Verdeeling van Palestina niet waarschijnlijk Onze stijve gulden Chineesche opmarsch duurt voort DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vmu,° Parijs doet geen verdere concessies Gloeiend staal bespuit zes arbeiders Britsche arbeiders vóór defensie Egypte legt het harnas klaar Marconi s testament geopend Stelling bij Wangping nog niet ontruimd Japan blijft wantrouwig UITGA DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG- No. 9059 Non-interventie Buifenlandsche valuta's dalen Terug naar het goudpunt? Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Engelsch schip in brand geschoten HELDERSCHE COURANT Wsk Nieuw Engelsch plan voor de te volgen procedure De Britsche regeering heeft een geheel nieuw procedureplan voor de bespreking der Britsche voorstellen ten aanzien van de niet-inmenging uitgewerkt. Het plan zal worden in gediend op de eerstvolgende bijeen komst der ondercommissie, waar voor nog geen datum is vastgesteld. Het zal niet ter kennis van de an dere regeeringen worden gebracht vóór deze bijeenkomst Gelijk men weet zijn de besprekingen Dinsdag j.1. verdaagd omdat Italië en Duitschland het met de overigen niet eens konden worden over de volgorde der agen dapunten. De Italiaansche vertegenwoordiger, Grandi wilde eerst de toekenning der rechten van oorlogvoerende behandelen en dan de te rugtrekking der vrijwilligers. Hiermee gingen Frankrijk en Engeland niet accoord. Sinds Mussolini's verklaring, dat Italië niet neutraal is en dat het vastbesloten is de overwinning te behalen, heeft men zich te Parijs weinig illusies meer gemaakt over de mogelijkheid de niet-inmenging doeltref fend te maken. Intusschen blijft de Fransche re geering bereid af te wachten of Engeland een uitweg uit de nieuwe impasse zal kunnen vinden, omdat het duidelijk is, dat dergelijke po gingen eenigen tijd noodig hebben. Zij zelf zal naar alle waarschijnlijk heid geen nieuwe voorstellen doen. Er wordt op gewezen, dat Frankrijk het Britsche plan met den groot sten tegenzin heeft aanvaard. Men vertrouwt er volkomen -op dat En geleand vastbesloten blijft geen afbreuk aan de fundamenteele eenheid van het plan te dulden. Het schijnt ook niet waarschijnlijk, aldus het Hlsbld., dat Frankrijk bereid zou zijn foe te stemmen in een gedeeltelijk herstel van de internationale controle. Door de zeeën open te laten terwijl de Fransch- Spaansche grens gesloten blijft zou men de wanverhouding tusschen de technische mid delen die den twee partijen in Spanje ter beschikking staan slechts vertroebelen ter wijl ook afgezien hiervan, Frankrijk zich niet aan controle zal onderwerpen zoolang die niet eveneens op andere landen wordt toegepast. Stefani verontwaardigd over „leugens der extremistische pers." De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani schrijft: Zekere dagbladen in het buitenland, klaar blijkelijk onder den invloed van Moskou, willen het doen voorkomen, alsof Italië in de jongste bijeenkomsten van de non-inter ventiecommissie verdere bespreking van het Britsche plan onmogelijk heeft willen ma ken. Dit is volkomen onjuist. De Italiaansche gedelegeerde 'heeft allen uitgenoodigd de richtlijnen van dit plan te respecteeren. Door leugens tracht de extre mistische pers de verantwoordelijkheid van Moskou en Valencia die tegen het toeken den van de rechten van oorlogvoerenden zijn, te verbloemen, terwijl juist het toeken nen van deze rechten de kern is der Brit sche voorstellen. Lagerhuis 30 Juli met vacantie. De labourfractie van het Britsche Lagerhuis heeft in een langdurige bijeenkomst gisterenmorgen besloten om met het oog op den tegenwoor- digen internationalen toestand niet te stemmen tegen de begrootingsra- mingen voor de nationale defensie, welke de volgende week in het Lagerhuis behandeld zullen wor den. Minister-president Chamberlnin heeft me gedeeld, dat men op 30 Lili °P z0 I'.sces zal gaan. Tiet Lagerhuis zal waarschijn 