In de laatste eetzaal van Madrid Chineezen schaakmat zetten Rechtschen beloeren Gibraltar Ook Zuid-Afrika wil Galavoorstelling van het Volksfront in Frankrijk! olie uit kolen winnen Verwacht Franco gasaanvallen Amerika en het Poolsche anti-semietisme Oceaanvluchten opnieuw geslaagd Geheimzinnige verdwijningen in Dantzig Berouw op het schavot Ring van versterkingen aangelegd Eten bij de muziek der kanonnen Staking bij Fransche binnenvaart Fish houdt voet bij stuk Roosevelt zet door Italië Zuid-Amerika door de lucht Vijfhonderd soldaten beklimmen Mont Blanc Blum voert de nieuwe belastingen in Frankrijk ten tooneele! Hierboven het entrée der „Belasting-girls"; achtereenvolgens: de belastingen op tabak, luci fers, benzine, douanerechten enz. Slank zijn de meiskes nu Juist niet. Engelsche autoriteiten niet bang voor de bedreiging. De correspondent van de „Daily Herald" in Gibraltar meldt aan zijn blad, dat Gibraltar thans bijna ge heel omringd is door zwaar ge schut en fortificaties, die op rechtsch Spaansch gebied gebouwd zijn onder oppertoezicht van Duit- sche deskundigen. De versterkingen liggen, volgens den cor respondent, langs de 15 mijl kuststrook van Algeciras tot Tarifa, terwijl ook te San- Roque, op twee mijl achter Gibraltar, ves tingwerken angelegd zijn. De werken zou den verricht worden met groepen politieke gevangenen uit de gevangenis van Algeciras De meeste kanonnen zijn uit Duitschland ge komen. De eerste lading arriveerde op 22 Februari aan boord van het Duitsche oor logsschip „Deutschland", dat ongeveer 12 twaalfduimskanonnen aan land zette. Sindsdien hebben tal van Duitsche sche pen voortdurend technici, bouwmaterialen en zwaar geschut aan land gebracht. Groo- te en zware batterijen bedreigen Gibraltar vanuit Algeciras. Alle forten en emplacementen zijn hecht gebouwd en machtige zoeklichten zijn opgesteld op de om ringende heuvels. Vlak achter Gi braltar zijn te San Boque vijf klei nere batterijen opgesteld. Tevens worden ondergrondsche fortificaties in het geheim gebouwd. De Britsche militaire autoriteiten te Gi braltar zijn zich volkomen bewust van heb geen rondom Gibraltar gebeurt, maar ach ten deze fortificaties geen blijvende be dreiging voor Britsche belangen. VREES VOOR DEN OORLOG MAAKT DURE INSTALLATIES NOODZAKELIJK, Zuid-Afrika deelt het lot van eenige andere deelen van het Brit sche empire: hoe rijk het ook aan verschillende grondstoffe» is en hoezeer het ook van de voortdu rend stijgende goudproductie profi teert, het heeft toch geen natuur lijke oliereserves. Nu is de Unie natuurlijk in staat, zooveel benzine en olie in te voeren als zij zelf wenscht. Dit geschiedt ook, maar daarbij is het land in een afhankelijkheid van de groote olieconcerns geraakt, welke om meer dan een reden onaangenaam is. Toen b.v. in het vorige jaar de regeering van de Unie het invoerrecht op benzine met 1 penny verlaagde, namen de oliemaat schappijen deze gelegenheid direct te baat, om hun winst met deze penny te verhoo- gen, zoodat de benzineprijs in het land toch niet daalde. Op het oogenblik, dreigen zij zelfs met een prijsverhooging van 1 pen ny per gallon benzine, indien de regeering er niet voor zorgt, dat de spoorwegen aan de oliemaatschappijen aanzienlijke reducties op de vrachtprijzen toestaan. Groote menschen in een kleine kelder. De Engclsche journaliste Irene Hodson, die zoojuist uit Madrid is teruggekeerd, schrijft aan de N.R.C. Madrids „laatste eetzaal", een kelder in het Gran Via hotel, is overvol. Het is Zater dagavond. Tusschen het drukke gepraat en gelach door kan men duidelijk artillerie- en machinegeweervuur hooren, want het dichtst bijzijnde „front" is slechts een halve mijl verwijderd. Zoo nu en dan, bij een ex tra hevig kanongebulder, valt er een stilte over het gezelschap. Af en toe vinden er luide explosies plaats van bommen, die in en om de stad vallen. „Beter dan muilezelskarbonaden" De kellners trekken zich weinig aan van deze stoornissen van buiten af. maar ze ren nen van de eene tafel naar de andere en voorzien de gasten van de onvermijdelijke erwtensoep en hutspot. De porties hutspot