Waar gebeuren de meeste ongelukken Inbrekers voor den rechter Nederland op de Leipziger Messe De beschermer in den storm Het nieuwe rijwielplaatje Ernstig verkeersongeluk Brieven naar het buitenland altijd per luchtpost Vacantievaart KORT VERHAAL Wilde staking bij woningbouwvereniging Jongetje verdronken ongevallen op d€ r'jkswegen van het r'jkswegenplan 1932 voorgekomen in 1935 (IHW »»1 verklaring f IffTEPSVUK De dienst Wegen- en Verkeersstatistiek van den Rijkswaterstaat heeft de in 1935 op Rijkswegen voorgekomen ongevallen in studie genomen en daarvan een rapport op gemaakt. Dit rapport omvat 5827 ongevallen d.i. 13y>% van het totaal van de in dat jaar voorgekomen verkeersongevallen. Bijzonder belangwekkend is bovenstaande kaart van het Rijkswegennet, waarbij het aantal onge vallen langs de wegen grafisch is uitgezet. In één oogopslag ziet men op welk punt de meeste ongelukken gebeuren. Zonder twijfel geven dergelijke overzich ten weder een ruimer inzicht in de oorza ken van verkeersongevallen, en wordt de bestrijding er van vergemakkelijkt Raadselachtige rijkdommen van verdachten. In perceel Kleine Drift 47 te Hilversum is op den ochtend van 22 April van het vorig jaar, tusschen 10 en 11 uur, tijdens een kor te afwezigheid van den bewoner, een ouden man, ingebroken. De daders, die goed van de situatie in het huis op de hoogte moeten zijn geweest, hadden zich regelrecht in een der kamers naar de linnenkast begeven, van dit meubel het slot vernield, waarna zij zich hebben meester gemaakt van een geldkistje met een totaal bedrag van zes duizend gul den. Het onderzoek der politie leidde, geruiinen tijd na het gebeurde, tot de arrestatie van den 47-jarigen Hilversurnschen metselaar H. R. en van den 38-jarigen thans te Amster dam wonenden timmerman Chr. R. Op 19 Mei 1.1. verklaarde de Am- sterdamsche rechtbank beiden schul dig. H. R. werd drie jaar gevangenis straf opgelegd, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht, terwijl Chr. R., zich tot twee jaar gevangenisstraf hoorde veroor- deelen. Het tweetal ging van dit vonnis in hoo- ger beroep en had zich deswege gister voor het Gerechtshof te verantwoorden, waarbij zij verklaarden aan de geheele zaak volko men onschuldig te zijn. Zeer bezwarend echter waren de verkla ringen van een aantal getuigen a charge, van wie er een, een gewezen Hilversumsche politieman, mededeelde, dat beiden hem Op den ochtend van den bewusten dag niet ver van de plaats der inbraak op de fiets voorbijgereden waren. Verdachten gaven toe, kort tevoren in de buurt van de Kleine Drift te zijn geweest. Zij hadden daar, nadat H. R. gestempeld had, een kapper bezocht en hadden toen bij het huis een volksoploop gezien, zoomede een politie auto, waarnaar zij nog even uit nieuwsgierigheid hadden staan kijken. Wat verdachte aan Stien toever trouwde. Een buffetjuffrouw, in de wandeling Stien genoemd, verklaarde dat zij in September van het vorig jaar korten tijd met H. R. 'n kamer aan de Ceintuurbaan te Amsterdam had bewoond, ten huize van R.'s schoonzus ter. De vrouw van R. had zich op een avond aan de woning vervoegd om R. „te rug te halen". R. had toen tegen haar ge zegd: „Ik ga maar, anders loopt ze naar de „politie". Ook zou hij haar toevertrouwd hebben, de bezitter te zijn van een bedrag van vijf honderd gulden, waarmede hij met zijn broer Jan een handeltje wilde beginnen. Volgens zijn bewering zou hij dit geld door smokkelen hebben verkregen. Een verkla ring, welke door R. „gecorrigeerd" werd met de bewering, dat hij nooit met Stien over geld had gesproken, en dat hij, toen hij van de politie sprak, niet anders be doeld had dan dat hij geen schandaal voor het huis wilde hebben. Nadat enkele voor verdachte bezwarende verklaringen waren afgelegd, verklaarde Jan R., de broer van H., die thans uit an deren hoofde gevangenisstraf ondergaat, als getuige a charge dat hij in het voorjaar van 1936 voor zijn broer op het hoofdpostkantoor te Amsterdam een bankbiljet van duizend gulden gewisseld heeft. Verdachte: „Niets van waar, ik begrijp niet, dat mijn broer zooiets durft verklaren." President (tot getuige): „Vond u het niet vreemd, dat uw broer over zooveel geld beschikte?" Getuige: „Ach, ik dacht, dat hij dat met smokkelen had verdiend." Als laatste getuige a charge werd de be stolene gehoord, die o.m. opmerkte, dat den avond vóór den diefstal het geheele bedrag nog aanwezig was. Na de pauze werden eenige getuigen a dé charge gehoord, o.w. de vrouw van ver dachte H. R., die verklaarde, toen zij haar man uit de Amsterdamsche woning, waar hij een kamer betrokken had, kwam terug halen, niet met de politie gedreigd heeft. Bevestiging van 't vonnis ge vorderd. Nadat verdachten nogmaals hun onschuld hadden betuigd, waarbij de president het zware strafblad van beiden onder hun aan dacht bracht, was het woord aan den pro cureur-generaal, Mr. J. Versteeg, die de ver schillende getuigenverklaringen, welke zich tegen de verdachten gegroepeerd hebben, nogmaals uitvoerig naging. Naar spr.'s mee ning hebben de getuigen a décharge niets kunnen wegnemen van de bezwarende ver klaringen, welke tegen de verdachten zijn aangevoerd. De procureur generaal vorderde tenslotte bevestiging van het ten aanzien van beiden door de rechtbank gewezen vonnis. De verdedigers van beide verdachten dron gen op vrijspraak aan. Arrest 26 Juli a.s. COLLECTIEVE INZENDING. TEVENS DEELNAME AAN DE LEIPZIGER VOORJAARSBEURS. Naar wij vernemen, zal de afdee- ling Economische Voorlichting van het departement van Economische Zaken op de aanstaande najaars- beurs te Leipzig een collectieve Ne- derlandsche tentoonstelling organi- seeren. De Nederlandsche inzending zal worden ondergebracht in het Ring-Messehaus. Tevens heeft de minister van Eco nomische Zaken besloten, dat ons land met een algemeene inzending vertegenwoordigd zal zijn op de Leipziger Voorjaarsbeurs', welke eind Februaribegin Maart gehouden zal worden. De organisatie van beide Nederlandsche tentoonstellingen is in handen gesteld van den economischen voorlichtingsdienst, die de inrichting der exposities zal ver zorgen, eventueel in samenwerking met andere officieele en semi-officieele instan ties zooals A.N.V.V., Koloniaal Instituut, K. L.M.. Havenbedrijven, enz. Uiteraard ligt het in de bedoeling het buitenland een beeld te geven van het Nederlandsche economische leven in zijn geheel, waarbij alle takken van landbouw, nijverheid, handel, industrie en scheepvaart op gelijke wijze tot hun recht zullen komen. Over de wijze, waarop de Nederlandsche inzending ingericht zal worden, kon nog niets worden medegedeeld. De besprekingen daaromtrent zijn nog in een beginstadium. Er zal echter naar ge streefd worden ons land in Leipzig op uitstekende wijze voor den dag te doen komen. Onverwachts met vol gas acht- teruitgereden. Man zwaar ge wond. Toen gisterenmorgen de heer H. T. uit Rotterdam in de Dorpsstraat te Capelle a. d. IJssel met zijn auto stopte bij een opge broken straatgedeelte om het tegenliggende verkeer te laten doorgaan, bemerkte hij, dat hij verkeerd was gereden. In plaats van naar het draaipunt te rijden, trachtte de heer T. zijn wagen op den smallen dijk te keeren. Waarschijnlijk door een verkeerde manoeuvre met het gaspedaal, vloog de wagen plotseling in volle vaart achteruit tegen een hek en trof darbij den 48-jarigen werklooze T. B., die het bestratingswerk gade sloeg. De man werd met een verbrij zeld onderbeen en verschillende an dere ernstige verwondingen opgeno men. Nadat hem eerste hulp was verleend, is hij per ziekenauto naar een ziekenhuis te Rotterdam overge bracht. Het rijwiel van den veldwachter, die het verkeer regelde, kwam ook in de knel en werd aan de voorzijde geheel vernield. Tegen den heer T. is proces-verbaal opge maakt en de auto is in beslag genomen. door Wout Peereboom. De eene arm van het dwergje had vroeger een fakkel gezwaaid, maar Dr. Kremer had die laten vervangen door een lampje, dat een geheimzinnig licht verspreidde- en nu hij het inschakelde en het zitje door een matte