"CONTENT Waarom reizen per ESONA? VICTOR HUGO VÏÏCTCD® ITO© Brief voor Indië Het goedkoopste verkeersmiddel in onze provincie Agmdct f (liima xandMaddck Dinsdag 20 Juli 1937 Tweede Blad Het klassieke «daagje-naar-Bergen-en-Schoorl" per „Nieuwediep" Mailverzending naar Hr. Ms. Hertog Hendrik Pastoor Moleman verlaat Den Helder De dienstplicht in 1938 Meisje te water De strijd ontbrand? Toestand critiek De Indische mail Diefstal Word lid der Jeugdherberg-Gentrale Laster Ook in Noord-Holland heeft het verkeer de laatste jaren een groote vlucht genomen. Electrische treinen schuiven denderend over glanzende rails, glimmende autobussen dave ren van dorp tot dorp en tusschen Alkmaar en Den Helder boemelen per dag vele stoom-trei- nen voort, die in de oogen van het jaar 1937 reeds een totaal verouderden indruk maken. Tusschen Amsterdam en Den Helder ligt het Noord-Hollandsch Kanaal: een breede voor tusschen groene stukken vruchtbaar weideland, en ook dit Kanaal heeft zijn verkeer. Daarover trekt thans weer iederen dag een witte boot, een keurig passagiersschip, luiste rend naar de ons vertrouwd in het oor liggen de naam van „Nieuwediep". Het is het schip van ESONA, dat reeds sedert vele jaren den dienst tusschen Den Helder en de hoofdstad onderhoudt en waar over wij, juist nu het groot-verkeer zulk een verbijsterenden omvang genomen heeft, het een en ander zouden willen zeggen. Een schip vaart van Den Helder naar Amsterdam. Een passagierschip, zooals men er vele ziet op de rivieren in de Zuidelijke provincies, zooals er ontelbare varen op den Rijn, en op de andere rivieren in de omliggende landen. Varen per ESONA... er zijn vele fac toren die er vóór pleiten. Zoo is de prijs zeer laag, zoo dat iedere categorie van reizigers in de gelegenheid is zich middels de Nieuwediep naar Bergen en Schoorl, naar Alkmaar of naar Amsterdam te begeven. Er zijn andere voordeelen: daar is de groote mate van comfort, aan dit reizen verbonden, en niet te vergeten het feit, dat men gezeten op het promenadedek van het schip op zijn gemak Noord-Holland doorkruist, welk stukje vaderland met name van Alkmaar tot de hoofdstad ontegenzeggelijk uitermate boeiend is. We weten het: per KLM-Douglas, per Die- seltrein, per snelbus... het gaat sneller. Wel twee, driemaal zoo vlug, maar tenslotte is het niet voor iederen reiziger noodzakelijk dat hij in een vloek en een zucht op de plaats ,,van bestemming aangekomen is. Tenslotte zijn er ook nog menschen voor wie reizen een kalmweg genieten is van hun omgeving, en niet het redeloos voortjakkeren langs einde- looze wegen, zonder gelegenheid iets van de omgeving te zien. Men schijnt het nog niet vergeten te zijn dat er nog een ESONA is. Want juist in deze dagen is het gebleken dat velen de boot nog weten te vinden, de boot die stipt om kwart over 7 uit Nieuwediep vertrekt en daar 's avonds te half negvn arriveert. De trekkers weten het, die van stad tot stad trekken, de vacantieganger, die voor een paar dagen of langer naar Amsterdam gaat. Ook de niet kleine categorie van Bergen- en Schoorlgangers weten het, en momenteel vindt men velen op de Zondagsche diensten, die hiervan gebruik maken. Bergen en Schoorl, een der mooiste stukjes van ons lana en waar in Den Helder aanwezige vreemdelingen zeker eens een kijkje moeten gaan nemen. Terecht wordt hierop door de WV ge wezen. Zondag j.1. hebben wij een trip naar dit „Klein Zwitserland" gemaakt en... per ESONA. De eerlijkheid gebiedt ons te ver klappen dat we het méér doen. In een goede 2 uur is men reeds aan Schoorldam en wij geven U de verzekering dat men niet,,verreisd" aankomt. Integen deel, het comfort op de propere Nieuwe diep is van dien aard, dat men „fitter than fit" arriveert en reeds vóór half tien