zijn dit keer behoorlijk en iedereen aan de perstafel bromt vergenoegd. De hreed ge bouwde man met het glimlachende gezicht aan het hoofd v an de tafel, is F.rnst He- mingwav, de bekende Amerikaansche schrij ver. Hij kijkt naar het eten, dat zoojuist op zijn bord is gedeponeerd en bromt, dat .al les heter is dan muilczelskarbonaden." Hij schijnt zich vanavond niet erg over de tra gedie van den burgeroorlog te bekommeren. Vanmorgen nog was hij aan het front bij In oorlogstijden zou deze afhanke lijkheid van het buitenland echter nog meer voelbaar zijn. Zelfs tegen veel hoogere prijzen zou men dan misschien niet voldoende olie kun nen krijgen en dit zou niet slechts voor het land zelf catastrophaal kuhrien worden, maar ook de Brit sche vloot, die Kaapstad als steun punt gebruikt, in een moeilijk par ket kunnen brengen. Op grond van deze overwegingen heeft de regeering thans haar steun toegezegd aan plannen tot den bouw van fabrieken, waar kolen zullen worden gehydreerd. Een nhaatschappij, waarbij ook de staat geïnte resseerd is, zal binnenkort met den bouw van dergelijke fabrieken beginnen Overi gens is men reeds in 193-4 in Zuid-Afrika begonnen op dit gebied te experimenteeren. Het Is intusschen voor den huidigen toe stand typeerend, dat steeds meer landen er toe overgaan olie uit kolen te winnen, om in geval van oorlog de behoefte aan benzine, enz. zelf te kunnen dekken. Bevolking wordt geïnstrueerd. Beuter's speciale correspondent bij de troepen van generaal Franco meldt, dat het rechtsche hoofdkwartier voor de eerste maal in den burgerkrijg tot in bijzonder heden de richtlijnen heeft vastgesteld, wel ke de burgerbevolking moet volgen in geval van een aanval met gas. „Ofschoon het op het oogenblik onwaarschijnlijk is, aldus de desbe treffende mededeeling, dat gasaan vallen op de burgerbevolking zul len worden gericht, is het van essen tieel belang, dat alle burgers vol ledig op de hoogte zijn, hoe zij aan de gevaren van zulk een eventu- eelen aanval kunnen ontkomen." Er wordt verder op gewezen, dat derge lijke aanvallen weinig schade doen, indien de burgerbevolking weet hoe hiertegen op te treden, waaraan wordt toegevoegd, dat gif gassen een geringere beteekenis in den aan val hebben dan de gewone projectielen. De paniek welke dergelijke gasaanvallen kun nen teweeg brengen onder de burgerbevol king, indien deze niet op de hoogte is van de middelen tot zelfverdediging, befeekent een veel grooter gevaar dan de werkelijke schade welke zij veroorzaken. Een der grootste kamers in het huis, zoo mogelijk met slechts een raam en deur, moet als „gezinsschuilplaats'" worden ingericht enbij het eerste alarm moeten alle bewoners zich derwaarts begeven, en kalm blijven, zoo weinig mogelijk spreken, niet rooken en geen vuur maken. De mededeeling bevat verder nauwkeuri ge aanwijzingen, hoe deze schuilplaats moet worden ingericht en afgesloten. In de Fransche binnenvaart is een sta king geproclameerd. De stakende schippers hebben met hun vaartuigen een dam opgeworpen in den sluis van Couvrot. Het stakingsparool wordt in Reims en omgeving gedeeltelijk gevolgd De andere binnenschippers, die hun weg niet konden vervolgen, uitten hevige protesten. Ook elders zijn weer moeilijkheden in de binnenscheepvaart gerezen. Zoo hebben gistermorgen bij Sain Mammes en op ver schillende andere punten van de Oise en de Seine, de schippers de scheepvaart met hun vaartuigen gestremd, als protest op de wet inzake de veertigurige werweek. Sigiienza om de gevechten daar van nabij gade te slaan. Naast mij zit de donkere eenigszins Joodsch uitziende Juan Negrin tot voor kort minis ter van financiën, nu minister-president. Klein, breed gebouwd, met groote expres sieve handen, het donkere haar achterover gekamd met bruine oogen, die tintelen ach ter een gehoornden bril is hij een vlug spre ker van een zeldzame vitaliteit, die in scherp contrast staat met den langzaam reageerendftfc kalmen ex-premier, Largo Ca- ballero. Geld was er niet meer in Bilbao. „Een flink gebouwde, bleek uitziende man met een hoofd dat te groot schijnt voor zijn lichaam, voegt zich bij