WAT GEVEN Dl BIOSCOPEN? Rook i IJyil Wi dé I cent sigaret die U kent ah de beste! Agenda Mjmmzws r Zateraq 17 Jidi 1937 Tweede Blad „Zwarte Tulp" Cor Krigée, v. Galenstr. 71. Tel. 399 Weerietsnieuwsj „Nitchevo" Een Goede Huidverzorging „De dorpsdokter' Kon*NecL Ver* Onze Vloot Uitbreiding Tielemans Niet verloren Jeugdherbergen volksbelang een Bevorderingen Bijzondere Neutrale Kweekschool voor Onderwijzers Bevorderingen Handelsschool Chr. UX.O.'School, Kanaalweg Slagerij in de 2e Vroonstraat Allerhande Clark Gable en Marion H Davies in „De Laatste Ronde". ïUciMoSAexjieA: Interessant programma met ook een grappige film van Marion Davies en Glark Gable. Een appetijtelijke combinatie van 19e eeuw- sche romantiek en van deugdelijke Ameri- kaansche humor, dat is het programma, dat de Rialto-bioscoop dezer dagen zijn publiek voorzet. Er zijn in dezen tijd van harde za kelijkheid veel menschen, die de romantiek, zooals die gepleegd werd door een Walter Scott, Eugène Sue en een E. Th. Hoffmann, niet meer kunnen waardeeren. Daarentegen zijn er anderen, die als zij de kans kregen om zich in die romantiek te storten, dat be schouwen als een welkome afwisseling in het leven van allen dag. Die menschen vooral zullen hun hart ophalen aan de „Zwarte Tulp", de Engelsche film, welke vervaardigd werd naar den gelijknamigen roman van Alexandre Dumas. Dit verhaal verplaatst ons naar een felbewogen tijdperk in de Republiek der Vereenigde Nederlanden, naar 1672, toen het volk redeloos, de regeering radeloos en het land reddeloos warenDe moord op de beide De Witten, de bestijging der troon door Prins Willem IIIInderdaad, een bij zonder interessante tijd, waarin zich de ge schiedenis rond de Zwarte Tulp voltrok. Hoe bewogen die dagen ook waren, er werd toen in de omstreken van Haarlem een schoone cultuur bedreven, een cultuur, welke ook thans nog de trots van onze lage landen be- teekent: de bloembollencultuur! De Zwarte Tulp moest toen nog „uitgevonden" worden en Dumas heeft nu in zijn eigen typischen stijl verteld, onder welke omstandigheden van toewijding en zorgen eenerzijds, intrigue, kuiperij, verraad anderszijds de eerste zwarte tulpen opbloeiden. Het is typisch, dat de Engelsche film industrie zich in korten tijd tot tweemaal toe op een Hollandseh gegeven geworpen heeft. Eerst op de figuur Rembrandt en thans op deze „Tulpen". Jammer, dat de vaderland- sche, jonge filmindustrie zoover nog niet ge vorderd is. Intusschen alle lof voor dit bui- tenlandsch fabrikaat, waarin Patrick Wad- dington als Cornelis van Baerle, de jonge Duitsche Anna Soreen als Rosa en Bernard Lee als Prins Willem van Oranje zulke bui tengewoon geslaagde creaties geven. Uitste kend is ook de fotografie van de Hollandsche landschappen en de regie van Alex Bryce, die een goeden kijk gehad heeft op de kleedij van de 17e eeuw en die voor een pittoresken achtergrond gezorgd heeft. Marion Davies en Glark Gable. We hadden de combinatie Davies-Gable hog niet eerder meegemaakt, maar naar mate de tweede hoofdfilm „Gain and Mable" vorderde, kregen we steeds meer den indruk, dat hier wel een heel gelukkige vondst was gedaan voor het brengen van humor. De film zelf is vrij pretentieloos, het gege ven is oorspronkelijk en alleraardigst, terwijl de ingelaschte revue-scènes weer geweldigen indruk maken. Men amuseert zich kostelijk met de Marion en Gable, die elkaar trachten te overtreffen in het afsnoepen van vliegen van en uit respect voor eikaars bedrevenheid daarin en tenslotte... een paar woorden. Géfbie is in deze film, zooals we hem uit zijn voorgaande werken kennen, knap maar verre van verwijfd, ruw maar niet grof, gees tig en gevat. Marion Davies hebben we nooit beter gezien als thans als Gable s tegen speelster; haar te zien tappen, doet onwille keurig aan Ginger Rogers denken. Een vroo- kjke film! Gakebrood Een product, half cake, half brood. smakelijk en goedkoop. - Pri)s O.lo. probeert u eens i TutotL-JAeateA: Ongeëvenaarde