Schoorl-waarts wandelt. Langs het Kanaal. De reis is aardig: de reis langs ons Kanaal, waar nu het riet staat te fluisteren en rui- schen, waar honderden en honderden henge laars als standbeelden op vuurroode dobber tjes staan te staren, waar een schuimende boeggolf zich voortplant en het riet neer buigt. Dwars tusschen de vette landen van de polders, waar het zwart-bonte vee staat te grazen, langs aardige dorpjes, met rood- en blauwgedakte huisjes en waar kleurig- gekleede kinderen wuivend aan de steigers staan. Zoo is deze heele reis: een rustig genieten van een afwisselend landschap, een vaartocht, Vanwege het Postkantoor wordt ons medegedeeld, dat de laatste buslichting voor mailverzending aan opvarenden van Hr. Ms. Hertog Hendrik naar Gibraltar plaats vindt aan het Hoofdpostkantoor aan den Kanaalweg a.s. Woensdagmorgen te 12 uur. die meer afwisseling biedt dan men aanvan kelijk zou meenen. Wij hadden Zondag twee deelen van Dic- kens' „Pickwickpapers" meegenomen... je kunt nooit weten. Op woord van eer: wij zijn niet verder ge komen dan de eerste 8 pagina's van het eerste hoofdstuk. Iets, wat o.i. méér zegt dan een brochure vol daverend commentaar! Varen op de „Nieuwediep": men kan z'n kinderen hierop laten spelen, men kan wan delen van voor naar achter, en van de roef beneden tot op het promenadedek. Overal staan gemakkelijke stoeltjes en banken, men kan tegen een zeer matig tarief diverse consumpties verkrijgen... kortom: waarom zou men gedurende deze vacantie niet zijn Schoorl- of Amsterdam trip per ESONA maken? Er is niets tegen. Integendeel: er is alles vóór! De pastoor der Oud-Katholieke Ge meente alhier, Th. Moleman, zal over eenigen tijd onze stad verlaten. Hem is aangewezen het pastoorsambt in IJmui- dehetwelk de grootste oud-Roomsche parochie in den lande is. Als opvolger van pastoor Moleman is aangewezen kapelaan J. A. J. van Zan ten, momenteel te Egmond aan Zee. Slechts 2 Heldersche jongens vrij geloot! Het zijn weer drukke dagen geweest op de afdeeling Militaire Zaken van het Raad huis, alhier. Telken jare krijgen de heeren daar uit te pluizen, wie van de Heldersche jongens, die een jaar later 20 zullen worden, 's Konings wapenrok zullen hebben te dra gen. Dit elk jaar uit te zoeken vereischt een massa werk, veel accuratesse en veel zorg. Dezer dagen is het resultaat bekend gewor den, zooals we vernamen, en het leek ons niet ondienstig om het een en ander daarover mede te deelen, 260 ingeschrevenen. Oorspronkelijk waren voer oen dienst plicht in 1938 ingeschreven 260 jongens, uitsluitend woonachtig in de Gemeente Den Helder. Dat zijn dus jongens, die in 1918 geboren zijn en het volgend jaar den leeftijd van 20 jaren zullen bereiken. Van dit contingent zullen er echter zeer velen niet behoeven te dienen, n.1. niet minder dan 82. Dit zijn jongens, die vrijgesteld zijn wegens broederdienst. Zij behooren voortaan tot de categorie der buitengewoon dienstplichtigen, een groote groep, waarop alleen dan een beroep wordt gedaan als in moeilijken tijd de regeering zich daartoe genoodzaakt ziet. Normaal gesproken, zullen deze 82 jongens echter nimmer de geneugten van de militaire uniform gewor den. Zij, die vrijgeloot hebben. Onder die 82 jongens bevinden zich ook diegenen, welke vrijgeloot hebben. Zij zijn slechts met... z'n tweeën en zij heeten wij willen ze hier curiositeitshalve op het forum der openbaarheid brengen!: Jan Botter en Hendrik Willem Bouthoorn. De gelukkigen. Van dat groote contingent van 260 Helder sche knapen zullen in totaal slechts 117, dat is dus minder dan de helft de wapenrok aan trekken. Daarvan zijn er 91 z.g. gewone dienstplichtigen, jongelui, die krachtens hun „nummer" in dienst moeten. De andere 26 hebben zich als vrijwillger aangemeld