdig konden vertrekken. Alleen het toestel voor Londen en dat voor Knocke heb ben het weer afgewacht en zijn een uur na den vastgestelden tijd opgestegen. De uit Oostelijke richting komende ma chines konden eveneens normaal binnenko men. Kermis te Vlissingen viel in het water. Om vier uur heeft er boven Vlissingen een hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met een storm, die soms een orkaankracht bereikte. Daar men juist de kermis aan het opslaan is, zijn verschillende tenten vernield. Verder zijn talrijke boomen ontworteld en schoor- sleenen omvergewaaid. Op eenige hotel- en café-terrassen werd een groote vernieling aangericht; eenige groote spiegelruiten van winkels zijn inge drukt Kanovaarders gered. Tijdens het noodweer bevonden zich twee ongeveer achttienjarige jongens uit Middelburg in een kano op de Schelde. Zij zouden zeker ver dronken zijn, als niet op het laatste moment het Groningsche motorzeil schip „Lutgerdina" kwam aanva ren en de kapitein, de heer L. Land stra, hen opmerkte. Onmiddellijk verminderde hij vaart en draaide bij, waarop beide jongens met tou wen aan boord konden worden ge trokken. Zij waren geheel van streek, maar dank zij de goede verzorging, waren zij spoedig weer op hun gemak gesteld. De kapitein verklaarde, gedurende zijn zeemansloopbaan van 35 jaar nog nimmer zulk een noodweer te hebben meegemaakt. Het schip, dat zonder lading op weg was van Londen naar Brussel, had gelukkig bij tijds de zeilen ingehaald, anders had men het er zeker niet zoo goed afgebracht, daar het vaartuig af en toe geheel op zij kwam te liggen. Doesburg's feestterrein verwoest. Te Doesburg is door den hevigen regen val een groot gedeelte van het feestterrein Oud-Doesburg, dat daar wordt opgebouwd, in verband met het zeshonderdjarig bestaan van het stadje, verwoest. De meeste straten stonden blank en kelders liepen onder. Een aantal boomen werd vernield, doordat de takken afknapten of de kruinen weg waaiden. Vernielingswerk in tal van an dere plaatsen. Te Woubrugge sloeg de bliksem in een hooiberg, vlak achter de kapitale boerderij van den landbouwer B. A. Heenk gelegen. De brandweer wist de vlammen tot net hooi te beperken. In de zweminrichting te Vreeswijk weide de kleedhokjes weggeslagen. Omstreeks half vijf sloeg tijdens het kot te maar hevige onweer de bliksem in de lana- bouwschuur van den heer F- van den Doe op Sommelsdijk-Kralingen. De schuur en net wagenhuis brandden af. Te Gorssel is een der grootste boerderijen, die van J. H. Nieuwenhuis, na het inslaan van de bliksem, in vlammen opgegaan, vei- zekering dekt de schade. Voorttrekkend langs den l.Tssel heeft he. noodweer ook te Vaassen geducht huis ge houden. Te half acht kwam de bui opzet ten met een hevige windhoos gepaard gaande. Tallooze boomen werden ontwor teld. Bij het kasteel „Cannenburg" werd een laan prachtig geboomte door de woedende elementen geheel geveld. Op den Pastoorsweg bezweek een gevel van een huis; aan den Kerkweg vernielde de bliksem den voorgevel. Persoonlijke on gevallen gebeurden niet. BLIKSEM BRENGT DEN DOOD. Tijdens het buitengewoon hevige onweer, dat zich gisteravond zeven uur boven Aalten ontlastte, en dat met geweldige stortregens gepaard ging, werd het dertienjarig dochter tje van den landbouwer Bulsink op de Haart vlak bij de ouderlijke wo ning door den bliksem getroffen en gedood. Het meisje was het eenige kind van het gezin. Ook een knecht werd door den blik sem geraakt. Hij viel bewusteloos neer, doch kwam spoedig weer bij kennis, zonder eenig letsel te hebben opgeloopen. Bij den land bouwer Heezen op de hofstede Klein-Sonde ren sloeg de bliksem in de woning en ook een