WEK DE GAL UW LEVER OP Premie voor onze abonné's 4 prachtige Fotokaarten de*)»Me Bezoek Z.K.H. Prins Bernard Van trekken en jeugdherbergen Stadsnieuws voor slechts 50 cent (afgehaald) Dicizcïïhaat i07 De heer J. Gomes neemt afscheid Tweede Blad Door uitputting gevallen Belastingsdviezen en Soc. Zaken Hier eindigde het avontuur Eindexamen R.H.B.S* Eindexamen Zeevaartschool Diefstal Verloren of Naar Alkmaar overgebracht Velen hebben zich gisteren voor onze fotokast verdrongen om de prachtige opnamen te zien van het Prinselijk bezoek. Den Helder vierde feest! Weer was voor het eerst een Prins der Nederlanden in de Marinestad. Ieder van ons zal de herinnering daaraan willen bewaren en de fraaie fotokaarten eveneens willen zenden aan de familieleden in Tropisch Nederland. Ook zij stellen belang in het bezoek van Z.K.H. Prins Bernard. De Heldersche Courant stelt haar abonné's in de gelegen heid in het bezit te komen van deze mooie foto's, waarvan de opnamen speciaal voor ons vervaardigd werden door Studio Modern, Weststraat. Verzekert U nog heden van ons Premie-mapje! (in mapje) zoolang de beperkte voorraad strekt (franco thuis bij vooruitbetaling 60 cent) Uitsluitend tegen inlevering van onderstaande bon Naam (in blokletters) Straat: Woonplaats:. wenscht als abonné op de Heldersche Courant één twee premie-mapje(s): Bezoek Z.K.H. Prins Bernard Handteekening: Ü&fl Pendules, Armbandhorlogesvoordamesen heeren. Servetbanden enz. worden tegen abnormaal lage prijzen opgeruimd ALLE ANDERE GOEDEREN 10° KORTING *1eïkoofi t)iuljuvinkel Hr. Ms. „Java" nog niet naar Rotterdam vertrokken „Koninginneteelt" Na bijkans 40 jaren het onderwas hier ter plaatse te hebben gediend. Lof van het Gemeentebestuur. Na bijna 40 jaren hier ter stede het onderwijs gediend te hebben, heeft de heer J. Gomes, een bekende persoonlijkheid in onze plaatselijke gemeenschap, een man, die in zijn loopbaan ongeveer 16.000 Heldersche jongens en meisjes onderwe zen heeft, gistermorgen afscheid geno men van de U.L.O.-school, waaraan hij sinds 1922 werkzaam is geweest. Dat het dezen populairen onerwijzer en leeraar op dien dag niet aan belangstelling heeft ontbroken, spreekt vanzelf. In de gymnastiekzaal van de T7.L,O.-school aan de Molenstraat vonden we om 10 uur alle leerlingen dier school verzameld. Met hen waren gekomen, het personeel en het Hoofd van de school, de heer D. Blom, zeer vele ouders en andere belangstellenden. Om even tien uur trad de wethouder van onderwijs, de heer W. de Boer, die vergezeld was van den chef-commies van onderwijs, den heer L. J. Daalder de zaal binnen, nadat even te voren de heer J. Gomes en familie verschenen waren. Na een kort openingswoord van den heer Blom, werd het woord verleend aan den wet houder, die aanving met er zijn spijt over uit te drukken, dat mevrouw Gomes niet aan wezig kon zijn. Zich tot den heer Gomes wen dende, zeide de wethouder o.m., dat deze met weemoed dezen dag tegemoet getreden moest zijn, nu practisch een einde was gekomen aan den arbeid, dien hij met zooveel toewijding en liefde, voor de jeugd en dus voor de gemeente, gedurende bijna 40 jaren had verricht. Spre ker teekende den arbeid, welken de heer Gomes achter zich heeft. Op 5 September '98 werd hij benoemd tot onderwijzer aan de M.U.L.O.-school. Als gevolg van de L.O.-wet van 1920 vond een belangrijke reorganisatie plaats, waarbij deze opleidingsschool practisch gesproken verdween. Gesticht werd toen de U.L.O.-school, aan welke inrichting van- 1 Sept. '22 af tot heden de heer Gomes als onderwijzer verbonden is geweest. Dit was zijn hoofdtaak. Maar daarbij heeft hij tal van neventaken gehad. Spr. noemde hiervan zijn onderwijzer schap aan de z.g. Rijksnormaallessen (van 1 Mei '15 tot 1 Jan. '25), terwijl hij van 1 Juli '17 af tot heden verbonden is aan den Franschen Cursus, van 1 Oct. '22 af als Hoofd. 