'Ik op 21 Ortober weer bijeenkomen en de |eJtenwoordiere zitting zal duren tot 'ober, den dag, waarop de koning de i zitting plechtig zal openen. ernstig ongeluk in de staal fabrieken van de muynck keizer te utrecht. Gisteravond om zes uur heeft zich in de staalfabrieken van de firma De Muynck Keizer, welke zich bevin den op de grens van Utrecht en Zui len, een érnstige ontploffing voorge daan, waarbij zes arbeiders verwon dingen opliepen. Twee hunner wa ren er ernstig aan toe, doch er be stond geen onmiddellijk levensge vaar. Het ongeluk is gebeurd, toen een aantal werklieden bezig was met een zeer gecom pliceerd gietst.uk. Deze gietvorm was eenigszins in den grond uitgegraven en ongeveer 2% meter hoog. Er rond omheen was een stellage ge plaatst om de arbeiders gelegenheid te ge ven het vloeibare staal, dat met behulp van een loopkraan in bakken werd aangevoerd, in de ronde gaten van ongeveer 1 decimeter middenlijn te gieten. Door onverklaarbare oorzaak is in het giet- stuk een gasontploffing ontstaan, tengevolge waarvan door de gaten in het stuk gloeiend metaal naar buiten stroomde. De mannen sprogen onmiddellijk omlaag. Eenigen van hen werden getroffen door het gloeiende staal, terwijl anderen bij den sprong letsel kregen. Een van de arbeiders kreeg twee gebroken enkels en kon, aangezien zijn schoenen vol staal zaten, niet meer weg komen. Ten einde te voor komen, dat hij levend zou verbran den, heeft men hem weggetrokken, hetgeen nog juist op het laatste oogenblik kon gebeuren. Een andere arbeider werd vreeselijk ge troffen aan den hals; zijn hals is half door gebrand. Het totaal aantal gewonden bedroeg zes, waarvan er twee zeer ernstig aan toe waren; brandwonden overdekten hun geheele lichaam. Het gecompliceerde gietst.uk was de ach tersteven van een groot mailschip. Door een loopkat wordt het vat met vloeibaar staal boven de gietvorm gebracht, waarna door- verschillende openingen het metaal in den gietvorm wordt gegoten. Hierbij vormt zich een groote hoeveelheid gas, welke steeds wordt afgeleid. Het is mogelijk, dat een deel van dit gas dezen middag niet verwijderd is, hoewel daaromtrent in het geheel nog geen zekerheid bestaat. Enkele doktoren uit de omgeving verleen den de eerste hulp, waarna de slachtoffers per ziekenauto naar de rijksklinieken zijn overgebracht.. Hun toestand is op het oogenblik naar omstandigheden redelijk wel. Omtrent de oorzaak-van het ongeval ver- In tegenstelling tot de tot nu toe ontvangen berichten, hadden de troepen der 37ste Chineesche divisie Donderdagavond laat Wangping, Loekautsjau en Papausjan nog steeds niet ontruimd, terwijl de Ja- pansche troepen, waarvan gemeld was, dat zij zich naar hun stellin gen bij Fengtai hadden terugge trokken, slechts een zeer geringe achterwaartsche beweging hebben uitgevoerd. Het Chineesche garnizoen te Peiping, voor zoover dit tot de 37ste divisie behoort, is daarentegen, begonnen de stad te ontrui men. De Japansche militaire autoriteiten in Noord-China blijven waakzaam. Een telegram van Domei uit Shanghai meldt, dat de Japansche militaire autori teiten aldaar het terugtrekken der Cljinee- sche strijdkrachten uit Peiping „een strate gische beweging om tijd te winnen" noe men. Zij verklaren, dat de 37ste divisie van het 29ste leger een werktuig in do handen der regeering te Nanking is. In militaire kringen worden de Chinee sche troepenzendingen naar Paoting de hoofdstad van Hopei, bovendien beschouwd als een schending van de overeenkomst van 1935, gesloten door IIo-Jing-Tsjing, en Umètsoe. Men trekt hieruit, de conclusie dat Nanking bezig is, den vrede in het Verre Oosten in gevaar te brengen. Naar verluidt, zijn zij ernstig be zorgd over de Chineesche troepen- beweota*m te Hopei, De troepen neemt het Vsb., nog, dat zich hier gewro ken zou hebben een betreurenswaardige opjaging van het arbeidstempo. In de haast om het stuk klaar te krijgen, heeft de direc tie