V oortrekkers-Werkkamp W ereldjamboree" Het Engelsche mobilisatieplan preirihbeurten Verbijsterende sterkte der weermacht Zaterdag 17 Ji^li 1^37 Derde blad Het kamp in het teeken van „hout" Een donderbui als onaangename afwisseling Vi&AcPie\q, Vischafslag Den Helder Voet&aZ Tournooi H-R.C.-Helder RISKEERT NIETS! BLUF FIT! WxdeAJialo Nederland-Duitschland Zondag 18 Juli 1937 WIJ KOOPEN H.Z.V. II-F.M. II 0-2 Legerberichten Nevel komt over de weilanden van het Jamboree-terrein. Den tentjes verzinken erin. Koeien in de naaste wei steken met hun koppen er boven uit. Een hond blaft op een verre boerderij. Rust heerscht in 't voortrekkerskamp. De vlaggenmast steekt naakt rechtop uit den nevel. Eenige laatkomers melden zich aan de politiewachtpost bij den ingang. In de cantinetent brandt nog licht. Som mige voortrekkers schrijven naar huis, of misschien wel naar hun meisje. Nog eenige minuten en ook hier gaat het licht uit. Lampen en kaarsen worden aange stoken in de respectievelijke tenten. Muggen zwermen er omheen. Hier en daar wordt een cigaret gerookt om ze te verdrijven. De rooklucht verdwijnt toch wel, want de mees ten slapen met open tentdeuren. Vele tenten zijn er bij gekomen. Ze staan nu reeds twee rijen dik en iedere week komen er ongeveer vijftig bij. Er zijn dan ook werkers genoeg noodig. Momenteel is 't hout, hout en nog eens hout. Brandhout, dat in groote stapels al maanden lang opgeslagen ligt, blijkt bij nadere beschouwing in vele subkampen juist op de grasbaan te liggen, die er dwars doorheen loopt. Al deze stapels moeten ver plaatst worden, terwijl eveneens 400 ton niuew brandhout aangevoerd werd. Alle nieuw aangekomenen werden dan ook in de houtploeg ondergebracht, zoodat deze op volle kracht ongeveer met dertig a veertig men- schen werkt. Niet alleen 't brandhout wordt door deze ploeg verzet, doch ook 't pionier hout, dat noodig is, om door de verschillen de verkenners omgezet te worden in poorten, torens, vlaggenmasten enz. moet door deze ploeg verwerkt worden. Op 't oogenblik werkt ze met drie flinke vrachtwagens, doch in het begin maar met één kleine wagen. Daarmee moet ze ettelijke tonnen hout over de sub- kampen verdeelen. Dit hout, dat bijna alle maal besteld is door 't Engelsche contingent, moest eerst allemaal op lengte zorgvuldig gesorteerd worden. Daar gingen natuurlijk ook weer eenige dagen in zitten, want acht man moesten toen vijftig ton hout sorteeren en steeds komen er nieuwe wagons hout aan aan 't station Vogelenzang. Vrachtauto's rennen langs de smalle grint wegen, over dammen' in de weilanden, langs de boschpaden, 't Jachtende leven van een groote stad hier in de natuur. Motorgeknet- ter, benzinestank, zoo is 't voorkamp. Tijdens de Jamboree worden deze wegen voor alle rijverkeer gesloten, uitgezonderd voedings auto's, die vanuit 't voedingsmagazijn het eten over de troepen moeten verdeelen. Zoo gaat 't iederen dag door. Noodweer. Maar ook een donderbui heeft op 't pro gramma gestaan, met al de ellende voor het kamp daaraan verbonden. Lampen werden aangestoken in een eet- tent. Regen raast op 't tentdoek. In alle mo gelijke kleeding loopen de voortrekkers door elkaar. Nu is 't de kunst om de goede stem ming er in te houden. Instrumenten, die ook in veiligheid gebracht zijn, worden gestemd en even later klinkt een heerlijk regenlied door de groote ruime tent. Een enkeling kijkt af en toe nog eens door een tentopening naar z'n home. Plotseling een noodkreet. Dertig vrijwilligers voor de administratietent van den magazijn- en materiaaldienst. Deze was door de wind gegrepen en de aministratie was, voorzoover ze niet weggewaaid was door den regen, kletsnat geworden. Alles moest zooveel mogelijk in veiligheid gebracht wor den. Alle papieren werden maar in kisten gedaan, Men greep wat men grijpen kon. De kisten werden bij den ketel in de keuken ge zet. Als 't droog was, moest men weten, wat er van gered was. Onderweg kwam men langs