en zij zullen dus op eigen verzoek het land gaan dienen. Het is nog niet uitgemaakt, bij welk onderdeel onzer defensie deze 117 jongelui ondergebracht zullen worden. Eerst in Sep tember van dit jaar wordt de verdeeling in Land- en Zeemacht gemaakt. Van de 260 ingeschrevenen hebben we er thans 199 verantwoord. Blijven er dus 61 over, dat zijn de jongelui, die afgekeurd moesten worden. Bijna 23,5 een zeer groot percentage! Gistermiddag wilde een ongeveer 10-jarig meisje van een vlot, dat naast het Wachtschip in de Buitenhaven gelegen was, op den kant klimmen. Zij gleed evenwel uit en viel tus schen vlot en kant te water. Gelukkig was een ongeveer 14-jarige jongen aanwezig, die het meisje door. handreiking kon redden. Wij wijzen de ouders hier nog eens op het gevaar, dat hun kinderen loopen als zij dezen toestaan zonder toezicht op de Buitenhaven te spelen. Het had met het hierboven bedoelde meisje erger kunnen afloopen! CLAUDETTE COLBERT, de vrouwelijke hoofdrolvertolkster in de film „Onder twee vlaggen", welke tot en met Donderdag a.s. in het Tivoli-theater draait. Natuurhistorisch Museum. Elke week: elke Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 764.4 Temperatuur zeewater 18.2 Temperatuur lucht 16.5 Hoogste temperatuur lucht gisteren 21.1 Laagste temperatuur lucht gisteren 16.3 Hoogwater (heden) 5.45 18.05 Laagwater (heden) 11.40 24.10 Hoogwater (Woensdag) 6.35 19.05 Laagwater (Woensdag) 0.45 Licht op (heden) 21.40 GESLAAGD: Onze stadgenoot de heer R. H. Kousbroek slaagde voor het alhier op 28, 29 en 30 Juni j.1. gehouden .examen Boek houden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor Handelskennis L.O. de heer B. Rensink. Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor 3e stuurman groote stoomvaart de heer M. B. H. M. Zijlmans. GESLAAGD: de heeren N. J. Bruin en H. Groeneveld, beiden te Den Helder, opgeleid door het Instituut „Mercurius" aldaar, voor het diploma Boekhouder der Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. De speciale trein met passagiers en post in aansluiting op" het m.s. „Johan van Olden- barnevelt" zal Donderdagmorgen 22 Juli om 10.02 te Amsterdam C.S. aankomen. Door een bewoner van de Van der Duyn van Maasdamstraat werd aangifte gedaan, dat in zijn autobox, die in de Sperwerstraat staat, is ingebroken. Uit een kastje van een bakfiets, welke er stond, werd een portemon- naie met een inhoud van 17.50 ontvreemd. Trekken en Jeugdherbergen behooren bij elkaar. Het trekken door ons land ware zon der deze pleisterplaatsen voor verreweg het grootste deel onzer jeugd niet mogelijk, ter wijl anderzijds de Jeugdherbergen zonder den trekker niet zouden kunnen bestaan. Jeugdherbergen... ze staan in ons land. In iedere stad, in iedere groote plaats. Ieder uur van den dag en den avond vinden de trekkers hier een gastvrij onthaal. Men laat dé men schen hun gang gaan en, hiermede 't schoone principe der vrijheid huldigend. Er is orde en discipline in de Jeugdherber gen, een eerste noodzaak, och die er tevens voor zorgde, dat de organisatie op voorbeel dige wijze gevoerd wordt. Jonge menschen gaan door ons land. Voor een zeer gering bedrag wordt hen logies en onderdak geboden. Ze slapen in uitstekende bedden, in goed geventileerde zalen. Overal zijn waschgelegenheden, en tenslotte is er een prima toezicht. Dit alles wordt gewaardeerd, hetgeen be wezen wordt door de gestage toename van Jeugdherberg-leden. Ieder jaar melden zich nieuwe aan, ieder jaar wordt deze organisatie sterker. En dat moet: want het werk kan nog uit gebreid worden, er zijn nog diverse idealen te bereiken, en waartoe men alleen kan komen door een algeheele populariseering van dit instituut. Trekkers leeren hun land kennen, beter dan op eenige- andere