ons aan tafel. Juan Negrin stelt ons voor: ,Senor Nicalau d'Ol- wer, directeur van de Bank van Spanje." De nieuweling spreekt vloeiend Fransch en wij vervolgen het gesprek in deze taal. We spreken over Bilhao en ik zeg hem, dat het mij zoo verbaasd heeft, dat deze stad twee dagen voor haar val zoo leeg was. Zijn blee- ke gezicht met de fletse blauwe oogen wordt bijna levendig en ik constateer, dat hij lispelt. „Ik wist dat de stad zou vallen", zeide hij, „en evenals bij Malaga waren wij op de al: gebeurtenis voorbereid. Drie dagen, voor dat de rechtsche troepen Bilbao binnentrok ken waren al het goud en alle reserves uit de banken verwijderd en in veiligheid ge bracht," De Krijgsgodin. Aan de tafel naast ons zitten vier men schen, die zich weldra bij ons voegen. Een van hen is Margarita Nelken, communis tisch afgevaardigde, vergezeld van haar lijfwacht Luis Perera, zonder welken ze nooit haar veilige kamer op het ministerie van oorlog verlaat. Geboren in Madrid met Hollandsche voorouders, schijnt zij een groo- ten invloed te hebben op de gebeurtenissen, die zich te Madrid afspelen. Charmant is zij. ontwikkeld en meedoogenloos, wanneer haar idealen in het spel komen, twee regi menten van het Spaansche republikeinsche leger zijn naar haar genoemd. De soldaten vereeren haar want ze brengt 'n groot deel Geen bemoeiing met andermans zaken. Inmenging zou anti semietisme verergeren. De Poolsche ambassadeur in Washington heeft volgens berichten in de bladen, een be spreking gevoerd met staatssecretaris Huil over de Joden in Polen, waarbij hij den staatssecretaris inlichtte over het Joodsche probleem in zijn land. De Poolsche ambassade in Washinghton heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt ,dat stappen als die van het American Jewish Congress bij staatssecreta ris Huil pogingen tot een misplaatste in menging in binnenlandsche zaken vormen, die den toestand der Joden in Polen slechts kunnen verergeren. Gelijk men zich herinneren zal had rab bijn Wise namens het American Jewish Con gress Huil verzocht stappen te doen bij de Poolsche regeering ten gunste van de Pool sche Joden, Mrs. Boosevelt betaalde haar be lasting niet. Assistent-Attor- ney-general deed onwettige raad gevingen. Op de verklaring van den Assistent At- torney-general, dat mevrouw Roosevelt al tijd nauwkeurig haar belastingen betaald heeft, heeft de republikeinsche afgevaardig de van New York, HamiltonFish die het eerst de echtgenoote van den president van onregelmatigheden in de be taling van belasting op de door haar voor radiolezingen gebeurde gleden beschuldigd had, thans geantwoord met een beschuldi ging van den Assistent Attorney-General, wien hij onverdedigbare en onwettige raad gevingen aan mevrouw Roosevelt over de betaling van deze belasting ten laste legt. Het is de plicht van het congres de hervorming van het Hoog gerechtshof te aanvaarden. President Roosevelt heeft een brief gericht tot Barkley, den tijdelijken voorzitter van den Senaat, waarin hij zegt het een plicht te achten van het Congres, dat nog in deze zitting het plan tot reorganisatie van het Hooggerechtshof der Vereenigde Staten aan vaard wordt, Een verwerping van dit wets ontwerp zou de verantwoording geheel op het Congres laden. De publicatie van dezen brief, waarin de president duidelijk laat uitkomen, dat hij in ieder geval de goedkeuring van zijn plan wenscht te verkrijgen, heeft nieuwen stof gegeven aan de tegenstrijdige geruchten wel ke in Washington over Roosevelts bedoelin gen voortdurend de ronde doen. Maarschalk Balbo maakt de ope- ningsvlucht. De verkeersluchtlijn Rome-Natalrio de JaneiroBuenos Aires zal door de Italiaan- sche maatschappij Ala Litoria in October a.s. geopend worden. Naar verluidt, zal maarschalk Balbo de openingsvlucht maken en persoonlijk daar bij een Italiaansch vliegtuig besturen. Op de lijn, die een wekelijkschen dienst zal onderhouden, zulten geen passagiers ver voerd worden, maar uitsluitend poststuk ken. van haar tijd in de loopgraven door en deelt hun harde lot en gevaren. Van tijd tot tijd inspecteert ze haar regimenten en begeeft zij