Japan stelt China een ultimatum De Paus prijst Aartsbisschop Mundelein Luchtoorlog bij Madrid Felle rede van President Azana DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Aanslag op Poolsch Nationalistisch leider Onderhandelingen duren voort SPANJE UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG- No.8055 Japansche eischen ingewilligd Critiek op de non-interventie EERBERICHT DE BILT SEINT: Noodlottig einde van stratosfeertocht Huis der Duitsche kunst geopend HE LDERSCHE COURANT MAANDAG 19 JULI 1937 Tokio heelt aan de Centrale Chi- neesche Regeering een ultimatum overhandigd, dat een zestal eischen inhoudt, welke binnen 48 uur moe ten zijn ingewilligd. Zij zijn: 1. Aftocht van de 37ste divisie van Gene raal Feng Tsjoe Han, den gouverneur der provincie Ho Pei. 2. Bestraffing der schuldigen, in het bij zonder van den bevelhebber der 110e bri gade, generaal Ho Tsji Feng, wiens troepen bij het uitbreken van het conflict de Mar- co Polobrug en de plaats Wan Ping Sien bezet hielden. 3. Persoonlijke verontschuldiging van ge neraal Feng Tsjoe Han bij den Japanschen opperbevelhebber. i.Volledige vergoeding van de door de Japanners geleden schade. 5. Maatregelen tot onderdrukking van de anti-Japansche en communistische activi teit. 6. Waarborgen, dat de incidenten zich niet zullen herhalen. De Japansche eischen ingewil ligd? Een mondelinge af spraak. Het Japansche ultimatum is Zondagmid dag om één uur doör den voorzitter van den politieken raad van Ho Pei en Tsja Har, generaal Soeng Tsje Yoean, onvoorwaarde lijk aangenomen. Volgens de Chineesche lezing nochtans slechts mondeling. Generaal Tsjang Tze Sjoeng, generaal-majoor Hasjimoto en lui tenant-kolonel Watsji zullen de bijzonderhe den vaststellen. Welke houding Nanking zal aannemen, is niet bekend. De Chineezen beraadslagen. De eerste reeks besprekingen te Koeling, waar tal van vooraanstaande Chineezen on der voorzitterschap van Tsjang Kai Sjek zijn bijeen gekomen is, geëindigd. Volgens welingelichte kringen hebben de beraadslagingen, welke geheel beheerscht werden door de gebeurtenissen in Noord- China, geleid tot een toeneming van het na tionale besef. Er is gebleken, dat geheel China de houding der Centrale Regeering goedkeurt. De buitenlandsche crisis heeft de oplos sing van binnenlandsche vraagstukken in de hand gewerkt. Bij de besprekingen heeft Tsjang Kai Sjeck verklaard, dat hij „geen oorlog wil, doch dat hij, indien ,noodig, deze zal ondergaan." Japansche vliegers bombardeeren. Uit goede bron wordt uit Sjanghai ver nomen, datr Japansche vliegtuigen troepen der Chineesche regeering zouden hebben gebombardeerd bij Anyano (provincie Ho- nan). Chineesch protest tegen het bombardement. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken heeft op energieke wijze geprotesteerd tegen het bombardement door Japansche vliegtuigen van dé regeeringstroepen te Anyang in de provincie Honan. Het bom bardement kostte twee doodcn onder de bur gerbevolking. Verder heeft een Japansch vliegtuig twee treinen beschoten, waardoor twintig personen gedood of gewond werden. Japansche troepen verdroegen het ondraaglijkste. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van oorlog heeft verklaard, dat de Japansche troepen in Noord-China verdroe gen wat werkelijk ondraaglijk was. Zij heb ben de grodtst mogelijke pogingen gedaan om een plaatselijke oplossing te bereiken, gegrond op het niet erger maken van den toestand en het localiseeren van het con flict sedert het incident van Loe Koe Tsjao op 7 Juli. De woordvoerder voegde hier aan toe. dat China niet alleen geen ernst heeft gptnonrl bij het ten uitvoer brengen van de overeenkomst, welke 11 Juli werd onderteekend. doch bovendien zijn er ern stige aanduidingen, dat China een oorlog tegen Japan voorbereidt door troepen naar het Noorden te zenden. Nu dit het geval is zou het wachten tot het oneindige op het ten uitvoer brengen van de bepalingen van de overeenkomst door China het voortdu rend van den onzekeren toestand tengevolge hebben en zou het