wijze. Zij zien hun land van stad tot stad, van dorp tot dorp. Zij zien de pracht, de groote schoonheid van hun vader land voor een bedrag, dat zelfs zeer beschei den beurzen kunnen dragen. Dank zij de Nederlandsche Jeugdherberg. In enkele volgende artikelen bijzonderheden over onze Heldersche Herberg: de Noordkaap. Een bewoonster van de Oostslootstraat en bewoner van de Vischstraat deden aangifte van belasterd te zijn. Beste Piet, Het was werkelijk' mijn plan geweest om je eerder te schrijven, maar mijn schrijf machine behoefde noodzakelijk onderhoud en sedert ik op de Kooy de lucht in ben ge weest, is mijn vulpen defect. We hadden de eerste week van Juli een echte feestweek, zooals we die anders alleen maar in den assaut-tijd kennen. De wedstrijden van de Jachtclub, met als hoogtepunt het bezoek van Prins Bernhard. Het is onmogelijk om je alle kieken te sturen, welke bij voorheen Chef Kreuger voor de ramen hangen, maar in de „Oriënt" en het „Indische Leven" zul je er voldoende vinden om te merken, hoe je overal in de omgeving van Onzen Prins stra lende gezichten zag. En zoo was het ook. Het is opvallend zooveel charme als er van Onzen Prins uitgaat. Wij bij de Marine loo pen rondweg en misschien oneerbiedig ge zegd „met Hem weg". Het was niet alleen de Hooge bezoeker, die daar op het korps diner in de club naast den admiraal zat. maar ook de marine-collega. Na tafel, toen Z.K.H. diverse tafels langs ging en gezellig kwam praten, bleek ons nog eens extra de groote interesse, die Hij voor onze marine heeft en hoe de Prins ook van vele marine-zaken uit stekend op de hoogte is. Wij hopen en geloo- ven, dat Z.K.H. zich in de dagen, dat Hij in Den Helder was, thuis gevoeld heeft in de Marine, trouwens admiraal Kruys zeide het zoo precies in zijn speech aan tafel, dat de Prins toonde zoovele eigenschappen te heb ben, die voor een marine-officier noodzake lijk zijn. Z.K.H. maakte ook een tocht mede van de O 16. en verstuurde onder water een telegram aan de Prinses. Trouwens de Com mandant liet me juist vanmorgen een portret zien, eigenhandig onderteekend door Prins Bernhard, als dank voor den tocht. Het was de afgeloopen week-end prachtig weer hier in de Jutterij, hetgeen voor kapi tein Kuijper een rede was om den tocht met de „Java" naar Hoek van Holland te onder nemen. Zaterdagmiddag werd onze kruiser onder groote belangstelling van den dijk af, van zijn ligplaats voor het paleis door twee sleepbooten weggesleept. Wel een heel ander gezicht als in Indië, het marshuisje eraf, 4 kanons in revisie hier op de werf, de voor mast vol roode menieplekken en omgeven door een houten stellage. Overste Josselin de Jong maakte de reis mede. Z.H.E.G. zal, zoo lang het schip in Holland is, als commandant optreden. Vervanging chef-staf. Wie als commandant met het schip naar Indië gaat ia nog niet bekend. De overste Doorman, die het eerst zou doen, gaat nu in het najaar „particulier" naar de Oost, na hier als chef-staf te zijn af gelost door overste Van Staveren, den ge wezen chef staf op het eskader in Ned.- Indië. Waarschijnlijk zal overste Doorman in Indië het bevel over Hr. Ms. „De Ruyter" krijgen. Kolonel van der Sande Lacoste zou dan Marine-commandant worden. Ja jullie daar in de Oost weten dat na tuurlijk reeds allemaal veel beter dan wij hier. Maar waarom schrijf je dat dan niet eens? Ik moet het hier maar uit oude Soera- bajanen halen. Natuurlijk heb ik van het schoone v/eer geprofiteerd om met vrouw en kroost naar Huisduinen te gaan dezen Zondag, Ik moet zeggen dat het betonnen pad naar „de ba den" het voor den badgast uit het badhotel zeer gemakkelijk maakt op het strand te komen. De „permanente" tenten zijn er na tuurlijk als altijd, en als je zoo de rij van bewoners langs