andere woning aan de Haartschestraat werd door bet hemelvuur getroffen. In beide gevallen werd geen verder onheil veroor zaakt. Telefoonverbinding defect. Te IJsselstein ontlastte zich te ongeveer kwart, voor zes een zwaar onweer, gepaard gaande met een windhoos en hevige slagre gens. De bovengrondsche telefoonleidingen langs den Utrechtschen weg in deze gemeen te zijn zwaar beschadigd, zoodat IJsselstein op het oogenblik niet telefonisch is te be reiken. Tijdens het zware onweer, dat omstreeks half zeven boven Zevenhoven (Zuid-Hol land) losbarstte, sloeg de bliksem in den hooiberg van den heer M. P. van der Wey- den, lid van de Tweede Kamer. Dank zij het krachtdadig opfreden van de brandweer kon de brand tot den hooiberg beperkt blijven. Tramverkeer te Heemstede stagneerd. ge- Te Haarlem was de regenval zoo sterk, dat de straten in een oogwenk blank stonden. Op de Dreef is een boom tengevolge van een rukwind omgewaaid, waardoor het tram verkeer met Heemstede eenige uren gestag neerd is geweest. De boom sleepte n.I. in zijn val een paal mee van de electrische gelei ding, die bij den grond afknapte, zoodat een der tramdraden brak. Man te Leiden doodelijk getroffen. Te Leiden, waar het onweer omstreeks zes uur voorbijtrok, is de 35-jarige tuinder ,T. van der M. door den bliksem getroffen en gedood. Hij schuilde met drie andere land arbeiders in een schuurtje achter de Rijn en Schiekade. Een 70-jarige man, die naast hem stond, werd aan den schouder getroffen en moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Regeeringsluchtmacht in actie. De luchtmacht der regeering heeft eenige door de opstandelingen be zette plaatsen met kracht gebom bardeerd. Vliegtuigen van Franco trachten de stellingen der regee- ringstroepen bij Madrid onder vuur te nemen. Hoewel de weersomstan digheden slecht waren, stegen de regeeringstoestellen ter vervolging op. Zij verdreven de aanvallers voordat die hun doel hadden kunnen bereiken. Zes Heinkel-toestellen der rechtschen werden neergeschoten. Een vliegtuig der regeering werd omlaag gehaald maar de piloot wist zich met de parachute te redden. Men verzekert, dat de laatste tegenaan vallen der opstandelingen op Villanueva dei Pardillo op krachtigen tegenstand zijn ge stuit. De vijand werd niet alleen afgesla gen, doch teruggedreven tot stellingen, die achter zijn punt van uitgang lagen. De aan val der opstandelingen was gesteund door veel tanks en strijdwagens. Hun geschut bombardeerde de reeds vernielde huizen van de dorpen, waar de regeeringstroepen zich versterkt hadden. Een oogenblik kon den de aanvallers de eerste huizen van Villanueva bereiken, doch zij werden door de regeeringstroepen teruggeslagen. De rechtsche troepen hebben de stellingen rond Villa Franca del Castillo bestookt, waarbij de buskruitfabriek in de stad in de lucht is gevlogen. Aan het front van Aragon hebben de rechtschen de stellingen welke zij op 5 en 6 Juli hadden bezet, weer verla ten. Het be'.eg dat zij geslagen hadden voor Albarracin is opgeheven. De rechtschen hebben een andere lezing. Generaal Queipo de Llano wist echier in zijn dagelijksche radiorede te verteilen, dat de regeeringstroepen aar het front van Ara gon in den sector van Albarracin een ern stig échec hebben geleden. Aan het front van Madrid werd een drietal vijandelijke jacht vliegtuigen omlaag geschoten. Het groote hoofdkwartier van Franco heeft medegedeeld, dat aan het front van Aragon de rechtschen na de jongste gevechten meer dan 400 gesneuvelde tegenstanders ter aar de hebben besteld. Verder maakten zij zich meester van eenige honderden geweren en mitrailleurs, een groote hoeveelheid dyna miet en