boomen, die totaal ontveld waren. De bliksem was er in geslagen. De geweldige theatertent, die eenige duizenden bezoekers kan be vatten, was totaal met den grond gelijk gemaakt. Niets stond meer rechtop. De schade. De prachtige tent was absoluut met den grond geljjk gemaakt. Een groote biertent LANSBURY IN ROME. De vroegere lei her der Engelsche Arbeiderspartij, George Lansbury, heeft een bezoek aan Rome ge tracht, waar hij tweemaal door den Duce ontvangen werd. Hier ziet men het momen tvaarop Lansbury zijn hotel verlaat, om zich naar Mussoltni te begeven. was voor de helft verdwenen, 't Was haast onmogelijk om te werken in dergelijk weer. En toch zag men nog overal menschen heen en weer rennen om nog te redden, wat te redden viel. Naweeën. In de eettent stapelden zich de dekens op, want ieder maakte van de gelegenheid ge bruik, als de bui even minder werd, om z'n dekens en andere, voor den kampeerder waardevolle spullen, in veiligheid te brengen. De grond was absoluut ongeschikt om te slapen. Oubaas Jongmans deelde dan ook op advies van den dokter mee, dat een ieder in de groote eettent moest slapen. Honderd vijf tig voortrekkers spreidden dan ook 's avonds hun dekens uit op de lange tafels en op den grond, 't Leek wel een vluchtelingenkamp. De verspreide lampen gaven een fantastische kleur aan het geheel. Lange schaduwen wer den op de tentenvuren geworpen. Maar de goeie stemming bleef erin. Eenigen hadden zelfs nog 't idee om bij hun tent een bordje te hangen: „Onbewoonbaar verklaard". Doch men sliep droog, broederijk naast elkaar! Meer trawlers in de vaart. Het Dagblad voor IJmuiden meldt, dat het aantal trawlers, hetwelk in de vaart is, thans snel in omvang toeneemt. Waren het een maand geleden slechts 32 trawlers, thans is het aantal de 50 reeds gepasseerd en men kan verwachten, dat tegen het seizoen er wel weer 70 of 80 in 'de vaart zullen zijn. Men ziet hieruit, dat men in IJmuiden zich al tevreden uitlaat als er tegenwoordig een tachtigtal trawlers in de vaart zijn .Er blijkt wel uit, dat er geen verwachting meer be staat, dat er, binnen afzienbaren tijd, veel meer in de vaart zullen komen. En dat er van 200 schepen, die in den besten tijd in bedrijf waren, wel geen sprake meer zal zijn. Verstrekking van slechte visch. In „De Vischhandel", het orgaan van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf, werd uiting gegeven aan een geval van verstrekking van visch aan een garnizoen in ons land tegen prijzen, die on- moeglijk konden garandeeren, dat goede kwa liteit werd geleverd. Men meende dus, dat ér op de een of andere wijze zou moeten worden geknoeid, dan wel dat de leverancier er veel geld zou moeten bijleggen. Tegen deze unfaire concurrentie werd ge opponeerd. De Commissie voor meer vischgebruik heeft waarschijnlijk deze aangelegenheid in haar aandacht genomen en meent een waarschu wende stem te moeten laten hooren. De Commissie deelt mede, dat ze alle moge lijke adviezen verstrekt, zoodat legerautori- teiten, die visch aan de manschappen willen verstrekken, daardoor verzekerd kunnen zijn, dat de visch van goede kwaliteit is; dat de verstrekte visch de goede soort is en dat de prijs billijk kan worden geacht. De Commissie doet dat geheel onpartijdig en handelt daarmee in het be'ang van den consument, den handel en tenslotte van het geheele visscherijbedrijf. Nog goede tongprijzen. Vrijdag was de tongprijs hoog aan de markt te IJmuiden en deed van 1.05 tot 1.80 per kilo. Tarbot was ook vrijwat hooger in prijs en deed van 0.84 tot 0.98 per kilo. Griet noteerde van 15.tot 27.per 50 kilo. De scholprijzen waren iets lager; middel schol deed tot 21.en middel schol tot 17.terwijl kleine schol noteerde van 4.90 tot 15.veel scholaanvoer was er niet. Bot noteerde van 7.tot 16.en schar van 3.20 tot 7.50. Poon deed 4.70. Kabeljauw was laag in prijs en deed 25. per 125 kg. Wijting deed 2.70, makreel 12.en haring deed van 5.75 tot 7.