15 September 1917 werd de heer Gomes leeraar aan de Handelsavondschool en van 1 Sept. '24 af aan de Hoogere Handels school. Tenslotte is hij van 1 September 1933 af werkzaam als leeraar aan de Kweekschool voor Onderwijzer(essen). In den breede heeft de wethouder de ver diensten van den heer Gomes bij al deze tak ken van onderwijs geschilderd. Hoe hij steeds een der steunpilaren geweest is van de vroe gere Opleidingsschool en hoe het als vanzelf sprak, dat hij den heer Avenarius „vergezelde van de Hoofdgracht naar de Molenstraat". Dit was een blijk van vertrouwen en nooit heeft iemand er spijt van gehad dit vertrou wen aan den heer Gomes geschonken te heb ben. „Door Uw wijze van omgaan met de leerlingen, door Uw groote ambitie en Uw warme toewijding heeft U er altijd voor ge zorgd, dat Uw leerlingen uitsteken afgele verd werden. Duizenden van Uw oud-leerlin gen, van wie er zich zullen bevinden in Oost en in West, zullen in hun hart een warm plaatsje voor U bewaren. Gij zijt altijd een voorbeeld geweest voor de opgroeiende jeugd". Spr. bracht de erkentelijkheid over van den directeur van de Kweekschool, die verhinderd was aanwezig te zijn, waarna hij in zeer warme en sympathieke bewoordingen den scheidenden onderwijzer namens het Ge meentebestuur dank zegde voor de loffelijke wijze waarop deze het onderwijs en de jeugd heeft gediend. Spr. wenschte den heer Gomes en de zijnen alle goeds toe, zeggende, dat het Gemeentebestuur hem met weemoed zag gaan. Wij zullen U slechts noode missen, mijn heer Gomes! Het is voor het eerst, dat ik van een onder wijzer afscheid neem met leege handen, aldus de wethouder. Dit als gevolg van een besluit, dat het gemeentebestuur noodgedwongen heeft moeten nemen. Voortaan zullen geen cadeaux meer worden gegeven, hetgeen spr. persoon lijk zeer speet. Maar gelukkig kon spr. de verzekering geven, dat hier geen andere ge dachten aan ten grondslag liggen. En hier onderstreepte de wethouder nog eens, hoe zeer het gemeentebestuur den heer Gomes wel erkentelijk is voor diens arbeid, welke thans ten einde is. Cadeaux van Oudercommissie en personeel. Na den wethouder sprak de heer Roovers namens de Oudercommissie woorden van war- NA IEDEREN MAALTIJD BENAUWD EN OPGEBLAZEN. Voelt zich thans weer flink en levenslustig. „Zoodra ik wat ouder begon te worden, kreeg ik na iederen maaltijd steeds een be nauwd en opgeblazen gevoel. Ik nam hier tegen een proef met Kruschen Salts en kre g verrassende resultaten. Ik voel mij thans vee flinker en levenslustiger. De kleine dage ij sche dosis Kruschen houdt mijn geheele orga nisme op peil." Wanneer de afvoerorganen niet meer naa behooren functionneeren, zullen z10*1 in lichaam afvalstoffen ophoopen, die Uw oig nisme verontreinigen en waaruit a klachten kunnen ontstaan. Kruschen spoort Uw inwendige organen, lever, nieren en ingewanden aan tot actievere WCI 1 Jt' waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en geregeld worden verwijt cu Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten 0.40, j 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenyerpakking, de naam Rowntree Handels M(j., Ams voorkomt. HET 60-JARIG BESTAAN VAN HET CHR. met een aantal genoodigden. MIL. TEHUIS. Het Bestuur van het Tehuis en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. men dank tot den heer Gomes, waarna hij een fraai horloge met ketting aanbood. Voor Mevr. Gomes werd een fraaie bloemenmand aangedragen. De heer Blom, het Hoofd van de School, sprak eveneens woorden van groote waar