keek, dan kon ik ze vrijwel allemaal in het promotieboekje terug vinden. Wat me opviel was, dat er net als ir. onze jeugd weer „bibit" voor de marine genoeg is in Den Helder. Sjonge, wat een hoop marine- kinders zag je daar op het strand. Ik moet trouwens zeggen, dat als je op het strand bent, het ook uitstekend is. Prachtig helder zand, waar jullie in „Passir poeti" een puntje aan kunnen zuigen. Piet, voor vandaag genoeg. HENK. H et is wel een merkwaardige samenloop van omstandigheden, dat enkele uren, nadat de Heldersche Courant met haar overzicht, waarin het uitbreken van een oorlog tus schen China en Japan verwacht werd, het telegram kwam, waarin gemeld werd, dat de Chineezen de eerste schoten op de Japan- sche voorposten gelost hadden. Spoediger nog dan we dus verwacht hadden, is onze vrees bewaarheid geworden en is de strijd in het Verre Oosten ontbrand. Weliswaar nog niet „officieel", maar het is duidelijk, dat thans niets meer een oorlog kan verhinderen. Het is wel een afzichtelijk beeld, d. t we thans in de wereld zien. Nota bene, oorlog op 2 fron ten: in Spanje, waar bewoners van één en hetzelfde land elkaar afmaken en in Noord- China, waar de Chineezen hun geduld ver loren en er toe overgegaan zijn om te trach ten de Japanneezen van hun grondgebied te verdringen, Wie zal zeggen, welke gevolgen deze oorlog met zich zal brengen? De groote mogendheden slaan natuurlijk met argus-oogen het gebeurde in het Verre Oosten gade en met name de Vereenigde Sta ten hebben bereids hun dreigende stem laten hooren. We doelen hier op de rede van den Amerikaanschen minister van Buitenland- sche Zaken, Cordel Huil, welke hij Zaterdag j.1. met betrekking tot het toen nog dreigende conflict ChinaJapan, gehouden heeft. Deze rede, welke meer als een officieele verklaring kan worden beschouwd, was niet minder dan een waarschuwing jegens China en Japan. Huil heeft immers te kennen gegeven, dat een oorlog in het Verre Oosten de belangen der V. St. zou aantasten. Daar de V. St. slechts den vrede willen, heeft hij een beroep op de beide landen gedaan om bij het betrachten van hun „nationale politiek" geen gebruik te ma ken van geweld en zich niet te mengen in zaken, welke die eens anders zijn. Nu heeft Amerika een dergelijke bedrei ging ai eens meer geuit, daarmee een beroep doende op het Kellogg-Briand-pact, n.1. in 1931, toen Japan Mandsjoekwo inpalmde en in 1935 toen Italië ten opzichte van Abessinië hetzelfde deed. Geen van beide malen heb ben de V. St. toen kracht bij hun woorden gezet, toen zij zagen, dat de betrokkenen zich niets van hun dreigementen aantrokken. Afgewacht dient nu te worden of de V. St. eenzelfde houding ook thans zul len aannemen of dat zij, zoo het werke lijk tot een conflict gekomen mocht zijn, Japan zullen toonen, dat zij niet van zins zijn zich door dat land te laten negeeren. Mocht dit het geval zijn, dan voelt een ieder, dat dan het hek eerst recht van den dam zou zijn en dat dan een wereld oorlog van het formaat, zooals we die twintig jaar geleden gekend hebben, niet ver meer zou zijn. De toestand is dus momenteel zeer critiek en wij mogen vurig wenschen, dat nog bijtijds een ge- schikte oplossing zal worden gevonden, opdat wij gespaard blijven voor een we reldbrand met alle verschrikkelijke ge volgen van dien. Seizoen-Opruiming in Herman Nypels Kledingmagazijnen Den He'-'er Zeer voordelige aanbiedingen in alle afdelingen. Een practisch man, Profiteert daarvan, Voor de eerste maal wordt bij de momen teel in Engeland plaats vindende groote ma- neuvres een nieuw gasbeschermingsuniform beproefd. Op ons plaatje ziet men 2 soldaten in de nieuwe uniform bij het schoonmaken van een jachtvliegtuig. - -J

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5