—. De eenige trawler, die aan de markt was, maakte een behoorlijke besomming. 16 Juni: Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.14—1.02 Slips 0 960 88 Tarbot 9 80 Schol le soort p- kist 8.00—6.40 Schol 2e soort 4 293 79 Schar 2'2£>L90 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen 0.15 per kg. Op den eersten tournooi-dag zal uitsluitend op het HRC-terrein worden gespeeld. Het programma voor dien dag (25 Juli) luidt: HRC 4—Helder 4, aanvang 10 uur. HRC adsp. A.Helder adsp. A, aanvang 1 u. HRC 1—Helder I, aanvang 2.30 uur. De wedstrijden van den tweeden dag, d.i. dus 1 Augustus, worden alle op het Heider- terrein gespeeld. Het programma luidt: Helder 3—HRC 3, aanvang 10 uur. Helder-veteranenHRC-veteranen, aanv 1 uur. Helder 2—HRC 2, aanvang 2.30 uur. De verstandige afspraak is gemaakt, dat indien het weer té warm mocht zijn, de aan vang van de beide laatste wedstrijden, zoowel op 25 Juli als op 1 Augustus, gesteld zal wor den op respectievelijk 6 en 7 uur. FRANKRIJKS EERSTE BURGER, PRESIDENT LEBRUN, heeft dezer dagen den hoogsten verkeersweg in Europa geopend. Deze weg over den Iseran- berg verbindt het Tarentaise-dal met het Maurienne-dal. De pasweg is 28 km lang, bereikt een hoogte van 2769 meter, en is van bijzondere strategische beteekenis door de ligging in de nabijheid van den Italiaanschen grens. In verband met de enorme versterking der Britsche weermacht schreef dezer dagen Mr. M. Kan een belangwekkende beschouwing in „De Groene Amsterdammer", waarvan wij onderstaand enkele passages overnemen. De schrjjver laat er vooral het licht op vallen, dat de plannen, die op de werke lijke eischen der defensie zijn gebaseerd, slechts rekening houden met een weer macht, die op de realiteit is ingesteld. Een weermacht die men kent, waarvan men weet wat men er aan heeft en wat men er mee doen kan en die niet de pre tentie heeft de kerncel te vormen van een toekomstig gigantisch millioenen- leger, dat nog uit den grond gestampt moet worden. Het Engelsche leger is klein. Het is een beroepsleger. Degenen die daarin dienst ne men, doen dat in een lang dienstverband en brengen dan weer eenige jaren in Engeland door, dan weer eenige jaren in Indië of in de koloniën. Dit leger is dóór en dóór geoefend. Het is een geperfectionneerde doch betrek kelijk kleine weermacht, in hooge graad gemechaniseerd; kortom een spe cialisten-leger. Daarnaast bestaat er een vrijwilligers- (wij zouden zeggen, reservisten-) leger, de oude Territorials, die dienst kunnen doen in het binnenland. De leden van deze groep worden slechts af een toe onder de wapenen geroepen. Meer dan binnenlandschen dienst en lucht-afweer waarop zij op dit oogenblik getraind worden, wordt er van hen niet ver langd. Hét groote en belangrijk onderdeel van de Engelsche weermacht wordt intusschen door de vloot gevormd. Aan de vloot is de taak opgedragen de toegangswegen intact te hou den. Voor de bezetting van de vloot beschikt Engeland over een bijna onbeperkt reservoir van menschen. Iedere zeeman is tenslotte in de naval reserve bruikbaar. Men merkt dan ook niets van eenige moeilijkheid om voldoen de menschen te vinden een moeilijkheid waarmee het leger, juist door zijn lang dienst verband, zijn verblijf in overzeesche gebieden en vanwege de moeilijkheid voor oudgedienden om een plaats te vinden in de burgermaat schappij, steeds te kampen heeft. Een nieuwe vloot. Engeland heeft een geweldige vloot in aan bouw. De bestaande schepen worden voor eer. deel gemoderniseerd. Voor een ander deel kunnen zij nog best mee. Tenslotte worden de oudste schepen gesloopt. Men vreest dus niet, moeite te krijgen met het bemannen van al deze schepen. En zelfs de in een eventueelen oorlog zoo noodige rem placeering der bemanning schijnt geen onop- loosbaar probleem te bieden. Nieuwe vlootbases. Groote vlootbases naderen hun voltooiing. Singapore kennen wjj. Twee groote vlootsta- tions worden intusschen in Australië in gereed heid