schijn verlicht werd, leken de trek ken op het gezicht van het beeldje een boos aardig loerende uitdrukking te krijgen. Wel een bizarre smaak, zei Hoogen- berg, de advocaat. Harms stopte kalm zijn pijp. Zeg jij ook eens wat? vroeg Kremer, een beetje geërgerd over de miskenning van zijn nieuwe aanwinst. Juist van jou had in 'n bijzondere wardeering verwacht van dit lang niet alledaagsche stuk. Harms blies een paar rookwolken in de richting van het Chineesche beeldje. Wat werkelijk uit China komt is nooit alle- daagsch. En deze dwerg zeker niet. Als je soms zijn naam niet weet, dan kan ik je daaraan helpen. Hij heet Ta. Dat beteekent: de beschermer in den storm. Vol verbazing vroeg Dr. Kremer: .Te wilt toch niet beweren, dat je door het een of ander toeval deze dwerg ar eens eerder ergens ontmoet hebt? Er zijn heusch ontel bare van dergelijke beeldjes, die allemaal veel op elkaar lijken, maar Harms wees op een gaatje in het voet stuk van het beeldje, wel heb ik ooit! riep Dr. Kremer uit. Wil je ons daar eens wat meer van vertellen? Ik heb het beeldje ontdekt bij de haven in een kroeg. De oorzaak was zielig genoeg, een matroos had een mes in zijn ribben gekregen, vlak naast het hart; van wien, daar was de poli tie nog niet achter. Hij lag op een bank en daarboven stond 't ding. De waard had het aangenomen als betaling, daar de ma troos platzak was en verkocht het mij voor een paar guldenHerberts ook mompelde Harms. Herberts? viel Dr. Kre mer hem in de rede, Herberts, maar zoo heette die man!! Zeg ben jij helderzien de als bijverdienste? Nou, hoor dan. Harms leunde achter over in zijn stoel. Het was of zijn pupillen onafgebroken in de oogen van den dwerg staarden. De laatste keer dat ik in China was, leerde ik Herberts kennen. Wij wilden alle bei eens een echte Chineesche jonk bezich tigen en we waren daartoe ook al gauw in de gelegenheid. Het was een blauw-grijs schip. Herberts maakte onze boot aan de verschansing vast. Ik werd rondgeleid dooi de jonk en kreeg ook den dwerg te zien, die aan de mast was vastgebonden en waar een reddingsboei omheen lag, Dat is de beschermer tegen de winden, fluister de de kapitein vol eerbied toe, wie hem bezit, kan geen kwaad deeren. Intusschen kwamen er onweerswolken op en in een oogenblik was het zoo goed als donker. De regen zwiepte over het water... We moeten maken, dat we terug ko men! riep Herberts, maar de Chinees ging voor hem staan en zei onder allerlei plicht plegingen, dat we toch het onweer moesten afwachten aan boord van zijn schip. Maar Herberts duwde hem opzij, liep naar de verschansching en kwam direct terug. Ik zag het bij het helle licht van een bliksem schicht Die verraders hebben onze boot losgemaakt, schreeuwde hij me toe. We worden ontvoerd! Kunt U zwemmen? Ik keek naar de zee en de lucht en haalde de schouders op. Geen minuut te verliezen, siste Herberts in mijn oor daar de Chinees weer op ons afkwam Pak die reddings boei en spring in het water... zie dat U de boot te pakken krijgt. Ik kom ook... De reddingsboei had ik al in mijn hand, ik wierp me over boord, de door de bliksem doorsneden duisternis in en plonsde in het water. Ik hoorde een geschreeuw aan boord 4 lak hij duikt een donkere massa op, een schaduw volfrt, grijpt de klomp die in het water drijft. r-en oogenblik is het weer hel der licht. Ik herken Herberts, die naast me zwemt met Ta in zijn armen geklemd. Een schot weerklinkt ik weet niet of Herberts getroffen is. Dan schiet een vurige bliksem straal naar beneden en slaat in de mast van de jonk. Wij waren gered. Een stoomboot zette een reddingsboot uit en vischte ons op met dwerg en al. Het schot had het voetstuk van het beeld getroffen. Niemand van de jonk werd gered. Ta is ook de beschermer daarom moest de boot, die hem verloren had, vergaan. Zoo heb ik kennis gemaakt met Ta, die jij. beste kerel, intusschen in je huis hebt, Of het hem hier bevallen zal, dat weten slechts de honderdzeven goden van China. Het verhaal was uit. Niemand sprak Om de drukkende stilte te