een boete gesteld op iederen dag, waar op men niet ver genoeg kwam, zoo verze kerde men. De veiligheidsmaatregelen zouden daarbij eenigszins in het gedrang gekomen zijn. De arbeidsinspectie heeft thans bevel ge geven, de toestand in het bedrijf ter plaat se van het ongeluk onveranderd te laten. Een onderzoek zal worden ingesteld. Mandatencommissie van den Volkenbond zal slechts gevraagd worden om „rekening te hou den" met het rapport der Ko ninklijke Commissie. *t Is misschien nog wat voorbarig om te zeggen dat het verdeelingsplan van Pa lestina door de gisteren gehouden Lager- huisdebattcn practisch gesproken van de baan is, maar toch kan men veilig consta- teeren, dat een doorzetten van de ideeën der Koninklijke Commissie niet waarschijn lijk is. De Britsche regeering is gezwicht voor den aandrang welke van alle kanten op haar werd uitgeoefend. Zij zal thans niet aan Genève vragen het voorstel van de Koninklijke Commissie te willen aanvaarden, doch slechts aan de Permanente Maifdatencommissie verzoeken met het rapport rekening te willen houden. Wie de taal der politiek eenigszins ver staat, en daarbij acht slaat op de groote ontstemming in de kringen der Arabieren tegen het Engelsche voorstel, zal gemak kelijk begrijpen, dat deze wijziging der Londensche politiek een uitstel beteekent, dat afstel zal worden. Syrische regeering tegien het ver deelingsplan. De Syrische regeering heeft, na de ver schillende partijen geraadpleegd te hebben, haar standpunt ten aanzien van het ver slag der Koninklijke Commissie voor Pa lestina bepaald. Zij heeft den hoogen com missaris gisterochtend een nota doen toe komen, waarin zij uiting geeft aan haar solidariteit met de Palestijnsche Arabieren. Zii heeft verder verzocht, dat de Volken bond van deze nota in kennis wordt ge steld. De nota protesteert tegen de vestiging van een nationale haardstede „uitsluitend ten gunste der Joodsche bevolking op een gebied, dat sedert verscheidene eeuwen door Arabieren bewoond wordt". De regeering spreekt den wensch uit, dat een regeling wordt gevonden langs doel matiger weg en op de grondslagen van recht en billijkheid, zoodat de integriteit van het land wordt gehandhaafd en tege moet wordt gekomen aan de wenschen van de Palestijnsche volken. Alle partijen hebben de regeering haar steun toegezegd bij de actie tegen het plan tot verdeeling van Palestina. van de regeering te Nanking ruk ken nog steeds voorwaarts op en reeds zijn aanzienlijke voorraden munitie en levensmiddelen naar Pautingloe vervoerd. Het spoorwegverkeer tusschen Peiping en Hankou, dat sedert het incident op 7 Juli was onderbroken, is hervat, nadat de be schadigde lijn onder bescherming van Ja pansche militairen was hersteld. Volgens berichten uit Fengtai letten de Japansche troepen scherp op ongeveer dui zend man van het 29ste Chineesche leger, die geconcentreerd zijn bij Hoeangtsoen, na bij Fengtai, met 16 kanonnen en 40 mitrail leurs. Vertrouwen in Tsjang Kai Sjek. In gezaghebbende kringen te Nanking verluidt dat. de permanente commissie welke gisterochtend bijeen is gekomen, haar vertrouwen beeft betuigd in maar schalk Tsjang Kai Sjek voor de oplossing van de moeilijkheden. Men hoopt, dat door het ontruimen van de betwiste zones door de Chineezen, een blijvende ontspan ning zal worden bereikt. Verder wijst men in dezelfde kringen erop. dat de regeering van Nanking de bennlingon van de rege ling, welke generaal Soerg Tse .Toean heeft aangenomen, niet kent. De eentrale regee ring blijft op baar standpunt staan, dat zij elke regeling, welke niet door haar 15 goedgekeurd, als niet bestaande zal be schouwen. Japan achter de regeering. Aan den vooravond van de buitengewone ritting van bet Japansche parlement hebben Onze oude, trouwe gulden is een stijfkop. Heel de wereld heeft jarenlang samenge spannen om hem van het goud los te weeken en nu dit gelukt is en onze munt „zwevend" is geworden, blijkt