gebracht en in Zuid Afrika. Het is de bedoeling dat de Dominions voor het onder houd van deze stations zullen zorgen en voor de volledige scheepsbouw- en outillage-inrich- tingen, die daarbij hooren. Maar de vloot zal Engelsch blijven. Zijn luchtmacht. Parallel hiermede loopt de organisatie van de luchtmacht. Engeland bouwt de modernste luchtvloot, die men zich kan voorstellen. Per fect geoutilleerd en met een bemanning, die met evenveel volharding wordt geschoold als in het landleger. Een goede opleiding als militair vlieger duurt n.1. zeer lang. Ook hier biedt de personeelsvoorziening geen enkele moeilijkheid. Nog steeds melden zich duizenden vrijwilligers aan, voor wie gen plaats te vinden is. Maar zij zullen waarschijnlijk allemaal eens aan de beurt komen. De grootste moeilijkheid was hier de indus- trieele organisatie. Het probleem was hoe bouwen we genoeg moderne vliegtuigen, hoe verzekeren wij ons van een industrieele uit rusting, die ook aan werkelijke oorlogsbehoef ten kan voldoen, hoe scheppen wij die nu en wel zoo dat tóch steeds de modernste types gemaakt zullen kunnen worden? Zooals men weet, is er wel eenige wrijving geweest tus- schen bepaalde auto-fabrikanten en de regee ring, voordat het zoover was, maar intusschen is de organisatie toch tot stand gekomen en is een perfecte luchtvloot gebouwd en ten deele verder nog in aanbouw. Ook de Dominions bouwen een luchtvloot. Voor een groot deel bestaat die reeds. Parallel met de vlootbases die er in Singapore, in Australië en in Zuid-Afrika gebouwd zijn, zijn daar de hoofdkampementen ingericht voor een netwerk van militaire luchthavens dat het geheele Britsche Rijl. omspant. De dominions nemen daarin een zelfstandig aandeel. Engeland rules the waves! Is het apparaat, dat nu geschapen is, in staat om aan het gestelde doel te beantwoor den? Dat doel is ten slotte niet gering: de verdediging, niet alleen van Engeland, maar van het geheele Britsche Rijk. Het openhou den van de zee, het onder alle omstandigheden mogelijk maken dat voldoende grondstoffen worden toegevoerd hetgeen weer mee brengt: een daadwerkelijke beheersching van de Middellandsche Zee en de bescherming van de kusten van Kanaal en Noordzee? Het ant woord op deze vraag is: ja! Dat is mogelijk. Maar hierbij speelt de politiek ten slotte ook een rol. Er is niet bij voorzien dat het geheele Britsche Rijk tegenover de geheele buiten wereld verdedigd zou moeten worden. Dat de Vereenigde Staten of welke belangrijke landen van het overige Amerika ook ooit als vijanden zouden, optreden is een mogelijk heid, die de Britsche generale staf terecht geëlimineerd heeft. Integendeel, zooals reeds in het begin is uiteengezet, houdt men rekening met een stel sel van bondgenootschappen, zoodat men 2f.cH verzekerd houdt ten alleen tijde datgene te kunnen vasthouden, wat men zich als hoofd doel stelt: den vrijen toevoer van grondstof fen. Dat is de hoofzaak. En, in ruimeren zin, omvat dat niet alleen den vrijen aanvoer van grondstoffen naar de industrieele bases in Engeland, maar ook den onbelemmerden toe voer van wapenen en munitie, van kleeding en voedsel aan de combattanten. Men heeft uitgerekend dat de moderne oorlog voor iede ren combattant afgezien van degenen die eventueel zijn plaats zullen moeten innemen veertien werkende mannen en vrouwen in fabrieken, bureaux, ministeries, op spoorwe gen en op vrachtschepen noodig zijn om hem van het noodige te kunnen vooraten. De quintessens van de Engelsche mobili satie is om allereerst er voor te zorgen dat deze veertien er zijn. En dan pas te gaan uit rekenen hoe groot de weermacht zijn kan. Is die dan groot genoeg om den toevoer der grondstoffen in alle denkbare omstandighe den te kunnen verzekeren? Zoo ja dan is het goed. Is er dan nog een groote veiligheids marge des te beter! Men kan dus princi pieel de gedachte, die aan het Engelsche mobilisatieproject ten grondslag ligt, verge lijken met de