handgranaten. Aan het front voor Madrid hebben de troe pen van Franco een aanval van de regee ringstroepen in den sector Cuesta de la Rei na afgeslagen. Ook aan het front van de Taag werd een aanval afgeslagen. Volgens mededeeling van de politie is 't Woensdag te Tunis tot ernstige incidenten gekomen. Groepen jongelieden van ver schillende politieke partijen kwamen met elkaar in botsing, zoodat een aantal per sonen gewond werd. De president van Frankrijk heeft tot nader order het hou den van optochten en bijeenkomsten, die een politiek karakter dragen, verboden. Rede van minister Eden in het Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis heeft Minis ter Eden verklaard, dat de oppositioneele Labourpartij de zaak van den vrede niet diende door een debat over de voorstellen van de regeering te vragen vóór de mogend heden de gelegenheid hadden gehad deze te bespreken. De oppositie maakte hierdoor de taak, welke aan de regeering door de Europeesche mogendheden is opgedragen zoo moeilijk mogelijk. Vervolgens zeide Eden ten aanzien van het vraagstuk der rechten van oorlogvoeren den, dat het natuurlijk niet juist is te be weren, dat deze rechten nooit mogen wor den toegekend wanneer opstandelingen een regeering bestrijden. Hierna behandelde hij het terugtrekken van de vrijwilligers en de moeilijkheden van het vraagstuk der luchtvaart. Indien de Britsche voorstellen door de commissie worden aangenomen, zullen zij een middel kunnen zijn om de niet-inmenging doeltreffend te maken en het gevaar te beperken dat het conflict zich buiten Spanje uitbreidt. Indien de niet-inmenging schipbreuk zou lijden dan zou Eu ropa in een zeer gevaarlijke positie komen. Spreker Wees hier op den uitvoer van wa penen, op de ongecontroleerde toevloed van vrijwilligers, welke in dat geval een groot gevaar zouden opleveren. De Britsche re geering is overtuigd, dat Europa dat niet wil, daarom heeft Europa Engeland opge dragen een oplossing te zoeken van welke opdracht de Britsche regeering zich snel heeft gekweten. „Morgen zal Europa zijn beslissing nemen: thans vraag ik het Lager huis deze voorstellen goed te keuren, als bijdrage tot het behoud van den vrede" (Algemeene toejuichingen.) „Ik vraag het huis niet deze voorstellen aan te nemen omdat het alle details goed keurt er zijn kleinigheden, die ook mij persoonlijk niet bevallen" zoo zei de mi nister verder, „doch omdat wij gelooven, dat zij een bijdrage zijn tot de samenwerking in Europa en daardoor een bijdrage tot den vrede". Spreker wees erop, dat het niet mogelijk is een samenwerking te behouden wanneer men stCak op zijn eigen standpunt blijft staan. Het toekennen van de rechten van oorlogvoerende wil geenszins eenige in stemming bewijzen en het wordt eerst toe gepast na een voldoende terugtrekken van de vrijwilligers. De niet-inmengingscommis- sie moet eerst haar oordeel uitspreken over de resultaten van het terugtrekken van de buitenlanders voor een beslissing zal worden genomen in het toekennen van genoemde rechten. De liberale oppositie wil het plan een kans geven. De leider van de liberale oppositie, Ar- chibald Sinclair, gaf als zijn oordeel te ken nen, dat men het Britsche voorstel een kans moet geven. De vergadering zonder stemming geëindigd. Toen het uur, dat was vastgesteld voor het einde van het debat, was gekomen, sprak nog een lid van de Labourpartij en dientengevolge werd de bespreking automa tisch gesloten zonder dat werd gestemd. Z< Verwachting: meest matige zuid westelijke tot westel. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanv. nog kans op regen, of onweer, veel koeler. Verdere vooruitzichten: vrij koel met minder kans op regen. NIET AANVAARDBAAR ZEGT SALAMANCA. Officieel wordt uit Salamanca medega- deeld, dat de nieuwe Britsche compromis voorstellen in hun geheel niet aanvaardbaar zijn. De opstandelingen doen opmerken, dat hun het recht van oorlogvoerende moet wor den toegekend aleer over het terugtrekken van vrijwilligers gesproken kan wordsn. Aanhangsel van het voorstel. Britsche In een aanhangsel van het Britsche plan wordt opgegeven, aldus Havas, welke per sonen Spanje zouden moeten verlaten, n.1. allen wonende in Spanje of de Spaansche bezittingen, die op 18 Juli 1936 onderdanen van of gedomicilieerd waren in een der lan den, die de non-interventie- overeenkomst hebben geteekend en niet kunnen bewijzen, dat zij vóór dezen datum in militairen, dienst van een der twee partijen waren, in dien zij behooren tot een der volgende cate gorieën: Personen in dienst hij de land-, zee of luchtmacht bij een der 2 partijen; personen werkzaam bij communicatiemidde len, ravitailleering, arsenalen, enz., met uitzondering van medisch personeel; in structeurs en adviseurs; civiel personeel bij de weermacht; personeel van regee- ringsbureaux, spoorwegen, havens, enz., per sonen werkzaam bij fabricage of reparatie van oorlogstuig, met inbegrip van vliegtui gen; personen, die met een der partijen wa penhandel drijven, personen, wier werk zaamheid kan bijdragen tot verlenging of verscherping van den strijd en ten slotte krijgsgevangenen der twee partijen. VECHTPARTIJ OP LONDENSCHE FASCISTEN-VERGADERING. Op een in een noordelijke buitenwijk van Londen gehouden vergadering der Engelsche fascistische partij, zijn incidenten voorgeval len. Er ontstond een handgemeen tusschen voor- en tegenstanders van Mosley, waaraan bereden politie een eind maakte. De hoop op een vreedzame hijleg ging van het conflict in het Verre Oosten, die Woensdag in sommige kringen gekoesterd werd, is giste ren weder zoo goed als verdwenen. De reden hiervan is te zoeken in de aanzienlijk nitgebreide troepen concentraties aan beide zijden als mede in de door de Japansche re geering gelaste mobilisatie van drie millioen reservisten. Slechts in enkele buitenlandsche diplo matieke kringen acht men het. volgens Un. Press, nog mogelijk, dat de dreigende uit barsting door een interventie van buiten landsche mogendheden zal worden voorko men. De vredesonderhandelingen, die giste ren door de commandanten der Japansche en Chineesche strijdkrachten werden aange knoopt, zijn inmiddels geheel vastgeloo- pen. Aan beide zijden koestert men de ver denking. dat deze onderhandelingen toeh feitelijk alleen maar benut worden, om de eigen oorlogsloebereidselen ongehinderd te kunnen doorvoeren en zoo veel mogelijk tijd te winnen voor de mobilisatie van nieuwe strijdkrachten. In ieder geval worden aan beide zijden de "-:,!,aire voorbereidingen met den groot sten snoed voortgezet. De treinen, die van Tientsin naar Moek- den vertrekken, zijn op het oogenblik over vol met Janansrhe families, die naar Mand sioekwo uitwiiken. Japansche soldaten zor gen ervoor, dat deze treinen uitsluitend door eigen staatsonderdanen gebruikt wor den. Geen enkelen Chinees wordt toege staan, de wagons in te gaan. Op het goederenstation van Tientsin heb ben twee honderd Japansche soldaten hun bivakken ongeslagen, om, naar zij verkla ren, het station tegen daden van sabotage te beschermen. Communisten achter de centrale Chineesche regeering. De heide Chineesche communistische ge neraals. Mao Tse Toeng en Tsjoe Teh. heb ben volgens in Tokio ontvangen berichten een brief gezonden aan maarschalk Tsiang Kai Sjek. waarin zij den generalissimus voorstellen, het opperbevel op zich te ne men