deering onder het aanbieden van een mooie leeslamp. Een aardig moment was het, toen een van de meisjes van de school naar voren trad en voor het forum bekende, dat zij wel eens „kwesties" met mijnheer Gomes had gehad, maar dat zij en mèt haar alle leerlingen, het jammer vonden, dat hij wegging. Het spreekt vanzelf, dat na elke(n) spreker een klaterend applaus van de leerlingenschare opklonk. Zoo ook toen de heer Gomes zelf opstond om eenige woorden te spreken. Laatste les van den heer Gomes. Dat deed hij op de van hem zoo bekende wijze. Rustig, nu ernstig, dan luimig, stylis- tisch verzorgd. Hij zeide, dat hij dankbaar was op dezen „dubbel warmen dag", dankbaar voor de groote belangstelling, maar tevens weemoedig vanwege het afscheid. Met vreug de kan ik terugzien op hetgeen ik gedaan heb, dat ik slechts kön doen, omdat ik het geluk heb een krachtig lichaam te bezitten. Maar ook omdat ik het vertrouwen van B. en W. genoot, de medewerking van den chef commies van onderwijs had en vriendschap van de collega's. Zich tot de kinderen wen dende, formeerde de heer Gomes zijn af scheidswoorden in een laatste, wijze les, waarin hij hen er op wees, dat zij steeds in gehoorzaamheid, netheid en orde,, waarin hij hen altijd voor gegaan is, door het leven moe ten gaan. Dat is noodig, willen julllie in het leven slagen! De heer Gomes eindigde met er zijn verheugenis over uit te spreken, dat hij in zulke gelukkige omstandigheden af scheid kon nemen. „Ik voel me nog als was ik dertig", zoo vertelde hij, die over 10 dagen den 60-jarigen leeftijd zal hebben bereikt!" „En ik ben gelukkig, omdat ik kan zeggen, dat ik mijn best heb gedaan." Tot groote vreugde van de kinderen vooral werden daarna koeken rondgedeeld, onder- tusschen namen de aanwezige ouders en an deren de gelegenheid te baat om van den heer Gomes persoonlijk afscheid te nemen. Ver melden we nog, dat de heer Gomes een vrien delijk gesteld telegram van den heer Avena rius, oud-Hoofd van de U.L.O.-school, mocht ontvangen. Gistermiddag te 3 uur werd op de Buiten haven ter hoogte van het Krijgsraad-gebouw een jongen van 13 jaar onwel. Hij viel naast zijn fiets en bleef op het grint liggen. Een passeerend officier liet de Marine Kazerne waarschuwen en binnen zeer korten tijd ver schenen een maj.-, een sergt.- en een korpl.- verpleger. Na ingesteld onderzoek namen zij den jongen op en droegen hem de Marine Kazerne binnen, alwaar hij op de ziekenzaal werd verzorgd. Na eenige oogenblikken knapte de jongen zoover op, dat hij eenige boterhammen en drinken tot zich kon nemen, waarna hij de de Marinekazerne kon verlaten. Op verzoek verwijzen wij naar de adver tentie van het Bureau voor Belastiftgadviezen en Sociale Zaken, B.B.S., welke in dit blad voorkomt. Genoemd Bureau voorziet in de door zoo- velen gevoelde behoefte om deskundigen bij stand te ontvangen o.a. bij het invullen van het belastingaangifte-formulier, opmaken van verzoek- en bezwaarschriften, samenstellen van huur- en afbetalingscontracten, onder linge overeenkomsten, het aangaan van ren ten en overeenkomsten, advertentiën, inrich ten en controle van boekhouding, enz. Men zie de advertentie. Een minderjarig meisje, afkomstig uit Rot terdam, werd aangehouden en op transport gesteld, Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. V Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 753.5 Temperatuur zeewater - 18.2 Temperatuur lucht 16.3 Hoogste temperatuur lucht gisteren 27.6 Laagste temperatuur lucht gisteren 16.3 Hoog water (heden) 1.30 13.40 Laag water (heden) 1.75 20.05 Hoog water (Zaterdag) 2.30 14.40 Laag water (Zaterdag) 8.05 20.55 Licht op (heden) 21.43 Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Voor