prestatie der Fran sche filmkunst. Sedert een 6-tal jaren, misschien iets lan ger, verschijnt op geregelde tijden op het schaduwdoek der cinematografie een merk waardige figuur: een figuur, die men, heeft men haar eens gezien, niet meer kan ver geten, een figuur, wier markante trekken men niet meer uit zijn herinnering kan ban nen. Het is Harry Baur, de man, die eens een wereldreputatie verwierf met het verbijste rend knappe „Canaille", de man van „Don kere Oogen" en van tal van andere Fransche producties, die één voor één meesterwerken waren. Thans zien wij Baur in zijn laatste creatie, in „Nitchevo", een film, die deze spe ler van groot formaat in een omgeving plaatst, die met name voor onze stad van be lang is: namelijk als commandant van een onderzeeër. Aan het verhaal zelf gaat een eigenlijke inleiding vooraf en ook hierbij krijgt men het bewijs op welk een voortreffelijk peil nog steeds het dramatisch kunnen van dezen Franschman staat. Het is alles even fijn ge dacht en fijn-weergegeven. Er is geen moment van sentimenteele vervlakking, er is geen oogenblik van poëtische schippering. Het blijft hard en waar. Het is... het leven, weerge geven door een filmisch medium. Het is het verhaal van een duikboot die zinkt, waarop matrozen en officieren varen, en die door een smokkelschip in den grond geschoten wordt. Het water sluit zich boven het schip en langzaam zakt het naar beneden. Vele tien tallen meters... tot waar de schemering heerscht en waar de hoop op redding vrijwel nihil te achten is. De commandant en de eerste officier heb ben beide een geheim. Zij kennen het geheim van elkaar, want het betreft hun wederzijd- sche vrouw en verloofde. Er worden geen woorden verspild aan de tragiek van het conflict. Het is niet noodig. Maar in den onderzeeër wachten meer dan 20 menschen op redding. Redding, die ook tenslotte komt, doch niet nadat zich daar in die stalen visch tafreelen hebben afgespeeld, die de bezoeker van deze voorstelling nim- zichten van deze menschen filmt. Men moet zien hoe de regisseur van dit werk de wan hoop, de verwachting, de vreugde op de ge- zicvhten van deze menschen filmt. Men moet zien hoe hij Baur met zijn lens volgt: Baur, als steeds weer voortgaande in placide rust, zeker van zichzelf, ieder detail van deze film beheerschend met een kracht, die men alleen in deze Fransche films te aanschou wen krijgt. Er zit in dit werk een geweldige climax. Een climax, die op den duur haast tot een obsessie wort. Men moet deze film gaan zien en zich ver bazen over de prestatie van de hedendaag- sche filmkunst. Want hier is het bewijs ge leverd dat de vervaardigers van dit werk op Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.8 Temperatuur zeewater 17.1 Temperatuur lucht 15.8 Hoogste temperatuur lucht gisteren 17.6 Laagste temperatuur lucht gisteren 14.9 Hoog water (heden) 2-30 14.40 Laag water (heden) 8.05 20.55 Hoog water (Zondag) 8.35 15.45 Laag water (Zondag) 9.10 22.00 Licht op (heden) 21.45 OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Zon Zomertijd. Juli op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 18 4.59 21.12 3.35 15.45 9.10 22.00 M 19 5.01 21.11 4.35 17.10 10.25 23.10 D 20 5.03 21.10 5.45 18.05 11.40 24.10 W 21 5.04 21.09 6.35 19.05 0.45 D 22 5.06 21.08 7.25 19.50 1.05 13.40 V 23 5.07 21.07 8.00 20.35 1.50 14.25 z 24 4.08 21.05 8.35 21.10 2.20 15.05 APOTHEKEN. Van heden avond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 19 Juli tot 26 Juli wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. GESLAAGD: De heer E. H. Menting ver kreeg dezer dagen het Manufacturenbrevet van de Fed. tot uitrijking van het Bedienden- en Chefbrevet voor den Ned. Manufacturen- handel. ONTWIKKELEN- AFPBUKKEN- VEC9BOOTEN een trap zijn gekomen, die minstens op ge lijke hoogte staat met die der beste andere produceerende landen. Een film, die u zal aan grijpen en die u het besef zal brengen, dat goede film nog steeds kan zijn: kunst en dus: schoonheid. Het programma, dat deze week in dit theater gedraaid wordt, zal zeker niet nalaten onze marinemenschen te trekken en wij kunnen hun zonder eenig voorbehoud adviseeren een gang naar „Tivoli" te maken. Want ook de tweede hoofdfilm is er een van opmerkelijke kwaliteiten. Zij heet „Het spel met den Dood" en behandelt episode's uit het leven der Amerikaansche in-vliegers. De hoofdrol wordt vertolkt door een bekend ste bravour-spelers van Hollywood: Richard Dix. Een film, waarbij men den adem inhoudt en die naast thrill ook uitstekend spel van eenige eerste klas krachten laat zien. Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag. Dit houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Wille, ï3io~icaap: Het programma der Witte Bioscoop ver meldt deze week de film, getiteld „De Dorps dokter", een rolprent, waarin o.a. wordt op getreden door de wereldvermaarde Ameri kaansche vijfling. Dit feit alleen zal ongetwijfeld velen naar deze bioscoop trekken, temeer, daar het hier tevens een goede film betreft. Ook het bijprogramma van de Witte is uit stekend verzorgd. Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Kledingmagazijnen Den Helder Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteert daarvan. K-%% .--v :V iflM «O êm v. s Nog een snapshot uit „De Laatste Ronde". jfef' M y '*s 1 ijjl Kolonel Boldingh tot eere-voorzitter van de pl. afdeeling benoemd. Gisteravond werd in het Kegelhuis de alge- meene ledenvergadering van de plaatselijke afdeeling van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" gehouden. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, Ir. S. Visman, hulde gebracht aan de nagedachtenis van de in de twee afge- loopen jaren overleden bestuursleden der af deeling, de heeren P. C. de Boer (vice-voorzit- ter) en M. J. Heyboer, secr.-penningmeester. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Ir. S. Visman (voorzitter) en voorts de hee ren J. de Jong, S. Koning, J. Middendorp, P. C. van Diest, A. Lever, C. R. Kruk en J. H. M. Angenent. De begrooting 1937 werd goedgekeurd; de ontvangsten werden geraamd op 1.389.20 en de uitgaven op 1.003.Het bestuur heeft machtiging gekregen om het voordeelig saldo ad 380.20 goeddeels te besteden voor propaganda-doeleinden. Getracht zal ook wor den lezingen en/of filmavonden te organi seeren. Met algemeene stemmen werd daarop de Heer H. J. Boldingh tot eere-voorzitter van de afdeeling benoemd. Nog werd een commissie gekozen, welke zich zal belasten met het nazien van de reke ning '35 en '36. Na stemming werden benoemd de heeren A. J. Melief, De Vries en J. C, Coelers. De vergadering, welke te 8 uur was aange vangen en een vlot verloop had, werd te bij tienen geslotén. De bekende wijnhandel van den heer Tielemans in de Koningstraat heeft aan die afdeeling, die men van de straatzijde niet ziet, een flinke uitbreiding doen ondergaan. De opslagplaatsen zijn nl. oor een verbouwing belangrijk vergroot. Thans vindt men daar in een koele, ruime loods de groote voorraad van de bekende goede Tielemans wijnen, likeuren, advocaat, limonades, enz., enz. In ons nummer van gisteren kwam een be richt voor betreffende een bewoner van den Kanaalweg, welke een portemonnaie met inhoud had vermist in het kleedlokaal van de H.Z.V. Abusievelijk werd vermeld dat het bedrag, dat ongetwijfeld gestolen is, 5. bedroeg. Dit moest zjjn 25. ?OPTPET AT ELI JAO dt BCER HONDERD JAAR DONAU-STOOMVAART. Ter herinnering aan het 100-jarig bestaan van de Donau stoombootreederij worden in Oosten rijk herinneringszegels met historische afbeel dingen uitgegeven. Ieder jaar trekken duizenden en duizenden jonge menschen door ons land. Ze gaan van stad tot stad, van dorp tot dorp en zij leeren datgene kennen, wat voor een groot deel der vorige generatie verborgen bleef: de schoonheid van eigen land. En het zijn de Jeugdherbergen, die hen in staat stellen dit alles te leeren kennen, de jeugdherbergen, wier net thans het geheele land omspant. Men