over de communistische strijdkrachten in China, teneinde deze troepen tegen de •Tnnanners in hef veld te brengen. Zooals men weet. hebben heide commn oistische generaals zich al maanden l»n" beijverd, om de politiek der centrale Chi neesche regeering in een anti-.Tapanschen koers te stuwen. Het aantal Chineesche troepen, dat mo menteel in Noord- China tegen de Japan sche strijdkrachten in het veld is gebracht wordt volgens U. P. op 100.000 man ge schat. Tsjang.Kai Sjek heeft naars en Domei- bericht meldt, de commandanten van de 79ste armee ervan in kennis gesteld, dat nog zes divisies van het centrale leger gereed staan, om zich naar Noord-China te bege ven. Naar het Japansche departement van oor log mededeelt, is het besluit genomen, „we gens den gespannen toestand in Noord-Chi na" troepen van het moederland naar het vasteland te zenden. Reeds hebben troe penbewegingen plaats gehad van Korea naar Mandsjoekwo. Van het zenden van troepen uit het moe derland, aldus wordt verklaard, was echter tot nu toe afgezien, wijl men eerst de ver dere ontwikkeling der incidenten wilde af wachten. Volgens een bericht uit Nanking hebben reeds twaalf divisies van het Japansche le ger, bestaande uit 10.000 manschappen, Port Dairen bpreikt. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat te Nan king demonstraties van studenten hebben plaats gehad, waarbij van de regeering de onmiddellijke zending van nieuwe troepen naar Noord-China werd geëischt, teneinde het gebied rond Peiping en Tientsin tegen de Japanners te verdedigen en de provin cie Hopei, inzooverre zij door de Japanners is bezet, te heroveren. De Chineesche bladen berichten, dat de Japanners op zestien kilometer ten Zuid- Westen van Peiping twintig morgen land hebben gerequireord, teneinde daar een vliegveld aan te leggen. Een militair vliegtuig is er intusschen reeds geland. Japan op alle voorbereid. gebeurtenissen Naar officieel wordt medegedeeld, is Ja pan thans volledig voorbereid op alle ge- beurtelijkheden met betrekking tot den toe stand in Noord-China. De hoop op een vriendschappelijke regeling schijnt toegono men, nu de Chineesche en Japansche on derhandelaren te Peiping en Tientsin zoo actief zijnt De Japansche regeering heeft de Chinee sche regeering reeds gewaarschuwd voor de maatregelen, welke er op berekend zijn, de plaatselijke overeenkomst, welke bereikt is of bereikt zal kunnen worden tot bijleg ging van het incident van Loekausjiau niet te schaden. Geen reden tot weigering. Er wordt uiteengezet, dat er geen reden is voor de Chineesche regeering een plaat selijke regeling van de hand te wijzen, in het bijzonder met het oog op het feit, dat reeds verscheiden plaatselijke overeenkom sten ten aanzien van Noord China van kracht zijn, Zekere kringen zijn er evenwel bezorgd over of de reeds getroffen overeenkomst door de Chineesche troepen in Noord China volkomen zal worden in acht genomen en dan nog minder door de regeering van Nanking. De troepenbewegingen zouden voortduren. Terwijl de Japansche onderhandela ren te Peiping en Tientsin er naar streven het incident te localiseeren en trachten te voorkomen, dat het ernstiger»wordt, aldus Domei, wordt uit Nanking en Sjanghai nog voort durend aan de bladen bericht over groote Chineesche troepenbewegin gen naar het Noorden, zoomede over concentratie van militaire vliegtui gen te Sjeng Tsjau, Hsoe Tsjau en Loyang, terwijl Chineesche commu nistische troepen er in geslaagd moe ten zijn een nauwe samenwerking tot stand te brengen met de regee ring te Nanking onder de gemeen schappelijke leuze: „Anti Japansche i ippositie."

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1