opstelling, welke een schaak speler zich opbouwt die in de opening van zijn tegenspeler een zwakke steê ontdekt heeft. Engeland heeft de fout gezien in de Duitsche opstelling: de grondstoffen. Het zal deze fout niet maken De Belgische scheidsrechter Maurice Blitz zal Zondagmiddag a.s. den waterpolowed- strijd NederlandDuitschland leiden. Deze ontmoeting vormt de hoofdschotel van het programma, dat D.W.R. (Haarlem) leden en belangstellenden aanbiedt. Donderdag gaven we reeds de opstelling van ons nationale team. De Kikvorschen zijn weer in de oude formatie opgesteld. Bij de Duitschers vinden we ook de oude beke'nden terug. Klingenburg verdedigt weer het Duitsche doel. In de ach terhoede liggen Lutkemaier en Strausz, en ook de middenvoor Schneider zal men in actie kunnen zien. Na onze overwinning op de Belgen en de Duitsche nederlaag tegen Hongarije kunnen we van een uiterst spannenden wedstrijd ver zekerd zijn. Zeer terecht merkt de Zwem- kroniek op, dat de Duitschers nog met iets anders te water gaan, dan met den vasten wil zich niet te laten slaan. En dat „iets" is, dat de bezoekers niet alleen de vertegenwoor digers van het Duitsche waterpolo-, maar ook Tegen hoofdpijn, griep, rheumotlek, tandpijn, kiespijn en menstruatiepijnen VOOS NEDEBLAND OUTIM OEGSTGEES1 BU APOTHEKEN EN DROGISTEN IN POEDER-, CACHET- EN TA0LETVORM Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Westerkerk, (HeldeD der Zeeplein). Geen dienst. Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 8.30 uur, Ds. Tollenaar 's Morgens 10.30 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Cand. Y. Feenstra van Amsterdam. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Cand. Y. Feenstra 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdagavond 7.30 uur, Ds. C. Kramp van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiuers Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Cand. J. B. Oskamp Gebouw Middenstraat 117. Zondagavonc van 79 uur Openlucht samenkomst Oude Helder. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m Verlossings-Samenkomst Alles onder leiding van Majoor Loois Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen oud goud en zilver tegen de hoogste waarde. Fa. Beemsterboer. (bijna zouden we zeggen in de eerste plaats) van het heele Duitsche Rijk. Het zal voor hen een eere-zaak zijn zich geheel in den strijd te geven in de blaam van de nederlaag tegen Hongarije, op het Nederlandsche team te wreken. Een Nederlandsche overwinning achten wij werkelijk niet uitgesloten. Zeker, de bezoekers zijn sterk, maar de onzen mogen er ook zijn. Het kan een spannende partij worden en we wenschen onze Nederlandsche spelers veel succes! Vrijdagavond speelde F.M. II een polo- wedstrijd tegen H.Z.V. II. De leiding berustte bij scheidsrechter Schellinger, die naar be- hooren floot. Na het eerste fluitsignaal zwom de Frissche Morgen-voorhoede snel op en zette een mooie aanval op touw, die echter door een slecht schot op niets uitliep. H.Z.V. nam nu het initiatief, maar De Graaf onder brak den aanval, gaf goed door naar Kruis- dijk, die v. d. Water geen kans gaf. Spoedig was het rust en er werd met het oog op het water, at ruwer begon te worden, direct doorgespeeld. F.M. kwam nu flink los en v. d. Water moest meermalen ingrijpen. Toch kon hij bij het verrassende schot, dat J. Baarda op de H.Z.V.-veste loste niet hou den en hierdoor was de stand op 2—0 voor F.M. gebracht. Labruyère werd kort voor het einde het veld uitgestuurd, omdat hq binnen de 2-meterljjn lag. H.Z.V. kon deze numerieke meerderheid echter niet in doelpunten om zetten. Spoedig floot de scheidsrechter nu het einde. Het was een aardige en sportieve wed strijd. LUIT. FENS OVERGEPLAATST NAAR UTRECHT. De eerste-luitenant J. J. Fens, van het Regiment Kust-Artillerie te Den Helder, wordt overgeplaatst bij de School voor Res.- Officieren der Artillerie te Utrecht.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9