het einddiploma van de R.H.B.S. alhier zijn geslaagd: J. C. Vegilin van Claerbergen; M. Heer schap; Mej. S. Tollenaar; F. Feitsma; A. A. Lagaay; Mej. G. C. Bosker; Mej. B. J. van der Waag; J. H. Frijdal; Mej. W. Bijl; J. J. van der Goes; Mej. J. P. Mulder; Mej.M. Blom; M. J. Bottema, Mej. J. P. Boon; Mej. A. P. Groneman; Mej. L. Visman; J. K. van der Waag. Afgewezen: vier. Voor het eindexamen der Zeevaartschool slaagden: G. Bakker, E. Boutmy, J. Dalmeijer, R. J. de Graaf; J. H. Grauwenkamp; F. C. Hoef- smit, J. van Hoven, F. de Koning, Th. Lap, J. N. de Rooy, J. C. Stijger, A. H. L. Tabak, J. Vermeijden, D. Wempe, F. H. Wennink en H. v. d. Worp. Afgewezen 8. Voordat de uitslag van het eindexamen be kend was, waren reeds meerdere candidaten geplaatst als stuurmansleerling. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de heer W. de Boer, wethouder van Onderwijs de diploma's met een toepasselijk woord heeft uitgereikt. Een bewoner van de Lombokstraat deed aangifte, dat van zijn land aan den linie- weg verschillende groenten zijn ontvreemd. Een bewoner van de Janzenstraat deed aangifte, dat een tweetal wollen badpakken, dat op zijn erf te drogen hing, is ontvreemd, Door een bewoner van den Kanaalweg werd aangifte gedaan, dat hij een portemonnaie met 5.is kwijtgeraakt. Vermoedelijk is dit gebeurd in het kleedlokaal van de H.Z.V. De persoon, die voor het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjari gen in het hoofdbureau werd vastgehouden, is naar Alkmaar overgebracht. i. Trekken en Jeugdherbergen zijn voor velen onzer begrippen, die tot de aangenaamste behooren, die zij zich kunnen herinneren. Trekken, dat is het vrije ingaan tot onze na tuur, dat is het onbekommerde gaan van dag tot dag, door een land, dat zoo rijk gezegend is aan natuur schoon, dat is het vergeten van al de bekommernissen van iederen dag en het juichend ingaan tot een kos telijke vergetelheid. Trekken zit ons in het bloed, maar dat bloed is sterker gaan spreken door het instituut der Jeugdherber gen, dat ons deze schoone sport doet genieten. Onz jeugd waardeert de jeugdherbergen: zij kan er niet meer buiten. In 66 plaatsen in ons land zijn thans jeugdherbergen verrezen. Overal staan de deuren open en is men gereed den trekker te ontvan gen. En gastvrij! Slechts een bezitter van een door de N. J. H. C. afgegeven trekkers- kaart kan van de jeugdherbergen gebruik maken, groepen jongeren kunnen volstaan met een leiders- kaart voor de voor hen verantwoor delijken leider. Hierin, vooral in het feit, dat hij wiens gedrag daar aanleiding toe geeft, uit alle Jeugdherbergen geweerd kan worden, ligt een van de grootste waarborgen van de ouders, die hun kinderen niet zonder eenigen zorg een „trektocht" zien ondernemen. Het net der Nederlandsche Jeugdherbergen. Slechts de officieele, bij de N. J. H. C. aan gesloten op bovenstaand kaartje aangegeven, jeugdherbergen, geven deze waarborgen. Er komt teekening in onze nieuwe zaak. Daar beginnen wij weer met een nieuwe voorraad goederen. Hoewel het de bedoeling was, dat heden morgen 6 uur Hr. Ms. „Java" dooor de sleep- booten „Utrecht" en „Stentor" van Wijsmuller naar Rotterdam versleept zou worden, is dit tijdelijk vertrek in verband met de niet gun stige weersomstandigheden uitgesteld. Op Zaterdag, 17 Juli a.s., des namiddags 2 uur, zal door den heer R. ter Bruggen, leeraar in de bijenteelt te Heiloo, een practische les worden gegeven met als onderwerp „koningin neteelt". De les wordt gegeven op de bijen stand van den heer de Beurs, Kortevliet 1 en is voor imkers en andere belangstellenden gratis toegankelijk.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5