ziet een opwekkend beeld van snellen groei. Groei, alleen mogelijk door alzijdige krachtige medewerking van heel het volk, van groot en klein, va., jong en oud. Temeer verheugend, omdat hieruit blijkt wat velen niet zouden willen gelooven, dat ons volk één kan zijn. In het Jeugdherberg werk worden de voorwaarden vervuld, v\*ar eensgezinde samenwerking van alle richtingen mogelijk is De Jeugdherberg is gebouwd op een posi tieve neutrale basis, eerlijke waardeering, diep respect voor andermans overtuiging. Geen verdoezeling van de verschillen die er onder ons menschen velen zijn, maar ook niet het accentueeren van deze scheidslijnen, echter het overkoepelen van dit alles te zamen door het veilig jeugdherbergdak, waaronder voor geheele jeugd vrede heerscht. Wij aanvaar den elkaar in de jeugdherbergen zooals wij zijn, respecteeren dat, zoeken gezamenlijk naar dat wat ons bindt en denken er niet aan wat ons zou kunnen scheiden. Dit is de geest die de Nederlandsche jeugd herberg ademt. Jaarlijks trekken er vele duizenden jonge menschen door Nederland. Van Jeugdherberg tot Jeugdherberg, die in naam en wezen willen doen herleven: de oude vertrouwde herberg, waarin den reizigers geboden wordt: spijze, drank en rust. Steunt deze instelling! Het is een volksbe lang. Bevorderd van klasse I naar II: Kr. Beekenkamp, W. Bos, H. F. Brands, L. Broekhuizen, M. C. M. den Dekker, A. Grooff, W. C. de Groot, A. J. Kesteloo, J. A. Kramer, M. E. Rebel, C. M. J. Sinke, Th. Strobel, L. Timmermans, L. Uithol, B. Woudstra. Afgewezen 1. Van klasse II naar III: J. F. van Dijk, M. Koning, H, Kri Schoorl, D. J. Wansink. Afgewezen geen. H. Bevorderd van klasse I naar II: C. C. C. Kick, M. Labruyère, J. W. London, M. Morée, W, Offringa, C. C. v. Pienbroek, G. v. d. Plas, T. Raat, K. P. Reinink, A. G. Sloo- ten, J. H. Slot, W. Velthuys, M. M. Bakker, J. Bakker, G. C. v. Balen Blanken, C. M. A. v. Beckum, S. E. B. J. de Böck, L. de Boer, G. Bussing, J. Dekker, J. Drijfhout, M. J. Duin- ker, J. Grooff, J. H. v. d. Horst, F. A. 1'Istelle, J. Mulder. Afgewezen 9. Van klasse II naar ni: H. Aberson, M. A. Bok, A. E. Boon, G. Broekman, M. E. de Draayer, S. A. C. Feenstra Kuiper, J. Gottmer, F. B. v. d. Heuvel, L. v. Heyningen, N. L. Hoebe, J. J. H. Koopman, A. B. Krook, L. M. Kwast, H. v. Loo, W. Lijten, S. Makelaar, J. S. Moorman, W. v. d. Plaat, J. Pottinga, C. Remijn, W. J. Robert, L. M. Robert, S. S. Sinke, A. M. Tollenaar, A. F. Tollenaar, R. Windsma. Afgewezen 6. Van klasse ni naar TV: J. Baarda, A. C. Bouma, J. B. Feenstra Kuiper, G. H. v. Heusden, C. H. Isaksson, N. Kiljan, M. Klopper, P. K. Kootker, Q. Lange- rak, J. v. d. Mark, N. Prins, P. Scheltis, C. Stam, A. Tompot, H. Th. G. v. d. Water, E. v. d. Witte, G. de Wijn, A. C. Zuurmond. Afgewezen 6. Van klasse IV naar V: W. J. Achenbach, W. J. Boelig, J. F. van Dijk, J. S. Hermes, P. E. Kalt, H. de Koning, G. S. Kuiper, M. F. J. Reynen, C. M. Schreu- der, A. Tollenaar. Afgewezen 4. Bij de Mulo-examens behaalden de volgen de candidaten het diploma: Ati van Strijen, Wim Kok, Jansje Willemse, J. Brizee, S. v. Berkum, P. Helder, H. Smink, Martien Fol- kerts, Ada Bak, Jan Sijsling en Thijs Veen. Afgewezen geen. De heer Chr. Goes, een man, die bijkans 20 jaar het slagersvak uitoefent, heeft zijn zaak verplaatst van de Oostslootstraat naar de 2e Vroonstraat 126. Zoodat hjj dus meer in het centrum gekomen is, in de verwachting na tuurlijk, dat hij daar succes zal hebben. De zaak, welke hij gistermiddag 4 uur ge opend heeft, maakt een netten, hygiënischen indruk. Laat ons voor den heer Goes hopen, dat hij er dè.t bereikt, wat hij er zich zelf van voorgesteld heeft. Gisteren liep iemand een bekeurig op voor het zingen van liedjes op den openbaren weg, welk gezang blijkbaar niet op prijs werd ge steld. Verder was er een overtreding van de wet op Uitverkoop en Opruiming, en vervolgens een overtreder van de Arbeidswet.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5