gevaar voor de Japan sche troenen in Noord-China vergrooten. Japan ziet zich derhalve verplicht een on dubbelzinnige houding aan te nemen en er bij China op aan te dringen dat de overeen komst van 11 Juli prompt wordt uitge voerd. Chineesche troepenconcentraties in Noord-China voortgezet. Het Japansche ministerie van oorlog deelt aan de hand van officieele rapporten mede dat de Chineesche regeering, on danks de jongste stappen door kolonel Okido te Nanking ondernomen, doorgaat in Noord-China troepen te concentreeren. Drie divisies van het centrale leger zou den reeds in Hopei zijn binnengedrongen. Groote verontwaardiqinq in Duitschland Het Duitsche nieuwsbureau publiceert een bericht uit Rome over het bezoek van de pelgrims uit Chicago en de toespraak, die de Paus tot hen gehouden heeft en waarin hij de moedige houding van kardi naal aartsbisschop Mundelein prees. Het Duitsche nieuwsbureau laat zijn desbetref fend bericht als volgt beginnen „Pius IX, heeft Zaterdagmorgen een Ame- rikaansche pelgritnsgroep uit Chicago ont vangen, warbij hij openlijk te kennen gaf, dat hij op het in acht nemen van de inter nationale gebruiken in de betrekkingen van t Vaticaan tot Duitschland geen prijs meer stelt." Nader vernemen wij uit Castel Sandolfo, de zomerverblijfplaats van de Paus: De Paus heeft een aantal pelgrims uit Chicago ontvangen en in een tot hen ge richte toespraak openlijk aartsbisschop Mun delein wiens verklaringen over Hitier zooveel stof hebben doen opwaaien ge prezen. De Paus zeide: „Gij moest trots zijn op de grootheid van uw stad en ook, waarom het niet te zeggen, op de grootheid van Uw prachtigen aartsbisschop, die zoo moedig is bij de verdediging van de rechten van God en de kerk en het Heil der Zielen." KOLONEL KOC ONGEDEERD. DADER OM HET LEVEN GEKO MEN. Gisterenavond om kwart over tien is een aanslag gepleegd op het leven van kolonel Adam Koe, den leider van de Poolsche Na tionale Unie, die zich in zijn villa bij War schau bevond. Bij de deur van de villa is de bom, welke van groote ontplofbare kracht KOLONEL KOC. was, eerder tot ontploffing gekomen dan de dader had bedoeld, met het gevolg, dat deze ter plaatse werd gedood. Zijn lichaam werd door de ontzettende kracht van de bom eenige meters weggeslingrd en geheel ver minkt. Kolonel Koe bleef ongedeerd. De gerechtelijke autoriteiten en de politie hebben direct een onderzoek ingesteld. Volksfronttroepen aan het Siërra en Aragonfront actief. Re- geeringsvliegtuigen bombardee- ren Segovia. Aan het Sierra-front ontwikkelde zich gistefen een der grootste lucht gevechten, welke tot nu toe in de ge schiedenis der moderne oorlogen zijn voorgekomen. Honderdzestig vliegtuigen waren gedurende meer dan een uur in ge vecht gewikkeld. 18 toestellen der opstandelingen werden omlaag ge schoten, terwijl de regeeringstroepen vier machines verloren. Bij Brunete hebben de opstande lingen tegelijkertijd een hevigen aan val gedaan met tanks en vechtwa- gens, die echter werd afgeslagen. Naar verzekerd wordt, verloren de opstandelingen ongeveer duizend dooden en gewonden. De rechtsche troepen vielen de stellingen der regeeringstroepen aan, zonder daarbij op tegenstanders te stuiten. Zes escadrilles vliegtuigen, bestaande uit groote driemotori- ge toestellen, lieten tonnen bommen op de stellingen der regeeringstroepen van Bru nete en Villa Nueva del Pardillo vallen. Na dit bombardement vielen de rechtsche troe pen aan en slaagden er in de beoogde doe len te bereiken en hun stellingen te verbete ren, aldus ceh bericht van Havas uit het rechtsche Salamanca. De regeeringstroepen hebben opnieuw de stellingen' der opstandelingen ten Oosten van Huesca aangevallen. Het gevecht duur de Zaterdag.van 9 tot 13 uur. Van de rest van het front is geen nieuws te vermelden, hoewel de activiteit van bei de partijen, zoowel wat de infanterie als dc artillerie betreft, zeer groot was. Het ministerie van landsverdediging heeft in een officieel communiqué medegedeeld, dat ,de vijand aan liet front van Madrid een krachtigen druk