zich van het eene eind van de linies naar het andere. „Hebben jullie genoeg voedsel? Nog nieuws van huis?" zijn dan haar vra gen, en wanneer ze door de stad loopt, be groeten zoowel mannen als vrouwen haar met vereering. En haar mededingster. Haar groote mededingster is La Pasionaria, die niet ver van ons vandaan zit, La Pasi onaria gaat door voor de geliefdste vrouw in Spanje. Ze is- een knappe vrouw, met gelaatstrekken van een vrijwel Romeinsche gestrengheid; zij spreekt bijzonder vlug en schijnt zich telkens geweld aan te moeten doen om niet te schreeuwen. Wanneer men haar oogen ziet, begrijpt men haar vrijwel hypnotische macht over wat zij noemt „het gemeene volkP'. Haar redevoeringen, van het balkon van het Gortesgebouw in Valen- cia, hebben groote menigten tot enthousi asme gedreven en haar heftige beroepen op de soldaten aan het front hebben hen ertoe gedreven vuriger dan ooit te vechten. Zij is de vrouw van een Asturischen mijnwerker en de Spaansche arbeidersklasse vereert haar. Ze voert thans een geanimeerd ge sprek en de matige portie voedsel, die men in Madrid nog steeds met „diner" betitelt, ligt nog onaangeroerd op haar bord. Zoo nu en dan schikt ze met een nerveus gebaar haar zwarte zijden shawl over haar breede schouders. De meest gehate man van Spanje. Margarita Nelken vestigt mijn aandacht op een tengeren bleeken man. Het is Casa- res Quiroga, ministerpresident van Spanje tijdens het uitbreken van den burgeroorlog, die door velen direct verantwoordelijk wordt geacht voor het uitbreken der vijan delijkheden. Onbeteekenend schijnt hij en moeilijk is het te realiseeren, dat hij het was, die, toen de vijandelijkheden in Juli van het vorige jaar begonnen, het bevel gaf alle Madrileensche gevangenissen te ope nen en de duizenden gevangenen van wa penen te voorzien. Zoo bevonden zich gevan- Oorlogsvuur smeult in Japan. Zelfs de geisha's dringen op oor log aan. Japan is gegrepen door een oor logskoorts, zooals in de moderne ge schiedenis van het rijk nog niet is voorgekomen. De openbare meening staat eens gezind achter de regeering in de op vatting, dat het noodzakelijk is, „de Chineezen schaakmat te zetten". Een soortgelijke eensgezindheid van le ger, financieele kringen, politieke partijen, pers en publiek is sedert De Engclsche vliegboot „Caledonia" heeft den thuisreis van Botwood op New Foundland naar Foynes in Ier land gemaakt in 12 uur 7 minuten en is gisterenmorgen om half elf vlot in laatstgenoemde plaats ge land. De American Clipper landde ruim een uur later te Botwood en deed den sprong over den oceaan in 16 uur en 24 minuten. Beide vliegtui gen hebben hun retourvluchten dus met dezelfde vlotheid volbracht als de heenreis. den Russisch-Japanschen oorlog van 1904 niet meer voorgekomen. Dagelijks stroomen duizenden brieven en resoluties, soms wel met het eigen bloed van den afzender geschreven die op oor log aandringen, het ministerie van oorlog binnen. Geldsommen ten bedrage van duizenden ponden worden ingezonden om het oorlogs vuurtje aan te wakkeren, schrijft de „Daily Express". Zelfs de geisha's houden inzame lingen en proclameeren den oorlog. De minister van binnenlandsche zaken heeft den plaatselijken besturen circulaires doen toekomen, waarin bevel gegeven wordt tot het alarmeeren van de patriotti sche organisaties en haar twee millioen le den aan te bevelen deel te nemen aan luchtafweeroefeningen, oefeningen tot hand having van de orde en bewaking van de voornaamste gebouwen. Het Japansche dagblad Jomoeri, schrijft, dat er bijna geen hoop meer blijft op een vreedzame regeling. „Wanneer het Japansche leger, schrijft het blad, „slag levert met de Chineesche troe pen, zal het eerst kunnen ophouden na de volledige verplettering van de Chineesche legers en de oorlog zal lang duren. In oor log of in vrede, Japan is verplicht, defini tief zijn rekening met China te vereffenen." genen, die soms levenslang wegens moord veroordeeld waren, plotseling in vrijheid en in het bezit van een onbegrensde hoeveel heid kanonnen en munitie. Ik begin nu lang zamerhand te begrijpen, waarom men Qui roga wel betitelt, als