hij de gulden steeds maar weer geneigd naar zijn oude liefde, in casu 't officieele goudpunt, terug te keeren Een week na het uitvoerverbod van goud, dat onlangs is afgekondigd, waren de koer sen der voornaamste valuta ongeveer als volgt: 9.35, 1.90, R.M. 75,00, Belga 32.25, Zw. Frs. 43.00, neerkomende op een depre ciatie van den gulden met circa 23 pet. Het scheen alsof Den Haag er eindelijk in geslaagd was onzen gulden te temmen, maar ziet, in de laatste wegen gaan al die noteeringen weer dalen, waardoor thans de depreciatie van onze munt slechts circa I8V2 procent bedraagt. Wat wil Den Haag? Het ziet er naar uit alsof de krin gen, welke steeds in devaluatie een groot nadeel zagen, de overhand heb ben gekregen en geleidelijk aanstu ren op een waardeverhooging van den gulden. 't Is immers anders onbegrijpelijk, dat 't Ne derlandsche egalisatiefonds bij voortdurend aanbod van b.v. de aankoopprijs steeds weer verlaagd, dus in wezen de prijs van het goud lager stelt. Daardoor wordt natuurlijk de speculatie in dollars aangemoedigd. Goklust werpt zich nu eenmaal op een punt waar onmacht wordt verondersteld. En steeds meer zal onze munt daardoor stijgen! Aan deze, blijkbaar bewust gevoerde, po litiek, zitten echter nogal wat scherpe kant jes, want een stijve gulden beteekent min der exportmogelijkheid en meer werkloos heid. Aan den anderen kant werkt deze poli tiek vrij sterk prijsdalend, welk resultaat niet onderschat moet worden, daar het ze ker meer dan noodig is, dat aan de soms sterk speculatieve prijsstijging een halt wordt toegeroepen. Niet vergeten dient ook te worden, dat het kunstmatig laag houden van den gulden zou beteekenen, dat steeds weer een nieu we goudregen op ons land neerdaalt, waar door een hausse-speculatie, gesteund door Rijksgeld, zou worden ingeleid welke op den duur toch weer een verscherping der cri sis zou brengen. Thans stuurt de regeering met haar va- lutapolitiek dus blijkbaar aan op lagere prijzen der goederen. De oude Colijnsche aanpassingspolitiek? de verschillende fracties vergaderingen ge houden waarin zij besloten de politiek van de regeering ten aanzien van Noord China te steunen. De woordvoerder van de Sijoekai verklaar de, dat het incident is ontstaan door het onverantwoordelijk optreden van China, dat derhalve de verantwoordelijkheid moet dra gen voor den- moeilijken toestand, welke zou kunnen ontstaan, wanneer China op nieuw de plaatselijke overeenkomst zou schenden. De secretaris-generaal van de Minseito zei- de, dat het incident van Noord-China niet langs normalen weg geregeld kan worden. I-Iii vertrouwt er evenwel op, dat de Japan sche militaire autoriteiten er in zullen sla gen een vriendschappelijke regeling tot stand te brengen. Ook de prefecturale raad en de gemeen teraad van Tokio zijn bijeenseroepen en ver klaarden de politiek van de regeering te zullen steunen. De Christen-federatie van Japan heeft eveneens een resolutie aangenomen, waarin werd besloten de politiek van de regee ring in Noord China goed te keuren en waarin de hoop werd geuit, dat het inci dent on zoodanige wiize zal worden gere geld, dat de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Japan en China zullen blij ven bestaan. Geen spoedige regeling van het conflict. Luitenant-kolonel Takaj'i, oud-offieier bij den generalen staf van het Japansche gar nizoen in Noord-China, is uit Tientsin te Tokio aangekomen. Hij heeft tegenover de ners verklaard, dat de toestand in Noord- China niet spoedig geregeld zou kunnen worden. Zelfs indien de Chineesche troe pen de stellingen, die zij thans bezetten, zouden ontruimen aldus TakaTi zou den nog drie punten noodzakelijk gere geld moeten worden: ten eerste het eerste incident hij Loekoesïau, waarvoor de Chi neezen de verantwoordeliikheid dragen, ten tweede de bescherming der .Tananneezen in China en het vriie verkeer tusschen Pei- ning en Tientsin. zooals dat door het Bnxersnrofneol gewaarborgd wordt, en ten slotte de schending van de overeenkomst tusschen TTmetsoe en Ho-.Tin<"-Tsiin door 't onrukken der troenen van Nanking nan>' Paoting. Takaü zeide, dat er zoowel bii df>n nnlitieken raad van Honei en Tsiahar nis hij de regeering te Nanking kwade trouw bestaak i 0 Verwachting: matige tot krach tige, later afnemende zuid westelijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk nog regenbuien in 't noorden, in het zuiden weinig of geen regen, later iets warmer. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opklarend. V Generaal Conwall, de leider van de Britsche militaire missie in Egypte, heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat Engeland het Egyptische leger zoo sjnoedig mogelijk krachtig en modern uitgerust wenscht te zien. De generaal verklaarde o.a. Totdat de ontworpen eigen Egyptische scho len in gebruik zullen worden genomen, zul len talrijke officiersdelegaties voor een spe ciale opleiding naar Engeland gezonden worden. Alle bestelde wapenen zullen door Engeland zoo spoedig mogelijk geleverd worden. In antwoord op een interpellatie in de Kamer heeft Nahas Pasja verklaard, dat de regeering actief de organisatie van de landsverdediging ter hand heeft genomen. Deze organisatie beoogt een leger van 20.000 man en een jaarlijksche legerbegroo- ting van 2.700.000 p.st. Bovendien zullen 6 millioen p.st. voor uitrusting en bewape ning worden besteed. De bewoners van het Catalaansche kust gebied bij Kaap Bagar, in de jorovineie Gerona, hebben gisteren een hevige explo sie gehoord en kort daarop een vrachtschip waargenomen, dat op ongeveer 15 K.M. van de kust in vlammen stond. Volgens een nog niet bevestigd gerucht zou het brandende vaartuig het 6985 br. tons metende Britsche tankschip „Esturia" zijn, aldus Un. Press, dat met een lading gasoline naar Barcelona onderweg was. Naar het verder heet, zou de „Esturia" door een kruiser van Franco, de „Canari- as" namelijk, zijn beschoten. Het bevat geen politieke bood schap. Gistermiddag om tien minuten over half zes, is het testament van Marconi in het kan toor van zijn advocaat, Agostino Balzi, voor gelezen in tegenwoordigheid van zijn vader, zijn weduwe, graaf Antonio Bizzi Scali en verschillende getuigen, onder wie de rechter di Martino, graaf Enrico Pecci en prins Bar- barini. Deze beide laatsten zijn leden van de Pauselijke Edelgarde. De voorlezing van het uiterst omvangrijke testament nam vijf en veertig minuten in be slag. Hoewel de inhoud strikt geheim wordt ge houden, heeft men uit betrouwbare bron ver nomen, dat de bezittingen van markies Gu- glielmo Marconi onder zijn weduwe en zijn vier kinderen worden verdeeld. Het testament dateert van vier jaren ge leden en bevat geen politieke boodschap, zoo als gisteren algemeen in Rome werd aan genomen. De burgers van Bologna van allen rang en stand bereiden met groote zorgvuldigheid de plechtige begrafenis van Marconi voor. De voorbereidingen voor de plechtigheden zoowel aan het centraal-station als in de basiliek van S. Petronio, waar de kardinaal aartsbisschop van Bologna, Z. H. Em. Gio- vanni Nasalli-Rocca, een plechtige H. Mis van Requiem zal opdragen, zijn bijna vol tooid. Aan de rouwplcchtigheden te Bologna zul len o.a. deelnemen de hertog van Genua als vertegenwoordiger van den koning-keizer en de minister van nationaal onderwijs als vertegenwoordiger van de regeering. GEHEIMZINNIG VLIEGTUIG BOVEN DEN OCEAAN? Op een afstand van 500 mijl van Kaap Ra ce op New-Foundland zou een vliegtuig waargenomen zijn. Het marine-radio station, dat gisteren een bericht van dit vliegtuig heeft opgevangen, heeft sindsdien niets meer van het toestel gehoord. Een onderzoek op de Amerikaansche vliegvelden heeft uitgewezen, dat gisteren niemand is vertrokken voor een trans-At- lantischen vlucht, zoodat men hier voor een raadsel staat

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1