uitoefende op de stel lingen, welke de regeeringstroepen eeni- gen tijd geleden veroverd hebben. Een aanval van de rechtschen op het acht tiende legercorps der regeering werd met zware verliezen voor den aanvaller afge slagen. De president der Spaansche repu bliek, Azana, heeft ter gelegenheid van de herdenking van den verjaar dag van den burgeroorlog te Valen- cia een groote redevoering uitge sproken. Azana deelde mede, dat de redevoering, welke hij zou uitspreken, in overleg met de republikeinsche regeering was opgesteld. De buitenlandsche hulp. Spreker bracht in herinnering, hoe de op stand tot uitbarsting was gekomen, „De mi litaire beweging, aldus spr., zou verpletterd zijn geworden, indien de opstandelingen niet direct door vreemde mogendheden zouden zijn geholpen. De opstand werd verandei-d in een buitenlandsche invasie... Spanje is door drie landen overweldigd: Portugal, Duitschland en Italië De Duitschers en de Italianen ko men niet bij ons om de republiek te vernietigen, zij komen om ons onze mijnen en onze vlootbases af te ne men. Om tegen ons te strijden? Neen! Om de andere mogendheden, zooals Engeland en Frankrijk in be dwang te krijgen." Radio Barcelona 'heeft medege deeld. dat de luchtmacht der re- gcering het vliegveld der rechtschen bij Segovia heeft gebombardeerd. Ook het spoorwegstation van Sego via werd bestookt en ernstig bescha digd. Wat de rechtschen melden. Het officieele communiqué van het recht sche hoofdkwartier meldt o.a.: Aan het front van Aragon gaan onze troepen voort met het vervolgen der tegen standers ten Zuid-Westen van Albarracin. Zij veroverden veel materiaal en maakten dertig gevangenen. Aan het front van Madrid schoven zij hun linies ten Noorden van Quijorna en nabij Bruneta naar voren en maakten zich mees ter van een groote hoeveelheid materieel, en wel vier Russische gevechtswagens, vier luchtafweerkanonnen, een batterij luchtaf weergeschut en twaalf mitrailleurs. De ver liezen aan den kant van den vijand zijn zeer groot. Onze vliegtuigen schoten zeven bombar- dementstoestclien der tegenstanders en vijf jachtvliegtuigen omlaag en beschadigden twee andere vijandelijke machines. Aan on ze zijde ging slechts een toestel verloren. Wij zijn naar Genève gegaan en zullen er terugkeeren, omdat wij nog steeds gelooven, dat naar kleine staten kan worden geluis terd. De Volkenbond wist niet, dat Spanje overweldigd was, noch wat er te doen was. Hij weet thans, dat Spanje overweldigd is door vreemde troepen en heeft een beroep gedaan op de afzijdigheidscommissie. Maar waartoe dient de commissie van Londen? Ik heb daar voor mijzelf een op vatting over, aldus Azana, een op vatting, die ik nog niet wil bekend maken. Deze commissie is gefun deerd op een onjuist denkbeeld en werkt in een. dwaling.- Zij kan den Volkenbond niet vervangen. Zij ver vangt hem dan ook niet, maar doet hem als een bedwelmingsmiddel in slapen. Zij heft hem op. De eenige waarachtige niet-inmenging, welke tot stand werd gebracht, is de niet- inmenging van den Volkenbond." Azana vervolgde „de commissie is niet op juridisch, doch op politiek terrein op getreden, waar Spanje geen vertegenwoor diging heeft. De leden der commissie houden zich met niets anders bezig dan met de belangen der groote Europeesche mogendheden. Alle resoluties der commissie zijn ongun stig voor Spanje. Men miskent zijn rechten. Eenige staten komen hun verplichtingen na. Andere niet. Men spreekt er over het het recht van oorlogvoerende toe te kennen aan de wet tige regeering. Daarvoor onzen dank. Maar er is geen schaamteloozer inmenging geweest dan de mogelij ke toekenning van het recht van oorlogvoerende aan de opstande lingen (luid applaus, de aanwezigen brengen Azana een ovatie). Zekere resoluties der commissie van Lon den hebben niets uitstaande met de rechten van Spanje. Andere hebben er betrekking ip. De commissie deed wel, toen zij eischte, dat de vreemdelingen Spaansch grondge bied zouden verlaten en wanneer zij de komst van Italianen, Duitschers en Por- tugeezen wil