den „gehaten man in Spanje." „Er zijn vele aanslagen op zijn te ven gedaan" vertelt mijn buurman mij, „Op het oogenblik is hij het veiligst in Madrid, ondanks luchtaanvallen en bombardementen In Valencia en Barcelona zouden ze hem zeker vermoorden." Margarita Nelken vertelt me van haar jarenlange vriendschap met generaal Queipo de Llano, thans een der leiders der recht sche troepen. „Twee dagen, voordat de oor log begon, kwam hij nog bij mij thuis thee drinken," zei zij „we waren zulke goede vrienden maar nu gezworen vijanden." Spion! Na deze woorden zet zij haar bril af en bestudeert den Russischen communistischen schrijver die alle pogingen in het werk stelt door zijn heftige geschriften de formatie van een communistisch Spanje te bevorde ren. IIva Ehrenburg, een van de ijverigste propagandisten voor de regeering, is spraak zamer dan gewoonlijk. Zijn haar is nogal slordig, hij glimlacht zelden en dan alleen met zijn oogen, als ware hij bevreesd om zijn slechte tanden te toonen. Met zijn eenigszins gebochelden rug sloft hij om de tafel en vult de wijnglazen met gedistilleerd water. Na het „diner" moet hij voor het u.G t. radiostation redevoeringen houden in Spaansch en Russisch. „De kanonnen maken vanavond een helsch lawaai hoor ik iemand zeggen Ik kiik om en zie een langen man met'een 3 ge/.irht van bij de veertig. Het is de Oosfen- njksche majoor Hnrtung, die verbonden is aan den geheimen dienst van de regeering. V tt c."' de Telefónica zoo juist is getroffen? Een bom in het midden van de achtste verdieping. Een goed schot, al is het dan van de opstandelingen sl mïïnffo *ende",(,ap .was <Ic majoor het _lachtoffer van de risico's van den oorlog ™.erd gearresteerd, toen hij zich gereed maakte naar \alencia te vliegen en den volgenden dag gefusilleerd - als spion Vijfhonderd Italiaansche alpenjagers hete ben met volledige dienstuitrusting, met in begrip van geweren en mitrailleurs, onder leiding van 15 officieren en 50 onderofficie ren den Mont Blancketen beklommen. Honderdvijftig hunner bereikten den top van den berg en plantten daar de Italiaan- sche vlag, terwijl de overige soldaten de an dere punten van den grensketen bezetten. Daarna keerden zij weer naar hun kamp terug. NEGENHONDERD FRANSCHE MIJNWER KERS IN STAKING. Negenhonderd mijnwerkers van schacht 8 van Vendin 1e Vieil in Frankrijk zijn in sta king gegaan omdat zij van meening zijn, dat men de methodes van tijdopnemen, wel ke kortgeleden afgeschaft waren, weer heeft ingevoerd. De vakvereeniging heeft den ar beiders verzocht het werk te hervatten en de verplichte arbitrageprocedure te aanvaar den. De nazi's houden zich er buiten. Het socialistische Poolsche dagblad „Ro- botnik" meldt, dat de afgevaardigde der op positie in den landdag van Dantzig, Pleni- kowski, verdwenen is. Volgens de nat. so cialistische autoriteiten heeft hij zich naar Kopenhagen begeven om een vergadering van de communistische partij bij te wonen, maar het blad meldt, dat de vrouw van Ple- nikowski ervan overtuigd is, dat haar man hetzelfde lot heeft ondergaan als de socialis tische afgevaardigde Wiechmann, van wien men, na zijn arrestatie op 25 Mei, niets meer vernomen heeft. Ter dood veroordeelde Spanjaard gaat tot Katholieke geloof over, De chef eener brigade Garcia 'Atadell die door het gerechtshof te Sevilla veroordeeld was om „met het ijzer geworgd te worden" omdat hij last gegeven heeft tot ruim 700 moorden in Madrid, en wiens veroordeeling dft hoogste autoriteiten bevestigd was, is te .Sevilla terechtgesteld. Voor zijn dood ïeeft Garcia Atadell in het openbaar zij'1 misdaden bekend en heeft hij een brief ge schreven aan Ignacio Prieto, om hem mede- 1 eeling te doen van zijn bekeering tot het Katholieke geloof. OOSTENRIJKSCH NAZI IN HET TUCHTHUIS. De gouwleider van de NSD\P in Oosten rijk. van Karinthië, Franz Rudolf, is door 1 achepengerecht op grond van de wet fni 1 ,escliei'ining van den staat veroordeeld tot li maanden tuchthuisstraf, an .p.P°''lie van Salsburg heeft 25 nationaal resteerd.'pr°l)a«anda maakten, g<*r'

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2