verbreken schakelde Hoogenberg de radio in. Politieberichten! „De politie zoekt aanhouding van den dader, die drie dagen geleden den matroos Herberts zoodanig met een mes verwond heeft, dat deze aan de bekomen verwondin gen is overleden. Men heeft nog geen spoor van den dader ontdekt, daar ook de eige naar van het café het slachtoffer is ge worden van een overval Hoe is het mogelijk! Hoogenberg haal de den stekker er weer uit. Toeval9 Ha mis schudde zijn hoofd. Ik weet het met. Herberts heeft den dwerg afgestaan de waard verkocht hem weer aan Kremer En allebei dood. De jonk werd door den bliksem getroffen en Herberts werd ge spaard voor den koggel, toen hij Ta bij zich had. Dr. Kremer was naar den telefoon ge gaan en belde de politie op. Bleek legde hij den hoorn neer. Eergisteren, ongeveer 11 uur is de aanslag gebeurd, en tegen half twaalf is het beeldje hier bezorgd. Ik vind die Ta maar griezelig worden. Toch zou ik in jouw plaats niet maar zoo weer afstand doen van dien dwerg zei Harms. Gleed daar werkelijk een lachje over het houten gezicht van Ta of was dat de weer schijn van het lantaarntje? Het is weer zoover. De eerste Augustus nadert snel en een ieder denkt weer met schrik aan de riks, die zijn tweewielig karretje hem weer gaat kosten. De ijveri- gen en accuraten kunnen al gauw terecht: met ingang van Donder dag a.s. zijn de nieuwe rijwiel plaatjes geldig van 1 Augustus a.s. t.m. 31 Juli 1938, aan de postkan toren verkrijgbaar. De nalatigen, vergeetachtigen, gierigaards en op zwart zaad zittenden, zullen nog tot en met 8 Augustus a.s. vrij loo- pen van een boete, maar daarna... reddeloos op de bon! Loonsverhooging van f 2 p. weeli geëischt. Een 70-tal werklieden, werkzaam aan den bouw van een tweetal woningcomplexen voor rekening van de Algemeene Woning- bouwvereeniging en de Kath. Woningbouw- vereeniging „Het Oosten" in Tuindorp Oost- zaan, is gisterenmorgen een wilde staking begonnen. Deze arbeiders, uitsluitend metse laars en timmerlieden, zijn in dienst van een Amsterdamsche aannemersfirma, die het metselwerk uitvoert voor de firma Schimmel en de Joode te Landsmeer, die het volledig werkt uitvoert. Zij wenschen een loonsverhooging van f 2.per week buiten het contractloon om. Slechts een gering aantal metselaars en timmerlieden is aan het werk gebleven. De stakers lieten hen volkomen met rust De vliegpost wordt thans als normale P.T.T.-service be schouwd. Geen extra frankee ring, geen bijzondere aanduidin gen. De persdienst der P.T.T. schrijft: Brieven en 'briefkaarten met be stemming naar landen binnen Eu ropa worden altijd per vliegtuig verzonden, indien hierdoor bespoedi ging in de overkomst kan worden verkregen. Men behoeft er niets extra's' voor te doen. Dus geen extra luchtrecht en geen luchtposteticjuet opplakken. Deze regeiing is reeds eenigen tijd defi nitief, zoodat de luchtverzending van brie ven en briefkaarten in het Europeescli verkeer thans tot de normale service be hoort, welke P.T.T. het publiek biedt.- Slechts als geen tijdwinst te behalen valt, wordt nog per trein of boot verzon den, maar hoe ook, de frankeering is steeds dezelfde. Voor andere stukken dan brieven en briefkaarten is de toestand echter niet ver anderd en moet luchtpostverzending wor den aangeduid door het éticjuet „per lucht- post/par avion" en blijft het daarvoor staande luchtrecht verschuldigd. Zondagmiddag om half vijf is in de ri vier de Rijn onder Elden, tegenover het Rijnpaviljoen, de 15-jarige J. P. L. uit Arnhem verdronken. Ofschoon L. de zwemkunst niet machtig was, heeft hij zich in het water begeven en is door den stroom meegesleurd. Een dertienjarige jongen heeft nog po gingen in het werk gesteld om hem te red den. Hij heeft L. tot tweemaal toe vast gegrepen, doch, om zich zelf boven water te houden, moest hij den jongen laten schieten. De politie uit Eist heeft in samenwerking met de Arnhemsche politie enkele uren ter plaatse gedregd. Het lijk is nog niet ge vonden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8