voorkomen. Sprekende over de vreemdelingen, die aan die zijde der regeering strijden, verklaarde de president, dat dit wérkelijk vrijwilligers zijn, daar niemand hen geroepen heeft en niemand hen verplicht heeft te komen. Voor degenen, die aan de zijde der op standelingen staan, gaat deze groep niet op. De president besprak vervolgens de ge varen, welke den vrede bedriegen. Gevaren voor den vrede. Alle regeeringen der Spaansche repu bliek wenschen den vrede. Het is onnoozel te meenen, dat er in een republikiynsch regiem iemand zou zijn, die oorlog zou willen, daar wij zeer goed weten, dat het conflict zal vergaan in een ander nog ver warder. Toch is er iets ernstigers dan oor- Verwachting: zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtin gen, meest licht bewolkt, droog vrij warm weer. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. log, het 'is het schandaal dat wij consta- teeren naar aanleiding van het Spaansche conflict. Diplomatieke betrekkingen? Dat is heel mooi, maar onze militaire kracht is veel meer waard. (Langdurig aplaus). Ik weet, aldus Azana, dat er een half millioen Spaansche bajonetten zijn die zich niet wil len laten overwinnen. Azana besloot zijn redevoering met te zeggen, dat men zich niet met overgeven aan een politiek vac uitroeiing van den tegenstanders. Prof. Piccard's ballon ln Ame rika vernield. Hij zelf onge deerd. Nadat men eenige uren lang niets had vernomen omtrent pro fessor Jean Piccaard, die gisteroch tend 6 uur (G.M.T.), te Rochester in Minnesota (Amerika) was opgeste gen voor een nieuwen tocht naar de stratosfeer ,is bekend geworden, dat de Belgische hoogleeraar zijn vrouw heeft getelegrafeerd, dat hij te Lansing (Iowa) gedaald was. Hij deelde verder mede, dat zijn uit rusting volkomen door brand ver nield was, doch dat hij zelf onge deerd was. Prof. Piccard is op 120 km. van Roches ter gedaald. Hij probeerde nieuw materiaal, nl. kleine bij elkander behoorende ballons, waarmede hij een hoogte van 32 k.m. hoop te te kunnen bereiken. REDEVOERING VAN HITLER. In tegenwoordigheid van den Führer is gisteren het „Huis der Duitsche Kunst" ge opend. Het is opgericht op de plaats, waar het in den nacht van 6 Juni 1931 afgebran de glazen paieis van München stond. Te gelijkertijd heeft de Führer de groote Duit sche Kunsttentoonstelling 1937 geopend. Bij de opening heeft Hitier een rede ge houden, waarin hij o.m. het volgende zeide: Toen vier jaar geleden de plechtige eerste steenlegging voor dit gebouw geschiedde, waren wij ons er allen van bewust, dat niet alleen de steen voor een nieuw gebouw moest worden gelegd, doch tevens de grond slag voor een nieuwe en ware Duitsche kunst, De ineenstorting was niet alleen van econoniischen of politieken aard, doch wel licht in nog grootere mate van cultureele aard geweest. Volgens de vroegere nonnen was de kunst slechts een uitdrukking van een bepaald tijdperk, welke vandaag met het woord „modern" wordt aangegeven en morgen on modern, want verouderd zal zijn. Door een dergelijke theorie wordt de kunst gelijkge steld met het werk onzer moderne kleerma kerijen en modeateliers, De ware kunst is en blijft echter in haar uitingen steeds een eeuwige, d.w.z. zij is niet onderworpen aan seizoenwaardeeringen en ontleent haar waai de aan het feit, dat zij een uit het diepste wezen van het volk stammende openbaring is. Tot het nationaal-socialisme aan de macht kwam, bestond er in Duitschland een z.g. „moderne kunst" d.w.z. bijna elk jaar een andere. Het nat.-socialistische Duitschland wil ech ter weer 'n „Duitsche kunst", welke evenals alle scheppende waarden van een volk een eeuwige zal zijn. Ik ben er van overtuigd, dat de cultureele opleving van Duitsch land voor de toekomst van nog grootere be- teekenis zal zijn, dan de politieke en econo mische. De Duitsche staat van heden heeft ook de Duitsche kunst de groote vereisch- ten voor een nieuwen en sterken bloei ge geven. TIJDENS DE OPENING VAN HET HUIS DER DUITSCHE KUNST.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1